l Haarlemse bijval voor gewestelijk antwoord Huisvrouwen Harp en fluit in februari in Burgerzaal Contactavond Kerkheek Jeugdige redders bij IJRB Twee honden Automobilisten vergiftigd onder invloed Op glad ijs met scherp *1 geslepen schaatsen K ELS Inbrekers in actie ENNEME werkloosheid Cabaret en en ït drukkerij schmitz Dv Het meisje de motor watersport Cursus voor vrouwen een deskundig drukwerk- advies? Padvindsters doen aan ijbA 5 Uitgangspunten streekplan Prijzen voor best verzorgde vis Aquariumvereniging besprak nieuwe ruimte l Twintig kratten bier gestolen boekdruk foliedruk NIEUWS UIT STAD EN STREEK 1976 FEBRUARI DINSDAG 3 f J! ver Tel. 02550-15389 „Slijpt u schaatsen en kan ik er op wachten?” klinkt het voor de zoveelste maal door de tele foon bij Gerard Stals aan de Lange Nieuwstraat. Het eerste deel van de vraag beantwoordt hij vriendelijk en bevestigend, het tweede deel wordt met de zelfde vriendelijkheid ontkend. Toch zullen de schaatsen ’s mid dags gebracht worden, want men wil in deze tijd van dichte sloten en vaarten goed beslagen ten ijs komen. Voor het eerst siads ja- ren beweegt men zich weer eens op glad ijs en van die gelegen heid wordt danig geprofiteerd. Tips redactie: Ko van Leeuwen de de m- R- :a- zet iet Ste ler de I SÉ h 1 1 (ADVERTENTIE) Haven (Van een onzer verslaggeefsters) L? (Van een onzer verslaggeefsters) 9 De bijeenkomst begint om acht uur. Asterix in de Larixstraat in IJmuiden. F (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De serie muziekavonden in de Burgerzaal van het Velsense stad huis wordt vrijdag 6 februari voortgezet met een concert, te verzorgen door Ab bie de Quant (fluit) en Edward Witsen- burg (harp). Zij vormen reeds geruime tijd een instrumentaal duo dat in bin nen- en buitenland met veel succes is opgetreden. Zaterdag vertrokken: Husum, Solves- borg, IJmuiden; Neptunis, Curacao; Ex- ntebe- zorden enging an de ïtering oornse in dit iderd. rd dat voners je op- >k van rt het Yoga-cursus. In het buurthuis „De Brulboei” aan de Kanaalstraat in IJui- den zal Erik Vlek dinsdag 3 februari zijn cursus yoga weer hervatten. Men kan zich hiervoor van heden af bij het buurthuis laten inschrijven. dan zegt hij nog: „Het zou mooi zijn als hierna nog een flink pak sneeuw zou komen. Ik heb nog zo’n tweehon derd sneeuwschuivers staan, die din gen raak je ook nooit meer kwijt”. Het college van B. en W. heeft te kennen gegeven op een ongedwongen manier met de bewoners te willen pra ten over allerlei zaken die het wonen en leven in Kerkheek betreffen. wijkerstraatweg 160 velsen-noord telefoon 02510-2 32 07 igs- rten e is aide ling ider ling ide- ds- lR- ten ;ter sen liet 3en lo- dega- van Vol bleek inwo- >estijn a van i aan mder- ig de ft de -aktie ft de enge- i j be- neer als i de van Dver usie, drijf me ngen egen t de itge- allen racht rrein auwe eden - be- snte- teden iaar- Vovib rnati- heeft voor t be- hara. eege- Abbte de Quant, fluitiste. -by de bad Den nge lur) 'oor lei- inet 'oen nde pen :on- :ail- t de 'HS..' I met heden 1 erf- innen- van ijzend n een 1 erf- afge- gen. De politie van Haarlem heeft de afge lopen nacht een paar mannen gearres teerd die ervan worden verdacht te hebben ingebroken. Het wordt niet uige- sloten geacht dat zij ook de inbraken in de benzinestations op hun geweten heb ben. Maar al is er dan jaren geen na tuurijs geweest, toch heeft de schaat- senslijper elk rar wel weer enige paren geslepen. Tenslotte zijn Alk maar en Amsterdam goed voor een kunstijsbaan. „Dat merk ik telkens weer”, zegt Stals, „In oktober, als de Jaap Edenbaan weer open gaat, dan krijg ik m’n vaste klantjes weer. En het leuke is dat ik nooit één klacht krijg. Daarom doe ik het toch echt Eén automobilist heeft bovendien een