Meer begrip Kardinaal Willebrands bij aankomst op Schiphol: voor Arubaans streven NOTA OVER „POLITIEKE AMBTENAREN” OP KOMST GPV protesteert tegen postzegel Jordanië stelt verkiezingen uit Hoger personeel betrekken bij sociaal overleg Ui dit ii|. „MPLA weet zich geen raad met Nederlandse houding” ti Li* TWEEDE KAMER: AANSLAG GEMELD OP PRESIDENT IJ Den Uyl in Tweede Kamer: E jc vi 15 JEAN BOKASSA Ln 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND 4 FEBRUARI WOENSDAG W( 55 Utrecht Dubbele functie o 11 )van onze parlementsredactie) -- za Cu da 134 Record Egon Bahr Ontslag Brand (1) I? Brand (2) Klarsfeld gearresteerd Door ijs gezakt Gasexplosie Voor- en nadelen Nieuwjaarsreceptie Naamsverandering Vrij van blaam Schipbreuk Rattenplaag Sigaretten Kamerlid h sa TH-Delft 2 nil T.w: Eerst overleg dan pas plannen fTU n WEERRAPPORTEN -2 -3 (Van onze Amsterdamse redactie) +7 uur DEN HAAG (ANP). Na gesprekken met Eerste-Kamerleden uit de vaste Ka mercommissie voor de Nederlandse An tillen hebben de leden van de Arubaanse delegatie de indruk, dat die meer begrip tonen voor het Arubaanse standpunt dan voorheen. „Dat is evenwel nog niet ver taald in sympathie”. z. bew. z. bew. ono no no ono o o no no no no no ono 20 ono ono 0 0 0 0 0 o 0 0 0 0 Zij zijn door de afdeling buitenlandse betrekkingen van de MPLA naar Neder- Zijn dubbele functie van aartsbisschop van Utrecht en van president van het Secretariaat voor de Eenheid in Rome, meende hij te kunnen combineren, om dat éen vice-president voor het stcreta- riaat is benoeipd, die het normale werk zal voortzetten. Overigense meent hij dat die dubbele functie naar twee kanten gunstig kan uitwerken. land afgevaardigd om de manifestatie bij te wonen voor de erkenning van de Angolese bevrijdingsbeweging. Deze ma nifestatie Wordt vandaag in Amsterdam gehouden; zij wordt georganiseerd door het Angola-Comité en heeft ten doel de erkenning van de MPLA in Nederland te bewerkstelligen. Van Dunem en Silva Saude zijn het afgelopen weekeinde in Nederland aan gekomen. Volgens hen heeft hun bewe ging de strijd tegen de FNLA en de Unlta zo goed als gewonnen. „Binnen kort is de val te verwachten van Hoe- ambo, Lobita en Silva Porta. De belang rijke spoorlijn naar Benguela is voor een groot deel in onze handen”, aldus Van Dunem. Volgens de twee MPLA-vertegenwoor- digers zijn FNLA en Unita geen bevrij dingsbewegingen, omdat zij niet de steun het goed, dat hij veel persoonlijke con tacten met het centrale bestuur heeft, terwijl het van de andere kant nuttig wordt geacht, dat hij als president van het Secretariaat voor de Eenheid ook pastorale verantwoordelijkheid als aarts bisschop van Utrecht draagt. ke adviseurs zijn aan een minister „gc bonden” en verdwijnen nok als de mi nister zijn baan kwijtraakt- in „Niettemin Russische +3 +9 +8 +7 +2 -8 +9 +1 14 +6 +0 I Coi Hij bes pol nat Soi aai i ij se vis de no bult* VOI rin 1 85. ten Gê rei -19 -2 nc vo de W( re: tic on kr be va dr -2 +1 -0 +1 4-9 15 16 -2 -6 4-1 15 13 0,1 1 4 0 5 0 0 0 1 o o 0,5 0.5 0,2 0 12 25 0 0 0 0,6 0 0 0,1 0 o 1 0,6 -5 4-6 13 4-6 -7 -14 -0 4-3 4-3 -9 -0 -8 12 4-4 I 14 -3 14 L’ t „De regering had geen postzegels moeten uitbrengen ter gelegenheid van een gebeurtenis die onder het volk omstreden is”, aldus de Ver- bohdsraad, die meent dat de regering Amsterdam Dé Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Hij verklaarde tenslotte dat de moei lijkheden in Nederland geen