Amerikaanse generaal: „Nederlandse soldaat slonzig Lokaas voor Britse vissers Huisarts moet taken afstoten ten einde Overval en wilde schietpartij in Rome EEG: amarant Hevige onlusten verdachte stof Gijzeling in Italië Nederlandsche Bank verlaagt disconto in Egypte dreigen nu met „tong-oorlog” „Nessie L - 'fff* Veiligheidsraad eist onafhankelijk Namibië COMMISSIE VAN MAATSCHAPPIJ GENEESKUNST: Polisario-delegatie in ons land SALT-overleg hervat ZATERDAG 31 1976 JANUARI BUITENLAND BINNEN- EN at irt Strakker est top erd Reacties den kte icht itoel ouw zoek ag UTRECHT (ANP). De huis arts zou taken moeten afstoten als er in de eerste lijns gezondheids zorg andere werkers of instellingen aanwezig zijn die deze taken bete kunnen uitvoeren dan hij. Hij moet zich niet op het werkterrein van die andere begeven, hij moet met hen samenwerken. De „Commissie eerste echelon”, die het hoofdbe stuur van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst in 1973 heeft ingesteld, stelt dit in een nota over de plaats van de medicus in het eerste echelon (de „eerste lijn”). Het KNMG-bestuur heeft het rap port niet overgenomen, omdat het op sommige punten afwijkende op vattingen heeft, maar het heeft be sloten om het als discussienota te publiceren. Keuringen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG- Politieke be zwaren tegen het vervullen van de militaire dienst dienen naast het weigeren op godsdienstige of zede lijke gronden te worden erkend. Dienstplichtigen kunnen dan ook weigeren dienst te nemen omdat zij onoverkomelijke bezwaren hebben tegen het gebruik van (bepaalde) wapens door een van de NAVO- staten. Daarnaast zullen de erken- ningsprocedures voor de gewetens bezwaarden verruimd moeten wor den. Toetsing Delegatie (Van onze correspondent) Marokko meldt MINISTER VREDELING en Ingrijpende wetswijziging gewetensbezwaren tegen militaire dienst ton, die de oprichting van een solda tenvakbond voor het Amerikaanse le ger bestudeert. Tijdens het vierdaagse debat weigerde Zuid-Afrika de jurisdictie van de Ver enigde Naties over, dit gebied te erken nen. Ook het .bestuur van de Landelijke Huisartsen Vereniging heeft enkele be zwaren. troffen waren door de wijze waarop de „langharige vakbondssoldaten’’ op traden tijdens de treinkaping in Wijs ter. „De langharige dienstplichtigen gedroegen zich als echte soldaten”, zo schrijft The Guardian. Volgens de krant is Nederland aan het experimenteren met de rol van een leger in een democratische staat. „Hol land probeert te ontdekken waar de grenzen van de vrijheid en democratie liggen in dat in wezen ondemocrati sche instituut van het leger. NAVO- oefeningen hebben bewezen dat het lijkt te werken". lang), groepspreventie en het verrichten van keuringen. werking nodig en mogelijk. Ze gelooft, dat de huisarts, die het „onder alle omstandigheden alleen tracht te klaren”, zal verdwijnen. In de loop van vrijdag hebben enkele Arabische bemiddelaars gesproken met koning Hassan van Marokko. In New York had de secretaris-generaal van de rst en l of lol- or- nka- lusie rgen riaal 'ordt aten, iesy- treau men. het nder it te s of en ge ver ;res de tot d is edse op het ge- anse anse ■wijl coa tten aan- a en ki ekte die eerd van ruari nder- Hugo is de jd. ipt en >a- ies it- aet si de andse alle j-Ka- :r bij rootst ij de dngs- >len aui- xw- ssi- ierd het .sen zijn de iet le an in lg Le, rd ie il- ns to, en i mr. rzoek igyes izoek ee n- en iet ikt op 1 - 1W- jol en- lie- 65 mi- 1 te fer- ,ur- RABAT (Reuter, UPI). In officiële kring in de Marokkaanse hoofdstad Ra bat wondt melding gemaakt van een einde van de gevechten in de westelijke Sahara tussen Marokkaanse en Algerijn se strijdkrachten. Er bestaat vrijwel wa penstilstand, zo zei men, daaraan toe voegend dat de nadruk nu ligt op diplo matieke initiatieven