Toernooi sterk begonnen ZWEMRECORDS van IN AMERSFOORT Hans van Helden reed 5000 meter in 7.07.82 RECORD: STEUN IN DE RUG VOOR PFROMMER WiK. schaatsen niet op de t.v. Philips Hockeyers niet zeker B - 1 kleurentelevisie „Spelen” 1 i' ■B 9 BH loi BI I Prijsverschil van f 85.000 PO miljoen gulden aan prijzen I ll I I I ■u i fIB J 13 ZATERDAG WORT JANUARI W s Tempo opgejaagd Teleurstellend 11» I I ---I I I I L jl ll ll ll ll ll I I 1 I te fl te* 19 7 6 t- Zelfde basis 1 I !iw tn.naia-a-.LL i» - w pp I spomam Hans van Helden: wereldtijd op de vijf kilometer in Davos. (Van onze speciale verslaggever) Hoogoventoernooi ging er met twaalfkamp niet op achteruit (Van onze schaakmede werker) 1 n n Hans Böhm: opvallend teleurstellend in falend Nederlands gezelschap. TJERK DE JONG. sa het kristalheldere geluid en de uiterst comfortabele bediening. I van zal Hoogoven- donderdag k maal en schitterde zijn ster als wel eer. DAVOS. Toen Hans vin Helden donderdagmiddag op de sprookjesachti ge ijspiste van Davos als enige de twee de training liet schieten met de opmer king: „Morgen wordt er toch zeker gere den? Een nieuw wereldrecord moet er nu inzitten”, werd er om hem heen een beetje geglimlacht. Maar vrijdag bleek dat het hem aan serieuze plannen niet had ontbroken. De bewondering groeide toen de razend fanatieke Heerenveener in het begin van de middag in een onvoorstelbaar tempo over de magnifie ke ijskorst cirkelde en vier ronden voor het einde van zijn 5000 meter jacht tegen de klok Leen Pfrommer hem toe brulde: „Je zit vlak onder het wereldre cord”. Gedreven door zijn onbegrensde wilskracht en op een onvoorstelbare wijze aangespoord door Pfrommer, die maar al te goed besefte dat deze gedenk waardige race ook voor hem van groot Te winnen in de Nationale i Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. sprint niet verder dan een derde positie in 2.24,97. Als een soort troost voor Enith gold echter dat zij opnieuw snel ler was gegaan dan in de series. Naast Annelies Maas en Enith Brigi- tha trad ook Yolanda Aggenbach op de voorgrond. Zij won erg verrassend de 800 meter vrije slag dames in de goede tijd van 9.04,72, waarmee ze‘een gedeel de tiende plaats inneemt op de zoge naamde Olympische ranglijst (twee deelneemsters per land). Yolanda Aggen bach zwom een bijzonder bekeken race. Waarin ze onder meer de oud-wereldre- cordhoudster Jo Harshbarger uit de Ver enigde Staten achter zich liet. Bij de heren kwamen de Nederlanders gewoontegetrouw niet in het stuk voor. Hans Elzerman stelde op de 1.500 meter vrije slag met een vierde plaats danig teleur. Met 16.37,27 bleef hij ruim 20 seconden boven zijn nationaal record. Op de 200 meter wisselslag behaalden drie Nederlanders weliswaar de eind strijd, maar daarin speelden zij geen rol van betekenis. Hans Elzerman. Fred Eefting en Robin Wondring legden met matige tijden beslag op respectievelijk de 4e. 5e en 8e plaats. HILVERSUM (ANP). De wereld kampioenschappen schaatsen, 28 en 29 februari in Heerenveen, zullen niet op televisie worden uitgezonden. De NOS had van dit evenement uitvoerige sa menvattende reportages willen geven te gen betaling van 45.000. Dit bedrag werd vastgesteld in vergelijking met be dragen die tot nu toe voor gelijksoortige uitzendingen werden betaald. kortebaan- waar ze l Een schitterend toernooi waarvan de schaakliefhebbers hopen dat in 1977 een herhaling zal komen. De kans op terugkeer naar een zesden kamp lijkt niet groot. Zowel de pu- Liefst tien dagen was hij aan de leiding geweest, de laatste dag ach terhaalde Olafsson hem. Het is op merkelijk dat oud-wereldkampioen Tal, pas op gang gekomen na een fortuinlijke zege tegen Langeweg, in deze beslissende wending een belang rijk rol speelde. Juist in deze beslis sende partij was hij er weer hele- Een toernooi zoals de voorbije we ken is gespeeld zou voor het Neder landse publiek nog een stuk aantrek kelijker kunnen worden als ook de Nederlandse vertegenwoordiging zich in de voorste gelederen zou kunnen