steeds meer geperfectioneerd Acteur bracht Doolittle bijna 900 keer op toneel Johan Kaart kwam niet meer toe aan afscheidnemen Proces Pasolini’s moordenaar MET BEIDE VOETEN Uitbreiding van Van Abbe- STABIEL OP DE GROND museum „Kunstdiefstallen tegenwoordig „Agamemnoon” SM r 99 UTRECHT KRIJGT JAARLIJKS FOLKFESTIVAL Verdediger vraagt vergeefs uitstel Positie Koert Stuyf op Theaterschool in geding Cultureel Centrum ’t Hoogt gered KT. 3 FEBRUARI 1976 DINSDAG KUNST 11 STEDELIJK-MUSEUMDIRECTEUR MR. E. L. L. DE WILDE sn - KUNSTROOF CHANTAGE ONDANKS ALLE IJSPRET 1.10 kassa'i em BV en wie weet staat ons mis schien na dertien jaar weer eens waarmee gaan sieren. AMSTERDAM. De perfect uitgevoerde roof van 119 schilderij en van Picasso dit weekeinde uit het Pausenpaleis in Avignon stelt bijna automatisch weer eens de vraag aan de orde hoe het met de beveiliging van de Nederlandse musea staat. Kamerleden, met na me de CHU'er G. van Leijenhorst, informeren regelmatig bij elke be grotingsbehandeling van CRM naar de stand van zaken hieromtrent. Maar minister Van Doorn, de voor de musea verantwoordelijke bewindsman, reageert in het alge meen betrekkelijk laconiek. In de Memorie van Toelichting bij de begroting ’76 liet hij slechts weten dat „naast het probleem van de beveiliging van de musea tegen in braak en diefstal ook het probleem van de brandbeveiliging hernieuw de aandacht vëreist”. I I H y een Elfstedentocht te wachten moet ik mij, met alle winterse realiteit voor ogen, toch met u met uitgesproken zomerse zaken gaan bezighouden. En vandaag wordt dat de schoenenmode BATA ons straks wil 10 /k in Johan Kaart, ariemaal geportretteerd, in drie hoedanigheden. in ker ngs- ■laar (Van onze correspondent) I «90x3# or slechts onder redactie van Bé ter Maat een modieus tintje. Eindeloze varia ties heeft Bata daarin, met normale raar. 150 •ze ar u ns De Kamer was ontevreden met deze volzin en vroeg met enige nadruk of er de laatste drie jaar nu eindelijk vooruit gang te melden is op dit gebied. De minister antwoordde (schriftelijk) dat de aard van het onderwerp zich niet leent voor uitvoerige mededelingen. Maar hij wees er wèl op dat inmiddels het nodige bijgedragen is tot de verbetering van de beveiliging. Sedert 1972 waren er ter beveiliging van niet-rijksmusea subsidies verstrekt tot een bedrag van 585.000. Ook voor rijksmusea, zo deelde hij mee, waren tal van aanvullende voorzienin gen getroffen. Desgevraagd verklaart een woordvoer der van Van Doorns departement echter dat er op dit moment nog steeds naar stig wordt gezocht naar nieuwe veilig heidssystemen. Mr. E. L. L. de Wilde, directeur van het Stedelijk Museum in Amsterdam. ROME (AFP). In Rome is maandag het proces begonnen tegen de 17-jarige jongen, die er van wordt beschuldigd drie maanden geleden de Italiaanse fil mer, dichter en filosoof Pier Paolo Paso lini te hebben gedood. De rechtszaak wordt gevoerd achter gesloten deuren. Bij het vooronderzoek heeft de verdach te verklaard, dat hij Pasolini heeft neer geslagen in een vechtpartij, die ontstond toen hij weigerde in te gaan op de seksuele toenaderingspogingen van Paso lini. AMSTERDAM. (ANP) Het bestuur van de Theaterschool in Amsterdam overweegt maatregelen tegen dansleraar Koert Stuyf, die sinds een jaar weigert les te geven in de studierichting .eigen tijdse dans”. Stuyf, die drie maanden geleden werd geschorst als studieleider, had zijn lessen op 12 januari jl. moeten beginnen, aldus Jan Kassies, directeur van de Theaterschool. Behalve Stuyf, weigeren vier andere leraren (onder wie zijn vrouw Ellen Edinoff) en zes leerlin gen aan het werk te gaan. VOOR VAN DE ZOMER ZULT U verder wat elegante sandalen kunnen bespeuren. De meeste modellen zijn evenwel voorzien van een enigszins dikkere zool overtrokken met leer, textiel of koord. De polyuretaanzool verliest duidelijk terrein, uitgezon derd enkele modellen met een imita tie riet-, toran- of vlechtwerkzool. De echte crêpezool daarentegen zien we in al haar soepele glorie terug bij de trotteurs en sandaletten. Gaucho-laar- zen in de leukste kleuren trof ik aan zowel met crêpe- als met leren zolen. Heerlijk voor een fijne boswandeling in het vroege voorjaar. Op het kleu renpalet zien we naast naturel, een stralend beige tot helder bruin, lich tend bordeauxrood en brique. EINDHOVEN. Het Stedelijk Van Abbe Museum in Eindhoven zal nog dit jaar aanzienlijk worden uitgebreid. Hier mee zullen de plannen, die al sinds 1955 bestaan, eindelijk worden gerealiseerd. „De jonge schilder”, een van de 119 schilderijen die zaterdagnacht uit het Pausenpaleis in het Franse Avignon zijn gestolen. OPVALLENDSTE FACET IN DE nieuwe Bata-collectie was wel, dat de vrouwtjes met hun beide, nieuw ge schoeide, voeten zeer stabiel op de grond kunnen blijven staan. De lees ten zijn weliswaar wat slanker ge worden en de hakken (waarbij veel sleehakken) wat hoger, maar veel gewiebel is er bij deze schoenfabri kant beslist niet bij. Links; enkele modellen voor de heren uit de nieuwe Bata- collectie voor het komende seizoen. en verhoogde zolen en hakken, ter wijl het bovenwerk van leer of van textiel werd vervaardigd. De huidige, uit 1936 daterende accom modatie, is reeds geruime tijd onvol doende om het museum overeenkomstig zijn doelstellingen te kunnen laten func tioneren. Achter het huidige gebouw komt een paviljoen van 800 m2, waarin op een grote expositieruimte, negen ka binetten en kantoorruimten. Het pavil joen zal door een gang met het museum verbonden worden. Intern zal het sou terrain worden verbouwd. Er komen voorzieningen voor educatieve en bege leidende activiteiten, waaronder een bi bliotheek, een leeszaal, een weikplaats en een depot voor kunstwerken en ex positiemateriaal. Tevens zal in het sou terrain een prentenkabinet worden inge richt. De kosten worden geraamd op 4,5 miljoen gulden. i. Johan Kaart debuteerde als klassiek geschoold acteur in 1915 bij de Konink lijke Vereniging Het Nederlandsch Tooneel. Een van de grote rollen uit die tijd was die van Mendel Muller, uit De Vier Mullers. Al gauw kwam Kaart, overigens geheel op eigen initiatief, in de hoek van de komische rollen terecht. Velen hebben in die tijd zijn ontrouw aan zijn ware talent hevig betreurd. een goed geschilderde Picasso van een redelijk formaat niet meer voor minder dan f 50.000 in handen”. Het eerstvolgende festival van folk muziek wordt op 24 en 25 april gehou den in het gebouw Veritas aan de Kromme Nieuwe Gracht in Utrecht. Daar treden groepen op uit Nederland, Ierland, Engeland, Frankrijk, Zweden, Joegoslavië en België. De bedoeling is dat het publiek bij verschillende pro- gramma-onderdelen meedoet. In work shops kan men zelf muziek maken. De nadruk die de stichting wil leggen op het actief meedoen door het publiek komt verder tot uiting in de opening van een folk-café. waar men wekelijks kan samenspelen. In september wil de stichting cursussen geven in speltechnie ken voor verschillende instrumenten. UTRECHT (ANP). Met de benoe ming van de heer R. Backx (33 jaar) uit Breda tof directeur van het Cultureel Centrum ’t Hoogt