Drs. M. Roessingh wordt mogelijk rector in Lelystad Rovers wellicht bekend met bank Ijsland breekt 28 I 3 BEDRIJFSAUTO RAI van combi tot combinatie Nieuwe grenzen vrijstelling premieheffing overleg met Engeland af ✓paarbank 010/ O 2/0 DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN HEDEN NIEUWE VW 1976 MODELLEN KAMSTEEG cEói van onzërente- tarieven,Spaardeposito voor 5jaar vast e 5 tm 14 FEBRUARI Het woord is aan WETHOUDER WIL NAAR HET ONDERWIJS Vuil werk Vliegtuig stort neer Zonnige perioden gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken AGENDA pagina 4 11 Vandaag in ■BB BBB FFÏ If uuc/t nederiand Parlement Kaas Brand 1 BHMSBMIHni tnnmnmmrmfmnmwmmmm Vliegtuig E. H. C. O. b.v. Kabel j au woorlog laait op van combi tot combinatie 2 BERENDSEN B.V. È1 (Van onze parlementsredactie) I VAN DER VOOREN’S BROOD MAAR DAT IS LEKKER’! j vmmnmmmmmmmmmrmm Ihh ?4 ini id er Courant H a zr at In ay at Khan J p mnd f 37 40 p kwartaal (p post t 49 bij vooruitbetaling f 13 i p |aai f 146 90 lp post f 189 Hoofdredactie; Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave K' )Van een onzer verslaggevers) Prins zou toch zijn omgekocht Premier Den Uyl verklaarde gister- (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) Zie verder pagina 3 waarin opgenomen Erbij (ADVERTENTIES) >vr Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, 7 Kerkdiensten 4 i Radio en tv 11 Strips 11 Sport 12, 13 Amsterdam 9 ES sa ZATERDAG 7 FEBRUARI 1976 66e jaargang nummer 81 Weersverwachting van het KNMI tot vanavond Moedige maagden en marte laren Grootgrondbezitters verdwij nen Hoe moet je kinderen achter laten? MADRID (UPI). Een Amerikaanse tankvliegtuig met zes inzittenden is gis teravond brandend neergestort op 25 km ten noordoosten van de basis Torrejon bij Madrid. Alle inzittenden kwamen om het leven. De oorzaak van het öngeluk is Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 De mens die zich onfeilbaar noemt is niet bovenmenselijk: hij is on menselijk. iele .Bi jen jan /er on- Plaatwerkerij en Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telefoon 1 55 44 IJmuiden Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement --1- Audi, N.S.U.. HAARLEMJulianalaan 295, tel. 023-319349 Vondelweg 540, tel. 023-379800. DEN HAAG. De inkomensgrenzen beneden welke iemand vrijstelling of reductie kan krijgen voor het betalen van de premies voor volksverzekering, zijn aanzienlijk opgetrokken. De aanpas sing gaat in per 1 januari 1976. Premier Den Uyl deelde gisteren mee dat de ministerraad daar overeenstemming over heeft bereikt. Deze optrekking van de „vrije voeten” werd al aangekondigd in de interim-nota over het inkomensbeleid van de rege ring. Hebben de leden van de Tweede Kamer wel tijd om er adviseur schappen voor maatschappelijk of bedrijfsleven bij te doen? Theo Klein had over die bedrij vigheid van de parlementariërs on der andere een gesprek met Anne Vondeling, voorzitter van de Twee de Kamer. REYKJAVIK (AFP, Reuter, AP). De IJslandse regering heeft gisteren besloten de onderhandelingen met Enge land over de kabeljauwoorlog af te bre ken omdat Britse treilers onder toe zicht van marinefregatten weer binnen de omstreden 200-mijlszone rond Ijsland zijn gaan vissen. (Van onze redacteur in Washington Henk Leffelaar) WASHINGTON. Prins Bernhard heeft in 1961 1 miljoen dollar (tegen de toenmalige koers ongeveer 3,5 miljoen gulden) en omstreeks 1972-’73 100.000 dollar ontvangen van de Lockheedluchtvaartfabrieken. Dit meldt onze redacteur in Washington, die dit bericht bevestigd kreeg uit drie uiterst betrouwbare bronnen. avond geen enkele aanleiding te hebben om prins Bernhard te verdenken. Hij heeft de ambassade in