Iets wat goed is niet tl aan risico's blootstellen Gunstig TNO-rapport over akoestische verwachting Oplossing kerst en oudejaarspuzzel I I 1 1 I' I I ■MH Gebruikers Concertzaal zien verbouwing met angst tegemoet r Eflfr I A' - 18 1976 JANUARI 31 ZATERDAG i door PJCwaanswijk doi Praktische bruikbaarheid Onherstelbare slag Zekerheid Klankdorheid Geen verheerlijking Tacl 200 ku indruk stad i Neder overze mag n name i daarvc Dat krijgt: lingsp 30.000 M A ”5 «ai Mfei - - F Ik „Natior Prijswinnaars Kerstpuzzel: oudejaarspuzzel: Prijswinnaars Restauratie van de Nachtwacht ■H ■i De juiste uitslag van de oudejaars puzzel was 1B Aantjes als trimmer: 2A Res- Albert de Klerk is van oordeel, dat men de. akoestische gesteldheid van de concertzaal niet overdreven moet Ver heerlijken. Hij heeft de klankwerking in Om di en te c en nod iet onl< arijse aarop ngeloo: oorlich pperm ehept: en dat en in j an is d lemen Jtigrar Maar na woi i term, 'erkloo evolkc ie doo Wdt gi omstp< e bevc iar (bij urelen abelan et stra er groi Een u ird d’E De aar merik laar je ie te k itte h tirn (o et wei igspla eh na; he ta; i tien >orziei Verge >t bij veel Stadsorganist Piet Kee, wiens mening over de verbouwing eveneens gevraagd werd door de initiatiefnemers, verwacht een gunstig resultaat van de zaalveran- dering. Het heeft hem in alle opzichten gerustgesteld dat de afspraak werd ge maakt: het Concertgebouw in de eerste Uit deze maquette blijken duidelijk de vrij ingrijpende verbouwingsplan- nen: het doortrekken van het balkon langs de zijkanten, het omhooglopen van de zaal achterin en een nieuw stoelenplan. Het gedeelte van de zaal voorin zal 60 centimeter lager wor den gebracht. Zoals de situatie nu nog is. Enorm veel abonnees hebben mee gedaan aan de kerst- en oudejaars- puzzels. Met de kerstpuzzel heeft men over het algemeen weinig moeite gehad. In ieder geval waren er zeer veel goede oplossingen, zodat wij hebben moeten loten. De oplossing van de kerstpuzzel was: „Het kerst- licht in de donkere nacht van deze wereld krijgt alleen kracht als wij het door ons streven naar vrede laten weerkaatsen.” Slechts vier van de vele honderden inzenders hadden de juiste uitslag. Zij kwamen in aanmerking voor de hoofdprijzen. Uit degenen, die één fout hadden, hebben wij geloot voor de andere prijzen. Het g lust vai Guyana Ie Indij ireid w Suropa ankwa ver Ve nalige I 'rans G jkheid ng hel eel” v luid-Ar Ondai a de oofdst; nafhan omie b eel. Fr; eel vat epartei e land tordeai verschi tlantis leter b Niet alle musici, die voor hun uitvoe ringen soms al vele jaren gebruik ma ken van de zaal, zijn zo optimistisch gestemd over het resultaat van de ver bouwing als de beide stadsorganisten. Hoe ongerust de meerderheid van de leden van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest over de zaalverandering is, heeft men kunnen lezen in de brief, die werd gericht tot het College van Burge- ïneester en Wethouders en die ook in Haarlems Dagblad van 9 december 1975 werd gepubliceerd. André Kaart, dirigent van het symfo- nie-orkest „Haerlem”, van Haarlems Jeugd Orkest, van het „Collegium Musi- cum” van de Rijksuniversiteit te Leiden, Boekenbonnen t.w.v. 25: C. H. van der Aar, Pres. Steijnstraat 94, Haar lem; P. J. Bakker, Kanaalstraat 69. IJmuiden; E. Drontmann-v. d. Hoek, Fr. Leharlaan 37, Heemstede; Mevr. A. v. Eeden-Stokman, Jan van Wal- réstraat 7, Haarlem; Mevr. M. S. de Jong, Orionweg 333, IJmuiden; S. Langbroek, Gijzenveltplantsoen 107, IJmuiden; A. Mandemaker, De