R MAT IE Regeling via de notaris vastleggen AKOESTISCHE TEGELS WONDER-FITTINC 1 JL Wie zorgt voor de kinderen als ouders verongelukken? Hamerslag-boormachi sne en peer zaag IJ i tips voor vrije tijd pendelende decou 11^ door Louis Engelman Erfenis r w Meer zekerheid Spanningen 19 7 6 ZATERDAG 7 FEBRUARI mwaat ■I I s k Ite- E Een goed antwoord konden we elkaar niet geven. Onze kennis over voogdij regelingen, pleeggezinnen, kindertehuizen en kinderbeschermingszaken schoot gewoon tekort. iffl—i :S En zoals ik laterheb gemerkt, weten veel meer mensen daar in feite weinig van af. Uit onze kennis senkring waren er maar een paar die „iets geregeld” hadden. Meestal in de vorm van een afspraak met vrienden aan wie ze hadden gevraagd na hun overlij den voor de kinderen te zorgen. Sommige van die overeenkomstén moesten echter nodig herzien wor den, omdat de omstandigheden zich aanzienlijk had den gewijzigd. Zo was er iemand die zich herinnerde zes jaar geleden eens een dergelijke afspraak te hebben gemaakt. Maar die vrienden waren inmiddels allang door verhuizing uit het zicht verdwenen. te W~ i .anilol Wat gebeurt er eigenlijk met ons kind als wij -zouden verongelukken? Met die vraag overviel mijn vrouw Mar ja me een paar weken geleden naar aanleiding van een tragisch ongeval in Amsterdam. Daarbij kwamen de ouders van drie kinderen om het leven. Twee kinderen raakten licht gewond, de derde kwam met de schrik vrij ïf j J Waf coupeer betreft het volgende: de eerst ge noemde maakt een axiale zaagbewe- ging, d.w.z. ook bij de neergaande beweging drukken de tandruggen te gen de zaagsnede. Omdat het zaag blad dan geen materiaal wegzaagt, néémt de druk van de zaag op het werkstuk toe, het lossen vanhet zaagsel wordt gehinderd, het zaagver- mogen wordt dus minder, werkstuk en zaagblad worden warmer. Deze axiaalbéyxeging is technisch de een voudigst te realiseren zaggbeweging zal dit soort machine nemen als mén relatief maken, bij van f weinig ia van 'za z; a. n f r- r. fc *Kj wordt beheerd. Hij mag zich dus alleen met de materiële kant van de voogdij lit pen net ell agblad meter van de boor bedraagt voor beton 20 mm, voor staal 13 mm en voor hout 40 mm. De ^nieuwste aan winst van AEG is uiteraard dubbel geïsoleerd, radió- en TV-ontstoord en stofdichte kogellagers. Mej. Broekhuyse: „Vooral na de on verwachte dood van ouders is de familie vaak erg met het lot van de kinderen begaan. Men reageert dan meestal emo tioneel en impulsief, zonder goed te kunnen overzien wat het voogdijschap voor zichzelf en de eigen kinderen bete kent”. de nieuwe electronische de- zagen (STSE 60 en STPE 60) bij •endë en Op zoek naar het antwoord bp de eerste vraag, kwam ik tot de conclusie dat er in principe twee mogelijkheden zijn:' 1. je regelt niets en laat de kantonrech ter uitmaken bij wie je kinderen worden geplaatst; Degene, die muziekliefhebber is en er aan denkt de ruimte waarin hij muziek maakt of beluistert, akous- tisch te verbeteren, kan dat onder meer doen floor zogeheten Akoestyle wand tegels aan te brengen. Degene, die vindt dat er gewoon door dage lijkse herrie en lawaai een fikse aan slag op zijn gehoor en zenuwen ge daan wordt geluiden worden nor maal teruggekaatst en verdubbelen of vermeervoudigen dus moet ook maar eens aan deze Akoestyle tegels 1 denken. Het zijn een soort brede bakstenen om te zien, gemaakt van steen vezel. Ze zijn afgeplat als muür- tegels. Waar harde materialen zoals steen, glas en beton geluid voor 98 De wet schrijft voor dat elk minder jarig kind