Moynihan af getreden als VS-ambassadeur bij VN Leven in Libanon neemt weer normale vormen aan Laatste kans voor Amin wil in Angola Noordierse conventie gaan bemiddelen Nazisme steekt kop op in I 1 „Wanbeleid bij voedselhulp aan Sahel” LM Britse bejaarden vriezen dood Argentinië t. Reagan loopt in op Ford achtergrond KRITIEK OP MAATREGEL door mco scheepmaker VAN PINOCHET 19 7 6 3 FEBRUARI 3 BINNEN- BUITENLAND EN I Kennedy len i. iep (1) (2) tan aar ers ing lesj ten irm MEEDOGENLOOS aail HAKENKRUIS (Van onze redacteur in Latijns-Amerika) MONTEVIDEO. De situatie in Argentinië begint nu langza merhand te lijken op de toestand in Duitsland in de jaren twintig, toen de anarchie er hoogtij vierde. Terechtstellingen van zowel linkse als rechtse extremisten waren aan de orde van de dag, leden van het rode front leverden bloedige gevechten met de SA (Sturmabteilungen), de bruinhemden van Hitler, en theaters en bioscopen vormden voor terroristen een mikpunt van hun bomaan slagen. DINS DAG ien ZOU (Van onze redacteur in Londen) Tan- ,Ai. MM C MM (Van onze redacteur in Washington, mr. Henk Leffelaar) Kinderen in de wijk Chiyah - een van de meest geteisterde districten van Beiroet - kijken toe terwijl een bulldozer aan het puinruimen is. stad tot ;eld. van ioel be- die- :pril iteit Republikeinse Amerikaanse loopt de de Moynihan verklaarde dat hij naar zijn professoraat op Harvard-universiteit zou terugkeren. In politieke kringen in Was hington wordt echter aangenomen dat hij zich verkiesbaar zal stellen voor de senaatszetel van de staat New York die Moynihan heeft in zijn politieke car rière, hoewel hij zelf een democraat is, ironisch genoeg veel te danken aan Re publikeinse presidenten. Het was presi dent Nixon, die hem aanstelde als hoofd van de afdeling die zich bezig hield met stedelijke kwesties, en die hem ten slotte ambassadeur maakte in India. Daarna was het president Ford, die hem be noemde als ambassadeur bij de Verenig de Naties, blijkbaar op voorspraak van Moynihans oude universiteitsvriend Kis singer. Sinds het eerste rapport in november uitgekomen is, hebben de protestanten wel iets bijgeleerd. Een van de voorstel len is nu hoewel ’t niet voortkomt uit de grootste protestantenpartij om een soort noodcoalitie tussen alle partijen te vormen. van 't is den wee eeft jaar i te be- oen ■ren aan 1 is dag had ner :ard zor- van de de de Gis- zerd lakt :ëist ins- que iten drie vaal hun de ‘tre- de ’de. ben ■val i de een uit den de nen >che j te ssi- ilO- ien- een eten de eren ivas ■den i de on- dak wa- idt- sto- de uto an- egd was eeft fa- zijn het hij irin de zich die een te van nde Ne- in en 'er- dat )0t- we- laar on- AO, zit- het Bepaalde politici hopen dat vanuit de ze coalitie de katholieke minderheid in staat zal zijn verbintenissen aan te gaan met andere kleinere protestante partijen met de eveneens kleine liberale partij. Langs deze weg zou het misschien mogelijk zijn om de officiële en grote loyalistische partij te overvleugelen. WASHINGTON. Daniel Moy nihan, de wegens zijn ondisciplinai re uitlatingen omstreden Ameri kaanse ambassadeur bij de Vere nigde Naties, heeft gisteravond zijn ontslag aangeboden. President Ford zei in zijn schriftelijk antwoord dat het ontslag met „teleurstelling en aarzeling” werd aanvaard. BEIROET (Reuter, DPA, AF)— Een groot aantal winkeliers in de Libanese hoofdstad Beiroet heeft gisteren de deu ren weer geopend. Arbeiders gingen aan het werk en op scholen werden de lessen hervat, in sommige gevallen voor het eerst sinds juni vorig jaar. Bij de posterijen is men begonnen aan de sor tering