Washington op dracht gegeven om bij de senaatscom missie om stukken te vragen. Tot onom- stotlijk vaststaat dat de prins of enige andere (ex-)regeringsfunctionaris bij de omkopingsaffaires betrokken is, zal de regering geen stappen ondernemen. Drs. Den Uyl zei enige tijd geleden met prins Bernhard een gesprek over de beschuldi gingen gehad te hebben. Dat gesprek had hem echter geen reden gegeven om stappen te ondernemen. Prins Bernhard werd gisteren in de hoorzitting van de subcommissie van de Senaat voor multinationale bedrijven die een onderzoek instelt naar uitbetalingen van steekpenningen in binnen- en bui tenland, niet met name genoemd. Maar onafhankelijke bronnen in kringen van de subcommissie hebben bevestigd dat het de prins betrof. Bovendien werd de naam van prins Bernhard al eerdpr genoemd in artikelen in het avondblad de „Washington Star”. De grenzen voor vrijstelling worden opgetrokken van 1800 naar 4300 gulden (ongehuwden beneden 35 jaar), van 2400 tot 5800 (ongehuwden boven 35), en van '2400 naar 7400 (gehuwden en ongehuw den met kinderaftrek). De reductieregeling geldt nu tot een bedrag van 9300 voor ongehuwden jon ger dan 35 (was 3420 gulden), voor oudere ongehuwden 10.800 (was 4020) en voor gehuwden en ongehuwden met kin deraftrek 12.400 (was 4020 gulden). De IJslandse regering heeft nog niet het besluit genomen de diplomatieke be trekkingen met Engeland te verbreken, maar volgens premier Hallgrimson wórdt die maatregel wel overwogen. Joop Brand is één van de beste voetbaltrainers van ons land. Hjj heeft steeds successen gekend in zjjn carrière. Btf AZ schijnt er nu voor he<, eerst enige stilstand te bemerken te zjjn. Brand meldt aan Mare Ser- né, wat daar de oorzaken van z(jn. en GRATIS een FRANK SINATRA ELPEE voor iedere bezoeker van onze show. Tevens hebben een hooggeplaatste KLM-functionaris, een voormalige hoge regeringsfunctionaris en een niet nader genoemde derde Nederlander geheime fondsen van Lockheed ontvangen. Heeremans van Leuven B.V. Niéuwe Gracht 78 - Haarlem Telefoon 023 - 319245 VELSEN. Er bestaat een zeer reële mogelijkheid, dat de PvdA-wethouder voor onderwijszaken drs. M. Roessingh over enkele maanden zijn functie zal neerleggen. De heer Roessingh staat na melijk op een tweetal voor de benoe ming tot rector aan een scholengemeen schap in Lelystad. Dinsdag valt de be slissing Het betreft een scholengemeen schap voor mavo-havo-atheneum plu. beroepsonderwijs. Een van de eerste middenscholen welke ons land kent. Een van de redenen om te beginnen aan dit „avontuur” zoals de heer Roes singh dat zelf noemt is, dat zo hij „nog eens wat anders wil gaan doen”, hij daarmee niet te lang mag wachten. Ze ker niet als hij uit het wethouderschap wil stappen. Zijn keuze is op Lelystad gevallen omdat de school aantrekkelijk is en er daar een pioniersbevolking woont. „Het is een uitermate interessant gebouw, waarin dit onderwijs wordt ge geven- Zelfs dermate, dat mensen uit geheel Europa er komen kijken. Daarbij komt dat ik ook graag het onderwijs van binnen uit wil dienen. Nu doe ik dat vanaf de buitenzijde en dan ontgaat je vaak wat er binnen gebeurt en blijf je dus traditioneel aan het werk. Ik heb mij altijd voor het onderwijs willen inzetten en ik vind het prachtig als ik in de gelegenheid zou komen mede een aanzet te geven aan de onderwijsver nieuwing”, zo vertelde ons de heer Roes singh vrijdagavond. Een mede-gegadigde voor deze functie is de waarnemend-rector, die er aT twee jaar het bewind voert. De aanvankelijke rector is namelijk twee jaar geleden vertrokken. De heer Roessingh acht het voor zijn PvdA-fractie een voordeel dat - bij een eventuele benoeming - men bij een vol gende