I Kne LU ifcirisetóe 'n heel betrouwbaar bedgenoot Puzzelw®w-§ Tijdelijk van 1198 1 The Academy 10 dagen f6.90 V Alphenaar naar 998Pst. Ttemwitrine vanduwenboden I Slapen onderdons is slapen onder Irisette. Kamelen Paus Paulus VI Britse marine naar 200-mijls-zone Ijsland terug Oudtestamentisch muziekschrift ontcijferd Verzending zeepost ONS BOMENLAND II IJ IL» 11 VARIA V R IJ D A G 6 FEBRUARI 1976 <7 pï 0 :e J A X Dit .woord: BERMTOURIST Dit woord: WAKEN Dit woord: WIJSNEUS Gait L. Berk Dit woord: TAMELIJK De Haan - Bussum I iSSS Bomen zijn een vast onderdeel van het landschap en onze omgeving. Gait Berk voert u mee op een ontdekkingstocht door ons zo rijke bomenland en wijst op hun specifieke eigenschappen en funkties in het landschap. 82,0 'jfcfcsCHOLZ BOUWIMPORT B.V. VOORDEELPRTJS Vanaf 1 februari 1976 17,50 Na 1 april f 24,50 (ADVERTENTIE) 12 10 9 11 5 7 8 5 3 4 2 1 10 6 2 HMK LEZERS 11 7 3 17 8 16 18 19 12 2C 13 14 15 i 18 14 15 19 29 30 31 32 21 22 23 1624 25 26 20 2E 22 30 23 (7 38 39 32 4C 33 34 37 I24 ADVERTENTIE) 34 .38 35 52 50 51 49 47 45 36 44 41 43 42 42 50 46 5Ï 47 43 52 44 48 R Puzzel w.few (ADVERTENTIE) i PUZZEL NUM- Slapen onder dons is profeten. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 40 4Ê van The the Roosendaal-Breda: Op enkele plaatsen wordt het verkeer over een nieuw weg gedeelte geleid, en heeft daar slechts bschikking over één rijstrook. tn Ierland slaan de christenen elkaar uit naastenliefde dood. De internationale Rotary gaat een katholieke Nazi waar schijnlijk als wereldopperhoofd kiezen. Twee zaken waar Herr Schneider ook eens een historisch onderzoek naar moet doen, dan is deze Paus ook vast schoon gewassen. Er zullen altijd nog wel een naar joden voortleven onder de schaduw van het Kruis, waai eens één hunner profeten aan heeft gehangen. S. L. HARTZ, Haarlem. FRITS JACOBS, Haarlem. OPLOSSING PUZZEL NUMMER 4 Horizontaal: 1. doel; 3. lasso; 8. aard; 11. plataan; 13. a.t.; 15. ga; 16. os; 18. hl.; 19. zwaar; 20. Eli; 22. nagel; 23. Ee; 24. Stavanger; 27. te; 28. eh; 30. ca.; 32. ne; ISBN 90 228 4911 2 Verkrijgbaar in de boekhandel. 31 2 6 27 I een studie over haar werk uitgeven en in maart komt er een grammofoonplaat op de markt met de „originele” versie van de psalmen van DaVid, een passage De Osservatore Romano had de kans gehad nog een paar historische feiten uit de doeken te doen, zoals bijvoorbeeld dat pogroms altijd in katholieke landen zijn begonnen en nog voortduren. Dat de Nazi-beweging is begonnen bij die aardi ge rondbuikige en toevallig katholieke Beieren so gemütlich mit Bier und Würstchen en voortgezet door die aardi ge Oostenrijkers, auch Katholisch, waar je als Nederlander zo fijn met vakantie kunt gaan, want die verstehen es ja so In het hartje van Bloemendaal. Eerlijke en originele gerechten in een geheel eigen sfeer. Dagelijks geopend van 5-12 uur. Op maandag en dinsdag gesloten. Reservering aanbevolen. Mangerie „LaFine Fleur". Bloemendaalseweg 28. Bloemendaal. Telefoon 023-254939. Bermtourist behoort tot de zeldza me woorden die in onze eigen tijd zijn ontstaan en waarvan wij de maker kennen, in dit geval Henri Knap die in het Parool schreef over hel verschijnsel dat mensen vlak langs de snelweg neerstrijken, pick nicken of zelfs hun tent opslaan. Bermtourist is natuurlijk een samen stelling van het Nederelandse woord berm en het aan het Frans ontleende tourist. Een berm is een vlakke strook naast het verharde weggedeel te. Het woord betekent eigenlijk: rand en is verwant met braam: de ruwe oneffen kant van mes of schaats na het slijpen. Dit is wel hetzelfde woord als braam in braam struik met de grondbetekenis: scherp, stekelig. De betekenis: rand die berm nu heeft, gaat terug op: afsnijding, afgesneden gedeelte. Het Engels heeft daarvoor het verwante brim. LONDEN. (Reuter) Naar aanleiding van het incident gisteren tussen een IJslandse patrouilleboot en de Britse treiler Loch Eriboll, 24 mijl buiten de noordoostelijke kust van ijsland, heeft het Britse ministerie van Defensie gister avond de marine opdracht gegeven met twee fregatten terug te keren naar de 200-inijlszone van ijsland. De Loch Eriboll zou volgens de IJs landse kustwacht hebben gevist in water dat zelfs verboden is voor IJslandse vissers. Een patrouillevaartuig doorvoer daarop de kabels van de visnetten van de Brit. Tot dusver was het systeem achter deze 'accent-aanduidingen nog voorwerp van allerlei speculaties, maar mevrouw Haik Ventura beweert nu de enig juiste interpretatie te hebben ontdekt. Volgens haar is het mogelijk de oude Hebreeuwse muziek, zoals die geklonken moet hebben in de tempel te Jeruzalem, opnieuw ten gehoren te brengen. Me vrouw Haik Ventura, die ook zelf com poneert, zegt dat haar interpretatie is goedgekeurd door opper-rabbijn Henri Schill van Parijs en professor Israel Adler, directeur van het musicologisch instituut aan de universiteit van Jeruza lem. In het Middelnederlands bestond een werkwoord tarnen dat betekende: passen, voegen. Daarvan zijn afgeleid: betamelijk, het veel vaker voorko- Volgens Bob Tadema Sporry, al 44 keer in Egypte geweest zijnde, is het een 'gewaagde onderneming om op een ka meel plaats te nemen, want het is een akelig dier, een valserik, een grommende en een onverhoedse bijter. Ik vind dat een overtrokken beeld van de werkelijk heid. Ik ben slechts twee keer in Egypte geweest en heb toen met mijn -vrouw twee keer een tocht van twee uur rand de piramiden gemaakt en niets gemerkt van die valserik en grommende, onver hoedse bijter, de kameel. Het is ons prima bevallen. En dan die keiharde baksjiesj strijd. Ook dat vind ik sterk overtrokken. Een tip-: spreek de prijs met de drijver af en beloof hem baks jiesj als de kameelrit naar tevredenheid is beëindigd. De drijver zal daarmee instemmen en onderweg zeer vriendelijk doen. Tadema Sporry vindt het blijkbaar verschrikkelijk om fooien te geven. Voorts wordt gesteld dat een tocht per kameel naar de piramiden het hoogte punt voor iedere toerist is. Ik vind dat erg kortzichtig. Volgens mij gaat 85 percent van de toeristen naar Egypte om de oude bouwwerken, kunstschatten van farao’s te bezichtigen en niet te vergeten de graven in Thebe, de tempels in Kar nak, Luksor, Assoen en Aboe-Simbel en wat al niet meer. Het is een land waar ik zeker niet na 44 keer zal zijn uitgeke ken. Dit i uw kans op het puurste geluid dat u ooit hoorde de Bose 901, topmodel Direct/Reflecting boxen lijdelijk maar liefst 200 gulden omlaag. En als u hem nog nooit ”in levende lijve” hoorde, kom dan eerst even vrijblijvend luisteren naar onze computergestuurde demonstratie. Kost een kwartier en u wordt er wijzer van Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Staszic” (12 febr.j, •■•■“US'. - v.-fc KRUISWEG 45-49 HAARLEM 023-320244 B 210, het nieuwste orgel 4', 8’ en 16’ registers. T35 18 36 Uit documenten blijkt dat joden wél geholpen werden. „Vatii-aén was tegè- het stichten .van een joodje staat in Palestina”, aldus de krantekop in uw blad van 24 januari 1976. De geschied schrijving van het Vaticaan is het tegen- PARIJS (DM). In de Hebreeuwse versie, gaat het Oude Testament verge zeld van accent-tekens die tezamen een notenschema vormen dat is ontcijferd door de Franse musicologe Suzanne Haik Ventura. Zij noemt het „een muzi kale notatie van een ongedroonftde hel derheid en precisie”. Australië: ms „Encounter Bay” (11 febr.), Brazilië: ms „Staszic” (12 febr), Canada: ms „C. P. Voyageur” (13 febr.), Indonesië: ms „Bavaria” (9 febr.), Japan: ms „Osaka Bay” (11 febr.), Denya, Oe ganda, Tanzanië: ms „Mitehurinsk” (13 febr.), Nieuw-Zeelandms „Banbury” (11 febr.), Verenigde Staten, van Amerika: ms „S. L. Market” (11 febr.), Z.