DEN UYL OMSCHRIJFT COMPROMIS ALS v Schaefer: „Nieuwe subsidies voor stads vernieu wing WERKWIJZE NIEUWE ONDERNEMINGSRAAD narcoticahandel F Nederland nog steeds centrum „MIRACULEUS” „Dollardkanaal wel binnendijks” Enfe] dit ftm 1 -BB /f 1 iD BI 99 Br ALFRINK BIJ BESTUURSOVERDRACHT AARTSBISDOM: yj D 2 BUITENLAND BINNEN- EN 19 76 FEBRUARI 5 DONDERDAG Door ijs gezakt (Vervolg van pag. 1) Gebrekkige voorlichting Boven water Deel 3 Doodgeslagen 1 Amalrik Kernproeven GRONINGSE STATEN: (Van onze correspondent) Maximumsnelheid Moeilijke punten h< de in m sc de W Kojak Wat de hoofdpunten aangaat, heeft het voorstel tot wijziging van de Wet op de Ondernemingsraden, waarover het kabinet gisteren na wekenlang beraad overeenstemming heeft bereikt, betrekking op de samenstelling en de bevoegdheden van die raden. Dit heeft minister Boersma van Sociale Zaken gistermiddag meegedeeld. Planologie Niet corrupt Thorpe „Miraculeus” Scheepsramp toen zijn opvolger het bestuur over het aartsbisdom overnam. UTRECHT. De benoeming van Joannes kardinaal Willebrands tot aartsbisschop van Utrecht is in meervoudig opzicht uniek. Voor eerst omdat het sinds het herstel van de kerkelijke hiërarchie in Ne derland (1853), nooit is voorgeko men, dat een nieuwe aartsbisschop werd benoemd, terwijl zijn voor ganger nog in leven is. Vervolgens, omdat het voor Nederland nieuw is, dat iemand uit een ander bisdom benoemd wordt tot bisschop van een diocees, dat niet het zijne is. Bijzonder in dit verband is nog, dat de benoemde reeds bisschop is. Van een en ander maakte de scheidende aartsbisschop van Utrecht, Bernard kardinaal Alfrink, gisteren gewag, D X, (Va bevoegdheden en samenstelling Sociale Zaken tijdens de persconferentie na afloop van het debat Minister Minister President Den Vyl gaat (Van onze correspondent) r WEERRAPPORTEN 1 til 7 De benoeming en het ontslag van de directie van de onderneming wordt een kwestie waarover de ondernemingsraad voortaan advies mag gaan uitbrengen. De directeur maakt niet langer deel uit van de raad. Hij verliest dus de leiding daar. De OR wordt in de toe komst dus uitsluitend door en uit het personeel samengesteld. Het beraad met de bedrijfsleiding vindt in de toekomst plaats in een raad van overleg, die bestaat uit de onderne mingsraad plus de directie. De verplichting van de ondernemer om de OR (geheime) informatie te geven wordt uitgebreid, Zodat de werknemers de kans krijgen de kwaliteit van hun beraad te verhogen. vooruitzichten voor zaterdag: droog weer met opklaringen, lichte tot matige vorst 14 6 21 17 0 0 1 1 9 4 13 7 ten) weerspiegelde de variëteit van op vattingen die er binnen het bedrijfsleven hierover bestaat, aldus Boersma. „Wij hebben met deze herziening aan sluiting gezocht bij de bestaande wet van 1950, die in 1972 is herzien”, aldus drs. Boersma. „Het vooroverleg door de OR, zonder directeur, dat in veel onder- nemingen al aan het groeien was, wordt nu wettelijk geregeld. Dit betekent een verzelfstandiging van de OR, die kan leiden tot een groeiende kwaliteit van het beraad”, aldus de minister. Het compromis in het kabinet bete kent overigens niet dat de medezeggen schap in de ondernemingen nu al op korte termijn wordt herzien. Het con- cept-wetsontwerp gaat deze dagen naar de Raad van State, die een juridisch advies uitbrengt aan de regering. Ver- pe mogen worden van de hoge kosten die dit met zich meebrengt. Hij kondigde een wetsontwerp aan waarin een nieuwe regeling voor de bescherming van huur ders is opgenomen. Huurders zullen op grond hiervan huursubsidie krijgen, die wordt berekend naar de hoogte van het inkomen. Deze gedachte had Wibaut 60 jaar geleden al, zei Schaefer. U ziet dus hoe lang het duurt voor maatschappij vernieuwing kan worden doorgevoerd. Eind vorig jaar heeft Veilig Verkeer Nederland in het kader van de actie „Blij u te zien” de verlichting van 35.000 auto’s, bijn 9000 fietsen en 1600 brom mers gecontroleerd. Eén op de drie au to’s bleek