rol hebben gespeeld in zijn beslissing de benoeming tot aartsbisschop te aanvaarden. Zij vor men wel een uitdaging om ze te over winnen, zo zei hij. brands, af van zijn overleg met het kathedraal kapittel van Utrecht. Of hij een hulp-bisschop zou benoemen wist hij nu nog niet te zeggen. De praktijk zal moeten uitwijzen of het nodig is. Hij sloot de mogelijkheid niet bij voorbaat uit. Ruim honderd hengelaars in de Engel se Midlands hebben bij een viswedstrijd in het riviertje de Yare een recórd gevestigd. Geen enkele hengelaar ving iets. De Westduitse minister van ontwikke lingssamenwerking Egon Bahr brengt morgen een bezoek aan zijn Nederlandse collega dr. J. Pronk. Op de agenda van de heren prijken onder meer de Noord- Zuid dialoog, het ontwikkelingsbeleid van de EEG en de Unctad 4-conferentie. De burgemeester van Voorburg, jhr. mr. A. Feith, hééft aan de Kroon zijn ontslag aangeboden. Als reden wordt de gezondheidstoestand van de burgemees ter opgegeven (hij is al drie maanden ziek), Jhr. Feith kwam in 1959 naar Voorburg: daarvoor was hij burgemees ter in Coevorden en Zweeloö. Een brand bij de polymeerfabriek van Hoechst in Breda heeft gisteren een schade van ongeveer 600.000 gulden aan gericht. De oorzaak van de brand, die binnen een uur was bedwongen, is niet bekend. SCHIPHOL (ANP). Gistermiddag is kardinaal J. Willebrands, de nieuwe aartsbisschop van Utrecht, op Schiphol met een omarming begroet door bisschop Th. Zwartkruis van Haarlem, in wiens diocees Schiphol ligt. Ook vicaris-generaal A. Vermeulen was, in zijn functie van proost van het kapittel van Utrecht, ter begroeting aanwezig. ono nho régen W.stil ono w ono no vï no AMMAN. (UPI) De Jordaanse rege ring heeft gisteren besloten de parle mentsverkiezingen, die op 23 maart ge houden zouden worden, voor onbepaalde tijd uit te stellen en het oude parlement dat in 1974 werd ontbonden, terug te roepen. Van regeringszijde in Amman is mee gedeeld dat koning Hoessein de volgende week een decreet zal uitvaardigen waar in het oude parlement weer in zitting bijeengeroepen wordt. De 60 zetels van het parlement zijn gelijkelijk verdeeld tussen vertegenwoordigers van de bevol king op de oostelijke en de westelijke Jordaanoever. In een regeringsverklaring wordt ge zegd dat het uitstel van de verkiezingen te wijten is „aan de in dit gebied nog steeds heersende omstandigheden”. MPLA steun krijgt van de Sovjet-Unie. Deze steun komt niet in de vorm van de voor Angola zo noodzakelijke transport- verleden is geprobeerd om met de twee auto’s, concurrerende bevrijdingsbewegingen sa men te werken, maar dat resulteerde in een bloedige confrontatie” Van Dunem en Silva Saude zeiden dat de MPLA probeert om in het veroverd gebied de economie weer op gang te brengen. Maar dit zou worden bemoei lijkt door een handelsblokkade, die zou zijn ingesteld door Amerika. West-Duits- land en Frankrijk. „Veel schepen weige ren onze havens aan te doen om de benodigde goederen te leveren”, zei Van Dunem. De twee afgezanten zeiden dat ze via bevriende landen proberen de blokkade te doorbreken. Zij gaven toe dat de i Mimmm- m md w.stil o zzo W.Stil ono 1. bew. w.stil nw nno zo w.stil zw z. bew. w.stil DEN HAAG (ANP). De Tweede Kamer heeft de regering verzocht te bevorderen, dat de raad van overleg voor het Midelbaar en Hoger Personeel kan deelnemen aan het overleg met het georganiseerde bedrijfsleven over het al gemeen sociaal-economisch beleid. Dit