Na afspraken via geheime nota’s Volksverzekering A niet van de baan Opheffing van Meteoor ontkend I Br, dre Tochten tei n Wetenschapsmensen tegen kernenergie 1 Grotere vrijheid voor het medische handelen Gi in ziektekosten nog Na 6 jaar weer schaats-weekeinde En to ditiffli Twee peuters na brand overleden t W' r-1 Ik Fonds voor voorraden ontwikkelingslanden Plan staatssecretrais Hendriks: ADVERTENTIE-VERKLARING MET 1200 NAMEN AAN VOORAVOND KAMERDEBAT SAL J I 2 BINNEN- EN BUITENLAND 197 6 ZAT 31 JANUARI ZATERDAG f7 Contact hervat Uit de vaart 1 Arabisch protest Geïsoleerd Moon-sekte Niet waterdicht Van der Stoel Van der Louw Kankeronderzoek isab i - Trip naar Zweden Nederlaag Vogeltrek g iÜH - Studentenstop I f r 1 Rattenplaag i I h - HENDRIKS (Van onze parlementsredaetie) - 20 en land, Oostenrijk, Zweden, f Z.-Afrika mag Westduitse kerncentrales kopen DEN HAAG. De volksverzekering ziektekosten is (nog?) niet van de baan. Berichten dat minister Duisenberg (Financiën) het (nog niet ingediende) wetsont- werp-Hendriks-Mertens zonder meer zou hebben afgewezen blijken niet op feiten te berusten: Het ministerie van Financiën is niet bereid de afwijzing van Duisenberg te bevestigen. Bovendien blijkt dat het kabinet nog steeds de financiële paragraaf van het wetsontwerp moet beoordelen. BREDA (ANP. De 3-jarige Karei Rooyackers en zijn 2-jarige zusje Anne- mieke zijn gisteren bij een brand in de ouderlijke woniing te Molenschot (gem. Gilze-Rijen) zeer ernstig gewond geraakt en later op de dag in het Ignatiuszieken- huis in Breda overleden. ARNHEM (ANP). Districtsbestuur- der J. Stekelenburg van de Industrie bond NVV in Gelderland, heeft het per soneel van betonwarenfabriek De Mete oor in De Steeg gerust gesteld na sterk circulerende gerichten dat het moeder bedrijf Bredero in Urtecht de onderne ming zou willen opheffen. In het bedrijf en ook in de gemeente gingen na de nieuwe reeks ontslagen van begin dit jaar verhalen rond, dat Bredero op het terrein van De Meteoor een recreatie- plan zou willen uitvoeren. Lissabon Locarno Londen 17 16 1 0 De ondertekenaars zijn werkzaam bij universiteiten, hogescholen, bedrijfsleven Als criterium voor wat „wetenschap pelijk” is werd gekozen voor: a. Afgestudeerden van universiteiten, hogescholen en hogere technische scho len. 'M Dat de Algemene Wet Gezondheids- zorgverzekering (AWG) voorlopig van de baan zou zijn, werd deze gemeld door Elseviers Weekblad. Dat sprak van een „half openbaar wetsontwerp” dat het in de voorrondes niet zou hebben gehaald. Formeel is er echter geen sprake van een wetsontwerp, slechts van een voor stel voor een wetsontwerp dat om advies is gezonden naar de Raad van State. Doordat de Unie van Ziekenfondsen vorig jaar herfst de Memorie van Toe lichting van de AWG publiceerde zijn veel bijzonderheden bekend geworden. De financiële paragraaf was echter niet bekend en staat nog steeds niet vast, in tegenstelling tot de rest van het wets voorstel. Het kabinet moet daarover nog een oordeel vellen en ook dit is een van de oorzaken dat er geen wetsontwerp is ingediend. Andere bekende namen in de lijst zijn de theoloog prof- dr. G. Th. Rothuizen, de technoloog prof. ir. W. Drayer, de criminoloog prof. dr. G. P. Hoefnagels, ir. H. van Poelje van het NW en de scheikundige prof. J. Kommandeur. Publicatie van de verklaring is moge lijk gemaakt door de bijdragen van de ondertekenaars, steun van de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Wadden zee en de Stichting Aarde. In verband met de aanhoudende vorst zijn praktisch alle veerdiensten van en naar de Waddeneilanden