Snoerloze Honda voor Skil-boor kinderen Dromen met Jan van Veen in een kille studio over Pamflet voor jongeren de pil en zo GEZINFORMATIE 14 s NUTRASSEN IN EEN BOEKJE tips voor vrije tijd Waterpomptang C. Handgreep zonder snoer 20 1976 3 1 JANUARI ZATERDAG door Klaas Pieter Rieksen Politiehond Onrustig Groene antwoorden Bh E Koi mei stai dao in i kin lijk streekse uitzending Hilversum III Candlelightshow” wezig kon kan zijn. Ml Het is donker. De stu dio’s van de NOS in Hil versum liggen er wat ver laten bij op deze mistroos tige maandagavond. De regen slaat zachtjes tegen de voorruit van mijn auto. De terreinportier van NOS-stad zit in zijn kan toortje. Als ik voor de slagboom sta steek ik twee vingers omhoog, zo van: het zit wel goed, de por tier doet hetzelfde en zon der zich ook maar om mij te bekommeren kan ik doorrijden. Èen parkeer plaats is gauw gevonden. De ingang van de Hilver sum III studio’s wat moei- lijker en het valt me op, dat ondanks al mijn ge scharrel aan de achter kant van het gebouw, op zoek naar een deur, nie mand op mij let. „Natuurlijk, kom maar langs”, had presentator Jan van Veen tegen mij gezegd, toen ik hem op belde en vroeg of hij er geen bezwaar tegen had dat ik tijdens de recht- via van zijn aan- Romantiek 1 1 ESSk Q Het loopt tegen elven. Nog een minuut of de pels. Het is een van oorsprong Deense uitgave, waarvoor de uitgever met moeite bewerkers heeft kunnen vin- De Kick ’n Go is vanaf heden ook in Nederland verkrijgbaar. 4 I Het i I m Eng I bijzon I regeer berucl I ces a« I van oi j kwam die vai Ham I «•de I voer e< pias. Ik hem es van de overge wige v< ten en vaste i zij leve fatsoer nu juis m de g iijdper van zijl Wö£ zij te hebt bvet a pomptangen nogal eens willen verto nen. Een ander nieuwtje, dat de fir ma Starink op de vakbeurs Karwei liet zien, was het mini-schaafje „Hob- by-hobel”. Het is een schaafje met een „scheermesje”. Nu is dat niets nieuws, maar deze Hobby-hobel is steviger uitgevoerd en heeft een wat veiliger omhulsel gekregen. Met het schaafje kan men niet alleen hout, maar ook o.a. kunststof, rubber en lichtmetaal bewerken. Naar gelang het te behandelen materiaal moet men het mesje instellen. Dat gaat gemak kelijk met een sleutelmoertje. Een sfeer van romantiek, kaarslicht en een glas goede wijn hangt in de ether, zweverige muziek, afgewisseld met de donkere, sympathieke stem van Jan van Veen die ingezonden gedichten voorleest. De liefde, de dood en het leven, onder werpen waarover Van Veen veel ge dichten binnenkrijgt. Te veel gedichten in feite, want het wekelijks aantal nood kreten en andere op papier gezette poë zie, ligt nu, na vier uitzendingen, al zo rond de 2000 en met een verontschuldi gende blik zegt Jan: „Hpt doet me wel eens pijn om een scheur door een enve loppe te geven, maar ik moet wel. Ik kan natuurlijk niet ieder gedicht dat mij wordt toegestuurd voorlezen, maar ik probeer wel alle post te behandelen. Ik Viel kinde ongel’ van h warer van 1 gedur ningsl Want den zi nighe volko: I doorg lang t vader weinii waart worden toegepast en de Kick ’n Go, die zijn naam in Amerika kreeg, is uit een dergeiijke wedstrijd ontwik keld. In de studio zitten Meta de Vries, Jan Steenman, de programmaleider Hilver sum III bij de AVRO en Jan van Veen, die uit een enorme stapel langspeelpla ten muziek staat te zoeken voor de komende uitzending. Af en toe legt hij een plaat op de draaitafel om te zien of de kwaliteit nog voldoende is. Jan van Veen, een fors geschapen vent, ooit bij Veronica presentator van de Candle- lightshow, nu bij de AVRO na zo’n vijf jaar niet meer achter een microfoon te hebben gezeten. Van Veen: „Ik heb na mijn vertrek nog een paar maanden bij radio Noordzee gewerkt, maar die zen der had in de avonduren Engelstalige uitzendingen en die disc-jockey's kon je niet aap hun verstand bréngen dat een programma met easy-listening muziek en gedichten ook een grote luisterdichtheid kon krijgen. Dat ging niet op een pira tenzender, vonden zij”. Het kon niet uitblijven: er is nu ook een (nog lichte) boormachine, die niet meer direct via het