verzoek kwam gisteren tot stand door het aannemen, met alleen de stemmen van PPR en PSP tegen, van een vorige week ingediende motie. Die indiening vond plaats tijdens het Tweede-Kdmerdebat over het initiatief voorstel van het D’66-Kamerlid Nypels, dat beoogde wettelijk vast te leggen, dat het middelbaar en hoger peroneel vertegenwoordgd moet zijn bij het over leg regering-bedrijfsleven. De motie was afkomstig van VVD, PvdA, ARP, D’66, SGP, DS’70, KVP, CHU en GPV. De beraadslagingen over het initiatief voorstel zijn op verzoek van Nypels geschorst omdat minister Boersma aan- kondigde op zeer korte termijn te overlggen met de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties om te berei ken dat zij dé raad van overleg voor Middelbaar en Hoger Personel en enkele andere organisaties betrekken in het so- ciaal-economisch overleg. De Kamer zag de motie als ondersteuning van het voornemen van de bewindsman. „Motie of geen motie, de zaak wordt serieus bekeken in de SER. Op 20 febru ari gaat voor de raad van overleg de kogel door de kerk, dan is het ja of nee”. Dit zei de vice-voorzitter van de FNV (Federatie Nederlandse Vakbewe ging) Wim Spjt in reactie op de motie van de Tweede Kamer om de raad van óverleg voor Middelbaar en Hoger Per soneel toe te laten tot het overleg over het sociaal-economisch overleg. -2 -2 -3 -1 -2 -3 Op het terrein van Shell-Chemie in Rotterdam-Pernis is gistermiddag brand uitgebroken als gevolg van het scheuren van een butaan-butadieengasleiding. De bedrijfsbrandweer had de brand, die een schade van naar schatting 25 mille aan richtte, na twintig minuten onder con trole. De politieke ambtenaren zijn meestal niet uit het ambtenarenapparaat op eer. ministerie Voorkomende functionarissen van dezelfde politieke kleur als de be trokken minister. Zij adviseren de be windslieden - vaak los van dat ambte narenapparaat - over politieke zaken en over de raakvlakken van het beleid met dat van andere ministeries. Deze politie- <Van DÉN HAAG. Het GPV-bestuur heeft opgeroepen tot een boycot van de postzegel die speciaal ter gelegen heid van het 250-jarig bestaan van de Staatsloterij wordt uitgegeven. De Generale Verbondsraad van het GPV stelt in een verklaring dat het jubi leum van de loterij een gebeurtenis is die „velen onder ons volk eerder een reden tot droefheid dan tot vreugde 1«". zonder daarbij treden, over oe AMSTERDAM. De MPLA, de marx istische bevrijdingsbeweging in Angola, weet zich geen raad met de houding van de Nederlandse regering ten aanzien van haar erkenning. „Aan de ene kant krij gen wij van Nederland ontwikkelings geld, maar aan de andere kant weigert Nederland de MPLA te erkennen als wettige regering in Angola. Wij hebben moeite met deze 1 bgica”, verklaarden twee MPLA-vertegenwoordigers, Aristi des van Dunem, lid van het centrale cornitë, tevens secretaris-generaal van de vakbond Unta, en Noe da Silva Saude, bestuurslid van Unta, gisteren op een persconferentie in Amsterdam. In Utrecht werd kardinaal Wille brands op het aartsbisschoppelijk huis verwelkomd door kardinaal Alfrink, die reeds verhuisd is naar Zeist. Vandaag laat de nieuwe aartsbisschop zijn benoe mingsbrief zien aan het kathedraal ka pittel en neemt daarmee iurldisch bezit van de zetel van Utrecht. De komende dagen volgen nog kennis makingen met het secretariaat van de r.k.