van enorme bergen brieven en telegrammen. op het ogenblik wordt bezet door de conservatieve Republikeinse senator Ja mes Buckley. Aangenomen wordt dat Moynihan niet zonder druk van bovenaf tot zijn besluit is gekomen. De eerste, nog speculatieve berichten over zijn aftreden kwamen dan ook uit Washington. Hoewel presi dent Ford en minister Henry Kissinger zich nadrukkelijk achter hem schaarden nadat hij een opzienbarend kritisch tele gram had gezonden aan het State De partment en aan alle Amerikaanse am bassades over de Amerikaanse positie in de Verenigde Naties, werd in politieke kringen duidelijk dat zijn optreden di plomatiek on vergeef lijk werd geacht. GENÈVE. (Reuter) De Internatio nale Commissie van Juristen, die zetelt in Genève, heeft gisteren kritiek geuit op de maatregelen van de Chileense junta die moeten voorkomen dat gevan genen gemarteld worden. Evenals in het Duitsland van toen probeert een bepaalde stroming in Argentinië de schuld van de slechte economische situatie te schuiven op de joodse kapitaalbezitters. Een re cent voorbeeld: de secretaris-generaal van de vrouwenbond van de (peronis- tische) rechtvaardigheidspartij, Nor ma Kennedy, waarschuwde de zaken mensen in de joodse wijk Once in Buenos Aires de prijzen niet te ver hogen. „Anders grijpen wij naar de knuppel”, zo waursenuwde zij. Een bomaanslag op een gebouw in de jodenwijk bewees even later de ernst van haar dreigement. Vorig jaar, op 17 oktober, reed een trein versierd met een reusachtig ha- Nixon over de negers in Amerika schreef: „De tijd is misschien aangebro ken dat de rassenkwestie zou kunnen profiteren van een periode van goedwil lende veronachtzaming. Er is al te veel over dit onderwerp gepraat. Het onder werp is nu in handen van hysterici, paranoïden, en idioten van alle kanten”. Hij maakte zich daarmee niet geliefd in de liberale democratische kringen waar in hij zich doorgaans ophield. het lot van de ouden van dagen heeft aangetrokken, heeft haar leden gesmeekt om toch vooral niet op de verwarming te besparen, omdat het een zaak is van leven en dood voldoende warm te zijn. De Britse AOW bedraagt zo’n 13,30 pond per persoon per week, omgerekend zo’n 72 gulden. Een echtpaar krijgt on geveer 118 gulden in de week, maar dit alles alleen als je je hele leven de premie volledig hebt betaald. Voldoende voor het dagelijks levens onderhoud zijn de uitkeringen aller minst. De inflatoir stijgende prijzen voor gas, licht en brandstof hebben voor de ouden van dagen die van hun AOW leven, rampzalige gevolgen gehad. Een aantal van hen kan ’s avonds het licht niet eens meer aansteken. De AAA heeft het voornamelijk voorzien op linkse politici, vakbonds leden, journalisten en kunstenaars. Vooral de laatsten moeten het ontgel den- In de ogen van de AAA’ers bedreigen de kunstenaars de Argen- tijse cultuur. Deze „cultuurzuive- raars” gaan meedogenloos te werk. President Pinochet vaardigde onlangs een wet uit waarin is bepaald dat ge vangenen zullen worden onderworpen aan een medische keuring zowel op het moment van hun arrestatie door de veiligheidspolitie als het moment van hun vrijlating. De commissie zei in een verklaring dat deze maatregel niet voldoende is. Zij wil dat een gevangene vanaf zijn arres tatie elke 48 uur door een arts van eigen keuze wordt onderzocht. De commissie lichtte haar standpunt toe met de'opmerking „dat er in de ondervragmgscentra van de veiligheids politie al artsen aanwezig zijn en dat verdachten er worden vastgehouden tot alle mogelijke aanwijzing van een slech te behandeling verdwenen