lichtnet werkt, maar snoerloos is, d.w.z. werkt met een ingebouwde energiebron. Skil is, ter gelegenheid van de vakbeurs Karwei in Utrecht, in de schijnwer pers gekomen met de Skil 2002 boor- schroever, zoals de officiële naam luidt. Men ziet het; het fraaie lichte crèmekleurige apparaat wordt nog geen boormachine genoemd, hoewel men er wel hout tot 10 mm en staal tpt 6 mm mee kan boren. Het krachtvermogen van de energiecellen is nog niet zo zwaar, dat het al de traditionele bronnen kan evenaren. Tussen twee haakjes: die energiecel len zijn voortgekomen uit de ontwik keling van de ruimtevaart (zoals er ook op dezelfde vakbeurs Karwei een plantenbespuiter met bron zijn ontstaan ruimtetochten van de De machine den. Men vindt er afbeeldingen van de „meest interessante en gangbare” rassen plus beschrijvingen. Voor profs en amateurfokkers nuttige in formatie om in stijl te blijven. Honda, de Japanse auto- en motor- rijwielfabrikant heeft een nieuw pro- dukt aan haar fab ricageprogramma toegevoegd. Het betreft hier een nieuw soort rollend speelgoed, de „Kick ’n Go”, wat lijkt op een autoped met twee wielen voor en één wiel achter. Het achterwiel wordt op een vernuf tige manier aangedreven door met de voet op een pedaal te trappen, dat zich achter de treeplank bevindt. Het stuur is niet draaibaar; gestuurd wordt door het hele stuur naar links of naar rechts te bewegen. vind dat ik dat verplicht ben aan de schrijvers”. De TL-buizen in de studio geven een koud licht. Aan de andere kant van het glas, waardoor de studio in twee gedeel tes wordt gescheiden, zit een technicus. Jan van Veen zoekt tijdens het praten nog steeds muziek uit, terwijl Jan Steenman wat onrustig heen en weer loopt en zegt: „Geen kaarsen en geen wijn. Maar we kunnen hier ook moeilijk kaarsen branden omdat we anders enor me moeilijkheden met de brandbeveili ging krijgen. We proberen alleen een bepaalde sfeer te kweken, dat is radio maken”. Een verlegen glimlach. Bij Moussault is een boekje ver schenen over zogeheten nutrassen, gespecialiseerde veerassen en ty pen: „Nuttige dieren in kleur”. Men weet dus meteen het uitgangs punt; het dier in dienst van de mens, of het nu gaat om het vlees, de melk Het idee van de Kick ’n Go werd in Japan ontwikkeld als een resultaat van een Honda-ideeën-wedstrijd: een jaarlijkse wedstrijd voor Honda-per- soneel in Japan, waarbij allerlei door personeelsleden ontwikkelde voertui gen, al of niet door een motor aange dreven, om de eerste plaats strijden. Sommige vindingen uit deze wed strijd kunnen ook in de praktijk Jan van Veen vindt dat je een hobby ist moet zijn om radioprogramma's te maken. En dat is hij, want de twee programma’s die hij iedere maandaga vond voor de AVRO maakt, „Candlelight (Voor 11 tot 1 uur) en het programma „Let’s twist again” (van 7 tot 8 uur), doet hij voor de lol, naast zijn werk bij de Hilversumse groothandel in Textiel Universum. Over zijn Veronica-tijd zegt hij: „Dat was natuurlijk een heel andere sfeer, maar toen we dat gammele ge bouwtje aan de Zeedijk verlieten en in die mooie villa met die witte deuren aan de Utrechtseweg kwamen, verdween de pi ratensfeer eigenlijk ook. Toen was het net een ziekenhuis, waar de patiënten programma’s maakten”. Als vervolg op „Het groene boekje voor meisjes”, een voorlichtingsboek- je, dat door Martien Carton werd geschreven- en uitgegeven bij Bruna is nu weer een groen boekje versche nen: „'Mijn moeder mag het niet weten”. Het bevat reacties op het eer ste boekje dat vlot verkocht werd. Veel meisjes schreven naar de schrijf ster over allerlei problemen, waar ze mee te maken hadden. De schrijfster bundelde een aantal brieven plus de antwoorden, die ze de meisjes stuur den. De titel van het boekie slaat op het feit, dat het grootste deel van de brieven begint of eindigt met een zin als: „mijn moeder mag het niet we ten”. Er waren trouwens ook brieven van moeders, die schreven, dat hun dochters „zoiets niet zouden doen”. Kortom: kreten van onbegrip, van kortzichtigheid, van wanhoop. Kreten om informatie. Ook dit boekje zal wel weer reacties