-Afrika (Rep.): ms „Stellenbosch” (12 febr.). DEN HAAG (ANP). Hier volgt een overzicht van de werkzaamheden op de Nederlandse wegen waarmee het ver keer de kemende week rekening moet houden. Naast het zelfstandige naamwoord wijsneus voor: iemand die zich ver beeldt alles of in ieder geval veel te weten, staat het bijvoeglijke naam woord neuswijs: ingebeeld, waanwijs. Het laatste is ontleend aan het Duitse naseweis, een woord dat oorspronke lijk van jachthonden werd gezegd in de betekenis: een goede neus hebbend om het wild op te sporen. Het was dus eigenlijk een goede eigenschap, maar thans worden wijsneus en neuswijs alleen ip ongunstige zin ge bezigd. Het eerste behoort tot de groep samenstellingen die men pos- sessieve of bezittelijke pleegt te noe men: een wijsneus is immers letter lijk iemand die een wijze, goede, scherpe neus bezit, zoals een witkiel iemand is die een witte kiel draagt, een blauwbaard een zwarte baard, een roodborstje een rode borst en een kwikstaartje een kwiek, levendig staartje. Het is wel duidelijk dat woorden als. waken, wakker, wekken, wacht en waak (in nachtwake) tot één fami lie behoren. Het Engels heeft to wa ke, het Duits wachen. De grondbete kenis schijnt te zijn: fris, opgewekt zjjn en zo wordt wakker ook nog gebruikt. Het werkwoord waken: niet slapen komt voor met twee voorzet sels, namelijk voor en tegen. Waken vóór wil zeggen: zorgen, er op letten dat iets niet gebeurt, waken tegen wil hetzelfde zeggen met dien verstande dat daarop geen ontkenning volgt die bij waken voor niet mag ontbreken. Men moet dus waken tegen (bij voor beeld) overdrijving, maar ei voor wa ken dat er geen misbruik wordt ge maakt van iemands vrijgevigheid en dus waken tegen misbruik van ver trouwen. Fout is de zin: je moet er tegen waken dat onze plannen niet uitlekken. Dit moet zijn: je moet er voor waken. 8 overgestelde van het mopje over de mededelingen van het Kremlin: „Al is de Waarheid nog zo snel, de de Waarheid (Pravda) achterhaalt haar wel-” 'is een voordelige thermisch dubbele* ‘^^beglazing voor particulieren, bedrijven en. instellingen met een RIJKSBIJDRAGE VAN 33’/,%. i/ Telefoon Ö23 -370458'-376409 mende onbetamelijk: ongepast, en na tuurlijk ook tamelijk dat vroeger te recht werd gebruikt voor: behoorlijk, gepast. Anna Bijns schrijft: Dat kin deren voor priesters lichten haren canproen (hun petje afnemen) jg ta- melijc. Een jongere betekenis is: ma tig, redelijk. Hildebrand vindt het moeilijk „een tamelijk figuur te blij ven maken” als Nurks een aanmer king maakt op zijn hoed. De huidige betekenis kan worden omschreven als. tussen goed en slecht, tussen groot en klein in, tot op zekere hoogte, in vrij sterke mate, nogal, vrij. Men zegt: hij is tamelijk gefor tuneerd; de zieke voelt zich tamelijk goed; de redevoering was tamelijk vervelend. elke nacht opnieuw een heerlijk avontuur. Daarom -een goed advies-doen! Maar ga friet avonturieren met de kwaliteit. Kies Irisette, een merk met jarenlange ervaring in donsdekens en lakenovertrekken. Kom onze nieuwe dessins bekijken. Meubelshow - sleepinghouse: Ged. Oude Gracht 88-90-92 4000 m2. Afd. Woningtextiel (tapijten - gordijnen - bedden) - Ged. Oude Gracht 108 -110 Haarlem. Telefoon 023 - 31 38 40 (4 lijnen) 's Maandags gesloten. individueel en prijsbewust PRIJSWINNAARS MER 4 25,Mevr. W. H. van Steijnen, Koudenhom 16 rd., Haarlem; 25,L. Toornvliet, de Tiendestraat 3, Velsen-Noord; 15,Mevr. M. Roest, zr. Dina Bron- dersstraat 34, Zandvoort; 15,N. v. d. Maten-van Dalsem, J. P. Coenstraat 13. IJmuiden: 10,Mevr. A. van Rijn-Bilderbeek, Kanariestraat 100, Haarlem; 10,A. de Heer Sp., Zeewijkplein 498, IJmuiden. ïltrMamtitr .