-kerkprovincie en met de diocesane pastorale raad van Utrecht Serge Klarsfeld die samen met zijn echtgenote Beate aktief is bij het opspo ren van voormalige Nazi’s, is gisteren in Frankfort gearresteerd, waar hij kwam protesteren tegen het op vrije voeten stellen van Fritz Mertche, die gedurende de Duitse bezetting in Frankrijk verant woordelijk was voor massadeportaties en executies. Senator Boukema had als nadelen aan gegeven daf de vertrouwensrelatie van de minister met zijn niet-politieke topamb tenaren verstoord kan worden, dat de adviseurs als een soort toezichthouders voor de politieke partijen zullen woiden beschouwd, en dat van deze functiona rissen, een moeilijk te controleren pres- siemacht kan uitgaan. Als voordelen noemde prof. Boukema “en betere com municatie met andere politici en een Vefscheidene problemen noemde hij met name, vooral de polarisatie binnen de r.k.-kerkprovincie, alsmede de pries teropleiding. Hij weigerde uitdrukkelijk reeds nu daarover zijn mening te geven. „Ik ben te lang weggeweest om op de hoogte te zijn van de werkelijke situa tie”, zei hij. Hij benadrukte dat hij evenals zijn voorganger, kardinaal Alfrink, het volle pond wil geven aan de collegialiteit binnen de bisschoppenconferentie van Nederland. Ook het landelijk pastoraal overleg de voortzetting van het pas toraal concilie van Noordwijkerhout denkt hij voort te zetten, maar, zo zei hij, dat hangt ook van mijn collega- bisschoppen af. Of zijn informele verzoek aan de bei de vicarissen A. Vermeulen en H. van Munster, om aan te blijven, gevolgd zal worden door een officiële benoeming, hangt, zo vervolgde kardinaal Wille- De 9-jarige Micha Wiersma uit Am* sterdam is gistermiddag verdronken na dat'hij op een vijver in het hoofdstedelij ke Rembrandtpark door het ijs was gezakt. In het Drentse plaatsje Dalen is de 6-jarige Roelof Smit door het ijs Op het Stiéltjeskanaal gezakt en verdron ken. Bij eén gasexplosie die zondag een flatgebouw in de Poolse havenstad Gdansk verwoestte, zijn 15 personen om hét leven gekomen. Twaalf mensen lie pen zware verwondingen op. peraturen omtsreéks t graad, droge période van minstens 12 cent, kans op een geheel 60 percent. DEN HAAG. Premier Den Uyl zal binnenkort een nota uit brengen over het probleem van de zogenaamde „politieke ambtena ren”, zoals diverse ministers die tegenwoordig hebben. Den Uyl deelde dit mee in de Eerste Kamer bij de behandeling van de begro ting van het ministerie van Alge mene Zaken. hebben van het Angolese volk. „Van een coalitie met FNLA en Unita kan geen sprake zijn”, verklaarden zij. .In het geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. 1. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. onbew. dit standpunt al eerder heeft ingeno men en er zich nu niet aan houdt. „Door middel van de Staatsloterij wordt op geperfectioneerde wijze ge speculeerd op de materiële begeerte van de mens, waardoor de zonde tegen Gods geboden wordt aangemoe- digd en de volkskracht wordt onder- mijnd”, aldus de verklarjpg. De zaak steekt het GPV extra door de woorden „zonder geluk vaart nie mand wel” op de postzegel, en een afbeelding van Vrouwe Fortuna. Het GPV roept iedereen op de herden- kingszegel niet te accepteren op de postkantoren, maar te vragen naar andere gangbare postzegels, zoals die waarop de beeltenis van hare majes teit de koningin voorkomt. Den Uyl kon zich verènigen met de door AR-senator prof. Boukema gesigna leerde voor- en nadelen van deze func ties. „Maar er bestaat bij de ministers behoefte aan advisering