Debdcle-Nederhorst was te voorkomen Bemanning van staakt door Oplichter van ABN aangehouden Huisartsen: wèl meer honorarium MM GELD Forse groei bij Centra E BEURS WH WM Nauwe samenwerking op energiegebied Bedrijfsopleiding jongeren wordt gesubsidieerd I „Effectenbescherming” werkt aan open brief t „Senegal” GROOTSTE BUS HELP DE BOND ZONDER NAAM! bond zonder noom I Ml Olieconsumerende landen OVEREENSTEMMING OVER FABELTA F i 'V' Golden Tulip Hotels in nieuwe groep Meeste geld terecht I I H ECONOMIE ZATERDAG 31 1976 JANUARI BELGIË EN AKZO Herstel Ie F w Saoedi-Arabië wil meer (Van onze redactie binnenland) olie kunnen produceren Wall Street: enorme omzetten (Van een medewerker) In de Naam van Naastenliefde! giro 1500 - postbus 1500 Haarlem tel. 023-314276. i - i i i t i Vooral in de tweede helft van 1975 steeg de omzet sneller dan de landelijke groei van de consumptie. De totale con- sumentenomzet van de detailhandelsbe- drijven, aangesloten bij de groothandel Schuitema-Heuff steeg met 15.8 percent tot 775 miljoen (exclusief Co-op, Fami- la en een tiental niet aangesloten detail listen). In 1974 werden de voorraden in dit land geschat op 103,5 miljard vaten. De bewezen en waarschijnlijke reserves be grootte men toen op 172,5 miljard vaten, dat wil zeggen meer dan alle voorraden van de Verenigde Staten en de Sovjet unie bij elkaar. Olieminister sjeik Jama- in haar kwartaalbericht er nogmaals op een gebrek aan prognoses over 1976 een gebrek aan kracht te vinden. „Elke be hoorlijke ondernemer heeft zijn resulta tenplanning voor 1976 reeds gereed. Ook zal de jaarverslaggeving voor de ontwik kelde leek leesbare informatie moeten verschaffen”, aldus de VEB. De door de accountants ingezette aan val op een jaarverslaggeving gebaseerd op historische cijfers steunt de VEB. met dit verschil dat zij voorlopig èn de actuele waarden èn de historische waar den in het jaarverslag wil terug vinden. Aandacht wordt ook gevraagd voor Juist in deze wereld is er veel naamloos leed om ons heen. Eenzaamheid. Hulpbehoevendheid. Stille armoede. De BondZonder Naam wil méér daadwerkelijke hulp vellenen. Dat kan als meer mensen de Bond moreel en financieel steunen. Hoe de Bond helpt, leest u in de Krant Zonder Naam, die 4x per jaar uitkomt. Uw vrijwillige bijdrage isuw steun, 't Liefst met 10,-of meer per jaar. Zodat de Bond Zonder Naam dóór kan gaan. Binnenkort wordt begonnen met een enquête onder het bedrijfsleven over de werking van de aandeelhouderscommis- sie en de functionering van de aandeel houdersvergadering. heeft men momenteel de meeste belang stelling voor de Roeb al-Khali (het lege kwartier), die zich uitstrekt langs de zuidelijke grenzen van het koninkrijk. In deze zandwoestijn heeft men tot nu toe een belangrijk veld ontdekt, Sjaji- bah, dat ongeveer 640 kilometer van Ras Tanoera is gelegen. Rond I978 zal dit veld gaan produceren, aanvankelijk zo’n 250.000 en uiteindelijk 500.000 vaten per dag. De Newyorkse effectenbeurs wordt nu dagelijks overstroomd door winstcijfers over het vierde kwartaal van het be drijfsleven. Overeenkomstig de verwachting blijkt de teneur gunstig te zijn, met voor vele bedrijfstakken een ondernemingen een flink herstel, waardoor het jaarresultaat Besprekingen tussen de vertegenwoor diger van Passithea Shipping Company en de federatie, die de belangen voor de bemanning behartigt, hebben tot nu toe niets opgeleverd. DEN HAAG (ANP). De Vereniging Effecten bescherming (VEB) wil binnenkort in een „open brief” aan ondernemend Nederland haar visie op het dividendbeleid opnieuw aan de orde stellen. In haar