Voorraden schaatsen uitgeput i J VVDM stelt Zeker vijf doden voorwaarden LEVENSGEVAARLIJKE SITUATIES OP HET IJS Kort geding om sanitair Ploegen door drijfijs dit voor overleg „Belang van situatie Spanje en Portugal wordt onderschat” 1 4 a- Den Haag en Bonn voor toetreding van Griekenland II ANGOLA-COMITÉ VERONTRUST DOOR RONSELEN CHU-leider Kruisinga na congres in Madrid: BRANDSTICHTER ZELF SLACHTOFFER s: is c ^4 DI 2 BIHNËN- EN 19 7 6 3 FEBRUARI DINSDAG ffi De krukken genomen Tegenvaller Onderscheiden Minder griep Overval (1) Terrorisme Overval (2) Bekentenis pyromaan Vijftig jaar Waarnemers Beschikking Bangladesj WEERRAPPORTEN Insecten Wervelstorm 1 1 - f i i Re An loo vai dei lin; 4 (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft giste ren tijdens een vijf kwartier durend gesprek met minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken nog eens nadrukkelijk gewezen op het belang van een sterke Atlantische verdediging. In Bonn heerst ernstige bezorgd heid over de Nederlandse defensie-inspanning. Zowel kanselier Schmidt als de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Genscher brachten dit thema ter sprake. Van der Stoel heeft zijn collega duidelijk trachten te maken dat Nederland niet eenzijdig zal ontwapenen, maar streeft naar een effectiever leger. fs Sceptisch Tegenstand A SB 1 DEN HAAG-IJLST-AMSTER- DAM (ANP). De schaatsfabri- kanten in Nederland zijn nagenoeg door hun hoog opgelopen voorraden heen. De schaatsen verlaten met tienduizenden tegelijk de magazij nen van de fabrieken. In de win kels zijn de voorraden klein, In Arnhem heeft de gemeentelijke dienst voor lichamelijke opvoeding en sport al besloten een ruilbeurs voor kinderschaatsen te houden, omdat veel winkels in de Gelderse hoofdstad nee moeten verkopen. - - - v-.yy 1 defensie-beleid 4 I r j (Van onze redacteur in Bonn) (Van onze correspondent) -3 Bonn erg bezorgd over Nederlandse o o o o o o o o o o AMSTERDAM. Het Angola-comité in Amsterdam heeft in een verklaring zijn ernstige verontrusting uitgesproken over berichten dat in Nederland huur lingen worden geronseld voor de strijd tegen de MPLA in Angola. Een aantal militaire waarnemers uit vijf landen waaronder NAVO-leden Turkije en Griekenland zijn in de Russische republiek Georgië aangekomen om daar manoeuvres van het Russische leger en de Russische luchtmacht bij te wonen. Het is de eerste maal dat Russi sche militaire oefeningen door NAVO- waarnemers worden bij gewoond. I de Au uit rei o w.stil n o zo o ono nnw o zw o wnw ono zo z w.stil zw nno ozo no nnw w n zzw n w o ono ono o o ono ono zo zzo w.stil sch izijr opt gol; zeg afg ter: K put roe Yat de Afr blie E gr ho rei he lei he po tei tel Kt tei gr lis pr Bi vil So co: on na mi vo me eei die mi zij 1 zal me -3 -3 -3 -13 -3 -3 1 4 8 -8 -16 5 7 12 12 7 0 78 0 0 o o o o 2 0 0 7 0,4 0 3 0 0 0 0 0,4 0,4 e o 0,7 0,1 8 -3 -2 -3 -3 -2 -3 -3 -2 -2 -2 -2 -3 -2 -2 -3 -2 5 15 12 -3 7 -3 0 1 2 2 3 2 -3 12 20 -3 -5 16 16 -2 -3 16 18 14 9 2 -9 regen z. bew. geh. bew. mist geh. bew. h. bew. onbew. 1. bew. geh. bew. Een 77-jarige man uit Toulouse heeft zelfmoord gepleegd in de medische fa culteit van de universiteit van zijn woonplaats. Hij liet de portier van het hoofdgebouw een kaart zien waarop hij een verklaring had geschreven waarin hij zijn lichaam ter beschikking van de wetenschap stelde. Daarop joeg hij zich een kogel door het hoofd. HEERENVEEN (ANP). Zeker vijf mensen zijn om het leven gekomen toen zij bij het schaatsen op een dichtgevro ren wak terechtkwamen. Gisternacht zijn, doordat de felle wind was afgeno men, wakken in sloten en plassen dicht gevroren. Het laagje ijs op de wakken is zeer dun, maar nauwelijks te