ingekrompen of geheel gestaakt. Alleen de dienst Hol- werd-Ameland werd gisteren nog nor maal uitgevoerd. D Vre mei van Gec solt win sms der gen voo o o o o o o o o o o o o 12 0.1 0.5 0 0 0.1 1 o o o o o o o 8 2 K 0 2 0 0.1 2 0 0.1 o o 4 0 5 5 6 5 5 4 5 4 4 5 4 14 12 7 9 5 5 3 7 0 1 11 3 1 —12 8 1« 14 6 6 9 3 11 2 6 2 7 15 21 Langemeyer, de natuurkundigen prof, dr. M. Hugenholtz, dr. P. Boskma (oud- voorzitter van het VWO), prof. dr. Th. Ruijgrok, prof. dr. ir. J. Schenk, de artsen prof, dr- G. A. van Arkel (erfe- lijksheidsleer), dr. L. Meinsma, prof. dr. J. Moll (voorzitter VWO), prof. dr. E. van Slooten (kankerinstituut), de toxico logen prof. dr. J. H. Koeman en prof. dr. R. Zielhuis, de economen prof. dr. H. Linneman, prof, dr- J. van den Doel, prof. dr. C. de Galan, prof. dr. P. Odell, dr. H. M. de Lange en dr. R. Hueting, de filosofen prof. dr. B. Delfgauw, prof. dr. L. Nauta, prof. S. J- Doorman, prof. dr. G. Harmsen. De sociologen prof. dr. R. J. Mokken, prof. mr. dr. C. J. M. Schuyt en dr. E. Tellegen (voorz. Ver. Milieudefen sie). Minister Trip van wetenschapsbeleid is van 2 tot 5 februari in de Zweedse hoofdstad Stockholm om informatie op te doen omtrent de organisatie van het wetenschapsbeleid in dat land. sSIfe' LONI ie „kal tannië van ka le Usk Zuideh, een „U De t lelgiscl jen da: ach en jrondei vorden n Loi waarin zangstk De g Sritse sn de weer g De v lit nad :egd g; lie de tien n< ,kabelj De staatssecretaris heeft in een brief aan de Tweede Kamer aangekondigd dat hij van plan is met een wetsontwerp te komen waarin de aanbevelingen die de Staatscommissie Medische Beroepsuitoe fening destijds terzake deed zullen wor den overgenomen. Naast de strafrechtelijke sanctionering van overtredingen van dit verbod zou er volgens de staatscommissie nog een afzonderlijke bepaling moeten komen waarin handelingen - op welk deelgebied van de geneeskunde dan ook- strafbaar worden gesteld die de patiënt lichame lijk of geestelijk schade zouden kunnen berokkenen. d 5E Ei De staatscommissie noemt vijf „ge vaarlijke’’ deelgebieden waar net verbod onverminderd van kracht zou moeten blijven: - chirurgische ingrepen - verlos kundige handelingen - uitoefening van de tanriheeldkunst - geven van injecties of verrichten van puncties - toepassen van gevoelloos makende middelen. Bredero antwoordde op de vragen van de Industriebond dat men druk doende is De Meteoor een gezonde basis te geven. Bredero zegt er vast van over tuigd 'te zijn dat binnen afzienbare tijd een economisch gezonde situatie in het bedrijf zal zijn bereikt. Een 21-jarige inwoner van Newcastle, zo meldt de politie van die stad, werd onlangs zo woedend toen zijn verloofde hem vertelde dat zijn favoriete voetbal club een nederlaag had geleden, dat hij het meisje met een tafel de hersens insloeg. Daarna stapte hij in een auto, waarmee hij tegen een muur reed en om het leven kwam. In grote delen van Europa brengt de vorst massa’s vogels ertoe oorden met een milder weertype op te zoeken. Enge land, Ierland en het zuidwesten van Europa zijn de streken die het meest in trek zijn. licht bew. zw. bew. licht bew. licht bew. regen onbew. sneeuw regen regen motsneeuw zw. bew. zw. bew. regen zw. bew. geh. bew. zw. bew. licht bew. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlisslngen Z.-Limb. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen half bew. licht bew. geh. bew. zw. bew. Luxemburg geh. bew. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stoekh. Wenen Zürich Casablanca Las Palmas New York Tel Aviv Tunis o zzw nw wzw ono n windst. o zo o nw zo no zw windst. wnw zw ozo Naast VVest-Duitsland hebben de Sov- jet-Unie, de Verenigde Staten, Canada, Engeland, Frankrijk en Japan zich met deze geheime afspraken akkoord ver klaard. Men wii voorkomen dat nucleair materiaal voor militaire doeleinden wordt gebruikt. Als voorbeeld wordt de regeling genoemd die tussen de Bondsre publiek en Brazilië tot stand kwam. Het IAEA zal in Brazilië een controle uitoe fenen op de kernenergiecentrales en op de installaties, waarmee uranium wordt verrijkt. In Bonn wordt het niet onwaarschijn lijk geacht dat West-Duitsland uiteinde lijk de centrales, zal leveren, nu ook haar concurrenten het pakket van vei ligheidsmaatregelen accepteren, die mis bruik van nucleair materiaal moet ver hinderen. Het nieuwe geheime verdrag van de zeven landen zou voor Bonn op deze wijze de levering van kernenergie centrales aan Zuid-Afrika vergemakke lijken. In verscheidene andere landen (Enge- West-Duits- land zijn soortgelijke acties gaande. Rotterdams burgemeester André van der Louw zal vrijdagmiddag 6 februari in de burgerzaal van het stadhuis onder scheiden worden door stadsprins Hugo de Eerste van „Rijneinde” dat is de naam van Rotterdam in carnavalstijd. onbew. onbew. onbew. onbew. licht bew. onbew. onbew. drlftsneeuw half bew. drlitsneeuw zw. bew. licht bew. regen onbew. licht bew. licht bew. licht bew. geh. bew. sneeuw onbew. o ono ono o o o ono ono ono o ozo windst. zzw o zzo o o ono zw w ono w w o ROM toordil vaar d loodge; jjzelaa juwelie en wo s gist landiel De t le dadt ladden ran de en- Ee le kon ier ve: weging lun z< iem d( Zij e er be: Üj zei ien vl ins dai Zij z lithouc en in )emidc uUigi I Jijzela; verd Wear In binnen. «n buitenland en overheidsinstellingen, maar zij heb ben als individuen getekend. Er zijn 120 hoogleraren bij- De overigen zijn voor namelijk wetenschappelijke medewer kers en lectoren, onder wie veel inge nieurs en artsen. De vertraging lijkt inmiddels wel me de te wijten aan de bezuinigingsoperatie, waarmee het kabinet aan de gang is. Met neme het gegeven dat de collectieve uitgaven jaarlijks slechts één percent mogen stijgen is van invloed op een toekomstige volksverzekering. De kosten van een algemene gezondheidszorgverze- El Salvador en Honduras, de twee Middenamerikaanse staten die in ’69 en kele dagen een complete oorlog voerden waarbij ongeveer 2.000 mensen om het leven kwamen, hebben bekendgemaakt dat dezer dagen officieel contact op ministerieel niveau is hervat. b. Wanneer van deze persoon bekend is, dat hij, ondanks een niet onder deze maatstaven vallende opleiding, op gelijk wetenschappelijk niveau in een betrok ken vakgebied werkzaam is. De verklaring beoogt geen representa tief beeld te geven van het percentage wetenschapsmensen in Nederland, dat zich tegen kernenergie keert, dit in te genstelling tot een dergelijke suggestie, gedaan van de zijde van de Samenwer kende Electriciteitspr oduktiebedri j ven (SEP). „Voor een representatieve doors nede zou een goede steekproef en een enquête-achtige opzet nodig zijn, ofwel een benadering, die elke wetenschapper in Nederland omvat. Dit viel buiten opzet en competentie”. UTRECHT (ANP). - Staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid wil de thans geldende verbodsbepalingen voor de medische beroepsuitoefening ingrij pend wijzigen. Hij is van plan het huidi ge verbód - dat het hele terrein van de geneeskunst bestrijkt - te vervangen door een verbod dat slechts van kracht is voor bij uitstek gevaarlijke deelgebie den van de geneeskunst. Die deelgebie den zullen wel voortaan duidelijk om- li.ind