in Utrecht, hoopt het bestuur van deze stichting in wat rusti ger vaarwater terecht te komen. De nieuwe directeur heeft tot taak om on danks een krappe begroting, die geen speelruimte biedt, het Cultureel Cen trum draaiende tehouden. HET GEHEEL OVERZIENDE kan deze nieuwe Bata-produktie het beste als een „gemakkelijk-voor-de-voet- collectie” worden omschreven en heel veel mensen zullen met zoiets onge twijfeld erg blij zijn. Uit het geval van de roof in Avignon blijkt volgens mr. De Wilde weer eens dat er de laatste tien tot vijftien jaar een duidelijke tendens waarneembaar is dat kunstrovers steeds specialistiseher en steeds hechter georganiseerd hun werk doen. „Dit in tegenstelling tot vóór die tijd, toen individueel een schilderijtje werd gestolen dat verkocht werd aan een particulier, of - in handen werd ge speeld van een of andere heler. Het zijn niet meer lukrake inbrekers die kunst stelen, maar uitstekend georganiseerde en geïnformeerde benden, die weten waar ze moeten zijn”. De rovers van de 119 werken van Picasso zouden de verzekeringsmaat schappij en het stadsbestuur van Avig non om losgeld hebben gevraagd. „Dat is niet nieuw”, aldus mr. De Wilde. „Vooral de georganiseerde diefstallen van kunst werk op grote schaal gaan steeds meer dienen om de verzekeringsmaatschappij en te chanteren”. „Het aan de man brengen van derge lijke kunstwerken in zo’n groot aantal is vanzelfsprekend niet eenvoudig. Deze Pi- casso’s bijvoorbeeld, zijn heel nauwkeu rig geregistreerd en (in kleur) gefotogra feerd. Iedereen, en zeker iedere kunst kenner, kent ze. In de Westerse wereld, de Verenigde Staten en Europa, raak je deze schilderijen absoluut niet kwijt. Niet aan serieuze kopers, maar ook bijna niet aan belangstellenden uit de crimi nele hoek. Daarom geloof ik dat het verkrijgen van losgeld het enige motief voor deze roof moet zijn geweest”. De geschatte waarde van de 119 Picas so’s uit het Pausenpaleis in Avignon zou 6,5 miljoen zijn. Maar mr. De Wilde, die in 1967 in zijn Stedelijk Museum een retrospectieve Picasso-expositie van plm. 150 werken organiseerde, verzekert dat dit bedrag „ver onder de werkelijke waarde” ligt. „Vandaag de dag krijg je De Stichting ’t Hoogt verkeerde de afgelopen tijd op het randje van de afgrond vanwege gebrek aan financiën. Volgens het bestuur (een directeur was er het afgelopen anderhalf jaar niet) was er een gemeentelijke subsidie nodig van 750.000 om alle activiteiten van het centrum (onder meer theater, film, expositie en eethui te kunnen laten voortbestaan. De gemeente wilde aanvankelijk niet verder gaan dan een bedrag van 500.000. Beide partijen hebben elkaar enkele maanden geleden echter gevon den op een bedrag van rond de 650.000. Een en ander betekende echter wel het ontslag voor drie medewerkers. Mo menteel heeft de stichting 16 personeels leden in dienst. tevergeefs een verdaging te bewerkstelli gen, op grond van beweerde fouten in de dagvaarding. Uitstel van het proces zou worden toegejuicht door de vrienden van het slachtoffer, die. dan meer tijd krijgen voor het bewijzen van hun stel ling dat er méér personen bij de zaak betrokken zouden zijn. Het conflict tussen Stuyf en zijn werkgever is ontstaan naar aanleiding van de studieruimte voor Stuyfs cursus Nadat hij uit zijn tijdelijke studio, an nex woning, moest, heeft de school na veel geharrewar op verschillende punten' in de stad ruimte gevonden voor Stuyfs studierichting. De zes leerlingen menen dat de Thea terschool de studierichting eigentijdse dans „de nek probeert om te