onder gezag moet staan. Valt dat gezag weg door het overlijden van bemoeien, de oudérs, dan zal de kantonrechter ervoor moeten zorgen dat anderen dit gezag overnemen. Hoe gaat dat? Mej. Broekhuys van de Raad voor de Kinderbescherming: „Doorgaans krijgen wij een seintje van familieleden (soms van het ziekenhuis of van het gemeentehuis), dat het kind ouderloos is achtergebleven. Wij infor meren daarop de kantonrechter, die ons vraagt advies uit te brengen over de voogdij. Normaal gesproken komt daar voor de familie het eerst in aanmerking. We zijn al blij als een broer of zuster .van één van de overledenen het kind zonder al te veel problemen kan opvan gen. Maar soms is dat niet mogelijk. Het kan zijn dat er weinig familie is, of dat met gewoon geen plaats heeft. Ander zijds komt het ook voor dat zich rond het kind een onverkwikkelijke touw trekkerij gaat afspelen. De ene familie wil niet voor de andere onderdoen. En dat wordt nog vervelender als beide families elkaar niet erg goed liggen”. Ny de STPF. De machine is op peni houdt c- percent weerkaatsen, aldus importeur •J. van Zoest, Twijnstraweg 2, Lek- kerkerk, weerkaatst een Akoestyle wand het slechts voor maximaal 40 percent en met enkele voorzieningen zelfs maai^voor 10 percent. Het ge- luidsabsorbeïende vermogen is dus groot. De tegels poreus en ruig van aanzien hebben een levendige kleur en zijn qua sterkte vergelijk baar met stuckwerk. Ze zijn brand veilig. Het aanbrengen van zo’n wand' is vrij eenvoudig. De tegels kunnen op elke vlakke ondergrond worden gelijmd of op regelwerk worden aan gebracht. Het onderhoud van de te gels ook belangrijk is miniem.. Met een stofzuiger kan het stof wor den verwijderd. Wat cijfers: de afme tingen zijn: 300 x 150 mm, dikte ongeveer 20 mm, géwicht 8 kg per vierkante meter. Volgens de heren Melissen en Beimers, ambtenaren op de griffie van de Utrechtse rechtbank, wordt dit soort si tuaties soms nog verergerd door de erfe nis. Melissen: „Wij kunnen ons af en toe niet aan de indruk onttrekken dat het de families om het nagelaten 'geld te doen is. Dat is een treurige zaak. Het is daarom maar gelukkig dat de wet hier tegen bescherming biedt”. Dat is inderdaad zo. De wet bepaalt wel dat de voogd (één van de nieuwe ouders) de minderjarige in burgerlijke rechtshandelingen vertegenwoordigt, maar dat wil niet zeggen dat hij ook vrij is om op diens naatn te kopen, te huren, geld te lenen of bezittingen van zijn pupil te verkopen of te belenen. Hij heeft daarvoor altijd de machtiging van de kantonrechter nodig, die steeds het belang van het kind laat prevaleren. Een voogd doet er dus goed aan de wettelijke voorschriften in acht te ne men. Temeer omdat hij aansprakelijk is voor schade die door een slecht bewind wordt veroorzaakt. Elke voogd zal zich daarom even goed moeten verdiepen in de artikelen 337 tot en met 371 van het Burgerlijk Wetboek, waarin het bewind is geregeld. Vóór de benoeming van de voogd zal de kantonrechter familieleden van va ders- en moederskant raadplegen of zij met zijn keuze kunnen instemmen. Wanneer de familie het er niet mee eens is, kunnen ze hun bezwaren tijdens de zitting mondeling toelichten. Maar de rechter hoeft zich daar niet aan gebon den te achten. Indien men erin slaagt het kind bij familie onder te brengen, wordt meestal de man tot voogd en de vrouw tot toeziend voogd benoemd. Dat kan echter andersom. De wet discrimineert niet. Óok is het mogelijk om een ander familielid als toeziend voogd aan te wijzen. Het is zijn taak namens de