Stepanskaja in overtreding? KNVB beslist DOPINGONDERZ OEK vandaag over profvoetbal TER DISCUSSIE Biathlon voor Rus Kroeglov KRITISCHE JORRITSMA NOC.VOORZITTER KEES KERDEL: GEEN SPORTTOERISME a I i Wil Olympische winterspelen I I «Él 13 SPORT 19 7 6 ZATERDAG 7 FEBRUARI Blote voeten Beleid blijft gelijk 1 (Van onze speciale verslaggever) INNSBRUCK. Met haar vriend Jim Ochiewicz ging Sheila Young vrijdag voor een horde foto grafen op de vlucht, die de winna res van het olympisch goud op de 500 meter al minutenlang met hun camera’s onder vuur hadden geno men. In Innsbruck brak toen juist de zon door, nadat het ijsstadion de hele morgen in nevel gehuld was - geweest. Geen autoriteit F bij drie Sheila Young ontevreden over haar gouden race de Spelen geen vervangende religie Negentien jaar is ook de Amerikaanse Lori Monk „Monky” voor haar team genoten die als laatste alleen over de baan ging, ïnaar daarbij even voor sen satie leek te gaan zorgen. Haar eerste uitgereikt. Vrijdagavond kon Galina Ste panskaja dan ook met een lachend ge- 43,17, brons het Haar- ionale :st in van Deze ot en j zes jeelde yenne dat wij de normen aan onze laars heb ben gelapt. Aan de hand van de uitvoe rige documentatie waarover wij beschik ken, zoals alle persoonlijke prestatielijs- ten en seizoenranglijsten, konden we de tijden van onze meisjes in Inzell taxe ren. „Ladderen” noemen we dat. Ook de verrichtingen in het afgelopen seizoen spelen daarbij een belangrijke rol. Maar het probleem was, dat de dames na de Nederlandse kampioenschappen een erg beperkte mogelijkheid voor het leveren van olympische prestaties hadden. Dat konden zij echter niet helpen en wij als NOC mochten ze niet de dupe laten worden van het feit dat die gelegenheid er nauwelijks was”. Maar de Olympische Spelen vormen zo langzamerhand niet alleen een kolos saal sportgebeuren, maar betekenen ook een enorme show. „Dat vind ik niet erg”, zegt de voorzitter van het NOC. „Dat showelement hoort er gewoon in thuis. Dat wil het grote publiek. De oude spreuk „het volk wil brood en spelen” doet nog altijd opgang. Maar de Spelen mogen geen vervangende religie worden. Dan zijn wij op de verkeerde weg”. De Oostduitser Detlef Günther heeft vrijdag na drie van de vier wedstrijden de leiding behouden in het rodelen voor heren (eenpersoons). Zijn tijd in de der de manche was 51,418 seconden op de tweede plaats staat de Westduitser Josef Fendt en derde is Hans Rinn (Odl.). honderd meter (10,85) legde zij als een na snelste af, maar het ontbrak haar, daarna aan de nodige kracht om de top van het klassement binnen te dringen. ions ICK igaf. C in Cy- ga- hter door I de Binnen 24 uur is bekend of een Olym pische deelnemer wel of niet naturel zijn prestatie heeft geleverd. De huldiging van de medaillewinnaars is hierbij volle dig aangepast, want pas een dag na de betrokken wedstrijden worden de prijzen 1-20, 'evils I rcitia I OC 2 aan i >chot I o de I Met zal I zich I ren. INNSBRUCK (ANP). Succes voor Nederlandse trainers op de 500 meter dames. Maar het goud en zilver ging overzee. Peter Schotting sinds enkele jaren in Amerikaanse dienst schreeuwdeSheila Young naar de zege. Jorrit Jorritsma bezig aan zjjn laatste jaar in Canada loodste Cathy Priest- ner naar de tweede plaats. De Oostduitse wereldkampioene Mar git Schumann heeft vrijdag na drie van de vier wedstrijden de leiding genomen bij het rodelen voor dames (eenper soons), dat in Igls wordt gehouden. Mar git Schumann, die donderdag van de eerste natr de vijfde plaats zakte, ves