Voorlopig geen knelpunten de energievoorziening in Jubileumzegels STEENKOOL MOET WEER EEN KANS KRIJGEN CNV wil beperkte Toch akkoord binnen Stichting van de Arbeid Het zijn de kleine dingen diel doen Vooral als1! hard vriest Akzo wil alle vezeldivisies 1? samenvoegen Werf ontslaat alle personeel Prijzen bevriezen op peil van 1 oktober vorig jaar Boersma krijgt advies over ontheffing loonmaatregel stijging van huren 1 INDUSTRIEBOND NVV IN BRIEF AAN REGERING: IKSE E 16" 17 1976 ECONOMIE FEBRUARI WOENSDAG 4 Epergietekort n. JF (Van onze parlementsredactie) (Van onze redactie economie) nt 90 53 I 54 37 Pensioenen 2 65 46 Grote investeringen i r li een goed huurprijsbeleid de huren ontwikkeling van de bouwkosten goed mogelijk moeten volgen. Dit be hoeft niet te bteekenen dat de stijgings- percentages gelijk zijn. Een afstand van ongeveer 20 procent tussen de stijging van de huren en van de bouwkosten zou voor 1976 zeker redelijk zijn, omdat toch rekening moet worden gehouden met een waardedaling van woningen met gemiddeld 2 procent per jaar, aldus het CNV. an. Kamer wil meer doen aan besparing energieverbruik (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) verstandig met aardgas houdt de warmte binnen J\ Dit laatste is, zo meent Shell, essenti- aal-economisch beleid, zoals het bevor deren van de werkgelegenheid. De VVD vraagt zich af of de regering in het recente verleden inzake de bespa ringen voldoende stimulerend is opgetre den. Zij betwijfelt of de genomen maat- Volgens Shell zijn er redenen om aan te nemen dat na 1980 het energiever- regelen wel voldoende draagwijdte heb ben. De aardgasbaten zouden mede moe ten worden gebruikt voor belastingver lagingen, die het bedrijfsleven ten goede huiseigenaar profiteren van een inko mensstijging die niet billijk is ten op zichte van de ontvangers van looninko- mens. waarop de loonmatiging van toe passing is. Ten slotte wordt er nog op gewezen dat ook onder de werking van de zgn. Machtigingswet de huurverho ging voor dat jaar werd beperkt. Op grond hiervan is er alle reden te overwegen vindt het CNV, om de huur verhoging op 1 april tot 6 percent te beperken. Zonder die beperking zou de de zo De werkgevers hebben zich gesteld op het standpunt van de minister, dat al leen een algmene ontheffingsmaatregel moet komen waardoor aparte onbillijk heden moeten worden voorkomen. De vakbeweging is van mening dat ook op Daarbij is te denken aan het bouwen van kerncentrales en het tot stand bren gen van een koleninfrastructuur (even tueel installaties voor het vergassen van kolen). Wordt al het bovenstaande gere aliseerd, dan zou in 2000 een situatie bereikt kunnen zijn, waarin Nederland in totaal iets meer dan 130 miljoen ton olie-equivalent per jaar gebruikt. Nu is dat circa 70 miljoen ton. Iets meer dan de helft van de behoefte in 2000 zou gedekt kunnen worden door ingevoerde olie en gas en de rest door aardgas, kern energie en kolen. Het gedeelte kernener gie (circa tien percent) kan eventueel vervangen worden door kolen, maar dat vereist wel voorbereidend werk (bijv uit het oogpunt van milieuhygiëne), zo ver telde een woordvoerder van Shell. In de studie is ook bekeken wat er zal gebeuren als de groei van het energie verbruik om wat voor redenen dan De vakcentrales willen deze bevoegdheid aan de minister laten. „Ondanks de ver schillen van mening, is er bepaald geen zwart-wit-advies uit de bus gekomen”, zo menen werkgevers en werknemers in de looncommissie. Ter gelegenheid van het 250-jarig be staan van de Staatsloterij zijn er onlangs enkele jubileumzegels uitgegeven. Gis teren heeft staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat Van Hulten (r.) een vel jubileumzegels aangeboden aan zijn col lega De Goede van Financiën. Dit ge beurde in de Haagse Rolzaal in bijzijn