Premier Arron werklozen, maar wel werkschuwen Geen onrust in Israel over uitspraak Sadat Spanje steekt kop in Saharazand „Suriname kent geen „Onbeschaamde uitdaging in Angola” ligjl ■7i ||w| 1 3 NAGEL TUNNEL BALLPOINT Egypte laat Russische tanks ombouwen Nederlands-Russisch GUARDIA CIVIL KALENDER Verpleegkundigen in bestuur Rutgers Stichting gaan heen Kamer stelt uitspraak over compensatie voor militairen weer uit door mco scheepmaker luchtvaartoverleg zonder resultaten Ijsland verwerpt jongste Britse visserij-voorstel vi BINNEN- EN BUITENLAND 1976 FEBRUARI WOENSDAG 4 Zaïrees verbod „Precedent” Cynisch Lopez Bravo (Van onze redactie buitenland) kwestie D JAMES CALLAGHAN Opnieuw waarschuwing Kissinger aan Moskou Een actueel huismiddeltje: hoe weet ik of mijn schaatsen geslepen moeten worden of niet? Het werd mij verteld door de man die onze schaatsen geslepen heeft. Strijk met het oppervlak van een nagel langs de rand van het ijzer. Blijft er dan op het ijzer een miniem wittig plukje nagelschraapsel achter, dan zijn de schaatsen nog prima in orde. Zo niet, dan ligt het aan de schaatsen en niet aan u als u niet vooruit komt. De regering van Zaïre heeft gisteren verboden dat buitenlandse huursoldaten op weg naar Angola reizen via Zaïre. Dit besluit werd bekendgemaakt nadat een van de drie in Angola vechtende partijen de Unita, een oproep had ge daan tot Amerikaanse negersoldaten die in Vietnam hadden gevochten, zich aan de zijde van de Unita te scharen in de strijd tegen de MPLA en het Cubaanse expeditieleger. JERUZALEM. In Israëlische rege ringskringen hecht men weinig waarde aan uitlatingen van de Egyptische presi- r - DEN HAAG (ANP). De verpleeg kundigen in het sectiebestuur (drie per sonen) en in de personeelscommissie (twee) van de Rutgers Stichting hebben gisteren hun functie neergelegd. Dit heeft de Rutgers Stichting waarin sinds enige jaren de voormalige NVSH- consultatiebureaus apart zijn onderge bracht meegedeeld- Dr. Kissinger voerde het woord in de Commonwealth Club van San Francisco. Hij herhaalde dat zijn land niet de begeerte koestert de rol van ’s werelds politieagent te spelen „Maar het kan natuurlijk nooit in ons belang zijn de Sovjet-Unie die rol te laten spelen. Ten aanzien van Angola zijn we getuige van SAN FRANCISCO (UPI, AP). Amerika’s minister van Buitenlandse Zaken dr. Henry Kissinger heeft de „onbeschaamde Russische en Cubaanse uitdaging in Angola” aan de kaak stellende gewaarschuwd, dat de Verenigde Staten niet zullen gedogen dat expeditielegers en grote voorraden wapenen worden ingezet om andere landen minderheidsrege ringen op te leggen. verkreeg. Dezelfde aartsconservatieve politici die in Spanje steen en been klagen over het „separatisme” in Ca- talonië en het Baskenland, dat de „geheiligde eenheid van de staat” be dreigt, gaven geen kik toen de Spaan se provincie Sahara aan koning Has san van Marokko werd uitgeleverd. Toch is het een feit, zoals enkele vooruitstrevende parlementsleden vergeefs onderstreepten, dat de Saha ra in 1960 door generaal Franco als provincie bij Spanje werd ingelijfd, en dat alleen een referendum van de gehele Spaanse natie bevoegd zou zijn afstand te doen van een deel van het vaderland. Drie vreemde legers en een guerril labeweging die elkaar bevechten om een gebied dat in theorie nog net zo Spaans is als een stadsplein in Ma drid. Dat daar duizenden kinderen, vrouwen en oude mensen, die offi cieel nog Spaanse staatsburgers zijn, kreperen, wordt met een schuldig stilzwijgen weggedrukt. van de Nationale Raad van de Staats party, onder wie de woordvoerder van de rechtse „bunker”, oud-minis- ter Giron, vormen deze commissie. Hooguit éénderde van de leden kan als (gematigd) vooruitstrevend be schouwd worden, dus iedere vooruit gang naar de constitutionele hervor ming langs deze weg mag al bij voorbaat een wonder heten. DEN HAAG (ANP). De Tweede garner heeft gisteren opnieuw besloten nog geen uitspraak te doen over het voorstel