tigde met 42,28 seconden een nieuw baanrecord. De Oostduitse wordt in het algemeen klassement op 0,1 seconde ge volgd door Elisabeth Demleitner (Wdl.). Monika Scheftschick (Wdl.), die na twee manches de leiding had, viel terug naar de zevende plaats. Na twee van de vier manches bij olympisch kampioenschap tweemansbob leidt Oostenrijk. Fritz Sperling en An dreas Schwab legden het 1220 meter lange traject af in 56,06 en 56,19 secon den. Oostduitsland (Meinhard Nehmer en Bernhard Germeshausen) bleef daar op voor 10.000 toeschouwers slechts drie- honderste seconden achter. (Van onze sportredactie) ZEIST. Het sectiebesluur betaald voetbal van de KNVB neemt vandaag een beslissing over het wel of niet doorgaan van het betaalde voetbal in dit weekeinde. Het merendeel der ver enigingen is fel gekant tegen spelen. Enerzijds vrezen de clubs een finan cieel debacle, veel mensen zullen on der deze omstandigheden toch thuis blijven, en anderzijds worden de re sultaten nadelig beïnvloed wanneer op onbespeelbare velden zal moeten worden gevoetbald. Een topper als AjaxPSV zou volkomen gedeva lueerd worden. Temeer daar stadion- directeur Otlo Roffel bedenkt: „De kans dat AjaxPSV doorgaat acht ik slechts twintig procent. Bovendien kunnen we de tribunes niet tijdig sneeuwvrij meer krijgen”. De winnaar van het biathlon, Nikolaj Kroeglov, rechts in actie. Links de Zweed Lars Andersson. In de olympische stad Innsbruck kom je al snel tot de ontdekking, dat de functie van voorzitter van een nationaal olympisch comité geen onbelangrijke functie is. Voor het Europa Hotel, waar de heer Kerdel logeert, staan twee Oos tenrijkse militairen stram in de houding. het ijs warren gegaan. „De bochtentech niek van de Russinnen is zuiver geba seerd op techniek, die Amerikaanse meisjes voegen er echter lef en mentali teit aan toe”. (Van onze speciale verslaggever) INNSBRUCK Het,zal wel nooit be kend worden of de Russische schaatsen- rjjdster Galina Stepanskaja op de 1500 meter in Innsbruck Olympisch goud ver overde met ongeoorloofde middelen, maar dat zich achter de schermen veel heeft afgespeeld alvorens de dopingcommissie gistermiddag officieel liet weten dat tot dusver niemand op het gebruik van do ping betrapt is, staat vast. Op de kunst ijsbaan vertelde de Zweedse afgevaar digde van de Internationale Schaats Unie Petterson, vrijdagmorgen: „Het doping onderzoek heeft voor Stepanskaja een po sitief resultaat opgeleverd, maar er is in het laboratorium een fout gemaakt, zo dat zjj vrijuit gaat. Maar er zal nog een tweede test volgen”. Het wordt met de velden echter een onvoorstelbare puinhoop wanneer de verwachte dooi zich dit weekeinde zal voortzetten. Dan worden alle terrei nen in Nederland onbespeelbaar. Ook daarom is het vrijwel uitgesloten dat het betaalde voetbalprogramma door gaat» Wanneer de ingevallen lichte dooi dóórzet dan gaat ook Haarlem Ajax.'dull s die bij afgelasting van het programma zondagmiddag half drie op het Haarlem-terrein spelen, niet door. Het Haarlem-terrein is nu nog wel bespeelbaar voor die wedstrijd, maar de klimatologische toestand is momenteel zo onzeker, dat ook Haar lem pas .morgenochtend een definitie ve beslissing kan nemen of dit duel door kan gaan of. niet. De managers van de oostelijke be taalde voetbalclubs hebben tijdens hun periodieke beraad besloten KNVB- competitieleider Jan Huybregts een telegram te zenden, waarin wordt aan gedrongen op afgelasting van het voor het komend weekeinde vastgestelde programma. De managers van Go Ahead Eagles. NEC, De