verkiezing voor leden van de gemeenteraad dan in alle vrijheid een kandidatuur kan stellen. Hij is nu 54 jaar, de fractie hoeft dan niet te kam pen met morele verplichtingen. Voorts acht hij onder de raadsleden echt wel .personen aanwezig, die zijn wethouders- zetel kunnen bezetten. „Bovendien komt er dan ook ruimte vrij voor jongere mensen” - zo is zijn oordeel. „Het zal voor uw mede-PvdA-collega geen blij moment zijn, als u vertrekt - merkten wij op. Lachend antwoordde de wethouder „hij probeert toch ook elders te solliciteren, wel dan staat het nu 1-1.” Postgiro 273107, Tel redactie 15389, Tel adm en adv. Frank Church, rechts op de voorgrond, voorzitter van de subcommissie van de Senaat voor multinationale onderne mingen, luistert naar de verklaring van A. C. Kotchian, pre sident van Lockheed, (links) waarin hij het nieuws over de steekpenningen prijsgaf. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. De Amsterdamse recherche acht het niet uitgesloten dat de overval van gisterochtend op een geldtransportauto van de Nutsspaarbank in Haarlem doorgestoken kaart is ge weest. De overval was dermate professi oneel uitgevoerd dat de politie een sterk vermoeden heeft dat de twee daders of bekend waren met het regelmatig geld transport omdat ze bij de Nutsspaarbank gewerkt hebben of dat ze hulp hebben gehad van de chauffeur en-of de bijrij der van de overvallen auto. Het aantal gastarbeiders in ons land vormt nog steeds een tamelijk constant gegeven, dat niet door de snel toegeno men werkloosheid is weggevaagd. Dat betekent, dat deze buitenlanders in be paalde takken van het bedrijfsleven en de dienstverlening onmisbaar zijn'geble ken, ofschoon er in theorie ook Neder landers voorhanden zouden zijn voor de baantjes die zij vervullen. Men zegt wel eens dat zij de werk zaamheden verrichten waarvoor Neder landers de neus ophalen. Nederlandse werklozen maken liever niet hun han den vuil en laten dat maar liever aan buitenlanders over. Is dat zo? Het zal wel een persoonlijke zaak wezen, waarin men vooral niet mag generaliseren. Een feit is dat voor bepaalde werkzaamheden heel moeilijk werkkrachten te krijgen zijn als men de buitenlanders buiten beschouwing laat. Dat kan liggen aan een te weinig effectieve bemiddeling door de arbeidsbureaus, maar ook aan het feit dat Nederlanders niet graag buiten hun woonplaats gaan werken en vanwege hun plaatselijke bindingen moeilijk tot binnenlandse „emigratie” zijn te krijgen, terwijl buitenlanders gemak kelijk naar allerlei plaatsen te dirigeren zijn waar zij werk kunnen krijgen. Merkwaardig genoeg blijken enkele honderden Nederlandse werklozen plot seling bereid te zijn niet alleen ver weg te gaan om te werken, maar ook „vuil werk” te doen. Dat is gebleken toen geheimzinnige machten in ons land een begin maakten met het inhuren van vrijwilligers voor Angola, Er is geen smeriger werk dan het neerschieten van medemensen, maar de animo om dat in Angola te gaan doen bleek ook in ons land aanwezig. Nu is daar een semi- officieel stokje voor gestoken, maar het zou wel eens interessant zijn om te weten of die beroepsschutters nu weer teruggevallen zijn op hun werkloosheids uitkering, omdat er voor hen „geen passend werk” is. Het is trouwens een enigszins bedroevende gedachte dat Ne derland pas dan „gastarbeiders” blijkt te kunnen opleveren als er ergens in het buitenland mensenvlees te slachten is. „Communistisch” mensenvlees weltever staan, dus een beetje ideëel is het nog wel eens en het wordt goed betaald. Maar vuil werk blijft het, dat blijkt ook duidelijk uit het feit dat in de VS en Zaire, waar de Angolese MPLA toch als een groot gevaar beschouwd wordt, nie mand een goed woord voor huurlingen over heeft. 