Kaasindustrie moet Bezetting meubelfabriek WEES ZUINIGER Arrestaties aan Landbouw- prijzen Nationaal onderzoek windenergie Fri-Ki zal minder mensen ontslaan een miljoen gulden aan prijzen :tj GELD meer aan bevordering van afzet gaan doen de lopende band in India Bijlmermeer contactarm stadsdeel MET ENERGIE” Dreigend tekort rij-instructeurs ft' ige piepkleine pikzwarte Dl” 3 k L Tnjk AANTASTING VAN DOELMATIGHEID EN DIENSTVERLENING Minister Lubbers: Forse winststijging bij Leidsche Wol Dreigend ontslag voor 80 man bij Nedal Staking aan boord van „Senegal” beëindigd HU*,' 17 1976 FEBRUARI ECONOMIE DONDERDAG 5 (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) Een Golf Extra, ter waarde van 11.843, 60 van Pon’s Automobielhandel B.V., Leusden. Te winnen in de Nationale Puzzelactie t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. I r*- ,4 w Verhuizing PTT-directie winst De (ANP). LEIDEN (ADVERTENTIE) i (ADVERTENTIE) Behalve het vergroten van het assorti ment is een verdere opvoering van de kwaliteit nodig en een grotere samen werking tussen de exporteurs. Een en 1985. Dat is dan een verdriedubbe- ling in tien jaar. beidsmarkt in Groningen en Leeuwarden niet kan voorzien in de personeelsbe hoefte van de PTT, indien binnen vijf jaar 3400 functies van de Centrale Di rectie worden verplaatst. In het bijzon der geldt dit voor het middelbaar-tech- kan in dat geval zo laag worden, dat het wordt erop gewezen dat de verplaat singskosten van circa een miljard gulden aanzienlijk hoger kunnen worden wan- Voor de 157 personeelsleden die wel ontslagen moeten worden is een afvloei ingsregeling bereikt, waarbij lager en hoger personeel over een kaïn geschoren zullen worden, zo zei de heer Dik. 2,62 5,28 6,45 101,50 29,25 7,10 2,60 58,50 101,50 59,50 46,50 41,75 14,47 4,23 6,50 68,00 13,00 2,72 5,58 6,75 104,50 33,25 9,10 2,70 01,50 104,50 62,50 49,50 44,75 14,77 4,53 7,75 71,00 15,50 NIEUW DELHI. (UPI) Een lid van de oppositie van het Indiase parlement heeft gisteren verklaard dat de afgelo pen vier dagen meer dan 10.000 leden van zijn partij in de staat Tamil Nadoe. in het zuiden van India, «ijn gearres teerd. Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) DEN HAAG. In het Tweede- Kamerdebat over de Energienota heeft minister Lubbers (economi sche zaken) gisteren beaamd dat er grotere besparingen mogelijk zijn. Hij deed daarom tevens een oproep tot bezuiniging, waarin hij uitdruk kelijk de industrie begreep. Het aandeel van steenkool in ons ener- giepakket zal niet groter kunnen worden dan geraamd: 10 percent in HA AFTEN (ANP). Wil de Neder landse kaasindustrie haar afzet in de komende jaren verruimen, dan zal een grotere krachtsinspanning nodig zijn dan in de laatste tien jaar. Dit zei voorzitter Schelhaas van het Produktschap voor Zuivel gisteren in Haatten bij Gorin- chem tijdens een openbare bestuursver gadering van het schap. De heer Dik noemt nieuwe kredieten die Fri-Ki tot nu toe nog niet heeft kunnen verwerven een absolute voorwaarde voor het voortbestaan van Fri-Ki. Dan nog zal er dit jaar geen winst gemaakt kunnen worden, maar dan zit er, zo verwacht de heer Dik, voor de langere termijn in ieder geval een kans in. De twee organisatiebureaus, Raadge vend bureau Bosboom en Hegener uit Amsterdam en het Adviesbureau voor organisatie en informatica uit Nijmegen, hebben hun onderzoek niet alleen op de bedrijfsmatige, maar ook op de perso neelskant van de overplaatsing toege- RIJSWIJK (ANP). Bij het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) in Rjjswjjk zjjn het vorig jaar weer meer examens afgelegd dan in het voor afgaande jaar. In totaal hebben ruim 330.000 mensen hun eerste rijexamen gedaan. Deze ontwikkeling heeft echter een keerzijde. In de rijschoolwereld wordt verwacht, dat indien deze stijgen de belangstelling voor het examen-doen aanhoudt, er volgend jaar een flink tekort aan erkende instructeurs zal zijn. De PTT-directie zal aan de hand van deze structuurschets binnen vier weken een bedrijfsstandpunt overbrengen