onder scheiden van het andere ijs. Daardoor ontstaan levensgevaarlijke situaties. In die levensgevaarlijke situatie komt pas verandering als het drie of vier nachten aaneen hard vriest. De Franse president Valéry Giscard d’Estaing is gisteren vijftig jaar gewor den. Hij kreeg gelukstelegrammen van. o.a. de Westduitse president Scheel, de Roemeense president Ceausescu en de Amerikaanse president Ford. Van de Russische ambassade in Parijs kreeg Gis card een geschenk. in staat om de weg naar eenwording sneller tè bewandelen, andere gaan aan zienlijk langzamer- „Maar”, aldus Van der Stoel, „als men eenmaal uit het kon-vooi is geraakt, dan weet men niet wanneer men weer bij elkaar komt”. Bij een overval op een bijkantoor van de Nederlandse Crediet Bank in Delft is gistermiddag ruim dertigduizend gulden buitgemaak De overval werd door twee mannen gepleegd. In november 1974 streken de huidige bewoners illegaal neer. Van Gedeputeer de Staten kregen ze ontheffing, omdat het spreidingsplan woonwagens westelij ke mijnstreek gerealisseerd is. Burge meester F. Loefen, die de gemeente Ob bicht verdedigde, wijst alle gemeentelij ke verantwoordelijkheid van de hand en heeft gevraagd het kort geding niet ontvankelijk te verklaren, omdat niet de gemeente Obbicht maar het Streekor- gaan Westelijke Mijnstreek moet zorgen voor het wel en wee van de bewoners. Het streekorgaan heeft reeds toegezegd dat het een wagen met drie toiletten en vijf douches beschikbaar zal stellen. De rechtbank zal 16 februari uitspraak doen. Toeschouwers bij de in Parijs draaien de film The Bug (Het Insect) welke een realistisch beeld laat zien van insecten die na een aardbeving de wereld op de mens willen heroveren, dachten gisteren even dat de fantasie werkelijkheid was geworden: plotseling kwam midden onder de voorstelling het dak van de bioscoop omlaag. Er vielen vijf gewon den. Volgens de politie was het dak wrak geworden door een lekkende wa terleiding. De universiteit van Leuven, de groot ste roomskatholieke universiteit ter we reld, heeft tijdens de viering van haar 550-jarig bestaan twee Nederlanders on derscheiden: de ex-directeur van de FAO, dr. A. Boerma en ir. F. Philips, voorzit ter van de Raad van Bestuur van het Philips-concern. De ministers zijn van mening dat men het verzoek van Griekenland om tot de Gemeenschap toe te mogen treden, posi tief moet waarderen. Minister Van der Stoel sprak de hoop uit dat de onder- handelingen tussen de EEG en Grieken land spoedig succes zullen opleveren. BONN. Minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) en zjjn Westduitse ambtgenoot Genscher hebben gisteren na hun besprekingen nog eens onderstreept dat Griekenland, zonder speciale voor waarden en door middel van de normale procedure, lid moet worden van de Eu ropese Gemeenschap. Wel zullen er spe ciale hulpmaatregelen moeten worden getroffen die een toetreding mogelijk zullen maken. Er is geen sprake van dat Griekenland een voorfase moet doorma ken aldus de beide bewindslieden. KLAGENFURT, Oostenrijk. (Reuter) Een 39-jarige man nit het Oosten rijkse Klagenfurt heeft gisteren, ver moedelijk in dronkenschap, het huis van zijn moeder in brand gestoken. Daarna stapte hij in zijn wagen en reed deze het brandende pand binnen waarbij de ben zinetank ontplofte. De man wist zich ondanks ernstige brandwonden kruipend in veiligheid te brengen. Een dertigjarige man die op 20 januari uit het raam van zijn hotelkamer i n Amsterdam sprong toen de recherche hem wilde horen over zakkenrollerij, is weer uit een raam gesprongen en ver dwenen. Deze keer was het het raam van een ziekenhuis, waar hij na zijn eerste ontsnapping met twee gebroken benen en een