'i L i Droog weer met zonnige perioden, maar ook al en toe wolkenvel den. Meest matige zuidoostelijke wind. Maximumtemperaturen rond plus 2 graden. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJituiden Postbus 18 IJmuiden na kantoortijd 10709 Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging. 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Volgens het Britse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de Britse visserij er mee ingestemd de omvang van de visersvloot bij Ijsland te beperken en jaarlijks niet meer dan 85.000 ton kabel jauw te vangen. Het aantal Britse trei lers bij Ijsland zal van 139 worden verminderd tot 105. De NAVO-raad heeft gisteren een spe ciale zitting gewijd aan de verslechte rende betrekkingen tussen Engeland en Ijsland. De raad sprak hierover zijn „ernstige bezorgdheid” uit en deed een beroep op de regeringen in Londen en Reykjavik de onderhandelingen over het geschil voort te zetten. I Losse nummeisbOct De president van Lockheed, Kotchian, getuigde voor de subcommissie van se nator Frank Church, dat het eerst in de bedoeling had gelegen om de „hoge Ne derlandse functionaris” (prins Bernhard) een Lockheed Jet-Star-toestel ten ge schenke te geven, een klein straalvlieg tuig dat in de Verenigde Staten vooral door hoger personeel van grote bedrij ven wordt gebruikt. De moeilijkheid bij de gift van het vliegtuig bleek echter de overschrijving van het eigenaarschap te zijn. Lockheed besloot toen een bedrag, ongeveer gelijk aan de kosten van het toestel (een miljoen dollar), ter beschikking te stel len. Het bedrag werd, voor zover be kend, in eerste instantie overgemaakt aan de Lockheed-vertegenwoordiger Fred Meuser via een rekening in Genè ve. Meuser liet de betaling daarop verlo pen via de Westduitse Lockheed-verte genwoordiger dr. H. Weisbrod, die een rekening had bij de Credit Suisse in Winterthur in Zwitserland. Na uitgebreid verhoor is de bijrijder van de geldtransportauto gisteravond voorlopig naar huis gezonden. De chauf feur, die ook uit Haarlem komt, werd gisteravond nog steeds verhoord. De overval van gisteren herinnert aan die welke enige jaren geleden bij Den Haag werd gepleegd- Ook daar drongen overvallers een geldtransportauto die voor een stoplicht wachtte, binnen en roofden een bedrag van meer dan een miljoen gulden. Van dat geld en de daders van die overval is nooit iets gevonden. Ondanks uitgebreide zoekacties heeft de politie nog geen spoor van de twee overvallers of hun auto gevonden. Zowel bijrijder als chauffeur zeiden geen goed signalement van de daders te kunnen geven; ze zouden teveel geschrokken zijn. Een politiewoordvoerder zei eerder al dat vreemd te vinden omdat een van de overvallers bij het stoplicht naar de geldauto toe liep. Ook het feit dat de overvallers gebruik maakte van een na gemaakte sleutel van het autoportier bevreemde de politie. Geopend van 10-17 en 19-22 uur Zaterdagen en Zondag van 10-17 uur Toegang f5,- HTXBB Amsterdam Trein-toegangbiljetten bij NS-stations President Idi Amin van Oegan da kreeg gisteren bezoek van de be roemde ex-voet- baller Pele, die tegenwoordig de functie vervult van public-rela- tionsman van een grote en welbe kende Ameri kaanse frisdran- kenfabriek. Pele zit links. Op Terschelling zjjn de aanhan gers van de alternatieve landbouw en veeteelt actief. Men heeft er zelfs een eigen melkfabriek in gebruik genomen, waar alleen maar melk wordt verwerkt van boeren, die hun land zonder kunstmest produktief maken. Kees Tops ondernam een reis naar het waddeneiland, om te praten met boeren, melkfabrikant en actievoerders. -

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1