Wereldbank verstrekt lening aan Chili van 33 miljoen dollar Kabinet akkoord Personeel NS commissarissen laten benoemen Angola-ronselaar Personeel bezet meubelfabrieken Regering denkt aan steun voor de scheepsbouw PLJOESJTSJ BESCHRIJFT MARTELINGEN IN RUSLAND Ameland nog geïsoleerd Bonden willen inlichtingen samenwerking luchtvaart stopt met werven Onderwijzeres in Vorchten vermoord PRINS OPENT UURWERKENMUSEUM BUITEN-SPEL 4 w GEZAMENLIJKE BELANGENBEHARTIGING VAN PRODUCENTEN V Lammers als landdrost psychiatrisch ziekenhuis PPR-Lelystad tegen kandidatuur van Han POLITIE DENKT AAN ZEDENMISDRIJF Vragen over steun papierindustrie Onmenseiijke toestanden” if i O W ■M r; 197 6 FEBRUARI WOENSDAG 4 BINNEN- EN BUITENLAND Prof. Van Zuthem: iHrf in 9. jonge vrouw gevonden in een bosje gemeente Heerde. ee stt bi; ac va pe br op ge ku mi va mi ve vc va c k B d R (Van onze redactie buitenland) WASHINTON-STOCKHOLM. Chili krijgt een lening van 33 mil joen dollar van de Wereldbank. Daartoe is gisteravond in Washington besloten, ondanks verzet van vooral de Scandinavische landen. De lening is bedoeld voor investeringen in de koperverwerkende industrie. Het regime-Pinochet had die begroot op 77 miljoen dollar. De resterende 44 miljoen dollar zal de Chileense regering zelf financieren. Schrik (Van onze redactie binnenland) VOR.CHTEJN. De 21-jarige onderwijzeres Jannie Heida uit Epe, die al sinds vorige wee kvrijdagavond vermist werd, is dor wurging om het leven gebracht. Dinsdagmorgen om half 11 werd het lichaam van de in de buurtschap Vorchten in de Regelingen m y ’«fa -JL* - L 1 f' I* A it ■MM (Vervolg van pag. 1) 60 naar (Van onze redactie economie) tweeëneenhalf jaar Staalfabrikantenoprichting van internationale vereniging Prins Claus heeft gisteren liet Zaans uurwerkmuseum op de Zaanse Schans geopend. Dat deed hij met het aanzwengelen van een toren-uurwerk met carillon uit 1700. chopaten en andere misdadigers, onge veer zestig overwegend geestelijk gezon de politieke gevangenen bevonden. AMSTERDAM (ANP). De Amster dammer A. J. H. Kommens, die voor de Britse Security Advisory Services (SAS) bemiddelt bij de werving van Nederlan ders voor de burgerstrijd in Angola, heeft in een gesprek met twee Amster damse rechercheurs verklaard zijn acti viteiten te zullen staken, „omdat hij niet de wet wil overtreden”. Dit heeft een woordvoerder van de Amsterdamse poli tie meegedeeld. opi sta do< de: cei me ha b. alc 1 inl J ha he gei be ko be. ga. is 1 me ve br de is aa Wï sti do mc ve on uv mi do all 1 G ïi B h S’ F IJ Z sc A K N rr d. S; P G Be lp ea de M Di IJ Tf IJ A SI ri ge V IJ (Van onze redactie economie) IJMUIDEN-NIJMEGEN. Staalfabrikanten in de Benelux en West- Duitsland hebben besloten een internationale vereniging op te richten om gezamenlijke belangen naar buiten te behartigen. Dit geldt in het bijzonder ten opzichte van de Europese commissie („dagelijks bestuur” van de EEG) alsmede ten opzichte van de andere nationale organisaties van staalproducenten in de Gemeenschap, voor zover dit niet door de bestaande nationale organisaties zal worden gedaan. De rechercheurs stelden in opdracht van de justitie een informatief onder zoek in naar de handel en Wandel van de oud-Koreastrijder. Zij zochten giste ren contact met hem op het vermoeden, dat hij zowel de arbeidsbemiddelingswet als artikel 205 van het Wetboek van Strafrecht zou overtreden. Dit artikel bepaalt, dat hij, die zonder toestemming van de Kroon iemand voor vreemde krijgsdienst aanwerft, gestraft wordt met een gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of een geldboete van ten hoog ste drieduizend gulden. Rommens zegt echter, dat hij alleen namen en adressen van kandidaten voor Angola doorstuurt. De bedrijfssocioloog prof. dr. H. J. van Zuthem zei dit vandaag in Utrecht op een bijeenkomst ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de personeelsraad bij NS, het samenwerkingsorgaan van de vier spoorwegvakorganisaties. De neiging van de overheid om meer greep te krijgen op allerlei zaken binnen de NS (wegens het