Ruy- terstraat 130, IJmuiden; Mevr. V. d. Pol. Kelloggstraat 65, Haarlem; Mevr. J. H. Reinalda-Poot. Narcissenlaan 11, Bennebroek; M. C. Roodzant, Geleen- straat 21, IJmuiden; T. Tamminga. Rijksstraatweg 6121. Haarlem; Mevr. G. Terreehorst-Walters, .Teslastraat 13, Haarlem; P. C. M. v. d. Velde, Rembrandtlaan 19, Heemstede; M. Visser-Boonstra, P. C. Boutensstraat 122 I, Haarlem; L. W. M. v. d. Weij- den, Beeklaan 18, De Zilk post Hille- gom. De beslissing is nu genomen, waaruit valt te concluderen, dat het TNO-rap- pcrt over de akoestische verwachtingen voor de zaal gunstig is geweest. Zo hebben de deskundigen van T.N.O. mede een deel der verantwoordelijkheid, mis schien wel het grootste gedeelte op zich genomen voor een goede ontwikkeling van de akoestische gesteldheid van de zaal. Het is merkwaardig, dat er door het concertpubliek, dat de concertzaal als uitvoeringsruimte toch zeker gewaar deerd moet hebben, de grote koren en de amateur-orkesten uit Haarlem en omgeving, die daar hun concerten heb ben gegeven, zo weinig openlijk betrok kenheid is getoond bij de verbouwings- plannen. Is hun vertrouwen in het gevoerde beleid zo groot geweest, was hier sprake van fatalistische berusting of deze ruimte niet steeds als optimaal ervaren. Ketsende klanken hebben hem dikwijls getroffen. „Ik Ben mij er wel van bewust, dat de klank van een orkest zich anders laat gelden dan die van het orgel. De verspreide plaatsing van een groot koor, zoals die tot nu toe meestal moest worden aangehouden wanneer een orkest bij mijn uitvoeringen medewerk te, heb ik steeds als bezwaarlijk onder vonden. Hierin komt nu verandering. Ik heb bij de kennisneming van de verbou- wingsvoorbereiding wel de indruk ge kregen, dat er met zorg gewerkt wordt. De stadsarchitect Wiek Roling zelf heeft zich altijd zeer betrokken bij de muziek- praktijk getoond en dit heeft veel ver trouwen gewekt. Tenslotte nog dit: men moet niet denken dat er geen zaal is met een betere akoestiek”, aldus Albert de Klerk. H. Groos-Delis, Jac. de Wetstraat 10. Heemstede; ƒ50: A. Hennink-Tjal- kens, Julianaweg 1, Zandvoort; ƒ50: Mevr. J. Hoogerbeets-v. d. Laak. Spil bergenstraat 8, IJmuiden; ƒ50: J. W. Kluit, Vijverweg- 15, Bloemendaal; ƒ50: J. B. Moolhuijzen, Sparenberg- straat 36, Haarlem. Enkele dirigenten hebben deze week desgevraagd uitdrukking gegeven aan hun grote bezorgdheid over de toekomst van de concertzaal. Jan Pasveer, dirigent van o.a. de Heemsteedse Christelijke Oratoriumvereniging vreest, dat aan de muziekbeoefening door de grote koren uit Haarlem en omgeving een onherstel- 250: 'Mej. L. van Vliet, Vechtstraat 4, Beverwijk; 150: C. M. Kunis, Van Konijnenburgstraat 287, Haarlem; ƒ100: Mevr, A. Swart, Planetenlaan 221,Haarlem; 75: J. Grupstra, Schipbroekenweg 15, Santpoort; ƒ50: bare slag zal worden toegebracht indien de TNO-garantie betreffende de toekom stige akoestiek van de zaal op een misrekening zou blijken te berusten. Pasveer acht het risico te groot om zelfs maar een kleine verandering te accepte ren. „Ik heb het tot nu toe verrukkelijk gevonden om met mijn koren, eerst was dit de oratoriumvereniging „Door Zang Vriendschap”, later de Heemsteed se Christelijke Oratorium-vereniging, in de zaal concerten te geven, ook in sa menwerking met orkesten. Ik vrees nu met groten vreze voor de toekomst”. Van dezelfde gedachten is ook Anton de Beer, dirigent van Haarlems Ge mengd Koor en van enkele andere koren van de Haarlemse Koorunie, chef van het programmabureau