aanrijding veroorzaakt. Tegen hem werd procesverbaal opgemaakt. De twee an dere bestuurders kregen een rijverbod opgelegd. HEEMSKERK. Woensdag 4 februa ri wordt er in de zaal- en soosruimte van „De Jansheeren” een speciale con tactavond belegd voor de bewoners van de wijk Kerkheek. Gastheren zijn be stuur en staf van het buurthuis „De Werf” en van de Gemeenschapsraad, terwijl burgemeester H. Kielen en de wethouders en raadsleden die zich vrij kunnen maken ook aanwezig zullen zijn. De hele zaterdagavond heeft hij schaatsen geslepen. Om ons te later zien hoe hij de blanke ijzers scherpt, mag fotograaf Arthur Bastiaanse zijn noren maat 45 in de klemmen plaat sen. Sekuur laat Stals de wetsteen de schaatsen op weg gaan naar een be tere conditie. Die steen is doordrenkt met olie- Als de slijper meent dat ei resultaat te verwachten is, contro leert hij de scherpte van de ijzers met zijn nagel. De voorhaven bij IJmuiden wordt niet alleen door het gewest, maar ook door de Haarlemse commissies met grote na druk van de hand gewezen gezien de twijfelachtige economische betekenis en de aanslag op het leefmilieu (onder meer op de strandrecreatie bij Zand- voort) die ermee gepaard zou gaan. Alleen uit communistische hoek kwam het geluid, dat men afwijzing in dit stadium, zonder nader onderzoek, voor barig zou achten. Gewaarschuwd werd tegen de kennelijke „anti-Amsterdam”- stemmingmakerij, waarbij onder andere de provincie een rol speelt, gezien de subjectieve vragen die in de inspraak procedures aan de mensen worden voor gelegd; aldus het betoog van de commu nistische woordvoerster. In de nota van het gewest wordt de komst van een tweede nationale lucht haven afhankelijk gesteld van nader onderzoek; moet hij er komen, dan gaat de voorkeur uit naar de Markerwaard aldus het voorlopig standpunt van Zuid- Kennemerland, dat door Haarlem werd onderschreven. Gerard Stals slijpt al een kwart eeuw schaatsen „Met de hand” be zweert hij. „Dat is de mooiste metho de vind ik, Ik had hier het weekend een paar Friezen en die zagen me bezig. Ze vertelden me dat dit toch echt te verkiezen is boven electrische slijpen. Zij doen het ook zo. Je hebt het beter in de hand hè. Zaterdag middag was ik op de kunstijsbaan in Alkmaar. Daar staat een electrisch slijpapparaat. Nou, ik kan je wel vertellen, d’r gaat in één keer heel wat van de ijzers af hoor. Veel meer dan nodig is denk ik”. Voor dit concert is een veelzijdig pro gramma samengesteld, zodat harp en fluit optimaal kunnen worden beluis terd. Zo zullen onder meer worden uit gevoerd een sonate van Carl Philipp Emanuel Bach, variaties over een thema van Bach van de beroemde harpist Mar cel Grandjany, een serenade van Vin cent Persichetti, een nocturne en allegro scherzando van Philippe Gaubert, een habanera van Ravel en een entr’acte van Jacques Ibert. Het concert begint om 20.15 uur. De vrouw als partner, als opvoed ster en als burger zijn onderwerpen die aan de orde komen, wanneer het SAMVRO lukt een cursus „Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving” (VOS) van de grond te krijgen. Daar kunnen dan maximaal twintig perso nen aan deelnemen. Er wordt gedacht aan een kennismakingsbijeenkomst en ook een slotbijeenkomst met na bespreking. Bij elkaar zal dat beslag leggen op twaalf avonden van twee uur. De kosten daarvoor zijn 25 Wie belangstelling heeft kan zich rechtstreeks aanmelden bij de secre taresse van de SAMVRO. Haar tele foonnummer is 12359 (02550). VELSEN. Bij twee benzinestations werd gisternacht ingebroken. Het benzi nestation Koks aan de Minster van Hou tenlaan en het ESSO-station aan Rijks weg 9 waren de doelwitten van de inbrekers. VOOR DEN HAAG. Het- Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft, volgens de