aan de regering. De directie van de PTT had tot dit onderzoek besloten op grond van de vele protesten onder het personeel van de centrale directie tegen de voor genomen verplaatsing. Van de 5000 per soneelsleden op de centrale directie zou den er 3400 naar het Noorden moeten. Men kantte zich scherp tegen wat werd gevoeld als een ontwrichting van het sociale en gezinsleven, terwijl de Haagse middenstand aanzienlijke vermindering van de omzet zeker achtte. Begin dit jaar kondigde Fri-Ki aan, dat het saneringsplannen versneld wilde afronden. Dat zou het ontslag betekenen voor 30 a 40 man in Oosterwolde, 10 man in ^evenaar en 130 a 150 man in Boxmeer. De ontslagen in Zevenaar en Oosterwolde gaan in hun geheel door en worden in Boxmeer beperkt tot 95. Er werken dan nog ongeveer 1200 mensen bij Fri-Ki. UTRECHT (ANP). Tenzij de con junctuur aantrekt, dreigt bij de Neder landse Aluminium Maatschappij (Nedal) in Utrecht eind augustus ontslag voor 80 van de ongeveer 350 werknemers. Het tot het Hunter-Douglasconcern behoren de bedrijf had de ontslagen liever al veel eerder willen doorvoeren, maar na maandenlange onderhandelingen hebben de vakbonden gedaan weten te krijgen dat het ontslag voor maximaal 80 man pas 31 augustus ingaat. AMSTERDAM (ANP). De Amster damse Bjjlmermeer is een contactarm stadsdeel. Als gevolg van grootschalig heid, de vele flats en het geringe aantal menselijke activiteiten in de wijk, zijn er bijzonder weinig ontmoetingsplaatsen. De sociale opbouw in de Bijlmermeer komt daardoor nauwelijks van de grond. Tot deze conclusie komt een ambtelijke werkgroep van de gemeente in een rap port over de zgn. collectieve ruimten in de Bijlmermeer. Hij vraagt het RCN zich te willen belasten met de coördinatie van het project. In de eerste fase die over een jaar moet zijn voltooid zal het onder zoek gericht zijn op het verkrijgen van een duidelijker beeld over de meest gunstige uitvoering en afme ting van windturbines, hun onderlin ge beïnvloeding (wind-zog-effecten) en vooral van de wijze waarop geprodu ceerde elektriciteit het voordeligst aan het distributienet kan worden toegevoegd. Dit tekort is het gevolg van de aange- kondigde wettelijke maatregelen. Op 1 januari 1977 mogen nog uitsluitend er kende instructeurs les geven. Ongeveer de helft van de nu ruim 12.000 rij- instucteurs in Nederland voldoet aan de nieuwe wettelijke eisen, terwijl wordt aangenomen dat nogeens ruim 2000 in structeurs voor volgend jaar in het bezit zullen zijn van de vereiste papieren. UTRECHT (ANP). De vakbonden cn de pluimveeslachterij Fri-Ki hebben in principe overeenstemming bereikt over het „Plan ’76” voor Fri-Ki. Een van de resultaten is dat in de vestiging Box meer niet (maximaal) 150, maar 95 werknemers worden ontslagen, zo heeft districtsbestuurder Roel Dik namens de Voedingsbonden NVV, NKV en CNV en de Unie BLHP meegedeeld. In 1975 was de produktiewaarde van de Nederlandse kaas 1,8 miljard en de exportopbrengst circa 1,1 miljard. Ne derland neemt 25 percent van de we- reldkaasproduktie voor zijn rekening. Bijna 40 percent van de melkaanvoer in Nederland wordt tot kaas verwerkt. Van de Nederlandse kaasproduktie bleef in 1975 circa 36 percent in eigen land, 51 percent ging naar EEG-landen en 11 percent naar andere landen. Alle 45 personeelsleden van de meubel fabriek O-Style-Romefa hebben beide vestigingen van het bedrijf in Noord- wolde en Frederiksoord sinds dinsdag middag bezet. Aanleiding tot de bezetting was de mededeling dat fusiebesprekingen met het meubelbedrijf Bol en Sharp uit Wolvega zijn af gesprongen. Volgens een woordvoerder van het personeel verkeert het bedrijf in moeilijkheden en zijn de salarissen van januari nog niet uitbe taald. Op de foto bekijken arbeiders het werk van een collega. Er is haast geen materi aal meer om het naar schatting 1]Z> milj. gulden grote orderpakket uit te voeren, aldus de woordvoerder. neer „een lege stoel” moet worden ver plaatst. De organisatiebureaus geven de PTT- directie nochtans het advies een proef