r r RANS GUYANA rankrijk in de tropen Vlindervleugels voor Papillon-toeristen F >0 Ontwikkelingsplan als Franse troef in Amerika t in. 11 4 A 'T I 5* 1 tip Mik IKw feill II? ■JJ i I door Jan Gerritsen J Sarcasme Onwezenlijk Afwijzend MP bevolkingsgroei door „rekolonisatie”, een waarlijk uniek voornemen in de recente geschiedenis., niet alleen van Zuid-Amerika, maar ook in wat nog rest van het Franse wereldrijk. Leiders van elf Caribische landen veroordeelden de Fran se plannen jongstleden december als een „bedreiging voor de vrede en de veiligheid” in dit deel van de wereld. De verveloze muren van Cayenne vertolken middels talloze leuzen de onrust, angst en het machteloze protest die dit „grandioze schema” (aldus een gaullistische parlementslid) bij de lokale bevolking heeft veroorzaakt. De woorden „revolutie” en „genocide” komen het meest voor. Leeg land voor 30.000 immigranten Tachtigduizend vierkante kilometer tropische bossen, een 200 kilometer lange asfaltweg langs de modderige kust, een indrukwekkende maar stilgelegde raketbasis en een hoofd stad van het formaat van een uit de kluiten gewassen Nederlands dorp - dat is Frans Guyana. Het grootste van de overzeese gebieden waarover Frankrijk zich nog meester mag noemen, is op nog indrukwekkender manier dan Suri name leeg, eindeloos leeg: hier wonen maar 52.000 mensen en daarvan ruim de helft (30.000) in de hoofdstad Cayenne. Dat gaat veranderen als de regering in Parijs haar zin krijgt: het vong jaar met veel ophef gelanceerde ontwikke lingsplan voor Frans Guyana voorziet in de komst van 30.000 emigranten in de eerstkomende tien jaar. Snelle - 5 1 I I ’Jf K- r 1 1, "ff- „Nationaal” monument tussen de koningspalmen nan Cayenne. De voormalige gevangenis m Saint Laurent ji Frans-Gii/yana: 80.000 vierkante kilometer bos En omdat ook de economie geheel kunstmatig is en drijvende word» gehouden door Parijs voorname lijk in de vorm van salarissen, want het overgrote deel van de bevolking is in overheidsdienst is de gedachte aan een onafhankelijke staat hier onwezenlijker dan ze in Suriname, althans de laatste jaren. ooit is geweest Raymond Charlotte, een 29-jarige Creool uit Cayenne, is een van de voorvechters van het onafhankelijk- heidsideaal. Toen Suriname onaf hankelijk werd, mocht hij uit de mond van de altijd vriéndelijke, kersverse president Ferrier opteke nen: „Ik hoop dat de bevolking van Frans Guyana zijn eigen lot zal kun nen bepalen”. Deze uitspraak heeft inmiddels in Cayenne de ronde gedaan, via de stencils die worden verspreid door het front van de bevrijding van "Frans Guyana (FNLG). Raymond Charlotte moet evenwel toegeven dat het aantal actieve leden van het front het getal twintig niet over schrijdt. De aanwezigheid van Frankrijk m Amerika is wel van democratisch karakter, zegt de voorlichtingsamb tenaar van de prefecture met een zuurzoete glimlach. r de leeft e de irten aar- door ten- mst- ■den. esti- ving wor- 1 de I te kreeg in de vorm van drie miljard gulden ontwikkelingshulp in dezelf de periode. Suriname met zijn zeker achtmaal zo grote bevolking. „Mis schien dat in Frans Guyana daarom voortdurend is gewezen op de span ningen tussen Hindoestanen en Cre olen in Suriname in de maanden die aan de onafhankelijkheid vooraf ging”, zegt dezelfde voorlichtings ambtenaar. Alweer dat scepticisme. Alle politieke leiders, niet één uit gezonderd. in het overzeese departe- y.