Mentaal zwakke rijder Jorritsma kende opmerkelijke metamorfose Valentijn en Van Helden nog sneller SP0R1W® Euwe: „Geen Amerikaan of Rus praeses SPORTIEF 11^1 Soririema berenburg MET JONG SCHAATSTALENT” Alberto blijft uw mordeel-slijter Kasoff.. wodka John Haig whisky O375liter cB „NEDERLAND TE VOORZICHTIG van FIDE” Pak’m beet! Ml fell '0 r Alberto Olympische winterspelen VEEL TE VEEL KAARTEN VERKOCHT VOOR CEREMONIE FF FM 19 19 76 FEBRUARI 5 SPORT DONDERDAG O In beweging Psychologisch - M i I- (Van onze speciale verslaggever) SS en Jorrit Jorritsma: „Ik was gefrustreerd door het tijdperk Schenk-Verkerk.” in teken van de chaos (Van onze speciale verslaggever) (ADVERTENTIE) 70 de 760204. Natuurlijk waren lang niet alle atle ten daarbij present, omdat sommigen zich al volledig op de komende wedstrij den concentreren en weer anderen, zoals de Nederlandse schaatsers, nog niet eens zijn gearriveerd. Voor Nederland droeg kunstrijdster Dianne de Leeuw de natio nale driekleur, terwijl verder de schaat- sters Annie Borckink, Christ Jaarsma en Sijtje van der Lende meemarcheerden, alsmede chef de mission Bram Leeu wenhoek, chef d’equipe Jan Busscher en staatscoach Gerard Maarse. .1 AMSTERDAM (ANP). Dr. Max Euwe, de 74-jarige president van de internationale schaakfederatie (FIDE), heeft gereageerd op de kritiek ten aanzien van zijn persoon, geuit door wereldkampioen Anatoli Karpov. Euwe zei dat de wens van Karpov, een FIDE-voorzitter uit Rusland, niet verwezenlijkt zal worden. De voorzit ter van de FIDE, die verrast was over de kritiek, vertelde: „De schaak bond van Rusland zal in de vergade ring van de federatie nooit voldoende steun krijgen om een dergelijk ver langen uit te voeren. Men kan slechts rekenen op de stem van de negen oosteuropese landen en enkele lidsta ten uit Afrika. Aan de andere kant”, voegde de heer Euwe er aan toe, „zal ook de bond van de Verenigde Staten nooit genoeg stemmen kunnen ver werven om een Amerikaan tot presi dent van de FIDE gekozen te krij gen”. Opening twaalfde Winterspelen stond 1500 meter: 1. Van Helden (Ned.) 1.59.12, 2. Carroll (VS) 2.00.50, 3. Kleine (Ned.) 2.01.58, 4. Vriend (Ned.) 2.01.59., 6. Pasman (Ned.) 2.02.55, 8. Derksen (Ned.) 2.04.26. Bij de duizenden die het stadion maar snel verlieten, of zelfs helemaal niet binnen zijn geweest, bevonden zich ook veel buitenlanders. Zoals een grote groep Japanners, die een halve reis rond de wereld nu bijna voor niets heeft ge maakt, en ook opvallend veel Nederlan ders. „Toen wij eindeljjk binnen waren, vreesde ik dat wij het stadion niet meer INNSBRUCK. De overtuigingskracht waarmee Jorrit Jorritsma zijn visie op de schaatssport ontvouwt, is verbijsterend voor wie hem als een mentaal vrij zwakke schaatser kent. Jorritsma, die nu zelf toegeeft destijds gefrustreerd te zijn geweest door het tijdperk Schenk-Verkerk, trekt de aandacht van omstanders als hij met een indringend stemvolume op de zittribune van het Olympische ijsstadion laat weten: We zijn in Nederland altijd veel te voorzichtig geweest met onze talenten. Keihard trainen op jonge leeftijd kan met een goede begeleiding geen kwaad. Kijk maar naar de zwemsport. Ook in het schaatsen zullen we onherroepelijk die kant opgaan. Je moet met dertienjarigen gaan beginnen, en na een paar jaar consequente harde training kun je dan topprestaties