traditie, prijzen toege kend aan schippers van vissersvaartui gen die tussen 1 november 1974 en 31 oktober 1975 de best verzorgde zeeevis hebban aangevoerd. Voor verse haring en andere zeevis, aangevoerd met sche pen van 50 tot 240 ton, gaat er een prijs naar schipperA. Romkes, Kotter UK 1 „Albert”, rederij A. Romkes, aanvoerha- veven IJmuiden. VELSEN. Tijdens een afgelopen avond gehouden controle heeft de politie vastgesteld dat drie automobilisten onder invloed van sterkedrank verkeerden. De scoutinggroep „De Kennemers”, die actief is als zeeverkennersgroep, heeft een meisjesgroep opgericht. De ze waterpadvindstersgroep gaat nu aan meisjes vanaf 13 jaar de gelegen heid bieden in scoutingverband aan watersport te gaan doen. Zomers vaart, roeit, zeilt of dobbert men op het Uitgeestermeer en op het Alkmaardermeer. Dat gebeurt vanaf het scoutingcentrum „De Stierop”, waar de boten liggen afgemeerd. In de winter komt men bij elkaar in het clubhuis van de groep aan de Bosweg in Velsen (bij manege De Weers aan het einde van de Verloren van The- maatlaan). Daar doet men dan aan zeiltheorie, schiemanswerk. Meisjes die interesse hebben kunnen zater dags van 10 tot 12 uur een kijkje in het clubhuis komen nemen. Zij kun nen ook de leidster van de nieuwe groep opbellen voor informatie. Dat is Olga van der Born, Goeman Borge- siuslaan 3, Velsen-Zuid. Telefoon 02550-14365. VELSEN Twintig kratten bier wa ren maandagavond de buit van inslui pers bij de Vomar aan de Loggerstraat. De totale waarde van het gestolene be draagt 250 gulden. iropese jks be- EEG- mertijd dezelf- smmis- mertijd chtend. tou de van 3 2 april pril tot Zaterdag aangekomen: Ciudad de Me dellin, Vlissingen; Union 2, Noordzee, IJmuiden; Leise Maersk, Texas, Sea Bu re, Cont- Plat; Wangoni, Freetown; Trin- tas, IJmuiden; Tor Anglia, Immingham; Arehilles, West India, Teodor Nette, Ventspils, Tor Brittannia, Gothenburg, Andrey Lavrov, IJmuiden, Antwerpen; Wilhelmin v. Bristol; Eikland, Sarpsborg Brio, Hamburg, Lynx, Bergen; Nurell Antwerpen, Bison, IJmuiden, Cont Plat; HAARLEM. Met wat kanttekenin gen van ondergeschikt belang zijn de drie betrokken Haarlemse raadscommis sies gisteren akkoord gegaan met het gewestelijk antwoord op de nota van uitgangspunten voor het streekplan. Op 11 maart zal de Kennemerraad, na het verwerken van de binnengekomen reac ties van alle samenwerkende gemeenten, een definitief standpunt bepalen. De Haarlemse commissies voor milieu, economie en ruimtelijke ordening onder schreven, dat over een uitbreiding van Hoogovens pas geoordeeld kan worden als de werkgroep-uitbreiding Hoogovens klaar is met zijn rapport. PPR en PSP bepleitten, dat een uitbreiding eventueel in de ontwikkelingslanden gesitueerd moet kunnen worden omdat een uitbrei ding in IJmuiden vooral buitenlanders aan werkgelegenheid zal helpen, die daarvoor dan de thuislanden zouden moeten verlaten. Ook werd het protest onderschreven tegen het afwijzen van woningbouw bij Vijfhuizen en bij de Velserbroekpolder; GS wijzen zelfs nader onderzoek naai deze mogelijkheden af. Zuid-Kenner- merland maakt bezwaar tegen de over- loopgedachte en geeft de voorkeur aan het oplossen van de woningnood dicht bij huis. Zondag aangekomen: Irina, Karlstad, Beverwijk; Bayernstein, Bremen, Mar kus, Antwerpen; Audrey Johanna, Skog- by; Arona, Helsinki; Ticha, Poole, IJ muiden: Mira, Hamburg, IJmuiden; Tha- ra, Montovia, IJmuiden, Merweborg, Vastervik; Saturnus, Dundee; Victress, Londen, IJmuiden; Monksgard, Liver pool; Frauke Catharina, Gotenborg, Zaandam; Bomma, Skaugreu, Velsen; Murman, Nantes, IJmuiden; Bever, Cont. Plat; wel met plezier. Je bent er niet het hele jaar mee bezig, het is op zo’n hoogst maar enkele weken”. Blij met ijs is hij, zoals zoveel andere