mankementen aan de verlich ting te hebben. Bij de tweewielers ver toonden meer fietsen dan brommers ge breken. dc de gi de de aa za vc zi re zi. ve zo w.stil no ono o o ono wnw zzo w nno ono ozo o w.stil nw ono ozo ono w.stil ono o n w o no z nnw n w.stil 26 0,1 0 7 0 0,4 0 0 0,6 0 0 9 0,4 0,3 0 I cor nae doe aar kui Yo: wa vai len ma hu ma Fr wc va on joi ho be le^ vi( zie So ge I ver lee Coj kri ziel vin wo nee df A A ni d( V sur cor NeJ liar voo ma ger erv opi sin 5 12 14 -3 14 -2 2 2 -18 6 -3 13 4 3 mist regen geh. bew. motregen h. bew. regen geh. bew. geh. bew. z. bew. 1. bew. z. bew. onbew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. h. bew. mist 1. bew. onbew. 0 o o o 4 0 0 53 0 0 0 0,9 4 0,2 14 20 0 9 -5 4 14 11 -4 2 1 8 12 -5 8 -3 -2 0 -24 -2 -3 6 1 1 6 8 9 M3 Si? G 0 0 0 o o o o o o o Boersma van over de wijziging ondernemingsraden. Het Amerikaanse bureau voor ener- gie-onderzoek heeft gisteren in de woes tijn van Nevada twee ondergrondse kernproeven genomen. De sterkte van de kernladingen lag tussen de 20.000 en 200.000 Tnt. DEN HAAG. Nederland blijft het voornaamste centrum voor de illegale levering en distributie van verdovende middelen in West-Europa en is daardoor geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. z. bew. z. bew. geh. bew. mist regen niist geh. bew. geh. bew. sneeuw onbew. De mogelijkheden om in beroep te gaan tegen het beleid van de onderne mer dan wel de arbitraire bedrijfscom- missie worden wettelijk verruimd. Het aantal kwesties waarover de OR méde beslist hetgeen uiteraard verder gaat dan de zojuist genoemde advisering wordt verruimd. De veiligheid en het werkoverleg in het bedrijf gaan daar in ieder geval onder vallen. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruch Kopenhagen geh. bew. Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanboel Las Palmas Tunis Politie-luitenant Kojak uit de gelijk namige Amerikaanse televisieserie moet de politie van Tel Aviv helpen bij het opsporen van daders van een bankdief- stal waarbij enkele dagen geleden een paar miljoen Israëlische ponden werden buitgemaakt. De overvallers gingen na melijk te werk volgens een methode die in één van de Kojak-afleveringen werd getoond. De recherche gaat die film nu bekijken om aanknopingspunten te vin den. P ti d e d i e I minis w«w In Blnn»n- «n buitenland 1 8 2 -12 -2 Kardinaal Willebrands de 68ste op volger van Utrechts eerste aartsbisschop, Sint Willibrord zei erg gelukkig te zijn geweest met het vertrouwen en de vriendschap die hij jarenlang van zijn voorganger, kardinaal Alfrink, heeft mo gen genieten. „Daarvan heb ik vooral tijdens het beraad over het al dan niet aanvaarden van mijn benoeming tot aartsbisschop van Utrecht, een dankbaar gebruik gemaakt”. Tevens merkte hij op blij te zijn om na een af viezigheid van vijftien jaar weer terug te zijn in zijn geboorteland Nederland. „Mijn Neder landse afkomst verloochent zich niet”. Bij de plechtige installatie van kardi naal Willebrands op zaterdag 21 februari in de kathedraal van Utrecht zal zijn wapen op de bisschopszetel worden aan gebracht. Het wapen van kardinaal Wil lebrands, die tot nu toe titulair aartsbis schop van het niet meer bestaande bis dom Maurania in het Noordafrikaanse Mauretanië was, stelt een opgericht zwaard voor, omgeven door vurige ton gen. Zijn wapenspreuk is: „Vertitatem in caritate”, (Waarheid in liefde). c ■j? és O o ono ono o o o no ono o Er is in Nederland geen enkele hoger beroepsopleiding planologie. De Nationa le Verkeersacademie in Tilburg wil in augustus zo’n studierichting aan het pro gramma toevoegen. Aan minister Van Kemenade (Onderwijs en Wetenschap pen) heeft het academiebestuur gevraagd een dergelijke HBO-opleiding op het scholenplan te zetten. Binnen enkele weken nadat de Raad van State het akkoord juridisch heeft beoordeeld zal de Tweede Ka mer onder meer de volgende wijzigingen in de Wet op de Ondernemingsraden worden voorgesteld: Een 33-jarige