verbrijzelde knie terecht was gekomen. Hij nam de krukken mee, die hij van het ziekenhuis tot zijn be schikking had gekregen. De 27-jarige J. ten Boom uit Hemelen is zondagmiddag in een wak gereden en verdronken. Zijn stoffelijk overschot werd gisteren geborgen. De 11-jarige Slouke Balt uit Hallum kwam gister middag om het leven toen hij in een wak op de Koevaart reed. Bij het schaatsen op de Wilgenpias in zijn woonplaats Maarssen is gistermiddag de vijftigjarige J. Ronner in ëen half dicht gevroren wak gereden en verdronken. Tijdens het schaatsen op een vijvertje is gistermiddag de achtjarige Barrie Broeshart uit Rotterdam in een wak gereden en later in een ziekenhuis over leden. Op de Kralingse plas overkwam eerder een man hetzelfde. De veertienjarige A. Janssen uit Ven- raij is na een val op het ijs overleden. congres aangenomen resolutie te zullen steunen. Deze resolutie vermeldt o nder meer herstel van de democratische vrij heden en een door algemeen kiesrecht verkozen grondwetgevende vergadering. Daarnaast eisten de christen-democraten amnestie voor alle politieke gevangenen, terugkeer van de ballingen afschaffing van de anti-terrorismewet van afgelopen augustus en van de doodstraf, vrijheid van meningsuiting en het recht van vereniging en vergadering. De heer Kruisinga zal binnenkort hierover pra ten met minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken. Volgens de heer Kruisinga leefde de federalistische gedachte onder de vijf christen-democratische groeperingen zeer sterk. „De vijf groeperingen zijn sterk regionaal gericht en vertonen dui delijke verschillen, die zij onder het eenheidsbewind nooit hebben kunnen uitdragen. Er was een Catalaanse groe pering uit de omgeving van Barcelona Een rechtbank in Dacca, de hoofdstad van Bangladesj, heeft elf studenten tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De studenten, onder wie de leider van de vroegere studentenbond Sjafioel Alam Prodhan, stonden terecht op be schuldiging van moord op zeven studie genoten bij ongeregeldheden die in april 1974 op de campus van de universiteit van Dacca plaatsvonden. en één werkzaam in Valencia en om streken. Hun taal en cultuur verschillen sterk van de Baskische groepering die ook vertegenwoordigd was. De overige twee groeperingen vertegenwoordigden het gehele land”, aldus de heer Kruisin ga, die opmerkte dat er iri Spanje na de dood van Franco toch wel wat veran derd was. „Een dergelijk congres zou vier maanden geleden nog ondenkbaar zijn geweest”, aldus de CHU-leider. De heer Kruisinga verklaarde dat hem van Spaanse christen-democratische zij de niet om hulp aan deze groeperingen was gevraagd: „Ik ben overigens niet tegen financiële steun aan gelijkgerichte partijen in het buitenland, die hulp no dig hebben, mits deze hulp binnen de perken blijft”, zo zei hij. „De allerbeste steun die wij echter nu kunnen geven is meehelpen te voorko men dat Spanje opnieuw een dictatoriaal bewind krijgt”, aldus de CHU-fractielei- der. Beide bewindslieden spraken ook over de bestrijding van het terrorisme. Van de komende EEG-ministersconferentie (Binnenlandse Zaken) verwachten zij positieve resultaten op dit punt. Minister Van der Stoel meende echter dat het terrorisme internationaal bestreden moet worden en dat de maatregelen niet al leen tot de EEG beperkt moeten blijven. De Verenigde Naties dienen hierbij inge schakeld te worden. Schaatsfabriek Frisia in het Friese IJlst verwacht vandaag of morgen zijn voorraden te hebben verkocht. In de zomer van 1975 staakte het bedrijf de produktie van schaatsen omdat de voor raden rijkelijk groot waren. Sinds vorige Hoewel de Nederlandse bewindsman dit niet wilde bevestigen, moet