van de Defensiecommissie om de regering te verzoeken de nieuwe werk- en rusttijdenregeling voor militai ren met de daarbij behorende compensa tieregeling niet langer te laten vallen onder de begin december vorig jaar van kracht geworden bevriezing van de ar beidsvoorwaarden. Met de doorvoering van de compensatieregeling is een be drag yan 32 miljoen gemoeid. De Spaanse machthebbers weigerden om nog een andere reden met de bevrijdingsbeweging Polisario en diens bondgenoot Algerije in zee te gaan: zij zouden dan een enorme investe ring in de fosfaatmijnen van Bukraa kwijtraken (al zijn de betalingsbelof- ten van koning Hassan waarschijnlijk ook geen cent waard). Bovendien be wezen de Verenigde Naties eens te meer dat zij, eenmaal voor een vol dongen feit gesteld, cynisch genoeg waren om onder Algerijnse en Ameri kaanse druk twee lijnrecht tegeno vergestelde resoluties gelijktijdig goed te keuren. Spanje stond voor wat betreft zijn buitenlandse politiek voor een volko men failliete erfboedel, die op geen enkele manier te redden was. Het feit echter dat Madrid de tragedie welbe wust van zich afschuift, heeft bin nenlands politieke oorzaken. De te genstanders in de huidige ontwikke ling naar „democratisering” willen hoe dan ook de fictie handhaven dat zij als nette heren de enorme problemen uitpraten niemand wil immers een nieuwe burgeroorlog en dat is al moeilijk genoeg. Onthullingen over de afgrijselijke koehandel die met de Sahara en haar bevolking is gepleegd, zouden deze spelregels kunnen „dyna- miteren”. Want enkele van de hoofd rolspelers in die koehandel hebben nu (zonder enige afvaardiging van het Spaanse volk, natuurlijk) de macht in handen om de binnenlandse ontwik keling te vergiftigen. Eén blik op de samenstelling van de nieuwe topcommissie die de grondwetshervormingen („aanpassin gen” zou een betere definitie zijn) moet uitwerken, is vo idoende. Tien leden van het kabinet, onder wie priemier Arias zelf, en acht leden SCHIPHOL (ANP). De Nederlands- Russische luchtvaartbesprekingen, die van donderdag tot en met maandag jongstleden in Den Haag zijn gehouden, hebben geen resultaten opgeleverd. Dit heeft een woordvoerder van het ministe rie van verkeer en waterstaat in Den Haag dinsdagmiddag desgevraagd meege deeld. De vijf verpleegkundigen menen, zo staat in de verklaring, dat zij de verant woording voor het vertegenwoordigen van hun collega’s niet langer kunnen dragen, nu hun directie in één jaar tijd het aantal in anti-conceptie gespeciali seerde verpleegkundigen met twintig percent heeft beperkt. - Natuurlijk is dat alles slechts theo rie. De naakte feiten waren, dat Spanje zich lang koppig had verzet tegen de dekolonisatie van de Sahara, totdat de Marokkaanse annexatiedro- men tot een fantieke dreiging waren opgeklopt, op het ogenblik van de grootste zwakte in Madrid: tijdens Franco’s sterfdagen. Spanje kon zich toen niet tegen die annexatie verzet ten, omdat koning Hassan besloot dat hij de Sahara nodig had, en Spanje’s „bondgenoot” Washington Hassan met het oog op de toekomst te vriend wilde houden. Die weinig populaire, maar op zichzelf wel artistiek verantwoorde lakpetten van de Spaanse guardia civil, hebben naar men zegt zo’n platte opgeslagen achterkant opdat de dragers ervan des te geriefelijker tegen de muur kunnen leunen. (Vervolg van pagina 1) Arron verklaarde dat zijn regering zicht thans volledig heeft geworpen op de ontwikkeling van Suriname. Er blijft weinig tijd voor de ministers over om over verkiezingen na te denken, aldus de Surinaamse premier, die eraan toevoegde dat hij niet zou meewerken aan de vertraging in de ontwikkeling van het land die veroorzaakt zou worden door dit jaar algemene verkiezingen Ij hou den. iets aan gedaan aldus Arron op een (Van onze redacteur in Barcelona R. Bosschart) MADRID. De Spaanse regering volgt in het conflict om haar vroegere kolonie de Spaanse Sahara een trieste maar begrijpelijke struisvogelpolitiek. De oorlogsdreiging