vanuit een zeke re politieke affiniteit”, z.o zei de premier. „De .vraag is wel, hoe je deze mensen in het ambtenarenaoparaat moet inpassen”. Den Uyl zal zijn nota nog dit voorjaar in de ministerraad brengen. „bescherming” tegen het ambtenarenap paraat. Boukema leverde ook enige kritiek op het verschijnsel dat premier Den Uyl de indruk wekt nogal wat taken van ande re bewindslieden naar zich tot te willen trekken. Hij vergeleek Den Uyis Werk lust met een glas bier, waarvan het schuim over de rand loopt. „Als Den Uyl alle ministeries zou kunnen hebben, dan zou hij het doen”. Volgens de pre mier zelf Is het echter onvermijdelijk dat een minister-president al was het alleen maar omdat veel beleidsterreinen elkaar raken gedwongen is zich nogal eens op het terrein van andere collega’s te begeven. Op opmerkingen dat Den Uyl moet oppassen met uitlatingen als hij die niet specifiek als minister-president doet, re ageerde de premier met toe te geven dat „hij niet als particulier kan spreken”. Hij zei dat daarbij echter van tijd tot tijd wel eens grenzen overschreden moe ten kunnen worden, daarmee zonder twijfel ook doelend op het geruchtma kende VPRO-intervlew over onder meer het afschaffen van de kinderbijslag. hulp aan de MPLA betreft, daarover zeiden zij dat de Por tugezen hun afspraak om een Angolees leger op de been te helpen na de onaf hankelijkheid vah Angola, niet waren nagekomen. „Daarom heeft de MPLA de hulp ingeroepen van de Cubanen”. Ze ontkennen dat er in Angola een geregeld Cubaans leger is. De twee MPLA-leden voeren dezer dagen besprekingen met parlementariërs, politieke partijen, vakbeweging en hulp organisaties. Een gesprek met de rege ring staat niet op hun programma. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben gisteren op hun nieuwjaarsre ceptie in het paleis op de Dam in Amsterdam 416 in Nederland geaccredi teerde diplomaten ontvangen. Lourenpo Marques, de hoofdstad van Mozambique is op last van president Samora Machel omgedoopt in Maputo. De Frelimo-regering wil duor de omdo- ping de herinnering aan de Portugese stichter van de stad uitwissen. Wijlen president Nasser van Egypte heeft geen geld van de staat misbruikt, aldus een Egyptische onderzoekcommis sie die aan het werk was gegaan naar aanleiding van beweringen van een Egyptische journalist dat Nasser 15 mil joen dollar op zijn eigen rekening bij banken in het buitenland had laten zetten. De drie commissieleden verklaren dat het bedrag werd toegevoegd aan de liquide middelen van de staat. Drie Rotterdamse jongens die begin deze maand met een zelf gebouwd jachtje waren vertrokken voor een reis om de wereld zijn gisteren alweer ih hun woonplaats opgepikt. Een Engels schip had ze eind vorige week opgepikt in de Golf van Biscaje toen zij, de verdrinkingsdood nabij, ronddreven in een lekke rubberboot. Het Rode Kruis heeft in Genève giste ren bekendgemaakt dat een rattenplaag in de Westafrlkaanse staat Senegal circa 150.000 mensen in grote nood heeft ge bracht. De knaagdieren, die sinds no vember vorig jaar in het noorden van Senegal en de kustgebieden huishouden, hebben zoveel levensmiddelen opgegeten dat de mensen honger moeten lijden. Het Internationale Rode Kruis wil een hulpprogramma voor Senegal beginnen. In Belgë gaan de sigaretten per 1 maart Vrijwel met zo’n 14 tot 20 cent per pakje in prijs omhoog. Ze zullen dan ongeveer 2,10 tot 2,30 per pakje gaan kostén en dat is ongeveer twee maal