Verontrusting over uitlekken uiterst geheime gegevens NAVO-RAPPORT OVER NETWERK TERRORISTEN Naar aanleiding van bekendmaking in Brussel: FNLA VRAAGT WESTERSE REGERINGEN OM WAPENS Ook Humphrey zou geld van Guit hebben ontvangen In Italië kansen op minderheidsregering Rabin zou geen Amerikaanse technici in Sinaï-passen willen Junta-chefs in Athene opnieuw voor rechter Egypte verbiedt aardappelexport Ito R 1 SEUL MIERENNEST Rechter Sirica door Aldo Moro grijpt allerlaatste kans DERDE KEER IN ISRAEL GROTE RIVALITEIT TUSSEN PREMIER EN MINISTER PERES door nico scheepmaker Overeenstemming Den Haag en Bonn hartaanval getroffen I - BINNEN- EN BUITENLAND 6 1976 V R TJ D A G FEBRUARI 3 Vlooteenheid Niet uitgesloten o n (e er lis (Van onze redacteur in Jeruzalem J. van Wesel) od rd -M- JERUZALEM. Premier Rabin overweegt af te zien van de Ameri kaanse technici, die in het kader van het Sinaï-akkoord de elektronische waarschuwingsinstallaties bedienen op de Cidi- en Miltapas. Dit werd gisteren gemeld door een aantal Israëlische bladen, met premier Rabin als bron. Rabin zou, tegen zijn zin, in het leger van de 200 Amerikaanse technici hebben ingestemd, om minister van defensie Peres te winnen voor het Sinaï-akkoord. Een medewerker van Rabin, op het ogenblik op officieel bezoek in Amerika, heeft de juistheid van het bericht inmiddels ontkend. e f V a jHi| (Van onze redactie buitenland) Vragen over NAVO-plannen voor (Van onze redacteur in Athene) optreden bij zuidelijk Afrika Van der Stoel van Buitenlandse Zaken. 1 i 1 t I 1 r B g is (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. „Wanneer is Nederland akkoord gegaan met nieuwe plannen van de NAVO vlooteenheden in te zetten buiten het NAVO- verdragsgebied, ingeval de Sovjet-Unie de toevoer van ruwe olie uit het Midden-Oosten naar Europa zou willen belemmeren?” Deze vraag stellen de Tweede-Kamerleden Ter Beek en Dankert (beiden PvdA) aan minister >t 'S 1 i 1 t t (Van onze redacteur in Rome G.- Vertinden) Wat de Amerikaanse technici in de Sinaï betreft (een idee van Peres) won al geruime tijd de opvatting veld dat dit verzoek politiek onverstandig is geweest, vooral vanwege psychologische redenen in de Verenigde Staten, waar dit verzoek herinneringen aan Vietnam opriep. Maar bij het sluiten van het Sinaï-akkoord Carlos wordt door in ieder geval alle westerse geheime diensten gezocht van wege zijn aandeel in de gijzeling van de olieministers in Wenen vorig jaar de- Israël vaak r e ijk 32- ing ur- :ijn be et k g n ■en ui- ni- in- m- die n 8 de Ise iet Dn, m. Üd je is. m id ;is ek de en iet ■se en n- op - iiMnriwmiianinKiuMaUieiiiKtttmn Een vriend van me redde ruim tien jaar geleden eens een jongetje uit een wak. Ik heb daar toen ook over geschreven, en citeer nu het slot: ,,De jongen werd druipnat gered en in triomf naar huis gevoerd. Reeds werd een houding van bescheidenheid in „all in the day’s work” aangenomen, toen de ontvangst anders uitpakte dan men verwacht had. De moe der had aan één blik voldoende, greep de jongen bij zijn lurven, gaf hem een ongenadig pak slaag en sloot hem op in de slaapkamer. Haar nat geworden han den afvegend aan haar schort zei ze ver ontschuldigend tot de heren: „Dat is al de derde keer van de week, ziet u. Hij moet het toch eens afleren”. In dé Haagse Post van vorige week stond een tweegesprek tussen Karei van het Réve en Maarten Biesheuvel. Op een gegeven ogenblik