-z 5 34. de; 36. op; 38. gala; 39. taboe; 40. stap; 41. na; 42. n.e.; 43. re; 44. ai; 46. el; 47. e.v.‘; 49. a.o.; 50. waterpolo; 55. l.b.; 57. staak; 58. roe; 59. erker; 60. t.s.; 61. de; 62. e.a.; 63. Ko; 65. rendier; 71. rare; 72. Drent; 73. rand. Vertikaal: 1. dwaze; 2. e.d.; 3. 1.1.; 4. Aa; 5. stola; 6. S.A.; 7. o.a.; 9. as; 10. dolle; 11. part; 12. none; 14. twee; 15. gas; 17. sar; 18. hete; 20. Eva; 21. Ina; 25. acetaat; 26. Groenlo; 29. halte; 32. notie; 33. ego; 35. abt; 37. Spa; 43. rots; 45. Ier; 46. Epe; 48. vlek; 49. aster; 50. wad; 51. aker; 52. ronde; 53. leer; 54. ora; 56. brood; 64. sr.; 66. Ed; 67. nr.; 69. et; 70. Ka. Ter gelegenheid van het unieke optreden van The Academy of St.Martin’s in the Fields biedt Alphenaar u deze prachtplaat met unieke korting En bovendien hebben we een hele hoek in onze winkel voor deze geweldige musici' gereserveerd. Om niet te missen goed, als de Nederlanders die bekannt- lïch alle talen beheersen, met ze spre ken. T f -.srt t Maar zonder flauwekul, je kan de Heilige Plaatsen beter onder Arabisch bewind hebben, dan onder de moorde naars van Jezus en buitendien gaan die gauwe joden nog geld slaan* uit, het Graf dat toch eigenlijk de Moederkerk toe- De Franse musicologe zal binnenkort De Nederlandse, ni'etzionistische joden ■mogen wel dankbaar zijn dat zij wonen in een gezegend land, Waar de katholie- uit Salomons Hooglied en strofen van de ken bijna Calvinisten zijn, de protestan ten Israëlieten en de joden yrij kunnen zeggen en schrijven wat zij willen. Op het Concilie is met. een zeer gerin ge meerderheid en onder grote tegen stand van sommige prelaten de uit spraak gedaan, dat de thans nog levende joden niet meer schuldig zijn aan het kruisigen van de jood Jezus, volgens de verhalen 1942 jaar geleden. Solina met Ruimtelijke weergave, percussion; vibra, repeat, tuning contrei en Rithmix, Orbitone. Vier oktaaf selectors. En drie muziekboeken Voor een prijs die u maar ééns in de 10 jaar tegen komt. Met de grootste moeite hebben' we nog enkele Solina's tegen deze "oude” prijs weten te krijgen. Dat mag u eigenlijk niet lafen lopen PUZZEL NUMMER 5 Zowel horizontaal als vertikaal moe ten dezelfde woorden worden ingevuld. 1. aangeslibde grond; 2. ladder; 3. honingbij; 4. precies; 5. plaats in België; 6. meer in Amerika; 7. meisjesnaam; 8. ploeg; 9. plaats in Overijssel; 10. meis jesnaam; 11. bovenlipversiersel; 12. losse naad; 13. levensonderhoud; 14. vette vloeistof; 15. opschik; 16. uitdrukking; 17. nevel; 18. gedachte over iets; 19. teken; 20. vakantieverblijf; 21. soort wijn; 22. jongensnaam; 23. hemelli chaam; 24. losse naad; 25. afmeting; 26. van het jaar; 27. plaats in Drente; 28. geluid; 29. muziekinstrument; 30. kleur; 31. eiland in de Oostzee; 32. zuivelpro- dukt; 33. luizeëi; 34. moesplant; 35. ly risch gedicht; 36. proef; 37. richtsnoer; 38. grootmoeder; 39. Europese hoofd plaats; 40. groot water; 41. trots; 42. oud Germaans schriftteken; 43. tegen; 44. keukengerei; 45. leidsel; 46. bejaarde; 47. rivier in Duitsland; 48. teken; 49. woede; 50. meer in Azië; 51. open weefsel; 52. plaats in de Betuwe. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMI- ATE PERS B.V.”, POSTBUS 18, IJMUI DEN. Als alle misdrijven er zo lang over moeten doen om te verjaren, dan zou ik het aardig vinden om te weten hoelang het gaat duren voordat de overeenkom sten van de heei- Pacelli, genaamd Pius XII, die met de heren Stalin en Hitler verdragen sloot, zullen verjaren. Die verdragen hebben een paar doden meer opgeieveid ca. 6 miljoen joden en zigeuners, waaronder l1/» miljoen kinde ren onder de 12 jaar dan die gerech telijke moord op die jood 1942 jaar geleden. De foto’s uit de j aren vlak voor de oorlog zijn, voor nietkatholieken, wel belangwekkend omdat de toenmali ge politieke raadgever van Pius XII, da tegenwoordige Paus is. Zijn vriendelijk lachend gezicht is op de foto’s achter Hitler en Stalin te zien. Hij draagt nu een drievoudige gouden kroon en noemt zich plaatsvervanger op aarde van de jood die een kroon van „doornen droeg. Men heeft er in het Vaticaan wat lang over gedaan om de voortreffelijke daden van zijn vroegere baas die zelfs een goed woord, bij de SS heeft gedaan voor de honderden joden in Rome op te diepen en om dé te populaire en verlich te Paus Pohannes de Drieëntwintigste verdacht te maken. Ik ben zo blij dat „de historicus Burckland Schneider in de Osservatore Romano (het blad van het Vaticaan) zegt „dat de kritiek op Plus XII als zou hij hoegenaanjd niets voor de joden hebben gedaan, daarmee ontze nuwd is.” Herr Schneider wordt nog altijd verweten dat hij zijn handen in onschuld heeft gewassen. Het. >s jammer dat er in de geschiedenis altijd zo veel moorden gepleegd zijn en nog worden uit naam van Jezus, de door de joden of Romeinen doodgemaakte jood. De ka tholieken in Rome kennen helaas de grote dichter-schrijver van Historia Pon- tificum Romanum uit de Nederlanden Jacobus, Revius niet, die schreef: ,,’t En zijn de Joden niet Heer Jezu, die u knuisten. Amsterdam-Utrecht: Regelmatig slechts een rijstrook beschikbaar in ver band met wegwerkzaamheden. Hoevelaken-Amsterdam: Ter hoogte van Muiden een rijbaanversmalling. In- haalverbod en maximumsnelheid. LET OP februari aanbieding Komplete topklasse Hi-Fi stereo installaties voor de absoluut laagste prijzen die u kunt vinden. Inklusief gratis uitvoerig advies, gratis demonstratie in een van onze luister- ruimten en gratis installatie bij u thuis! Elke maand een andere installatie deze maand Sansui tuner/versterker met PM en middengolf, 2 x 15 watt en fraaie vormgeving Technics platenspeler met snaafaandrijving en zeer goed magnetodynamisch element. voet en kap en 2 Bose 3ül boxen, de veel besproken Direct/Reflecting met de verbluffende A koestiknop. Alleen deze maand bijna 500 gulden korting Samen geen 2280 maar slechts f 1798 Alkmaar-Den Helder: Bij vliegkamp De Kooy en Het Zand wordt het .verkeer bij toerbeurt over één rijstrook geleid. Purmerend-Alkmaar: In de Zuidoost- Beemster bij Purmerend mogelijk ver traging, één rijstrook beschikbaar, maxi mum doorrijhoogte vier meter. Amsterdam-Den Haag: Tussen Schip hol en Burgeveen wegversmalling en snelheidsbeperking (70 km). Utrecht-Arnhem grensovergang Bergh: Ter hoogte van Arnhem overdag slechts één rijstrook beschikbaar in bei de richtingen. Breda-Gorkum: Voor verkeer uit de richting Breda tussen Merwede brug en verkeersplein Gorkum wegversmalling. Afsluitdijk-Heerenveen-Drachten: In beidg richtingen mogelijk vertraging. Den Haag-Naaldwijk-Rotterdam: In de gemeenten Naaldwijk en de Dier moet het verkeer rekening houden met vertraging, in beide rijrichtingen blijft één rijstrook beschikbaar. Arnhem-Zutphen: In de richting Zutphen pioet het verkeer tijdens de spitsuren rekening houden met vertra gingen. Tussen Brammen en Zutphen blijft op de snelweg in elke richting een rijstrook beschikbaar.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11