Graafschap en Wageningen FC Twente was verhinderd wijzen op de financiële nadelen voor de clubs en het ongerief voor de toeschouwers bij doorgang van het programma. Voorts wilden de oostelijke managers dat alle 37 be taalde clubs inspraak krijgen in de beslissing over het al dan niet door gaan van het vastgestelde programma. De Koninklijke Nederlandse Hockey bond heeft alle wedstrijden, die voor het komende weekeinde in de veldcompetitie op het programma stonden, afgelast in verband met de toestand van het weer en de velden. Ook alle rugbywedstrijden die voor het komende weekeinde waren vast gesteld, zijn in verband met de toe hand van de velden afgelast. b een veel strenger selectiesysteem gaan toepassen. „Rome werd voor ons een afgang. Wij brachten het niet verder dan drie medailles, waarbij geen enkele gouden. Vanaf dat moment ben ik er mij voor gaan inzetten, dat de hele aanpak meer op topsport werd afge stemd. Dat heeft tenslotte tot een totaal andere aanpak geleid. Als er nu Olympi sche Spelen zijn geweest, wordt onmid dellijk al een vierjarenplan opgesteld voor de volgende Spelen. Want tenslotte is het zo dat je moet kiezen voor sporttoerisme op hoog niveau of voor topsport”. Om die topsport te kunnen bedrijven, is volgens Kees Kerdel echter wel een speciale instelling vereist. „Je moet er voor gemotiveerd zijn”. En in dat ver band moet ook de strengere selectieme thode worden gezien. „Als je met een grote ploeg op stap gaat, die geringe successen behaalt, dan valt dat bij de publieke opinie natuurlijk slecht. Maar ook voor de sportmensen zelf betekent het een slechte ervaring. Veel teleurstel lingen slaan op het geheel terug. Daar om ben ik ervan overtuigd, dat naarma te de kwaliteit van de afvaardiging beter is, de kansen ook stijgen. Gelukkig zijn ook al veel sportbonden tot die conclusie gekomen”. Sea I 3-14, I >njé- I Onze I mogen, dat scherp contrasteerde met de prestaties van de officiële Oranje-af- vaardiging. In de nieuwe blitzpakken ging het trio Christa Jaarsma, Sijtje van der Lende en Annie Borckink net zo moeizaam over het ijs als een dag tevoren in de traditionele outfit. Het is nog even afwachten of> de 3000 meter eer het eindoordeel kan worden geveld., maar nu kari men toch reeds de vraag opwerpen, waarom in vredesnaam meisjes moeten worden ingezet op een- nummer, waarop zij slechts met uiterste moeite de laatste plaats kunnen ontlopen. Strijd leveren op olympisch niveau heet zoiets in ieder geval niet. Toch wilden de zegevierende coaches hun misdeelde collega Gerard Maarsen niet hard vallen. Jorrit Jorritsma: „In Canada is een kunstijsbaan. Het is er moeilijk werken, maar de mentaliteit van de sporters is heel wat beter, in Nederland heerst een gezapigheid, die onvoorstelbaar is”. Peter Schotting: „In Nederland ken ik niemand, die zo voor haar sport leeft als Sheila Young.” In die mistbanken maakte de Ameri kaanse wereldrecordhoudster haar favo- rietenrol volledig waar al was Sheila Young zelf met haar „gouden” race lang niet tevreden. „De eerste honderd meter ging uitstekend. Ik hoorde mijn tussen tijd (10,82) en dacht toen: dat ’s niet gek- Maar ik 'kwam slecht uit de laatste bocht en reed voor mijn doen een erg matige laatste honderd meter”. Cathy Priestner: verrassende tweede na Sheila Young. Nu wordt echter gezegd, dat atletiek- unie en zwembond na het beleid ten aanzien van de schaatsers en schaats sters in hun vuistje lachen- Volgens Kees Kerdel is daar, echter geen aanlei ding toe. „Wij zijn niet van plan om ons beleid