hebben ze het over kinderlectuur. Biesheuvel vertelt dan dat hij eens iemand sprak die hem verteld» dat een van de weinige boeken die hij ooit gelezen had „Seul sur le monde” van Malot was geweest. En dat het boek ging over een mijnwerker die drie dagen onder de grond was geweest terwijl de wereld door overstromingen werd ge teisterd. „En toen kwam hij eindelijk boven en toen waren er helemaal geen mensen meer in de stad. Dus hij kon zo in alle auto’s stappen, hij kon alle ge- bakjeswinkels binnen en daar een ge bakje pakken. In andere steden was ook helemaal niemand meer. Die man was echt seul sur le monde. En daar had die schrijver dan zo’n vier-, vijfhonderd bladzijden mee gevuld, met het relaas van die man, die nog wel voedsel in overvloed vond maar niet meer het men selijke contact”. wat wordt genoemd „duidelijke” banden tussen terreurgroepen in Europa, het Midden-Oosten, Azië en Latijns-Ameri- ka. Britse huurlingen verlaten hier hun hotel bij het vliegveld Gatwick door een raam aan de achterzijde van het gebouw op weg naar het vliegtuig, dat hen naar Angola zal brengen. De Britten zullen onder de vlag van Holden Roberto aan de zijde van de FNLA strijden sche netwerk vanuit een Parijs’ hoofd kwartier opereren en worden gefinan cierd door Irak, Syrië, Libië, Zuid-Jemen én Cuba. De Oosteuropese landen zouden als wapenleveranciers optreden. De Ve nezolaan Carlos wordt genoemd als sleu telfiguur in het terroristennet. VOORSCHOTEN (ANP). Nederland en West-Duitsland staan op één lijn als het gaat om de methode om tot een dialoog te komen tussen de Europese Economische Gemeenschap (EEG) en de ontwikkelingslanden. De Westduitse mi nister voor Economische Samenwerking, de heer Egon Bahr en de Nederlandse minister voor ontwikkelingssamenwer king de heer J. Pronk, hebben dit giste ren verklaard. Zij zullen met hun colle ga’s van de EEG-landen trachten tot gemeenschappelijke standpunten te ka men. De NAVO-plannen voorzien in de vor ming van een vlooteenheid bestaande uit een groot oorlogsschip, drie of vier fre gatten, een onderzeeër en enkele onder- steuningsschepen. Deze strijdmacht zou ingezet kunnen worden om de bereid heid van de NAVO te demonstreren de vrijheid van de zee te verdedigen, speci aal met betrekking tot de belangrijke scheepvaartroute rond Kaap de Goede Hoop, zo wordt in Brussel gezegd. In het begin van de jaren 70 heeft de NAVO-ministerraad toestemming gege ven tot het opstellen van de plannen. Deze kunnen overigens pas worden uit gevoerd als de regeringen van de NAVO- landen hun instemming hebben be tuigd. In het NAVO-hoofdkwartier in Brussel heerst de opvatting dat de plan nen ook daadwerkelijk kunnen worden uitgevoerd zonder dat een verandering van het NAVO-verdrag nodig is. die ge- Hatfield, Er zouden nog zes Cubaanse schepen op weg zijn naar Angola, maar het staat niet vast of deze Cubaanse troepen en mogelijke Russische wapens vervoeren voor de MPLA. Een van de belangrijkste Egyptische aardappelexporteurs, Faithi el-Zayyat, verklaarde dat het besluit als een grote verrassing is gekomen, daar de aardap peloogst dit jaar buitengewoon groot is geweest; de produktie bedroeg gemiddeld 15 ton per acre. Hij sprak de hoop uit dat de regering van haar besluit terug zal komen, gezien de grote vraag naar aardappelen op de Westeuropese markt. ATHENE. Het leidend drieman schap van de Griekse junta, Pappado- poulos, Pattakos en Makarezos, zal