handhaven. Wat dat betreft hebben zij erg teleurgesteld. Bij Böhm is duidelijk geworden dat hij eerl goed schaker is, een gezonde portie durf heeft maar beslist (nog) niet de grote schaker is waarvoor men hem hield na zijn verrassend optreden in het IBM-toernooi 1975. Teleurgesteld heeft vooral Sosonko. Hij heeft zeker een grotere reikwijdte dan nu aan het licht kwam. Ree werd de beste Nederlander maar is het flitsende in zijn spel kwijt waarmee hij vroeger nog wel eens spelers als Larsen en Stahlberg verraste. De beste indruk van de Nederlanders maakte Lange- tveg. Hij was even aangeslagen na zijn blunder tegen Tal maar liet zo nu en dan tenminste zien dat hij een sterk meester is. Toch zal de roep om spelers als Donner, Timman en Bouwmeester blijven. Zij zijn de eni ge Nederlanders die met een Sosonko in vorm voor voldoende tegenwicht kunnen zorgen. In die finale wist Annelies Maas haar goede vorm overigens wel te onderstre pen door in 2.24,92 als tweede aan te tikken. Daarmee hield zij Enith Brigitha van een revanche af. De Ainsterdamse zwemster kwam ondanks een felle eind- De NOS was hierbij zelfs iets hoger gegaan. De internationale schaatsunie (I- SU), formeel met de organisatie in Heer enveen belast, wenste echter betaling van 130.000. Dit bedrag gaat volgens de NOS buiten alle proporties. De omroep- stichting liet de KNSB en de ISU dezer dagen weten, dat met haar aanbod de grens is bereikt. Vrijdag heeft de ISU de NOS definitief meegedeeld, dit aanbod niet te accepteren. Daarom zullen de wereldkampioenschappen in Heerenveen - in Nederland noch elders in Europa per televisie worden uitgezonden, aldus de NOS. CANNES (ANP). De internationale hockeyfederatie (FIH) heeft Nederland niet onmiddellijk aangewezen als een van de twaalf landen die mogen uitko- inen in het Olympische hockeytoernooi, dat op het kunstgras van Montreal zal worden gespeeld. AMERSFOORT Een beter begin van de Speedo Worldmeet zwem wedstrijden hadden de organisatoren zich niet kunnen wensen. Het eerste programmanummer van het driedaagse festijn in het Amersfoortse Sportfond- senbad, de series 200 meter wisselslag dames, leverde een spectaculaire dubbele recordverbetering op. Eerst had Enith Brigitha haar eigen nationale toptijd met 0,84 seconde (van 2.26.27 naar 2.25,43) scherper gesteld en nauwelijks vijf minuten later knabbelde Annelies Maas nog eens 0,54 seconde van dat record af: 2.24,89. Later op de avond, tijdens de enerverende eindstrijd, zagen beide Nederlandse meisjes zich voorbij gestreefd door de Canadese Nancy Gura- pick, die 2.24.84 op de chronometers bracht. (Van onze sportredactie) Minder goede economische omstan digheden waren er oorzaak van dat een aanzienlijke inkrimping moest plaats hebben waarbij de gebruikelijk geworden zestienkamp tot een twaalfkamp werd teruggebracht. Toen bovendien de eerste drie ron den nogal tam verliepen zag iedereen het met de toekomst van het Hoogo ventoernooi somber in. Er zijn voor het later stormachtig verlopen toer nooi verschillende theorieën opgewqr- pen. Eén ervan is de wetenschap dat een opgelopen verlies bij minder deelnemers om een sneller herstel vraagt omdat anders de tijd tekort wordt. Een andere en meer doeltref fende uitleg is het verbluffende be gin van Ljubojevic. De Joegoslaaf startte met drie overwinningen op rij (Dvorecki, Böhm en Andersson). Vooral de laatste zege maakte indruk op de concurrentie die na enkele dagen al op een vol punt achterstand was gezet. Er moest dus snel gehan deld worden en. dat is misschien toch de grote winst van een kleinere groep. Minder salon-remises en meer vechtpartijen waarbij de spelers Lju bojevic, Kurajica en Smejkal een to meloze energie ten beste gaven. De lijstaanvoerder wilde meteen een be slissende slag slaan terwijl de volgers wakker waren geschud. Het gevolg: Smejkal klopte Jurajica met de zwarte stukken, een ronde later pres teerde Kurajica hetzelfde tegen Tal en verslikte Smejkal zich met wit tegen Langeweg. Elke volgende ronde kwam