Joop Brand voert harde gesprekken met AZ-bestuur »e volksspel een Schaatsen is s KJ m IS >0 VOLGEND JAAR PER SE AANSLUITING BIJ EERSTE VIER f lifl F ZATERDAG w. door Mare Serné Exclusief een Basketbal^wip Morningstar is fl aan: ian voor RENSENBRINK it Tilly VOSMAER T leder- nog meemaken dat STOPPER Hheid Dp als mid- goe- ids- ie e con- >r de- jrlijk aagse taan )on- lenda het gade- sr een i voor (met pna- Sten ienst toon ij de pie. ies: atief die ing, >ver pen se- idi- gA ling .En Brand filosofeert verder: „Je ziet het toch aan iedere Europese topclub. Die aan de kop. Zo wordt Roger Mor ningstar vermoedelijk door zijn di recte tegenstander genoemd In grote lijnen zou je echter kunnen stellen dat AZ niet buiten Brand kan, terwijl dit omgekeerd ook het geval is. Een trainerswissel zou op dit kritieke moment alleen maar een terugval kunnen betekenen, terwijl Brand ook weinig perspectief heeft. Hij heeft inmiddels zóveel succes gehad en zo’n ervaring dat hij alleen nog maar bij een nationale of internationale topclub terecht zou- kunnen. Het is opmerkelijk dat Brand die sprong naar ook internationale erkenning nog nooit heeft gemaakt. Terwijl de kansen daarvoor dan net zo’n soort in het librespel bij van 'er ode 1 90 8CI it- n- Joop Brand is een van de beste voetbaltrainers van Nederland. Als je er van uitgaat dat het resultaat in de voetbalsport allesbepalend is dan is de 39-jarige Brand, die zestien jaar geleden samen met Rinus Michels Wiel Coerver als eerste slaagde voor het zo felbegeerde trainers A-diploma, zelfs een absolute topper. alle, hockeysticks, of alle tennisrac kets waren uitverkocht? Nooit ofte nimmer. M^ar even terug naar die teleurstelling. Brand: „De fout is misschien ook geweest dat we dit seizoen te veel in een roes aan de competitie zijn begonnen. Toen ik hier kwam stond AZ op de 16e plaats. In twee seizoenen zijn we opgeklommen naar bijna UEFA-voetbal. We hebben onszelf gewoon voorbij gehold. Daarom ben ik zelfs een beetje blij nu dat we wat zijn teruggevallen. De zwakke plekken zijn voor mij voor mij nu nog duidelijker. Ik weet nu nog beter wat er moet gebeuren om straks weer omhoog te stomen.” Maar er waren uiteraard meer oorzaken voor de teruggang dit seizoen. Zelfs Brand stond daarbij machteloos. Brand: „Veel, zo niet alles was dit seizoen afgestemd op Bobby Vosmaer. Die voetbalde vorig jaar het seizoen van zijn leven. Hij haalde Jong Oranje, Nederlands elftal, had zijn eigen supportersvak bij ons en bespeelde de publiciteitsmedia met een gouden tong. Vosmaer komt van de militaire wereldkampioenschappen terug met een nop in zijn achillespees. Hij is nu geopereerd en staat nog wel drie maanden buitenspel, want ik wil niets forceren. Daarom worden er tussen Joop Brand en de AZ-leiding een aantal harde gesprekken gevoerd op dit moment. Brand wil volgend jaar absolute aansluiting bij de eerste vier. Daar zijn nieuwe spelers (het lijstje heeft hij al ingediend) en dus geld voor nodig. Brand: „Het belangrijkste is wat ik vind dat technisch haalbaar is natuurlijk. Iedereen kan wel kritiek hebben op dit moment maar de grootste kritikus is Joop Brand. Een kampioenschap van Nederland kan niemand verwachten op dit moment. Daar heb je vooral een stuk internationale ervaring voor nodig. En dat kun je niet kopen. Daarom ben ik blij dat we ook dit jaar tegen een Manchester United, een Japans elftal en Hamburger SV kunnn spelen. Dat internationale contact is onbetaalbaar. Dat maakt een Ajax op dit moment nog steeds zo sterk. We spelen tegen Sunderland en Kist schiet naast. Het publiek geeft hem een staande ovatie. Ik zie hem kijken naar de dug-out op een manier van: Hoe is dat nou mogelijk? Ik mis en toch applaus? Dat duel heeft ons daarna in de Nederlandse competitie vleugels gegeven. Na de tegenvallende resultaten in de