op 1 maart opnieuw moeten terechtstaan in de tot rechtszaal omgebouwde vrouwen zaal van de Korydallos-gevangenis, waar het reeds een levenslange gevangenis straf uitzit wegens het bedrijven van de staatsgreep van 21 april 1967. Er is echter ae afgelopen week een soort van oorlogssituatie ontstaan tussen Peres en Rabin. De vorige week be schuldigde Rabin tijdens een gesprek met journalisten het ministerie van de fensie van overdreven verzoeken op het gebied van wapenleveranties aan de Verenigde Staten. ROME Italië’s regeringsformateur Aldo Moro heeft gisteren zijn allerlaat ste kans gegrepen om vervroegde alge mene verkiezingen te vermijden. Hij heeft een economisch en financieel pro gramma opgesteld dat zowel steun van de sociaal-democraten (die met 11 per cent van de stemmen de crisis hebben veroorzaakt) als de republikeinen (acht percent) zou hebben. BRUSSEL-DEN HAAG. Bij de NAVO heerst verontrusting over het uit lekken van een uiterst geheim rapport omtrent de organisatie, financiering en bevoorrading van een internationaal net werk van terroristische organisaties. De studie, die enkele maanden geleden werd voltooid, is een samenvatting van gege vens die de veiligheidsdiensten van de lidstaten hebben verstrekt en onthult De kans op een minderheidskabinet van christen-democraten, dat een paar maanden stand zal moeten houden, is nu vergroot: de sociaal-democraten zijn de enigen die de regering een zwak-groen licht geven. Vorige week kwam Moro met een regeringsprogramma dat door iedereen, ook zijn eigen partijgenoten, werd afgekeurd. Moro staat onder zware pressie van de gebeurtenissen op de geldmarkt, die bin nen enkele dagen geopend zal moeten worden om verdere catastrofes te voor komen: de lire is op de officiële markt in tien dagen met 15 percent gedevalu eerd, en op de zwarte markt zijn de wisselkoersen en de kapitaal vlucht vol komen uit de hand gelopen. Het is gebruikelijk dat ingrepen als devaluatie, revaluatie en opening of slui ting van die wisselmarkt in het week einde worden gedaan, en dat is een reden te meer om binnen 48 uur de komst van dit, in de geschiedenis van Italië het ongetwijfeld zwakste na-oor- logse kabinet, tegemoet te zien. Een zeer zware dreiging zal dan bo vendien worden afgewenteld, te weten die van het referendum over de abortus. De christen-democraten en het Vaticaan zijn zeer bevreesd over de uitslag ervan- Met een door de sociaal-democraten ge steunde minderheidsregering zou het theoretisch mogelijk zijn het veel milde- Zoals bekend wordt de belangrijkste bevrijdingsbeweging in Angola, de MPLA, gesteund door Moskou en vech ten Cubaanse militairen mee aan de zijde van MPLA-soldaten tegen de strijdkrachten van de twee concurreren de bevrijdingsbewegingen, FNLA en Unita. Al geruime tijd wordt gespecu leerd dat Rusland misschien marinebases re functionarissen dat dit wel degelijk het geval is. Het rapport zou echter zo zorgvuldig in de windselen der geheimhouding zijn gewonden, dat zelfs binnen het hoofd kwartier van de Atlantische Verdragsor- ganisatie niet meer dan een twintigtal personen er kennis van heeft kunnen nemen. Het „lek” zou zijn ontstaan, nadat het rapport aan de lidstaten was verstrekt ter nadere bestudering. Volgens het rapport zou het terroristi- cember en politieke moorden en bom aanslagen in Frankrjjk en Engeland. Leden van het (naamloze) terroristi sche bondgenootschap zijn volgens