SLECHTE 1500 METER, MAAR: Ski-idool sloeg volksfeest los KLAMMER: HELD VAN DUIVELSE JACHT 9 Wind beïnvloedde de prestaties Amateurvoetbal gaat niet door RECORD VAN VALENTIJN VREES BLEEK GEGROND Resultaten Innsbruck IMS Toto/lotto Olympische winterspelen JL een miljoen gulden aan prijzen ï..1 19 V R IJ D A G 6 FEBRUARI 1976 SPORT Angstaanjagend Slechte indruk Sportindustrie Chaos compleet Te winnen in de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. v Ji a,’ --V?» s O' nJ; i Maarse laat de moed niet zakken (Van onze speciale verslaggever) (Van onze speciale verslaggever) o 1 want Galina Stepanskaya: op weg naar gouden medaille. (ADVERTENTIE) INNSBRUCK. De eerste kans om de uitzending naar de Olympische Winterspe len waar te maken, hebben de Oranje-schaatsters donderdag voorbij laten gaan. Met de 12e plaats van Annie Borckink, de 13e van Sijtje van der Lende en de 16e plaats van Christa Jaarsma speelde Nederland een figurantenrol. En omdat op de 500 en 1000 meter al helemaal geen heldendaden van de Nedèrlandse meisjes mogen worden verwacht, is nu de hoop op zondag gevestigd, ais de .drie kilometer zal worden verreden. Ook de manier waarop de Nederlandse meisjes donderdag hun bescheiden rol speelden, was namelijk verre van over tuigend. Dat geldt vooral voor nationaal kampioene Sijtje van der Lende, die in Innsbruck allerminst blijk geeft van een instelling die op het leveren van top prestaties gericht is. Karl heeft voorsprong op m- ?n c .16 IA in tc Hl ie V 3- it, N. ie is. m. K. in. of 2 het 9- 21- >1. 10 n- >n. 8 1€ A (Van onze speciale verslaggever) INNSBRUCK. De wind heeft bij de verdeling van de eerste schaatsmedailles al z’n ongelukkige rol van scherprechter gespeeld. Toen de Russische Galina Ste panskaya donderdagmorgen over de Olympische ijspiste in Innsbruck snelde, hingen de vlaggen slap langs de masten. Maar cijfers zeggenweinig in deze fascinerende arena waar de skiers onder het finishdoek door zullen flit sen. De afdaling houdt het midden tussen sportieve eerzucht en waanzin. Vooral op deze angstaanjagende Pgt- scherkofel, want de vele tonnen sneeuw die onlangs werden aange voerd blijkt te zijn veranderd in een hard bevroren korst, waarop zelfs de meest ervaren skiër totaal geen grip heeft. Correcties, die nodig zijn als het mis dreigt te gaan, zijn daarom nauwelijks mogelijk. ontvangen; 2e prijs: 1482 winnaars, die elk ƒ58 ontvangen; 3e prijs: 9300 win naars, die elk 13 ontvangen. Dan was Annie Borckink toch heel wat moediger. Op een schema van 2.19 ging de Eibergse weg. Mede door een misslag in de tweede ronde bleek die Franz Klammer in zijn rush naar de gouden plak. Het behalen van die eerste vlaats zette de Oostenrijkse sportwereld op z’n kop. „Bovendien zijn ze ook voor die af standen geselecteerd”, aldus trainer-coach Gerard Maarse na de eerste schaats- dag, die goud opleverde voor de Russi sche Galina Stepanskaya, zilver voor de Amerikaanse Sheila Young en brons voor de Russische Tatiana Averina. Toch kon Maarse een gevoel van teleurstelling niet helemaal onderdrukken. „Ik zit niet te juichen, maar denk toch dat ze het wel goed gedaan hebben. Wij spelen het spel mee”. De vrees dat Annie Borckink, Sijtje van der Lende en Christa Jaarsma er in het geheel niet in zullen slagen de uitzending