Restauratie vergde ruim een ton Intieme sfeer bij Otto B. de Kat Nachtwacht in alle luister hersteld ziek na aanklacht klinkt als pas geschreven poëzie ralstonöverf fcaistotó Ingmar Bergman Koop en lees ’m. Gewoon dóen. Omdat het fijn is om jezelf te zijn. Theodorakis tart de vrouwen in de jongste Viva nieuwe stijl. En: meeneemlunches; op vakantie langs de Rijn; Elly van der Brom deed topsport voor haar lol; mannenmode; en nog veel meer; alweer gezonde afwisseling, nieuws en gezelligheid op z’n anders in de jongste Viva nieuwe stijl. Zoektu Ideur? Klassieke tragedie „Agamemnoon” Voortreffelijke voorstelling door De Appel in Toneelschuur OPTREDEN VAN DAVE TRAVIS Regie Publiekstheater praat met publiek Sticusa-prijs voor Guillermo Rosario ■A Expositie Toneelmuseum 11 19 7 6 KUNST FEBRUARI DONDERDAG 5 WILLINK -- OTTO B. DE KAT inleiden bij de liefhebbers van schilderkunst in deze omgeving behoeft nauwelijks. Ze kennen zijn werk dat voor het eerst in 1933 in Haarlem werd tentoongesteld. Hij was toen 26 jaar. Met tussentijdse verblijven in het buitenland (meest het zuiden) is hij onze omgeving trouw gebleven, zeker als je Amster dam daartoe mag rekenen. Daar stelde hij enige jaren geleden zijn werk ten toon bij Kunsthandel M. L. de Boer aan de Keizersgracht 542. Toen schreef ik er over. Nu opnieuw want zijn werk is daar weer te zien t.e.m. 21 februari. Het zijn allemaal schilderijen en ook wat aquarellen die in die tussentijd zijn ontstaan, gedateerd vanaf 1973. saffraangeel indiaanrood pauwblauw pikzwart lentegroen berebruin koninklijkoranje olifantsgrijs citroengeel staalblauw kastanjebruin hagelwit gifgroen koraalrood etc. etc. - HBS, Oii! (ADVERTENTIE) (Van onze kunstredactie) ADVERTENTIE) (Van onze kunstredactie) Robert Prager als Cassandra voor de ingang van het paleis waar zij vermoord wordt. „Interieur met armstoel”, een van de olieverven van Otto B. de Kat bij kunst handel M. L. de Boer. Het is in 1973 geschilderd. Ga maar eens kijken bij uw Ralston dealer. Hij laat u kiezen uit vele kleuren. CO cv co co (Van onze correspondent) STOCKHOLM. De bekende Zweed se filmregisseur Ingmar Bergman, die dinsdag officieel werd aangeklaagd we gens belastingontduiking van 300.000 gulden, ligt nu in het Karolinska-zieken- huis in Stockholm. Hij is volledig over spannen en behalve verpleegsters en art sen heeft niemand contact met hem. en kleuren zich schijnt te vaardig penseel stuurde hand. AMSTERDAM (ANP). Als de res tauratie van Rembrandts Nachtwacht die op zondag 14 september van het vorig jaar door een overspannen bezoeker ern stig met een mes werd toegetakeld, eind maart voltooid zal zijn, zal het wereld beroemde schilderij mooier zijn dan te voren. Samen met zijn assistent W. Hes- terman heeft hoofdrestaurateur Luitsen Kuiper alle oude vernislagen van het doek verwijderd, waardoor de originele verf in zijn oorspronkelijke luister onder alle vuil en aanslag tevoorschijn is ge komen en de kleuren fraai zijn opge licht. Vooral de donkere delen op de achtergrond komen duidelijker naar vo ren dan het geval was. Aan materiaal en onkosten bedraagt de restauratie naar een ruwe schatting ruim 100.000 gulden, de salarissen van de restaurateurs niet meegeteld. Erik Vos en zijn spelers slagen erin dit oude epos, nooit eerder' in ons land gespeeld, een vorm te geven waarin wij onze wereld kunnen herkennen. Ze doen dat niet met banale beelden, die je elke dag aan krant of televisie kan ontlenen. Hun vorm spreekt des te beter omdat hij de werkelijkheid verhevigt. Zowel in het spel als in het toneel beeld is De Appel van heel gewone dingen uitgegaan. Ontwerper