belang van het openbaar vervoer, de steeds groter wor dende tekorten) noemde prof. Van Zu them begrijpelijk. Aangaande de tarie ven en de investeringen komt haar vol gens hem ook een reële zeggenschap toe. Maar hij vroeg zich af, of de overheid daarbij niet zou kunnen volstaan met drie hoofdzaken: het recht van benoe ming van een meerderheid van de raad van commissarissen, goedkeuring van het in de NS-begroting genoemde ver goedingsbedrag bij een dreigend verlies eh een procedure voor schorsing óf ver nietiging van nog nader te omschrijven besluiten van commissarissen en directie. Op het ogenblik benoemt de minister van Verkeer en Waterstaat als „verte genwoordiger van de staat” de veertien commissarissen bij NS. Over democratisering zei prof. Van Zuthem onder meer, dat er niet veel van terecht komt als mensen en groepen uit zijn op eigen belangen. „Dan zullen de handigste of de knapste mensen uitein delijk weer alleen de touwtjes in han den krijgen. Of wat niet minder erg is dan zal uiteindelijk iedereen tegen over iedereen komen te staan en daar mee is de kans op de beste oplossing voor zoveel mogelijk mensen wel goed verkeken”. Als dit zo is, wil het Kamerlid horen, in welke mate de kostprijzen van de papierproduktie door de uitvoering van de wet verontreiniging oppervlaktewater worden beïnvloed. Gevraagd is voorts of ook voor andere bedrijfstakken dergelijke steunregelin gen worden overwogen. DEN HAAG. Het kabinet over weegt financiële steun aan scheepsbou wers en reders, die thans in grote moei lijkheden verkeren. Binnenkort gaat een kabinetsdelegatie praten met werkne mers- en werkgeversorganisaties in de scheepsbouw. Het doel van de financiële hulp is het veiligstellen van de werkge legenheid. Het oprichtingsbesluit is genomen op 31 januari in Luxemburg, aldus een mededeling van de vereniging De Neder landse Ijzer- en Staalproducerende In dustrie NIJSI. Hoe ze in Zwolle of in een andere paats gekomen is. is niet bekend. De politie vermoedt dat ze gelift heeft of dat ze met de bus gegaan is. In ieder geval was Jannie, toen haar vriendin zaterdagmorgen wakker werd, geheel tegen haar gewoonte in, nog niet thuis gekomen. Ze had het angstige vermoeden dat er iets met haar gebeurd is en nam contact op met de heer Gossink. Op zijn advies werd later de politie gealarmeerd. Het slachtoffer was op de avond dat ze het laatst in leven werd gezien ge kleed in gele bloes met lange mouwen met geborduurde Ijloemen op de voorzij de, blauwe spijkerbroek, met opgerolde pijpen, mosgroen ribfluwelen lange overjas, roodbruine lederen laarzen Zij was gedeeltelijk ontkleed en lag in een droge sloot. De politie sluit een zedenmisdrijf niet uit. Sectie heeft niet uitgewezen op welk tijdstip de voruw is vermoord. Het lichaam heeft echter al geruime tjjd in de greppel gelegen; het was bevroren. De verbindingen met de andere wad deneilanden verlopen nog moeizaam. Er vaart naar Vlieland en Terschelling een boot per dag, die ’s middags vanuit Haarlemmers aan van 17, 18 -en 19 jaar, vliegbasis Leeuwarden wordt nog steeds overlegd tussen de luchtmacht, de PTT en rijkswaterstaat. De laatste instantie regelt de vliegverbinding. nilev, lid van de initiatiefgroep ter iiging van de mensenrechten in de :-Unie, zou al weken lang in hon king zijn als protest tegen de om- gheden waaronder hij gevangen wordt gehouden. In zijn brief spreekt Pljoesjtsj van „ongehoorde vervolgingen waaraan in de Sovjet-Unie andersdenkenden blootstaan vervolgingen die een schandvlek vormen op de lichtende idealen van het commu nisme”. Hij vraagt de Franse partij deze vervolgingen te veroordelen. „Ik be schouw het als uw internationalistische Dat schaken nog altijd Ruslands natio nale sport is blijkt uit het feit dat de Russische schaakliefhebbers ook ’s win ters wel te vinden zijn voor een partij tje schaak in de buitenlucht. In bont verpakte Russische schaakliefhebbers spelen hun dagelijks partijtje in Moskou. PARIJS (AFP en DPA). De Russische wiskundige Leonid Pljoesjtsj, j begin januari na een gedwongen verblijf van bijna