het NAVO-rapport het Volksfront voor de be vrij ding van Palestina van dr. Georg Habasj, de Rote Armee Fraktion in West-Duitsland, het Japanse Rode Leger, de IRA, het Turkse Bevrijdingsleger en extreem-linkse groepen uit andere Euro pese landen en Latijns-Amerika, waarbij met name Cuba werd vermeld. WASHINGTON. (UPI) De demo cratische senator Hubert Humphrey is een van de Amerikaanse senatoren die worden genoemd in verband met de onwettige praktijken van de oliemaat schappij „Gulf” In een ingezonden stuk in de Leeuwar der Courant beklaagt de vader van Siep Todor uit Harlingen zich er terecht over dat zijn zoon, die zich tussen de ijsschot sen had gewaagd om een klein kind te redden, niet even droge kleren kreeg toen hij het kind drie straten verder thuis bracht. De vader van het kind zei „G.v.d,, ook dat nog” (of iets dergelijks), nam het kind van Siep en een vriendje over, gaf de natte jas terug waarin ze het kind hadden gewikkeld, zei nog even dankje wel, en deed de deur dicht. Daar stonden de jongens in hun natte kleren terwijl het buiten vroor! Maar ja, zo gaan die dingen soms. r Uit die laatste opmerking blijkt wél dat beide heren donders goed wisten dat ’s werelds beroemdste kinderboek in werkelijkheid „Sans Familie” oftewel „Zonder familie” heet, en alleen dankzij een geniale ingeving van de Nederlandse vertaler de veel betere titel „Alleen op de wereld” heeft meegekregen. Of had die het ook weer uit een andere taal ver taald, zoals de foutieve vertaling van Dostojewski’s „Misdaad en straf” in „Schuld eh boete” indertijd öok afkom stig was van de foutieve Duitse vertaling? Ik weet het niet. Ik weet wel dat Karei van het Reve niet alleen enkele brieven én telefoontjes kreeg van lezers en leze ressen die kwamen melden dat het boek helemaal niet „Seul sur le monde” heet, maar dat hij ook door een zevental lezers getipt werd dat de beschrijving van het boek dat voor „Seul sur le monde” werd aangezien, geheel en al sloeg op „Het ver stoorde mierennest” van Kees van Brug gen, een boek dat noch Van het Reve. noch Maarten Biesheuvel kende. Kenne lijk hebben Biesheuvel en Van het Reve de man van „Seul sur le monde” onder schat, want het is een grotere kunst om „Het verstoorde mierennest” gelezen te hebben dan „Alleen op de wereld”, ook al geef je dat eerste boek iater de titel van een nog beroemder boek mee. Gulf zou een aantal senatoren met bedrijfskapitaal gesteund hebben bij hun campagnes voor een positie bij de fede rale regering, hetgeen in strijd is met de wet in de Verenigde Staten. Functionarissen van het bedrijf heb ben onder ede tegenover een senaats commissie die zich bezighoudt met „de Ter Beék en Dankert willen Weten of ook andere landen buiten de NAVO, zoals bijvoorbeeld Zuid-Afrika of Spanje, be trokken zijn bij de contingency-plan ning. Ze denken daarbij aan het onlangs tussen Amerika en Spanje gesloten de- fensie-akkoord dat in samenwerking bij militaire planning met Spanje.