ICF-WERELDRAAD AKZO BEWEERT: Diamant: gevaarlijke vorm van belegging Ski dorp voor kinderen ri»' GELDJ -- - - Vakbond publiceert brieven van leden ABN heeft zeer goed jaar achter de rug Waterschaps- bank leent Vorige week zondag pakte weer iemand het half miljoen in de Lotto. Veel medicijnen in Nederland duurder dan in buitenland f 100 miljoen 99 Voor 7 kwartjes kunt u óók rijk worden. Deze zondag al. „Kanaaltunnel bouwen met geld van EEG I CONSUMENTENBOND: Proost Brandt: WELLICHT DIVIDENDVERHOGING BERKHOUWER: ;ral. „PRIJZEN KUNNEN OMLAAG” 75 man overtollig ■3 1976 DINSDAG 3 FEBRUARI ECONOMIE 13 4 (Vervolg van pag. 1) een miljoen gulden aan prijzen ïSt 99 (Vervolg van pag. 1) JSt Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. E J Naschrift I - „Wat doet de Industriebond NVV eigenlijk tegen de regeringsmaatre gelen op het gebied van de lonen” en „de bond moet zich scherper tegen het kabinet-Den Uyl opstellen” geven, volgens het orgaan WIK van de Industriebond NVV, de teneur aan van ingezonden brieven die deze week in het blad worden gepubliceerd. - J I f op verhoging rendement 0 if o o o (ADVERTENTIE) 3 t r Veel klachten over loonbesluit (ADVERTENTIE; WIMKiWtTiW'i e <j» M KNHMMMMMI Een kant-en-klaar-pakket om zelf een wandkleed te borduren of te knopen van de Leidsche Wolspinnerij N.V., Leiden. D 0 0 o o o o o 1 1 Het Europese Hof in Luxemburg heeft momenteel een zaak in handen tegen Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. D 0 de ingezonden op dat de n 10 2,72 5,58 6,80 104.25 33,50 8,90 2,70 61,50 104,25 49,50 44.75 14,75 4.54 2,62 5,28 6,50 101,25 29,50 6,90 2,60 58,50 101,25 46,50 41,75 14,45 4.24 nl d DEN HAAG (ANP). Veel medicij nen zijn in andere landen veel goedko per dan in ons land en in sommige gevallen betaalt een Nederlandse consu ment twee a drie keer zoveel als bij voorbeeld een Britse consument. Volgens de Consumentenbond, die hierop de aan dacht vestigt in het februarinummer van de Consumentengids, kunnen de prijzen in Nederland omlaag als de regering de zogenaamde vrtfe import weer zou toe staan. Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Een van die brieven is afkomstig van alle vakbondsleden bij de verenfabriek Tevema in Amsterdam, een andere van het bestuur van de bedrijfsledengroep van de bond bij Verolme Machinefa briek in IJsselmonde, twee van leden van de bond en tenslotte een van de echtgenote van een metaalarbeider. De vakbondsleden bij de verenfabriek merken onder meer op „de stelling van Verder viel op, dat de beoordeling van de kwaliteit van de steen van handelaar tot handelaar verschilde- Barmen, in Oostenrijk Sankt Pölten en in België is de situatie gewijzigd, door dat de overheid daar het nu voor het zeggen heeft. Over de Enka-Akzo-problematiek ver gaderden 40 deelnemers uit vijftien lan den (Europese landen, Japan en Noord en Zuid-Amerika). De heer Jan de Jong van de Industriebond NW en Werner Beck van IG-Chemie hebben de op dracht gekregen er voor te ijveren dat de raad van bestuur van Akzo gestruc tureerd overleg gaat plegen op internati onaal niveau. Nog deze week zal Akzo daartoe worden benaderd. In Genève werd verder besloten dat voor de bedrijfs-ledengroepen in Neder land van de Industriebond NW en voor overeenkomstige groepen in andere lan den een speciale Akzo-krant zal worden uitgebracht. Voorts hebben de aanwezige vertegenwoordigers van de chemiebon- den uit ruim 40 landen besloten tot een actieprogramma, waarin wordt gepleit voor het invoeren van een 35-urige werk week in ae chemie, om de werkgele genheid in deze bedrijfstak tc behouden. De bond doet nu verslag van zijn ondervindingen en die van buiten landse consumentenorganisaties; deze komen er op neer, dat het te betwij felen valt of men een gekochte dia mant ooit weer zonder verlies verko pen