Oude Da Costaschool sluit voorgoed haar deuren Geslaagd experiment in Heemskerk Nieuwe vorm van contact tussen overheid en burgers wegen ’t zwaarst Laatste loodjes vakantieactie Hoogovens blijft op de bres voor optimale veiligheid ra i PW wi Na bijna een halve eeuw te hebben bestaan JAARLIJK VEILIGHE1DSAPPEL IN DE SCHOUW BEVERWIJK Z3E F? t - DONDERDAG 19 7 6 NIEUWS UIT STAD EN STREEK FEB RUARI 5 Experiment City Luxor Kennemer theater A Ongedwongen Stadsschouwburg IJMOND. Hoogovens heeft dinsdag in De Schouw in Velsen- Noord zijn jaarlijkse Veiligheid- sappèl gehouden. Daar werden staf en leiding van het staalbedrijf zo als gebruikelijk weer eens met de neus op de veiligheidsmaatregelen gedrukt. Er waren drie uitvoerige toespraken en de volle zaal mocht kijken naar een voorlichtingsfilm van het Veiligheidsinstituut, die „Handen, voeten, ogen” heet. Vee) schokkends gebeurde er niet en echt nieuws was er evenmin te bespeuren. Hoogovens is een be drijf waar men al jaren streeft naar een zo groot mogelijke veilig heid voor het personeel en voor een ieder die zich maar op het fabriek sterrein beweegt. JET „JAWS” heeft zich inmid- 5 een der grootste filmsuccessen de laatste jaren aangekondigd, at bijvoorbeeld in Amerika ds van „Jawsmania” wordt ge- oken. Men kent ongetwijfeld de orie. Een kleine Amerikaanse lersplaats, tegelijk een ideaal trum voor badgasten, wordt tseling geteisterd door een grote te, mensetende haai. Als de eer- slachtoffers zijn gevallen wil de ge politieman, waar het dorp r kan beschikken de stranden r zwemmers afsluiten, maar de atselijke autoriteiten en de mid- istand, die op het zomerseizoen zijn aangewezen, protesteren heftig tegen een dergelijk voornemen. Als het grote gevaar niet langer meer kan worden genegeerd, gaat men over tot het uitrusten en verster ken van een vissersboot om de haai te doden, waarbij harpoenen en explosieven niet worden verge ten. UW Wöfe W Ju; 3, Het nieuwe gebouw van de Da Costa school. (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een medewerker) Het gebouw van de Da Costa school in vroeger dagen. 'i fruit” In voorgaande jaren organiseerde de Gemeenschapsraad voor het gemeentebe stuur zogenoemde begroetingsbijeenkom- sten in de wijken, speciaal bedoeld voor nieuwe ingezetenen. Dat had toen ook zin, maar de meeste mensen wonen nu al wat langer in Heemskerk en nu wilde men meer toe naar ontmoetingsavonden dan naar begroetingsavonden. De bewoners van de wijk Kerkheek werden uitgenodigd door gezamenlijk het gemeentebestuur, de Gemeenschaps raad en bestuur en staf van het buurt huis „De Werf”. De heer J. J. Visscher van de Ge meenschapsraad legde even uit wat de bedoeling was van deze avond en dat is vooral in een gezellige en ongedwongen sfeer praten met elkaar, niet in twee partijen, zoals dat meestal gaat, met aan de ene kant van de tafel of op het podium DE OVERHEID en aan de ande re kant een zaal met mensen, van wie dan meestal maar enkelen het woord voeren. Alles wat dan al of niet via microfoons gezegd wordt krijgt dan met een zo’n „zwaar” karakter. Nu ging het anders. Werkgroepen uit de wijk hadden gelegenheid gekregen om op wandpanelen en muurkranten de zaken waar zij zich mee bezig houden in beeld te brengen of in korte teksten duidelijk te maken. Directeur Produktie, ir. F. E. Mathij- sen Gerst herdacht in zijn toespraak de vijf mensen die in 1975 door een ongeval bij Hoogovens om het leven gekomen zijn. Daarbij betrok hij ook de twee slachtoffers die de maand januari van dit jaar gevraagd heeft en er werd stilte in acht genoemn. Ir. Mathijsen gaf enkele vergelijkende OOK IN DIT theater zal hedenavond een begin worden gemaakt met de ver toningen van Jaws”, welke film elders op deze pagina reeds uitvoerig wordt omschreven- Hier moet nog aan worden toegevoegd dat in de eerste matinee van zondag de sensatiefilm „De geweldenaar van de jungle” zal