CONCORDE ROEPT IN VS GEMENGDE REACTIES OP Sleepboot op IJsselmeer Incident bij ijs overvallen Egyptische ambassade in Rome Rest. VAN AKEN Dood A’dammer stelt politie voor raadsels MENING VAN SLOTCOMMUNIQUÉ: i Hotel-Café- Stroomlijning chequesysteem Jury in proces-Hearst bekeek film overval M' I „BALKAN-TOPCONFERENTIE HEEFT NUTTIGE RESULTATEN GEHAD” i Meubelfabriek Oisterwijk illli ZWENDEL MET BEDRIJVEN, HANDEL IN VERDOVENDE MIDDELEN, AUTODIEFSTAL EN HELING Zeldzaamste lucht postzegel geveild EEN MERCEDES HUREN? SOUWENS AUTOVERHUUR v Wist u dat wij B gratis uwgordijnen op maat maken, ook velours. New York krijgt mogelijk „Zionplein” Él 4 BINNEN- EN BUITENLAND FEBRUARI 1976 6 V R IJ D A G V; ORGANISATOR VOORPOST VASTHOUDEN - 9-lamps 950 - 598- tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten SOLARIUM BAAN, hoek Houtplein HAARLEM Zalen voor familiediners party’s - recepties vergaderingen Telefoon 023-324365 - 324709 - T L >rll V’ UTRECHT (ANP). De Utrechtse politie is bijna anderhalf jaar bezig Helicopter redt' en B.V.’s, k ADVERTENTIES (ADVERTENTIE) De Bulgarije,' (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Haarlems Gordijnenhuis geweest met het uitpluizen van een miljoenenzwendel in bedrijven en verdovende middelen. Het politieonderzoek leverde 41 verdachten op, die een van Toornend B.V. - Marnixstraat 136 Haarlem Tel. 023 - 25 13 50 Daar werd het drietal een uurtje later opgetrokken door een helicopter van de Marine Luchtvaartdienst en veilig naar het maripe vliegkamp „De Kooy” bij Den Helder gebracht. en een (Van onze redacteur in Washington, Henk Leffelaar) WASHINGTON. De senaats commissie voor de handel heeft met de kleinst mogelijke meerder heid van tien tegen negen stemmen zijn goedkeuring gehecht aan de beslissing om het Brits-Franse su personische passagiersvliegtuig „Concorde” landingsrechten te ver lenen in Washington en New York. Maar senator Lowell Weicker, een van de tegenstanders van de Con corde, zei dat hij opnieuw een amendement zou indienen om de vluchten te blokkeren. ko op ga nt m R< compleet bouwpakket sp w< pe k Natuurlijk bij Kampervest 23 - Haarlem Telefoon 31 26 38 inmiddels allen weer op vrije voeten zijn. Zij worden beschuldigd van &V.’S door kruiend be w st n; gi handel in verdovende middelen, manipuleren met oplichting van banken, autodiefstal, heling en diefstallen. I AMSTERDAM. (ANP) —Begin maart zullen de banken in Nederland een wij ziging aanbrengen bij de afrekening van Euro- en betaalcheques. De gebruikte cheques zullen dan niet meer aan de cliënten worden teruggezonden, maar de banken zullen op het dagafschrift of op een speciale bijlage in het vervolg be halve het bedrag tevens het nummer van de cheque en de naam van de persoon of het bedrijf afdrukken aan wie de cheque werd uitgeschreven, zo heeft de Stichting Bevordering Cheque verkeer bekendgemaakt. Op deze manier krijgt de rekeninghouder een duidelijk overzicht van de uitgegeven cheques. In Nederland zijn ongeveer 2,5 mln personen in het bezit van gegarandeerde cheques. Per jaar schrijven zij 75 mln cheques uit, aldus de Stichting. NEW YORK (UPI). Een deel van United Nations Plaza in New York zal worden herdoopt in „Zion Square”, als de gemeenteraad van New York City meegaat met een voorstel daartoe van de commissie voor parken, recreatie en cultuur. De commissie sprak zich gisteren met algemene stemmen voor het voorstel uit en aangezien 40 van de 43 gemeente raadsleden het voorstel mede