verwachten”. „De benadering en de mentaliteit van het Oostduitse schaatsen spreekt me ge weldig aan. De toprijdsters zijn allemaal persoonlijkheden, en uiterst zelfstandige sportmensen. Als je met ze praat, komen ze goed over. Ze weten waarmee ze bezig zijn. Ze hebben gekozen voor hun Een Nederlandse reisleidster bezorgd: „Een van de dames uit mijn gezelschap zit hier met een gebroken arm”. En een mevrouw uit Brussel: „Iemand trok plot seling de tas uit mijn hand. Al mijn geld en cheques zaten erin”. In het stadion zelf verliep de ope ningsceremonie precies zoals de organi satoren het zich hadden voorgesteld. Dat er dit jaar allerlei nieuwe dingen zijn ontwikkeld, is nog maar het begin, aldus Jorritsma. „Iedereen heeft gepro beerd iets nieuws in het schaatsen te stoppen, wat natuurlijk een erg interes sante zaak is. De schaatspakken, waar alle schaatsers nu opeens gek van zijn, hebben vooral psychologische kracht. De grotere snelheid die ermee ontwikkeld kan worden, is gering. Het pak zelf scheelt een tiende seconde op de 500 meter, en als je er een speciale kap bij draagt, scheelt dat ook nog eens een tiende. De Duitsers hebben trouwens een ander kostuum- Op het traditionele pak hebben ze een laklaagje gespoten, waar door het gladder is en geen lucht door laat”. Amsterdam Breda Bussum Castricum Delft •Delfzijl Den Haag Doetinchem Eindhoven Emmen Groningen Haarlem Harderwijk Heemskerk Hilversum Kerkrade Lisse Maastricht i Nuenen Nunspeet Oostzaan Ridderkerk Rotterdam Sittard I Stadskanaal «Tiel Veendam Velp«Voorschoten «Wassenaar I Winschoten* Zaandam «Zoetermeer* Deze opvatting komt overeen met de aanpak van de sluwe Noorse schaatstrai- ner John Tenmann, die zijn pupillen in sneltreinvaart naar de top wil jagen, en of dit nu gepaard zal gaan met een korte carrière, zal hem een zorg zijn. Lijnrecht staat hier het Nederlandse principe tegenover. Jonge, beloftevolle rijders, worden altijd gespaard. „Want”, zo luidt het standpunt van Leen Pfrom- mer, „als je van jongens van negentien, twintig jaar al het uiterste wilt vergen, zijn ze na twee jaar volledig opgebrand”. Zes Nederlandse schaatscoaches zijn gedurende de Olympische Winterspelen in Innsbruck in buitenlandse dienst. Het zijn: Cees Smouter (Italië), Kees Verkerk (Zweden), Peter Schotting (Verenigde Staten). Henk van Dijk (B- coach van West-Duitsland), Pierre Bijsterveld (België) en Jorrit Jorritsma (Canada). aan de lage kant ligt. Neem nou de Oostduitse dames. Binnen twee jaar heb ben zeven Oostduitse rijdsters vanuit het niets de wereldtop bereikt. Dit kan al leen maar mogelijk worden doordat het niveau niet erg hoog ligt. Helaas voor Oost-Duitsland zijn de Olympische Spe len een jaar te vroeg. Als ze drie jaar de tijd hadden gehad, zouden ze alles heb ben gewonnen wat er te halen is”. Het werk van Jorrit Jorritsma voor de Canadese schaatsbond is frappant. In de 17_jarige Gastan Boucher en Elisabeth Appleby heeft de Nederlander de beschikking over grote internationale beloften. Bij de wereldkampioenschap pen voor junioren in Madonna di Campiglio, drie weken geleden, veroverde Elisabeth Appleby zelfs de titel. Jorritsyna komt aan het einde van dit seizoen terug naar Nederland. Hij hervat zijn werkzaamheden aan de HTS in Alkmaar, waar hij als leraar lichamelijke opvoeding werkzaam was. De naam van Jorritsma is de laatste