gaan draaien. Films b Op grote blanco panelen kon iedere aanwezige van alles schrijven wat hem of haar dwars zat of wat hij of zij te wensen had. De aanwezige wethouders Vos, Van Herpen en Roozen, alsmede de talrijke aanwezige raadsleden konden er op hun gemak kennis van nemen en toen ging men koffie drinken. Verder werd alles een beetje op z’n beloop gelaten, nadat de heer Visscher iedereen uitdrukkelijk had uitgenodigd om elkaar maar aan te klampen en ook de wet houders en radasleden maar aan hun jasje te trekken als men deze ergens over wilde spreken. VELSEN-NOORD. Aan het einde van dit schooljaar zal de Da Costaschool voor Christelijk Nationaal Onderwijs in Velsen-Noord na een halve eeuw te hebben bestaan haar deuren voorgoed sluiten. Dit naar aanleiding van het besluit vorig jaar om in het belang van het christelijk onderwijs te komen tot één schoolvereniging met de hervormde Del Court van Krimpenschool. Om de school niet zomaar te sluiten heeft het hoofd van de school, de heer P. G. Brouwer besloten om een grote reünie te houden van oud-leerlingen en zo mogelgk ook van oud-personeelsleden. Op 17 september 1927 werd de school voor Christelijk Mationaal Onderwijs in het oude Velsen-Noord geopend en in gebruik genomen. De Da Costa-school had toen nog maar drie klassen. Als eerst schoolhoofd fungeerde wijlen de heer N. Grüter, die deze taak tot aan zijn pensionering heeft uitgeoefend, waarin ook de zeer moeilijke oorlogsja ren moesten worden overbrugd. Hij werd opgevolgd door de heer J. Suur- mond die het leerlingenaantal, door de naoorlogse geboortegolf, sterk zag stij gen. Hierdoor wist hij te bereiken dat de westvleugel met drie lokalen werd ge bouwd en zelfs dat in 1957 de oostvleu- gel met drie bovenbouwlokalen werd uitgebreid. De heer Suurmond was ruim twintig jaar schoolhoofd, waarbij hem met de invoering van de zogenaamde „schippers-school” een extra zorg werd toevertrouwd. De school die met drie onderwijzers begon kwam tot grote bloei en er was zelfs sprake van een tweede protestants- christelijke school. Zover kwam het ech ter niet. Het bleef bij de onderhand tot zevenman’s uitgegroeide school, totdat vorig jaar tot een fusie met de Del Court van Krimpenschool werd besloten. Het gevolg daarvan was dat in het huidige schooljaar de eerste en tweede klas niet langer in de Da Costaschool werden opgevangen maar naar de Del Court van Krimpenschool aan het Stra- tingplantsoen moesten verhuizen. In de Da Costaschool zitten nu, verdeeld de derde, vierde, vijfde en zesde klas, in totaal 46 leerlingen van wie er straks 19 de school zullen verlaten waarna de rest naar de Del Court van Krimpenschool zal gaan. De Da Costaschool heeft op het mo ment elf klaslokalen, alsmede eèn groot handenarbeidlokaal en een gymnastiek zaal. Van deze lokalen zijn er nu vijf in gebruik voor de IJmondschool De reünie van oud-leerlingen en onder wijzend personeel van de Da Costa school zal worden gehouden op vrijdag 11 juni en begint om zeven uur. Voor hen bestaat de gelegenheid op dat uur DE FILM IS buitengewoon realistisch gemaakt, zodat het publiek bijna twee uur koude rillingen wordt bezorgd. Afge rukte armen en benen drijven in het water en zelfs ziet men het hoofd van een man dat in de bek van de haai verdwijnt. Het beest zelf, waar het alle maal om is begonnen komt pas na ruim tachtig minuten in beeld, maar tot dat OVER HET weekprogramma van dit theater valt weinig opzienbarends te vermelden. Tot en met woensdagavond draait hier namelijk „Flatfoot in Hong Kong”, een van de vele Chinese knok- films, terwijl in de nachtvoorstellingen van vrijdag en zaterdag met „De vuist vechter van fort Chu” hetzelfde genre wordt vertegenwoordigd. Voorts in de eerste matinee van zondag de amusante tekenfilm „Asterix en de helden", ter wijl in de tweede zaal van dit theater de Nederlandse succesfilm „Turks fruit” nog eens zal worden