oproepen. of tien en Jan van Veen begint met zijn show. „Ik weet niet of ik je de hele uitzending wel kan velen”, zegt hij en Jan Steenman valt hem bij„Ik zal wel voor politiehond spelen. Ik geef je wel een seintje als je weg moet. Het is erg inspannend werk, he, dat zie je wel”. Jan van Veen zit achter de microfoon en leest het eerste gedicht alvast door. Is Jan van Veen zelf een romantisch type? „Ik ben geloof ik wel wat roman tisch”, antwoordt hij glimlachend, „Mijn vrouw lacht zich dood als ze dat hoort, maar tegenover andere vrouwen ben ik altijd erg romantisch”. Opeens vraag ik mezelf af of ik wel moet blijven, maar ik besluit te kijken hoelang mijn aanwezigheid, zittend op een bankje achter de presentator van het programma, geveeld wordt; Jan van Veen laat keihard de eerste plaat door de studio schallen. De nieuwsdienst van elf uur begint. „De bril gaat zometeen wel een paar streepjes lager op de neus staan”, zegt Van Veen, „11$ heb altijd al mijn concentratie voor hét programma nodig”. De TL-buizen branden nog, er is geen kaars te bekennen. Wat verloren staan twee lege colaflesjes en een sher ryfles op een tafel. Het is drie minuten over elf. Op een zingende toon klinkt het door de studio en via de radio: „Candlelight, dit is de AVRO,Dromen met Jan van Veen”. Van Veen schuift wat -met een paar knopjes en direct achter de dj ingle Dave Mc Williams met het nummer „Candlelighrt”. Jan van Veen zegt: „Bedankt allemaal voor de kaarsen die jullie gestuurd heb ben en ik zou het erg fijn vinden als jullie kaarsen blijven sturen om de romantische sfeer hier op de maandaga vond nog wat te verhogen”. Sfeer in de ether. Aan de ene kant zit de luisteraar, thuis, in bed, met de radio vlak naast het oor, of beneden, bij het haardvuur, waarvan het vuur in de ogen weerschijnt, het glas wijn wordt nog eens bijgevuld. Aan de andere kant Jan van Veen, in een kille studio, de TL- buizen en de steriele draaitafels. Wordt de luisteraar niet belazerd? „Nee, beslist niet”, zegt Van Veen, „We proberen een bepaalde sfeer te kweken die goed overkomt bij dé luisteraar en dan geeft het niet uit wat voor een omgeving dat programma wordt ge maakt”. Toch vraagt hij om kaarsen te sturen om de romantische sfeer te ver hogen. „Ik zou liever ook hebben dat we hier kaarsen konden branden, tenslotte is het de Candlelightshow die ik maak, maar het kan voorlopig niet anders. Met de gestuurde kaarsen gaan we wel wat doen, ik weet alleeen nog niet wat, we gooien ze echt niet weg”. De I tra dit I groots I vrouw I in hei I laatst, I huwel I hij nc I lichte I wen I huwel j een w I werd, I met L I 1817,< I troon, was hertoj tjen k volgd, sers t, Laure van I van hi zijn v die ac I had g van C vader waar onver overk uitste: broer: Camb mada: zonde spel si had di worde ging Camb nadee muilei treder Meinii en Cai in 181: de het enige bridge I hertoj In het bijzonder voor jongeren is uitgegeven het pamflet „De pil en zo informatie over voorbehoedmidde len”. In kort bestek en eenvoudige taal wordt verteld welke voorbehoed middelen er zijn, hoe ze werken, wat ze kosten (ziekenfonds of niet) en wat dies meer zij. Oök wordt voor lichting gegeven over het bezoek aan de huisarts of het consultatiebureau voor geboortenregeling en seksuali teit. „De pil en zo” is de dertiende uitgave in de reeks GG-pamfletten van de Protestantse Stichting voor Verantwoorde Gezinsvorming in Den Haag. Bij de samenstelling van het pam flet is nauw samengewerkt met me dewerkers voor de mondelinge voorlichting en vorming. Zo kon wor den ingespeeld op veelgestelde vra gen. Bovendien zijn bij de samenstel ling jongeren zelf betrokken geweest. Het pamflet is geschreven door Hein Jansen (inlichtingen 070-12521). Hans de Cocq tekende illustraties. snoer bevestigt heeft hier een plaatsje gevonden in het uiteinde van de pis- toolgreep. De energiecellen zijn mini maal 500 keer oplaadbaar. Ook Black and Decker heeft zich op het „snoerloze” pad begeven. Deze firma heeft een handgreep ontwor pen. waarin zich een nikkelcadmium- batterij met vier cellen bevindt. Ook deze zijn oplaadbaar. Men