ere-divisie was dat duel in Engeland zo’n opkikker voor de spelers, dat het Twente in Alkmaar twee punten kostte.” Maar toch beleven de supporters in toch aanwezig zijn geweest. Ooit was Brand in het vizier bij Ajax om Kovac» op te volgen, terwijl een aanbod van Anderlecht, voordat Hans Croon daar tekende, vorig jaar alleen nog maar een kwestie van een handtekening onder het contract zetten voor Brand was. Toch weigerde hij. Daardoor ontstaan ook theorieën van voetballers, die onder Brand gespeeld hebben en dan stellen: „Brand is een prima oefenmeester maar na een paar jaar ben je toch wel op zijn methoden uitgekeken. Het werken met semi-vedetten als Kist en Vosmaer is toch wel iets anders dan werken met Krol of Rensenbrink. Dat zijn voetballers die je niets meer hoeft of kan wijsmaken”. Brand, geconfronteerd met deze theorie: „De reden dat ik niet bij Anderlecht heb getekend ligt in het privé-vlak. Als ik vrijgezel was geweest of geen gezin had gehad, dan was ik al weggeweest. Maar één privé-reden met name heeft dat verhinderd. Dacht je werkelijk dat het voor mij moeilijk is om met wereldsterren te werken? Die moet je gewoon anders benaderen. Het is toch niet moeilijk een Rensenbrink gek te praten van voetbal? Wat dat betreft heb ik mijn grootste prestatie misschien wel bij DWS geleverd indertijd. Uit 20 wedstrijden had DWS acht punten toen ik kwam. Ik moest het elftal redden van degradatie. Amsterdammers zijn nou niet bepaald de gemakkelijkste mensen om mee te werken. Maar een Jongbloed of Flinkevleugel over het dode punt praten en helpen ligt volgens mij toch wel een stukje moeilijker dan Krol of Rensenbrink enthousiast maken. Dat zijn pure profs waarbij je rustig een bepaalde fase kunt overslaan en van een andere benadering kunt uitgaan”. lichtelijk onderschat. Maar als René van de Kerkhof het op zijn heupen krijgt dan kun je als tegenstander je mandekking wel vergeten. Daar blijft niets van over. En als je een verdediging met mandekking kunt ontregelen, dan is er geen elftal ter wereld die de zaak achter dicht kan houden.” Ik zal de tijd er, net als bij het biljarten, allerlei handicaps verzonnen moeten worden om het scoren bij het basketballen ietwat te bemoeilijken. Bijvoorbeeld wanten aan, of de ring schuin tegen het bord, of een ring die dankzij een vernuftig apparaat voortdurend heen en weer beweegt, of een rugbybal in plaats van een basketbal, of een cir kel rond de basket waarbinnen je nooit mag schieten, of de ring hoger of de spelers lager, ik noem maar een paar mogelijkheden. Heus, geloof me, ik zal het nog meemaken. En u ook. De mooiste naam in de Nederland se sportwereld is die van de Ameri kaanse basketballt. Rober Morning star, die in Transol speelt. Morning star betekent in het Nederlands „morgenster”, en morgenster kan van alles en nog wat betekenen. Zoals: de planeet Venus wanneer zij voor zons opgang nog aan de hemel is (in die betekenis spreekt men over Roger Het betekende, dat half Nederland op het ijs stond. Iedereen die niet bedlegerig was en over meer dan één been beschikte, schaatste zelf, met het gevolg dat er voor de organisatie alleen maar brekebenen en alleen maar brekebenen en self ma- de-krukken beschikbaar waren. Ook daar gaf Studio Sport mooi beelden van. Een klein houten tafeltje mid den op het ijs, waar geagiteerde sportmensen, die in volle vaart met zijn twaalven kwamen aansuizen, hun stempeltje moesten halen, en dan één man met een stempeltje. En als er al twee mannen met een stempel- je klaar stonden, dan kon je er donder op zeggen, dat er maar één stempelkussentje klaar lag. Ook heer ste er de grootste verwarring over de beste wijze waarop de rijders een hindernis te land konden overwinnen, een probleem dat blijkbaar pas ur gent werd toen zij er aan kwamen. Dat zijn allemaal mooie dingen, die