zijn”. (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) LONDEN. Van de acht miljoen ou den van dagen in het Verenigd Konink rijk dreigen er bij streng winterweer zoals nu 700 per dag om te komen. Ze hebben niet genoeg geld om de verwarming te betalen en zich behoor lijk te voeden. In de Daily Express werd dezer dagen bestand, keerde gisteren naar zijn land terug. Hij verklaarde dat zowel de Vere nigde Staten als Frankrijk hebben ge weigerd militair in te grijpen bij de Libanese burgeroorlog. Volgens het weekblad „Al-Dijar” zouden „bepaalde christelijke leiders” de voormalige Fran se minister van buitenlandse zaken Cou- ve de Murville, tijdens diens bemidde lingspogingen om een militair ingrijpen van Frankrijk gevraagd hebben. Intussen likt vernield Libanon zijn wonden. Volgens de Libanese Kamer van Koophandel zou de Libanese economie Deze extreem-rechtse organisatie zou zijn opgericht door José Lopez Rega, een onderofficier die het geschopt heeft tot sterke man in Argentinië, en tot vertrouwensman van president Isabella Peron. Zijn macht heeft ech ter maar kort geduurd. een schade hebben geleden van tien miljard dollar (26 miljard gulden) wat evenveel is als het nationaal inkomen van dat land. Het Libanese weekblad „Monday Morning” schatte de schade aan het unieke maar nu vernielde han- delscentrum van Beiroet op meer dan veertig miljard Libanese ponden (ruim 44 miljoen gulden). De Libanese regeringsleider Rasjied Karami maakte na afloop van een bui tengewoon kabinetsvergadering een pro gramma bekend voor de verdere norma lisering van de sitautie in Libanon. Dit programma komt neer op drie fasen. Binnenkort zal er een ontmoeting plaats vinden tussen de Libanese president Soeleiman Frandsjieh en zijn Syrische collega Hafies Assad. De datum van deze ontmoeting is nog niet vastgelegd. Daar na zullen de verwachte politieke hervor mingen bekendgemaakt worden en ver volgens zal men beginnen aan de sa menstelling van een nieuwe regering, op een zo breed mogelijke politieke basis, die voor de uitvoering van de hervor- mingsmaatregelen verantwoordelijk zal zijn. De Syrische minister van buitenlandse zaken, Abdelhalim Chaddam, de grote man achter het nu elf dagen oude Moynihan bereikte een omstreden hoogtepunt toen hij in een rapport voor Triple A (Accion Anti-communista Argentina), een para-militaire organi satie die zich ook opwerpt als de bewaker van de Argentijnse cultuur. Daarin beweert hij dat de joden deel uitmaken van een samenzweerders- bende die zich de Intenationale Si- narkie noemt, een benaming die in veel antisemitische pamfletten voor komt maar waarvan de betekenis in geen enkel woordenboek is terug te vinden. De joden zouden in die bende onder andere samenwerken met de rooms-katholieken en kapitalisten. Nazistische trekken vertoont ook de dent Ford, zo blijkt uit de jongste pei ling van het opiniebureau Harris. WASHINGTON. Een Afrikaans land maakte winst van het voedselhulp- program voor de door droogte geteister de Sahel in 1973 en 1974 en in andere landen lagen voedselvoorraden te rotten. Het Amerikaanse parlementslid Lee Aspin zegt in een verklaring voor de pers dat het grootste gedeelte van het voedsel was bedorven voor het gedistri bueerd kon worden, zolang werd vastge houden dat er geen behoefte meer aan was, of naar de verkeerde gebieden werd gezonden. Aspin baseert zijn beschuldiging op een intern rapport van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zakent dat vorig jaar november werd samengesteld. Cijfers in het rapport laten zien dat Mauretanië van de Verenigde Staten 5,2 miljoen dollar had ontvangen om er voedsel van te