kwartaalbericht licht de VEB in het kort haar dividendstellingen toe. Primair staat de eis dat aandeelhouders op strekt zakelijke basis een vergoeding over 1975 moeten krijgen die direct afhankelijk is van de behaalde resultaten in dat jaar. De dividendvergoeding moet als uitgangspunt hebben een redelijk rendement op het eigen vermogen. Essentieel is het onderkennen van de mate waarin rekening wordt gehouden met de inflatie bij vaststelling van het dividend. buitenlands bankpapier luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (1O0) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) PARIJS (Reuter). Het Internationa le Energiebureau (IEA) heeft overeen stemming bereikt over een langdurige samenwerking op het gebied van ener gie, waartoe een minimumprijs van ze ven dollar per vat ingevoerde ruwe olie meevalt, en achteruitgang, in vergelij king tot het zo gunstige jaar 1974, be perkt is gebleven. Opvallend is dat slechte uitkomsten, zoals in ons bedrijfsleven, waar zelfs grote ondernemingen op een fiks jaar- verlies terugzien, in Amerika nauwelijks zijn voorgekomen. Het gros heeft zich snel kunnen aanpassen en tijdig forse bezuinigingen kunnen doorvoeren. Dat neemt echter niet weg dat ook de mees te Amerikaanse ondernemingen in 1975 vaak sterk in winst zijn teruggelopen, zij het dat de lijn in het vierde kwartaal in gunstige zin is omgebogen. De VEB zal geen dividenden meer accepteren zonder behoorlijke specifica tie van het dividendcijfer in motieven en effecten die tot het uiteindelijike re sultaat hebben geleid. De angst dividen den niet te verhogen om o.m. de vak bonden geen aanleiding cot verdere looneisen te geven acht de VEB volko men misplaatst. Over de verslaggeving wijst de VEB het probleem van de onderlinge verge lijkbaarheid van de jaarverslagen van soortgelijke bedrijven en bedrijfstakken. De verschillen zijn binnen het kader van de wet soms zo groot dat vergelijkbaar heid binnen bepaalde bedrijfstakken nauwelijks mogelijk is. Onderzocht wor- (ien circa 100 verslagen per jaar, van de VEB moeten op dit terrein binnenkort initiatieven worden verwacht. 2,62— 2,72 5,29— 5,59 6,50— 6,80 101,00—104,00 31,00— 35,00 6,808.80 2,60— 2,70 58,25— 61,25 101,50—104,50 59.50— 62,50 46.50— 49,50 41,75— 44,75 14,42— 14,72 4,24— 4,54 6,50— 7,75 68.00— 71,00 13,00— 15,50 De VEB heeft serieus overwogen van het recht van enquête gebruik te maken, maar heeft daar om financië le organisatorische en administratieve redenen van afgezien. De resterende vraag of de gewone obligaties e.n de achtergestelde convertibles onder' sur séance van betaling toch niet gelijk berechtigd moeten worden geacht, is, hoewel van wezenlijk belang voor alle achtergestelde leningen in Neder land, voorlopig nog onbeantwoord, al dus VEB. In de maanden oktober en november had het gecombineerde cijfer voor alle belangrijke economische indicatoren in Amerika een daling vertoond, maar in december was er een stijging van circa een half percent. Dit matige herstel heeft reeds duidelijk een gunstige in vloed gehad op de bedrijfsuitkomsten. Een verder en wat meer uitgesproken herstel in 1976 zal, zo luidt de verwach ting, de winstontwikkeling dit jaar zeer positief kunnen beïnvloeden. Op grond daarvan zijn er thans in Wall Street dagelijks enorm veel kopers, die echter ook vele ongeduldige winstnemers tegen- Bij Independent Hotels of Europe zijn 331 hotels aangesloten verspreid over Frankrijk, Scandinavië, de Benelux, En geland, Ierland en Spanje. Daarbij komt dat, in tegenstelling tot de twee verkiezingslanden Amerika en West-Duitsland, waar