Niels Ha mel maakte voor zijn toneelbeeld en kostuums gebruik van alledaagse, gevon den voorwerpen: ongeschaafde palen, zeildoek, een loopplank van veelgebruik te stukken hout voor het decor; dweilen en vodden voor het koor; zwart bont met bloedrode repen stof voor de moor denaars en heersers Klytaimnestra en Aigisthos; legerdump voor Agamemnoon (zijn beenkappen zijn werkmanshand- schoenen); een witte wikkel voor Cas sandra. Duidelijk is het onderscheid tus sen de gemaskerde aanstichters van moord en oorlog en het volk, dat bestaat uit getuigen en soldaten. Het is onge maskerd, zodat wij onszelf kunnen her kennen. De spelers zijn uitgegaan van de mu zikaliteit van de tekst, die heel helder en begrijpelijk wordt gezegd, zonder tot de clamatie te vervallen. Het koor gebruikt daarvoor de motoriek van de spelers zelf. De hoofdpersonen daarenten bewe gen zich gestileerd. Niek Pancras als een logge Agamemnoon drukt met zijn stem de onbeschoftheid en onbetrouwbaarheid van dit personage uit. Hij wordt welis waar het slachtoffer in deze tragedie. AMSTERDAM (ANP). In het To- neelmuseum te Amsterdam is van 10 februari tot en met 31 maart te zien de tentoonstelling „Herman van Elteren, Nederlandse ontwerpers voor het Thea ter 4”. Tegelijkertijd is in het museum een tentoonstelling ingericht bestaande uit decor- en kostuumontwerpen, ma quettes en kostuums. uit persoonlijke belangstelling, maar kon het toch niet nalaten te noteren dat er een uitstekende Carel Willink hangt. Dat valt op omdat je werk van hem zelden meer „in vrijheid” tegenkomt. Het is een olieverf uit Willinks klassieke tijd, geschilderd in 1934. Het is ook nog zon typische Willink-straat in sterk contrasterend licht met zware wolken boven de zich aan de beschouwer opdringende huizen uit het Amsterdamse mu seumkwartier. Als lezers van deze beschouwing het willen zien, moeten ze er wel even naar vragen. Het is de moeite waard. AMSTERDAM. Het Publiekstheater organiseert na afloop van enkele voor stellingen van Macbeth en Met gesloten deuren-De meiden gesprekken tussen de regisseurs en het publiek. Op 7 en 27 februari is er in de rotonde van de Amsterdamse stadsschouwburg na afloop van Macbeth een nabespreking met Hans Croiset. Op 20 februari en 13 maart kan men dat doen met Ton Lutz over het dubbelprogramma van Sartre en Genet. De expositie van Otto de Kat is in de benedenzaal. Boven is geen exposi tie, er hangen wel schilderijen, de huis-collectie. Ik ging er even kijken Als het instippen over enkele weken achter de rug zal zijn, wordt het doek van een dekkende tweede vernislaag voorzien en tenslotte weer in zijn oude lijst en op zijn oude plaats opgehangen. Afgelopen vrijdag werd hij tijdens een repetitie van een stuk van August Strindberg, „De Doodsdans”, op dramati sche wijze door de politie van het toneel gesleurd. Terzelfder tijd werd zijn advo caat en economische raadgever, Sven Bauer, ook gearresteerd en bij beiden werd huiszoeking verricht. Volgens poli tiewoordvoerders blijkt uit de in beslag genomen boekhouding dat Bergman via een zogenaamde brievenbusfirma in Zug in Zwitserland op grote schaal belasting fraude heeft gepleegd. De voor zijn films en toneelstukken gecontracteerde medewerkers ontvingen een symbolisch salaris van deze firma die Persona NV heette, terwijl de verde re miljoenen winsten in Zwitserland ble ven. Op een dringend verzoek van de Zweedse Rijksbank had Bergman inmid dels al 1,2 miljoen gulden naar Zweden geretourneerd om zijn belastingschulden te betalen, maar dat is olgens de belas tinginspectie niet voldoende. De rest wil men ook nog hebben. Men