verdelen onder de honge rende bevolking. Het land gaf voor dit doel echter maar 4,3 miljoen, uit. De regering van Mauretanië ontkent dat zij geld van het geschonken bedrag heeft achtergehouden, maar tot dusver heeft zij geen cijfermateriaal overgelegd om de beschuldiging te ontzenuwen. In het rapport wordt vastgesteld dat vorig jaar april in Mali 60.000 ton voedselgraan nog niet was gedistribu eerd. Van deze partij was een kwart al verrot en de helft zo goed als bedorven. Graanzendingen bestemd voor Mali arri veerden toen er geen behoefte meer aan was en veertig percent van het naar Senegal gezonden voedsel ging naar stre ken waar voldoende voedsel was, terwijl de gebieden waar de nood het hoogst was niets kregen, aldus het rapport. kenkruis het station van Bahia Banca binnen. Dit incident, dat gebeurde op een peronistische feestdag, wekte ver bazing op bij de Argenijnen. Evenals de benoeming van de extreem-rechtse Horatio Garderon, begin dit jaar, tot chef van de voorlichting van de staatsuniversiteit in Buenos Aires. Garderon schreef een naar antisemi tisme riekend geschrift dat hij de titel meegaf: Het Joodse Argentinië. President Kennedy was de eerste die hem in regeringskringen betrok, min of meer als adviseur. Daarna was het pre sident Johnson, die hem benoemde als onderminister voor arbeidszaken. Moyni han stond in de verkiezingscampagne van 1968 aan de zijde van Hubert Humphrey, maar niettemin werd hij door Nixon aangetrokken, die in hem een soort academische „mentor” zag. Als ambassadeur bij de Verenigde Na ties trok Moynihan opnieuw de aandacht door zijn weinig gekuiste uitvallen, on der meer over de anti-zionistische reso lutie die door de Algemene Vergadering werd aangenomen. Alleen in Ameri- kaans-joodse kringen stond hij hoog ge noteerd, en meteen werd al gespeculeerd dat Moyhihan een gooi zou doen naar het senatorschap, omdat hij daarbij de steun zou hebben van de invloedrijke joodse kringen in New York. De leider der grootste Libanese chris telijke militie, Pierre Gemayel, heeft verklaard dat hij weer wapens aan het kopen is omdat een opnieuw uitbreken van de burgeroorlog in Libanon onver mijdelijk is „als de radicale Palestijnen en Libanezen niet worden gedwongen een toontje later te zingen”. de oproep gericht aan de Britten om de ouden van dagen in hun buurt in de gaten te houden, „zonder zich overigens al te veel op te dringen”. Het blad stelde een systeem voor waarbij de ouden van dagen iedere morgen een soort signaal achter hun raam zouden aanbrengen, zodat de buren en vooral de in Engeland alom aanwezige melkboer, dit signaal konden opmerken. Als het er niet zijn, betekende dit onraad. Ook in zachte winters sterven er toch nog 350 oude mensen per dag van kou en honger, aldus de statistieken. De vakbondsleiders van de postbestel- lers en van de melkslijters hebben hun leden opgeroepen bijzonder alert te zijn en bij de eerste tekenen van absentie alarm te slaan, De vereniging die zich ’«TiTi Vorige week donderdag bestond het Amsterdamse Slavisten-dispuut Beseda (wat „gesprek” betekent) dertig jaar, een uniek jubileum dat gevierd werd met een feestmaaltijd in het nieuwe Griekse restaurant Symposion (Laurierstraat 63-65 in Amsterdam), een naam die tegen woordig aan een wetenschappelijke bij eenkomst doet denken, maar in de tijd van Plato een drinkgelag aanduidde met tafelgesprekken en gezellige omgang. Ik kan het restaurant van harte aanbevelen, a. omdat het eten er voortreffelijk is, b. omdat de eigenaar, Sakis loannides, mijn zwager is en c. omdat u er bediend wordt door hemzelf (een Griek dus) en