te wijzigen, om nu milder te worden. En wij voelen ons sterk, omdat alles tot dusver heel zorgvuldig is afge wogen”. Eigenlijk is het Nederlands Olympisch Comité sinds de Spelen van Rome (1960) gezicht op het podium in de Olym pische ijshal, ’s Middags had de Russische coach Boris Stenin nog verklaard dat de rijdster met koorts in bed lag, terwijl hij zélf geen commentaar op de dopingzaak wilde leveren. Kort nadat de doping commissie van het IOC uit elkaar was gegaan wandelde de zwaar gebouwde Russin echter weer door het Olympisch dorp. Van ziekteverschijnselen viel niets te bespeuren. Sea itief j van I egen feu- I tans, I (9- 9-17 eede I ach- I Een hoogst verdiende beloning voor improvisatie-talent aanpassingsver- Die bijzondere voorziening is natuurlijk niet voor de heer Kerdel getroffen, maar houdt verband met het verblijf van de Oostenrijkse eerste minister Kreisky. Maar al met al blijkt daarmee het Europa Hotel toch maar het onderko men van de VIPS te zijn. De autoriteit van de voorzitter van een NOC blijkt ook uit de accreditatie die André Schu wer, de directeur van het olympisch comité, heeft gekregen. Hij st^at geboekt als „gast van K. Kerdel" en kan daaraan rechten ontlenen, waarop een journalist bijna jaloers zou zijn. De rol van autoriteit is Kees Kerdel, die volgende maand 61 wordt, echter vreemd. Hij bezoekt trouw alle wedstrij den waar Nederlanders bij betrokken zLtn en leeft enthousiast met hun spor tieve prestaties mee- In het olympisch ijsstadion viel er voor hem daarbij tot dusver niet veel te juichen. En dan is het toch wel interessant om vast te stellen, dat de stem van de NOC-voor- zitter bij het besluit om drie schaatssters naar Innsbruck te sturen van grote en wellicht doorslaggevende betekenis is geweest. „Het zou onjuist zijn om te conclude ren dat Annie Borckink, Christa Jaars ma en Sijtje van der Lende dankzij mij naar Innsbruck zijn gegaan. Dat is een besluit van het hele NOC-bestuur ge weest; ik heb alleen maar rapport uitge bracht. In Inzell trof ik echter een wilskrachtig damesteam aan met een strijdlust die je in een vroeger stadium duidelijk miste. Maar natuurlijk moesten wij bij het selecteren uitgaan van de normen die wij hadden gesteld. Welnu, Sijtje en Annie haalden het op de 3 kilometer. En tenslotte ook Christa, zij het met de hakken over de sloot”. Aan kritiek heeft het bij deze beslis sing echter niet ontbroken. Kees Kerdel haalt er de schouders bij op. „Er zal altijd kritiek zijn. Daar heb ik alle begrip voor. Het is echter beslist niet zo, En vooral Sheila Young maakt daarbij grote indruk. Haar bochtentechniek is formidabel maar lijkt ook geweldig ris kant. De 26-jarige Amerikaanse kent echter geen vrees- „Tijdens een race denk ik nooit aan vallen. Doe je dat wel, dan val je juist”. Die instelling is trouwens karakteristiek voor het schaat sen van de Amerikaansen, waarbij dan ook de 19-jarige Canadese Cathy Priest ner moet worden gerakend. De pupil van Jorrit Jorritsma ontbrak donderdag op de 1500 meter, opdat op de sprint een maximale prestatie kon worden gele verd. Een goede gok, want Priestner reed in een formidabele race naar de zilveren medaille. -DSS Onze I DSS ratos I 9 28- 19-29, oofd- I Vhite I 3— —Sea I 3— I Om twee uur vrijdagmiddag kwam de doping-commissie van het IOC onder voorzitterschap van de Franse prins Alexander de Mérode in het medisch centrum van het Olympisch dorp bijeen, maar wat zich achter de gesloten deu ren precies heeft afgespeeld laat zich slechts gissen. In ieder-geval waren