BETICO CROES: ARUBA TOONT OP 18 MAART DE NIEUWE VLAG V BEJAARDEN WILLEN EIGEN NVA erg boos STAATSSECRETARIS HEBBEN s Enka-leiding trekt van leer tegen ICF Hardnekkige foutparkeerders komen straks voor het gerecht EnÉffl dit PW op „Eigen Huis” Koningin ontving Indonesische gijzelaars T Ne EI Gr M m fil Student verongelukt IK' 2 BINNEN- EN BUITENLAND 197 6 FEBRUARI r Op grote schaal Afdelingen BOETES ZULLEN VEEL FORSER WORDEN - een miljoen gulden aan prijzen Succes DEN HAAG (ANP). Nu moet je soms voor eeji zaak naar vijf departementen en je komt geen stap verder. Het is hoog tijd dat er weer éen staatssecretaris komt voor het bejaardenbeleid. Dit kreeg gisteren de commissie voor het be jaardenbeleid van de Tweede Ka mer te horen van het Centraal Orgaan Samenwerkende Bejaarden Organisaties (COSBO) met zijn 400.000 leden. Over de Nota Be jaardenbeleid 1975 wilde voorzitter drs. N. Bruins nog wel kwijt dat de bejaarden hoognodig moeten wor den geïntegreerd in de maatschap pij om een belangrijk deel van hun veronderstelde problemen zelf op te lossen. Probleemgroep Hulpdienst Erfpachters Ameland Zwijnen .1 Sterren Vsls-gelddetector Vertrokken Gestolen Pony op dak I (Van onze Haagse redactie) op Dodencijfer in Guatemala zou nu 7500 zijn nu V» I Dit verklaarde gisteren de heer Betico Croes, de leider van de MEP, de grootste onbewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bew. onbewolkt geheel bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bew. regen motregen onbewolkt regen onbewolkt onbewolkt geheel bew. sneeuw onbewolkt zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. geheel bew. onbewolkt licht bew. geheel bew. half bew. sneeuw zwaar bew. zwaar bew. 6 12 15 2 0 17 19 11 18 17 In Guatemala is bekendgemaakt dat de stadjes en dorpen die op een afstand van 50 tot 120 km in een gordel om de hoofdstad liggen voor 70 percent ver woest zijn. In de stad Guatemala zijn meer dan 100.000 daklozen. De uitbar sting van drie in de buurt van de stad, Guatemala gelëgen vulkanen, die zijn gaan werken toen het land woensdag morgen door de felle aardschok getrof fen werd, zijn heviger geworden. Koningin Juliana heeft gistermiddag op Soestdijk de gijzelaars ontvangen die op 4 december door een groep Zuidmoluk- kers in het Indonesische consulaat-gene- raal in Amsterdam gevangen waren ge nomen. De koningin ontving eerst drie van de De delegatie vertrekt maandag naar Londen, vandaar, reist zij verder naar New York, .waar zij besprekingen zal hebben met de dekolonisatie-commissie Van de Verenigde Naties. gens Enka als volgt: met het huidige saneringsplan een besparing van 300 miljoen gulden en een vermindering van Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. He hard dolla mum trekl niet tot c He taak verir dert ger York vert< deze over, wort gem: Lied 2 2 2 -2 4 0 2 1 4 4 5 12 13 0 11 4 4 1 -8 4 2 13 6 10 2 10 16 15 0 16 Ni heef van bam Frai Dl ring land Gem giste se b derk labit steui At in B mini de r toeis gepr Eurc onde open de I hebt Spar linge ving Grit A dew de 1 serv bru grer tain en dou F: woe ken deet redi zeld F sch< Zee Son rie twe va a ken vloi Ind D De Nationale Ziekenhuisraad bepleitte oprichting, van sociaal-gèriatrische dien sten om te kunnen komen tot een goed en evenwichtig gecoördineerd opname- beleid. Hij vond -verder onder meer dat aan de ziekenhuizen geriatrische afdelin gen moeten komen. E is eer vol cie I pre die de gr: ve jaardenbeleid gekomen. Ze vormden een kwart van hetaantal dat had -Volstaan met het sturen van schriftelijk commen taar op de nota. Zo vond de Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid de nota te vaag en niet concreet genoeg. De Nederlandse Federatie van Verpleeghui zen vroeg onder andere aandacht voor de speciale positie van verpleeghuizen als „tüssenvborziening”. DEN HAAG (ANP). De raad van bestuur van Enka-Glanzstoff, die ook eerder deze week al bewegingen van de ICF-Wereldraad Akzo had tegengesproken als zouden er nieuwe saneringsplannen bij het vezelconcern op stapel staan, heeft deze ontkenning in een brief aan het personeel nader uitgewerkt. dochter van de heer Abcdy, die aan de gevolgen van zijn poging tc ontsnappen overleed. De ambassadeur en de consul generaal van Indonesië de heren Suto- po Ynwono Projohandoko en Sudarmo Martonagoro, begeleidden het gezelschap. de andere eilanden in de Nederlandse Antillen. Wij willen in geen geval deel uitmaken van een federatie van de An tillen”, aldus Cröes. Hij toonde zich optimistisch over het resultaat van de besprekingen met de Nederlandse gesprekpartners. „Men heeft begrip en veel belangstelling voor onze zaak. Wij zullen nu langs de officiële kanalen de onafhankelijkheid van Aruba voorbereiden. Dat zullen wij voorzichtig en behoedzaam tot stand brengen”, ver klaarde de MEP-leider. Hij voegde daar- vier Indonesische leerkrachten en de 14 Indonesische schoolkinderen die na eni ge dagen vrijkwamen. Daarna ontving zij 24 Indonesiërs en Nederlanders die op 19 december bij de beëindiging van de gijzeling vrijkwamen. Bij deze groep bevonden zich ook de weduwe en de o ono o o o ozo o ono ono ozo ozo nno nno o n o ono nno zzo w.stil ono nw w.stil o o w nw no o ono ozo ozo no nno w.stil ozo ono wzw no n w.stil w oppositiepartij op Aruba, op een. pers conferentie in Den Haag. Hij leidt de delegatie, bestaande uit leden van de MEP die in Den Haag met onder anderen minister De Gaay Fortman tBinnenlan- se Zaken), Kamercommissies en een aantal politieke partijen besprekingen heeft gevoerd over het streven van de MEP om van Aruba een onafhankelijk eiland te maken. „Wij willen een soeverein Aruba dat geen staatsrechtelijke, maar volkenrech telijke banden heeft met JVlederland en gelet wordt op problemen waarmee be jaarden in tehuizen wel worden gecon fronteerd- Vergeten wordt dan dat onge veer 90 percent van de bejaarden niet in een tehuis zit. Evenals mr. Van Tiel en drs. Bruins protesteerde hij er tegen dat er in de nota van wordt uitgegaan dat de bejaarden een probleemgroep vor men. Geattendeerd werden de Kamerleden op het nagenoeg ontbreken van elke voorbereiding op pensionering. Van de ene op de andere dag word je van gewaardeerd/ persoon een nul, meende de heer Koers. Hij oordeelde dat er geen bejaardenprobleem is maar een maat schappij probleem. Behalve het CÖSBO waren nog acht delegaties van organisaties naar de hoor zitting' van de Kamercommissie vpor be- Volgens de Rotterdamse Officier van Justitie, mr. L. Janssen, komt het in de Maasstad steeds meer voor dat auto’s lukraak geparkeerd worden. Men gaat ervan uit dat een plaats in'een parkeer garage ook geld kost en dan riskeert men liever een bon, aldus mr Janssen. Deze categorie foutparkeerders is vol gens hem moeilijk op te sporen. „Dat kost de justitie veel tijd en geld aldus mr. Janssen. Het hardere beleid in Rot terdam houdt in dat een parkeerbon, die bij directe betaling fl. 15 en na een o o o o o o o o o o 3 o 4 0 11 0 o o o o 7 0 0 0 0 4 3 0 0 0 o 4 0 o o o 2 (X 1 0 o I M De verbindingen tussen de hoofdstad en de zwaarst getroffen gebieden zijn nog steeds bijzonder moeilijk. Met Co- malpa, waar 16.000 mensen wonen en vrijwel geen huis meer overeind