tussen Marokko en Algerije, en de onmenselijke omstandigheden waaronder de Saharabevolking aan de bezettingstroepen probeert te ontkomen, vinden in de Spaanse pers een bescheiden plaatsje op de buitenlandpagina’s. In de nieuwsdiensten van de staatsradio en -televisie klinkt het of alles zich in de buurt van Hongkong afspeelt. dent Anwar Sadat, als zou Amerika in de nabije toekomst overgaan tot erken ning van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO. Sadat zei dit in een inter view met het Libanese weekblad Al Hawadess. De Surinaamse regeringsleider zei ook dat hij in november had toegezegd dat er eventueel verkiezingen zouden wor den gehouden „als de partij organen van de (vier) aan de huidige coalitieregering deelnemende partijen zich daarover had den Uitgesproken”. Het VHP-lid Sariman zei gisteren desgevraagd. Arron heeft daar in npvember niet over gesproken. Hij heeft ons bewust misleid”. Vlak na de onafhankelijkheid maakte minister Bruma (Economische zaken) die leider is van de kleine maar invloedrijke Partij Nationalistische Republiek, het zelfde voorbehoud inzake consultatie van de partij organen als Arron nu deed. Toen bleek al dat de PNR niet wilde meewerken aan nieuwe verkiezingen- Minister Bruma bevindt zich in Ma nilla, waar hij deelneemt aan de confe rentie van ruim 100 ontwikkelingslanden ter voorbereiding van Unctad 4, de VN- conferentie voor handel en ontwikkeling, die in mei in Nairobi wordt gehouden. In Paramaribo is bekend dat Suriname ook in mei door Bruma vertegenwoor digd zal worden. Premier Arron weigert te geloven dat er op dit moment in Suriname werklo zen zijn. „Er zijn wel werkschuwen, die door gebrek aan motivatie niet willen Londen had een vangstquotering van 85.000 ton per jaar voorgesteld. De IJS* lenders willen''-niét verder gaan dan Qp.OOO ton. Niettemin verklaarde premier Gair .TIallgrimssop zich', gisteravond be reid tot verder overleg op korte termijn. een schaamteloze Russische en Cubaanse uitdaging”, aldus Kissinger. Hij vervolgde: „Geen land moet gelo ven dat Amerikanen lang onverschillig zullen blijven wanneer zij expeditiele gers en grote wapenvoorraden zien, die worden ingezet om minderheidsregerin gen op te dringen, vooral wanneer dat expeditieleger afkomstig is uit een land op het westelijk halfrond”. Nog steeds onaangenaam getroffen door het optreden van Huis en Senaat tegen meer financiële en militaire hulp aan de pro-westerse bewegingen in An gola die tegen de MPLA vechten, zei dr. Kissinger dat het de eerste keer was dat de Russen op militaire wijze over grote afstand een regime naar eigen keuze op legden. ,Het is ook de eerste keer”, zei hij, „dat de Verenigde Staten hebben nagela ten lik-op-stuk te geven wanneer de Sovjet-Unie militaire stappen zette bui ten de directe Russische invloedssfeer. En het is de eerste keer dat het Congres nationaal optreden midden in een crisis stopzet”. Dr. Kissinger verklaarde dat een „wei nig goeds voorspellend precedent” was geschapen, toen een grote mogendheid het militaire evenwicht door militaire inter- Welnu, onder de ministers bevindt zich José Solis, Franco’s laatste ver trouweling, wiens geheimzinnige on- derhandelingen met koning Hassan de doorslag gaven voor de huidige „Sa- hara-oplossing”. En onder de raads leden bevindt zich de man die Spanje met het onoplosbare Sahara-probleem opzadelde: oud-minister Gregorio Lo pez Bravo, die indertijd ook al ont kwam aan een grondig onderzoek naar zijn rol in het beruchte Matesa- schandaal. Hij nam als minister van industrie, toen het fosfaat in de Sahara ontdekt werd, het besluit de Spaanse investe ringen niet tegen de politieke ontwik kelingen in te dekken door middel van een (reeds aangeboden) Ameri kaanse deelname in de negotie, maar de ontginning alleen door een staats- maatschappij aan te pakken. Toen hij daarna het ministerie van buitenland se zaken overnam, blokkeerde hij de dekolonisatie van de Sahara. Nu kan Spanje het zich