van P. G. van Essen (l.), directeur van de Staatsloterij. Maar wil er rond 2000 sprake zijn van een evenwichtige energiesituatie, dan zullen er in de komende jaren nog meer maatregelen genomen moeten worden. De minister krijgt ook het advies de bedrijfstakken waar men in de loonvor ming het trendbeleid van de ambtenaren volgt, van de algemene maatregel uit te sluiten. „De ambtenaren hebben nu hun 4,5 percent prijscompensatie gekregen, en het zou onbillijk zijn als de bedrijfstak ken die de ambtenarensalarissen volgen die 4,5 percent niet zouden krijgen”, zo meent de looncommissie. Het betreft hier onder meer alle werknemers werk zaam in de welzijnssector, zoals in zie kenhuizen en bejaardentehuizen, en het personeel van. de Nederlandse Spoorwe gen. Ook wordt geadviseerd de cao’s die gekoppeld zijn aan de ontwikkeling van loon te laten volgen. Het belangrijkste verschil van mening tussen werkgevers en vakbeweging spitst zich toe op de toepassing van de bepa lingen in de Loonwet. Zo vinden de werkgevers, dat de Stichting van de Arbeid de knelpunten voortvloeiende uit de langlopende cao’s zou moeten toetsen- In de brief aan-de ministerraad wijst de verbondsraad erop dat de loonmati ging in een groot aantal gevallen een daling van inkomen tot gevolg heeft. Daarom is het van groot belang dat de stijging van prijzen waarop de overheid directe invloed heeft, zoveel mogelijk wordt tegengegaan. Bij de huren is een dergelijke afrem ming mogelijk en gewenst aldus de ver- bondsraad. De bouwkostenstijging wordt voor 1975 op 8 procent en voor 1976 op 8,5 procent geraamd. Deze stijging is aanzienlijk kleiner dan in vorige jaren. Het CNV is zich ervan bewust dat bij voor het buitenland niet te goedkoop, moeten de prijzen worden opgetrokken? ook niet afneemt. Er vanuit gaande dat het nog wel 75 jaar duurt voor de thans gebruikelijke energiebronnen ge mist kunnen worden, kan volgens Shell alleen een jaarlijkse stijging met maxi maal twee percent volgehouden worden tot 2000. Een economische groei van 3,75 percent per jaar, waar de regering aan denkt, zou zonder besparende maatrege len corresponderen met een groei van vijf percent in het energieverbruik en dus rond 2000 een ernstig energietekort opleveren. En vermoedelijk nog veel eerder, omdat Shell bij haar raming de maximale beschikbaarheid van kernener gie en vooral van kolen zeer optimis tisch geschat heeft. Zowel de vakbeweging als de werkge vers zijn van mening dat ook de pensi oenen worden getroffen door de loon maatregel. „De hele pensioenopbouw wordt nu getroffen. De loonmaatregel geeft daarin een breuk”, aldus de loon commissie, die van mening is dat afspra ken tot verbetering van de pensioenre- gels, gemaakt voor 3 december, van de loonmaatregel uitgesloten dienen te wor den. bruik slechts in bescheiden mate zal toenemen, bijvoorbeeld van 2,5 percent per jaar in 1985 tot 1,5 percent in 2000. Hierbij wordt niet gedacht aan een ver mindering als gevolg van economische moeilijkheden. Wel zijn van belang de afneming van de bevolkingsgroei, het stabiliseren van de beroepsbevolking, verzadigingseffecten in het particuliere verbruik, de voltooiing” van de infra structuur (wegen, dammen, luchthavens, openbare gebouwen enz.) en daadwerke lijke energiebesparing. eel voor een goed energiebeleid. Men zou moeten bedenken dat energiebesparing meestal niet vanzelf tot stand komt en zeer grote investeringen vereist. Voor de overheid is hierbij een belangrijke taak weggelegd. Zij kan op velerlei manieren energiebesparing en het ontwikkelen van nieuwe technieken daartoe stimuleren. „Onder meer het industriebeleid kan er toe bijdragen, dat een bepaalde toene ming van het bruto nationaal produkt over enige tijd minder energie zal verei sen dan in het verleden gebruikelijk was”, aldus de Shell-studie. Het