zoveel als drie jaar terug. M3 PARIJS (AFP). De president van de Centraal-Afrlkaanse Republiek, maarschalk Jean Bedel Bokassa, is gis termiddag bijna het slachtoffer gewor den van een aanslag, to is van welinge lichte zijde in Parijs Vernomen. Op het vliegveld van de hoofdstad Bangui werd een handgranaat naar hem gegooid. Vooruitzichten voor vrijdag: temperaturen om het vriespunt, maar ’s nachts bij opklaringen enkele graden lager Aantal uren zon 0 tot 4, minimum tempera turen omstreeks -3 graden, maximum tem- jjans op een l uür 90 pér- droog etmaal 1. bew. regen mist h. bew. geh. bew. 1. bew. z. bew. w.stil Kopenhagen geh. bew. t onbew. mist geh. bew. 'Z. béw. geh. bew. w.stil motregen 1. bew. z. bew. onbew. regen onbew. Stockholm motsneeuw geh. bew. mist z. bew. Voor de overwinning van de spannin gen tussen r.k.-Nederland en Rome is Handelsblokkade Angola gemeld +2 4-0 18 16 DONDERDAG 5 FEBRUARI 1976 Zon- en maanstanden Zon op 8.16 uur onder 17.34 uur Maan op 9.45 uur onder 23.37 uur Waterstanden ijmuiden Hoogwater 6.44 uur en 18.56 uur Laagwatér 2.26 Uür én 14.44 Uür In een persconferentie verklaarde kardinaal Willebrands nog geen vast omlijnde plannen voor zijn beleid te kunnen formuleren. Eerst wil hij zich uitgebreid laten voorlichten over de di verse problemen, voordat hij samen met de andere bisschoppen zijn plan wil trekken. .i SE ES nu vxmw iij uk, »i-,g iramve ,m riois us>iwmq eorranrauioao Kardinaal Willebrands (r.) werd gisteren bij zijri aankomst''in- het Bisschoppelijk Paleib ^•‘Vtr^cht begro«t idw»r- .Kardinaal. Alfrink. Drs. H. A. A. Moüeman uit Koudekerk aan den Rijn is gisteren geïnstalleerd als lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. Hij volgt P. A. de Ruiter op, die Rijnmondgecomtnitteerde is geworden. De socioloog Molieman, was weten schappelijk medewerker aan de Rijksu niversiteit van Leiden tot zijn benoe ming als Kamerlid. «4 zeiden zij bijzonderheden te zijn wij voldaan steun”. Wat de Cubaanse Het College van bestuur van de TH- Dfelft heeft alle contacten met de leiding van de actie om de nota over het promo tiebeleid direct uitgevoerd te krijgen ver broken. Het college van bestuur, dat eerder had verklaard de nota over het promotiebeleid te willen uitvoeren, vindt dat de actieleiding nieuwe eisen heeft gesteld, die onaanvaardbaar zijn. Het CVB heeft met name bezwaar tegen de eis van de actieleiding, dat de leden van de actiegroep in de commissie worden opgenomen, die zich moet gaan bezig houden met de uitvoering van de her waardering van de functies van het personeel van de TH-Delft. De Arubaanse delegatie, die bestaat uit leden van de MEP (Movemiento Electoral de Pueblo) streeft de onafhan kelijkheid van Aruba na, het liefst in een gemenebestyerhouding tot Neder land. De leider van de delfegatie, Betico Croes, had overigens niet de indruk, dat de kamerleden al een mening hadden gevormd over die plannen. Die gemenebestvorm zou volgens Craes gestalte moeten geven aan de historische band, die in de loop van de eeuwen met Nederland is gegroeid. Venezuela. Costa Rica. Panama en Co lumbia hebben al toegezegd een onaf hankelijk Aruba te steunen bij een aan vraag voor het lidmaatschap van de Organisatie voor Amerikaanse Staten, aldus Croes. ijr. Lissabon Locarrlo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munfchen Oslo Parijs Rome Split Wenen Zurich Caca Blanca Tunis t

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2