niet meer permitteren terwille van de rechten van enkele tienduizenden Saharabe- woners de vreedzame toekomst van tientallen miljoenen Spanjaarden op het spel te zetten. Nu is het te laat om op te lossen wat weinige jaren geleden een simpele kwestie van rechtvaardigheid was. Enige dagen eerder bj de opening van het gebouw van het centrum voor Ha venarbeiders en een zeemanshuis had de Surinaamse premier al gezegd niet en thousiast te zijn over de inzet van een deel, van de Surinaamse bevolking. Hij wees toen op het feit dat bij de suiker plantage Mariënburg 150 arbeiders ge plaatst kunnen worden Op herhaalde po- roepen hadden zich eerder geen kandi daten aangemeld De Zuidafrikanen moeten Ieren leven met het idee dat hun land zich de komende Jaren in een oorlogstoestand bevindt”. Dit heeft generaal-majoor Neil Webster, directeur-generaal defensiemid- delen, gisteren gezegd in een vraagge sprek met de „Rand Daily Mail”. Vol gens Webster zullen de huidige scher mutselingen aan de Zuidafrikaanse grenzen zich intensiveren. Het was duidelijk dat Webster doelde op de grens met Angola. Ook Zuid- Afrika heeft troepen naar dat land ge zonden. werken en daar zal moeten worden”, persconferentie in Paramaribo. De premier liet weten dat er desnoods wettelijke maatregelen in het leven zul len worden geroepen om de werkschu wen te dwingen aan de slag te gaaii. „Als dat niet helpt, zal ik niet aarzelen zo nodig militairen in te schakelen om die kerels van de hoeken van de stiatèn te halen”, zo zei hij. Spanje voelt opnieuw het trauma van de mislukte dekolonisatie en de gebroken beloften. Het is geen onbe- kend gevoel voor Spanje: een van de weinige onderwerpen die nog altijd officieel taboe zijn voor de Spaanse journalisten, betreft de voorlaatste dekolonisatie van Equatoriaal Guinea in 1968. Ook daar leidden obscure economische belangen tot een dusda nig verwarde dekolonisatie, dat het land uiteindelijk ten prooi viel aan blind geweld en nu gebukt gaat on der het wreedste terreurregime dat men zich kan bedenken. Officieel staat de Spaanse Sahara tot 28 februari nog onder Spaanse administratie. Dat is een fictie, die op haar beurt berust op een wetsver krachting: de Spaanse regering trok haar troepen en administratie eigen- lijk reeds verleden jaar december terug, overeenkomstig de blanco vol macht die zij van het „parlement” In mijn rubriek van 20 januari 1976 heb ik in navolging van The Great American Things in het maandblad Es quire een even groot aantal Grote Ne derlandse Dingen bijeengegaard, die Ne derland hebben gemaakt tot wat het nu is. Mijn vermoeden dat ik er nog wel een paar over het hoofd zou hebben gezien die ondanks de strenge selectie mijn jurering hadden mogen overleven, werd "bevestigd door mevrouw E. Graaf- stal-Paasche uit De Meern. Zij noemt nog: 1. De verjaardag. Het vieren ervan (ook de eigen verjaardag, dat is het subliem Nederlandse!) wordt door ge wichtige volwassen Nederlanders als ui terst belangrijk beschouwd. In andere landen is de verjaardag meer iets voor kleine kinderen; 2. De verjaarskalender op de plee, een geweldige Nederlandse uitvinding: 3. Het koekje uit de trommel, dat twee Nederlandse deugden verenigt: gastvrij heid en zuinigheid. Tot zover mevrouw Graafsta. Haar bijdrage is des te waardevoller, omdat zij van origine buitenlandse is en onze karakteristieke hebbelijkheden daardoor met een scnerper oog kan bezien. Vooral het vergeten van de verj aarskalender op de WC zal me nog nachtenlang wakker doen liggen. Die had bovenaan moeten staan!. Deze dagen stond in de krant dat Milton Reynolds, de uitvinder van dn balpen, op 84-jarige leeftijd was overle den. Ik citeer: „De balpen van Reynolds was onmiddellijk na de ontdekking in 1945 een groot succes. Reynolds preeJ hem aan ais „de pen die onder water schrijft”."** ■"■o.*-.