tijd vaak in verband gebracht met een functie als coach in Nederland. „De schaatssport is momenteel volop in beweging. Dat er zo hard wordt gereden, ligt natuurlijk ook aan de Olympische Spelen, want iedereen heeft er een schepje bovenop gegooid. Maar voor mij is het net zo duidelijk dat het peil in vergelijking met andere sporten De Olympische eden werden uitge sproken door de Oostenrijkse bobsleeër Werner Delle Karth namens de deelne- Nadat de muziekcorpsen, de fanfarebla zers, het schoolkoor en de vlaggenzwaai- ers hun act hadden opgevoerd, mar ei eerden de deelnemers en deelneemsters van de 37 naties (Libanon liet op het laatste moment verstek gaan) die er in Innsbrück bij zijn, het Bergisel-stadion binnen. In het kader van de strenge veilig heidsmaatregelen die rond deze Winter spelen zijn getroffen, was de overbezet ting van het Bergisel-stadion natuurlijk een belachelijke zaak. De op recet tes beluste organisatoren namen de chaos, die door de honderden agenten en militairen niet meer in de hand kon worden gehouden, voor lief in de weten schap dat rond het stadion een dichte ring van veiligheidstroepen was getrok ken. Maar als er desondanks een inci dent had plaatsgevonden, was de ramp niet meer te overzien geweest. De officiële opening van de twaalfde Winterspelen werd verricht door de Oos tenrijkse president dr. Rudolf Kirch- schlager, terwijl het Olympisch vuur werd ontstoken door twee Oostenrijkse win naars van de spelen van 1964, die ook in Innsbruck werden gehouden, namelijk Christi Haas, die toen het goud bij de afdaling won. en Josef Feistmantel, die winnaar van het tweepersoons-rodelen werd. „De Noren hebben het rolschaatsen weer ingevoerd, en daar ben ik persoon lijk wel een voorstander van. Ik heb er vroeger goede ervaringen mee opgedaan. Sommige sprinters beschikken momen teel over schaatsen met hogere ijzers, waardoor ze in de bochten op hoge snelheid niet zo snel met de schoen het ijs raken. En zo zullen er ongetwijfeld nog meer dingen volgen. Het schaatsen wordt nu pas echt interessant”. Jorrit Jorritsma wil daar erg graag ten nauwste bij betrokken blijven, zoals Jorritsma: „Ik zeg niet zonder meer ja, want ik wil precies weten op welke manier men de schaatssport in Nederland wil aanpakken.” Jorritsma vindt in ieder geval dat het roer in Nederland om moet. Hij heeft een uitgesproken mening over de toekomst van het internationale topschaatsen, zoals blijkt uit bijgaand interview. uit zijn geestdriftig betoog blijkt. „Ja, ik ben wel veranderd sinds ik als schaatser ben gestopt”, geeft hij tenslotte toe. „In de periode direct daarna heb ik veel geleerd toen ik mijn studie moest afma ken. Ik kwam tot de ontdekking dat je best je doel kunt bereiken, al gaat het je niet zo gemakkelijk af. Maar met kei hard werken kom je er ook”. Voor duizenden mensen hoefden Olympische Winterspelen, die juist geo pend werden, al niet meer. Het feit dat voor de openingsceremonie veel te veel kaarten waren verkocht, had voor hen het feest verknald. Enkele tientallen toeschouwers zijn als gevolg daarvan zelfs in het ziekenhuis beland, of moes ten met verwondingen naar huis worden vervoerd. In de enorme chaos van du wende mensen waren zij onder de voet gelopen. De af- en aan-rijdende zieken auto’s moesten zich moeizaam een weg door de mensenmassa zoeken. Vol met slachtoffers