zou staan, heeft men nog steeds geen contact kunnen krijgen. het Openbaar ministerie. De Officier van Justitie beslist dan of er nog, een keer een schikking kan worden getroffen of dat de foutparkeertjer moet voorkomèn. Naarmate men vaker voor de kanton rechter moet verschijnen, worden de opgelegde boetes hoger. De Nederlandse Stichting voor lepra bestrijding heeft tot dusver ƒ1,5 miljoen ontvangen in het kader van.de in janua ri gehouden actie Wereldlepradag 1976. De stichting noemt dit een groot succes, en heeft goede hoop het bedrag van 3,4 miljoen gulden te kunnen halen, dat dit jaar nodig is voor de toegezegde finan ciering van projecten en wetenschappe lijk onderzoek. Daar is wel een mentaliteitsverande ring voor nodig meende de delegatie van het COSBO. Het orgaan was ook boos omdat de bejaardenorganisaties niet eens gehoord waren voor de nota werd sa mengesteld. Laat staan dat zij daarbij inspraak hadden. Wat onder bejaard moet worden verstaan staat volgens de delegatie niet eens in de nota terwijl van de bejaarden zelf slechts een nega tief beeld wordt weergegeven dat in de nota niet eens wordt weersproken. De Kamerleden werd gewezen op de betut teling die uit de nota spreekt. Daarin staat onder meer dat er geen bezwaar tegen bestaat dat bejaarden voor zichzelf activiteiten organiseren op recreatief ge bied. „Dat moest er nog bijkomen ook”, vond COSBO-bestuurder mr. Van Tiel. Zijn medebestuurder Koers bracht de Kamerleden in herinnering dat teveel regering niet van plan is om mee te werken aan een onafhankelijke status voor Aruba. f,De onafhankelijkheid van Aruba is niet verenigbaar met een goede ontwikkeling van het Caraïbische ge bied”, zo zei Den Uyl. „Men. is daar niet gebaat met een verdere fragmentatie”. Ook Zeeland krijgt' een telefonische hulpdienst. Vorig jaar hebben ruim 5000 Zeeuwen zich gewend tot hulpdiensten in andere gedeeltes van het land met klachten over alcoholisme, abortus, ar- beidskwesties en dergelijke. Gedeputeer de Staten hebben nu de nieuwe stichting Telefonische Hulpdienst een subsidie ge geven, waarmee de zaak op poten kan worden gezet. Te zijner tijd moet bij de gemeenten subsidie worden aangevraagd. De tientallen erfpachters, die sinds een week kamperen op de kaasmarkt in Hoorn hebben van het gemeentebestuur grotendeels hun zin gekregen. De kam peerders protesteerden tegen het opzeg gen van de erfpacht van hun woningen door de gemeente, die de woningen wil de ren'overen in het kader van de stads vernieuwing. Zij eisten uitstel van zes maanden. De gemeente Hoorn heeft nu toegezegd, dat de erfpacht in stand blijft tot twee möanden dat G.S. Noord-Hol- land zich over de nieuwe, door de ge meente Hoorn vast te stellen regeling hebben uitgesproken. Dat zal ongeveer zes maanden duren. Vijf van de kam peerders hebben inmiddels hun actie op gegeven wegens griep en longontsteking. De veerdienst Holwerd-Ameland, die tot donderdag uit de vaart is geweest, vaart voorlopig alleen bij daglicht. Een ijsbreker verleent zonodig bijstand. Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij heeft ’n „zwartwild-beheers- adviescommissie” ingesteld. Deze com missie moet de minister van advies die nen over het beheer van de wilde zwij-' nenstand op de Veluwe. Daarbij staat voor ogen het behoud van de diersoorten en een zo gering mogelijke schade aan de landbouw. De zou ben Tij miss: de s niet heed vraa, dat „een good Kotc Neds verte een hij tor betw Volgens de Enka-leiding is de vak- bondsbewering gebaseerd op enkele uit hun verband gerukte uitspraken van de vice-voörzitter van de raad van