mow w 33 SI 1 door Dr. P. H Schröder rt zou zijn Industriële revolutie I zoon ■- 1 De mannen om haar heen zeven zoons en dochters Huiselijk leven l I dochters I T I I I I -j Er is een verhaal dat de latere Koningin Victona als achtjarig meisje in een van haar boeken de I stamboom vond van haar familie, daar door haar moeder met opzet in verborgen Daaruit leerde het kind dat zij naar alle waarschijn lijkheid de opvolgster l I Ouderdom worden mét' ik zal mijn best doen. Of de overlevering waar heid bevat is niet met zekerheid te zeggen, maar één ding pleit er voor: zonder stamboom te raad plegen kom je er niet achter hoe die koningsfamilie waartoe Vic toria behoorde, in elkaar zat. Zeven broers :1 van haar oom Koning William IV en dus zou regeren over Enge land, en koloniën, over een we reldrijk dus. De anecdote zegt dat Victona, toen zij begrepen had welke taak haar wachtte, ge zegd heeft I will be good, wat. meen ik, het beste vertaald kan Victoria i ok wikkeling die de 19e eeuw te zien gal' heeft zij nauwelijks enige invloed ondergaan. Wilhelm II van Pruisen, Duits keizer Hertog van Cumberland 10, is k- ar -d. ok De :er Als er zich in Victoria's omgeving veranderingen voltrokken, dan was het in haar persoonlijke le ven. Haar kinderen werden volwassen, traden in Populariteit De liefde die koningin Victoria haar volk toe droeg is niet altijd met dezelfde innigheid be antwoord. Uit de aard der zaak was in het begin van haar regering haar populariteit ongemeen groot. Hoe gunstig immers stak zij af tegenover de koningen die vóór haar hadden geregeerd, haar ooms George IV en William IV. Ontroerend werkte Hertog van Sussex Hertog van Clarence (William IV 1830-1837) George III (1760-1820) Hertog van Kent Victoria X Frederik III -r Prins van Wales (George IV) 1820 1830 Charlotte t 1817 Edward VII (1901-1910) x Alexandra van Denemarken George V (1910-1936) George VI (1936-1952) Elisabeth II (1962 Hertog van Cambridge jkt as- de ys- De- vijs nen ijft in- en jers va- ;er- rto- fir- rwei ■lob- met niets ;1 is wat het nout, r en dang men nak- Nu maakte Engeland in de jaren dat Victoria regeerde, dus tussen 1837 en 1901, een stormachti ge ontwikkeling door Het is de tijd van de indus triële revolutie en van de kolonisatiepolitiek die tezamen het Britse rijk tot het machtigste imperi um van de gehele wereld maakten; het is de tijd waarin alles begon te groeien: de machines, het verkeer, de bevolking, de producten, alles tezamen een enorme schaalvergroting vormden waarvan de gewone burger de importantie nauwlijks be greep, maar die hem met trots en zelfvoldaanheid vervulde. De Engelse burgerij, de fabrikanten en handelaren bouwden voor zichzelf luxueuse hui zen die zij volstopten met meubelen en rariteiten uit de koloniën. Voor de arbeiders in hun fabrie ken trokken zij de eindeloze en troosteloze straten met de zogenaamde back to back huizen op, zo dicht mogelijk bij de werkplaats gelegen. Dat spaarde tijd. Maar onder al deze veranderingen bleef Victoria dezelfde. Van de ongelooflijke ont hei. huwelijk en kregen kinderen die op hun beurt groot werden en trouwden. Toen zij in 1901 over leed had zij zeven en dertig achterkleinkinderen. Haar oudste dochter trouwde met de Duitse keizer en Wilhelm TI was dus haar kleinzoon. De prins van Wales die haai' later als Edward VII zou opvolgen, was het zorgenkind. Het was zijn moe ders ideaal geweest dat hij het evenbeeld zou worden van zijn door haar aanbeden vader. Hij moest een model worden van vroomheid, ver stand. kundigheid en zedelijkheid. En dus werd hij het omgekeerde. Eigenlijk was Bertie - zo werd hi j genoemd door de familie - een aardige en niet onbegaafde jongen, mgar de afschuwelijke opvoe ding waarvan hij het slachtoffer was maakte dat hij alles wat naar boeken en studie zweemde leerde haten en toen hij ouder werd die genoegens ging najagen die in de ogen van zijn ouders verder felijk waren. Zoals de meeste ouders gaven Victo ria en Albert de schuld niet aan zichzelf, niet aan hun kind, maar aan zijn omgeving. Dat betekende dat de ongelukkige Bertie geen voet kon verzetten zonder begeleid te worden door drie jonge officie ren die van vader Albert strenge instructies had den gekregen over wat mocht en wat niet mocht.' De stakkers moesten natuurlijk die bevelen op volgen, maar Bertie beschouwde en behandelde hen als gevangeniscipiers. Hij trouwde tenslotte volgens de wens van zijn ouders met de mooie Alexandra van Denemarken, maar ónberispelijk was zijn levenswandel ook daarna niet. Spookte er iets van zijn grootvader en diens broers in hem? Waarschijnlijker lijkt het dat hij eenvoudig het slachtoffer was van een opvoedingssysteem dat het er op aanlegde hem klein te houden en van elke invloed op de staatszaken uit te sluiten. Wat Victo ria’s ministers ook probeerden om detroonsopvol- ger bij de staatszaken te betrekken, al hun pogin gen stuitten af op de afgunstige machtsbegeerte van zijn moeder. Die dreef natuurlijk de jongeman naar gezelschappen in de samenleving, zowel in Londen als in Parijs die niet bepaald de reputatie van soliditeit hadden. Dat heeft zijn moeder veel verdriet gedaan, maar haar starre houding slechts versterkt. Heel anders trad zij op tegen haar klein kinderen die zij in het algemeen met grote toege vendheid behandelde. Die hielden dan ook veel van oma. maar waren toch ook een beetje bang voor de oude dame die opeens heel streng kon zi jn Dat ondervond de kleine Wilhelm van Pruisen dit* een heel koppig en lastig jongetje was met schop pen en trappen en krijsen en wat niet al. Maar als zijn grootmoeder hem streng verbood zweeg hij bedremmeld en gehoorzaamde. Victoria s grootvader Georg* III had dertien kinderen gehad waarvan nog zeven zoons en vier ongehuwde dochters, the four old cats, zoals een van hen zichzelf en haar zusters noemde, in leven waren toen hun vader stierf Hij had geregeerd van 1760-1820. Neen, eigenlijk moet men zeggen: gedurende die periode droeg hij de Engelse ko ningskroon en heette hij koning van Engeland. Want al in het begin van zijn regering openbaar den zich bij hem de eerste tekenen van krankzin nigheid en vele jaren sleepte hij half blind en volkomen ijlhoofdig zijn leven of wat daarvoor doorging voort in het kasteel Windsor. Tien jaar lang trad de latere George IV als regent voor zijn vader op. Met zijn zes broers vormde hij een weinig koninklijk gezelschap. Het is de moeite waard aan elk van hen enkele regels te wijden. ”T~ Hertog van York 11827 Victoria (1837-1901) Albert van Saksen - Coburg dat kleine, kalme'"ën waardige figuurtje op de plechtige kroningsdag, betoverend was het lieftal lige twintigjarige bruidje aanbiddelijk het jonge moedertje en bewonderenswaardig haai- gevoel voor godsdienst en plichtsbetrachting. Maar de medaille had ook haar keerzijde. Van het leven van millioenen harer onderdanen die in overbe volkte krotten leefden, heeft Victoria nooit een voorstelling gehad. Zij deed aan liefdadigheid, zeker. Dat was Christenplicht. Maar de begunstig den moesten wel de good poor, de clean poor, de brave en zindelijke armen zijn. Afwijzend stond zij tegenover het onderdrukte Ierland, waar onder de katholieke bevolking telkens emancipatie bewegingen ontstonden. Dat de Unie tussen Enge land en Ierland ooit verbroken