«zou kun nen voorzien. Minister Van der Stoel zei vorig jaar in de Tweede Kamer dat de regering gekant is tegen NAVO-optreden buiten het verdragsgebied, dat begrensd wordt door de Kreeftskeerkring. Niettemin sloot hij de mogelijkheid niet uit dat de NAVO in actie zou kórtien als de Sovjet- Unie de olieaanvoer rond Zuidelijk-Afri ka naar Europa zou afsnijden. re wetsvoorstel (de arts beslist) over de abortus door het parlement te krijgen, waardoor het referendum voor volledige vrijheid (de vrouw beslist) niet behoeft door te gaan. was het legeren van 200 Amerikaanse technici een voorwaarde voor de over eenkomst, aangezien Israel zich op het standpunt stelde dat de Amerikanen in de vorm van een levende buffer een garantie zouden zijn dat Egypte in de toekomst geen troepen in de gedemilita riseerde zone zal sturen, hetgeen dan een crisis met Amerika tot gevolg zou hebben. Ditmaal gaat het om het eerste dode lijke slachtoffer van die staatsgreep, Maria Kalavrou, die in de middag van die dag op straat vanuit een tank werd neergeschoten. Zij zou tevoren „afkeu rende gebaren” tegen de tank hebben gemaakt. Politie verhinderde omstanders haar hulp te bieden en zij bloedde ter plaatse dood. ALEXANDRIE (Reuter). Het Egyp tische ministerie van economische zaken heeft per 15 februari een verbod op de export van aardappelen afgekondigd, omdat de voorraden nodig zijn voor de binnenlandse consumptie. Alle transac ties die echter voor deze datum zijn gesloten kunnen nog ongehinderd door gang vinden, aldus het ministerie. „En beh je er nooit achtergekomen wat het voor boek is geweest?”, vraagt Van-het Reve dan (want zoals we allen weten'verschilt dit verhaal sterk van „Alleen op de wereld” van Hector Malot). „Nee”, zegt Biesheuvel, die daar nog aan toevoegt: „Ik denk echt dat die man een fantast was en dat hij weleens ge hoord had van „Alleen op de wereld”, en dat hij dat vertaald heeft in „Seul sur le monde”. „En toen dacht hij, daar moet dat on geveer in staan”, zegt Van het Reve, er nog aan' toevoegend: „Dat moet ook na tuurlijk eigenlijk, als het ,5eul sur le monde" zou heten”. politieke ethiek” verklaard dat de vol gende democratische senatoren „gebruik” hebben ontvangen. Ze zeiden erbij dat ze dersteuning van Gulf: Hubert Humph rey, Howard Cannon, Henry Jackson, Russell Long en Daniel Inouye. De republikeinse senatoren noemd werden zijn: Mark Hugh Scott, Lowell Weicker, J. Glenn Eall, William Brock en Howard Baker. Tot nu toe hebben alleen Baker en Jackson toegegeven dat ze van Gulf geld hebben ontvangen.Ze zeiden erbij datze niet wisten dat het geld afkomstig was uit de bedrijfsactiva. aan de Angolese Atlantische kust zou kunnen krijgen als de MPLA de burger oorlog in Angola in zijn voordeel beslist. Premier Rabin is ontevreden over Pe res als minister van defensie. Zelf is Rabin uitstekend thuis in alles wat de fensie betreft, aangezien hij oud-opper- bevelhebber is en Rabin geeft Peres herhaaldelijk te verstaan dat Peres wei nig verstand heeft van militaire zaken. Peres en Rabin zijn ruim anderhalf jaar geleden als een tandem, die om het leiderschap van de Arbeiderspartij had gvochten, met regeren begonnen. WASHINGTON. (DPA) De door de Watergate-processen bekend geworden rechter John Sirica is gisteren in Was hington tijdens een maaltijd getroffen door een hartaanval. Zijn toestand is kritiek genoemd. De resultaten van deze conferenties van ministers voor Ontwikkelingssamen werking zijn speciaal bedoeld voor: de conferentie over internationale economi sche samenwerking, de zogenaamde Noord-Zuid-dialoog die dit jaar in Parijs wordt gehouden, voor het ontwikke lingsbeleid van de EEG en voor de UNCTAD 4, die in mei in Nairobi, Kenia, wordt gehouden. Cubaanse troepen meer naar Angola overgebracht, zo is gisteren vernomen via bronnen rond de Amerikaanse in lichtingendiensten. Deze bronnen konden echter