Concorde krijgt 16 maanden proeftijd in Amerika Leber kritiseert Klacht bij Veiligheidsraad na afloop wapenembargo van kindergijzeling in Djiboehti VS tegen Turkije 99 99 Argentijnen beschieten Brits schip I ^4 Nederlandse erkenning van Angola gevraagd Chili zou willen lenen op Amerikaanse kapitaalmarkt 3 BESLUIT VAN MINISTER COLEMAN KOMT ALS GROTE VERRASSING HUISARREST ONTSLAG Westduits krediet van f 600 miljoen voor Portugal Ontvoering in Italië Britse veroordeling acties huurlingen STEUR door mco scheepmaker OM CONFRONTATIE MET „EUROPA” TE VERMIJDEN 11 1i l*®> I BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 6 FEBRUARI DONDERDAG 5 Interventie t id Aangewakkerd Wh WILLIAM T. COLEMAN Jr. Somalië schoot op (Van onze redacteur in Bonn) Franse militairen Minister HANS-DIETRICH GENSCHER en in lieden. l persconferentie l (Van onze Haagse redactie) s 1 de 1 voor hun e e n (Van onze redacteuren in Washington en Londen) De stemming in Groot-Brittannië is optimistisch na de beslissing van minis ter Coleman. De directeur van de Britse luchtvaartmaatschappij, British Airways, Henry Marking, verklaarde „verrukt” te zijn over de gang van zaken. In Parijs zei president Giscard d’Es- taing die dinsdag vijftig jaar gewor den is dat hij zich geen beter ver jaardagscadeau had kunnen denken. York veel verzet tegen het supersonische toestel, en het is niet uitgesloten dat dit alsnog kan leiden tot een vliegverbod. Leber betreurde het dat het Turkse leger „langzaam uitdroogt” als gevolg van het Amerikaanse embargo. De mo dernisering van het leger is geblokkeerd en ook het aanvullen van het wapenar senaal is gestagneerd. De Westduitse mi nister achtte weliswaar de NAVO niet in gevaar als gevolg van deze ontwikkeling, maar, zo zei hij, „als men één bondge noot verzwakt, dan verzwakt men het gehele bondgenootschap”. c r f t ge- een n le i: *n :n et tü I 1, k is ze er li en ;n. ile re DEN HAAG Het Angola-Comité en de jongerenafdelingen van de Partij van de Arbeid, de PPR en de PSP hebben gisteren in een telegram aan de regering de onmiddellijke erkenning geëist van de volksrepubliek Angola. Zij vragen aan minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) „al het mogelijke te doen om te voorkomen dat Nederlandse huurlingen zich mengen in de strijd tegen de volks republiek Angola”. Tenslotte verzoeken zij de regering om financiële steun te verlenen aan dat land. Chili werd twee achtereenvolgende ja- ren uitstel van betaling geweigerd. De stemming in het algemeen bestuur van de Wereld Bank toont aan dat de Euro pese landen bij hun afwijzende houding blijven. De regering in Santiago wil nu kennelijk niet voor de derde keer haar neus stoten. Franse en Britse vakbonden hadden ermee gedreigd geen Amerikaanse toe stellen meer te zullen bedienen, voor het geval de Concorde geen landingsrechten in de Verenigde Staten zou verkrijgen. De Chileense minister van economi sche zaken Jorge Cauas zei onlangs dat Chili dit jaar niet om overleg met zijn buitenlandse schuldeisers zou vragen. Deze verklaring wierp onmiddellijk de vraag op waar Chili dan het geld van daan wil halen om aan zijn verplichtin- De Veiligheidsraad, onder voorzitter schap van de scheidende Amerikaanse ambassadeur Moynihan, heeft na ont vangst van het Franse verzoek korte tijd over de situatie vergaderd. Over de in houd van dit vooroverleg was vanmor gen nog niets bekend. worden verpleegd in een ziekenhuis in Kinsjasa, Zaire”, zo heeft de Britse staatssecretaris van buitenlandse zaken David Ennals meegedeeld. „Het is tijd dat er een eind komt aan deze gevaarlij ke onzin”, aldus Ennals, die de inmen ging van Britse huurlingen in Angola veroordeelde. De afgelopen weken zijn ongeveer 200 huurlingen uit Londen vertrokken om aan de kant van de pro-westerse bewe gingen te vechten in Angola. Een van de al weer teruggekeerde huurlingen, Tom Chambers, zei dinsdag dat hij in Angola een grote chaos had aangetrof- fen. De pro-westerse troepen waren niet geoefend en beschikten nauwelijks over wapens. Het pro-westerse