- - :-.w ek- en- snt, gio >es- len iek- zer- Deze houding laat zich begrijpen in een land dat honderden jaren i lang nog minder dan een stiefkind was in de uitgebreide familie van Franse koloniën. Van 1852 tot 1946 was Frans Guyana officieel strafko lonie, waar Frankrijks criminele en politieke gevangenen een doorgaans zeer hoge prijs betaalden: talloze tropische ziekten en de beestachtige behandeling maakten dat ongeken- de de ;en. [in lui den af- aeel este het sale zal Iets ijke een neer Om dit stukje Frankrijk in de tro- en te ontwikkelen zijn meer men en nodig dan er nu wonen, is het iet onlogische uitgangspunt van de 'arijse plannenmakers. De reactie aarop in Cayenne was er een van ngeloof en sarcasme. Zelfs een oorlichtingsambtenaar van de hier ppermachtige prefecture is ermee ehept: „Als men daarmee wil zeg en dat alle vroegere grootse plan- en in Frans Guyana mislukt zijn, an is dat waar. Maar om onze pro teïnen op te lossen zijn geen 30.000 nigranten nodig” Maar de betekenis van Frans Guy- P na wordt in Parijs met besproken i termen van de grote plaatselijke 1 erkloosheid (officieel 15 procent), j| e volkomen kunstmatige economie ie door het moederland in stand 'ordt gehouden of de noodzaak toe- wnstperspectief te scheppen voor e bevolking die jonger is dan 21 iar (bijna 40 procent). In de Parijse urelen is Frans Guyana een niet ^belangrijke plek op de kaart van et strategospel voor grote en min er grote mogendheden. Een uitspraak van president Gis- ard d’Estaing is onthullend genoeg. De aanwezigheid van Frankrijk in merika is een belangrijke troef, laar je moet een prijs betalen om ie te kunnen behouden”. Daarmee itte hij staatssecretaris Olivier tirn (overzeese gebiedsdelen) aan et werk om het grote ontwikke- ngsplan op te zetten. Deze kweet eh naar behoren van deze histori- ihe taak: ruim tien miljard gulden P tien jaar is aan investeringen Porzien. [Vergelijk dat eens met Suriname, Pt bij het afscheid van Nederland pi veel geprezen gouden handdruk ment reageerden afwijzend: 3000 immigranten per jaar en natuurlijk merendeels (blanke) Fransen van wie er nu nauwelijks meer dan 2000 in het hele land zijn - dat zou de kleine gemeenschap nooit kunnen verwerken. Een tiental kleine groe pen politieke activisten, opererend llobère ia een van de weinige mensen in het huidige Frans Guyana die uit eigen ervaring weet wat het betekende om als gevangene verbannen te wor den naar dit deel van het Fran se rijk, dat van 1852 tot 1946 officieel als strafkolonie in ge bruik was. Tekenend is zijn re actie op vragen over dit verle den: „Daar praat ik niet meer over. Voor geen geld. Ik heb teveel ellende meegemaakt." Evenals Henri Charrière zo heette de schrijver van de bestseller Papillon (vlinder) overleefde Llobère waar honderden, duizenden gevan genen een gruwelijke dood stierven. Tropische ziekten als gele koorts en malaria en de veelal beestachtige behande ling maakten dat maar weini gen hun straf overleefden. Sinds 1946 woont Llobère in een klein huisje in de voormali ge thans vrijwel verlaten lepro zerie Acarouany, op enkele tientallen kilometers van Saint Laurent. Hij profiteert van de sociale voorzieningen die in dit onder namen als „bevrijdingsfront” en „onafhankelijkheidsbeweging” kalkten de muren van Cayenne vol: „Stimisme is gelijk aan zionisme”. Dit massale protest heeft niet na gelaten in Parijs indruk te maken. Premier Jacques Chirac, toch nim mer voor een kleintje vervaard, zei „Papillon. M. die teeb ik ge kend.” Jean Llobère. 