keerden zij voetstaps terug, waarbij de gewonden soms zelfs op de motorkap waren gelegd. sport en zijn bereid daarvoor werkelijk alles een paar jaar opzij te zetten”. „Die in"telling hebben de Amerikanen ook. Maar in Nederland valt er altijd wel wat te zaniken. Je hoort altijd flauwe excuses als de prestaties zijn tegengevallen. Bij- de dames is er doorlo pend wat aan de hand, maar waarom hebben jongens als Derksen, Vriend en Kleine het nog nooit echt gemaakt? Een kwestie van mentaliteit, en dat kun je onmogelijk Leen Pfrommer kwalijk ne men. Pfrommer is zonder meer een vakman, die het maximale uit Schenk. Verkerk en Bols heeft gehaald. Je kunt niet van hem verwachten dat hij de schaatsers die onder zijn hoede komen, volledig moet opvoeden in de topsport- De kernploeg is geen opleidingsinstituut. Karakter, de wil om te slagen, dat moet je van jezelf hebben”. „Het probleem is, dat de nieuwelingen in de ploeg meteen beïnvloed worden door de anderen, zodat die verkeerde mentaliteit haast niet uit te bannen is. Je zult daarom met een volledig nieuwe lichting moeten beginnen. Maar ik geef toe dat de harde aanpak voor jongeren niet zonder problemen verloopt. Elisa beth Appleby was niet gewend aan zwa re training. Ze heeft daarom wel last gehad van slapeloosheid. Haar lichaam heeft zich volledig moeten aanpassen”. De afgelopen twee jaar heeft Jorrit Jorritsma de begeleiding van zijn jonge rijders en rijdsters helemaal alleen voor zijn rekening genomen. „Vanwege de beperkte mogelijkheden die er in Cana da zijn”, verklaart hij, „maar in de toekomst zal het hele patroon van de begeleiding zich gaan wijzigen. Geen land zal daaraan kunnen ontkomen, want anders verlies je het contact. Een schaatsteam zal terzijde worden gestaan door arts, psychotherapeut, psychiater, fysioloog, en een coach, die alleen nog het taktische gedeelte zal verzorgen. Het trainingsprogramma wordt samengesteld door fysiologen, zij dragen althans de wetenschappelijke gegevens aan voor de coach. Alleen op die manier kan het schaatsen zich ontwikkelen tot een vol waardige internationale sport”. INNSBRUCK. Zo’n vijfhonderd miljoen tv-kijkers over de hele wereld en ruim 60.000 mensen in het Bergisel- stadion van Innsbruck hebben woens dagmiddag genoten van het imposante schouwspel dat de opening van de twaalfde Olympische Winterspelen bood. Buiten het stadion heerste op het mo ment dat de deelnemers binnenmar cheerden en de nationale vlaggen wer den gehesen, echter een onbeschrijflijke chaos. Ambulances reden af en aan, woedende mensen verscheurden hun toegangsbewijs, waarvoor zij 250 tot 500 shilling hadden betaald (zo’n 35 tot gulden). levend zouden kunnen verlaten. Ik heb direct tegen mijn vrouw gezegd dat we maar weer snel terug moesten gaan”, vertelde de heer Schubert uit Zwolle, een van de vele „slachtoffers”. Een fraai voorbeeld hiervan gaf Pfrommer nog afgelopen zondag in Da vos, toen zijn debutanten in de kern ploeg, Joop Pasman en Jan de Vries, de 10 km moesten rijden. Hun tijden waren internationaal gezien aan de magere kant, maar de Nederlandse bondscoach totnde zich uiterst tevreden. Pfrommer vertrouwt volledig op zijn lange-ter- mijnplannling, want was dit ook niet de sleutel voor het succes van Schenk, Verkerk en Bols? „Maar dat is een ouderwets stand punt”, zegt Jorrit Jorritsma. „In de hui dige