nationaal front voor de bevrijding van Angola (FNLA) heeft gisteren een oproep gedaan voor inter nationale hulp voor zo’n 24.000 vluchte lingen, die het slachtoffer zijn geworden van de burgeroorlog. gen tot terugbetaling van leningen te voldoen. Chili’s buitenlandse schuld be draagt rond 2.5 miljard dollar. Amerika en de Europese landen die tegen de Wereld Bank-lening waren, zijn de be langrijkste schuldeisers van Chili- In Zuid-Afrika is met klem ontkend dat Zuidafrikaanse banken Chili op „zachte” voorwaarden aan het benodigde geld zouden willen helpen. Brazilië schijnt Chili in de afgelopen jaren wel te hulp te zijn geschoten, maar deze bron is volgens Londens bankiers opgedroogd. Aangenomen wordt dat de 200 miljoen die Chili in Amerika wil lenen, door het regime van president Pinochet gebruikt zal worden om aan de betalingsverplich tingen te voldoen. omdat daar de commissaris voor de lucht- en scheepvaarthavens de uitein delijke beslissing heeft. Er is in New De senatoren Lowell Weicker van Connecticut en Gaylord Nelson van Wis consin, beiden democraten, hebben aan- gekondigd een wet in te zullen dienen om Colemans uitspraak teniet te doen. Het Amerikaanse Congres heeft al een wet in behandeling die Colemans beslis sing ongedaan kan maken. Al in decem ber stemde het Huis van Afgevaardigden met 199 tegen 188 stemmen tegen lan dingsrechten voor de Concorde in de Verenigde Staten, behalve op federale luchthavens (waarvan de Dulles-lucht- haven er een is) of in noodgevallen. Het telegram werd verzonden tijdens de manifestatie voor de erkenning van Angola, die in hotel Krasnapolsky te Amsterdam werd gehouden. Bij die ma nifestatie waren ook twee afgevaardig den van de MPLA aanwezig. „In de strijd in Angola zijn een vijf tiental Britse huurlingen gewond. Ze Minister Coleman besliste dat de Con corde zes dagelijkse vluchten kon maken naar de Verenigde Staiten, het volledige door Engeland en Frankrijk gewenste aantal. Zowel de Britten als de Fransen kunnen twee vluchten maken naar New York, en één naar Washington. Ver wacht wordt dat de eerste vluchten vanuit Londen en Parijs eind april zul len beginnen. Colemans uitspraak, gesteund wordt door president Ford, is niet zon der meer van kracht voor New York, NEW YORK, DJIBOETI, PARIJS (Reuter, DPA, AFP). Frankrijk heeft de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties gisteren verzocht „met de grootst mogelijke spoed” bijeen te komen voor een debat over het incident in het gebied van Afars en Issas, waarbij ten koste van acht mensenlevens een eind werd gemaakt aan de gijzeling van dertig schoolkinderen in een autobus door leden van het „Bevrijdingsfront voor de Somalische kust”. WASHINGTON Het Brits-Franse supersonische passagiersvliegtuig Con corde mag gedurende anderhalf jaar in New York en Washington landen. Wil liam Coleman, de Amerikaanse minister voor Transport, die dit gisteren bekend maakte, zei dat er daarna een studie gemaakt zal worden van de gevolgen ervan. Een aantal senatoren en andere opponenten is van plan Colemans beslis sing aan te vechten. In Parijs zei staatssecretaris van over zeese gebiedsdelen Olivier Stirn dat MILAAN. (AP) Vier bandieten hebben gisteren Carlo Alberghini, de Milanese directeur van een lampekap- penfabriek, ontvoerd nadat ze zijn auto bij een tankstation klem hadden gere den, zo heeft de Italiaanse politie be kendgemaakt. Hij is het vierde ontvoeringsslachtof- fer sinds het begin van dit iaar. In Londen wordt er met een zekere leedvermaak op gewezen dat de grote Amerikaanse concurrenten die hun neus voor de Concorde hadden opgehaald te weten ÏWA en Pan American Air ways enorme verliezen zullen gaan lijden op de eerste-klaspassagiers die voortaan door de Britse en Franse Con cordes binnen 3*/s uur van Parijs of Londen naar New York en Washington zullen worden overgevlogen. Sinds de militairen in Chili door hun bloedige staatsgreep een eind maakten aan de regering van president Allende hebbeen vrijwel alle Eurpese landen ge weigerd mee te werken aan regelingen