waar te maken, waaruit de conclusie zou kunnen worden getrokken dat bij de selectie fouten zijn gemaakt, is na de 1500 meter echter wel gegroeid. I houden. Er moet een verstandig schema I worden vastgesteld, en dan komt het I verder op de coaching, aan. Anders zie ik verschillende dames al na 1800 meter kapot zitten". De eerste aanblik van het, laatste stuk van de immense glijbaan is overweldigend. Duizenden en nog eehs duizenden hebben zich tussen de kaarsrechte naaldbomen verzameld waarlangs straks de helden naar be neden zullen suizen. De bergwand waarop zich het hele spektakel in een oogwenk afspeelt is van beneden af gezien praktisch loodrecht. Het pro gramma vermeldt dat het parcours een- lengte heeft van 3020 meter en gedurende deze afstand moet 870 me ter worden gedaald, wat neerkomt óp eenpercentage van 32. Van goede skisport kan nauwelijks worden genoten, want de waaghalzen razen in een flits slechts eenmaal voorbij. En evenals in de mechani sche racerij kent het skiën zjjn idolen, die roen> en veel geld oogsten dankzij de omvangrijke wintersportindustrie. Franz Klammer, een 28-jarige boe renzoon is zo iemand. En ook Bern- hard Russi, met zijn 28 jaar de meest geroutineerde van het verafgode duo. Opvallend was tijdens ~het eerste schaatsonderdeel de afgang van de Oost- duitse meisjes. Wereldkampioene Karin Kessow kwam niet verder dan de vijfde plaats, Ines Bautsmann en de jeugdige Andrea Mitscherlich moesten zich tevre den stellen met respectievelijk de zeven de en tiende plaats. In nauwelijks meer dan een kwar tier is het allemaal gebeurd. Zeker, er komen nog 60 andere waaghalzen, maar deze mindere góden vormen geen bedreiging voor de Oostenrijkse volksheld. „Toont uw olympische geest en blijf ook de andere deelne mers aanmoedigen”, schreeuwt de omroeper vergeefs. Franz Klammer is voor de Oostenrijkers de enige die telt. Buiten de afzetting slaat een wak kere koopman meteen toe. Hij voor ziet de voorgedrukte kaarten met het opschrift „Olympisch kampioen 1976” met het portret van Franz Klammer, waarvan er zelfklevende exemplaren op dikke rollen in zijn uitstalling liggen. Hij doet goede zaken. Uit de ramen van tientallen woningen in de directe omgeving wordt de Oosten rijkse vlag gestoken. Er is een natio nale feestdag aangebroken. Maandenlang is er in alle toonaar den over het grote gevecht geschre ven en gesproken. De enorme publici teit nam proporties aan 'die enigszins kunnen worden vergeleken met de schaatshistorie van een aantal jaren geleden. De populariteit van Franz Klammer in Oostenrijk komt overeen met de verering van Ard Schenk in Nederland. Ochtendkranten gingen gisteren zelfs zo ver om een gtote foto op de voorpagina vergezeld te laten gaan van de opbeurende woor- den: „Franz, we duimen voor je”. DAVOS- (SIZ en ANP) De poging van Hans van Helden op de 10.000 meter onder het wereldrecord van Sten Sten- sen te komen is volkomen mislukt. De houder van het wereldrecord op de 5000 meter kwam donderdag in Davos tot een matige tijd van 16 minuten en 10,45 seconden, hetgeen hem zelfs geen eerste plaats opleverde. Piet Kleine won de tien kilometer in 15.19.01. De Friezin negeerde bijvoorbeeld de suggestie van Maarse om op een scherp schema weg te gaan, maar prefereerde een voorzichtig begin. Na