hebben ingediend, lijkt het een beklonken zaak. rentte als een permanent instituut (liefst zelfs met een vast secretariaat) zoals wordt voorgestaan door Roemenië Griekenland, de twee landen''die beetje uit de pas lopen van hun weder zijdse militaire pacten. aan een wereld die dreigt te verzinken in geweld en anarchie”. Nooit eerder zijn deze vijf staten Albanië had de uitnodiging vriendelijk af geslagen —in positieve sfeer bijeenge komen tot nu toe was er tussen hen élleen confrontatie. Bulgarije moge ook deze keer als een soort rem hebben gefungeerd, het was de eerste maal dat het met de andere Balkanlanden mee deed. Politieke kwesties, zoals de Macedoni sche tussen Bulgarije en Joego-Slavië en de Cyprische tussen Griekenland en Turkije, zijn nadrukkelijk niet aan de orde gekomen, maar of de conferentie mocht leiden tot zoiets als een postunie of automatisering van het telefoonver keer, of het gebruik door Bulgarije van de Griekse haven Tessaloniki, dan zou den dat toch ook politiek gezien zeer belangrijke uitkomsten blijken. Er is ontegenzeglijk een stapje gezet in de richting van het totstandkomen van die Balkan-identiteit, waar reeds de eerste Griekse vrijheidsheld Rigas Fer- raios van droomde, die niet alleen de Grieken maar alle Balkan-volken teza men ook de Turken van de sul- tansmachtwilde bevrij den. Intussen was bij het gezonken schip een tweede boot van de rederij Goedkoop achter gebleven, namelijk het bergingsvaartuig „De Redder”, dat zich gistermiddag dus ook in een zeer benarde positie bevond. Aan boord van „De Redder” bevond zich een vier-koppige bemanning, die ondanks het slechte nieuws van de sleepboot Heyme geen beroep wilde doen op de helikopters, doch de voorkeur gaf aan een poging alsnog te worden ontzet. Daarin slaagden gisteravond twee sleepboten uit de haven van Urk. Ook de He^me werd gisteravond de haven van Enkhuizen binnegesleept. EVANSTON (UPI). De „Zwarte Honduras”, waarvan gezegd wordt dat hij ’s werelds zeldzaamste luchtpostzegel is, is verkocht voor een prijs die boven de 80.000 dollar ligt, zo heeft een postze- gelhandelaar in Evanston gisteren mee gedeeld. Jered Johnson, dealer voor Chandlers Inc., zei dat de transactie zich tussen twee particuliere geïnteresseerden had afgespeeld. Met de zwendel zou volgens de politie aantoonbaar een bedrag zijn gemoeid van bijna vier miljoen gulden. De han del in de verlovende middelen speelde zich via Amerika af en zou een omzet hebben opgeleverd van rond 1,25 mil joen. Het ging daarbij om sterk gecon centreerde hasjolie. Vijf van de verdachten zijn volgens de politie de leiders geweest van deze „mis daad NV”- Dat zijn een 27-jarige Soeste naar. een 27-jarige man uit Vianen, een 40-jarige man uit Heusden, een él-jarige man uit' Utrecht en een Duitser. De Soestenaar is volgens de politie de belangrijkste man in de verdovende middelenhandel. Hij zou de hele zaak hebben gefinancierd en zou de contacten in Amerika en Canada (ondermeer in Chicago en Montreal) hebben ontwik keld. In Amerika werkten zowel Ameri kanen als Nederlanders voor hem. Dok financierde hij een door de man uit Via nen opgezette keten van hele en halve BV’s en NV’s die als dekmantel fungeer den voor diefstal en heling. De bedrijven werden volgens de poli tie zo opgezet dat zij in niets verschilden van bona fide bedrijven. De leiders van de „misdaad NV” konden zo partijen goederen bestellen, niet betalen en goed koop verkopen. Wanneer de schuldeisers hun geld