te nemen met een of meer regionale direc ties in het Noorden, die dan tevens onderzoek kunnen doen in het kader van de spreiding. Hiermee, zo wordt geschat, zal een periode van circa drie jaar zijn gemoeid. Vier dagen geleden werd de regering van deze deelstaat door de centrale re gering van premier Indira Gandhi afge- zet- Ze motiveerde deze maatregel met de beschuldiging dat enkele leden van die regering decreten die krachtens de noodtoestand vorig jaar juni werden uit gevaardigd, niet opvolgden. Tamil Nadoe was een van de twee staten waar Gandhi’s regerende Con grespartij niet de overhand had. Het aandeel Nederlandse kaas van het totale verbruik in België is 37 percent, in Duitsland 25, in Engeland 7 maar in Frankrijk en Italië daarentegen nog slechts 3 en 2 percent. Het aantal werk nemers in de kaasindustrie bedraagt on geveer 000; bovendien vinden 4000 men sen werk in de kaashandel en -opslag. Onder invloed van de wereidrecessie en de toenemende buitenlandse concur rentie is de kaasproduktie in ons land vorig jaar met 2 percent gedaald, nadat tussen 1965 en 1974 de produktie met 75 percent was toegenomen. „Doordat voor de komende jaren de koopkracht slechts gering zal stijgen, zal de vraag naar onze kaas niet zonder meer blijven stij gen”, aldus drs. Schelhaas, die ook nog rekent op concurrentie van Denemarken, Duitsland en Ierland. De eigenaar van het schip, Passithea Shipping Company, heeft zich bereid verklaard de achterstallige gages (een bedrag van 130.000 gulden) uit te betalen en een cao af te sluiten met de ITF (International Transportworkers Federa tion). De bemanning van de „Senegal” ging 16 januari in staking. Tevens liet men beslag leggen op het schip. Dit beslag is gisteren ook opgeheven. Overigens mag de „Senegal” de Rotterdamse haven nog niet verlaten: de scheepvaartinspectie heeft het schip een vaarverbod opgelegd, omdat men het niet zeewaardig acht. BRUSSEL (ANP). De landbouw- commissie van het Europees Parlement is van oordeel dat de Europese land bouwprijzen voor het komende seizoen met gemiddeld 9,5 percent verhoogd moeten worden. De Europese Commissie daarentegen heeft voorgesleld die prij zen met gemiddeld 7,5 percent te verho gen. De landbouwcommissie van het Euro pese Parlement heeft haar advies geba- deerd op de ervaringen van de boeren in de afgelopen twee jaar. De Europese Commissie had echter kostenstijgingen e.d. in de afgelopen drie iaar m aanmer king genomen. wKLdK t i«M DEN HAAG. Verhuizing van de centrale directie van de PTT van Den Haag naar Groningen en Leeuwarden is „wezenlijk schadelijk voor de doelmatigheid en de dienstverlening van de PTT in de toekomst”. Aldus blijkt uit de „structuurschets spreiding directie PTT”, die in opdracht van de hoofddirectie door twee organisatiebureaus is vervaar digd. van Leidsche Wolspinnerij NV is in de eerste negen maanden van het op 1 april begonnen boekjaar 1975-1976 ten opzich te van dezelfde periode in het boekjaar 1974-1975 gestegen van 1,5 miljoen tot 2,2 miljoen. Het exploitatiesaldo nam toe van 3,08 miljoen tot 4.76 mil joen, aldus de onderneming. Het bedrijf zal een onveranderd interim'lividend van 6 percent uitkeren. ROTTERDAM (ANP). De staking aan boord van het Cypriotische schip „Senegal”, dat ligt afgemeerd in de Rot terdamse Waalhaven, is opgeheven. Gis termiddag zijn een vertegenwoordiger van de Federatie van Werknemersorga nisaties in Zeevaart (FWZ) en de Griek se rederij tot overeenstemming gekomen, zo heeft de federatie meegedeeld. Minister Lubbers van Economische Zaken heeft na overleg met zijn ambtgenoot Trip voor Wetenschaps beleid besloten 1,5 mln. gld. beschik baar te stellen voor de eerste fase van het nationaal onderzoekprogramma windenergie. Dit deelt de minister mee in een brief aan het Reactor Cen trum Nederland (RCN). ander is noodzakelijk, omdat de voor sprong die Nederland als kaasexporterend land heeft, door buitenlandse concurren tie verloren dreigt te gaan, aldus de heer Schelhaas. Een vrij groot aantal exporteurs ver zorgt