tot beëindiging van de crisis. Volgens staatssecretaris Van Lent wil men per provincie een dergelijke functi onaris aanstellen. Vindt deze de bezwa ren terecht, dan wordt de weigering zonder meer erkend. Rijzen er in het gesprek twijfels, dan komt de betrokke ne alsnog voor de commissie. Voordeel Binnen kringen van de Partij van de Arbeid zei men gisteren zeer blij te zijn dat de wetswijziging er nu eindelijk is. „De oplossing die voor de toetsing ge vonden is is voor ons zeer acceptabel. De verruiming van de gronden waarop men erkend kan worden als dienstwei geraar is aanzienlijk. We kunnen ons geen ander land voor de geest halen waar zo’n goede wetgeving op dit terrein bestaat”, aldus PvdA-kringen. Belangrijk punt in de nieuwe wet is, dat niet alleen bezwaren worden erkend tegen de Nederlandse krijgsmacht, maar dat men ook dienst kan weigeren op grond van het (mogelijke) gebruik van wapens door een bondgenoot in de NA VO. Zou de oorlog in Vietnam nu nog aan de gang zijn, dan zou volgens de gewijzigde wet een Nederlandse dienst plichtige kunnen weigeren omdat een NAVO-bondgenoot (de VS) een oorlog voerde die voor de betrokkene onover komelijke gewetensbezwaren op zou roe pen. De VVD’er Keja had grote bezwaren tegen het erkennen van politieke gewe tensbezwaren. Deze uitbreiding is vol gens hem niet juist omdat iedereeri dan wel bezwaar tegen de dienst kan maken. „De belastingbetaler kan dan ook wel bezwaar maken tegen het gebruik dat men van. zijn belastinggeld maakt’’. Wil de kwaliteit van het werk van de huisartsen er in de naaste toekomst door overbelasting niet op achteruitgaan, dan moet zijn werk volgens de commissie worden beperkt en zijn praktijk ver kleind. De commissie maakt onderscheid tussen hoofdtaken, facultatieve taken en oneigenlijke taken. Of de huisarts facul tatieve taken wel of niet, op zich neemt, zal afhangen van plaatselijke situaties (de arts op Ameland heeft een ander „pakket” dan zijn Rotterdamse collega) en van de vraag of hij op de betrokken terreinen over voldoende extra kennis beschikt. De politie op het centrale station van Rome zag vijf mannen met een verdacht bolle hoes van een tennis-racket naar de posttrein lopen. Toen de politie-agenten op hen toeliepen gingen ze er schietend en gooiend met handgranaten van door. Een van de vijf werd door de politieko gels gewond, maar door zijn kameraden meegedragen naar een wachtende auto. Over keuringen zegt de commissie, dat het „moeilijk vol te houden is dat keu ringen kunnen bijdragen tot een continue en persoonlijke zorg voor de patiënt”. Voor sollicitatie- en sportkeuringen is speciale kennis nodig. De commissie pleit voor nauwe contacten tussen huisarts bedrijfsgeneeskundige en sociale verze- keringsgeneeskundige. Ze stelt dat de maatschappelijke ontwikkelingen verei sen, dat een besluit tot werkhervatting door de patiënt zelf wordt genomen. Zijn huisarts en bedrijfsarts zouden hem daarbij dan van advies moeten dienen, terwijl de sociale verzekeringsgenees- kundige bij geschillen als „scheidsrech ter” zou kunnen optreden. Op het ogenblik werkt 95 percent' van de Nederlandse huisartsen nog „alleen”. Maar volgens de commissie is samen- DEN HAAG. Defensieminister Vredeling is het in het geheel niet eens met de uitlatingen van de chef-staf van het Amerikaanse leger, generaal George Brown, dat de Nederlandse soldaten er „slonzig” uitzien. De be windsman reageerde gisteren met een smalend lachje en een simpel schou derophalen op de opmerkingen van de generaal, die deze donderdag deed voor een senaatcommissie in Washing- schoenen niet”, aldus generaal Brown. De Amerikaanse minister van defen sie, Rumsfeld, onderbrak de generaal echter. „Onthoudt goed, dat je spreekt over een NAVO-bondgenoot”. Kort daarna kreeg de generaal van een ander senaatslid