de regeringen voortdurend hoog van de toren blazen over het zgn. duidelijke economische herstel, in ons land van hogerhand al leen maar bezorgde geluiden worden gehoord. Het bedrijfsleven doet daar met open brieven en soortgelijke acties nog een schepje bovenop, en roept luide om steun. ROTTERDAM (ANP). Saoe di-Arabië wil rond 1980 zo’n 18 miljoen vaten (1 vat is 159 liter) ruwe olie per dag kunnen produce ren; dat is circa vijf miljoen meer dan de huidige capaciteit. Het ge zaghebbende Engelse vakblad The Petroleum Economist heeft dit ver nomen uit regeringskringen in Ri- aad. Het vergroten van de capaci teit zou moeten geschieden door middel van het ontwikkelen van bekende velden en door het zoeken naar nieuwe. Voor dit laatste heeft Saoedie-Arabië in het kader van het huidige vijfjarenplan 143 mil joen dollar uitgetrokken. ni meent dat deze hoeveelheid verdub beld kan worden door intensieve exploi tatie. Hij vindt dat zijn land zo snel mogelijk moet weten waar het aan toe is wat betreft de aanwezigheid van kool waterstoffen. Tot nu toe wordt er alleen in een betrekkeijk klein gebied in het oosten olie gewonnen, terwijl het noor den, het centrum en het westen nog nauwelijks onderzocht zijn. De ob'ligatiemarkt deed het deze week kalmpjes aan. Oostenrijk en Zweden verlaagden het officiële disconto, maar verder bleef het aan het internationale rentefront rustig. Op de Eurobondmarkt nam de bedrijvigheid eveneens sterk af, na een enorme hausse in de eerste helft van de januarimaand. De Eank voor Nederlandse Gemeenten, die kortgeleden met een nieuwe emissie op een renteba sis van 8,25 percent nogial opzien had gebaard, trok opnieuw de aandacht door de lage emissiekoers van 99 percent. Dit had op de obligatiemarkt een duidelijke aarzeling tot gevolg, waardoor ook hier in de loop van de week een licht afbrokkelende tendens optrad. ROTTERDAM (ANP). De staking aan boord van het Cypriotische schip Senegal, dat ligt afgemeerd in de Rot terdamse Waalhaven, duurt voort. Dit heeft de Federatie van Werknemersorga nisaties in de Zeevaart meegedeeld, dit in tegenstelling tot berichten dat de moeilijkheden tussen de stakende be manning en de Griekse rederij zouden zijn opgelost. AMSTERDAM (ANP). De Neder landse Golden Tulip Hotel-organisatie heeft zich aangesloten bij de Europese hotelgroep „Independent Hotels of Euro pe”. Deze hotelgroep is ontstaan uit een nauwe samenwerking tussen acht West- europese hotelketens, zo heeft Golden Tulip Hotels Holland bekendgemaakt. LEEUWARDEN- In Heerlen is gis teren een 24-jarige man uit die stad aangehouden op verdenking van oplich ting van de Algemene Bank Nederland. De man maakte deze week, dinsdag, een toernee langs negen Friese en drie Gro ninger ABN-kantoren, en wist met ver valste schadekwitanties en een dito rij bewijs circa 98.000 gulden te innen. Op het kantoor in Drachten en bij een kantoor in de stad Groningen ving hij bot, omdat loketpersoneel argwaan kreeg. In beide gevallen verliet hij haas tig de bank. Een dergelijke mentaliteit doet zich de laatste weken ook op het Damrak voor, en had vooral deze week een remmende invloed op de stijgende beurstendens. Het is daarbij de laatste tijd gebruikeijk dat de nieuwe week eerst fors inzet met overwegend sterke koersverbetringen, die dan later door afbrokkeling worden getemperd. Ook deze week werd dit patroon weer uidelijk, want ook in Amsterdam houdt de beurshausse in fei te al sedert eind november aan. DEN HAAG- Minister Boersma van sociale zaken heeft een tijdelijke maat regel getroffen die ten doel heeft het zoveel mogelijk