door zijn assistent, een Turk. Daar kan het Middenoostelijke etablissement Cy prus nog een puntje aan zuigen! Het restaurant telt eigenlijk maar één schoonheidsfoutje: op de deur van het damestoilet staat in keurige sierletters DAMENS. Je eerste indruk is: aha, een Griek die onze moerstaal niet kent! De werkelijkheid is anders. Toen Sakis op de dag dat de toiletten van opschriften werden voorzien opeens Damens zag staan, zei hij tegen de letterschilder: moet dat niet Dames zijn zonder „n”? Nee hoor, zei de ander, hij wist wel zeker dat het „damens” met een „n” was. La ter, toen het er eenmaal op stond, belde hij op om zijn verontschuldigingen te maken, blijkbaar had hij het nog eens voor alle zekerheid in een woordenboek nagekeken of bij vrienden nagevraagd. De letterschilder was een Nederlandse student aan de kunstacademie (student sociologie zou nóg meer aan het verwach tingspatroon hebben beantwoord, maar helaas Beseda is daarom uniek, omdat het met een gemiddelde stand van zo’n 30 vaste en trouwe leden (Jozine van het Reve is nu 30 jaar penningmeesteresse) de eerste kwarteeuw eens in de veertien dagen, en de laatste jaren eens in de drie weken bij een der leden bijeenkomt, waarbij dan na het voorlezen van de notulen van de vorige keer door een der leden een lezing over een slavistisch onderwerp wordt gehouden, uiteraard met discussie toe. Waar ter wereld vind je nog een gezelschapje van professoren, doctors, lectors en afgestudeerden die tijd willen vrijmaken en zin hebben om met zulk een ijzeren regelmaat een zo mooie, maar ook nuttige traditie in ere te hou den? Tijdens de feestdis hoorde ik een paar aardige verhalen, dus die mag u ook horen. Typisch voorbeeld van wat Rus sische zionisten een „gotspe” noemen, was het verhaal over een Nederlander die kort na de Koreaanse oorlog voor zaken in Noord-Korea was. De terugkeer naar Nederland via Moskou dreigde ern stig vertraagd te worden doordat het doorreisvisum voor de Sovjet-Unie uit bleef en daarom stapte hij maar op goed geluk in het vliegtuig. In Moskou, op het vliegveld, legde hij het probleem uit aan een Russische douanebeambte. Die maak te verrassend genoeg geen enkel pro bleem en zei: „Ach ja, meneer, die jonge revolutionaire staten zijn zo verschrik kelijk bureaucratisch!” Een ander verhaal was afkomstig van Rodo Bloch, arts te Doetinchem. Hij had de weekenddienst van een collega over genomen, en werd bij een patiënt geroe pen bij wie „de kou naar binnen was ge slagen” (want echte artsen gebruiken ongeveer dezelfde terminologie als de vrouw van de bakker). Hij zei tegen de zoon dat hij het recept zou klaar leggen op het daarvoor bestemde tafeltje, ik denk in het portiek, zoals veel artsen in dorpen en kleine gemeenten dat hebben. Het wegwaaien van de recepten voor kwam dc’cter Bloch door er mooie ronde blokjes hout op te leggen. De volgende dag werd Bloch door de collega die hij vervangen had, opgebeld. Of hij nog prijs stelde op dat blokje hout, vroeg die collega? Och nee, zei Rodo Bloch, ik heb er nog genoeg liggen. Zijn collega vertelde hem toen dat de zoon een papiertje had gevonden met de naam van zijn vader erop. Hij was er echter •liet mee naar de apotheek gegaan, maar had het houtblokje meegenomen. Thuis hadden ze eerst geprobeerd het te raspen (maar het was hardhout), daarna hadden ze geprobeerd het in kokend water en later zelfs in melk te weken, maar een echt deugdelijk medicijn was er toch niet uit te voorschijn gekomen. Wat bleek? Blochs collega had de apotheek aan huis, zijn patiënten waren eraan gewend dat het recept kant en klaar op het