schaatsenverkopers nu. En Het meisje en de motor staat bij Honda Motor B.V. goed aangeschre ven. Deze fabriek van grommende blinkende tweewielers schijnt met genoegen te zien dat steeds meer vrouwen een deel van hun liefde aan een motor schenken. De fabrikant wil dat fiks stimuleren en verloot daar om zeven Honda’s aan vrouwen die in het eerste halfjaar van 1976 hun rijbewijs halen. De motorfabrikant doet dat samen met het blad Motor, dat de publiciteit ter hand neemt. Ook in deze rubriek hebben we nog niet zo lang geleden aandacht besteed aan de vrouw en de motor. Vandaar dat we deze verloting ook maar even willen melden. Elke maand wordt een Honda CB 200 verloot onder de vrouwen die kunnen aantonen dat zij in de desbe treffende maand hun motorrij bewijs hebben gehaald. De eerste maand die daarvoor gold was januari reeds en daarvoor kunt u nog meedingen. U dient dan een deelnameformulier aan te vragen bij Motor, Pompstationweg 7, Den Haag. Wanneer alle zes de CB 200 verloot zijn, dan volgt motor nummer zeven: een CB 550. Daarvoor behoeft geen rijbewijs te worden getoond, maar gelden andere voorwaarden. Die kunt u allemaal aan de weet komen door een deelnameformulier aan te vragen (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Na de gebruikelijke op leiding door enige instructeurs en in- structrices van de IJmuider Reddings Brigade zijn de volgende jongens en meisjes geslaagd bjj het examen voor het vierde brevet zwemmend redden van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen: Elly Bouwens (12 jaar), Cyntha Brou wer (9 jaar), Astrid Denee (12 jaar), Marianne Goris (13 jaar), Christa Har tendorp (11 jaar), Anja Koster (13 jaar), Sonja Lindeman (11 jaar), Karin Pelle (11 jaar), Han van Oevelen (11 jaar), Hans Rozemeyer (13 jaar), Peter Roze- meyer (12 jaar), Casper Rustemeyer (10 jaar), Wim Rutte (12 jaar) en Rob Ruyg- voorn (10 jaar). Belangstellenden in het werk van de brigade kunnen elke vrijdag op de oefen avonden in het Velserbad komen ken nismaken van 18 tot 19 en van 21 tot 22 uur. Bij de IJBR wordt men van onge veer zes jaar af tot zwemmer opgeleid, terwijl men de brevetten zwemmend redden kan behalen van zeven jaar af. Voor verse haring en andere zeevis, aangevoerd met schepen groter dan 240 ton, viel in de prijzen schipper H Mes senmaker, Treiler KW 45 „Anna Handri- ka”, rededij H. Messenmaker, aanvoerha- ven IJmuiden (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De leden van de afdeling Velsen-IJmuiden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen kunnen donderdag 5 februari met elkaar discus siëren over het onderwerp „Is ouder worden een ramp?” Als gespreksleidster fungeert mevrouw M. B. de Vos-Hartog uit Haarlem, bestuurslid en vormingspij- ler van het gewest Noord-Holland. Deze bijeenkomst begint om 14 uur in de Petrazaal aan de Spaarnestraat, waar belangstellende dames tevens in de gele genheid zullen worden gesteld met de vereniging kennis te maken. Vervolgens is er woensdagmorgen 18 februari een gezamenlijke wandeling naar Oud-Velsen en „Beeckestijn”, waarop de leden zich donderdag 26 fe bruari in een of twee groepen door het Frans Halsmuseum in Haarlem kunnen laten rondleiden- De jaarvergadering zal donderdag 19 februari om 13.30 uur beginnen in de Petrazaal, gevolgd door enkele ronden kien ten bate van de afdehngskas. De heer Mandenmaker, die aan de Randweg een bedrijf heeft, gebruikte de dieren als waakhond. Vrijdagmorgen vond hij op zijn terrein een van de honden. De andere hond trof hij zater dagmorgen roerloos aan. Tijdens een on derzoek bij een Beverwijkse dierenarts bleken de honden te zijn vergiftigd. „Dat heb ik gemerkt”, zegt Gerard Stals in zijn ijzerhandel, waar de schaatsparen naar de slijpsteen