de eerste 300 meter in 29.41 gereden te hebben, wist zij zich echter op slag al kansloos voor een hoge klassering. Sijtje van der Len de doet ook geen enkele poging om haar bescheiden inbreng goed te praten. „Ik zag Sylvia Burka over het ijs martelen, I en dacht toen: nee, dat mag mij niet frvurcii, uis: upeniug van was helemaal nog zo slecht niet. Het bleek voor de 27-jarige studente uit Leningrad achteraf een beslissend voordeel, dat haar de gouden plak ople verde. Sheila Young, de supersnelle Amerikaanse sprintster, deed daarna nog wel een verwcede poging om goud te gaan oogsten, maar zij had nie.t alleen met de snelle tijd van Stepanskaya af te rekenen, maar evenzeer met een hinder lijke wind, waardoor haar greep naar de macht juist een halve seconde tekort schoot. De vrees van trainers en coaches, dat de wind in Innsbruck voor een onregel matig schaatstoernooi gaat zorgen, is daarmee donderdag gegrond gebleken. Toch kon op de schaatsmijl van de dames niet van een loterij worden ge sproken. De wind, die uit alle richtingen leek te komen, was vrijwel constant aanwezig. Alleen Stepanskaya trof het 51.933), 51,968). dus beter, waaruit zij als topschaatster juist dat beslissende tikje voordeel wist te putten. De vrees bestaat, dat op de langere afstanden, zoals de drie kilometer bij-de dames en de vijf en tien kilometer bij de heren, de rol van de wind nog veel beslissender kan zijn, omdat met deze onderdelen meer tijd gemoeid is. Ruim anderhalve minuut later komt de Oostenrijker binnen het ge zichtsveld van de angstig kijkende menigte beneden bij het finishdoek. De tussentijden van Klammer hadden voor grote onrust gezorgd en gedu rende zijn laatste paar 100 meter, die hij met een ongeloofwaardige snel heid van bijn 130 kilometer per uur afraast, rjchten alle blikken zich op het reusachtige scorebord. In één mi nuut en 45,73 sec heeft Klammer het dan toch gefikst. Meteen is de chaos compleet. De massa reageert uitzinnig en Klammer staat minutenlang met de armen omhoog geheven te jubelen. i 1 'Wi' l,:'i !|i! 11 -i— 'UU•ÜL A INNSBRUCK. —De weg stijgt snel en leidt naar de Patscherkofel. Een naamlo'os oord voor iemand die speciaal voor het schaatsen in Inns bruck is, maar de tienduizenden die in een onafzienbare rij het slingeren de pad beklimmen hebben zich sinds het moment waarop de winterspelen aan de Oostenrijkse stad werden toe gewezen al verheugd op deze bestij ging van de Patscherkofel. Want daar, tussen een hoogte van 1950 en 1080 meter, is met grote zorg een sneeuwtapijt neergelegd waarop de idolen van de skisport hun duivelse jacht op olympisch goud gingen on dernemen. De afdaling voor heren, voor de Oostenrijkers het hoogtepunt van „hun” spelen, is echter weinig anders dan een gigantisch circus, waarin de klassieke slogan „spanning en sensatie” volledig thuishoort. Franz Klammer bij de huldiging: een blij zwaaiend spórt-idool voor tien duizenden landgenoten. Het was in féite reeds voor de start duidelijk, dat er geen wereldrecord voor Van Helden in zat. De weersomstandig heden verslechterden met de minuut Jos Valentijn had er tijdens zijn 1000- metexrit nog geep las., van. De Amster dammer, die woensdag al een nieuw Nederlands record op de 500 meter reed, bleef donderdagmiddag onder zijn eigen record van 