kan. De Consumentenbond is met een medio 1975 voor 17.400 gulden gekochte steen van een zekere kwali teit twintig handelaren langs gegaan om de diamant aan te bieden. Er bleek maar één handelaar bereid een bod op de steen te doen en dat bedroeg slechts 4.000 gulden. Wat de mensen van de Consumentenbond bij hun bezoek aan de handelaren opviel was. dat zij niet bepaald welwillend werden ontvangen; zij werden beje gend als een bedelaar, die een gunst vraagt. DEN HAAG. —Een aantal adver tenties over belegging in diamant is misleidend, zegt de Consumentenbond in het februarinummer van de Con sumentengids. Enige weken geleden heeft de bond, vooruitlopend op de resultaten van een onderzoek, al ge waarschuwd dat diamant een gevaar lijke belegging is en daarom niet is aan te bevelen. Wie een diamant als belegging koopt, is aangewezen op de leverancier van de steen als hij wil terugverkopen In Avoriaz, in de Franse Alpen is een „Ski dorp voor kinderen” geopend, waar kinderen tussen 3 en 14 jaar op lage hel lingen kunnen leren skiën. Hun instruc teurs hebben gebruik gemaakt van de bekende Disney-figuren om de koers af te bakenen. Op de foto demonstreert een meisje haar bekwaamheid op -het met Disney-figuren versierde parcours. voerder van de politiek van de reactie achter de schermen tot aftreden dwin gen”. Een ander lid merkt onder meer op dat het zijn inziens nu de allerhoogste tijd wordt dat de vakbeweging vierkant stelling neemt tegen de regeringsmaatre gelen en de tegenactie consequent gaat organiseren. „Het moet uit zijn met de welwillende en aarzelende houding tegen Den Uyl en de zijnen, voordat de leden verliesramp van 1957 zich herhaalt. Des noods moeten wij deze regering als uit- ZÜRICH. Het jaar 1975 is voor de Algemene Bank Nederland een bijzonder 3rül soed '*aar geweest. Een stijging van de gemiddelde rentemarge. een gunstig beursklimaat, een grote emissieactiviteit en uitstekende resultaten in het buiten landse bedrijf hebben ertoe geleid, dat een zeer bevredigende winststijging tot stand kon komen. Hoewel de definitieve cijfers nog niet bekend zijn, staat wel vast, dat de resultaten over 1975 zodanig DEN HAAG (ANP). Op 11 februari zal de inschrijving openstaan op een 8,25 pet 12-jarige obligatielening 1976 van 100 mln ten laste van de Nederlandse Waterschapsbank NV tegen een nog na der vast te stellen uitgiftekoers. De lening zal worden af gelost in vijf gelijke jaarlijkse termijnen op 15 maart van de jaren 1984 tot en met 1988. Vervroegde algehele of gedeeltelijke aflossing is niet toegestaan, aldus de bank. Op 9 februari zal de uitgiftekoers worden bekendge maakt. De stortingsdatum is 15 maart. Dit zei dr. A. Batenburg, voorzitter van de raad van bestuur van de ABN, tijdens een bijeenkomst in Zürich ter gelegenheid van de voorgenomen intro- duktie van de ABN-aandelen op de Zwitserse beurzen. Het lijkt zeer waarschijnlijk dat deze goede resultaten een verhoging van het totaal over 1975 uit te keren dividend percentage mogelijk maken. Het is te vroeg in het jaar om nu al een oordeel uit te spreken over de resultaten in 1976, maar voor zover een en ander nu valt te overzien, lijkt de verwachting gewettigd, dat het lopende jaar een bevedigend resultaat te zien zal geven. „Nieuwe sanering Enka gericht zijn daartoe volgens woordvoerder J. Terlingen van de Industriebond NW al de nodige diepte-investeringen gedaan. Andere Nederlandse bedrijven die bij de toekomstige herstructureringen zou den zijn betrokken zijn, die in Breda, Ede en Steenbergen. In Duitsland gaat het om de bedrijven Kassei, Kelsterbach, Oberbruch, Obernburg en Wuppertal- urgent is dat de bond namens de leden zijn standpunt bekend maakt”. zijn geweest, dat zelfs na uitbreiding van het aandelenkapitaal met ruim 38 percent en na een belangrijke toevoe ging