liggen te lonken. „Ik was in een recordtijd door al m’n schaatsen heen en ik had toch echt een flinke voorraad. Je begon de moed al op te geven, na al die jaren dat er niet geschaatst kon worden.” IJMUIDEN. De aquariumvereniging Velsen heeft maandagavond in het aqua-rama in het PEN-centrum de jaar vergadering gehouden. Nadat voorzitter C. Stapel een overzicht had gegeven van de activiteiten van het afgelopen jaar en het financieel verslag van penningmees ter W. van Opbergen zonder opmerkin gen was goedgekeurd, is het nieuwe onderkomen op de begane grond van het PEN-centrum besproken. Uit de leden kwamen een aantal suggesties voor een gezellige aankleding van het nieuwe aquarama naar voren. Het bestuur werd bij acclamatie herkozen. Voorzitter Sta pel deelde nog mee, dat op 27 februari ’s avonds in Wormerveer de uitslag van de districtskeuring plaats heeft met aan sluitend een feestavond van dé aqua riumvereniging Velsen hebben de heren Zorgdrager en Van Moorst aan de keu ring deelgenomen. Deze handelaar in sportartikelen glundert. Jarenlang bleef hij met zijn voorraad schaatsen zitten en nu op eens vliegen ze de deur uit. In enkele dagen ontstond er door een run op de winkels een grote schaarste. Schaatsen slijpen zoals de Friezen het ook doen met de hand en met behulp van een wetsteen met olie. Gerard Stals zweert er bij. Zondag vertrokken: Tor Anglia, Goten borg; Telnes, Simonsvik, IJmuiden, Po- beba Oktyabrya, Zwarte Zee; Oil Pros pector, Delfzijl; Bernd, Rotterdam; Estel S Defetice, Cont Plat; Gulf Miss, Cont Plat; Crereocee Cont Plat; Lis Daniel- sen, IJmuiden, Maring di Corarra: Eg- holm, Nantes; Gulf Chanlinger, Cont Plat; Arona, Helsinki, Ilias, Rotterdam; Lynx, Bergen; Gratia, Grangemouth, IJ muiden; Skauvann, Pereische Golf, IJmui den; Netty Ipswich; Mira, R.dam, IJmui den, Murman, Bremen, Linda, Norodzee. Vrijdag vertrokken: Mariann, naar Malmoe; Agatina, Rotterdam; Maria Graebe, Hamburg, Beverwijk; Comtesse, Grangemouth, IJmuiden; Arcadian Vic tory, Cont. Plat; Helle Frank, Uddevalla; Stoer, Rotterdam; Kapitan Volens, Bre men; Transbaltic, Helsinki; Carebeka 6, Portice; Vallila, Newport, IJmuiden; Markborg, Amal: com Mariner, Libië; Wienertor, Bridge town; Pauline Brinkman, IJmuiden, Poole, Armand Hammer, Rotterdam; Nai Assia, IJmuiden, Port Kamsar; Emsland, IJmuiden, Gothenburg; Bay Barge 29, Noordzee; Titan Service, Cont. Plat; Ru der Boscovik, USA; Azolla, Kopenhagen; Tor Brittannia, Botenborg; Union Two, IJmuiden, Noordzee, Cantian, Bristol, Pi- anha 2, Noordzee; Wildenbeest. IJmui den, Cont. Plat; (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Autosloper Mande- maker deed gisteren bij de politie aan gifte van vergiftiging van zijn twee honden. IJMUIDEN. Vrijdag aangekomen: R.F.A. Regent, van Noordzee; Linda, Port Jerome; Kapitan Abakumov, Noordzee; Rewi, Kolbrzeg; Eminence, Dagenham; Skauvann, Seven Islands, IJ muiden; Gratia, Nordenham, IJmuiden; Cymbeline, Londen; Cymberline; Hol land, Noordzee; Genieten van cabaretier Herman Erbé en luisteren naar informatie over jeugdwerkloosheid, dat kan morgenavond (woensdag) in sociëteit Herman Erbé is vooral van liefheb bers van volksmuziek geen onbe kende. Hij beheerde ook enige tijd De Waag in Haarlem en zong een jaar in ’t Cloppertjen. Herman maakte ook een muzikale zwerftocht door Enge land, maakte deel uit van de rock formatie O.P.M.C. en enige tijd gele den zag een uitstekende elpee van hem het levenslicht. Praten over het probleem van de jeugdwerkloosheid wordt op dezelfde avond op gang gehouden door het NW en het CNV-jongeren verbond. De bijeenkomst begint om 20.15 uur en voor deze gelegenheid wordt een rijksdaalder entree gevraagd. f- -

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5