kwamen halen, bleek de direc tie te zijn vervangen. De diieeteuren hadden geen geld en konden niet aan sprakelijk worden gesteld. Twee van de ze directeuren probeerden zelfs nadat „hun” bedrijf failliet was verklaard, een WW-uitkering te krijgen. De politie kon daar echter een stokje voor steken. -rf, i ‘I. HH* N i h De eerste Balkan-conferentie, van 1934, ook in Athene gehouden, was juist tegen Bulgarije gericht. En ook de twee de, van Joego-Slavië, Griekenland en Turkije in 1953, accentueerde een bond genootschap tegen de invloed van Rus land waar Bulgarije altijd een voorpost van is geweest. (Het toen gesloten Bal- kan-pact verloor voor eerstgenoemd land zijn betekenis reeds na zes dagen, met de dood van Stalin). Moskou moest na de Tweede Wereld- SAN FRANCISCO. (UPI) —Op het pro ces tegen Patricia Hearst !n San Fran cisco is de rechtszaal gisteren korte tijd veranderd in filmzaal. De jury keek naar de bibberige filmbeelden die twee surveillancecamera’s maak ten van de bankoverval door het Symbionese Bevrijdingsleger (SLA), waaraan Patricia Héarst deelnam, ge- waperkl met een karabijn. Van de'onderbelichte film werden tach tig seconden speelduur gedraaid op groot scherm. De opnamen tonen Do nald Defreeze, de „opperbevelhebber” van het SLA, en drie andere vrouwen die, met vuurwapens zwaaiend over balies springen, klanten bedreigen en een bewaker met handen omhoog on der schot houden. Hearst ziet men even met haar wapen zwaaien. Meestentijds is zij omringd door de andere SLA-soldaten. Nadat het licht weer was aangegaan wees de bewaker, Eden Shea, de 21- jarige Patricia Hearst aan als een van de overvallers die haar vuurwapen op hem richtte en tegen klanten en per soneelsleden van de bank zei: „De eerste de beste die beweegt krijgt een kogel door zijn.(krachtterm) hoofd”. Kapitein Piet Kraayenoord wist zich met zijn machinist en een ma troos niet zonder moeite in veiligheid te brengen. Nadat ze over hun radio- installatie de buitenwereld hadden gewaarschuwd, sprongen ze van het in al zijn voegen krakende schip en wisten zich over de kruiende schotsen in veiligheid te brengen naar een groot stuk drijfijs. „NV Misdaad” bereikte omzet van bijna vier miljoen gulden ROME (ÜPI). Twee mannen dron gen gisteravond het ommuurde complex van de Egyptische ambassade in Rome binnen en raakten gewikkeld in een vuurgevecht met Italiaanse politieagen ten die op wacht stonden. Vervolgens ontsnapten de mannen in een aangren zend park, waar de politie er met speur honden achteraan ging. Er hebben zich volgens de politie geen persoonlijke on gelukken voorgedaan. Iemand in de ambassade die de tele foon opnam, vertelde: „Niemand heeft geprobeerd binnen te komen. We weten zelfs niet eens of dat wel in de bedoe ling lag”. Volgens de politie bestaat er voor de ambassade geen gevaar meer. Zij is ondergebracht in de Villa Savoia, een voormalige bezitting van het Italiaanse koningshuis. De schietpartij was begonnen nadat een der op wacht staande agenten de indringers had gesignaleerd en een waarschuwingsschot had afgevuurd. De mannen zochten dekking achter bomen en schoten terug met, naar de klank te oordelen, automatische wapens- De sleepboot Heyme Goedkoop half onder het kruiende ijs bedolven. Wonder boven wonder zonk het schip niet. Toonzaal: Amsterdam Leidsekade 102 (naast Lido, vlak bij Leidseplein) .tel. 020-233917. Ma t/m za 9-18 uur.Ook weer op donderdagavond tot 21.30 uur. Uw kopje koffie staat klaar. AMSTERDAM (ANP). Bij