aan de reserves voor algemene risico’s, een stijging van de winst per aandeel zal optreden. De regering, die toezicht wil houden op de in Nederland verkrijgbare medi cijnen, heeft in november 1974 een einde gemaakt aan de vrije import en dat betekent, dat sedertdien de officiële im porteurs een monopoliepositie hebben en dus ook de prijzen in handen hebben. Het is natuurlijk belangrijk, dat de overheid voorkomt, dat er in de handel van medicijnen niet wordt geknoeid, maar de Consumentenbond vindt dat vrije import moet worden toegestaan als de importeurs kunnen aantonen, dat zij op bona fide wijze zijn gekomen aan de in andere landen van de Europese Ge meenschap erkende geneesmiddelen. DEN HAAG (ANP). Mr. C. Berk houwer, lid van de liberale fractie van het Europese Parlement gaat in maart samen met enkele andere Europese par lementariërs de EEG-ministerraad en de Europese Commissie vragen stellen over de aanleg van de Kanaaltunnel tussen Engeland en Frankrijk. Berkhouwer wil van beide instellingen weten of zij bereid zijn de mogelijkhe den te onderzoeken of de tunnelbouw hervat kan worden via een door de EEG uitgevoerd project of op een andere wijze waarbij de Europese Gemeenschap financieel betrokken is. De interpellatie is door hom aange vraagd mede namens de Engelse socialist De Freitas, de Belgische christen-demo- craat Martens, de Franse gaullist Krieg en de Italiaanse christen-democraat Gi- rardin. een vrije importeur, die na het ingaan van het Koninklijk Besluit van novem ber 1974 rustig was doorgegaan met importeren. De Rotterdamse kantonrech ter heeft in de zaak tegen deze impor teur geen uitspraak willen doen, maar hij heeft de zaak verwezen naar het Europese Hof om te weten te komen of het Koninklijk Besluit strijdig is met de Europese wetgeving, die vrij verkeer van goederen en diensten tussen de lidstaten inhoudt. P' schap opzegt, dan bespaart maand 15,95 aan contributie. Elke zondag uitslag. De Consumentenbond zegt verder graag te zien, dat de commissie econo mische mededinging nu éindelijk eens met een uitspraak komt inzake de prij zen van het Zwitserse concern Hoff- mann-la Roche, die naar de mening van de minister van Economische Zaken veel te hoge prijzen vraagt. Deze zaak loopt nu al anderhalf jaar en al die tijd betalen de Nederlanders veel hogere prij zen voor de produkten van dit concern dan bijvoorbeeld de Engel sen. In zijn naschrift bij stukken merkt WIK o.m. op dat de bond eind vorig jaar bij verschillende «WWW ,'4 L j De bedrijfsledengroep spreekt haar te leurstelling uit over de houding van de bond ten aanzien van het regeringsbe leid. „Wij bedoelen onder andere het uitblijven van een reactie op het uitke ren van de prijscompensatie in percen ten. Doen wij niet meer aan nivelleren? Tegenover de loonstop moet een prijs- stop staan. Waarom accepteren wij be vriezing van de cao’s voor een half jaar en het dreigement met een geleide loon politiek voor een periode van vijf jaar? Moeten wij wachten met protesteren tot er weer een echte rechtse regering is? Wij dringen er met klem op aan om onze waarschuwing bij de start van deze regering in praktijk te brengen: het kritisch volgen van het beleid" de Industriebond NVV dat de maat schappij van 'structuur moet veranderen ten gunste van de bevolking is in fla grante tegenstelling met de huidige re- geringspolitiek”. Deze leden vinden dat er een algemene ledenvergadering moet worden uitgeschreven. „Wij vinden dat als negen opperhoofden namens de on dernemers in een open brief aan de regering hun orders geven, het zeer gelegenheden de door de briefschrijvers gewenste richting is ingegaan. „We hebben toen gezegd: voor ons hoeft het niet meer, Den Uyl. Niet omdat we Den Uyl niet sympathiek vinden, of omdat we het programma dat hij voor ogen had (bijvoorbeeld