bestuur, 6.000 tot 7.000 arbeidsplaatsen bereikt drs. J. van den Driest, en op enkele passages uit het McKinsey-rapport. ICF-Wereldraad Akzo redeneerde vol- DEN HAAG (ANP) De Neder landse Vereniging van Assurantieadvi seurs NVA in Amersfoort is boos op de vereniging „Eigen Huis” naar aanleiding van een onlangs door de vereniging ingenomen' standpunt, dat annuïteits- hypotheken altijd voordeliger zijn. Enka juist de nulstand. Om een rende ment van 6 a J percent te krijgen zou Enka nog eens 300 miljoen gulden moe ten verdienen en nogmaals 6.000 a 7.000 arbeidsplaatsen moeten afstoten. De waarheid is evenwel, zo zegt Enka, dat de huidige sanering een overlevings- actie is om het concern vanuit een ernstige situatie naar de nulstand te brengen. Hierbij is altijd geste^i dat het herstel van het rendement moet worden gevonden in een opleving van de con junctuur (verbetering van afzet) en ver hoging van de prijzen met 10 tot 20 percent. Hiervan zou dan een resultaten verbetering van 250 a 300 miljoen ver wacht kunnen worden, aldus Enka. De volkssterrenwacht „Simon Stevin” bij. Hoeven ligt de laatste jaren goed in de markt bij de bevolking. Uit het jaarverslag 1975 van de stichting Volks sterrenwacht blijkt dat steeds meer mensen een bezoek brengen aan de ster- rewaght. Vorig jaar waren dat er meer dan 20.000. ROTTERDAM. Bij een poging om met behulp van een touw zijn zolderka mer aan de Gouvernestraat te bereiken is de 19-jarige student C. Ankum uit Rotterdam om het leven gekomen. Toen hij juist voor het raam van zijn kamer hing, brak het touw en stortte de stu dent tien meter naar beneden. Hij over leed later in een ziekenhuis aan de verwondingen die hij bij zijn val had 'opgelopen. Volgens de politie gebruikte de student het touw omdat hij zijn kamersleutel niet bij zich had. Ook in Den Haag wordt het probleem van de foutparkeerders harder aange pakt dan voorheen het geval was. In zeer hardnekkige gevallen wil de officier zelfs zo ver gaan om voorwaardelijk, of onvoorwaardelijk voor enige tijd het rijbewijs in te nemen. In overleg met de officier van Justitie heeft de Utrechtse politie het initiatief genomen om binnenkort in de binnen stad met speciale - blauwe - parkeer bonnen te gaan werken. De automobilist, die een blauwe inplaats in plaats van een witte bon op de voorruit van zijn auto Vindt, kan zijn bekeuring dan niet meer afkopen, maar zal voor de kanton rechter moeten verschijnen. aantoe dat op Aruba een referendum zou worden gehouden over dc toekom stige status van het land. „Medio dit jaar hopen we deze volksstemming te houden”. Croes is er overigens- van overtuigd dat .als de volksstemming wordt gehou den twee derfle deel van de Arubaanse bevolking (Aèuba telt 61.000 inwoners) zich voor onafhankelijkheid zal uitspre ken. Ministertpresident Den Uyl heeft gis teren echter nogmaals gesteld dat de De assurantiedegkundigen zeggen ge schokt te zijn over de wijze, waarop de vereniging heeft gemeend de consument te moeten voorlichten. Het door „Eigen Huis”, welke vereni ging in sterke mate wordt gesteund door de NV Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten, ingenomen standpunt wordt door haar niet gemotiveerd en is „duidelijk in strijd met eerdere, gedegen onerzoeken van prof. Bannirtk en de Consumenten bond.”