drie jaar in een ychiatrische inrichting toestemming kreeg naar het Westen te gaan, eft in een brief aan een communistisch parlementslid in Frankrijk de anse communistische partij verzocht bij de Russische overheid te eiten ten gunste van de Krim-Tartaar Moestafa Djemilev. UTRECHT (ANP). Door maar percent van het aantal commissarissen van de Nederlandse Spoorwegen zelf te benoemen en 40 percent te laten benoe men door het personeel van NS, zou de overheid op het gebied van democratise ring en medezeggenschap een belangrijk voorbeeld kunnen geven. Met de erva ringen zouden andere bedrijven hun winst kunnen doen. DEN HAAG (ANP). Het Tweede Kamerlid Rienks (PvdA) heeft gisteren aan minister Lubbers van Economische Zaken gevraagd of hij in overweging heeft een bijdrage te geven aan de papierindustrie voor milieu-investerin- gen. Als het antwoord daarop negatief zou zijn uitgevallen, was de crisis een feit geweest. Bij een positief antwoord was onmiddellijk de vraag aan de orde ge weest hoe het dan verder moet met het wetsontwerp. In Haagse kringen gingen de gedachten gisteren steeds meer in de richting van het verschuiven van de uiteindelijke beslissing naar het kamer debat. In de ministerraad zou dan over het wetseontwerp Boersma voor zover het kabinet dat nog in eenstemmigheid heeft aangebracht worden gestemd. De stemmenverhouding zou dan naar verwachting uitvallen in tien stemmen vóór en zes stemmen tegen. Het wetont- werp kan dan normaal bij de Kamer worden ingediend. Bij het debat in de Tweede Kamer, over enkele maanden, blijkt dan hoe het parlement zfch over het concept uitspreekt. Als die wet wordt behandeld en het is niet uitge sloten dat men daartoe vandaag in het kabinet noodgedwongen beslist is het niet uitgesloten dat het kabinetsontwerp door een meerderheid van WD en christen-democraten wordt afgestemd. Van de politieke discussie in het kabi net zal het mede afhangen of Den Uyl en zijn progressieve ministers in dat geval opstappen. De politieke discussie is echter gisteravond onverwacht afgebro ken. Voordat dat bekend was geworden, zei AR-fractieleider Aantjes nog dat het een slecht teken zou zijn als het beraad gisteravond tot een eindconclusie was gekomen. Jannie stond sinds ongeveer een jaar voor een van de'eerste klassen van de openbare basisschool De Ploeg in Ede. Cobie was ongeveer anderhalf jaar on derwijzeres aan de Jan Ligthartschool. een openbare basisschool in het naburige Wapenveld. Ze woonde samen met een collega in Epe. De vriendinnen gingen vaak samen uit. Veelal gingen ze dan lif tend en bezochten ze bars. Vrijdagavond bezocht Jannie een bin- go-avond die in haar school gehouden werd ten bate van het schoolfonds. De avond zou tegen half twaalf afgelopen zijn, maar Jannie ging eerder weg met de mededeling: „Ik wil eens wat anders dan bingo, ik ga nog even lekker stap- De Scandinavische landen zijn zeer verontwaardigd over de toekenning van het krediet en zouden zich, volgens een verklaring van de Zweedse minister van Ontwikkelingshulp Sigurdsen, nu onder ling beraden over een mogelijk uittreden uiit de Wereldbank. Sigurdsen: „Voor ons is de maat vol. Tot driemaal toe hebben we onder protest meegewerkt aan het verstrekken van een lening aan het Chili van Pinochet- Dit besluit kon al leen worden genomen doordat de Ver enigde Staten in de Wereldbank 25 per cent van de stemmen bezitten”. Minister Pronk (Ontwikkelingssamen werking) verklaarde vorige week don derdag in de Tweede Kamer dat de Nederlandse regering zich wilde beraden over het in te nemen standpunt, en daarom een week uitstel van de beslis sing had gevraagd. De minister zei toen dat Nederland, evenals de Scandinavi sche landen, van mening is dat het Chili van na Allende een volstrekt verwerpe lijk regime heeft. Pronk wilde zich echter niet tegen de lening uitspreken, omdat in de besluiten van de Wereldbank de politiek geen rol zou spelen. Er was gisteravond geen ministerieel commentaar op het besluit van de Wereldbank te krijgen vanwege het voortduren van de beraadslagingen in de