te horen: „Heit is duidelijk, u bent een soldaat en geen diplomaat”. De Nederlandse krijgsmacht kwam deze week ook in het nieuws in En geland middels een verhaal in het dagblad The Guardian. De journalist Martin Walker schrijft daarin dat militaire waarnemers aangenaam ge- Tot de oneigenlijke taken, taken die anderen beter kinnen doen, rekent de commissie de behandeling van bepaalde ernstige vormen van psychosociale pro blematiek, het zoeken van oplossingen voor strikt sociale problemen, bevallin gen (als hij er gemiddeld niet meer dan tien per jaar „doet”, zodat hij te weinig ervaring en routine heeft), het verlenen van hulp bij straatongevallen (een goed georganiseerde ambulancedienst met een bekwame bemanning is van meer be- In twee andere gevallen komt de commissie ook nog in werking. Mochten er te veel weigeraars komen, waardoor de sterkte van ons leger wordt aange tast, of mochten er niet genoeg arbeids plaatsen zijn om de erkende weigeraars hun vervangende dienstplicht te laten vervullen, dan stelt de regering door middel van een koninklijk besluit de vereenvoudigde procedure buiten wer king. einde strijd Het disconto is het interesttarief (de rente) die de centrale bank berekent aan banken die bij haar komen lenen, ofwel herdisconteren. Een discontoverlaging maakt daardoor het lenen van geld in ons land goedkoper. De banken stellen namelijk de interest die zij aan klanten berekenen die bij haar komen lenen af op het disconto en wel op het promes sendisconto. De banken behoeven daarbij overigens de centrale bank niet geheel, dus ook voor een* vol percent, te volgen. De politie opende opnieuw het vuur en de overvallers gooiden terug met handgranaten, waardoor een lege taxi in de lucht vloog. Tijdens de achtervolging schoot de politie de banden lek. De gewonde overvaller slaagde erin met zijn pistool en handgranaten de politie lang genoeg op een afstand te houden om zijn vier metgezellen gelegenheid te geven te ontvluchten. De gewonde man, Mariano Castellani, die in november uit de gevangenis in Rome ontsnapte is gearresteerd. Het AR-Tweede-Kamerlid De Kwaad- steniet vond het een duidelijke verbete ring dat de regeling - in afwijking van het aanvankelijke wetsontwerp - toch weer de toetsing boven water heeft ge haald. Van de zijde van de AR is daar steeds op aangedrongen. „Ik kan echter niet overzien of die toefting ook bevre digend gaat werken, we moeten nog bekijken of één persoon als beoordelaar wel genoeg is”. Het feit dat nu in wezen alle gewetensbezwaren erkend kunnen worden stemde de heer De Kwaadsteniet tevreden- „Elk gewetensbezwaar is een goed bezwaar”. De Polisario-vertegenwoordiger herin nerde eraan dat in tal van VN-resolu- ties, die ook door Nederland zijn ge steund, het recht op zelfbeschikking van de bevolking van de Spaanse Sahara is erkend. „De opdeling van ons land door Marokko en Mauretanië met medewer king van Spanje betekent dat ons volk is verkwanseld”, aldus Mokhtar. „De mi litaire agressie waaraan de bevolking sinds eind oktober bloot staat komt neer op volkerenmoord”, zo zie hij. Mokhtar prees de „kostbare steun” van Algerije. Hij voegde hieraan toe dat Polisario nooit enige vreemde bezetting van de voormalige Spaanse Sahara zal accepteren, ook niet door Algerije”. Novib overweegt uit eigen fondsen 100.000 gulden ter beschikking te stellen voor noodhulp aan de door de militaire strijd getroffen bevolking. Daarover wordt begin volgende week een beslis sing genomen. (Van onze financiële redactie) AMSTERDAM. De Nederlandsche Bank heeft met ingang van maandag het disconto verlaagd en wel voor het wis seldisconto met een half percent tot vier percent en voor het promessendisconto met een vol percent tot 4,5 percent Dit met het oog op de daling van de rente in het buitenland en mede gezien de sterke