draaien” Zij weigeren te worden ondergebracht bij de meer algemene richting „moderne dans” en blijven Koert Stuyf steunen in diens streven naar één grote studieruim te. De leerlingen proberen bij staatsse cretaris De Jong van Onderwijs aan te kloppen, maar pogingen om hem te spreken te krijgen (onder meer via be middeling van twee Kamerleden) zijn tot nu toe op niets uitgelopen zeggen zij. ziet geen speciale aanleiding om panie kerig te doen over de huidige beveiliging van de Nederlandse musea. „Als wordt gesproken over Nederlandse musea die een goede beveiliging waard zijn zou ik in de eerste plaats het Rijksmuseum, het Stedelijk en het Van Gogh-museum in Amsterdam, het Gemeentemuseum en het Mauritshuis in Den Haag, het mu seum Boymans-Van Beuningen in Rot terdam, het Van Abbe-museum in Eind hoven en het Kröller-Müller-Museum in Otterlo (Veluwe) willen noemen. Wel nu, die zijn allemaal, zeker in vergelij king tot het buitenland, heel behoorlijk beveiligd, om niet te zeggen: heel goed. En dan praat ik over de betreffende alarminstallaties en het vrij aanzienlijke aantal nachtwakers, al of niet voorzien van politiehonden. AMSTERDAM (ANP, GPD). Op 77- jarige leeftijd is gisteren in Amsterdam de acteur Johan Kaart aan de gevolgen van een galaanval overleden. Johan Kaart, wiens eigen naatn Johannes An tonins Jansen was, heeft de laatste jaren niet meer op de planken gestaan. Na zijn val op het toneel hoopte hij nog eens op de planken te kunnen staan om afscheid van het publiek te nemen, maar dat is nooit gebeurd. Kaart leed de laatste jaren aan de ziekte van Parkin son en brak bovendien voor de kerstda gen vorig jaar zijn heup. Het is nog niet bekend waar en wanneer de acteur zal worden begraven. Volgens zijn lezing had hij daarna het slachtoffer overreden, toen hij in paniek in diens sportauto op de vlucht was gegaan. Kort daarna was dc jongen in Pasolini’s auto aangehouden. De politie wist toen nog niet dat de regisseur dood was. Volgens de tenlastelegging heeft het onderzoek de juistheid van de lezing van de verdachte aangetoond. Talrijke vrien- 1 den van Pasolini zijn het daar echter niet mee eens. Volgens hen zouden meer mensen bij de zaak betrokken zijn. Zij achten het zeer onwaarschijnlijk dat de schriel gebouwde jongen de robuuste en I sportieve regisseur zou hebben neerge slagen. Prof. Faustino Durante van het gerechtelijk laboratorium van de Ro meinse universiteit, is van oordeel dat een wond aan de nek van Pasolini niet kan zijn veroorzaakt door slagen van Pelosi of het overrijden met de auto van de cineast. President van de rechtbank is Alfredo Moro, een broer van d e demissionaire i premier Aldo Moro. Bij de opening van de rechtszaak probeerde de verdediging DEN HAAG. (ANP) Toneelgroep De Appel groeit met haar voorstelling van „Agamemnoon” naar Aischylos uit het eigen Theater aan de Haven. Het gezelschap heeft besloten de voorstellin gen van 11, 12 en 13 februari over niet plaatsen naar het Circustheater in Sche- veningen. De voorstellingen van „Agamemnoon” lopen tot half maart en zijn vrijwel alle uitverkocht. Velen moesten al worden teleurgesteld wegens ruimtegebrek. Het Circustheater kon drie dagen worden vrijgemaakt. Het zal worden aangepast aan de voorstelling van De Appel. De voorstelling gaat van 4 t.m. 8 februari in De Toneelschuur, Haarlem. Rechtsboven: muilen voor de kinderen. Ook pa en ma vinden deze onmisbare „klompen” in de collectie van Bata. Rechtsonder: de dames kunnen met deze modellen stabiel met de voetjes op de grond blijven. Johan