moeten zijn. DEN HAAG (ANP) Vandaag ver schijnt in enkele landelijke dagbladen een advertentie-verklaring, waarin 1.200 personen uit de wetenschappelijke we reld de Tweede Kamer vragen om „het voordeel van de twijfel” over kernener gie. De 1.200 wijzen op de vele onzekere technische, politieke en economische factoren, die aan de toepassing van ker nenergie kleven. Ten aanzien van de uitbouw van kernenergie in Nederland dient huns inziens een afwachtende hou ding te worden aangenomen. De Tweede Kamer debatteert 3, 4 en 5 februari over de toekomstige energie voorziening. Twee Arabische staten, Irak en Noord-Jemen, hebben officieel uiting ge geven aan hun „ontevredenheid” over het organiseren van een „wereldcongres voor de verdediging van de joden in de niet-democratische landen”, van 17 tot 20 februari in Brussel. Minister van Buitenlandse Zaken mr. Max van der Stoel brengt op verzoek van zijn Hongaarse ambtgenoot Frigyes Puja van 17 tot 19 februari een bezoek aan Hongarije. Enkele namen uit de omvangrijke lijst van onderteknaars: De biologen prof. dr. N. Tinbergen (Oxford), prof. dr. G- P. Baerends, de oud-procureur-generaal van de Hoge Raad prof. mr. G. E. aS»., Inmiddels is in diplomatieke kringen in Bonn bekend geworden, dat de Zuidafri- kaanse regering bereid is om een soort gelijke controle als het inspectiesysteem dat Brazilië heeft geaccepteerd, toe te staan bij de levering door Bonn van twee kernenergiecentrales. Tot voor kort wilde Zuid-Afrika van een dergelijke inspectie niets weten. De Westduitse re gering heeft echter nog steeds geen ex portvergunning en kredietgarantie ver leend voor de uitvoer van de kernener giecentrales*, die door de KWU zouden worden geleverd. Zij wil dit pas doen indien de Zuidafrikaanse regering defi nitief laat weten dat zij de opdracht aan de KWU verstrekt. Leden van de godsdienstige sekte, ge noemd naar de stichter, de Koreaanse miljonair Moon, hebben in de Franse stad Rennes gezongen en gebeden terwijl boze betogers hun kantoor, binnendron gen en pamfletten, boeken en portretten op straat smeten. Twee Moon-aanhan- gers echter gingen verder dan bidden en gooiden een traangasbom naar de in dringers. Al eerder heeft de Moon-sekte moeilijkheden gehad met ouders, die zeggen dat hun kinderen geïndoctrineerd worden door Moon’s volgelingen. De Amerikaanse algemene rekenka mer is na een onderzoek tot de conclusie gekomen dat internationale waarborgen om te voorkomen dat nucleair materiaal wordt gestolen of tot wapens wordt verwerkt, nog veel te wensen «verlaten. Het onderzoek betrof het inspectiesy steem van het Internationaal Bureau voor Atoomenergie (IAEA) in Wenen. Ongeveer 106 landen zijn lid van het IAEA. De rekenkamer beveelt ander meer aan, het bureau meer macht te geven. Het zou b.v. strenge boetes of straffen moeten kunnen uitdelen. Volgens de rijkspolitie hebben de kin deren op hun slaapkamer zitten spelen met een aansteker en is daarbij de nylon vloerbedekking in brand geraakt. In korte tijd was de hele kamer een vlammenzee. Twee broertjes van 14 en 16 jaar slaagden erin de twee peuters uit de slaapkamer te halen. De vrijwillige brandweer van Gilze-Rijen bluste de brand, die zich beperkte tot de slaapka mer van de twee kinderen. De hogeschoolpand van de Landbouw hogeschool in Wageningen heeft het col lege van bestuur gemachtigd een studen tenstop aan te vragen voor de studie richting biologie. De stop zal bij 65 eerstejaars moeten liggen. Geen toestem ming werd verleend ook een stop aan te vragen voor het gemèenschappelijke eer ste jaar (propaedeuse) van de 16 natuur wetenschappelijke studierichtingen. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft alle fractievoorzitters van de Tweede-Ka- merpartijen schriftelijk verzocht er bij de regering op aan te dringen de grootst mogelijke spoed te betrachten bij de opzet en uitvoering van het bevolkings onderzoek op baarmoederhalskanker. GEN Haten «n in enkon ing i SALT) ebruil lekend lissen Ier an lussisc ister iemjor andel: prek ehad. ezet. Een onderzoek van de Amerikaanse rekenkamer concludeert echter, dat de controles van het IAEA onvoldoende waarborgen bieden om de diefstal van nucleair materiaal te verhinderen. Ook de waarborgen op de controle van de verwerking van nucleair materiaal tot kernwapens zou onvoldoende zijn. Des ondanks menen degenen die de nieuwe overeenkomst tussen de zeven landen hebben opgesteld, dat deze verder gaat dan de controle van het internationaal atoomagentschap. Wat het verschil pre cies is, is niet duidelijk, omdat alles in het diepste geheim is besloten. De verklaring is opgesteld door een initiatiefcomité, samengesteld uit leden van het Verbond van Wetenschappelijke Onderzoekers (VWO), de Bezinnings- groep Energiebeleid; de werkgroep Kern- nergie en de Stroomgroep Stop Kalkar. De eerste ondertekenaars zijn dr, ir. W. J. Beek, prof. dr. H. B. G. Casimir, dr- S. L. Mansholt, prof. dr. J. Pen, prof. dr. E. Schillebeeckx, prof. dr. J. Tinbergen en prof. J. Verkuyl. Vele dorpen in het zuiden van Polen zijn door zware sneeuwval van de bui tenwereld afgesloten. Ook door sneeuw val zijn ir> enkele delen van het Russi sche Kaukasusgebergte dorgen geïsoleerd en een onbekend aantal mensen om het leven gekomen- Op sommige plaatsen zou meer dan 4’/s meter sneeuw zijn gevallen. WEERRAPPORTEN M3 Si? C 4 De Afrikaanse staat Senegal kampt met een bijzonder ernstige ratten- en muizenplaag. Vlakbij de hoofdstad Da kar, zo is berekend, zijn concentraties van 200.000 ratten per hectare geen uit zondering. De dieren trekken van het noorden naar het zuiden. Hele graansi lo’s worden leeggevreten en ook de fruitcultuur lijdt grote schade. Staatssecretaris Hendriks (Volksge zondheid), die in de herfst van 1975 bij de behandeling van zijn begroting wei gerde de tekst van memorie van toelich ting vrij te geven, beloofde toen dat het wetsontwerp rond de jaarwisseling zou verschijnen. Inmiddels was toen van de zijde van ziekenfondsen, artsen en ande re delen van de gezondheidszorg al veel kritiek geleverd. Gebrek aan inspraak is er volgens Hendriks overigens niet ge weest. VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: Aanhoudend matige tot strenge vorst met later kans op sneeuw. Aantal uren zon: 2 tot 9. Minimum temperatuur: omstreeks —7 gra den; maximum temperatuur: omstreeks —2 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent; kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. ZONDAG 1 FEBRUARI 1976 Hoogwater 4.32 uur en 16.42 uur Laagwater 0.16 uur en 12.36 uur MAANDAG 2 FEBRUARI 1976 Hoogwater 5.06 uur en 17.14 uur Laagwater 0.5S uur en 13.11 uur MANILLA (Reuter). De groep van 77” (ontwikkelingslanden) wil een fonds met een beginkapitaal van een miljard dollar stichten voor de financiering van voorraadvorming. De werkgroep voor bestudering van, grondstoffenvraagstuk ken van de VN-Conferentie voor Handel en Ontwikkeling (UNCTAD) heeft een voorstel van die strekking op haar ver gadering in Manilla aanvaard. kering zouden namelijk wel eens zeer kunnen tegenvallen. De te heffen premie dreigt hoog te worden, zeker in vergelij- ing tot wat nu moet worden betaald. Daarom wordt de financiële paragraaf