bewijzen dat schaatsen eigenlijk geen volkssport is, maar een volksspel. Het wegvallen van Vosmaer scheelt veel punten. Die pakt en de back en de Ausputzer. Dan komt Kist één tegen één en is het gebeurd. Vosmaer valt dus af, maar je denkt, nog niet zo’n ramp, dan Meister er maar in. Die krijgt een liesblessure. Dit seizoen hadden we voor het eerst een echte linksbuiten. Van Morningstar als hij te lang in een kroeg is blijven hangen, gesteld al thans dat hij dat ooit doet, wat ik niet weet). Ook betekent morgenster „Lucifer, de overste der boze geesten' (zo noemt men hem als hij met vijf persoonlijke fouten van het veld *af moet). De derde betekenis is „mens vol jeugd en schoonheid” (zo wordt over hem gesproken door de vrouwe lijke aanhang van Transol). Verder betekent morgenster „voddenraper die met het krieken van de dag op straat staande vuilnisbakken doorzoekt” (zo wordt hij genoemd door zijn vroegere Amerikaanse collega’s, omdat een be kwame basketballer die zijn heil in Nederland zoekt ook een soort vod denraper is die thuis niet aan de kost kan komen; in deze vergelijking is Transol dus een vuilnisbak). Morgen ster is ook nog de naam voor de planten van het geslacht boksbaard (zo noemt men hem als hij in een luie bui is en zich even lichtsvoetig verplaatst als een plant), en ten slotte betekent morgenster hetzelfde als goedendag, althans in de betekenis van een knots met ijzeren punten Basketbal en volleybal worden dik wijls in één adem genoemd, hoewel ze bijna eikaars tegengestelde zijn. Natuurlijk zijn er overeenkomsten: het zijn allebei zaalsporten van origi ne, en ze worden allebei met een bal gespeeld van ongeveer dezelfde groot te, en het zijn allebei handbalspelen. De voeten of houten gebruiksvoor werpen komen er niet aan te pas. Voor het overige zijn er alleen maar verschillen. Een basketbalteam telt vijf spelers, een volleybalteam zes. De basketballers bewegen zich over het hele veld, de volleyballers blijven op hun eigen helft. De volleyballers mo gen de bal slechts één keer raken, de basketballers mogen hem vasthouden (ik vat dit verschil zoals u merkt zo simplistisch mogelijk samen, op ver zoek van heer Bie en heer Koot). Bij basketbal wordt een punt (of worden Alkmaar geen spectaculair seizoen. Hoewel Brand daarover niet zo wil uitweiden vormt dat toch een gevaar voor Brand, omdat de clubleiding dingen van hem kan gaan eisen die Brand op dit moment niet wil waarmaken. Instinctief voelt Brand dat ook wel aan als hij bedenkt: „Ik heb eigenlijk niet eens een contract bij AZ. Ik bekijk het van jaar tot jaar. Ik ga er van uit: Wat wil ik volgend seizoen en is dat te realiseren. Dat is mijn uitgangspunt, Als het niet langer gaat dan stop ik. Dan ga ik gewoon lesgeven. (Brand doceert momenteel al op het CIOS, red.). Daar heb ik geen problemen mee. Ik heb gewoon de wetenschap dat overal waar ik gewerkt heb ik achteraf toch gelijk heb gekregen. Ook bij Haarlem zijn er bestuursleden die hebben gezegd: Je hebt achteraf toch gelijk gehad, met je ideeën. Dat is een prettige gedachte. Aan de andere kant: Wat praat ik eigenlijk. Het seizoen is nog niet afgelopen. We hebben nog een half jaar. Ik zit bij de laatste acht voor de beker. We spelen tegen Eindhoven. Dus dat moet kunnen. Over een maand hoop ik weer een fatsoenlijk elftal bij elkaar te hebben. Dan zullen we nog wel eens zien”. meer dan 2,6 voetbaldoelpunten zijn. Terwijl het verschil in spelkracht blijkens de verslagen bijzonder groot was, wordt dat verschil inaar zeer ten dele in de cijfers uitgedrukt, omdat het scoren bij basketbal voor goed geoefende basketballers te ge makkelijk is. Bij voetbal spreek je van volkomen kansloos als de ene club met 4-0 of 5-1 van de andere club verliest, maar zulke score-ver- houdingen zul je in het hogere bas ketbal nooit tegenkomen. Ik vind