aangeno men worden dat hij in Bonn uiterst sceptisch is aangehoord. In een rede die de minister gisteravond in de Westduitse hoofdstad hield, verklaarde hij geen „VeiouaiiAixg tuuvmuvivx vvzvt ux. -«-z te zien. Hij toonde zich een fel tegen stander van een Europese kernmacht, omdat de ontspanning tussen Oost en West dan een illusie zou worden. Over het rapport-Tindemans bestaat alleen in nuance verschil van mening tussen de Nederlandse en de Westduitse regering. Dat kon men althans opmaken uit de woorden van de ministers Gen scher en Van der Stoel. Beide bewinds lieden zijn terughoudend over een gefa seerde ontwikkeling voor de verschillen de EEG-partners. Sommige landen zijn De wervelstorm Danae heeft, zo werd gisteren in Johannesburg bekendgemaakt in 48 uur tijd twintig levens geëist in het noordelijk gedeelte van Trans vaal. Ook de kusten van Mozambique hebben onder de verwoestende krachten van Danae geleden. Daar vielen drie doden. In het noorden van Transvaal staan de rivieren op het punt buiten hun oevers te treden als gevolg van de enorm hoge waterstand die is opgetre den door de zware regenval die de komst van de wervelstorm aankondigde. Over een eventuele voorfase was een misverstand ontstaan nadat het Engelse lid van de EEG-commissie Soames min of meer over een „quarantaine” van Griekenland had gesproken. In zijn verklaring dringt het comité er bij de Nederlandse regering op aan di rect een diepgaand onderzoek naar deze zaak in te stellen. Het comité wil ook dat de Nederlandse regering zo spoedig mogelijk op ruime schaal bekenheid geeft aan de sancties welke kunnen worden getroffen tegen diegenen die in vreemde krijgsdienst treden. Tenslotte eist het Angola-comité van de regering dat zij alle mogelijke maat regelen neemt, o.a. via haar vertegen woordiger in Zaïre en België, om te bereiken dat deze sancties ook geëffec tueerd kunne worden. De MPLA is een van de drie verzets bewegingen die in Angola om de macht strijden. F* - MAASTRICHT (ANP). Voor de Maastrichtse rechtbank diende gisteroch tend het kort geding, aangespannen door een woonwagenbewoner van het kamp in Obbicht, tegen het gemeentebestuur van Obbicht. In het kort geding werd aan de president van de rechtbank, mr. Poullissen, verzocht om het gemeentebe stuur van Obbicht dwingend op te leg gen zorg te dragen voor voldoende bad en sanitaire gelegenheid voor de 21 be woners die nu met een waterleiding- kraan en een toilet moeten volstaan in het kamp in Obbicht. Het meisje was zondag tijdens het baantje glijden op het ijs gevallen. Gis teren overleed zij in een ziekenhuis aan haar verwondingen. De massale run op het ijs heeft de ziekenhuizen handenvol werk bezorgd. Onze correspondent in Friesland meldde dat alleen al in Leeuwarden in het weekeinde 93 ijsliefhebbers in ziekenhui zen moesten worden behandeld voor botbreuken en kneuzingen. In Dokkum werd een man opgenomen die er nogal ernstig aan toe was: hij was in volle vaart tegen een ijzeren brug gereden. UTRECHT (ANP). De Vereniging van Dienstplichtige Militairen VVDM stelt haar terugkeer in het georganiseerd overleg met het ministerie van Defensie afhankelijk van een wezenlijke verbete ring van het beleid van het ministerie. Dit heeft de VVDM gisteren geschre ven aan staatssecretaris Van Lent van Defensie in antwoord op zijn uitnodiging om het overleg te hervatten. Op 16 december had de VVDM het overleg opgeschort, omdat de vereniging vindt dat het ministerie beloften inzake werk- en rusttijdenregeling niet is nage komen en omdat daarom het overleg niets voorstelt. De „verbetering van het beleid” die de VVDM nu als voorwaarde stelt, heeft betrekking op het doorvoeren van de compensatieregeling