tafeltje voor ze klaar lag BELFAST. De Noordierse conventie komt vandaag voor de laatste keer bijeen om te proberen een ontwerp te vinden voor zelfbestuur over Noord-Ierland. De conventie is indertijd door de Noordieren per stembus gekozen en telt 78 leden. Als na de aanvankelijke mislukking van vorig jaar november ook dit keer geen bruikbaar plan uit de bus komt, zal Noord-Ierland voortaan direct vanuit de Britse hoofdstad worden be stuurd. NEW YORK. In de race naar kandidatuur voor presidentsverkiezingen oud-góuverneur Ronald Reagan van Californië steeds meer in op presi- LONDEN (Reuter). President Idi Amin van Oeganda, tevens voorzitter van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid, heeft de MPLLA, de linkse volksbeweging in Angola, een nieuw bemiddelingsvoorstel gedaan. Hij wil met een delegatie bestaande uit medestanders van de MPLA en uit vrienden van FNLA en Unita naar Loeanda reizen voor besprekingen met MPLA-president Agostinho Neto. Amin zegt over inlichtingen te be schikken dat FNLA en UNITA bereid jzijn „met u samen te werken aan de opbouw van een krachtig, verenigd An gola”, zo meldt radio-Oeganda. Amin zegt ook dat hij FNLA en UNITA heeft afgeraden gebruik te maken van Wes terse huurlingen. Kameroen heeft gisteren de Volksre publiek Angola (in november jl. uitge roepen door de MPLA) erkend, zo is in Yaoende bekendgemaakt. Kameroen is de 25ste lidstaat van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid die de MPLA-repu- bliek erkent. Het Joegoslavische persbureau De Engelse regering wil dat de con ventie met een bestuursplan voor Noord-Ierland komt waarin ook plaats is ingeruimd voor de katholieke minder- heidspartij. Aangezien de protestanten de absolute meerderheid in Noord-Ierland bezitten en deze conventie de verhoudin gen nauwkeurig weerspiegelt, was er voor een dergelijke machtsverdeling geen meerderheid te vinden. Wel stelden de protestante „loyalisten” voor dat de katrolieken deel van het bestuur zou den uitmaken in de lagere regionen van het ambtenarenapparaat. Dit werd door de katholieke minderheid direot verwor pen. Bedreigers van de Argentijnse cul tuur worden zonder vorm van proces vermoord. Een speciale behandeling kreeg de Argenntijnse filmster Nua- che Guevara van de Triple A. Toen Nacha wilde optreden in een theater in Buenos Aires, ontploften in het gebouw brandbommen. Het resultaat: één dode en een gewonde. Nacha moest later met haar kinderen de wijk nemen naar Mexico. Een bomexplosie verwoestte ook het Teatro Argentino in Buenos Ai res, waar de première zou plaatsheb ben van de musical Jesus Christ, Superstar. Hetzelfde lot onderging een theater waarin de première van de Argentijnse film Joodse Gauchos zou plaatsvinden, een film over de door Rothschild in het begin van deze eeuw gefinancierde nederzetting in Argentinië. Het theater werd door de bomaanslag gedeeltelijk verwoest. joeg verwacht dat de MPLA binnen enkele dagen de steden Huambo, Lobito en Luso, de belangrijkste steden die in handen zijn van Unita, zal innemen. President Agostinho Neto heeft giste ren gezegd dat zijn land „normale be trekkingen” wenst met het buurland Zaïre, maar dan moet Zaïre zich terug trekken uit „de oorlog tegen het Angole se volk”. Hij bevestigde opnieuw de politiek van niet-gebondenheid van de Voksrepubliek Angola. „Wij zijn geens zins van plan, en er is ons ook niet om gevraagd, om in Angola militaire bases te vestigen die niet in het belang zouden zijn van de nationale defensie”. ■- iari i n che is ■er- tam rijn ken :cht lee, be-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3