geeft een laadtijd op van ongeveer zestien uur. Óp de handgreep passen verschillende werktuigkoppen, zoals een gras- schaarkop en een snoeischaarkop. Bij Black and Decker legt men hierbij vooral de nadruk op het tuingereed schap. hoewel men aan het handvat ook een boormachinekop kan koppe len (een 6 mm) en men ook veel verwacht van een schijnwerperkop. Ook hier wordt uiteraard vooral de nadruk gelegd op het feit, dat men met deze snoerloze apparatuur overal kan werken waar men dat vroeger niet kon. Het systeem van de batte- rijhandgreep, het MOD 4-systeem ge noemd, betekent, dat men aan één handgreep diverse koppen kan vast maken. Om een indicatie te geven van de lengteduur van de krachtbron: men kan drie kwartier gras knippen, of drie kwartier snoeien, of drie uur schijnen. Dan moet men de kracht bron weer opladen. I omdai I hertoj I vrouw I dochtf I toria. I van h, begriji Een waterpomptang, die afwijkt van de gebruikelijke is de Fumas- tang, die uitgebracht wordt door de handelsonderneming Starink, Ruys- daellaan 44 in Nieuw-Loosdrecht. De ze tang heeft een rijtje trapsgewijs geplaatste inkepingen, waarmee men de kop kan vastzetten er blijft dan nog wel elastische beweging in; Men kan nu meer kracht zetten en wat ook belangrijk is: de vingers komen niet meer tussen de handva ten, een euvel, dat de gewone water- eigen kracht- dankt aan de van de astronauten). van Skil is praktisch onbegrensd oplaadbaar. Dat gebeurt in ongeveer 20 uur via het electrici- teitsnet. Het gemak van deze portabele boormachine is duidelijk: niet gehin derd door een snoer kan men het apparaat overal mee naar toe nemen, naar plaatsen, die vroeger onbereik baar waren voor dit soort machine- rietjes. Een voordeel van dat snoer loos zijn is uiteraard, dat het appa raat volkomen gevaarloos is in wat voor omgeving (vocht) dan ook. Voor de fabrikant komt er als prettige bijkomstigheid bij, dat de boorschroe- ver (men kan schroeven tot 25 mm lengte in- en uitdraaien) geen nationa le veiligheidskeuren, zoals hier het Kemakeur, nodig heeft, zodat hij op één plaats en exact hetzelfde kan worden vervaardigd. Om té voorkomen, dat men onno dig energie verspeelt, is de schakelaar voorzien van een vergrendeling. De doe-het-zelver kan volledig aan zijn trekken komen met de energievoor- raad. Door het lage toerental kan men gemakkelijk schroeven indragi- en, maar ook goed boren in glas of tegels. De boorkopsleutel, die men bij een gewone machine meestal aan het De verkoop werd begin dit jaar gestart in Japan, waar de Kick ’n Go onmiddellijk een enorm succes werd. Kort daarna werd de Kick ’n Go ook in Amerika en Australië verkocht. De produktie bedraagt nu ongeveer 100.000 stuks* per maand. Na het eerste gedicht, „Ik verlang naar het sterven”, vraagt politiehond Jan Steenman of ik nog veel moet weten. Ik begin me wat onrustig te voelen. Kan er echt met mij in de buurt gewerkt worden? Geen kaarsen, geen wijn en dan ook nog een journalistdie maar een beetje rond zit te kijken. Het lijkt allemaal teveel. Dan blijft er tot overmaat van ramp ook nog een plaat hangen. Een verbaasde blik van Jan van Veen naar de draaitafel, de naald gaat weer verder „Dat is geluk”, verzucht hij. Als het eerste uur van de show voor bij is en de nieuwsdienst weer over wel en wee van de wereld bericht, zit ik nog steeds op het bankje. „Het valt me mee dat ik je nog niet heb gevraagd om weg te gaan”, zegt Van Veen en dat valt mij ook mee, want na de woorden „Ik weet niet hoelang ik je hier kan velen”, had ik niet verwacht het eerste uur te over leven. Maar van uitstel komt toch geen afstel en tien minuten later vraagt Jan van Veen vriendelijk, op verontschuldi gende toon, of ik het erg vind om weg te gaan. Ik maak geen bezwaar, tenslotte ben ik de gast en Jan Steenman komt binnen met de woorden: „Daar wilde ik het net over hebben”. Als ik buiten kom regent het nog steeds. Bij de portier steek ik weer twee vingers omhoog. Hij knikt. Ik zet de autoradio aan, een fijn programma op Hilversum 3, „Candlelight”. 3/|

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 20