voor overmatige werktijden, zoals ook de Tweede Kamer in een motie heeft bepleit. Daartoe is een vrijstelling nodig van de bevriezing van de arbeidsvoorwaarden voor 1976. De WDM had deze vrijstelling gevraagd in verband met de grote achterstand in de rechtspositie van militairen ten op zichte van andere werknemers. In de ogen van de VVDM zou een verbetering kunnen blijken uit tege moetkoming op de volgende punten: meer concrete en uitgewerkte voorstel len voor invulling van de complete com pensatieregeling, voorstellen voor een spoedige verbetering voor militairen in Duitsland en uitzicht op een verbetering van het systeem voor inhouding van huisvesting en voeding. paren dure schaatsen. De goedkope mo dellen die het bedrijf maakt, waren al eerdei uitverkocht. Directeur J. Have- kotte vertelde: „De voorraad is weg. Ik ga nu maar voor mijn plezier naar de week woensdag werkt het personeel, ge holpen door familie, vrienden en beken den, met man en macht om de orders af te handelen- In het weekeinde is doorge werkt. Bij Frisia waren de oude Friese noren het eerst uitverkocht. Dat type was vol gens de directie de laatste jaren juist niet zo in de mode. De laatste vrachtau to met schaatsen van dit model is naar Duitsland gegaan. Friese kinderschaats- jes zijn ook nog nauwelijks te koop bij Frisia. De „Brabantse klomp”, ook een kinderschaatsje, is naar verwachting vandaag of morgen uitverkocht. In korte tijd heeft het bedrijf 40 tot 60.000 paai schaatsen afgezet. De Amsterdamse schaatsenfabriek Vi king verkocht gistermiddag de laatste De onbekenden die gisteren op een parkeerplaats langs de weg Darmstadt- Frankfort een vrachtauto hebben gesto len, zullen bij het inspecteren van de buit zeker hebben opgekeken; de auto vervoerde tienduizend kerkelijke gezan genbundels. De diefstal werd gepleegd tóen de chauffeur even een kop soep was gaan gebruiken. SCHIPHOL (ANP). De frac tieleider van de CHU in de Tweede Kamer, dr. R. Kruisinga, is van mening dat de ontwikkelingen op het Iberisch schiereiland beslissend kunnen zijn voor de toekomst van geheel West-Europa. Dit heeft de CHU-leider gistermiddag op Schip hol verklaard na zijn aankomst uit de Spaanse hoofdstad Madrid, waar hij een congres van Spaanse chris tendemocratische groeperingen heeft bijgewoond. De heer Kruisinga verklaarde in Schiphols perskamer de indruk te heb ben dat het belang van de ontwikkeling in Spanje en Portugal in de rest van Europa nog wel eens onderschat wordt. Tegen deze achtergrond beeft de heer Kruisinga de Spaanse christendemocrati sche groeperingen toegezegd de door het geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. «--- ‘W. geh. bew. geh. bew. geh. bew. Z.-Limburg geh. bew. geh. bew. z. bew. geh. bew. onbew. onbew. h. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. sneeuw onbew. onbew. mist geh. bew. w E v SE ES Een 27-jarige man uit Waalwijk heeft bekend sinds januari van het vorig jaar in zijn woonplaats veertien branden te hebben gesticht. De totale schade be draagt twintig tot vijfentwintig miljoen gulden. Dit heeft de politie gisteren meegedeeld De man, die gisteren aan de Officier van Justitie in Den Bosch is voorgeleid, werd vorige week dinsdag aangehouden nadat hij een brand had gesticht in het gebouw van de Kamer van Koophandel. De voorspelling van deskundigen die zeggen dat Nederland dit jaar geen griepgolf zal meemaken, lijkt uit te komen. Volgens het ministerie van Volksgezondheid telden de verschillende peilstations in Nederland per 10.000 Ne derlanders blijkens voorlopige cijfers in de vier januari-weken maar 9, 12, 7 en 10 patiënten met influenza-achtige ver schijnselen. Een jaar geleden waren dat er