positie van onze gulden op de internationale valutamarkt. „Soldaten in Nederland hebben lang haar en zien er slonzig uit Dat maakt het inspecteren van een erewacht in Nederland tot een verschrikkelijke er varing”, zo had Brown gezegd. Vrede ling wilde verder niet op de uitlatin gen van de Amerikaan ingaan. „Nederland is het enige land met een vakbond in het leger. Je zou ze eens moeten zien. Ze poetsen hun CAIRO (Reuter). - Het Egyptische dagblad Al Alhram heeft gisteren mel ding gemaakt van een heftige botsing tussen de politie en inwoners van de stad Manzala afgelopen donderdag waarbij vijf mensen het leven verloren en 23 gewond raakten. De politie wilde een man arresteren die werd gezocht in verband met een moord. Diens broer, ook een oude bekende van de politie, verzette zich daartegen en kreeg hulp van andere gezinsleden. In het gevecht dat daarop volgde werden machinepisto len gebruikt. Twee wagens van de brandweer en vier van de politie brand den volledig uit en de plaatselijke poli tiepost werd vernield. van deze eenvoudige procedure is de snelheid. Normaal duurt het een jaar voordat de weigeraar weet waar hij aan roe is; deze periode kan in het nieuwe systeem aanzienlijk worden bekort. LONDEN (AFP). - In navolging van ie „kabel j au woorlog” tussen Groot-Brit- tannië en Ijsland over de vangstquota van kabeljauw in de 200-mjjls-zone voor le IJslandse kust hebben vissers uit het Zuidehgelse Brighton gisteren gedreigd een „tong-oorlog” té zullen ontketenen. De treilerkapiteins beweren dat hun lelgische collega’s veel meer tong van een dan hun is toegestaan. Ze beklagen Een andere wijziging van de bestaan de Wet Gewetensbezwaren is de toetsing van die bezwaren. Tot nu toe is het zo, dat de weigeraars voor een speciale commissie moeten verschijnen, die aan de minister van Defensie advies uit brengt. De minister beslist dan of de weigering word! erkend. In het nu voor gestelde ontwerp van wet wordt de ge wetensbezwaarde gehoord door een niet- ambtelijke persoon, die op voordracht van de bestaande commissie door de minister wordt benoemd. Dat kan een maatschappelijk werker zijn of een geestelijke, een jurist, een socioloog of iemand anders. NEW YORK (UPI). De veiligheids raad heeft vrijdag met algemene stem men besloten dat in Namibië (Züidwest- Afrika) vrije verkiezingen mööteiAwor den gehouden onder supervisie van de VN. Zuid-Afrika’s aanwezigheid in Na mibië werd onwettig genoemd. Samenwerkingsverbanden van uitslui tend huisartsen komen naar de mening van de commissie te weinig tegemoet aan de ingewikkelde psycho-sociale pro blematiek waardoor ze een integrale behandeling onmogelijk maken. Ze stelt, dat ieder samenwerkingsverband moet beschikken over een kern van tenminste huisarts, wijkverpleegkundige en maat schappelijk werker. Ze geeft vervolgens uitvoering aan, met welke, andere hulpverleners kan of moet worden samengewerkt en hoe dat moet gebeuren. De commissie merkt on der meer op, dat hervorming van het algemeen maatschappelijk werk ‘een eer ste voorwaarde is voor de samenwerking huisarts-maatschappelijk werker. De maatschappelijk werker zal zich moeten aanpassen aan de werksfeer in de eerste lijn: sneller werken, sneller reageren, 24 uur bereikbaar zijn. Aline Harrison (links) en Sheila Lester, beiden 25 jaar oud, gaan als lokaas dienen voor het Monster van Loch Ness, in de volksmond „Nessie” genoemd. Zij zijn de enige vrouwelijke leden van een ploeg van 23 duikers uit het Britse Mansfield, die gisteren een drie dagen durende speurtocht naar het legendarische monster begon. De duikers gaan met sterke schijnwerpers de duistere wateren van het Loch be lichten. V.N., Kurt Waldheim, een reeks gesprek ken met de ambassadeurs van Spanje, Algerije en Marokko. Algerije houdt nauw contact met zijn bondgenoot in het