. Er wordt door „Eigen Huis” op geen enkele wijze aangegeven welke „nieuwe feiten” een nieuw onderzoek 'zouden rechtvaardigen. De enige nieuwe feiten, die de NVA bekend zijn laten de con clusies van. eerdere onderzoekingen on aangetast. Reeds eerder gemaakte rekenfouten in de hypotheek vergelijking februari 1975 van „Eigen Huis” versterken de twijfel aan hun conclusies, meent de NVA. DEN HAAG. De Arubaanse af scheidingsbeweging MEP (Movimiento Electoral Di Pueblo) houdt op 18 maart in Oranjestad een grootse manifestatie waarbij de nieuwe vlag van een onaf hankelijk Aruba zal worden vertoond en een nieuw volkslied ten gehore zal wor den gebracht. Op de internationale levensmiddelen beurs in Utrecht ROKA, die- van 16 tot 20 februari wordt gehouden, wordt een zgn. valsgeiddetector gepresenteerd. Het apparaat, dat 365 gulden moet kosten controleert via een speciale belichting en reflectie bankbiljetten, Eurocheques, tra- vellerscheques en groene betaalcheques op echtheid. Tot de noviteiten behoren voorts eefi ontkop- en ontstaartmachine voor rabarber, diepvriespannekoeken, sardientjes in ritsblikken en een jaar lang houdbare, gesteriliseerde worst als voeding voor honden en katten. Ook werden gisteren tijdens de noviteiten show bierblikjes met een inhoud van 44 i.p.v. 34 cl. gepresenteerd, benevens kor rel- en oploskoffie in een luchtdicht pak. De Tunesische minister van Buiten- landse Zaken Habib Chatty gisteren met zijn gevolg van Schiphol naar Pa rijs vertrokken. Hij werd uitgeleide ge daan door mevrouw Van der Stoel. Woensdag arriveert de Roemeense mi nister van Buitenlandse Zaken in ons land. Op 25 februari wordt de Nieuw- Zeelandse minister van Buitenlandse Za ken verwacht. De Spaanse minister van Buitenlandse Za'ken komt de tweede helft van februari. ZONDAG 8 FEBRUARI 1976 Zon- en maanstanden Zon op 8.10 uur onder 17.39 uur Maan op 11.02 uur onder 1.44 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 8.38 uur en 21.04 uur Laagwater 4.04 uur en 16.32 uur MAANDAG 9 FEBRUARI 1976 Zon- en maanstanden Zon op 8.08 uur onder 17.41 uur Maan op 11.37 uur onder 2.46 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 9.32 uur en 22.07 uur Laagwater 4.49 uur en 17.24 uur De hulpverlening op grote schaal is gisteren begonnen. De Amerikanen heb ben een luchtbrug ingesteld en 25 leger artsen, een veldhospitaal met 100 bed den, tenten, medicijnen en een genera tor naar Guatemala gebracht. De Liga van Rode-Kruisverenigingen in Genève heeft bekendgemaakt dat de Rode- Kruisverenigingen van 13 westerse lan den, waaronder Nederland, flinke bedra gen beschikbaar hebben gesteld voor aankopen ter plaatse en ook dekens, tenten, waterzuiveringsinstallaties en voertuigen hebben geleverd. De Unicef, het kinderfonds van de V.N., heeft. 175.000 dollar beschikbaar gesteld voor het reddingswerk. ROTTERDAM(ANP). Hardnekkige foutparkeerders kunnen voortaan reke nen op forse boetes. Sinds enige tijd wordt door de justitie in de grote steden Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Utrecht strenger opgetreden tegen autobezitters, die keer op keer erin sla gen een parkeerbon te krijgen. Het komt erop neer dat iemand die een serie parkeerbonnen heeft opgebouwd geen schikking meer kan treffen, maar een oproep krijgt om voor het kantongerecht te verschijnen. Vooruitzichten voor maandag: Overwegend droog, dezelfde of iets hogere temperaturen. Aantal uren zon: 0 tot 5, minimum tempéra- tuur: omstreeks 0 graden, maximum tempera tuur: omstreeks 5 graden. Kans op een droge periode van minstens 10 uur: 80 percent kans op een geheel droog et maal: 60 percent. Amtserdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Llmburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen zwaar bew. Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca zwaar bew. Las Palmas New York Tel Aviv Tunis Voor 1,- kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten en één van de prachtige, prijzen winnen, waaronder de super-de-luxe machine van Singer. De aflesdoener, type 760 van Singer, winkelwaarde f 1179.- En als u geen prijswinnaar bent, heeft u toch geen pech, want er is al een elektrische Singer zigzag voor 369,-. schikking fl. 25 kost, kan oplopen tot fl. 75 a fl. 100 bij vqnnis door de kan tonrechter. Het ministerie van Justitie heeft geen aanbevelingen gedaan het hardnekkig fout parkeren landelijk te gaan bestrij den. Het is voornamelijk een probleem van de grote steden. Over enige tijd wordt in de Tweede Kamer een wets-, ontwerp behandeld, dat de mogelijkheid' moet regelen fout geparkeerde auto’s weg te slepen.Ook zou de politie de beschikking moeten krijgen over een zogenaamde parkeerklem, een klem die verder rijden belemmert. De Amsterdamse politie zou graag zien, dat in het wetsontwerp de moge lijkheid wordt opgenomen om cok auto’s weg te slepen die te lang bij een par keermeter blijven staten. Het ministerie van Justitie gaat dit echter iets te ver, maar het kan zijn dat de Kamer het idee overneemt. Nu is het in de hoofd stad zo, dat recidivisten door de verkeers politie worden geregistreerd. Rijzen bij een bepaalde, overtreder de bonnen de pan uit, dan wordt overleg gepleegd met F vai Soc Pa< mi: zij) Uit een herenmodezaak in Stiphout bij Helmond is voor 40.000 aan herenkle ding gestolen. Inbrekers haalden vrijwel de gehele winkel leeg en verdwenen met 250 herencostuums, enkele honderden pantalons en 80 herencolberts. De brandweer van het Limburgse Eys-Simpelveld en een dierenarts zijn gisteren in actie gekomen om een Shet- landse pony van het dak van een garage te halen. Het paard was op het dak geklauterd via een overstapje van een. mestvaalt in de nabijheid van de garage. Het dak bleek echter niet bestand tegen het gewicht van het dier, en stortte in, waarna de pony tussen hemel en aarde kwam te hangen. De dierenarts moest het beest eerst een bedwelmende injectie geven, voor het gered kon worden. GUATEMALA (Reuter, AFP). Het nationale noodcomité van Guate mala heeft gisteren bekendgemaakt dat het aantal doden als gevolg van de aardbeving die het land woensdagmorgen vroeg trof, inmiddels tot 7.500 is gestegen. Er zouden 15.000 gewonden zijn. Het dodencijfer neemt toe naar gelang de reddingsploegen die per helikopter naar afgelegen gebieden zijn gegaan, nieuwé gegevens verstrekken. Generaal Kjell Laugerud Garcia, de president van Guatemala, heeft laten weten, dat de zwaarst getroffen plaats in het binnen land San Martin Jilotepeque is. Daar zouden 1.200 mensen zijn omgekomen. Het reddingswerk in de geïsoleerde dorpen en stadjes is nu op gang geko men. In het stadje Joyabaj dat op 90 kilometer ten noorden van de stad Gua temala ligt, hebben brandweerlieden 500 lijken geborgen. Het puin ligt er twee meter hoog. Ross Rosene, een functionaris van- de V.N.-organisatie voor hulp bij rampen, zei tegen verslaggevers dat men op basis van het jongste onderzoek aanneemt dat er alleen al in de bergstadjes en dorpen ten noorden van de stad Guatemala 5.200 mensen om het leven zijn geko men. Het Guatemalteekse leger deelt voedsel uit aan de half miljoen mensen die bij de aardbeving alles verloren hebben. In de hoofdstad zijn de autori teiten bang voor het uitbreken van epi demieën. In het dicht bevolkte hoogland doen zich af en toe nog aardschokken voor. Het nationale observatorium heeft na de grote aardbeving van woensdag morgen nog zeker 300 schokken geregi streerd. S* V.'

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2