Radiö bij de NOS. „Voor wat de akoestiek voor de kooruit voeringen betreft kunnen we geen stap terugtreden. Telkens weer ondervind ik de tegenwoordige situatie als ideaal. Daarin sta ik zeker niet alleen. Wie ik ook spreek van de uitvoerende musici in Nederland en door mijn functie bij de radio-omroep ontmoet ik er velen, ook buitenlanders, allen roemen de Haarlem se Concertzaal, die door hen steeds ge noemd werd bij de beste concertzalen, die ons land thans bezit. Ook de geluids technici van radio z en grammofoon- plaat-maatschappijen zijn vol lof over de voor opnamen voortreffelijke akoesti sche gesteldheid, zoals de zaal tot nu toe bezat. Ik moet je zeggen, dat ik voor wat betreft die verbouwing, mijn hart vasthoud”. Spaarndamseweg 18B, Haarlem; ƒ50: M. M. Leemhuis, Kinheimweg 4, Bloemendaal; ƒ50: A. Smits-Rosier, Kerkerinklaan 27, Santpoort. O De oudejaarspuzzel u weet wel, met die vreemde foto’s heeft de lezers en lezeressen meer hoofdbre kens gekost. Er waren enkele heel moeilijke opgaven bij zoals de restau ratie van de Nachtwacht (de meesten dachten dat het om een nieuwe be- tonverf ging), het trimmen van Tiede Herrema, het versjouwen van een Maria-beeld in de film Simone en Matteo en het concert van het Am sterdams Philharmonisch Orkest te water (velen meenden dat het om Sinterklaas ging). Boekenbonnen t.w.v. 25J. N. van Baarsdh, Haarlemmerstraatweg 85, Halfweg; K. van Boekhoven, Willem van Velsenstraat 25, Heemskerk; G. Bokma, Sophiaweg 3, Zandvoort; J. van der Burgt, Lorentzstraat 18, IJ muiden; Mej. H. M. Gootjes, Prean- gerstraat 9, Haarlem; Mevr. G. Hiep, Roordastraat 192, Haarlem; L. van Klink, Wijk aan Zeeërweg 178, IJ muiden; C. J. Koster, Spilbergenstraat 15, IJmuiden; Mevr. G. Lammerts, Geraniumhof 4, Beverwijk; C. van Mierlo, Merovingenstraat 39, Haar lem; E. Plug, Vechtstraat 107, IJmui den; Mevr. Striekwold, Glipperdreef 201, Heemstede; G. den Tuinder, Oos- terstraat 29, Haarlem; M. J. Vollenga, Ohmstraat 13, Haarlem: P. H. Zethof, Remmersvaalstraat 12, De Zilk. In „Podium Haarlem”, een uitgave van de stichting, verschenen in april 1974, kan men lezen: „De zaak van de akoes tiek is ook door het bestuur gesteld als hoogste prioriteit. Dat spreekt vanzelf, want het ontwikkelen van de funktie van het Concertgebouw als muziekhuis verdraagt zich niet rhet de negatieve aantasting van de akoestiek”. En even verder: „Het ontwerpen van dit plan moet niet gezien worden als het nemen van een besluit, maar eerder als het begin van een lange weg, die naar wij hopen zal leiden naar de realisering van een Concertgebouw, dat aangepast aan de eisen van deze tijd van grote waarde mag blijven voor de muziek in Haarlem. het om bij deze verbouwing loncertgebouw”. directeur van de Beverwijkse Muziek school, voorheen dirigent van „Aerden- hputs Vrouwenkoor”, van „Die Haerlem- sche Musyckcamer” en kerkkoordirigent, zou het als een ramp voor het Haarlem se muziekleven en dat van de regio beschouwen, wanneer de unieke akoes tiek van de concertzaal zou verdwijnen en klankdorheid elk genoegen bij muziek uitvoeringen voo» toehoorders en ver tolkers zou gaah vergallen. „Ik ben er niet zo zeker van, dat de verbouwing zonder aantasting van de akoestiek zijn beslag zal kunnen krijgen. Men denkt, dat de uitkomst van metin gen met toestellen verkregen in de hui dige situatie garantie kunnen bieden voor een gunstige afloop als straks af metingen en indeling van de zaal geheel veranderd zullen zijn. Maar het beste „waarnemingstoestel” is