conflict om de weste lijke Sahara, Libië. Volgens Marokkaanse functionarissen is de strijd om de oase Amgala tussen Marokkaanse en Algerijnse strijdkrach ten geëindigd met de terugtrekking van d,e Algerijnse eenheden en de gevangen neming van 101 Algerijnse soldaten. De voorzitter van de vaste Tweede- Kamercommissie voor defensie, de KVP’er Van Eisen, noemde de regeling Dat staat in een ontwerp-wijziging van de Wet Gewetensbezwaren, die door de ministers Vredeling (Defensie) en Van Agt (Justitie) bij de Tweede Kamer is ingediend. Dit ontwerp betekent een in grijpende wijziging van de behandeling van gewetensbezwaarden - tot nu toe kon men alleen als gewetensbezwaarde erkend worden indien godsdienstige of zedelijke redenen aan de weigering ten grondslag lagen. „over het algemeen zeer acceptabel”. Het enige probleem dat hij zag, was dat het moeilijk zal zijn mensen met voldoende capaciteiten te vinden om de gesprekken met de dienstplichtigen te voeren. De strekking van het wetsontwerp vond hij echter juist. „Het is veel erger dat er één overtuigde gewetensbezwaarde in dienst rond loopt dan twee onterecht erbuiten”. Volgens Vans Eisen zal de krijgsmacht nu „schoner” worden. „We moeten de jongeren echter wel voorhou den dat zij als ze weigeren, andere mensen ervoor op laten draaien. Ik heb evenwel genoeg vertrouwen in ze om te weten dat ze die verantwoordelijkheid aankunnen”. De verwachting is, dat bij de behan deling door de commissie de normen wat strakker worden toegepast. Volgens minister Vredeling echter houdt de ver eenvoudigde procedure een grotere tole rantie in, en is het beslist niet zo, dat de maatstaven in de commissie anders ge hanteerd worden dan bij het individuele gesprek. De minister ontkende ook dat er sprake zou kunnen zijn van rechtson gelijkheid omdat men vanwege een te grote toevloed van weigeraars wel eens anders beoordeeld zou kunnen worden- Als uitgangspunten voor de zorg in de eerste lijn noemt ze het bieden van optimale hulp, het zo lang mogelijk integraal behandelen van de patiënt in zijn eigen omgeving en de aanwezigheid van een zodanig overzichtelijke struk- tuur, dat kostenbeheersing mogelijk wordt. Het probleem van Jehova’s Getuigen wordt aan de orde gesteld in een speci aal wetsontwerp, dat momenteel in voorbereiding is en binnekort aan de Kamer zal worden aangeboden. Jehova’s Getuigen zijn principieel tegen militaire dienst. Maar omdat de Jehova’s daar naast elke dienst bij de wereldrijke overheid afwijzen, is voor hen een apar te regeling getroffen. Tot die regeling van kracht is, zullen geen Jehova’s Ge tuigen voor de militaire dienst worden opgeroepen. De nieuwe regeling schept de moge lijkheid dat ook op politieke gronden geweigerd kan worden- Deze .bezwaren moeten echter wel leiden tot een absolu te afwijzing van het dienen bij de Ne derlandse krijgsmacht en het persoonlijk deelnemen aan wapengeweld. Minister Vredeling verklaarde gisteren tijdens een persconferentie dat het ont werp voorziet in de mogelijkheid dat ook de dienstplichtige die bezwaar heeft tegen bijvoorbeeld het gebruik van na- palm-bommen op burgerdoelen door een bondgenoot in de NAVO, op grond daar van militaire dienst weigert. Er moest dan volgens Vredeling wel sprake zijn van „onoverkomelijke gewetensbezwa ren”. Het betekent volgens de minister dat mensen erkend kunnen worden die tegen een bepaald optreden van een NAVO-partner zijn, terwijl zij bijvoor beeld de partij tegen wie gevochten wordt (zoals bevrijdingsbewegingen) on dersteunen. ROME (DPA). - Een gijzeling in de (oorditaliaanse stad Ivrea bij Turijn, raar drie bandieten een juwelier hebben doodgeschoten en bijna 21 uur lang twee jjzelaars, een negenjarige zoon van de uwelier en een 15-jarige verkoopster, in len woning boven de winkel vasthielden, s gisteren met