Olafsson beter in zijn spel. Hij is enige tijd van toernooischaak ver stoken geweest maar vond zijn ritme terug. Ljubojevic en Browne speelden een marathonpartij van 133 zetten die vijftien uur vergde. In elke ronde steeg de spanning. Het ongelooflijke gebeurde toen Ljubojevic door zijn landgenoot Kurajica onderuit werd gehaald op dq dag dat Olafsson aan een eindspurt begon die op 41': uit 5 zou uitkomen! De afloop is bekend, Ljubojevic en Olafsson zegevierden. Bij de prijsuitreiking bleek de Joego slaaf beslist niet in zijn beste humeur. Van de buitenlandse spelers heeft vooral Kurajica vriend en vijand aangenaam verrast. Andersson bleef iets beneden de verwachtingen maar is met zijn prettige manier van op treden een sieraad voor elk toernooi. Browne blijft een onberekenbaar spe ler die met zijn fratsen, hoe twijfe lachtig zo nu en dan ook, toch een trekpleister voor elk toernooi is. De organisatoren zullen vindingrijk te werk moeten gaan indien zij vol gend jaar weer een dergelijk strijd vaardig gezelschap bijeen willen, brengen. belang was, finishte Hans van Helden tenslotte in 7.07.82, waarmee een schit terend nieuw wereldrecord was geboren. Na tien maanden is de beste 5000- metertijd ter wereld terug in Nederlandse handen, want in maart van het vorig jaar verbeterde de Rus Joeri Kondakov in het mysterieuze Alma Ata met 7.08,92 het record, dat tot dan al drie jaar in het bezit was van Ard Schenk. „Die tijd van Schenk, daar was het mij in eerste instantie om begonnen. Ik wilde het Nederlands record hebben”, verduidelijkte Hans van Helden later. „Daarom ben ik op een schema van 7.16 weggegaan. Maar ik ben iemand die érg vlak kan rijden; als ik in het begin onder een schema zit, kan jk dat tot het einde volhouden”. Voor bondscoach Leen Pfrommer was deze topprestatie niet minder be’angrijk. „Ik weet wel zeker dat een paar mensen nu een beetje zenuwachtig zullen wor den”, merkte hij met schorre stem op. Het is duidelijk dat dit bedoeld is voor degenen die een voortzetting van Pfrom- mers werkzaamheden voor de KNSB niet wenselijk vinejen en druk bezig zijn de poten onder zijn stoel weg te zagen. Het wereldrecord van Van Helden slaat de tegenstanders van Pfrommer, die vin den dat er een nieuwe wind door de schaatstop moet waaien, een belangrijk wapen uit handen. De vooruitgang die de schaatssport dit seizoen boekt de toptijd van Van Helden is na het wereldrecord van Sten Stensen op de 10 kilometer de tweede binnen zes dagen moet waarschijnlijk ook voor een deel worden toegeschreven aan het nieuwe tenue waarin de toprij- ders zich hullen. Pfrommer: „Franz Krienbühl en de Noren hadden al nieuwe pakken die qua gladheid en elasticiteit beter zijn. De luchtweerstand schijnt op de 5900 meter zo’n 7 seconden te schelen, zoals bij proeven in een windtunnel is gebleken, Hans van Helden droeg nu zo’n pak, evenals Jan Derksen, die dat in Italië heeft aangeschaft. Deze tenues zijn af komstig uit de ski-wereld, .vaar men al veel verder is met het experimenteren. Voor de skiërs zijn ze nu verboden omdat ze bij een val te gevaarlijk zou den zijn. Maar wij kunnen er in de schaatssport veel van profiteren. Daarom heb ik voor al onze rijders deze pakken, die van Italiaans fabrikaat zijn, laten bestellen voor de Olympische Spelen”. Jan Derksen maakte in Davos zijn verkiezing voor Innsbruck volledig waar door een tijd van 7.15,45 op dé klokken te brengen, waarmee hij de op twee na snelste seizoen tijd realiseerde. Tijdens zijn vergadering van vrijdag te Cannes heeft de FIH negen landen aangewezen voor het Olympische toer nooi: Canada (organisator), West-Duits- land (Olympisch kampioen), India en Pakistan (zilver en brons in München), Argentinië (Pan-Amerikaans kampioen), Spanje (Europees kampioen) en Kenya (Afrikaans kampioen) plus Australië en Nieuw Zeeland die tijdens het laatste toernooi om het wereldkampioenschap (Koeala Loempoer) respectievelijk als vijfde en zevende eindigden. Een groep van vijf landen is aangewe zen óm de