hier bij drie Russische officials aanwezig, - want zij verlieten na ongeveer een half uur het vertrek. Ook twee voorname bestuursleden van de ISU, algemeen voorzitter Favart en secretaris Hasler van de sectie hardrijden, waren bij de vergadering betrokken. Naspeuringen bij de chef van het do- ping-onderzoek in Innsbruck, de Weense hoogleraar Huber hadden geen succes. Huber: „Wij van het laboratorium mo gen geen mededelingen naar buiten ver strekken, omdat het een zeer gevoelige materie is die door anderen op een ver keerde manier geïnterpreteerd kan wor den. U moet bij de doping-commissie zijn van prins Alexander de Mérode”. Een assistent van professor Huber, die vrije toegang had tot de vergaderzaal, bericht te even later: „Het punt waarover u iets wilt weten is nu afgehandeld. De prins zal zo dadelijk naar buiten komen om een verklaring af te leggen”. De machtigste man binnen de afdeling van de IOC. die zich bezighoudt met de opsporing van dopinggebruik, stelde evenwel zonder blikken of blozen: „Er is helemaal geen dopinggeval. Alle onder zoeken van de urine-monsters van don derdag zijn negatief geweest. We heb ben ook niet speciaal over iemand ge sproken. Deze vergadering was gewoon een van onze regelmatige bijeenkom sten”. Wat de Russische delegatie en de ISU- officials hierbij te zoeken hadden werd door prins Alexander de Mérode in va ge bewoordingen verklaard. Af en toe nodigen we mensen van sportbonden of landenteams uit om te laten zien hoe wij onze vergaderingen houden, was de strek king van zijn verweer, dat uiteraard veel achterdocht oproept. Er zijn twee mogelijkheden: er is in derdaad l»ij het dopingonderzoek van Ga lina Stepanskaja in het laboratorium ge blunderd waardoor de Russin automa tisch vrijgesteld werd van beschuldigin gen, of de contra-expertise leverde niet zo’n duidelijk bewijs op als het eerste onderzoek. Bjj de Olympische Winterspe len in Innsbruck wordt een nieuwe me thode toegepast voor de opsporing van stimulerende middelen in de urine. Het gebeurt in eerste instantie langs elektro nische weg. Alle ongeoorloofde middelen kunnen binnen zeer korte tijd worden aangetroffen, inclusief moderne hormoon- preparaten. Dagelijks worden maximaal vijftig onderzoekingen verricht in de universiteitskliniek van Innsbruck. De kosten die hiermee gemoeid zijn, zijn erg laag. 25 gulden „per geval”. Een nadere analyse van de sporen van de verboden stoffen kost H2 gulden. (Van onze speciale verslaggever) INNSBRUCK. Heeft het stervensuur van de Olympische Spelen geslagen? Kees Kerdel, de voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité, wil het niet geloven. „Natuurlijk, de hele gang van zaken rond de. Zomerspelen in Montreal heeft de Spelen geen goed gedaan. Maar ik ben ervan overtuigd, dat de olympische gedachte nog altijd volop leeft. Vooral in de jonge landen. De scepsis vind je alleen in bijvoorbeeld Nederland en West-Duitsland”. Dat de Olympische Spelen nog bepaald geen doodsstrijd leveren,x blijkt volgens Kees Kerdel ook uit de enorme belangstelling van het publiek, pers, radio en tv voor dit gigantische sportgebeuren. „Dat bewijst dat het nog altijd weerklank in de wereld krijgt. Dat het een heel apart gebeuren blijft. Als de mensen er genoeg van hadden, zouden ze er niet naar kijken.” SEEFELD (SID). Evenals donder dag bij de 30 kilometer cross country langlauf, gingen vrijdagmorgen bij de biathlon individueel, skiën en schieten, de gouden en de bronzen medailles naar de Sovjet-Unie. Op het 20 kilometer lange parkoers in