kantonrechter in de gaten te houden of het vermogen van het onder voogdij geplaatsre kind wel in diens belang 2. je maakt een afspraak met familie of vrienden wie er eventueel met de zorg voor de kinderen zal worden belast. Wil je daar volledige zekerheid over hebben, dan moet dit bij testament (of notariële akte) gebeuren. Laten we eens van het eerste '-geval uitgaan. Voor het gemak neem ik een gezin met één kind als voorbeeld. Waar bij het duidelijk is dat de problemen steeds groter worden naarmate er méér kinderen zijn. Aangezien het steeds moeilijker wordt een loodgieter te pakken te krijgen het lijkt wel of er steeds minder van dit soort vaklieden met gouden handen komen is -het noodzakelijk zelf bok iets aan het sanitair, te kunnen doen. Er moet dus onder meer gesoldeerd worden. En daar zit je al mej grote moeilijkhe- Tot zover de normale eh nog meest voorkomende gang van zaken. Steeds meer ouders gaan er echter toe over om hun kind meer zekerheid ie geven dan door de wettelijke regelingen op dat moment kan worden gebeden. Daarbij speelt bovendien nog mee, dat zij het niet nodig vinden om familie (onver hoopt) de enorme verantwoordelijkheid voor de achtergebleven kinderen op de schouders te leggen. Op de vakbeurs Karwei kwam AEG met enkele nieuwe uitgaven in zijn gereedschappenprogramma. Voor de doe-het-zelver waren van belang de hamerslag-boormachine SSB-600, een tweetoerige handboormachine B2-400, zaagtafels voor AEG-decou- peerzagen ZT-ST, twee nieuwe elec tronische decoupeerzagen en een nieuwe handcirkelzaag met bijbeho rende zaagtafel. Met name de hamerslag-boorma chine is een apparaat, dat alle aan dacht waard, is. Met deze SSB-600 boort men zonder grote krachtsin spanning en ook snel in steen beton. Met een.gewone boormachine kom je so wie so al niet in beton en met de slagbpormachine blijft het vaak toch ook nog een probleem. Je moet er je hele gewicht tegenaan gooien. Met deze hamerslag-machine boort men, zoals de fabrikant laat, weten, met een 12 mm-boor in één minuut in zéér hard beton een gat van 125 mm diep. Dat is 150 percent meer dan met de sterkste karweiset-boormachi- ne mogelijk is. Omdat je als doe-het- zelver natuurlijk niet specialistisch te werk gaat en niet alleen op beton Werkt, maar Vooral ook op hout en metaal, is het slagmechanisme bij dit nieuwe apparaat uitschakelbaar. Wat cijfers van deze SSB-600: het opgenomen vermogen is 600 watt; de machine geeft bij continubedrijf 300 watt af. Het belaste toerental be draagt 900 omwentelingen per mi nuut. Hierbij hamert de machine 4500 maal op de boor. De maximale dia- beweging van deze •r trappen van axiale in te stellen. Wat in? I3ij decoupeer- •he beweging wordt het eind vap de tagsnede gelicht en de neergaande be- met zijn zijkanten namelijk de goede dosis tinsoldeer. Hoe werkt dat 'nu allemaal? Wat moet men doen? Men schuurt de twee te verbinden buisjes aan de uiteinden glad,doet er wat fluox op en steekt die schoongemaakte uitein den in de fitting. Dan verwarmt men de fitting net zo lang en dat is niet lang tot men de tin ziet smelten, Dan is de „las” klaar- Wil' men de verbinding later weer onge daan .maken, dan' behoeft men de fitting slechts weer te warmen. Het merkwaardige, van deze .fitting is, dat hij al zó’n jaar of vijfendertig be staat. In/Engeland gebruikt men hem ook al zo lang. Hier is de fitting pas sinds enkele maanden bekend en in de handél gebracht door Pe Rüyter BV, Nijverheidsweg Z 6 in Amers foort, die behalve rechte fittingstuk- jes (sokjes) ook andere