het knap hoor (daar niet van) als jongens als Morningstar, Jan Dekker en Szcerbiac (een Spaanse Amerikaan, zoals de naam al deed vermoeden. blindelings de basket weten te vinden omdat ze door gestage oefening weten dat je, als je op die vierkante deci meter van het veld staat, de bal met die snelheid moet werpen en op die hoogte moet loslaten als je met je rug naar de basket staat om hem toch feilloos door de ring te krijgen, maar het wordt automatisme als het biljarten. Heracles, Go Ahead, DWS, Haarlem en AZ '67; het zijn allemaal elftallen, die onder,de leiding van Joop Brand beter zijn gaan voetballen dan ze ooit hebben gedaan, maar bovendien hebben al deze verenigingen onder zijn regime een spectaculaire sprong omhoog gemaakt. Nog opmerkelijker wordt het wanneer je beseft dat Brand nu bij AZ pas in zijn zestiende jaar van zijn trainersloopbaan met een ernstige tegenslag wordt geconfronteerd. Brand wil op dit moment ook per se niet praten over een teruggang in de prestaties van de Alkmaarse topclub in wording, maar als AZ op dit ogenblik hetzelfde aantal punten heeft als vorig jaar dan is deze constante gang van zaken, zeker gezien de investering van een miljoen in nieuw spelersmateriaal, zonder meer een achter uitgang. De supporters zijn daarin teleurgesteld, het bestuur acht dit een tegenvaller, terwijl Brand dit zelf in de afgelopen maanden nauwelijks heeft kunnen verkroppen. Hoewel het Brand zelf misschien niet zo is opge vallen uitte zich dat dit seizoen voornamelijk in een aantal uitspraken, waardoor hij enkele keren uiterst nega tief in de publiciteit kwam. Marwijk zit in de bestuurskamer en zijn knie raakt op slot, zoals dat zo mooi heet. Meniscusoperatie. Ook een verdediger als Vonk raakt nog geblesseerd, maar je moet je dan wel realiseren dat de hele voorhoede is weggevallen. Je spelbepalers ook nog nota bene. Dat zijn de voetballers die de rest moeten optrekken. Daarom hebben de spelers na die 3-0 nederlaag tegen MVV zelfs een extra premie gekregen. Er werd in dat duel door iedereen zo verschrikkelijk hard gewerkt, dat het onzin zou zijn om in dit elftal teleurgesteld te zijn. Er rust gewoon een doem op dit seizoen.” Daarom werkte Brand al weer verder aan zijn toekomstplannen. Maar ook dat verliep niet vlekkeloos. Brand: „Als we werkelijk naar die absolute top willen dan zijn er volgend jaar weer één of twee topspelers bij nodig. Ik had er één gevonden. Een Zweed. Hij heet Matsson en is drie seizoenen topscorer in Zweden geweest. Maar wat gebeurt ér: we waren praktisch rond en Fortuna Dusseldorf pakt hem. Dat ik geen loze taal sprak toen ik hem ten koste van alles wilde hebben bleek een week later wel, toen hij in zijn eerste wedstrijd voor Fortuna tegen Bochum meteen drie goals maakte. Je hoeft „der Kicker” maar te pakken en je kunt precies lezen hoeveel Matson er nu weer gemaakt heeft voor de Duitsers. Zo’n vent hadden we precies nog nodig voorin. Zeker omdat hij enorm sterk in de lucht is en dat is eigenlijk ons enige niet sterke punt bij ons jn de aanval.” Het mooie van het lange-afstands- schaatsen is ook nog, dat het zo puur amateuristisch is. Als Jan Roelof Kruithof, die zo Woutje Wagtmans- achtig in Lahti de pseudo-elfsteden- tocht won (een elfstedentocht minus de elf steden), ’n muts en een ijspak aanheeft met de woorden De Meubel Gigant erop, dan neem ik aan dat dit niet zijn bijnaam is (de Adelaar van Toledo, Ijzeren Willem, Mooie Hugo, de Keizer der Zesdaagse, de Meubel Gigant), maar de naam van een firma die bijdraagt in de kosten van het schaatsenslijpen. Nee, het amateuris tische schuilt in de organisatie. En dat is ook begrijpelijk. De kranten meldden deze week dat „alle schaat sen uitverkocht waren’’. Hebt u ooit gelezen dat alle voetbalschoenen, of Ik heb vroeger zowel gebasketbald als gevolleybald, maar