heeft Bergman en zijn advocaat de paspoorten afgenomen en ze moeten zich wekelijks melden bij de politie en mogen Stockholm niet verlaten. Volgens vrienden en kennissen van de regisseur, is het voor Bergman, die binnenkort met Fellini een film zou gaan maken, zijn economische dood. Allebei, Bergman en advocaat, hebben verklaard onschuldig te zijn, maar zullen desondanks binnen kort toch terecht moeten staan. Te gek al die leuke kleuren van Ralston om de dingen in uw huis 's met verf een opfrissertje te geven. U kunt b.v. kiezen uit: Aanvankelijk zou Otto B. de Kat architect worden. Hij volgde in Haarlem de school voor Bouwkunde, versierende kunsten en ambachten. In 1927 ging hij echter naar de Amster damse Rijksacademie. In Parijs be zocht hij in 1928 en 1929 een paar vrije academies. Hij ontving een aan tal prijzen, waaronder in 1956 de „Aquarellistenprijs” van het Prins Bernhardfonds. Zijn vorming is mede bepaald door het feit dat hij lange tijd in de Haarlemse kring rondom Henri Boot verkeerde. Waarom noem ik die dingen, die toch al vrijwel bekend zijn? Het zijn merkbakens. Otto B. de Kat ontpopt zich nu bij De Boer weer als een beschouwelijk schilder, die intimiteit en sfeer weet op te roepen, zowel in stillevens waar dat een logische zaak is ook in interieurs, maar eveneens vaak in landschappen of gebouwengroepen. Wat treft dan? De harmonie tussen de vaste opbouw van een vlak, soms bijna architectonisch, en de losheid en durf waarmee een aparellist schijn baar losse vormen en toetsen neerzet. Het is een duidelijke ordening, die uit picturale gegevens ontstaat en dus geen figuratie om der wille van de afbeelding. En toch speelt die afbeel ding haar duidelijke rol. De oplossing in vlakken, soms in sprekende con- HAARLEM. Wat ik het verbazing wekkende vind aan de voorstelling van „Agamemnoon" door De Appel, is de klare taal die het stuk na 25 eeuwen spreekt alsof het dit jaar is gedicht. Die oude Aischylos spreekt in beelden, die 'een definitie zijn van het begrip poëzie. We zijn een prozaïsch volkje. Poëzie is een woord, dat ik niet zonder enig gegiechel uitspreek. Van het Nederlands word je geleerd, dat het een taal is, waarin je niet kunt zingen. Erik Vos en Hent van der Horst, die verantwoorde lijk zijn voor de tekst van deze „Aga memnoon”, hebben het tegendeel bewe zen. Hun tekst, ontleend aan vertalingen en bewerkingen van J. Lewin, E. Straat, J. C. B. Eykman, P. C. Boutens en Ph. Vellacott, klinkt als nieuw en pas ge vonden. De kracht van de oorspronkelijke tekst is zelfs door classici, waartoe ik niet hoor, nauwelijks na te gaan. Maar dat het fenomenaal moet zijn geweest, is duidelijk, nis je hoort wat er overgeble ven is in dit Nederlands. Geen verheven zinnen, die te ver verwijderd zijn van wat je zelf ervaart bij begrippen als oorlog en moord. Telkens gebruikt Ais chylos als hij het over deze zaken heeft, vergelijkingen met de natuur. Roofvogels, haas, leeuw, zon, sterren, water, vuur, bloed. Ze zijn er allemaal nog, net als conflicten, die van een privé-aangelegenheid escaleren tot on ontkoombare bloedbaden. Daarom kun nen we het drama, dat Aischylos net tonele voert begrijpen, zelfs al zijn z’n góden ons onbekend. geen interieur o een paar figuren heen. Er is geen onderscheid tussen figuren en omgeving, het is alles opgenomen in dezelfde sfeer binnen de zelfstandige waarden van vormen waarin het onderwerp schikken naar een in een kundig ge- Hoofdrcstaurateur Luitsen Kuiper legt de laatste hand aan het retouchewerk van Rembrandts Nachtwacht. Het beroemde schilderij kan binnenkort weer door het publiek n al zijn glorie