ter consolidatie van de Chileense buiten landse schuld. Vooral Zweden en Neder land hebben zich de afgelopen twee jaar met succes sterk gemaakt voor een Eu ropees eenheidsfront tegenover Chili, zo lang in dat land de fundamentele men senrechten en de democratie niet wor den gerespecteerd. Dergelijke garanties kunnen alleen maar door de Amerikaanse staat worden gegeven. Als Washington daartoe over gaat, betekent dat dat Amerika de Euro pese landen de mogelijkheid ontneemt om via overleg over Chili’s buitenlandse schuld druk uit te oefenen op het Pino- chet-regime. BUENOS AIRES (Reuter) Een tor- pedobootjager van Argentinië heeft gis teren ter hoogte van de Falkland-eilan- den een waarschuwingsschot gelost op een Brits onderzoekingsschip dat weiger de bij te draaien, zo meldde gisteravond een woordvoerder van het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken. BONN. De Westduitse minister van Defensie, Georg Leber, die als een groot vriend van de Verenigde Staten bekend staat, heeft een felle aanval gelanceerd op het besluit van de Amerikaanse se naatscommissie die tot een wapenembar go tegen Turkije heeft besloten. Ik waag een voorspelling: het 22e congres van de Franse communistische partij zal voor de hervorming van het internationale communisme van even grote betekenis zijn als de Praagse lente. Na de persconferentie van de wiskundi ge Leonid Pljoesjtsj, waarin deze al die dingen vertelde over de behandeling van politieke gevangenen in Russische psy chiatrische inrichtingen die we al jaren lang weten maar die door de communis ten in het Westen als een soort „wild- oost-verhalen” werden weggemoffeld op de vliering van hun geweten, is er opeens geen ontkomen meer aan: het is allemaal waar wat de dissidenten in de samizdat vertellen. Het is nu zelfs waar voor de Franse communisten. De Franse communistische partij is opeens herkend als een maas in het net. Niet alleen Pljoesjtsj heeft een beroep op partijleider Marchais gedaan om in Moskou te pleiten voor de vrijlating van een aantal urgente gevallen, er is ook een brief van 29 Russische joden waarin de Franse communistische partij ge vraagd wordt te protesteren tegen de behandeling van de Russische joden: „Zelfs reactionaire regimes als die van het Tsaristische Rusland en het Spanje van Franco hebben nooit een banvloek over de emigratie uitgesproken”. Dat klopt. Na de dood van Nicolaas I in 1855 kwam er een einde aan een tijdperk waarin „60 miljoen Russen huisarrest hadden”, zoals men het toen uitdrukte. Tot 1917 kon men daarna vrijelijk naar het buitenland reizen, ook Lenin is bij voorbeeld zonder toestemming, „zo maar”, in 1895 in de emigratie gegaan. Dat waren mooie tijden. Omdat de voor uitgang niet tegen te houden is, hebben nu 250 miljoen Russen huisarrest. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG Chili probeert 200 miljoen dollar te lenen op de Ameri kaanse kapitaalmarkt, zo meldde het doorgaans goed geïnformeerde Engelse dagblad Financial Times gisteren, Con dense bankierskringen als bron aanha lend. Dit nieuws is vooral opmerkelijk in samenhang met het felle verzet van de Europese landen in het bestuur van de Wereld Bank tegen het verstrekken van een lening van 33 miljoen dollar aan Chili. De Chileense economie is nog steeds een grote chaos. De inflatie holt verder en de prijzen voor kopererts, Chili’s belangrijkste exportprodukt, zijn al ge ruime tijd laag. Vooralsnog is er geen kans op dat de koperprijzen omhoog zullen gaan, zolang het economisch her stel in Amerika en West-Europa zo langzaam gaat. Als Amerikaanse banken Chili inderdaad het geld lenen dat Pino chet nodig heeft, dan rijst de vraag welke garanties deze banken hebben ge kregen die het aantrekkelijk maken om met Chili zaken te doen. Leber, die gisteren terugkeerde van een bezoek aan Turkije, noemde het besluit een daad van „onverstandige po litiek” en eiste opheffing van het embar go. Frankrijk de Somalische aanval tijdens de reddingsaktie „hoog opneemt” en dat er zeker „maatregelen” zullen volgen. Stirn