of zelfs gewijzigd zop worden, was in haai- ogen een volstrekte onmogelijkheid. Daardoor vervreemdde zij na tuurlijk allen van zich die de Ierse zaak op eniger lei wijze waren toegedaan. De liefde voor de vor stin werd gemengd met medelijden toen Albert in 1861 overleed. Victoria was toen 42 en in de kracht van haar leven, maar de tien jaren die toen volg den, de jaren van Bismarcks opkomst en de Frans- Duitse oorlog, zijp zeker d,e zwaarste.geweest van haar gehele regering en dat. vooral omdat zij zich in die tijd moest realiseren dat zij ondanks haar ijver en toewijding zich de sympathie van haar volk voelde ontglippen. Men kon er zich niet mee verenigen dat de koningin jarenlang even somber bleef, een leven van bijna volledige afzondering leidde, voortdurend in diepe rouw gekleed ging, zich onttrok aan alle openbare staatsceremoniën en door haar droefgeestigheid een schaduw wierp op het gezelschapsleven. De mensen gingen zich schuldig voelen als ze lachten of de schouwburg bezochten en daartegen rees natuurlijk verzet. Er ging een golf van kritiek over het land, maar de koningin kon zich helemaal niet voorstellen welke gerechtvaardigde oorzaak die had. Het is de on miskenbare invloed van Disraeli geweest die in deze treurige verhouding tussen vorstin en volk verandering heeft gebracht. Disraeli, van zuiver Joodse afkomst, maar reeds als jongen tot de Anglicaanse kerk overgegaan, was een geslepen diplomaat en een groot psycholoog. Het hart van een vrouw was voor hem een open boek, zei hij. En hij las er graag in. Hij was de man die Victoria als mens en als vrouw begreep en die als een ervaren violist die snaren aanstreek wier geluid haar het aangenaamst was en haar het zoetst in de oren klonk. Hij was een perfekte vleier en wist zijn taak, wat bloemen te strooien op het pad der zakelijk heid tot zijn einde zo te vervullen dat Victoria een levensavond genoot, omringd door de liefde en verering van haar volk. Hij was het die haar uit haar vereenzaming haalde, die haar roem ver grootte, haar tot keizerin van India maakte en de Engelse politiek deed zegevieren op het Congres van Berlijn. Der alte Jude hat’s gesehafft, zei Bismarck smalend, maar ook wat afgunstig. Toen Disraeli in 1881 overleed had Victoria de sympathie van het Engelse publiek teruggevon den. In deze jaren begon zij de oude gezette dame te worden die zich met een stok door de zalen van haar paleizen bewoog. Meer en meer liet zij de staatszaken aan haar ministeries over en concen treerde zij haar aandacht op het terrein waarop zij gezag kon uitoefenen: haar familie en haar hof. De strenge hofetiquette die dateerde uit het begin van haar regering, zo’n zestig jaar geleden, werd nog onveranderd nageleefd. Maar die verhinderde niet dat hare majesteit zich verdiepte in de persoonlij ke aangelegenheden van haar uitgebreide hofstoet van hoog tot laag. Zij maakte zich graag tot de vertrouweling van haar dienstbaren onder de uit drukkelijke voorwaarde evenwel dat de afstand werd bewaard. Wie iets te vrijmoedig antwoordde of - erger iets zeide waain enige dubbelzinnigheid of gewaagdheid kon worden vermoed, werd onver biddelijk gestraft met een onheilspellende blik en het kille We are not amused. In 1887 vierde Victoria haar gouden, in 1897 haar diamanten regeringsjubileum En met de jaren steeg de verering, merkwaardig genoeg. Want hoe ouder zij werd des te feller werd haar afkeer van vernieuwingen Zo beschouwde zij het streven naar vrouwenkiesrecht als een onzinnige goddelo ze dwaasheid waarbij eik gevoel voor vrouwelij ke eer en voor fatsoen wordt vergeten. En zo ging het op vele terreinen des levens. Omstreeks