worden bezichtigd. beschadigingen onderaan het doek te voorschijn gekomen. Het zijn twee vier kante stukjes doek; die in het origineel zijn ingepast. De afscheiding is thans heel duidelijk doch zal ook worden „weggestipt”. Niet alleen heeft de beschadiging van het doek dus in ieder geval het nut opgeleverd, dat het schilderij een zeer grondige reiniging heeft ondergaan en op nieuw doubleerlinnen is gespannen, bovendien is gebleken, dat het nieuws over de messteken de belangstelling voor het meesterwerk en daar buiten ook die voor het hele Rijksmuseum sterk heeft verhoogd. touren maar een andere keer weer niet, nadert de abstractie zonder die te overschrijden. Je kunt ook zeggen dat het patroon van abstractie en figuratie elkaar dekken zonder elkaar geweld aan te doen. Er is geen teveel aan een van beiden. Zijn verblijven in het buitenland zijn af te lezen aan onhollands licht in sommige landschappen, zonder dat Otto de Kat zich als impressionist openbaart. Zijn vasthouden aan een realistische weergave mag worden gezien als een bijna Haarlemse ty pering want in zijn generatie is men de realiteit trouw gebleven, wat er elders ook gebeurde. Dat is geen kwaliteitsaanduiding, gewoon een constatering. Otto de Kat is wat dat betreft, zoals andere Haarlemmers, nooit „weggeweest en weer terugge komen”. Hij en zijn type werk waren er altijd en dat terwijl het gezicht van de schilderkunst zich vele malen heeft gewijzigd in tientallen stijlen. In dat Haarlemse zat ook wel die voorkeur voor intimiteit, al wil ik ook weer niet te nadrukkelijk terug verwijzen naar de Gouden Eeuwse „ontbijtjes”, die hier in grote getale zijn geschilderd. Otto de Kat had het natuurlijk in zich, maar het klimaat hier hield dat bepaald niet tegen. In de Rembrandtzaal van het Rijks museum te Amsterdam voor het op nieuw linnen gespannen doek staande, vertelde directeur S. Levi woensdagmid dag dat de Nachtwacht na de restauratie voorlopig zeker acht maanden, wellicht nog langer, alleen van achter een glazen wand kan worden bewonderd. Dat zal niet gebeuren om een nieuwe vandalisti sche aanval te voorkomen, doch omdat de nog aan te brengen twee nieuwe vernislagen tijd nodig hebben om volle dig te verharden. Zolang dat nog niet is geschied zou de adem van de duizenden bezpekers gemakkelijk een spoor van aanslag, zogenaamde blauwfilm op de verse vernislaag kunnen achterlaten. Bij het schoonmaken is gebleken, dat de opzichtige krassen op de besmettelijk lichte kledij van Willem van Ruyten- burgh de verf nauwelijks hebben be reikt. Het pak is er vrijwel zonder kleer scheuren afgekomen. De krassen waren in de dikke vernislaag gesmoord. Toen die met niet-pluizende watten, gedrenkt in chemicaliën uiterst voorzichtig werd verwijderd, verdwenen meteen ook de krassen. Wel drong het mes van de ontoere kenbaar geachte bezoeker dwars door doek en linnen heen op de broek van compagnieleider Frans Banning Cock. Die scheuren zijn intussen opgevuld met een mengsel van krijt en lijm. Aan het einde van de vorige week is het doek voorzien met een nieuwe eerste vernis laag. Daarop wordt de restauratie uitge voerd die maandag is begonnen. Men noemt dat „instippen” van alle plekken waar de verf ontbreekt. Hoofdrestaurateur Luitsen spreekt lie ver niet over „retoucheren”, want vol gens hem wekt dat de verkeerde indruk, dat er sprake zou zijn van oververven van bepaalde plekken. „Het gaat echter slechts om kleine ontbrekende verfdeel- tjes op de scheuren”, aldus de heer Luitsen. Bij het verwijderen van de vernislaag zijn ook twee veel oudere IJMUIDEN. In sociëteit Asterix aan de Willemsbeekweg 112 