76 jaar ond, kwam in 1931 in de be rechte «trafgevangenfe in Saint Laurent, het slaperige dorp aan de rivier de Mai.,'-, fi ne, die Suriname van 1 Guyana scheidt. Llobère: „Pa- pi’Hn k a«n twee jaar later. Hij is ueroemd geworden, hè. Met Mjn boek.” de aantallen mensen voor het einde van hun straftijd een ellendige dood stierven. Het land van bewaakten en be wakers werd na de tweede wereld oorlog een „departement overzee”. De gevangenissen werden op één na allemaal afgebroken en achter ble ven een handjevol Franse bestuurs ambtenaren. zevenhonderd in dianen in de diepe binnenlanden na bij de Braziliaanse grens, en enkele tienduizenden Creolen afstamme lingen van slaven en bosnegers, van wie er ook nog zevenduizend zijn Dank zij de status van departe ment werden hier de Franse sociale voorzieningen ingevoerd, die de erg ste armoede deed verdwijnen en bo vendien de emigratie van de autoch tone bevolking naar bet moederland afremde. Pas nadat de Franse kolo men in Noord-Afrika zelfstandige staten waren geworden en Algerije na de bloedige onafhankatijkhréli oorlog „verloren waa gegaan”, kreeg Parijs belangstelling voor het voormalige verbanningsoord Ook in de zestiger jaren speelden redenen van strategie een doorslag gevende rol: het verlies van Algerije betekende tevens dat Frankrijk oen nieuwe plaats moest vinden voor het lanceren van zijn raketten - tot dan was Colomb Béchar in de Algerijnse Sahara de belangrijkste Franse ra ketbasis geweest. Besloten werd in Kourou, enkele tientallen kilome ters ten westen van Cayenne, een nieuwe basis te bouwen, waarmee in totaal 500 miljoen dollars waren gemoeid. De constructie van de lanceerin- richting en de vele technische voor zieningen. onderzoekcentra, enz. schiep voor duizenden werkgelegen heid. Ook vele honderden bosnegers uit Suriname verdienden hoge lonen met het bouwrijp maken van het oerwoud. Na een aantal lanceringen is de basis echter vorig jaar (tijde lijk) gesloten, in afwachting van de uitvoering van een nieuw Europees ruimteprogramma dat in 1977 van start zal gaan. Kourou - onderhoudskosten ruim 40 miljoen gulden per jaar - is dan ook, zoals zoveel in Frans Guyana thans grotendeels verlaten. Moder ne flatgebouwen en fraaie bunga lows staan leeg. De plaatselijke ho reca is in belangrijke mate afhanke lijk geworden van de soldaten van het Vreemdelingenlegioen (in totaal met 4000 a 5000 man in Frans Guya na), die dan ook wat vaker mogen passagieren. Het omstreden ontwikkelingsplan van staatssecretaris Stirn wil - an ders dan met het project-Kourou het geval was - een permanent ontwik kelingsproces op gang brengen. Dat moet perspectief scheppen, voor de lokale bevolking zowel als voor de immigranten. Belangrijkste onder delen van het plan zijn: ontwikke ling der rijstcultuur (5ÖÓ0 arbeids plaatsen), exploitatie van de einde loze bossen en oprichting van een papierpulpfabriek, een investering van ruim één miljard gulden. overzeese departement van Frankrijk gelijk zijn aan die in het moederland. Hij verdient een aardig centje bij met het vangen van de grote vlinders met hun fantastische k'. t1 dit vrijwel ongerepte ueci Van tropisch Zuid-Amerika. De vleugels van de vlinders zijn de grondstof voor kitsch schilderijtjes („Maria met kind”) die winkels en hotels in hoofdstad Cayenne aan de Pa- piUon-toeristen als souvenir te koop aanbieden Met een bootje kun je ook een bezoek brengen aan Duivelseiland en de twee andere eilanden voor de kust nabij de raketbasis Kourou, waar de gevaarlijkste en pro minentste (Dreyfus) gevange nen hun levensdagen sleten. Op