vertoond. BEVERWIJK. Hoewel de tempera turen buiten aan de lage kant zijn loopt de thermometer van de kindervakantïe van Heliomare gestaag op. Dank zij de ondernomen acties heeft men nu een bedrag van 25.000 bijeen. van „Wie past er op de winkel! een dolle klucht, met Jerry Lewis als ko misch middelpunt. Voor de organiserende Gemeenschaps raad was het een beetje avonturen of dat ook zou gebeuren. Het was natuur lijk even wennen maar het gebeurde wel. Al heel gauw vormden zich rond de tafeltjes en in de grote zaal overal spontaan groepen en groepjes. De wet houders kiegen druk werk, maakten vele aantekeningen en konden met de bewoners eens rustig doorpraten over allerlei zaken, toelichtingen vragen, uit leggen waarom bepaalde wensen niet kunnen worden vervuld, enzovoort. Dat verliep allemaal in zo’n gemoedelijke, prettige en rustige sfeer, dat de „af stand” tussen „overheid” en bewoners hier helemaal wegviel. zal nog wel door de Gemeenschapsraad, door het gemeentebestuur e n door de buurthuisleiding worden nabesproken, maar voor ons staat vast, dat het ge meentebestuur op deze wijze goed op de hoogte is gekomen van wat er in de buurt aan problemen en wensen leeft en dat men dat op een prettige, recht streekse manier aan de weet is gekomen. Het ligt in de bedoeling in alle wijken van Heemskerk dergelijke ontmoetingsa vonden te organiseren. HEEMSKERK. Een nieuwe vorm van contact tussen wijkbewoners en ge meentebestuur heeft woensdagavond in de grote zaal en soosruimte van „De Jansheeren” bewezen doeltreffend te zijn. Een groot percentage bewoners van de wijk Kerkheek had aan de uitnodi ging gevolg gegeven en hoewel er hele maal geen programma voor deze avond was vastgesteld zijn in vele en levendige gesprekken onderling en met wethouders en raadsleden alle in deze buurt levende problemen, klachten en wensen mogelijk uitvoeriger besproken en met meer ef fect dan tijdens een „hoorzitting” van het gemeentebestuur mogelijk zou zijn geweest. Het blijft natuurlijk een veron derstelling onzerzijds, maar die is wel gebaseerd op uitspraken van mensen die »r die avond waren. ER SCHIJNT SPRAKE van te zijn dat „Ben Hur”, welke film in de loop der jaren drommen kijkprs heeft getrok ken, nu dan toch eindelijk uit de roula tie zal worden genomen. Men kan dit spektakelstuk dat zich afspeelt in het Jeruzalem van het begin van onze jaar telling met Charlton Heston en Jack Hawkins en vele duizenden figuranten in ieder geval van vrijdag- tot en met maandagavond nog eenmaal in de Velsense Stadsschouwburg gaan bekij ken. Daarbij wordt voor de matinee van zondag de vertoning nog aangekondigd DE DRIE MANNEN die de taak het monster te verdelgen vrijwillig op zich hebben genomen, kunnen worden gezien als een doorsnee van het Amerikaanse volk. Het zijn de politieman die eigenlijk doodsbang is voor water, maar het een voudig als zijn plicht beschouwt de bur gerij van de haai te verlossen; een oceanöloog. een geleerde met grote ken nis over het gedrag van deze vissen een avonturier, die alleen meegaat voor de sensatie en de uitgeloofde beloning. Hij is trouwens de enige die het avontuur niet overleeft. cijfers en daaruit bleek dat alle alert heid op veiligheid niet tevergeefs ge weest is. Het jaar 1975 kwam gunstiger naar voren dan 1974, doch de spreker wees er wel op dat in de cijfers die hij bekend maakte ook werktijdverkorting begrepen was. Maar hij noemde het verheugend dat er toch sprake was van een autonome verbetering. Verder wees de directeur z>jn verza meld gehoor op de te verwachten wijzi gingen in de huidige veiligheidswet, die met enkele artikelen zal worden aange vuld, welke betrekking hebben op het opstellen van een veiligheidsrapport. Daarnaast deed ir. Mathijsen enkele beknopte mededelingen over de vernieu wing van de veiligheidswetgeving, welke minister Boersma van Sociale Zaken op stapel heeft staan. Zoals bekend heeft de