verbindingen zoals knietjes-en T-stukjes in allerlei formaat iri het nrbgramma heeft en moet voorkeur bij gebruik splinterende en minder sterke materit alen en men een goede kwaliteit van zaagsnede vooropstelt. tweede decoupeerzaag, de zaa in vi Melissen: „Later kan bijvoorbeeld blij ken dat Jantje toch niet zo’n leuk jochie is. Of men heeft zich verkeken op de financiële consequenties. Zeker als er geen eigen vermogen meekomt, drukt het pleegkind soms zwaar op het gezins budget. Men vergeet dan ook weleens uit gebrek aan kennis zich tot de Raad van de Arbeid te vervoegen om voor een wezenuitkering in aanmerking te komen”. Er is echter nog een andere, in de praktijd gewichtiger reden voor de ou ders om de toekomst van hun kind na de eventuele eigen dood ïe verzekeren. Dat is de manier van opvoeden. Niet iedereen zal het bijvoorbeeld eens zijn met de wijze waarop anderen (ook fami lie) hun kinderen grootbrengen. Dat kan heel genuanceerd liggen. Daarom maakt men vasté afspraken, of met kennissen of met bepaalde familieleden. Zij wor den gevraagd om de kinderen in hun gezin op te nemen wanneer de ouders iets, overkomt. Anderen vinden dat maar een halve regeling. Zij wijzen op het gevaar in het verkeer, waardoor kinderen ook ouder loos' kunnen worden. Bij hen gaat de voorkeur uit naar een blijvende af spraak. Die kan met beider goedvinden op papier worden gezet en ondertekend. Beimers: „In ’t algemeen is dat wel voldoende. De kantonrechter zal name lijk de wens van de overleden ouders zeer zwaar laten gelden. Mocht de af spraak echter niet in het belang van het kind zijn, dan mag hij uiteraard anders beslissen”. Volgens Beimers kan hierin het familieverhooi’ een rol spelen. Zelf heb ik dat ook gehoord. Ik ver nam hierover de volgende geschiedenis. Ouders maken met een bevriend echt paar een afspraak, zoals hierboven ge noemd. Zij zetten het keurig op papier. Niet voor niets, want zij komen inder daad te overlijden. Het lijkt allemaal goed geregeld. De kinderen gaan naar de vrienden. Maar de familie protesteert fel. Wat is name lijk het geval? De ouders waren wél katholiek, en de vrienden niet. De fami lie eistdat de kinderen katholiek wor den opgevoed. De kantonrechter weegt alles tegen elkaar af, en beslist uiteinde lijk dat de kinderen bij een oom en tante worden geplaatst. H. Japajoe, een notarieel medewerker, zegt daarover: „Door middel van zo’n rechtsgeldige akte kunnen de ouders de voogdij zelf aan een ander opdragen. Daar is de kantonrechter dan niet meer voor nodig. Maar natuurlijk mogen de benoemde voogden nog altijd weigeren als het zover Ms gekomen” De beschikking over het vermogen van de pupil kan vöigens Japajoe niet in het testament worden geregeld, tenmin ste het verbruik daarvan. „De financiële kanten van het voogdijschap blijven al tijd onder controle van de kantonrechter staan. De voogd zal hem steeds aanne melijk moeten maken dat een uitgave in het belang van de minderjarige is”. Het besluit om tot zo’n testament te komen- mag naar ik hoop te hebben duidelijk gemaakt niet in een opwel ling worden genomen. Men doet er goed aan de uitgekozen eventuele pleegouders ruim de tijd te gevén om te beslissen of zij die last al dar niet willen dragen. Tenslotte verdient het aanbeveling om de -overeenkomst (testament of schrifte lijk vastgelegde afspraak) regelmatig op nieuw te bezien. Bijvoorbeeld elke twee jaar. De omstandigheden kunnen immers dermate zijn veranderd, dat één van beide partijen verlenging met meer als ideaal ziet. zaagsel kan