in 1971 spoorloos ver dwenen inwoner van Groningen, die wordt verdacht van diverse zwendelza- ken, heeft zich plotseling bij de politie gemeld. Waarom de man dit deed, is de recherche van Groningen niet duidelijk, want hij verleent nauwelijks medewer king aan het onderzoek. Wel verklaarde hij de afgelopen jaren in Israel, Marok ko, enkele Arabische landen en België te hebben gewoond. Schuldeisers hebben nog een bedrag van ruim 350.000 gulden van de Groninger tegoed. De secretaris-generaal van de Itali aanse consumentenbond, Vincenzo Dona, is gisteren door de Romeinse rechtbank vrijgesproken van aanklachten wegens corruptie. Dona werd er twee jaar gele den van beschuldigd geld van levens middelenfabrikanten en een telefoon maatschappij te hebben afgetroggeld in ruil voor een positief advies aan de regering over een verhoging van de prijs van olijfolie en de telefoontarieven. Als gevolg van deze beschuldiging kwamen er bij de consumentenbond vrijwel geen contributies meer binnen, waardoor het werk van deze organisatie in feite stil kwam te liggen. De 21-jarige P. Hoogenboom is giste ren in zijn woonplaats Nieuwkoop tij dens het schaatsen door het ijs gezakt en verdronken. In Heerenveen is de vijfjarige Marten Nijdam overleden na dat hij gistermiddag bij het spelen op het ijs in een wak was geraakt. Het jongetje kon nog wel op het droge worden gebracht maar in de loop van de avond overleed hij in een ziekenhuis. OR-nieuwe stijl: wijziging van Op het ogenblik zijn naar schatting ongeveer 50.000 automobilisten nog niet in het bezit van deel drie van het kentekenbewijs. Dit betekent dat zij for meel bekeurd mogen worden als de politie hen aanhoudt. Justitie zal echter nog enkele weken „soepel” optreden. Volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat zullen alle aanvragen over enkele dagen afgehandeld zijn. Premier Den Uyl zei dat de moeilijke punten bij het overleg over de onderne mingsraad waren geweest: 1) de be voegdheden, 2) de samenstelling, de structuur van het voorges telde overleg. Het moeilijkst lag de vraag, waar en hoe de besluiten in de onderneming moeten worden genomen als het gaat om advie zen van de ondernemingsraad. Daarvoor is naar de mening van Den Uyl nu een afgewogen en zorgvuldige regeling ont worpen. Den Uyl en Boersma gaven te ver staan, niet te verwachten dat het ont werp nog dit jaar door de Tweede Kamer wordt afgehandeld. Aangezien er in de lente van 1977 verkiezingen zijn, en het kabinet dus aftreedt, staat aller minst vast of de wetswijzigingen nog wel in deze kabinetsperiode worden af gehandeld. De Tweede-Kamerleden Wiegel en De Koster (beiden VVD) hebben minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken schriftelijk gevraagd welke stappen de Nederlanse regering denkt te onderne men ten behoeve van de Rus Amalrik en zijn echtgenote. Zij deden dit naar aanleiding van berichten over de brief van Amalrik aan Den Uyl met het verzoek hem te steunen bij zijn pogin gen een Nederlandse uitnodiging te mo gen aanvaarden. (Van onze parlementsredactie) Omtrent de werking van de OR- nieuwe stijl het volgende. Ter voor bereiding van een besluit vraagt de ondernemer die meer dan 100 man in dienst heeft, advies aan zijn OR. Mondeling of schriftelijk kan de OR van repliek dienen. Zonder de direc teur daarin te betrekken, kan de raad zijn concept van een advies formule ren. Vervolgens moet er dwingend minstens één vergadering van de raad van overleg (OR plus directie) wor den gehouden waarbij het concept advies ter sprake komt. Worden di rectie en OR het daar eens, dan is de kous af en brengt de raad zijn advies uit. De raad van overleg komt mini maal zes keer per jaar onder leiding van de directie bijeen. Extra verga deringen kunnen ook door een perso neelslid worden geleid. In het geval dat men in de raad „Benoeming Willebrands De Liberale fractie in het Britse la gerhuis heeft gisteren eenstemmig haar vertrouwen uitgesproken in partijleider