de kaasexport; de vier grootsten 75 percent van de totale export. Grotere samenwerking zou ertoe moeten leiden dat de Nederlandse kaas, vooral in En geland, Frankrijk en Italië op veel meer verkoopplaatsen aanwezig is, zei drs. Schelhaas, die prijsconcurrentie bij leve ring aan de buitenlandse groothandel en concessies ten aanzien van de kwaliteit als middelen tot opvoering van de kaas- afzet, van de hand wees. Nedal kampt al enkele jaren met forse verliezen. Het bedrijf is de afgelo pen paar jaar al twee keer gereorgani seerd. Toen kon, mede dankzij de vak bonden, het aantal ontslagen nog vrij beperkt worden gehouden, aldus de heer Van Breukelen van de Industriebond NKV. Maar ondanks een en ander is het bedrijf toch weer zozeer in de proble men gekomen dat de continuïteit alleen maar kon worden verzekerd door de thans op handen zijnde reorganisatie. Volgens Lubbers onderneemt ons land met de opvoering van het kolenaandeel al de grootste sprong van de gehele EEG. Andere landen zijn veel meer op kernenergietoepassing aangewezen, ter wijl wij kunnen profiteren van onze aardgasvoorraden. Het aandeel van aardgas in het totaal moet echter in 1985 tot 36 a 38 percent zijn terugge bracht. aldus de bewindsman. Steenkool zal voornamelijk worden benut voor industriële toepassing en voor elektriciteitscentrales. Voor het transport van kolen zullen zeker nieuwe technologieën worden toegepast, zei Lubbers. Of de Nederlandse kolenvoor raden nog binnen afzienbare tijd een rol kunnen spelen is te betwijfelen. In dit verband betoogde Lubbers dat kolenver gassing niet binnen afzienbare tijd reali seerbaar is. Wat het aardgas betreft, de bewinds man ontraadde de Kamer het aannemen van twee dinsdag ingediende moties over de besteding van de opbrengsten. Een motie van de VVD wil een deel van de aardgasbaten aanwenden ten gunste van het bedrijfsleven, ter versterking van de economische opbouw.' Een CHU-motie vraagt financiering van het onderzoek naar alternatieve energiebronnen uit de aardgaswinst. De staat zal doorgaan met het kopen van aardgas uit het buitenland, zei Lub bers, ook om de eigen reserve niet te snel uit te putten. Tevens is er de mogelijkheid dat aardgas wordt gekocht voor doorvoer naar bijvoorbeeld West- Duitsland. Met Algerije wordt nog steeds gepraat over invoer van vloeibaar gas. Voor de tankers, die dan moeten worden gebouwd, zijn studies aan de gang. Volgens de minister werkt de isolatie- regeling voor woningen „buitengewoon goed”. Per maand worden ongeveer 12.000 woningen geïsoleerd. De omvang van de isolatie is evenwel „beduidend kleiner” dan was geraamd: per woning bedraagt de omvang van de isolatie in geld uitgedrukt ongeveer 2.000. Tegen de verdere uitvoering van de reorganisatieplannen voor 1973 zullen de bonden zich niet verzetten op voorwaar de dat ze de ontwikkeling op de voet kunnen volgen, „zodat we niet achteraf met de fouten geconfronteerd hoeven te worden”, aldus de vakbondsbestuurder. spitst, waartoe de regering in pricipe al heeft besloten. De organisatiebureaus hebben vastge steld dat het personeel het verplaat- singsbeleid ervaart als een bedrijfs- vreemde inbreuk op het bij de PTT sterk in ontwikkeling zijnde sociaal be leid. Zonder een zeer zorgvuldig beleid, aldus de onderzoekers, kunnen de sociale en psychische processen de continuïteit ernstig in gevaar te brengen en de indivi duele personeelsleden en hun verwanten voor grote problemen plaatsen. Het percentage meeverhuizenden - het wordt thans geschat op 40 tot 55 percent - in dat geval zo laag worden, dat het leidt tot „functioneel verval van de be treffende PTT-onderdelen zodat daar door ook de spreidingsdoelstellingen niet kunnen worden verwezenlijkt”. Er wordt aan toegevoegd dat het vertrou wen van het personeel in zijn directie nu al ernstig is ondermijnd: „Goed over leg en gefaseerde vermindering van on zekerheden zijn noodzakelijk”. Er wordt aan toegevoegd dat de ar- naar noorden „schadelijk” x^$^

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17