nog altijd het onvervangbare oor van de muzikale mens en wat dat straks te horen zal krijgen vervult mij met grote zorg! Iets wat goed is moet je niet aan dergelijke risico’s blootstellen, temeer omdat een eventueel kwaliteitsverlies niet meer goed te maken zal zijn”. een gevoel van onverschilligheid? Dan was dieze houding zeker niet in overeen stemming met de wens, die directeur Peter Lohr uitsprak bij een in juni 1968 met één onzer kunstredacteuren gehou den vraaggesprek: „Ik wil een publiek, dat mee experimenteert met wat in deze tijd gebeurt, dat erin mee-investeert”. De verbouwing gaat nu door, maar de twijfel aan de resultaten ervan heeft men nog lang niet bij alle musici, die de „oude” concertzaal voor hun concerten hebben benut en zo zeer hebben gewaar deerd, kunnen wegnemen, ook niet door de uitkomst van het verrichte weten schappelijke onderzoek, die als gerust stellend beschouwd zou moeten worden. Volstrekte zekerheid omtrent de akoesti sche gesteldheid, die na de verbouwing zal heersen, zal dit jaar verkregen wor den, want op 1 oktober hoopt men de transformatie van de zaal voltooid te hebben. Piet Kiel jr., dirigent van de Christe lijke Oratoriumvereniging-Haarlem, or ganist en directeur van de Muziekschool in Hoofddorp, is evenmin gerust over de gevolgen, die de verbouwing voor de akoestiek met zich mee zal brengen. Wel onderschrijft hij de wenselijkheid de practische bruikbaarheid van het podi um te verbeteren en voor de koorleden geriefelijker zitplaatsen aan te brengen. Maar de ingrijpende verandering waar aan men nu gaat beginnen, acht hij een bijzonder riskante onderneming, waar van hij de uitslag met zorg tegemoet ziet. „Mij zijn geestdriftige uitspraken bekend van geluidstechnici van gram- mofoonplaat-maatschappijen, zoals CBS, die de huidige concertzaal voor opnamen als uniek in Europa beschouwen. Het valt te betreuren, dat men in Haarlem nu zoveel op het spel gaat zetten. Ik ben er niet zeker van dat de verantwoordelijk- hèid voor deze ontwikkeling, die alle orkesten, koren en ook alle concertbe zoekers aangaat, wel voldoende gemoti veerd aanvaard werd”. Directeur Lohr hoopte dus blijkbaar op een directe betrokkenheid bij het culturele beleid in deze regio. Het was ook tijdens dit interview, dat de daarbij tegenwoordige muziekprogrammaleider van de VPRO Han Reiziger zijn ingeno menheid met de concertzaal liet blijken met de uitspraak: „Akoestisch is het een ideale zaal voor opnamen”. Hoe het zij, de verantwoordelijkheid voor het resultaat van de verbouwing komt nu op het stichtingsbestuur te rusten, waarbij het zich niet gesteund kan voelen door een positieve uitspraak van het concertpubliek, koren en orkes ten, maar wel door de ingewonnen ad viezen van akoestici en door het oordeel van twee van de belangrijkste gebrui kers van de concertzaal: de stadsorga nisten Albert de Klerk en Piet Kee, die mede in het vóór-overleg betrokken werden. plaats te bestemmen voor de muziek. Men heeft zich over de toekomstige bestemming jammer genoeg wel eens onjuiste voorstellingen gemaakt. Piet Kee vindt, dat de zaal er gezellig uit moet gaan zien, want het is belangrijk om in een prettige omgeving naar mu ziek te kunnen luisteren. Tegen de bal kons heeft hij geen bezwaar. „Ik zit graag temidden van het publiek”, aldus Piet Kee, die ervan overtuigd is, dat het bezoek door het nieuwe aspect van de concertzaal gestimuleerd zal worden. 