de overgave van de landieten geëindigd. De twee gijzelaars bleven ongedeerd, le daders zijn opgesloten. De overvallers ladden donderdagavond kort ria sluiting 'an de winkel de juwelierszaak o verval en- Een voorbijganger sloeg alarm. Bij ie komst van de politie heeft de juwe- ier vermoedelijk een onvoorzichtige be weging gemaakt, waarop de bandieten lun zenuwen niet de baas bleven en lem doodschoten. Zij eisten vrije aftocht in een auto die er beschikking moest worden gesteld. !ij zeiden dat de Palestijnse terroristen ;en vliegtuig krijgen. „Waarom wilt u >ns dan geen auto geven?”. Zij zeiden ook dat zij het lang konden lithouden omdat er genoeg levensmidde- en in de woning waren. Een aanbod tot «middeling van de bisschop van Ivrea, □uigi Bettazzi, die zich in plaats van de iijzelaars beschikbaar wilde stellen, rerd afgewezen. GENÈVE (Reuter). - De Verenigde Haten en de Sovjet-Unie hebben giste- en in Genève hun eerste plenaire bij enkomst in het overleg inzake beper- ing van de strategische bewapening SALT) van dit jaar gehouden. Zoals ebruikelijk werden geen bijzonderheden lekendgemaakt over de besprekingen ussen de Amerikaanse afvaardiging on- ler ambassadeur Alexis Johnson en de lussische delegatie geleid door ondermi- ister van buitenlandse zaken Vladimir lemjonov- De twee voornaamste onder- iundelaars hadden woensdag al een ge- Prek van ruim een uur met elkaar ehad. Dinsdag wordt het overleg voort- ezet. BRUSSEL (ANP). -De rode kleurstof die bekend staat onder de naam ama rant en die veel verwerkt wordt in bijvoorbeeld lippenstiften, dranken en in de snoepgoednijverheid, wordt ervan verdacht schadelijk voor de gezondheid te zijn. De diensten van de Europese commissie (dagelijks bestuur van de EEG) in Brussel onderzoeken die stof dan ook, aldus een woordvoerder van de commissie. Amarant is mogelijk kanker verwekkend. De kleurstof is al geruime tijd verbo den in de Sovjet-Unië. De overheid in de Verenigde Staten (de Amerikaanse food and drugorganisation) heeft onlangs een verbod voor het gebruik van amarant uitgevaardigd. In de EEG wordt de kleurstof nog veelvuldig toegepast. ach erover dat op die manier de vis gronden in toenemende mate leeggeroofd vonden. Ze zullen op zeer korte termijn n Londen een verklaring uitgeven •waarin ze een verandering van de vangstbeperkingen eisen. De golven in het conflict tussen de Britse vissers voor de kust van Ijsland en de regering in Londen zijn gisteren iveer gladgestreken. De vissers gooiden hun netten weer •lit nadat de Britse regering had toege- iegd garant te staan voor de verliezen iie de vissers zullen lijden in de tijd dat tien naar een oplossing zoekt voor de ,kabeljauw-oorlog”. ,De Marokkaanse luchtmacht bombar deert vluchtelingen in de bevrijde gebie den van de voormalige Spaanse Sahara met napalm”. Deze beschuldiging werd gisteren geuit door Mokhtar Maldainine, leider van een delegatie van Polisario die op uitnodiging van de Novib (Neder landse organisatie voor internationale ontwikkelingssamenwerking) een bezoek brengt aan Nederland. Doel van dit bezoek is het verkrijgen van humanitaire steun voor door het oorlogsgeweld getroffen Saharaanse be volking en erkenning van Polisario als de beweging die zelfbeschikking na streeft voor de bevolking van de door de Spanjaarden al vrijwel geheel verlaten kolonie aan de Westafrikaanse kust. De strijd die nu door Marokkaanse strijd krachten wordt gevoerd, is ons opge drongen, aldus Mokhtar. ROME (Reuter, DPA). Een overval op een posttrein in Rome is gisteren geëindigd in een wilde achtervolging, waarbij granaten en kogels om de oren floten van politie, overvallers en om standers. In de posttrein lagen stukken ter waarde van in totaal twee miljard lire (ruim 7 miljoen gulden).

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3