topsport moet je gewoon op korte termijn werken. Je mag niet blind zijn voor de ontwikkelingen om je heen- Waarom staat het zwemmen op een hoog niveau? En de dames-atletiek? Omdat ze er op jonge leeftijd meteen keihard tegenaan gaan”. Van het chaotische toneel dat het openingsfeest bood, hebben zakkenrollers dankbaar gebruik gemaakt. Bij de politie in Innsbruck kwamen nog tijdens de ceremonie bestolen toeschouwers hun beklag doen. Ook de organisatie kreeg een stroom van klachten te verwerken, en wel van mensen die niets hebben gezien. De belangrijkste uitslagen: 500 meter: 1. Valentijn (Ned.) 38,60 seconden (nieuw i Ned. ree.), 2. Granath (Zw.) 38,64, 3. Müller (VS) 38,75, 4. Immerfall (VS) 38,85, 5. Chapin (VS) 39,08, 7. Bazen (Ned. 39,38, 8. Van.Helden (Ned.) 39,81. Fakkeldrager Josf Feistmantel heeft het Olympisch vuur ontstoken en de fakkel aan Christi Haas overgegeven, die het vuur uit 1964 ontsteekt. Op de 1500 meter reikte Hans van Helden tot de beste wereldseizoenpresta- tie. Van Helden kwam na 1 minuut en 59,12 seconden over de finish. e De voorzitter van de Bundesligaclub Schal ke '64 Siebert en de vroegere penningmeester, Aldenhoven, zijn gistermorgen door de recht bank van Essen vrijgesproken. Siebert en Aldenhoven waren beschuldigd van het ple gen van meineed in eerdere processen van het Bundesliga-schandaal. De Noorder-rondritten, de Groningse schaatsmarathon die voor zaterdag op het programma stond, gaat niet door. Volgens de organisatoren is het niet verantwoord de wedstrijd te handhaven. Starlift uit Voorburg heeft het sponsorcon tract met de volleybalvereniging Blokkeer, dat aan het einde van dit seizoen zou aflopen, met twee jaar verlengd. Het organisatie-comité van de profronde door Nederland, die van 24 tot 29 augustus wordt gehouden, heeft besloten de proloog van dit evenement te houden in het Brabant se Deurne, dat uit vele kandidaten de voor keur kreeg vanwege de centrale ligging. De Nederlandse basketbalbond heeft een herenploeg ingeschreven voor het voor-Olym- pisch toernooi dat van 24 juni tot en met 3 juli in Hamilton (Canada) wordt gehouden. In Hamilton strijden 17 landen, waarvan er drie gekwalificeerd worden. Het Russische paar Ljoedmilla Pakhomo- va-Alexander Gorsjkov heeft in Innsbruck na de eerste verplichte dansen de leiding bij de Olympisch titelstrijd in het ijsdansen. mers, en Willi Köstinger namens de nemers en deelneemsters tenslotte af- Tiroler dansgroepen mochten de deel nemers en deelneemsters ten slotte af marcheren. De strijd om goud, zilver en brons kon gaan beginnen. De omstandigheden waaronder Van Heiden zijn prestatie op de 1500 meter boekte, waren verre van ideaal. De rij ders hadden èrg veel last van de vochti ge lucht, waardoor een aantal met ademhalingsmoeilijkheden kampte. Van Helden zal vandaag een aanval doen op het wereldrecord op de tien kilometer, dat met een tijd van 14.50.31 sinds de Europese kampioenschappen in Oslo (eind vorige maand) op naam staat van de Noor Sten Stensen. DAVOS (SI). Jos Valentijn heeft gisteren tijdens internationale schaats wedstrijden te Davos het Nederlands record op de 500 meter verbeterd gebracht op 38,60 seconden. Het oude record stond sinds zaterdag met 38,66 seconden reeds op zijn naam. tóe i - K Vb p^gaA^y <ei- -Aiif-F'f:

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19