zei dat de Franse ambassadeur in Mogadisjoe tevergeefs had geprobeerd om van de Somalische regering mede werking te krijgen. Naar de mening van diplomaten in de Keniase hoofdstad Nairobi heeft het vuurgevecht bij de Somalische grens de onrust in dat deel van Oost-Afrika „gevaarlijk aangewakkerd”. West-Duitsland is het eerste Westeu- ropese land dat na de putsch van 29 november 1975 op deze wijze vertrou wen in het nieuwe regime in Lissabon uitspreekt. Men hoopt nu dat het krediet van 500 miljoen mark, dat de EEG Portugal in het vooruitzicht heeft ge steld, ook spoedig zal worden verleend. Een telefoontje met Parijs waar Elisa beth Fisher van de Amsterdamse Alexander Herzen Stichting de perscon ferentie van Pljoesjtsj bijwoonde, leerde me dat ook een Hulp en Actiecomité van Franse prominenten nu een drin gend beroep op Georges Marchais heeft gedaan om te inverveniëren ten behoeve van vier voormalige Tsjechische com munisten die als aanhangers van Dubcek sinds 1972 gevangenschappen van 6,5 tot 5,5 jaar uitzitten: Jiri Mueller, Milan Hubl, Jan Tesar en Josef Sabata. Het aantal politieke gevangenen in Tsjecho- Slowakije (zo lees ik in het Tsjecho- Slowakijke Bulletin, postbus 5676 in Amsterdam) wordt geschat tussen de 100 en 200, maar daarnaast zijn er nog de semi-slachtoffers. Partijsecretaris Vasil Bilak heeft onlangs gezegd dat sinds 1970 aan een half miljoen Tsjechen hun partijlidmaatschap is ontnomen, maar dat 70 percent daarvan hun vroegere baan mochten behouden. Dat houdt dus in dat 30 percent oftewel 150.000 perso nen van de ex-partij genoten hun baan zijn kwijtgeraakt. En WW of zoiets be- in Tsjecho-Slowakije Hoevelen waren, staat niet weggezuiverde baan verloren die géén partijlid weten we niet. Het is de tweede maal dat de Federale Bank een buitenlandse valuta onder steunt om een dreigende devaluatie te voorkomen. Eerder werd Italië een kre diet van vijf miljard mark verleend. Portugal zal als garantie goud, dat ver moedelijk afkomstig is uit Angola, als onderpand reserveren. British Airways-directeur Marking verklaarde dat de diensten op New York voor hem belangrijker waren dan die op Washington. Hij voorspelde een regelma tige dienst op New York „voor het eind BONN De Westduitse Federale Bank in Frankrijk zal Portugal een krediet van 250 miljoen dollar (ongeveer 600 miljoen gulden) verleden tot steun van de escudo. Dit is tijdens het bezoek van de Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Genscher, aan Lissabon bekend geworden. van dit jaar” en de dienst op Washing ton „aanmerkelijk eerder”. De Britse regeringswoordvoerder merkte voorzichtig op dat weliswaar „het doek was gevallen na het eerste bedrijf, maar dat het stuk nog niet was afgelopen. De Britseminister voor Han del, Peter Shore, gaf als zijn opvatting dat het in ieder geval door de beslissing van zijn Amerikaanse ambtgenoot een aantal bezwaren waren ontzenuwd zoals die door de fervente anti-Concorde- groep tijdens de „hearings” in Washing ton ter tafel waren gebracht. tair. Vijf kinderen raakten gewond, van wie twee ernstig. Tot dë verrassingsaanval, zo werd meegedeeld, had men besloten toen de terroristen andermaal ultimatief dreig den de kinderen te doden. Een tweede reden was, dat de veiligheid van de gijzelaartjes naar Franse mening steeds meer in gevaar kwam doordat zich aan Somalische zijde van de grens, een tien tal meters van de schoolbus, steeds meer mensen dreigend samenpakten. Argentinië maakt aanspraak op Britse Falkland-eilanden. Volgens het ministerie bevond de „Shackleton”, uitgerust voor maritiem wetenschappelijk onderzoek, zich binnen de Argentijnse territoriale wateren. Toen het schip werd gepraaid door de de stroyer „Almirante Storni” negeerde de Britse gezagvoerder bevelen om bij te draaien, aldus de woordvoerder. De Argentijn loste daarop een schot voor de boeg van de Shackleton. In Londen deelde het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken mee, dat de Shackleton door verscheidene schoten is getroffen. Het schip was bezig aan een onderzoek