het grootste is zelfs een her berg, waar je kunt overnach ten. Maar de gevangenissen zijn hier al lang geleden afge broken. De treurigste herinnering aan Frans Guyana's onzalige verleden is de strafgevangenis in Saint Laurent: half overwoe kerd door tropische planten groei en half vergaan biedt het „camp de transportation” thans onderdak aan een dertig tal arme Creoolse gezinnen. Hier zijn zelfs geen kitsch souvenirs te koop. Als om nog iets van piëteit te demonstreren is een vertrek in het grote kamp afgesloten: daar werden de ter dood veroordeelden geguilloti neerd. I i I X. eind december in Cayenne dat de komst van de immigranten uitslui tend zal plaatsvinden „als functie van de economische ontwikkeling” „De arbeidsplaatsen die geschapen zullen worden, zijn in de eerste plaats voor de Frans-Guyanezen ge reserveerd". aldus Chirac. Deze toezeggingen moeten de vrees wegnemen dat Frans Guyana ook een functie krijgt te vervullen als ..overloopvat” voor Franse ex kolonisten, die hun bedrijf in Afrika of Azië moesten opgeven, voor inwo ners van de overbevolkte Franse Antillen-eilanden Guadeloupe en Martinique en van het Indische- Oceaaneiland Réunion, en voor Fransen Van overzee, die het avon tuur zoeken. In Parijs hebben zich a] 30.000 mensen aangemeld om een nieuw bestaan in Guyana te be ginnen. Dit laatste feit, alsmede het be zoek van Chirac, doen vermoeden dat het de Franse regering „mis schien voor het eerst”, aldus het gezaghebbende dagblad „Le M<m> de” toch ernst is met het plan-Stim Ook al zijn de voorbereidingen in Frans Guyana zelf nog nauwelijks begonnen Waar de 3000 immigran ten. die jaarlijks zouden komen, moeten wonen is een vraag die nog niemand in Cayenne kan be antwoorden Het is een achttiende-eeuws plan, was het scherpe oordeel van de Guy anese minister van buitenlandse za ken, Frederic Wills, op een perscon ferentie in Paramaribo eind novem ber Wills. die een beleefdheidsbe zoek aan de nieuwe staat Suriname bracht, moest echter erkennen dat in Frans Guyana niet van een onaf hankelijkheidsbeweging kan wor den gesproken Er zijn bij ons men sen geweest, die zeggen dat ze de onafhankelijkheid nastreven en dat onderzoeken we nu. zei Wills. Want het grootste verschil met de ovoHi?<> dfjpp van Guyana is het vuitureleimperialisme”dat een oneindig veel grotere invloed heeft gehad dan de Nederlandse of Britse overheersing in de twee ande re Guyana's. In Cayenne en in het kleinste dorp van Frans Guyana is het leven een imitatie van het leven in Frankrijk zelf. Taal, onderwijs, films, alles is Frans. Het grootste deel van de noord- :ust van Zuid-Amerika behoort tot luyana - het „land der wateren” in Ie Indiaanse taal die hier wijd ver- ireid was toen de veroveraars uit luropa hier drie eeuwen geleden ankwamen. Guyana is nu verdeeld ver Venezuela, Guyana (de voor- lalige Britse kolonie), Suriname en 'rans Guyana, sinds de onafhanke- jkheid van de Hollandse volksplan- ng het enig overgebleven „rijks- eel” van een Europees land in luid-Amerika. Ondanks de strijdvaardige leuzen i de minuscule en armoedige oofdstad is hier geen sprake van nafhankelijkheid of zelfs van auto- omie binnen een groter (Frans) ge- eel. Frans Guyana is sinds 1948 een eel van Frankrijk zelf: het is een epartement. zoals bijvoorbeeld ook e landstreek rond de havenstad lordeaux een departement is. Het verschil” wordt gevormd door de tlantische Oceaan, circa 8000 kilo- leter breed. lUWti f 'i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19