streven naar energiebesparing behoeft volgens de maatschappij geenszins in strijd te zijn met de doelstellingen van het soci- SCHIPHOL (ANP). Het is niet on mogelijk dat de vezelgroep van AKZO bepaalde produkten, zoals textielgarens, gaat afstoten en overgaat tot een grotere produktie van industriële garens. Dan is het mogelijk dat de vezeldivisies van Akzo, Enka-Glanzstoff (Nederland en West-Duitsland), Britisch Enkalon (En geland) en Akzona (V.S.) worden samen gevoegd. Dit zei de heer J. de Jong van de Industriebond NW gisteravond op Schiphol na zijn aankomst uit Genève, waar hij met een delegatie van het NVV de ICF-Wereldraad-Akzo heeft bijge woond, die eerder deze week bekend maakte dat er bij Enka-Glanzstoff een nieuwe sanering in de maak is, waarbij opnieuw 6000 a 7000 arbeidsplaatsen zul len wegvallen. ARNHEM (ANP). De 150 persneels- leden van BV Dimo in het Gelderse plaatsje Deest (gemeente Druten), zitten weer zonder werk. Het bedrijf kampt met ernstige financieringsmoeilijkheden, er zijn geen orders meer en de geld schieters hebben zich teruggetrokken. Voor de lonen van januari is geen geld meer- De vakbonden spreken van een drama. om zich te verzetten tegen een analyse door de FNV van de CBS-cijfers. „Maar daarnaast is onze bond toch van mening dat er nu een prijsstop nodig is. Gezien de reacties van onze leden vinden wij dat een voldoende reden om nu al een prijsstop te vragen.” Volgens een woordvoerder van de FNV bestaat nok in de federatie geen bezwaar tegen de opstelling van de In dustriebond NVV. „De bezorgdheid over de prijsontwikkeling is binnen de FNV eenstemmig. De Industriebond geeft nu uiting aan een verdergaande mening en dat gaat niet in tegen de opstelling van de federatie”, aldus een woordvoerder van de FNV. DEN HAAG. De Tweede Kamer vindt dat er veel meer aan besparing op energie moet worden gedaan. Deze wens komt als een algemene naar voren uit het dinsdag begonnen debat over de Energienota van minister Lubbers (economische zaken). Veel sprekers wijzen op de betekenis van steenkool in de nabije toekomst. Een meerderheid is het, soms aarzelend, wel eens met het kabinetsbesluit om de beslissing over de bouw van drie kerncentrales uit te stellen. DEN HAAG. Werkgevers en vakbeweging zijn het gisteravond met elkaar eens geworden over een advies aan minister Boersma van Sociale Zaken over het ontheffings- en vrijstellingsbeleid ten aanzien van de loonmaatregel. Ondanks verschillende principiële uitgangsr- punten, krijgt de minister donder dag een advies op tafel, dat ingaat op technische punten. „Het is een verre van eenvoudige zaak ge weest, waarbij verschillende col lectieve arbeidsovereenkomsten en afspraken ter sprake zijn geko men”, aldus de looncommissie van de Stichting van de Arbeid na af loop van het beraad. erop gewezen, dat een matiging van de lonen gepaard moet gaan met een be heersing van de prjjzen. Groenevelt vraagt niet alleen om een stringente prijsstop, maar ook om het terugdringen van de prijzen tot bet niveau van 1 oktober 1975. Zoals wij gisteren meldden heeft de federatieraad van de FNV (Federatie Nederlandse Vakbeweging), waarvan ook Arie Groenevelt deel uitmaakt, besloten de verdere standpuntbepaling over het prijsbeleid op te schorten tot de laatste prijsindexcijfers van het CBS bekend zijn. De heer Groenevelt zei desgevraagd dat er voor hem geen enkele reden is Bijvoorbeeld: sluit de gordijnen, zodra de zon onder is (door een ruit ontsnapt gemiddeld ruim 3 x zoveel warmte als door een muur). houd de zon niet tegen als deze uw huis binnenschijnt. stook niet onnodig in lege kamers (maar denk wel om bevriezing). Ook de aardgasleveranciers hebben gemerkt dat ’t vorige week plotseling behoorlijk koud werd. De afzet bereikte de recordhoogte van 400 miljoen m3 aardgas