ministerraad over de positie van de ondernemingsraden. LEEUWARDEN (ANP). Vanmorgen zijn met twee helicopters weer 32 men sen van het geïsoleerde Ameland ge haald en vervoerd naar Leeuwarden. De bootverbinding vanaf Holwerd is door ijsgang nog steeds onmogelijk. Vanaf Lauwersoog heeft vanmorgen een veer boot getracht Schiermonnikoog te berei- eken. De ^verwachting i« dat het wel zal lukken. Ook gistermiddag wist een boot de rede van Schiermonnikoog te berei ken. LELYSTAD (ANP). Het bestuur van de PPR-Lelystad heeft in een ver klaring de kandidatuur van Han Lam mers voor de post van landdrost van het openbaar lichaam Zuidelijk IJsselmeer- polder „uiterst ongelukkig” genoemd. Volgens de verklaring vraagt deze posi tie om een uiterst integer persoon.” „Er zijn beslist nog geen beslissingen genomen, hoe groot die hulp moet zijn. Het gaat hier om vele duizenden werk nemers. Dan kan iedereen wel begrijpen, dat de hulp in de miljoenen zal gaan lopen, mits er vanuit de bedrijfstak een goed plan op tafel komt om inderdaad die werkgelegenheid veilig te stellen”, aldus het ministerie van Economische Zaken. Ook wil minister Lubbers de reders betrekken bij het plan tot behoud van de werkgelegenheid in de scheepsbouw. Hij zou hen in overweging willen geven met financiële overheidssteun noodzake lijke vernieuwingen van de handelsvloot uit te voeren. Als de reders hun orders zouden willen plaatsen bij Nederlandse scheepsbouwers, zou de minister moge lijkheden van het verstrekken van ren tesubsidies en een verhoging van de bestaande investeringsaftrek willen overwegen. Het gaat hier om het -behoud van werkgelegenheid van in totaal 50.000 mensen. De nieuwe vereniging zal zich voorts met problemen op het gebied van ener gie- en grondstoffenvoorziening bezig houden en aan de oplossing van Europe se energievraagstukken ■•meewerken. De onderlinge uitwisseling van .infor matie betreffende produktie. - bezetting en marktgegevens tussen d_e deelnemers zal worden gestimuleerd. De vereniging zal zich daarenboven inzetten voor op lossingen op het gebied van milieuhygië ne, waarbij een gelijkwaardige lasten»- verdeling zal worden nagstreefd. De nieuw gestichte organisatie staat open voor toetreding van nieuwe leden. De wiskundige verklaarde dat de schrik er bij hem vanaf de eerste dag inzat. Patiënten laten op hun bedden te krimpen van de pijn na behandeling van de pijn, waren behandeld met zwavel wegens „slechtgedrag”, voornamelijk verzoeken naar de wc te mogen buiten de daarvoor vastgestelde uren om. Bij de in Dnepropetrovsk toegepaste zwavelkuur stijgt de temperatuur van de behandelde patiënt volgens Pljoesjtsj tot veertig graden en doen zich schier onverdraaglijke pijnen voor. De wiskundige zei dat de verplegers in het ziekenhuis gedetineerden zijn die hun straf uitzitten. Zij eisen van de geïnterneerden steekpenningen en als ze die niet krijgen, slaan ze ze. De vertegenwoordigers van de bonden, die zijn aangesloten bij de Internationale Transportarbeidersfederatie (ITF) en bij de Internationale Federatie van Ver- voers-Vakorganisaties (IFVV), hebben dinsdag een internationale werkgroep in het leven geroepen, die de problemen rond de samenwerking tussen de drie luchtvaartmaatschappijen op korte ter mijn zal gaan bestuderen. De factor arbeid zal daarbij de hoogste aandacht krijgen. Dit heeft een woordvoerder van de vervoersfederatie NW-NKV, die ook bij het overleg in Brussel was vertegen woordigd, meegedeeld. De vakbondsvertegenwoordigets be treuren het, dat ze geen inzicht hebben gekregen in het verloop van het onder zoek en dat ze niet op de hoogte zijn gesteld van de mate waarin is rekening gehouden met de belangen van het per soneel bij het aangeven van alternatieve vormen van samenwerking. De bonden wijzen erop, dat de minis ters van Verkeer in maart 1975 hebben toegezegd, dat over deze aangelegenheid de in elk land geldende regels van sociaal overleg zouden worden toegepast. Tot nu toe heeft echter ondanks her haald verzoek géén van de regeringen of de directies van de luchtvaartmaat schappijen