beter weg. Werkstuk en zaag worden minder snel warm. Bij harde en sterk splinterende materia len is de ruimte tussen de tanden tijdens de zaagslag echter niet vol doende om het zaagsel af te voeren. Daardoor vermindert -het zaagvermo- gen. De AEG STPE 60 heeft die nadelen niet. Bij de zaagslag grijpen de tanden niet' allemaal tegelijk in het materiaal. Door de pendelbewe ging kantelt het bovenste deel van het zaagblad naar achter, de tanden worden na elkaar uit het bovenste deel van de zaagsnede gelicht, waar door de zaagselruimte wordt vergroot en .de zaag dus koeler blijft en ge makkelijker zaagt. het zaa heeft het tijdei weging alleen r contact met het werkstuk/ De druk zaag-werkstuk is zeer miniem. Het Helaas gaat dat nog wel eens fout. Melissen: „Een toeziend voogd is soms geneigd zich in de opvoeding van het kind te mengen. Dat geeft dan spannin gen, die tot grote communicatiestoornis sen kunnen leiden. Het gebeurt wel eens dat de voogd ons een briefje schrijft met de mededeling dat hij een ander tot toeziend voogd heeft benoemd. Dat kan natuurlijk niet. Want alléén de kanton rechter 'heeft die bevoegdheid”. Wanneer de kantonrechter tot de slot som komt dat een kind niet bij familie kan worden ondergebracht, zal hij het onder gezag stellen van een voogdij vere niging. Die gaat dan op zoek naar een pleeggezin. Slaagt men daarin, dan kun nen de nieuwe ouders na verloop van tijd het voogdschap van de voogdijvere- niging overnemen. Ook bij .de plaatsing in een pleeggezin zullen beide families worden verzocht om hun mening over de keuze Van de kantonrechter kenbaar te maken. Uiteraard is het niet gemakkelijk om een pleeggezin te vinden. Vooral niet als het gaat om verscheidene kinderen, of om een kind dat al vrij oud is. Immers, voogdij is verplicht tot de leeftijd van 21 jaar. Het gebeurt dan nogal eens dat het kind tijdelijk in een tehuis wordt op genomen. En die tijdelijkheid kan soms van zeer langdurige aard zijn. Ondanks het feit dat men in de kin dertehuizen al z’n best doet om de kinderen zo goed mogelijk te begeleiden, is vrijwel iedereen het er in de kinder bescherming over eens dat een gezinssi tuatie voor een kind toch het prettigst is. Daarom wordt er ook wel eens ge probeerd om oudere kinderen (bijvoor beeld middelbare scholieren) op eigen kracht het huishouden te laten voortzet ten. Dit onder bescherming van de voogd, die erop toeziet dat alles goed verloopt. Een voogd is dus niet altijd verplicht zijn pupillen in huis op te nemen. Momenteel is hel zo, dat elk kind ouder dan 13 jaar aan de kantonrechter kan laten weten of hij het eens is met de benoeïning van de voogd. Hij heeft zogezegd inspraak. Als de voogdij kwestie is geregeld, zal de minderjarige echter ook volgens de wet zijn voogd „eerbied verschuldigd” zijn. Op 21-jarige leeftijd vervalt het voog dijschap en mag de pupil over het vastgezette vermogen (of een deel ervan, indien er meer kinderen zijn) beschik ken. den voor de leek, wiens sterke kant meestal niet dit soort bezigheden is. Nu is er een prima oplossing geko men: dé sanitair-wonderfitting. Het enige wat hierbij aan apparatuur no dig is, is een propaan- of butagas- brandertje. Geen soldeermateriaal verder meer tenzij men een klein stukje schuurpapier en wat flubx (een speciaal soort vloeistof) daartoe rekent. i De wonderfitting is een verbin- dingsstukje koper, waarin men de koperleidingen, die men wil koppelen, kan steken. In de fitting zelf zit Ihi-:" B ft.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21