1.1869. Hij finishte in de tijd van 1.17,3.Ook Jan Bazen (1.181), Hans van Helden (1.18.2) en Piet Kleine (1.18.5) bleven onder het oude record van Valentijn. po van Theo Koorjien, en doet zijn verslag in drie talen. Tussentijden worden afgewisseld met de melding dat er al weer iemand is' gestart, want exact één minuut na elkaar zetten de skiërs zich in beweging. Een golf van ontzetting en bewon dering gaat door de opeengepakte rij den toeschouwers als een zeer snelle tussentijd van Russi wordt gemeld. Even later komen de elektronisch voortbewogen cijfers tot stilstand als de Zwitser is gearriveerd. Hij is in recordtijd naar beneden gevlogen en mag zich enige tijd de snelste van het gezelschap wanen. Als een lawine volgen de begeurtenissen elkaar op. De Italiaan Stricker gaat in volle vaart, onderuit, de Oostenrijker Stei ner óverkomt hetzelfde en dan klinkt plotseling: „Franz Klammer is ver trokken”. ia» - imlji'liihhi 11,| Daarom houdt heel Oostenrijk de adem in als de beslissende dag is aangebroken. De anders overvolle straten van Innsbruck zijn al ver voor het begin van de historische strijd compleet uitgestorven, wie niet op weg is naar de Patscherkofel, zit thuis bij de tv. Op Franz Klammer rust een geweldige mentale druk. In de vijf trainingen heeft hij geen en kele maal de snelste tijd kunnen maken. Bernhard Russi, de gouden- medaillewinnaar van Sapporo dank overkomen. En die opening van 29.41 Nor maal doe ik er wel 31 over. De laatste ronde is mijn sterkste punt. En het I uitrijden, want dan kan ik rechtop staan...”. tijd echter te hoog gegrepen. Annie heeft een gokje gemaakt, maar is de laatste ronde tegengekomen”, aldus Maarse. ,,Ik had er meer van verwacht, vooral toen ik hoorde dat ik al in het tweede paar moest starten. Achteraf be zien had ik beter later kunnen rijdeh, omdat de wind toen iets was gaan liggen”, meende Annie Borckink zelf. Christa Jaarsma heeft aan de verwach tingen voldaan, zeker als men er van uitgaat dat zij de derde keüs is. Maar dit spiegelgladde parcours heeft voor de razend enthousiaste menigte wel een aantrekkelijke kant, want er kan sneller gedaald worden dan oibt tevoreQ,. Bovendien is de kans op valpartijen ook aanzienlijk groot, dat kan zelfs een niet ingewij de in de skisport op z’n klompen aan voelen. Er blijkt weliswaar zout op de piste te zijn gestrooid om de toplaag kunstmatig iets te laten ont dooien, voor het op sensatie beluste publiek maakt het weinig uit, De afdaling is nu eenmaal een zeer ris kante onderneming, en heeft daarom in dit opzicht dezelfde aantrekkings- kracht als de auto- en mótöHport. zij de diskwalificatie van Schranz (de Oostenrijker...), wat dit betreft een zijn rivaal. Om half een kan het spektakel beginnen. Tientallen artsen, die me teen ‘ter plekke zijn als er iets mis gaat, en vijf helikopters zijn langs de levensgevaarlijke baan opgesteld. Maar ook hierbij mag je natuurlijk niet stilstaan als de speaker aankon- digt dat de eerste deelnemer ergens boven de donkere naaldwouden aan het korte, maar beklemmende avon tuur is begonnen. Het aanhoren van die speaker is trouwens een belevenis op zich. Hij benadert het spreektem- De hoop is dus gevestigd op de drie kilometer. Gerard Maarse is nog altijd vol vertrouwen. Maar hij laat daarbij wel I