het meest ge volleybald, en ik geloof nog steeds dat volleybal een evenwichtiger en mooiere sport is dan basketbal. Her stel: niet evenwichtiger, juist niet. Dat is namelijk mijn grootste be zwaar tegen basketbal: zijn even wichtigheid. Het is net een wip: eerst gaat de een omhoog en de ander omlaag, daarna gaat de ander om hoog en de ene weer omlaag. Bij basketbal is de ene partij in het bezit van de bal, en na enig heen en weer gegooi en gedribbel wordt de bal feilloos in de ring geworpen, en daar na krijgt de andere partij de bal en gooit na enig heen en weer de bal ook weer door de ring. Ik weet dat dit alleen theorie is, omdat er af en toe toch nog gemist wordt, en af en toe toch nog een bal onderschept wordt door een drie meter lange tweeling die in zijn eentje ter wereld kwam, want anders zou iedere bas- ketbalwedstrijd in een gelijkspel ein digen. Dat gebeurt zelden. Studio Sport heeft eerst afgelopen zondag en daarna woensdagavond schitterende beelden gegeven van schaatstochten. Vooral de beelden van bovenaf, uit een helikopter neem ik aan, verzoenden mij voor de zo veelste keer met het feit dat ik een Nederlander ben. Niets mooiers dan een plukje kleurige mensjes, die zich in een volstrekt verlaten wereld over een grijs-wit lint voortbeweegt. Ik geef toe, het deed een beetje denken aan soortgelijke opnamen van de Tour de France, maar de schaatsers zijn mooier, ten eerste omdat zij minder snel gaan en ten tweede om dat zij niet zo in één lijn, wiel aan wiel, voortbewegen. Een peloton schaatsers rijdt veel slordiger bij el kaar, er zit meer onderlinge beweging in het kluitje kleuren, bovendien is de schaatsbeweging zelf (links, rechts, links, rechts) minder eentonig dan het wieltjesdraaien van de wielren ners. beschikken over spelers die exclusief zijn. Over het Ajax met Cruijff en Keizer hoeven we natuurlijk niet eens te praten, maar ook een PSV heeft in potentie toch een team dat niet te verslaan zou mogen zijn. Ajax zal wel kampioen van Nederland worden, maar PSV zou het toch eigenlijk moeten worden. Dat elftal beschikt over exclusieve kopkracht (Edström), exclusieve schotkracht (Van der Kuylen) en exclusieve snelheid (Van de Kerkhof). De laatste factor wordt nog wel eens Plotseling speelden de tegenstanders verschrikkelijk hard, terwijl zijn eigen elftal, nerveus geworden door de omstandig heden, zich ook niet onbetuigd liet. Het aantal gele en rode kaarten die AZ-spelers dit seizoen hebben opgelopen zegt genoeg. Na de confrontatie AZNEC en de persoonlijke duels tussen Peters en de beslist niet zachtzinnige Hovenkamp viel zelfs het woord doping. Brand: „Laat ik vooropstellen dat ik inderdaad zeer teleurgesteld ben geweest in het begin van dit seizoen. Ik heb het alleen nooit over doping gehad. Dat is misschien zo wel in de pers gekomen maar ik heb alleen aan Hovenkamp gevraagd of hij in die wedstrijd, die hij tegen Peters speelde wel zichzelf was geweest. De eerste de beste die bij mij doping gebruikt gaat er uit. Rotzooi slikken, je tegenstander neerleggen en protesteren tegèn beslissingen van de scheidsrechter, dat zijn allemaal zaken die ik in mijn elftal niet wil hebben.” beide punten) in de lucht gescoord, bij volleybal juist op de grond. Bij volleybal is het doel om de bal over een net te spelen dat zichover de totale breedte van het speelveld uit strekt, terwijl bij basketbal alles wordt toegespitst op die ring die maar even groter is dan de bal. Kortom: zeeën van verschillen. Toch is een uitslag als 111-85 waarmee Transol „volkomen kans loos” van Real Madrid verloor, omge rekend in een soort voetbaldoelpun ten vrijwel een gelijkspel. Stel dat die 85 punten van Transol 2 voetbal doelpunten zouden zijn, dan zouden de 111 punten van Real Madrid niet en HSS

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 25