-'- -s j Mijn vader was een der eerste Neder landers die na de oorlog een ballpoint had. Hij was voor hem meegebracht door iemand die in Amerika was ge weest. Merk Scheaffer overigens, niet Reynolds. Trouwens, die Reynolds heeft de ballpoint helemaal niet uitgevonden, ik denk dat hij hem alleen maar bruik* baar en produceerbaar heeft gemaakt, want het eerste ball - point - pen - patent (zo lees ik in The Pocket Book of Famous First Facts) werd al op 30 oktober 1888 toegekend aan John J. Loud uit Weymouth. Hij had het patent op 4 februari 1888 ingediend. Het ging om een pen met een sferoïdale (afgeplat bol vormige) schrijf punt die in staat was naar alle kanten te draaien. REYKJAVIK. (Reuter en AFP) Ijsland heeft gisteren het jongste Brit se voorstel voor een oplossing van het visserijconflict als onaanvaardbaar van de hand gewezen. Dat is gebeurd in een nota aan de Britse regering. ventie verstoorde zondier verzet te ont moeten. „Een dergelijk precedent kan niet worden gedoogd, als men tot ontspan ning wenst te geraken. Als nu niet handelend wordt opgetreden, zullen we voor moeilijker keuzes en grotere offers worden geplaatst”, aldus Kissinger. Amerikaanse regeringsfunctionarissen noemden wat Kissinger in San Francisco heeft gezegd, een „belangrijke beleids verklaring, waarin hij een lans breekt voor een fellere en actievere politiek van het binnen haar invloedssfeer hou den van de Sovjet-Unie”. In Jeruzalem wordt deze verklaring gezien als een „breedmaken” van Egypte voor de Palestijnse zaak, nu Syrië zich als kampioen van de Palestijnen heeft opgeworpen. Bovendien wijzen Israëli sche zegslieden erop, dat Sadat zich in het interview uitermate vaag heeft uit gelaten. In Israel werd wel verwacht dat Egypte tegen de tijd dat de uitvoering van het Sinaï-akkoord is voltooid, een wat agressievere toon zou gaan aanslaan. Op 22 februari is de uitvoering van het Sinaï-akkoord voltooid, wanneer de Is raëliërs de Gidi- en de Mitla-pas ontrui men. Egypte kan niet het odium op zich laden als zou het alleen met Israel tot een vergelijk komen, en de Palestijnen verder in de steek laten. Maar aan de uitlating van Sadat wordt des te minder waarde gehecht, omdat hij onlangs officieel te kennen heeft gegeven dat Egypte ook bereid is zonder de PLO in Genève te onderhan delen. Egypte is van plan enkele honderden in de Sovjet-Unie gekochte tanks zoda nig om te bouwen, dat er onderdelen en munitie uit het Westen voor bruikbaar worden, zo hebben welingelichte kringen :ri Wash'ngton gisteren verklaard. De be doeling van Cairo is, de afhankelijkheid van Egypte van de Sovjet-Unie wat zijn bewapening betreft, te verkleinen. Laatst schreef ik over het ietwat merk waardige feit dat ik altijd de aanvech ting krijg mijn autoradio aan te zetten op het moment dat ik een tunnel nader en het dus zinloos is om hem aan te zetten. Simon Kapteijn uit Haarlem ver telde me dat hij dezelfde tic bij zichzelf had opgemerkt- Het herinnerde hem er aan dat hij vroeger, toen hij nog vroom- katholiek was, juist op de vleesloze vrij dag zonder erg een vleeskroket uit de automatiek placht te trekken. Hij besef te dan later pas dat het vrijdag was en merkte dat hij zelden de neiging had om ook op dinsdag of donderdag een kroket te eten. Dat herinnerde mij er weer aan dat ik vroeger, toen ik nog wel eens naar d» kapper ging, het kloeke besluit om mijn haar te laten snijden meestal op dins dagmiddag bij mij voelde opkomen, als alle kappers in de bioscoop zaten. Het kan niet anders of onbewust zijn de associaties tunnel en radio, vrijdag en vlees en dinsdag en kapper zo sterk, dat hun negatieve relatie (in tunnel geen radio, op vrijdag geen vlees, op dinsdag middag geen kapper) erdoor overvleu geld wordt. Ambassadeur Djamson van Ghana, kleurrijk gekleed en ondanks de vrieskou met blote voeten in slippers, passeert met zijn vrouw de erewacht bij het koninklijk paleis op de Dam in Amsterdam, waar koningin Juliana, en prins Bernhard voor de leden van het Corps Diplomatique hun jaarlijkse nieuw jaarsreceptie hielden.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3