minister over de hoofdlijnen van deze nieuwe wet advies gevraagd aan de SER. Daarover zei de spreker onder meer: „Dat de nie we wet zich meer zal richten tot de werknemer vinden we ter verbetering van de veiligheid ’n logische zaak. Waar de werkgever verplicht wordt de mogelijkheden tot veilig wer ken te scheppen, zal de veiligheid daar door pas worden verhoogd als de werk nemer van deze mogelijkheden ge bruik maakt. De inspraak van de werk nemer inzake zijn veiligheid is door Hoogovens als onontbeerlijk beschouwd en derhalve op vele manieren gestimu leerd. Wij hebben er echter bezwaren tegen als voor deze inspraak wettelijk vastgesteld en wel op grond van de een nieuwe overlegstructuur zou worden volgende niet uitputtende overwe gingen: Binnen Hoogovens bestaat reeds een goed functionerende overlegstruc tuur, waarbinnen ook de veiligheidsas pecten kunnen en worden behandeld, Wil men komen tot een effectieve aanpak van de veiligheid, dan moet naar onze mening dit in samenhang gebeuren met de overige bedrijfsproblematiek”. Hoogovens had voor het Veiligheidsap- pèl mr. J. J. van Dodeweerd uitgenodigd. Deze is juridisch adviseur van de afde ling voorlichting en informatie van de Arbeidsinspectie. Mr. Dodeweerd maakte onder meer duidelijk dat veranderingen ook via een nieuwe wet niet al te abrupt kunnen worden doorgevoerd: „Een dienst als de Arbeidsinspectie, die 85 jaar bestaat, kun je niet van de ene dag op de andere een ander gezicht geven”. Verder gaf hij een historisch overzicht van de Arbeidsinspectie, waar na hij zich opstelde in de voetsporen van de vorige spreker. Na de pauze mochten de aanwezigen nog de visie van chef Veiligheidsdienst Hoogovens, ir. L. van Pol vernemen en ook dat leek een blauwdruk van hetgeen allemaal al gezegd was. Maar de laatste loodjes wegen het zwaarst. Daarom organiseert het actie comité hog verschillende bijeenkomsten om het financiële gat te stoppen. Vrijdag wordt ér in café Sport aan de Alkmaér- seweg een grote klaverjas- en kiendVórid gehouden. Dan is er op 19 februari een bijeenkomst in het gebouwtje Randwijck aan de Wijk aan Duinerweg en is er op 20 februari een klaverjas- en kienavorid in De Vlotter op het sportpark' te moment is er reeds een ontzettende spanning gekweekt. Een geraffineerde sensatiefilm dus, reeds op weg het suc ces van een „Godfather” te overtreffen. DONDERDAGAVOND beginnen hier van de vertoningen in City, betrekkelijk kort na de Nederlandse première. Alleen in de matinee van zondag kan niet op „Jaws” worden gerekend, omdat het wit te doek dan is gereserveerd voor „Robin Hood der wilde zeeën”. Ook een goede bekende van het bioscooppubliek. de school nog eens te bezichtigen waar na om half acht een gezellig samenzijn in gebouw De Schouw zal beginnen. Van kwart voor negen af zal er dan een musical worden opgevoerd door leerlin gen van de zesde klas- Indien er genoeg oude schoolfoto’s worden ingestuurd be staat de mogelijkheid dat er ook een kleine tentoonstelling wordt georgani seerd. Aangezien het echter onmogelijk is alle oud-leerlingen, onderwijskrachten en oud- bestuursleden te achterhalen wordt men verzocht indien mogelijk de adressen van hen op te sporen en deze door te geven aan het secretariaat van het reünie-comité dat bestaat uit de heren P. Brouwer, Ab Huttinga (telefoon 02510-37210), mevrouw W. Visser-de Jong, mevrouw M. Mak-Kalkman en de heren A. Holtes en B. Westbroek. Paniek op het strand, de monsterlijke haai is gesignaleerd! „Jaws”, waarvan de vertoningen hedenavond beginnen in City (Velsen) en Luxor (Beverwijk). Zo rond de tafel met een kopje koffje praat het allemaal wat gemakkelijker. Ook de buurtbewoners onder elkaar raakten druk aan de praat en daardóOr werd het voor de meesten ook een gezellige avond en met recht een onl- moetingsavond. Wat nu het effect van zo’n avond is i; iL

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7