duidelijk doorschemeren dat Sijtje van der Lende en Annie Borckink, die haar i trainer Ab Garretsen langs de baan I weet, er verstandig aan doen niet op de solotoer te gaan. „Zondag móeten wij bij I die drie kilometer alles goed m de gaten Na twee series is de stand bij het rodelen (eenpersoons) voor heren: 1. Detlef Guenther (Odl.) 1.44,488 (52,381 - 52,107), 2. Josef Fendt (Wdl.) 1.44,627 (52,694 - 3. Hans Rinn (Odl.) 1.44,884 <52,916 - De stand na twee series bij het rodelen eenpersoons dames: 1. Monika Scheftschik (Wdl.) 1.25,595 (42,863 - 42,732), 2. Ute Ruehrold (Odl.) 1.25.634 (42,926 - 42,708), 3. Eva—Maria Wernicke (Odl.) 1.25,653 (43.007 - 42.646). Het Moskouse echt- en ijsdanspaar Gorsj- kov kan het Olympische goud bij het ijsdan- sen, dat voor het eerst wordt uitgereikt, bijna niet meer ontgaan. Na de verplichte figuren kregen zij het plaatscijfer negen. De stand na de verplichte kür bij P&chomova-Gorsjkov (Sov.) plaatscijfer 103,72 punten, 2. Moiseva-Minenkov (Sov. 100,08, 3. O’öonnor-Millns (VS) 25,5-99.84. De stand na de verplichte kuur bij het paarrijden is: 1. Rodnin.a-Saitsev (Sov.) Plaatscijfer 9-35,1 punten, 2. Kermer- Oesterreich (Odl.) 20-34,35, 3. Korobieva-Vlaslov (Sov.) 27,5-34,12. DEN HAAG. (ANP) De KNVB heeft alle wedstrijden voor de zaterdag en zondagamateurcompetitie afgelast. Ook hebben alle afdelingen de wedstrij den voor zaterdag en zondag afgelast, terwijrde wedstrijden van de c-elftallen betaald voetbal eveneens geen doorgang zullen vinden. DEN HAAG. (ANP) De uitkomsten van lotto en toto van zondag 1 februari zijn: lotto no. 5: aantal deelnemers 925.897. Inleg 3.678-241. Prijzenbedrag ƒ1.747.164. Ie prijs: 4 winnaars, die eik bruto ƒ152.876 ontvangen; 2e prijs: 50 winnaars, die elk bruto 3494 ontvan gen; 3e prijs: 458 winnaars, -die elk ƒ572 ontvangen; 4e prijs: 11.799 winnaars, die elk ƒ29 ontvangen; 5e prijs: 13.847 win naars, die elk ƒ25 ontvangen. Toto no. 5: aantal deelnemers 243.648. Inleg 728.200- Prijzenbedrag 395.017. Ie prijs: 125 winnaars, die elk bruto ƒ1499 30 km langiauf: I. Sergej Saveliev (Sov.) 1.30.29,38, 2. William Koch (VS) 1.30.57,84, 3. Ivan Garanin (Sov.) 1.31.09,29. Skiën afdaling: 1. Franz Klamme’’ (Oos.) 1.45,73, 2. Bernard Russi (Zwi.) 1.46,06, 3. Herbert Plank (It.) 1.46,59. Voor 2 gelukkige prijswinnaars iedere week een LOIS spijkerbroek t.w.v, zo’n (50.- 1500 meter dames: 1. en Olympisch kampioene Galina Stepanskaja (Sov.) 2 minuten 16,58 seconden. Nieuw Olympisch record, oude record 2.20,85 van Dianne Holum (VS), gemaakt tijdens de spelen van 1972 in Sapporo 2. en zil veren medaille Sheila Young (VS) 2.17,06, 3. en bronzen medaille Tatjana Averina (Sov.) 2.17,96, 12. Annie Borckink (Ned.) 2.22,06, 13. Sijtje van der Lende (Ned.) 2 22,10, 16. Christa Jaarsma (Ned.) 2.23.98. De verdeling van de medailles ziet er als volgt uit (resp. goud, zilver, brons): 1. Sovjet Unie 2 2; 2. Oostenrijk 1-3. Verenigde Staten 2 4. Zwitserland 1 5. Italië-1. ■- UïtfStWfc en per*ekt- PM-attend dis blauwe 4 jackets van 101$. gente tjlue denim. indigo geverfd, dus snellertflegettragen lookEn of je nu een uitlopende öf nauwe ï»iP wik. reeds gewassen of tncttgc diiie. LO»S Keus genoeg B&ir ’S'.'i ifrt- 4!jpg IJ 3 1 Uiiw

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19