enige inhoudelijke informatie verstrekt aan de bonden. „In het verleden heeft Han Lammere zijn kwaliteiten als regent in Amster dam waar kunnen maken,” aldus de PPR-verklaring, die daarbij denkt aan de rol van Lammers in de metro-zaak en „zijn manipulaties om de PPR uit het Amsterdamse college van B. en W. te wippen.” PPR-Lelystad zegt voor de functie van landdrost het liefst een „progressie ve figuur van een van de linkse partij en” te zien. Het bestuur zegt „reëel genoeg” te zijn om „zo nodig de kandi datuur van een geschikte PvdA-man te steunen.” UTRECHT (ANP). Vakbondsverte- genwoordigers van luchtvaartpersoneel uit België, Nederland en Luxemburg hebben gisteren in Brussel bij de rege ringen van de Benelux aangedrongen op een volledige opening van zaken over het onderzoek naar mogelijke samen werking tussen de KLM, de Sabena en de Luxair. Dit onderzoek is een jaar geleden ingesteld door het efficiencybu reau McKinsey op verzoek van de mi nisters van Verkeer van de Benelux. De resultaten werden vorige maand ver wacht, maar zijn nog niet vrijgegeven. i De vertegenwoordigers van de staalin dustrie, die in Luxemburg bijeen waren, hebben bovendien de intentie aan de Europese commissie toestemming te vra gen voor rationaliseringsovereenkomsten. Dergelijke overeenkomsten gelden op dit moment in West-Duitsland waar, met toestemming van de Europese commissie, voor bepaalde staalprodukten regelingen getroffen kunnen worden ten aanzien van onder meer een afstemming van produktieprogramma's en benutting van eikaars produktiecapaciteiten. De zetel van de vereniging zal in Luxemburg zijn. Het presidium wordt gevormd door de vier voorzitters van de oprichtende or ganisaties, de heren Tesch, Van Veelen, Spethmann en Schelder alsmede twee permanente leden; van deze laatsten zal een door de beide Duitse organisaties worden aangewezen ën as andere door de Nederlandse en Luxemburgse deelne mers. De vergadering in Luxemburg was be legd met het doel de gevolgen van de huidige crisis in de staalindustrie te bespreken. Als resultaat hiervan is de op te richt gn uit de bvb geko men. “Aan het overleg hebben deelgeno men deNIJSJ, de. Arbed^Sidpiar^roep, de WirdtófchaïtS5zereinigung Éisen- und Stahlindustrie en de Walztahl-Vereini- gung. plicht om voor de mensenrechten in alle landen te strijden”, zegt hij- Pljoesjtsj heeft gisteren op zijn eerste persconferentie sinds zijn aankomst in het Westen drie weken geleden, ten overstaan van ruim 200 Franse en bui tenlandse journalisten, de „onmenselijke toestanden’ geschilderd, die heersen in het psychiatrische ziekenhuis van Dne propetrovsk, waar hjj wegens staatsvij- andige activiteit tweeëneenhalf beeft doorgebracht. Pljoesjtsj zei dat zich in dit ziekenhuis naast zenuwzieken, moordenaars, psy- t Aanleiding tot de bezetting is de me dedeling dat fusiebesprekingen met het meubelbedrijf Bol en Sharp uit Wolvega zijn afgesprongen. Qok zou de noordelij ke ontwikkelingsmaatschappij (NOM) subsidie hebben geweigerd- Vandaag zou een bespreking tussen vertegenwoordi gers van de bouwbonden NVV en CNV en de NOM plaatsvinden, aldus de per- soneelswoordvoerder. Men wil het be drijf blijven bezetten totdat er een voor het bedrijf gunstige ontwikkeling is ge komen. - J NOORDWOLDE (ANP). Alle 45 personeelsleden van meubelfabriek O- Style-Romeva hebben de beide vestigin gen van het bedrijf in Noordwolde en Frederiksoord sinds gistermiddag bezet. Het bedrijf verkeert volgens een woord voerder van het personeel in moeilijkhe den. Sinds 1 januari krijgen de perso neelsleden geen materiaal meer om het naar zijn schatting anderhalf miljoen gulden grote orderpakket uit te voeren. Volgens de woordvoerder van het perso neel zijn de salarissen over januari nog niet uitbetaald. pen”. Het schoolhoofd, de heer H. Gos sink zou daarop geantwoord hebben: „Zo, ga je donker Epe weer in”. Jannie had toen geantwoord: „Nee, donker Zwolle”. Vermoedeijk is ze dus vorige week vrijdagavond naar een bar in Zwoe gegaan. f'V'i'

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4