de eeuwwisseling ging de gezondheid der oude konin gin snel achteruit. En vroeg in de ochtend van 22 januari 1901 overleed zij. Het is slechts 75 jaar geleden. Maar is er nog iets van haar wereld in de onze te herkennen9 Neen De oudste zoon van George III droeg volgens traditie de titel Prins van Wales Hij gold als de grootste losbol van zijn tijd en was met twee vrouwen tegelijk getrouwd eerst morganatisch en in het geheim, latei met een echte prinses. Dat laatste deed hij alleen omdat hij door zulk een huwelijk een grotere toelage zou krijgen en die had hij nodig om zijn schuldenlast een beetje te ver lichten. Maar de echtverbintenis met de onbehou wen en manzieke prinses Caroline was van de huwelijksdag af een puinhoop en het mag haast een wonder heten dat er nog een kind geboren werd, prinses Charlotte. Zij trouwde al heel jong met Leopold van Saksen-Koburg. maar stierf al in 1817, een jaartal om te onthouden, want zij was de troonopvolgster De tweede, de hertog van York vyas getrouwd maar kinderloos. Dan komt de hertog van Clarence, wiens maitresse bij wie hij tien kinderen had, juist was gestorven. Op hem volgde de hertog van Kent die om zijn schuldei sers te ontwijken met zijn maitresse, madame St. Laurent, in Brussel leefde. De vijfde was de hertog van Cumberland, gehuwd, kinderloos, verdacht van homosexualiteit en zelfs van moord op een van zijn vrienden. Vervolgens de hertog van Sussex die achter elkaar twee morganastische huwelijken had gesloten. De rij wordt gesloten door de hertog van Cambridge die ongehuwd was en namens zijn vader het koninkrijk Hannover bestuurde, van waar de familie afkomstig was. Toen nu geheel onverwachts prinses Charlotte in het kraambed I overleed, was er grote kans dat het geslacht zou I uitsterven. Dat beseften ook de drie huwbare I broers: Clarence. Kent en Cambridge. Clarence en Cambridge waren geheel vrij, Kent moest eerst madame St. Laurent aan de dijk zetten, wat hij zonder aarzelen deed „nu er zulke belangen op het spel stonden. zoals hij zei Wie het eerste trouwde had de meeste kans vader van de troonopvolgei’ te worden, maar een later geboren kind van Clarence ging vóór een eerder geboren kind van Kent. Cambridge was als jongste broer helemaal in het nadeel. Nu zag het Engelse publiek in 1818 mees muilend de drie heren officieel ih het huwelijk treden. Clarence met Adelaide van Saksen Meiningen. Kent met Victoria van Saksen-Koburg en Cambridge met Augusta van Hessen-Kassel. En in 1819 begonnen de kindertjes te komen: eerst bij de hertogin van Clarence, maar dat overleed al na enige uren Daarna kreeg de hertogin van Cam bridge een zoon en twee maanden later schonk de hertogin van Kent het leven aan een dochtertje. En omdat de hertog van Kent ouder was dan de hertog van Cambridge en omdat in Engeland vrouwen gerechtigd zijn tot de troon, was de dochter van Kent troonopvolgster Zij heette Vic toria. En iedereen zal begrijpen dat een stamboom van het geslacht nodig was om het kind te doen begrijpen welke taak baar wachtte. if I Het is gemakkelijk in te zien dat het koningschap I in Engeland in die jaren in de publieke opinie niet I bijzonder hoog stond aangeschreven. George IV regeerde maar tien jaar en maakte zich nog meer I berucht dan hij al was door een echtscheidingspro ces aan te spannen tegen de koningin, waarbij tal I van onsmakelijke bijzonderheden aan het licht I kwamen Zijn opvolger de hertog van Clarence. die van 1830 1837 de koningskroon droeg als Wil liam IV wordt beschreven als een opvliegend** Wie heer met de manieren van een bootsman, voer een kwart een schurk en voer driekwart een pias. Men