niet vertellen of de luchtbrug definitief is opgeheven of dat de maatre- gely van tijdelijke aard is. NAVO-kringen hebben het bestaan van dergelijke plannen woensdag in Brussel bekendgemaakt. Het gaat om zgn. contingency planning, een militair- technische voorbereiding op noodgeval len. Het feit dat de plannen bekendge maakt zijn, hangt volgens welingelichte kringen in Brussel nauw samen met de situatie in Angola. Volgens welingelichte kringen in Brussel hebben vooral West-Duitsland en de Verenigde Staten veel gegevens bijgedragen. Maar terwijl een officiële NAVO-woordvoerder suggereert dat het rapport niet op het Brusselse hoofd kwartier werd vervaardigd, zeggen ande- -■ k-’■m I r e-- JOHANNESBURG. (Reuter en AFP) Holden Roberto, leider van de pro- westerse Angolese beweging FNLA, heeft gisteren een beroep gedaan op westerse regeringen om wapens te leve ren aan zijn beweging. „Ik heb alleen maar materiële hulp nodig, geen huur lingen. We hebben genoeg Angolezen”, verklaarde hij in een interview tnet de Zuidafrikaanse „Rand Daily Mail”. i. i- Maar het tweemanschap wordt steeds meer een rivaliteit om de macht. Daar bij is Rabin er de laatste tijd in geslaagd Peres politiek naar het tweede plan te schuiven. Peres zwijgt momenteel, maar er is in een groeiende onvrede over de ondiplomatieke uitlatingen van premier Rabin, ook in de Arbeiderspar tij. Die onvrede geldt nog niet eens zozeer Peres, alswel het feit dat de oorlog tussen de twee ministers ten koste gaat van Israëls belangen in de Verenigde Staten. Het maakt natuurlijk een uitermate vreemde indruk bij de Amerikaanse re gering als Israël ultimatief om Ameri kaanse technici vraagt, en vervolgens daar minder belang aan schijnt te hech ten, of er mogelijk zelfs op terug wil komen. Nog schadelijker is het juist in Amerika te benadrukken dat Israels verlanglijst voor wapens overdreven was, op een moment dat de Israëlische regering in een discussie op dit punt is gewikkeld met de CIA, die precies het zelfde heeft beweerd, tot grote veront waardiging van de Israëliërs. Sirica was rechter in de processen tegen onder meer minister van Justitie Mitchell uit de regering-Nixon en de twee naaste medewerkers van de voor malige president, Haldeman en Ehrlich- man. Sirica was in Washington om bij de universiteit van Georgetown éen voordracht te geven. Hij verweet het „angstige Westen” dat het werkloos toeziet: „U hebt op de knieën gelegen voor Hitler, toen voor Stalin en nu voor Breznjev. Het is een gewoonte geworden”. Hij ontkende dat ex-agenten van de Pide, de vroegere Portugese geheime politie, aan de kant van het FNLA zouden vechten. Ook had het FNLA niet één blanke huurling aan het noordelijk front. Het Internationale Rode Kruis in Genève heeft gisteren laten weten dat het 16 miljoen Zwitserse francs (ruim 16 miljoen gulden) nodig heeft voor de hulpoperaties in Angola gedurende de eerste helft van 1976. Het Rode Kruis heeft nu twee medische teams in Angola —en wil er nog 12 sturen. In de Zambiaanse hoofdstad Loesaka heeft de minister van Buitenlandse Za ken van Unita, de derde Angolese bewe ging, gezegd dat vliegtuigen van de MPLA donderdag de stad Moessende hebben gebombardeerd. In Moessende, in Unita-gebied 240 km ten noordwesten van Silva Porto, zouden veel slachtof fers zijn gevallen. Al ruim twee weken zijn er geen sg «K i :h ’Sii'/Rr

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3