2~ JilffiM - - W-S. Daar gaai van het C De verandering van de akoestische gesteldheid van de concertzaal is een benauwend-onzekere factor bij de ont wikkeling van die verbouwing voor allen, die de toonkunst ter harte gaat. Teneinde toch zekerheid te verkrijgen omtrent de te verwachten gedragingen Van de akoestiek na de verbouwing heeft het stichtingsbestuur deskundige funktionarissen van het „Toegepast Na tuurwetenschappelijk Onderzoek” (T.N.O.) uit Delft verzocht waarnemin gen te verrichten, onder andere op het concert, dat verleden jaar 15 februari door het Noordhollands Philharmonisch Orkest werd gegeven en waarop een speciaal voor akoestische proeven be stemde compositie „Akoetest” van Jan Masséus ten gehore werd gebracht. De akoestici benutten op dit concert een „kunsthoofd”, een objectieve vervan ger van een subjectieve toehoorder. Het apparaat had een rechter en linker „oor”, aangebracht op grond van de stelling: „Voor de indrukken die bij het horen worden ontvangen zijn alleen de oren van de luisteraar maatgevend”. In fysische zin had men nu „maatgevende” oren tot zijn beschikking, die in hetzelf de klankveld opereerden, waar anders een „echte” toehoorder met normale zin tuigelijke waarnemingsmogelijkheden aanwezig had kunnen zijn. Deze mens had echter niet zo objectief kunnen „luisteren” als het kunsthoofd. Het TNO-rapport over de zaal zou eerst moeten mededelen dat er voldoen de zekerheid bestaat, dat de akoestiek van de zaal niet zal worden aangétast, vóórdat de beslissing over de verbou wing zou worden genomen (zie „Podium Haarlem” van april 1974). 250: Mevr. J. Maarleveld-Sloot, Zijlweg 89, Haarlem; 150; P. R. Kuit-Marcus, Friedalaan 2, Zwanen burg; 100: H. L. Uijtendaal, Iepen straat 37, IJmuiden; ƒ75: J. C. Booms, Mr. S. v. Houtenstraat 4, Heemstede; ƒ50: Mej. T. Boudes, Kei zer Wilhelmstraat 12, IJmuiden; 50: Mevr. A. Joustra, Regentesselaan 2, Haarlem; 50: I. Körber-Hettasch, Woensdagmiddag 14 januari van dit jaar heeft de gemeenteraad van Haarlem de verbouwing van de grote zaal van het Haarlems Concertge bouw volgens de daartoe ontworpen plannen goedgekeurd. Door dit on herroepelijke besluit zal het inwendige architectectonische aspect van het gebouw, in het bijzonder voor wat de concertzaal betreft, een zeer in grijpende veranderingen ondergaan. Deze verandering is een realiteit, die aanvaard werd en waarvan het resultaat in overeenstemming zal moeten zijn met de bedoeling door het bestuur van de stichting „Stadsschouwburg en Concertgebouw-Haarlem” kenbaar gemaakt in de brief, die in januari 1973 aan het gemeentebestuur van Haarlem werd gericht in de volgende bewoordingen: „de grote zaal van zijn zwembadkarakter af te helpen”. Men begreep, dat met de verandering van de grote zaal ook een ver andering van de alom in den lande en ook daarbuiten zo befaamde akoestiek daarvan te verwachten zou zijn, al kon men niet weten in welke mate die verandering op zou treden. 4 tauratie Nachtwacht; 3C Opening Heilige Deur in Rome; 4C Van der Stoel bezoekt tempel in Tokio; 5B Joop den Uyl bezoekt Niagara-water- val; 6C Mevr. Van Veenendaal tij dens kort geding Proloog; 7C Imita- tie-tank in Nieuwmarktbuurt; 8B Jasperina de Jong op TV; 9A Dam- kampioen Sijbrands; 10C Opname uit de film „Simone en Matteo”; 11B Van Hanegem als paukenist; 12A Herrema werkend aan zijn conditie; 13B Jorge Guillermo zwaaiend naar het volk; 14b Humphrey Bogart; 15C President Ford; 16B Concert van Amsterdams Philharmonisch Orkest. MkK':.’'.'’ .3 B0 i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 18