per dag. Voor de verwarming van onze woonhuizen was 75% meer gas nodig dan de week daarvoor. Als u vooral nü op ’n paar kleine dingen let, kan dat heel wat schelen op uw gasrekening. UTRECHT (ANP). Namens het bondsbestuur van de Industriebond NVV heeft voorzitter Arie Groenevelt premier Den Uyl en de ministers van Sociale en Economische Zaken en van Financiën Het kerncenitralepark moet voorlopig maar niet worden uitgebreid, zei Ter- louw. Er is nu overcapaciteit en het verbruik blijft bij de voorspellingen achter. Bovendien zijn de risico’s van de afvalstoffen, maar ook het te produce ren plutonium, dat voor oorlogsdoelein den is te gebruiken te groot. Drie kern centrales zouden wellicht overkomelijk zijn, maar het zouden „opstapjes naar meer” zijn. Zou bij een grotere mate van bezuiniging de groei van het ver bruik niet enige tijd nul of negatief kunnen zijn? komen, meent de liberaal Portheine. Daartoe diende hij een motie in. Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken.de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie correspondentieadres:postbus 19.Groningen DEN HAAG. De verbondsraad van het CNV heeft de ministerrraad ge vraagd ernstig te overwegen om de huurverhoging per 1 april tot 6 percent te beperken. Zonder een dergelijke maatregel zal de huurverhoging variëren van 8 tot 12 percent. Er moet veel meer aan energieonder zoek worden gedaan, stelde de D’66-er Terlouw, maar ook het toekomstige energieverbruik wordt door de prijs be paald. Ons land is veel te laat begonnen met het onderzoek naar alternatieve energiebronnen en zit daarom nogal eenzijdig vast aan de huidige mogelijk heden. onderdelen ontheffing moet kunnen worden verleend, omdat voor 3 decem ber 1975 in cao’s gemaakte afspraken nagekomen dienen te worden. In ieder geval werd men het erover eens dat de minister ontheffing moet verlenen aan afspraken die in langlo pende collectieve arbeidsovereenkomsten zijn gemaakt, zoals in de agrarische cao, de toerwagensector en het beroepsgoe- derenvervoer. Het gaat hier om het in halen van loonachterstanden en arbeids tijdverkorting. Voorts meent men, dat ook ontheffing moet worden verleend als in een cao een vakantie van vier weken wordt opgenomen, omdat dit in het laatste centraal akkoord was afge sproken. ROTTERDAM (ANP). Mede op voorwaarde dat er een „energie beleid” gevoerd wordt, zijn er tot het jaar 2000 geen ernstige knel punten te verwachten in de Neder landse energievoorziening. Dit staat in een studie van Shell, die onlangs is aangeboden aan de vaste Twee- de-Kamercommissie voor Economi sche Zaken. Een samenvatting van de studie is gepubliceerd in het blad Shell Venster. Met anderen vroeg Portheine naar het zogenaamde energiefonds voor breder onderzoek van diverse energiebronnen, dat in plaats van het Kalkarfonds zou komen. Ook wil de VVD’er weten of er voor de kolenwinnipg in Limburg een .herkansing” in een of andere vorm mogelijk is. De daling van het energie gebruik in 1975 is volgens hem voorna melijk te wijten aan het economische klimaat. Er moet worden begonnen met de bouw van kerncentrales om tegen 1985 geen „gat” in de energievoorziening te hebben. Daarom betreurt de WD het uitstel, waartoe is besloten. Toepassing van kernenergie kan de problemen niet oplossen, aldus KVP, ARP en CHU, waarvan woordvoerder Van Houwelingen ook zei dat er te weinig aan besparing is gedaan. Aan kolen zal een grotere rol moeten worden toebedeeld, maar dan wel met schone verwerkingsmethoden, stelde Van Hou welingen. De CDA-fracties overwegen hierover met een motie te komen. Het kernenergiebesluit schept onzekerheid vóór de industrie en over compenserende maatregelen. Het uitstel maakt wel be tere afweging mogelijk. Is ons aardgas WÉ»-''”* ~^!inr

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17