Jeremy Thorpe, die in opspraak was geraakt door de bewering van een man dat hij in het verleden homoseksueel contact met Thorpe heeft gehad. Thorpe heeft deze aantijging als „onzinnig” van de hand gewezen. Het compromis wérd door premier Den Uyl als „miraculeus” omschreven. Wij zijn gelouterd uit het overleg geko men, en bovendien gemiddeld twee a drie kilo afgevallen, aldus de duidelijk verheugde minister-president. Minister Boersma legde er bij zijn toelichting de nadruk op dat nog nooit een ontwerp reeds voordat het officieel klaar is, zoveel discussie heeft veroor zaakt. Toch is dit niet verwonderlijk. Reeds vanaf de start van het kabinet- Den Uyl was bekend dat over het zeer controversiële punt van de medezeggen schap verschillend wordt gedacht. Ook het advies van de Sociaal-Economische Raad (dat twee jaar op zich liet wach- ,ÉS Eü -3 -2 -3 -5 -2 -3 -3 -3 -2 -3 van overleg niet tot overeenstemming komt, wordt er verder vergaderd. Daartoe worden behalve OR en di rectie, ook de commissarissen uitge nodigd. Komt men ook dan niet tot een akkoord, dan krijgt de OR het recht om na schorsing van het beraad zelfstandig toch het advies voor de directie op te stellen, aldus de progressieven. De KVP vecht dit recht aan. Tot zover de gang van zaken bij het adviseren. Voor de (minder be langrijke) gevallen waarbij de OR mede beslist wat er gaat gebeuren in het bedrijf, verloopt de procedure ongeveer hetzelfde. Hier moet het advies echter in alle gevallen met de directie erbij worden vastgesteld. Omdat het personeel in gevallen van medebeslissing feitelijk het laatste woord heeft krijgt de ondernemer het recht om tegen de besluiten van de OR in beroep te gaan. nog steeds een trekpleister van buiten landse verslaafden. Dit zegt de interna tionale controleraad voor narcotica van de Verenigde Naties in Genève in zijn jaarverslag over 1975. Volgens de raad is in vergelijking met zijn vorige verslag in Nederland weinig veranderd. De smokkelaars hebben hun routes en methodes enigszins gewijzigd om aan ontdekking te ontkomen. Kwam in het verleden de meeste can nabis uit Marokko via Spanje naar Ne derland, nu schijnt dat veelal via Frankrijk te geschieden, terwijl de can nabis uit het Midden Oosten nu veelal via Italië komt in plaats van over de Balkan, zoals volgens de raad in het verleden het geval was. De raad stelt vast dat steeds grotere hoeveelheden heroïne uit Zuidoost-Azië naar Nederland komen, voornamelijk van het Maleisische schiereiland. Bij de Filippijnen is maandag ter hoogte van Mindanao een schip met 43 mensen aan boord in brand geraakt en gezonken. Alle opvarenden worden ver mist. Het aantal zaken waarover de raad advies mag uitbrengen aan de directie, wordt aanzienlijk uitgebreid. Investe ringsplannen moeten bijvoorbeeld in de toekomst aan de OR worden voorgelegd. De regel dat de ondernemer geen advies hoeft af te wachten wanneer zwaar wichtige belangen van de ondernemer of van andere direct betrokkenen zich daartegen verzetten, vervalt; in geval van verkoop van de onderneming, bij een plan tot sluiting of fusie, belangrijke uitbreidingen of inkrimping, dan wel ver plaatsing van de onderneming, konden zwaarwichtige belangen de OR tot nu toe verhinderen om een advies uit te brengen. Dit gebeurde tijdens een vergadering van het metropolitaan kapittel, op het moment, waarop kardinaal Willebrands aan de negen leden van dit bestuurscol lege zijn benoemingsbulle toonde. Een indrukwekkend perkamenten document, voorzien van het zegel van paus Paulus VI en gesteld in het Latijn. De proost (voorzitter) van het kapittel, mgr. dr. A. Vermeulen, las de benoemingsbrief voor en heette de nieuwe aartsbisschop bij zonder welkorp. Hij zei erg ingenomen te zijn met de geste van paus Paulus VI om onlangs een speciale afgezant, mgr. Tomko, naar Nederland te sturen om daar de benoe ming van kardinaal Willebrands aan diens voorganger kardinaal Alfrink mee te delen. „Ook zonder deze geste”, aldus