Seefeld, moeten vier series schoten afgewerkt. Elk gemist schot kostte een strafminuut. De 26-jarige Nikolaj Kroeglov vorig jaar tweede bij het wereldkampioen schap was de snelste met een tijd van een uur, 14 minuten en 12,26 sec. Tweede werd de Fin Heikki Ikola, de wereldkampioen. Ikola had een achter stand van ruim anderhalve minuut op de Rus. De bronzen plak ging naar de 22-jarige Alexander Jelisarov, die bina twee minuten op zijn landgenoot achter bleef. Sheila Young, die vandaag haar twee de goudenplak op de 1000 meter hoopt te behalen, schaatst zonder kousen. Met haar blote voeten stapt zij in de schaats- schoenen. omdat zoals zij zegt mij de schaatsen dan lekkerder zitten. Een gewoonte die zij welicht in de wieler sport heeft opgedaan, want Sheila' Young is ook al eens wereldkampioene op de wielerspiint geweest (1973 Spanje) en stapte toen ,ook blootsvoets in de schoentjes. Voor Sheila kan 1976 trouwens een gedenkwaardig jaar worden. De Winter-' spelen van Innsbruck hebben haar al een gouden en een zilveren plak opgele verd. Bij de sprintschaatskampioen- schappen in West-Berlijn is de Ameri kaanse natuurlijk zwaar favoriet, ter wijl zij later dit jaar in Italië ook de wereldtitel van de wielersprint hoopt te behalen. En ten slotte en voor Sheila wellicht het belangrijkst is zij van plan om dit jaar met Jim Ochiewicz, met wie zij in Innsbruck hand in hand aan het wandelen is als er niet ge schaatst hoeft te worden, in het huwe lijk te treden. Maar matig of niet, voor de Ameri kaanse flitste toch maar de tijd van 42,76 op het elektronische scorebord, een nieuw olympisch record. „Toen was ik alleen nog bang voor Tatiana Averina”,' vertelde Sheila Young. De Russische kwam echter niet verder dan waarmee zij overigens wel het won en daarmee voorkwam dat damessprint een volledige Amerikaanse aangelegenheid werd: Op het moment dat Averina aan de start verscheen, prijkten de Canadese Cathy Priestner en dé Amerikaanse Leah Poulos namelijk op de tweede en derde plaats. De inbreng van Nederland was, zoals verwacht, zeer bescheiden. Christa Jaarsma (45,45) was met haar negentien de plaats nog de beste. Annie Borckink (46,00) en Sijtje van der Lende (46,06) volgden als respectievelijk 23e en 24e van de in totaal 27 dames die aan de start verschenen. „Christa heeft het erg goed gedaan”, meende Gerard Maarse. „Van Annie had ik echter ook een tijd in de 45 seconden verwacht”. Opgetogen toonde de Nederlandse damescoach zich over de wijze waarop de drie Ameri kaanse sprintsters vrijdagmorgen over (i Het wereldkampioenschap vierspanrijden zal worden gehouden op en rond ’t Loo van 25 tot en met 29 augustus. Er zullen 200 paarden uit tien landen aan deelnemen. In Wrexham versloeg het Schotse voetbal elftal voor spelers onder de 23 jaar, de jeugdploeg van Wales met 3-2. <B De altleet John Walker zal wegens een blessure aan zijn achillespees niet starten tijdens zaalwedstrijden in San Diego. Hij zou hierin de vorige wereldrecordhouder op de mijl, Filibert Bayi, ontmoeten. S De zesdaagse van Kopenhagen leverde een overwinning op voor het koppel Kemper/Gil- more (W-Dl/Aus). Rene Pijnen en Günter Haritz eindigden als derde met een ronde achterstand, terwijl Cees Stam en Danny Clark op Öe laatste avond uit de strijd verdwenen. Marcel Pennings (Nieuw Vennep) werd in Ter Aar bij een schaatsmarathon over 40 kilometer. De wedstrijd werd gewonnen door Rien de Roon uit Oud-Beijerland. Sheila Young op weg naar Olympisch goud.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13