onder auspiciën van de UNESCO, de VN-organisatie voor onder wijs, wetenschap en cultuur. De Britse regering heeft naar aanlei ding van het incident scherp geprotes teerd bij de autoriteiten in Buenos Aires en een verklaring geëist, aldus de zegs man in Londen. Volgens de Westduitse minister bereikt men met dit besluit het tegendeel van wat men wenst. De Amerikaanse se naatscommissie had het embargo afge- kondigd om Turkije een compromis af te dwingen in het Cyprus-vraagstuk. Als de Turkse regering nu een compromis zou accepteren, zou elke Turk zeggen: nu is de regering voor de Amerikaanse senaatscommissie door de knieën gegaan. „De Turken hebben ook hun trots”, al dus de minister. Somalië en Ethiopië hebben elkaar onlangs over en weer beschuldigd van verdachte troepenconcentraties in de grensgebieden met Djiboehti. Diplomatieke kringen te Nairobi sluiten een interventie van een der beide landen niet uit, wanneer Frankrijk Djiboehti volledige onafhankelijkheid zou schen ken. De diplomaten toonden zich bevreesd voor de mogelijkheid dat niet alleen de betrekkingen tussen „Frankrijk en So malië op scherp staan, maar dat ook Ethiopië, evenals Somalië aanspraak ma kend op Djiboehti, nog duidelijker dan voorheen stelling zal nemen tegen het bewind in Mogadisjoe. Franse scherpschutters grepen in, maar werden tijdens hun actie, naar hun zeggen, vanover de grens door So malische militairen beschoten. Een Franse luitenant zou daarbij zijn ge wond. Inmiddels is meegedeeld, dat een van de kinderen uit de autobus nog ontbreekt. Het gaat om een zevenjarig jongetje, dat zich volgens de Franse hoge commissaris in Somalische handen bevindt. Bij de Franse actie kwamen om het leven: Een vierjarig gegijzeld meisje, de vier daders en twee geestverwanten die zich, met een ultimatum op zak, vanaf Somalisch grondgebied bij hen hadden gevoegd alsmede een Somalische mili- De persconferentie van Leonid Pljoesjtsj, zei Elisabeth Fisher door de telefoon, was een indrukwekkende beurtenis. Ze werd bijgewoond door aantal uit Rusland gezette ex-dissiden- ten, door Krivine, de leider van de Franse trotskisten, en door de activisti sche zangeres Joan Baez en de zanger- acteur Yves Montand, van wie men vroeger spottend zei dat hij zijn dienst bode de straat op stuurde om L’Humani- té (het communistische partijblad) uit te venten, maar die sinds zijn deelname aan de film „L’Aveu” (die hier onlangs op het scherm was) van een trouw communist blijkbaar is overgeswitcht naar een humaan communisme, waaro ver ook Pljoesjtsj sprak. Het is de vraag of zoiets bestaat. De dissident Leo Kwatschefsky, die ik een paar maanden geleden in Kopenhagen ontmoette, zei toen dat er net zo min humaan communisme bestond als vis van de tweede versheidscategorie. Hij zinspeelde daarbij op een passage in „De Meester Margarita” van Michail Boel- gakov. De buffetchef verontschuldigt zich voor bedorven vis door te zeggen dat hij steur van de tweede versheidsca tegorie gestuurd had gekregen. De ander zegt dan: „Tweede versheidscategorie is onzin! Er is maar één versheidscategorie en dat is de eerste, en tevens de laatste. En als steur van de tweede versheidsca tegorie is, dan houdt dat in dat-ie bedor ven is!”. Communisme met een mense lijk gezicht, zei Kwatschefsky, is even onbestaanbaar als steur van de tweede versheidscategorie. Het ministeriële besluit kwam als een verrassing. In de afgelopen dagen circu leerden geruchten in Washington dat de Concorde alleen landingsrechten zou krijgen voor de Dulles-luchthaven, die zich 55 kilometer buiten Washington be vindt, maar dat geen toestemming zou worden gegeven voor landingen op Ken nedy Airport bij New York. Zoals bekend besloot het Wereld Bank-bestuur dinsdag Chili de gevraag de lening die wordt gebruikt om de koperproduktie op te voeren te ver strekken. De Scandinavische landen stemden tegen, Frankrijk, Engeland, West-Duitsland, België, Nederland en Italië onthielden zich van stemming. Amerika stemde voor. y

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3