drie plaatsen die nog open zijn te bezetten. Bij die vijf landen is Nederland de andere kandidaten zijrï Maleisië (vierde in Koela Loempoer),» Groot Brittannië (Engeland was zesde bij het laatste wereldkampioenschap), België en Polen, dat tien werd in Koela Loempoer. Nederland eindigde daar op de negende plaats. In Leeuwarden gaat men zich steeds serieuzer bezig houden met de voorbe reiding van een elfstedentocht. Er werd een streefdatum bepaald: 7 februari. In Griekenland is de Olympische vlam voor de winterspelen in Innsbruck ontstoken en overgevlogen. Zowat ge lijktijdig, leverde ex-skiër Karl Schranz weer eens felle kritiek op het Olympisch comité. Schranz viel het schijn-amateu- risme aan met o.a. de opmerking: „Het aantal niet-amateurs ligt in Innsbruck rónd de 80 procent”. De Turkse voetbalbond dient een klacht in tegen de Spaanse Olympische ploeg die laatst met 0-2 een kwalifica tiewedstrijd won. „Want”, aldus de Tur ken, „in dat elftal zaten geen echte amateurs, maar top-spelers van de grote Spaanse clubs”. Aanvoerder Henk Ebbinga van SC Veendam is door het bestuur, in overleg met de spelersraad, tot eind dit seizoen uit de A-selectie gezet. De maatregel werd genomen n.a.v. een interview waarin Ebbinga zijn mede-speiers aan viel op een punt dat intern al was uitgepraat. At je Keulen won een wedstrijd in Siegerswoude Renske Zeinstra voor bleef. Het langebaankampioenschap schaatsen van Friesland .is in het bezit gekomen van Bert de Jong met 149.577 punten. Eppie Bleeker was tweede: 150.950. In het voetbalproces rond Schalke, heeft de openbare aanklager voorwaar delijke vrijheidsstraffen en hoge geld boetes voor twee bestuursleden geëist. De straffen beliepen 7 maanden en 1 jaar en 20.000 en 30.000 mark. Er zijn dit weekeinde op verschil lende plaatsen in Nederland z.g. Lang- lauf-tochten. Liefhebbers kunnen gaan skilopen op de Posbank bij Rheden, in Norg, Ubbergen, Berg en Dal, Appelscha, Soestduinen en het Twentse Lutterzand. De routes zijn uitgezet door de'kringen van de Nederlandse Ski Vereniging. In Düsseldorf hebben de wieler- baan-directies vergaderd. Als nieuwe zesdaagse-data voor Rotterdam werd 20- 25 januari vastgesteld. Philips kleuren, échte kleuren’ Dat ervaart u als u straks de gelukkige winnaar bent van deze fantastische Philips kleuren- ontvanger. U geniet van het royale 66 cm. grootbeeld, de natuurgetrouwe kleuren. I - IJ-I J--1., I Dit is pas écht TVÏ Deze luxe Philips all-transistor heeft een winkelwaarde van: 2.545.- bliciteits-dontaciman H. Bakker als de penningmeester M. Busink van het beleidscomité zijn in dit opzicht niet optimistisch. Over enkele maanden komen de gedetailleerde plannen voor het volgend jaar al weer ter sprake. Dan zal een beslissing genomen wor den omdat een evenement als het Hoogoventoernooi niet meer in een handomdraai tot stand komt. Boven dien, en dat is wel één van de belangrijkste redenen dat een beslis sing op korte termijn moet vallen, de spelers moeten vroegtijdig worden uitgenodigd. Er komen aanbiedingen voor hen uit de gehele wereld en in Wijk aan Zee men zich geen tweederangs-toernooi permiteren. De Amerikaanse schaatser Peter Muller vestigde in Qavos een nieuw rekortl op de kilometer. Hij liet een tijd afdrukken van 1.17.4 Muller verbeterde daarmee het met tweetiende seconde het record dat op naam stond van de Noor Lasse Efskind. De Zweedse Silvia Filipson verbrak het record op de 3000 meter dames dat in het bezit was van Stein Baas-Kaiser. Zij bleef vier tiende seconde recordtijd (4.46.1 - 4.46.5). onder de Annelies Maas (rechts) wordt door Paula van Eyk gefeliciteerd met haar record op de 200 meter wisselslag. 1»» WIJK AAN ZEE. - In de geschie denisboeken Van het schaaktoernooi zal het beëindigde 38ste toernooi zeker wor den bijgeschreven als één van de aantrekkelijkste. Aanvankelijk zag het er geenszins naar uit dat dit jaarlijkse evenement zo’n groot suc ces zou worden. hipy Mi iifgj y--fZ

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13