een beringspoging van een vorige week op het IJsselmeer half onder het ijs geraakt motorschip is gistermiddag de Amsterdamse sleepboot Heyme Goed koop vijf kilometer uit de kust van Enkhuizen door kruiend ijs overvallen en ernstig beschadigd. /AMSTERDAM (ANP). De Amster damse recherche stelt een onderzoek in naar de dood van de 37-jarige Amster damse kantoorbediende Henk Scholte. Het lijk van de man werd gisterochtend aangetroffen in diens woning op de derde verdieping aan de Herengracht. Het lichaam, dat ontkleed op bed lag, vertoonde geen sporen van geweld. De doodsoorzaak is nog een raadsel. Ook sectie bracht geen opheldering. Het lijk zal nu op mogelijke vergifiging worden onderzocht- Speciaalzaak in gordijnen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem. Tel. 023-323925 's Maandags gestoten oorlog niets hebben van de ideeën van die Bulgaarse leider Dimitrov betreffende een Balkan-coördinatie, en heeft ook niet toegestaan dat Sofia zich leende voor de latere Roemeense aspiraties in deze richting. Ditmaal heeft de Sovjet- Unie. de Bulgaren een eindweegs laten mee-Balkaniseren, vermoedelijk in de overtuiging dat deze' conferentie meer afbreuk doet aan de NAVO dan een het Warschau Pact. De recherche denkt aan een misdrijf, omdat een kast in de woning bleek te zijn opengebroken. Er werden in het huis geen geld of sieraden gevonden. Scholte verkeerde volgens de politie veel in homofiele kringen. Zijn relaties ontving hij ook thuis. Hij was werkzaam bij een uitgeverij als chef van de abon nementenafdeling. Bij zijn werkgever en in zijn naaste omgeving stond hij als zeer gunstig bekend. De man is dinsdag avond omstreeks half elf voor het laatst in leven gezien. tiële betekenis. Zij blijft een unieke gebeurtenis,, waar Karamanlis met vol doening op kan terugzien. In een slot boodschap merkte deze op dat de Bal kan, eens een chaotisch broeinest, nu Het was echter Bulgarije, dat het meest is blijven vasthouden aan bilate rale contacten, het nut daarvan wordt ‘ook in het slotcommuniqué nog even aangestipt, en 'dat waarschijnlijk het van essentiële zaken heeft 'tegengehouden. Bulgarije en Turkije wa ren ook de twee landen die geen minis ters maar hoge ambtenaren hadden ge stuurd. De nu beëindiigde conferentie heeft met dat al meer existentiële dan essen- De reacties op de beslissing van de minister voor de handel, William Cole,-, man, pm de Concorde dagelijks zes vluchten op de Verenigde Staten te ver lenen, hebben zeer gemengde reacties opgeroepen. De grote Amerikaanse dag bladen en de zakenwereld van New York waren óver het algemeen positief over Coleman’s besluit, maar minder heidsgroepen spanden al onmiddellijk een proces aan tegen de beslissing. De gouverneur van dé staat Maryland, Marvin Man-dell, zei op een persconfe rentie dat hij dp protesten tegen de Concorde niet kon begrijpen omdat de Amerikaanse luchtmacht al jaren super sonische vliegtuigen liet landen en stij gen o-p bases in zijn staat. Mandell suggereerde, zoals andere poitici dat hebben gedaan, dat al het gekrakeel resultaat was van en door Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen gevoerde te- gencampagne in het Congres. Zoals eerder gemeld werden plannen voor een Amerikaanse versie van de Concorde door het Congres enkele jaren geleden de kop ingedrukt. Het was een beslissing diie de luchtvaartmaatschappij en, die al een prototype van het toestel hadden ontworpen, moeilijk 'hebben kunnen aanvaarden. De grootste