noemde hem Silly Billy Niemand kon hem ernstig nemen, maai het ergerde velen dat van de glorie van het koningschap zo weinig was overgebleven Toen hij het lijdelijke met het eeu wige verwisselde was Victoria net achttien gewor den en zij nam de regering over met een aantal vaste principes en heilige overtuigingen waaraan zij levenslang trouw gebleven is Een daarvan was: fatsoen En daaraan had het bij haar voorgangers nu juist zo ontbroken Met haar begint de periode •n de geschiedenis die men later het Victoriaanse tijdperk heeft genoemd Enkele kenmerken daar van zijn dat je gelukkig getrouwd moet zijn en dat was zij Verder dat je een reeks kinderen behoort te hebben en die had zeen dat plichtsbetrachting ijver, kuisheid en huiselijkheid de edelste mense Het is hier niet de plaats de politieke geschiede nis van Engeland in de 19e eeuw te schetsen. Die voltrok zich volgens de wetten der constitutionele monarchie. Belangrijke ministers als Gladstone en Disraeli namen de beslissingen, voerden de buiten landse politiek. Victoria kon Gladstone niet uit staan, op Disraeli was zij zonder dat zij het wist een beetje verliefd. Zij liet zich door beiden van alles, maar dan ook letterlijk van alles, op de hoogte houden en had er haar oordeel over, maai' de beslissingen vielen elders. Dat in de eerste periode van haar regering haar persoonlijke in vloed op de staatszaken toenam, was geheel te danken aan haar man, de prins-generaal Albert van Saksen-Koburg. Haar huwelijk met hem was meer dan gelukkig, het was ideaal. Victoria aan bad de werkzame, toegewijde, ordelijke, bedachtzame, huiselijke Albert die nooit naar andere vrouwen keek, die haar leerde haar tijd in te delen, de vader van haar negen kinderen. Zijn voortijdige dood was niet minder dan een ramp voor de koningin, die zich onmiddellijk uit het openbare leven terugtrok en slechts scheen te leven in het verleden naast de aangebeden "man, in wiens vertrekken niets mocht worden veranderd of zelfs verplaatst. Alberts woorden en daden. Alberts gewoonten en inzichten vormden het richtsnoer voor haar gedachten en haar daden. Voor zijn nagedachtenis moesten musea worden gebouwd, aan zijn nagedachtenis moesten dicht Werken worden gewijd. In 1862 stelde zij de Orde van Victoria en Albert in: een jaar later gaf zij opdracht dat in een biografie zijn leven zou wor den beschreven op een wijze die eer zou doen aan zijn karakter en zijn daden. Het werden vijf om vangrijke delen vol lofuitingen. Het noodlottige gevolg was dat de lezers van het boek Albert gingen beschouwen als een irritante figuur, verve- lend-volmaakt, hinderlijk ideaal, suikerzoet en be spottelijk, een wassenpop en geen wezen van vlees en bloed. Hij had beter verdiend. lijke deugden zijn en zij bezat ze allemaal. En gedurende de 64 jaren dat zij koningin was, heeft zij aan die opvattingen geen grein veranderd. Uiterlijk mocht dan de vorstin misschien niet aan de hoogste eisen van koninklijke allure voldoen, zij bezat een onvervalste majesteit die ondanks een ouderwets hoedje of een japon die een mode ten achter was, imponeerde. Zij was de koningin van Engeland en kon zich een zekere nonchalance permitteren. Het merkwaardige is dat de persoon lijke opvattingen van de koningin de levenshou ding van haar volk zijn geworden. En niet van haar volk alleen. En niet in haar tijd alleen. De kenmer ken van de Victorian era zijn tot diep in onze eigen eeuw terug te vinden, ook in de andere landen van Europa en in de Verenigde Staten van Amerika. Misschien, neen zeker, tobben wij er soms nog wel mee. k e t t i s d t n

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21