achtereenvolgens 31, 48, 69 en 89. Zowel Van der Stoel als Genscher spraken de hoop uit dat het rapport- Tindemans de discussie over de Europese eenwording een nieuwe impuls zal ge ven. In zijn rede zei Van der Stoel dat men niet over moet gaan tot het instel len van zaakwaarnemers in de EEG. „Bepaalde landen moeten niet belast worden met speciale opdrachten”. Op deze wijze getuigde hij nog eens van .verstandig alternatief” voor de NAVO zijn tegenstand tegen een mogelijk di rectoraat van de drie grote EEG-landen. De Nederlandse minister heeft zijn Westduitse collega met grote nadruk ge wezen op de bezorgdheid die er in Ne derland heerst ten aanzien van de ver vuiling van de Rijn. Hij zei verheugd te zijn dat de Rijnconferentie van de mi lieuministers van de vier Rijnoeversta- ten op 1 april in Parijs zal worden gehouden. De conferentie is herhaalde lijk uitgesteld wegens meningsverschil len tussen de betrokken landen. Olympische Spelen in Innsbruck en laat mijn personeel achter om nee te verko pen. Het is hier een chaotische toe stand”. Viking had op 1 januari een voorraad van 23.000 paar schaatsen- Daarvan is niets over. Vorig jaar ver kocht het bedrijf 4.600 paren. Ook de bekende Firma Nooitgedagt in IJlst is vrijwel door zijn voorraden heen. Het bedrijf procuceert al enkele jaren geen schaatsen meer. „We hebben ons op andere produkten, voornamelijk gereedschap, toegelegd omdat je als schaatsenfabrikant de factor verkoop met geen mogelijkheid in de hand kunt houden”, vertelt directeur J. Nooitge dagt. De politie van Sneek moest gistera vond het verkeer regelen bij schaatsen- en lederwarenfabriek Zandstra in Sneek. In rijen stonden auto’s van handelaren te wachten op hun beurt. Daarbij waren ook buitenlanders. De fabriek had gister avond nog 30.000 paar schaatsen in voorraad. wmt ta Mnnm- «n buitenland T twee gemaskerde mannen greep in de kassa. Buit: tien mille. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg geh. bew. Madrid - Malaga München Oslo Parijs Rome Split Stockholm Zurich Casa Blanca motregen Tel Aviv regen Tunis regen WOENSDAG 4 FEBRUARI! 1976 Zon- en maanstanden Zon op 8.17 uur onder 17.32 uur Maan op 9.24 uur onder 22.33 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 6.12 uur en 18.22 uur Laagwater 1.58 uur en 14.14 uur In het Brabantse Aarle-Rixtel hebben twee jongemannen gisteren een overval gepleegd op het postkantoor. Een van de gemaskerde mannen deed een Vooruitzichten voor donderdag: overwegend lichte vorst met in de middag temperaturen om het vriespunt, weinig of geen neerslag Aantal uren zon 0 tot 4, minimum tempera turen omstreeks -4 graden, maximum tem peraturen omstreeks 0 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 percent, kans op een geheel droog etmaal 60 percent. De Westduitse minister van- Defensie Georg Leber heeft herhaaldelijk ge klaagd over de gevechtskracht en de mentaliteit van het Nederlandse leger. Over het algemeen is het beeld dat in de Westduitse media van het Nederlandse defensiebeleid wordt geschetst, nogal kritisch. Minister Van der Stoel bena drukte dat Nederland zijn NAVO-ver- plichtingen na zal komen. - 'X -y-*> <'z: ':-s* a A -; Tegen de achtergrond van de Schelling- wouderbrug in Amsterdam ploegt een binnenvaartuig door het opeengepakte drijfijs, dat door de breker „Poolvos” (achtergrond) kapot is gevaren. Van uur tot uur wordt de situatie voor het bin- nenvaartverkeer moeilijker. Over het IJsselmeer wordt nog slechts in convooi gevaren, als de schippers het tenminste nog aandurven. a - - - Amsterdam De Bilt Deelen Eelde gen. uc- Den Helder geh. be- Rotterdam Twente lissingen Eindhoven

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2