veilig stellen van de vakopleiding van jeugdigen beneden de leeftijd van 23 jaar binnen het bedrijfs leven. Deze maatregel was aangekondigd in het extra stimuleringsprogramma voor 1976. Bedrijven die jeugdigen in een bedrijfsschool opleiden volgens een programma van en begeleid door de landelijke opleidingsorganen van de Wet op het Leerlingwezen, kunnen een bij drage krijgen in de kosten van de oplei ding. De bijdrage van het ministerie van zociale zaken bedraagt per leerling per effectieve praktijkopleidingsdag 40 tot een maximum van ƒ100 per week. De maatregel werkt terug tot 1 september 1975 en wordt toegepast tot en met 31 augustus 1976. in geen jaren meer voorgekomen. Ook op onze beurs wilde het echter niet meer zo best vlotten, en tra den winstnemingen duidelijk op de voorgrond. Dank zij echter steeds weer terugkerende lichte vraag voor buitenlandse rekening konden de hoofdfondsen zich behoorlijk handhaven. ARNHEM (ANP). De Belgische re gering en de directies van Akzo Belgie en Enka Glanzstoff hebben overeen stemming bereikt over de voorwaarden voor hun inbreng in Fabelta. N.V. Fabelta werd 31 december opgericht als een interim vennootschap met de bedoeling de chemische vezelactiviteiten van de huidige Fabelta-divisie van Akzo België daar in onder te brengen, aldus Enk* Glanzstoff. AMERSFOORT (ANP) De omzet van het vrijwillig filiaalbedrijf Centra is vorig jaar ten opzichte van 1974 met 12,6 percent gestegen van 535,8 miljoen tot 603 3 miljoen. Deze omzet werd behaald door de 558 (v.j. 584) aangeslo ten leden. De gemiddelde omzet per verkooppunt steeg met 17,8 percent van 17.650 tot 20590 per week, zo heeft Centra bekendgemaakt. AMSTERDAM (ANP). De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor over zich krijgen, omdat de beurshaus se in feite al een paar maanden aan houdt en men wel eens winst op zijn aankopen wil zien. DEN HAAG (ANP) Het debac- le-Nederhorst had wellicht kunnen worden voorkomen als in de eerste plaats enkele jaren geleden de zwak ke directie en falende raad van com missarissen naar huis waren gestuurd De openlijke kritiek op het beleid was echter te „zwak” om tot conse quenties te leiden. Die thans ook nog bestaande „zwakte” moet aandeelhou- dend Nederland tot nadenken stem men. Dit zegt de Vereniging Effecten bescherming VEB) in haar kwartaal- overzicht. In het aandelenkapitaal van Fabelta NV, groot 500 mln Belgische franken (ca. 34 mln), zal de Nationale Investe ringsmaatschappij (NIM) in opdracht van de Belgische Staat voor 60 pet Akzo Belgie voor 40 pet deelnemen De overeenkomst zal op 5 februari aan de Belgische ministerraad ter be krachtiging worden voorgelegd. Het volledige personeel van de Fabel- tadivisie (2.200 man) zal overgaan naa>’ de nieuwe vennootschap, aldus F.nka Glanzstoff. Men zoekt overigens niet alleen op het land.Ook de Rode Zee wordt geëxplo reerd. Saoedi-Arabië en de Soedan heb ben af gesproken om gezamenlijk een strook van drie honderd mijl tot ont wikkeling te brengen. De ruwheid van de zeebodem en de vele koraalriffen maken het zoeken echter nogal moeilijk Dat er hier koolwaterstoffen te vinden zijn, is bewezen doof een Franse maat schappij, die vlakbij de Golf van Akaba een gasveld vond. Andere factoren die hun invloed op het dividend zouden kunnen hebben zijn de al dan niet tijdelijke verhoging van de pay-out (speciaal voor 1975 bijv.), aanboring van de in het verleden (voor 1975 gereserveerde speciale potjes, weg- gestoipt in een of andere reserve en toekomstverwachtingen thans met een eventuele invloed daarvan op het divi dend 1975. Eind 