verrassing was wel de houding van de milieu-beschermingsor- ganisatie in New York, die zich ook achter de Concorde opstelde terwijl het eerst tégen landingsrechten was geweest. De commissie wilde oorspronkelijk al leen maar twee va'n de zestien Concor- devluchten landingsrechten verlenen. De gouverneurs van New York en New Jersey, respectievelijk Hugh Cary en Brendan Byrne, zijn tegen landings rechten voor de Concorde. Maar zij moeten in eerste instantie de beslissing afwachten van de commissie voor scheepvaart en luchthavens in New York en kunnen daarna van een veto recht gebruik maken. (Van onze redacteur in Athene, Frans van Hasselt) ATHENE. De elfdaagse Balkan-conferentie voor technische en economische coördinatie, die op initiatief van de Griekse premier Kara manlis in Athene is gehouden, is gisteren afgesloten met een feestëlijke "een voorbeeld van "samenwerking geeft bijeenkomst waarbij de leiders van de vijf delegaties van F ‘J’ Joego-Slavië, Roemenië, Griekenland en Turkije het woord voer den. In een weinig spectaculair slotcommu niqué wordt vastgesteld dat de ontmoe ting een toepassing is geweest van de „geest van Helsinki” en dat zij zeer nuttige resultaten heeft afgeworpen. Al le ideeën en voorstellen voor verdere multilaterale samenwerking op het ge bied van landbouw, handel, energie, ver keer en milieubeheer zullen de vijf re geringen ter verdere bestudering ter hand worden gesteld. Ook wordt de wenselijkheid van een volgende ontmoeting uitgesproken, zon- Ook zou de Soestenaar betrokken zijn geweest bij de oplichting van banken. Volgens de politie was hij hiervan ook de organisator. Hij zou paspoorten en rijbewijzen hebben vervalst en voor de inlichtingen hebben gezorgd- In totaal werden 15 banden opgedicht en werd volgens de politie ’n bedrag van 450.000 verkregen. De verdeling van de opbrengst was voor de Soestenaar zeer gunstig, zegt de politie. Hij zou 60 percent van het bedrag hebben gekregen en de uitvoer ders de rest. De paspoorten en rijbewij zen verkreeg men via diefstal uit auto’s. De uit een gevangenis ontsnapte Duitser was vooral gespecialiseerd in auto’s van het merk Mercedes. Deze zou hij hebben verkocht in landen als Griekenland, Bulgarije en Joegoslavië. In Joegoslavië werd hij begin 1975 in een gestolen auto aangehouden en via een uitleveringspro cedure kwam hij weer in Nederland terecht. De Mercedessen level den vol gens de politie de adressen op van mogelijk nieuwe kandidaten voor de bankoplichtingen. De auto’s bleken met name in Joegoslavië en Bulgarije veel geld op te leveren. De grote jongens van de „afdeling heling” van de „misdaad NV” waren volgens de politie de Utrechter en de man uit Heusden. Zij zouden door het hele land contacten hebben gehad met groepen criminelen. Geregeld zouden zij bij elkaar zijn geweest om te bespreken welke „zaken” er zouden moeten worden gedaan. Men zocht afzetgebieden en vaak zouden zij al van tevoren hebben geweten waar de spullen moesten wor den verkocht. Pas daarna zouden Zij instructies hebben gegeven de spullen te „halen”- in het slotcommuniqué nog der dat daarvoor echter een plaats of 1 datum worden genoemd. Het is békend 'aannemen dat de Turkse deelnemers een volgende conferentie wel graag in Istanboel ge houden zouden willen zien, maar van de andere kant hoorde Turkije niet bij de landen die op de bres hebben gestaan voor de instelling van de Balkan-confe- Jibs ’«r

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4