in IJmuiden treedt zaterdagavond (20 uur) Dave Tra vis op die momenteel voor een verblijf van een week in ons land is. Travis, zanger en gitarist brengt een programma van blues, bluegrass, ragti me, ballads en eigentijdse songs. Hij bespeelt zowel de zessnarige als de twaalfsnardge gitaar en gebruikt inciden teel de harmonica. AMSTERDAM. De op Curasao wo nende schrijver, dichter en journalist Guillermo E. Rosario heeft de literaire prijs 1974 van de Sticusa gekregen. De jury bestaande uit de heren Luis H- Daal, Carel de Haseth en Pierre Lauffer kende hem de prijs 3000) toe voor zijn gehele werk. Guillermo Rosario publiceert sinds 1933 in het Papiamentu en heeft zich altijd sterk beziggehouden met de ge schiedenis van Curacao en met de An tilliaanse mens, aldus een bericht van de Sticusa, de Nederlandse Stichtng voor Culturele Samenwerking met Suriname en de Nederlandse Antillen. De Stichting heeft vorig jaar ook twee aanmoedingsprijzen toegekend, beide 500 groot. De eerste ging naar de Arubaanse dichter Henri Habibe, redac teur van het tijdschrift „Watapana”, de tweede aanmoedigingsprijs was voor Fe derico Oduber in Nijmegen. Oduber dicht in het Papiamentu. Die intimiteit bereikt hij vooral door een verfijnd kleurgebruik, soms in toon, soms in vrij hevige contras ten, maat toch altijd m gebonden kleurstellingen. In het beige-grijs kan een warm rood ineens sterk naar voren springen, maar het gaat nooit rammelen, zo’n schilderij blijft har monieus. Hij kan soms ook sterk van de natuurlijke kleur afwijken, groene gezichten met bruine contouren in een overwegend groen schilderij. Dan blijft er van het realisme van de werkelijkheidskleur weinig meer over, maar binnen de eigen natuur van het schilderij (toch altijd weer een abstrahering) doet dat de harmo nie evenmin geweld aan, integendeel, het ondersteunt die. Dat wordt be werkt door het feit dat alle fragmen ten in deze schilderijen een gelijke waarde hebben. Otto de Kat schildert maar is tevens aanstichter. De schuld aan het kwaad drukt Pancras uit door de manier, waarop hij de tekst zegt. Han Römer als Aigisthos is een verwerpelijk monster, maar in zijn „slotverklaring” laat hij niettemin een aanvaardbare rechtvaardiging voor zijn moorden door klinken. Peter van der Linden als Klytaimnes tra drnukt met een gedetailleerde wisse ling van gebaar en stem de dubbelzin nigheid van ook deze figuur uit: wraak gierige hoer en woedende moeder, wier kind vermoord is door haar man. Nog verfijnder brengt Robert Prager de tra giek van Cassandra tot uitdrukking; hij is zelfs ontroerend als het universele oorlogsslachtoffer die de eigen onder gang heeft voorzien. Het is heel logisch in deze interpretatie, dat de vrouwen door mannen worden gespeeld. Roelant Radier als wachter. Johan Leysen als bode, Han Römer als koorlei der spelen met een eenvoudige helder heid, gesteund door Jaap Boonstra en Hubert Fermin als koorleden. Het spre ken en zingen der spelers wordt voor treffelijk gesteund door Viktor Miler en Pako Keul op trombone en aan slag werk. Kortom, een voortreffelijke voorstel ling, die laat zien hoever Erik Vos met zijn groep gegroeid is naar een volstrekt eigen theatrale taal. Gisteren ging de eerste voorstelling van vijf in de To neelschuur te Haarlem. Men was kenne lijk nog niet ingespeeld in de nieuwe situatie, die anders is van verhoudingen (lager en krapper) dan in het eigen Theater aan de Haven in Scheveningen. Dat was ook aan de belichting te mer ken. Maar die schoonheidsfoutjes zullen snel hersteld zijn. •“HsgffijK.r 1 Balansver!

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11