1974 had ARAMCO (Arabian American Oil Company) in totaal 24 olievelden in Saoedi-Arabie ontdekt acht op het land, veertien in zee en twee, die zowel on- als offsnore zijn waarvan .er nu vijftien produceren. Binnen drie jaar zullen daar nog onge veer acht bijkomen. De opbrengst van het Safanijah-veld, het grootste offsho- reveld ter wereld, zal binnenkort ver drievoudigd worden tot 2,75 miljoen va ten per dag uit 225 bronnen). Van de „witte vlekken” op ae kaart „Dividend moet rendement behoort. De grote olieverbruikende lan den hebben zich in het IEA verenigd. De overeenkomst heeft betrekking op bezuiniging op energie, de versnelde ont wikkeling van andere energiebronnen, samenwerking bij research en ontgin ning en een gelijke deelneming van lidstaten in exploratie en ontginning van minerale energiebronnen in de andere landen. De overeenkomst is voorgelegd aan de regeringen van de IEA-landen voor defi nitieve goedkeuring, zo is in ingelichte kringen vernomen. De ziekenfondshonoraria van de specia listen en de apothekers volgen alleen de ambtenarentrend, maar de honoraria van de huisartsen zijn gekoppeld aan een concreet salarisniveau in de ambte- narenschaal <„151 max”)- Daar komt bij. dat de huisartsen zelf een bijdrage van 14 percent moeten leveren voor hun pensioenvoorziening, een percentage, dat dit jaar weer om hoog moet in verband met de kostenstij ging. In West-Duitsland is een twintig meter lange gelede bus ontwikkeld die plaats biedt aan honderd passagiers. Het is de grootste bus ter wereld bedoeld voor lange tochten. De wagen is voorzien van een bar, keuken en toilet. Het geheel AMSTERDAM. Wall Street en het Damrak werden deze week duidelijk heen en weer geslingerd tussen ongeduld en optimisme. Men was ongeduldig met winstnemin gen, maar weer optimistisch met nieuwe aankopen. Hierdoor ont stonden in Wall Street dagelijks enorme omzetten, maar geraakte de heurs na een aanvankelijke fikse start in de kwakkelsfeer, zodat een afbrokkeling optrad. Hetzelfde ge beurde in Amsterdam, met uitzon dering echter van de hoge omzet ten, want die zijn op het Damrak UTRECHT (ANP). De Landelijke Huisartsen Vereniging denkt er niet over om het voorbeeld van de specialisten en de apothekers te volgen en voor 1976 af te zien van een honorariumverhoging. LHV-voorzitter S. van Randen zei gis teren, dat de honorariumstruktuur van de huisartsen „volstrekt anders” is dan die van de overige groepen medewer kers. De LHV wil die struktuur niet loslaten. Uit het door de politie ingestelde on derzoek kwam vast te staan, dat de buit of een gedeelte ervan verstopt moest zijn in de gemeente Wieringermeer. Inder daad werd op een niet nader bekendge maakte plaats in deze gemeente een zak met 83.500 gulden gevonden. In deze zak zaten behalve het geld een ribfluwelen pet en een trui, die door bankpersoneel werden herkend als kledingstukken van de oplichter. Bovendien werden acht bil jetten van 1000 gulden herkend als af komstig van het ABN-kantoor te Har lingen. De man is ingesloten in Leeu warden. Het onderzoek naar soortgelijke gevallen van oplichting in het oosten van het land wordt voortgezet. op vermogen garanderen” De rederij betwist de vordering van 130.000 die de bemanning beweert te hebben wegens achterstallige gages. Ook aan de andere eisen, een cao volgens de door de ITF gestelde normen en een herberekening van de gages wenst de rederij niet te voldoen. Overigens heeft de scheepvaartinspectie de Senegal een vaarverbod opgelegd, omdat men het schip niet zeewaardig acht.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11