intern nog steeds aandachtig bestudeerd om te zien welke alternatieven te vinden zijn die goedkoper uitvallen. Het is wel licht mogelijk een AWG-wetsontwerp in te dienen, maar de invoering van het totaalpakket geleidelijk te realiseren, zo dat de lasten ook pas op langere termijn zwaarder worden. Het is moeilijk te zeggen wanneer de problemen zullen zijn opgelost. (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuiper) BONN. West-Duitsland heeft min of meer de weg vrijgemaakt voor de levering van kernenergiecentrales aan Zuid-Afrika. De Bondsrepu bliek is één van de zeven leidende staten op het gebied van de ontwikkeling van de kernenergie, die door middel van geheime nota’s afspraken hebben gemaakt om de veiligheidsmaatregelen bij de levering van nucleair materiaal voor vreedzaam gebruik aan landen, die het zogenaamde non-prolifiratieverdrag niet hebben ondertekend, zodanig te versterken dat ze zelfs de normen van het internationale atoomagent schap (IAEA) in Wenen overtreffen. Voor het eerst na zes jaar zal er weer in een weekeinde geschaatst kunnen worden. Wij liggen in een echte vorstperiode met een droge, koude oostenwind. En het eind van de vorst is voorlopig nog niet in zicfyt, zo voorspelt het KNMI ons. Het ijs blijft in ieder geval goed: pas na zondag wordt er wat sneeuw verwacht. Ook de kans op een elfstedentocht wordt nu met de dag groter. Maandag komt het Elfstedencomité bijeen. Provinciale Staten van Friesland hebben het varen op vaarten en sloten, die deel uitmaken van het parcours inmiddels verboden. Uit correspondentie met de onderteke naars is de initiatiefnemers gebleken dat velen de tekst van de verklaring nog te voorzichtig-neutraal achtten. Een hoog leraar stelde voor als aanhef te gebrui ken: „Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald”. Niettemin hebben de initiatiefnemers gemeend een zekere „compromis”-tekst te moeten maken, waarin uitersten elkaar kunnen vinden. De verklaring moet 'gezien worden in het kader van een internationale actie vanuit de wetenschappelijke wereld, waarin gewaarschuwd wordt voor da gevaren en risico’s van kernenergie. De ze acties vonden reeds plaats in Ameri ka, waar 2.300 onderzoekers een verkla ring Declaration on the thirtieth- anni versary of Hiroshima’) van <le Union of Concerned Scientists tekenden en in Frankrijk (700 ondertekenaars). w a De sportievelingen, die dit weekein de een schaatstocht willen maken, kunnen hun hart ophalen. Hier vol gen de plaatsen en tijden: ZATERDAG Ankeveen: toertocht over kilometer, 10.00, het Polderhuis. Wijde Wormer: Bannetocht over 25 tot 30 kilometer, 10.00 uur, 02981- 226(251). ZONDAG Ankeveen: toertocht 20 kilome ter, 10.00 uur, het Polderhuis. Oostgraftsdijk: eilands polder tocht over 35 kilometer, 10.00 uur. Den lip en Ilpendam: Ilpertocht over 20 kilometer, 10.00 uur, café De Drie Zwanen en café De Wit. Hoogkarspel: toertocht over 20 kilometer, 10.00 uur. Oosthuizen, Warde, Edam, Kwa- dyk, Hobrede en Middelie: Zeevang- tocht over 20 en 40 kilometer, 10.00. ZATERDAG EN ZONDAG: De Kwakel: toertocht van de ijs club Frisse Vreugde over 20 en 40 kilometer. Start zaterdag en zondag van 10.00 uur bij het hotel Hengel sport Uithoorn en ’t fort De Kwakel. Het fonds maakt deel uit van een geïntegreerd programma voor ten minste zeventien exportprodukten van de 77 ontwikkelingslanden in Azië, Afrika en Latijns-Amerika. Het moet de ontwikke lingslanden die de betrokken produkten vóórtbrengen beschermen tegen wilde prijsbewegingen op de wereldmarkt. F IK:);.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2