de rechtvaardiger verdeling van macht, kennis en inkomen) afkeurden. Wel om dat we nu ervaren wat we bij de start van deze rooms-rode regering al vrees den: dat het verzet uit christen-demo- cratische kringen tegen werkelijke ver anderingen in de maatschappij te sterk zou wezen. Het blijkt nu alleen al uit de onwil van KVP-ministers om een stap te zetten in de richting van meer bedrijfs- democratie (personeelsraden). De kritiek van de Industriebond NW, en die van het gehele NVV, richt zich ook op de loonpolitiek van de overheid. We hebben meermalen geëist dat de prijzen in de hand worden gehouden, dat de loonmaatregel niet ook de laag- en laagstbetaalden mag treffen, dat de bevriezing ook moet gelden voor de vrije beroepen. Het orgaan van de bond vestigt er voorts de aandacht op dat door de loonmaatregel de strijd voor het grootste deel is verplaatst naar regering en par lement. „Daar ligt op het ogenblik de besluitvorming”. Een lid deelt mee dat hij het lidmaat- hij per Met in gang van 1 januari j.l. heeft hij er per week netto vier gulden bij gekregen en moet hij vijftien tot twintig gulden meer gaan betalen aan gas, elektriciteit en voedselpakket. De leverancier is er over een paar jaar misschien niet meer en het is ook mogelijk, dat hij dan niet meer bereid tot terugkoop tegen een rede lijke prijs is. Ook de ervaring van buitenlandse consumentenorganisaties is. dat han delaren geen diamant van particulie ren willen kopen. De nieuwe sanering bij Enka is volgens de woordvoerder van de Industriebond NVV gericht op verhoging van het rendement tot het niveau van de andere divisies bij Akzo. Hij herinnerde eraan dat drs. J. van den Driest, plaatsvervangend voorzitter van de raad van bestuur van Enka in september van het vorige jaar al had laten weten dat de huidige sanering minimaal is en dat er geen wisselgeld meer is. Op de persconferentie in Arnhem van eind januari kondigde de heer Van den Driest aan dat er arbeidsplaatsen moeten verdwijnen in de overheadsec tor door structuurwijzigingen van de totale chemische vezelsector van Akzo. McKinsey zal daarover nog rapport uitbrengen. Volgens de ICF-Wereldraad Akzo zal bij de nieuwe reorganisaties ook produk- tiepersoneel zijn betrokken. Genoemd werden de volgende produktiesectoren polyamidetextielgaren, rayontextielgaren en rayonvezel. Bovendien zouden op de tocht staan de afdelingen staalkoord, acrylvezel, polyamidevezel, polyestertex- tielgaren en polyestervezel. In Emmen De Consumentenbond noemt met name de firma Schaap, Citroen van Gelder (een dochtermaatschappij van het verzekeringsconcern AMEV) on zorgvuldig in haar voorlichting aan het publiek. De firma heeft al een veroordeling van de reclamecodecom missie achter de rug op grond van advertenties, die in december 1974 verschenen. Volgens de bond gaat deze firma onverdroten voort met hetzelfde soort onzorgvuldige adver tenties. AMSTERDAM (ANP). Gezien de sinds enige jaren slechte resultaten in de werk- afdelingen Boekbinderij en Kunststof- fen-Industrie van Proost en Brandt, ziet de directie zich genoodzaakt over te gaan tot fundamentele reorganisaties, die een duidelijk uitzicht op verbetering bie den, zo heeft het bedrijf bekendgemaakt. De afvloeiing van ca. 60 van de 230 medewerkers in de boekbinderij is on vermijdelijk. Er worden pogingen ge daan om voor een beperkt aantal van hen elders in de onderneming een plaats te vinden. Voor de ongeveer 15 overtollige mede werkers van de kunststoffen-industrie zal in principe andere werkgelegenheid in dezelfde vestigingsplaats beschikbaar ko men, aldus de bekendmaking. Volgens bestuurder H. Elierman van de Katholieke Grafische Bond hebben de vakbonden zich bij de ontslagen bij Proost neergelegd. F - ..V, - tel t i - - I

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13