Kaart heeft in de loop van zijn lange carrière met vele bekenden uit de vaderlandse toneel-, revue- en cabaret wereld samengespeeld. Hij deed dat on- derandere met Herman Heijermans, met Buziau, met Eduard Verkade, Fien de la Mar, Jan en Annie van Ees, twee jaar in De Nieuwe Revue met Louis Davids, en twee jaar bij de Bouwmees ters. In 1939 richtte Johan Kaart zijn eigen gezelschap op. In die tijd startte hij onder anderen met Potasch en Perle- moer, waarin hij naast Johan Boskamp sr. de rol van Perlemoer speelde. Dit van oorsprong Engelse stuk is altijd een doorslaand succes geweest. Johan Kaart heeft het meer dan 2000 keer gespeeld- .Zelfs op Soestdijk hebben ze het ge speeld- Na afloop zei de koningin: „We hebben genoten. Zelfs mijn man heeft gewéldig moeten lachen. Terwijl hij an ders bij toneel onmiddellijk in slaap valt”. Johan Kaart heeft ook aan zo’n onge veer honderd hoorspelen meegewerkt. Daarnaast was ook filmspelen een van zijn grote professionele liefhebberijen. UTRECHT, (ANP) —Het Utrechts folkfestival dat tot nu toe tweemaal ia gehouden in 1970 en in 1974 krijgt een jaarlijks karakter. Hiertoe heeft de onlangs opgerichte stichting volksmuziek Utrecht besloten. DE MEISJES- EN jongensschoenen zijn zoals dat ook zo vaak het geval is in de kledingmode een afspiegeling van de modellen voor de volwassenen. Wel zij hierbij aangete kend dat de meisjes kunnen kiezen uit zeer vee] T-band schoentjes met verhoogde zool en hak. Tenslotte kan de ganse familie, indachtig de lagere schoolse liedkunst over Hannes, op klompen lopen, zij het uiteraard met Hij heeft aan dertien meegewerkt, onder wie Sterren stralen overal, Kermisklan ten, De Jantjes, Schipper naast God, Ciske de Rat en Rififi in Amsterdam. Intussen was de televisie gekomen. Voor dit nieuwe medium maakte hij zijn debuut in „Het konijn en ik”, dat hij al een paar honderd maal op de planken had gebracht. Ook aan de serie „Stad huis op stelten” heeft hij met veel enthousiasme meegewerkt. In 1961 kwam voor Kaart dat wat hij altijd het hoogtepunt van zijn carrière heeft gevonden: zijn rol van Doolittle, de vuilnisman in de musical My Fair Lady. Hij speelde deze rol bijna 900 keer. Vorig jaar accepteerde Johan Kaart een uitnodiging van de Haarlemse toneelvereniging Thalia om te komen kijken naar een opvoering van de musi cal in de Haarlemse Stadsschouwburg ter gelegenheid van het 45-jarige be staan van het amateurgezelschap. Kaart, gezeten in de burgemeestersloge van de schouwburg, toonde zich na afloop wel gemeend enthousiast over liet spel van Thalia. Het was een van de laatste keren dat hij in het openbaar zou ko men. Johan Kaart heeft vijf jaar geleden nog kans gezien zijn eigen memoires te schrijven. Die kregen als titel mee „Ik moet nog iets bekennen” een boek vol foto’s en dierbare herinneringen.„Als de mensen naar Kaart komen, willen ze lachen”, zei hij. Toch was hij van nature een vrij gesloten mens. Hij kon een uur ergens zitten zonder een woord te zeg gen. „En ik krijg de pest in ais ze dan zeggen: ik dacht dat hij zo’n komiek was”- DE KLASSIEKERE HEREN SCHOEN vertoont zich met een slan kere leest en een lagere neusvorm De sportievere modellen behielden echter hun iets bollere neuzen, maar kregen wel een slankere vormgeving en dat was mijnheer tot dusverre niet gewend. Ook in deze sector zien we de soepele crêpezolen terug. De laarzen, geënt op het oekende cow- boy-model, werden voorzien van sier- stiksels, ritsen en iets vernoogde hak ken.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11