mgr. Vermeulen, „bent u, Willebrands, bijzonder Utrecht. Gaarne zeggen meest loyale medewerking toe’ De staatssecretaris wees onder meer op de zogenaamde 100 percent-regeling die hij heeft helpen voorbereiden. Die regeling biedt een volledige garantie voor gemeenten die de kosten van we deropbouw van hun oude kernen niet kunnen opbrengen. Hij maakte daar overigens de kanttekening bij, dat vooral de drie grote randsteden van deze rege ling zullen kunnen profiteren. Hoe stadsvernieuwing ook tot stand komt, zij moet steeds gebeuren onder afweging van ieders belangen, zo zei Schaefer. Bewoners van de oude binnen stad, maar ook middenstanders, moeten inspraak kunnen hebben in de plannen van de gemeenten. De huurders van de opgeknapte woningen zullen niet dé du- GRONINGEN. Een meerderheid in de provinciale staten van Groningen heeft zich gisteren uitgesproken voor een spoedige verhoging van de Dollard- dijken in combinatie met de aanleg van een grotendeels binnendijks kanaal. Eer der meende een meerderheid in de Sta ten dat moest worden vastgehouden aan een buitendijks kanaal. De regering in Den Haag wijst een buitendijks kanaal in de Dollard op mi- lieugronden af. De bedoeling is nu dat de Groningse staten vóór juli een keuze zullen maken uit de mogelijkheden die er zijn om een binnendijks kanaal aan te leggen. Zo spoedig mogelijk daarna zal het provinciaal bestuur met minister Westerterp contact opnemen over de fi nanciering van dijkverhoging en kanaal- aanleg. De verwachting is dat het een acht tot tien jaar kan duren, voordat de dijken volledig op Deltahoogtr zullen zijn, maar binnen een 5 a 6 jaar moeten de dijken alvast een anderhalve meter verhoogd kunnen worden. Terwijl voorbijgangers passief toeza gen, heeft een onbekende jongeman gis teren in München een 16-jarige scholier met slagen en trappen om het leven gebrachtHet tweetal was'óm onbeken de redenen slaags geraakt. De dader wist zich uit de voeten te maken. volgens gaat het ontwerp van wet weer voor hernieuwd beraad naar de minis terraad terug. Daarna wordt het officieel bij de Tweede Kamer ingediend, die de openbare behandeling vervolgens voorbereiden. AMERSFOORT. Er staan talrijke subsidieregelingen op stapel voor ge meenten die hun verkrotte binnenstad willen opknappen. Als de plannen van het ministerie van Volkshuisvesting alle maal doorgang vinden, hoeft het redden van oude binnensteden financieel voor de gemeenten nauwelijks grote proble men op te leveren. Dat was de strekking van de woorden van staatssecretaris J. Schaefer, die gisteravond in Amersfoort sprak in het kader van een manifestatie stadsvernieuwing. VRIJDAG 6 FEBRUARI 1976 Zon- en maanstanden Zon op 8.14 uur onder 17.36 uur Maan op 10.07 uur onder uur Waterstanden. IJmuiden Hoogwater 7.18 uur en 19.33 uur Laagwater 2.54 uur en 15.16 uur Hij gaf hiermee duidelijk te kennen dat aan de progressieve eis om een enorme versnelling in de bevoegdheden van de OR aan te brengen, slechts ten dele is voldaan. De OR blijft een omgaan van het bedrijf (eis van de confessione len), en wordt dus geen instrument van het personeel, hetgeen sommige progres sieven graag hadden gezien. Het pverleg als basis voor besluitvorming, waarop Andriessen (KVP) en Aantjes (ARP) zo zeer hameren, blijft de basis-' vormen van de OR-nieuwe-stijl. Aantal uren zon 2 tot 9, minimum tempera turen omstreeks -5 graden, maximum tem peraturen omstreeks 0 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 percent, kans op een geheel droog etmaal 80 percent. in vele opzichten uniek” kardinaal welkom in wij ii onze De Westduitse regering wil nog deze zomer voor vliegtuigen die op minder dan 3000 meter hoog vliegen een maxi mumsnelheid van 400 km per uur invoe ren- Het groeiende gevaar van botsingen moet op deze wijze verminderd worden. De Bondsregering wil tevens speciale vliegroutes reserveren voor militaire toestellen. 4 u -M 0 0 0 en O z

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2