George C. Wansbeek: 20 jaar „veiligheidsapostel” bij de KLM TARIEVEN BLIJVEN EVEN HOOG Winterse wandeling Pleisterkade 17 Peuterspeelzaal niet alleen voor kinderen van dokter en notaris Peuterspeelzalen Hillegom willen niet elitair worden Je moet in het vliegen continu op scherp staan George Wansbeek; „Ik weet er ook niet alles van af’ Vanavond dus zet de kaas uit het vuistje maarklaar! GELDNOOD DREIGT ALS SUBSIDIE NIET WORDT VERHOOGD REGIO 19 7 6 ZATER DAG FEBRUARI (door Udo J. Buys) Falen (Van een onzer verslaggevers) l (Van een onzer verslaggevers) Twee wensen Grote bloei „RE1NO” B.V. voor tapijtreiniging Vaste vloerbedekking Losse kleden Telefoon 023-313289 (21.30- KRONed.II) HAARLEM. Nu het vrijwel vast staat dat het met de ijspret volgende week zondag weer ge daan is, stromen de aanmeldin gen voor onze prestatie-wandel- tocht op zondag 15 .februari weer binnen. Waar het om gaat? Een wandeling van dertig kilometer over het winterse strand en door de duinen. Het is voor de derde keer dat we deze tocht speciaal voor onze lezers organiseren. De eerste twee keer- deden een klei ne duizend lezers mee. HILLEGOM. „We willen beslist voorkomen dat ons kan worden verweten dat we een elitaire club zijn. Daarom zijn we óok niet van plan de ouderbijdragen te verhogen. Zouden we dat doen, dan draait het erop uit dat alleen de kinderen van de dokter en de notaris nog naar onze peuterspeelzalen kunnen komen”. Triest wereldrecord 150 „incidents” Nieuwe aanvraag Bijna-missers AMSTELVEEN. De eerste „full-time veiligheidsapostel” van de KLM is dezer dagen met pensi oen gegaan: George C. Wansbeek. Na twintig jaar ijveren voor vlieg veiligheid, van 1956 tot nu. De manier waarop hij dat deed is in ternationaal gehonoreerd. Met de Distinguished Service Award van het Amerikaanse luchtvaarttijd schrift Avitation Week en, een paar dagen voor zijn afscheid, tenslotte met de von Baumhauer-medaille. Die laatste plak verdiende hen „als baanbrekend ijveraar voor een in ternationale aanpak van de vlieg veiligheid en initiatiefnemer van vele internationale commissies op dit gebied”. - W4. -1 7 (ADVERTENTIE) Erg gul is de gemeente totnogtoe niet Op sterke aandrang van onderwijswet houder Van der Laan kwam vorig jaar echter een fusie tot stand. De drie laatst tot.dan toe alleen Ons Lieverdje beheer de. Er werd een nieuw bestuur gevormd, waarin van elke speelzaal één bestuurs lid en één ouder zitting heeft. Daarnaast zit namens de gemeente het progressieve raadslid mevrouw Voskuil in het stich- tingsbetuur. Het bestuur van de stichting Peuter speelzalen Hillegom heeft twee grote wensen: bevriezing van het tarief voor de ouderbijdrage en de vestiging van een peuterspeelzaal in het hartje van de wijk Elsbroek. Nu moeten de peuters uit die wijk een flinke afstand afleggen. Wanneer het slecht weer is, is het voor moeders zonder auto een hele onderne ming om hun kind bij de speelzaal af te zetten. „Een drempel voor de mensen die geen auto hebben”, noemt de heer Van der Nat deze omstandigheid Die drem pel moet worden geslecht, vindt hij. Het hebben bij ons ook onmiddellijk de aan dacht gekregen”. George Wansbeek heeft zijn functie inmiddels overgedragen aan J. Bom. Hij is niet ingegaan op het verzoek om bij liet internationaal overleg betrokken te blijven. Wat hij precies met 'z’n onder scheidingen gaat doen is hem nog niet helemaal duidelijk. „Ophangen of weg gooien”, grapt hij, maar steekt vervol gens niet onder stoelen of banken toch wel bijzonder trots te zijn met het eremetaal. „Het heeft me wel goed ge daan dat ik ze heb gekregen, maar ik word er niet groter van. Een vliegveilig- heidsmannetje zou zich geweldig opbla zen als hij zou zeggen dat hij alles in de hand heeft correcties in de voorschriften en bij de opleiding”. Zijn KLM-carrière begon na het enge-, luk met de Bontekoe, waarbij hij als inspecteur van de Rijksluchtvaardienst bij het voor-onderzoek betrokken was. Bij die gelegenheid maakte hij de op merking dat de maatschappij een be langrijk stuk had braak liggen, waar ze eigenlijk zoveel lering uit zouden kun nen trekken: het voorvallenonderzoek. „Ze hebben metoen uitgenodigd in dienst te treden. Dat was wel een avon tuur. Het was een onbekende job. Maar de KLM is bereid te horen waar het niet goed gaat. Ik ben er bij een hoge heer nooit uitgegooid als ik over dat soort dingen opmerkingen kwam maken. En veiligheidsmaatregelen kosten geld. We willen best geld verdienen, maar wel óp een wijze die volledig verantwoord is”. De inschrijving voor deze unieke tocht staat nog open tot en met don derdag 12 februari. Inschrijfformulie ren met alle inlichtingen zijn ver krijgbaar bij ons kantoor aan de Ge dempte Oude Gracht 82 in Haarlem, onze kantoren in Haarlem-Noord, Flo- resstraat 1 en Schalkwijk, Californië- plein 17, winkelcentrum bij postkan toor. En ook bij de kantoren in IJmui- den, van-de IJmuider Courant, Lange Nieuwstraat 427 en Beverwijkse Cou rant, Zeestraat 18 in Beverwijk. Bekffigrijke taak van de peuterspeel zalen is, volgens voorzitter Van der Nat, het bieden van mogelijkheden tot- con tact. „Vroeger ontmoetten kinderen el kaar op straat. Er was altijd wel een bleekveldje om te spelen on een boom om in te klimmen. Nu dat er allemaal niet meer is, is de peuterspeelzaal er als 'compensatie. De waarde daarvan wordt door steeds meer mensen, ook degenen die in het verleden fervente tegenstan ders waren, steeds meer ingezien”. „We maken ons wel eens bang dat het tè goed gaat. En zijn wel eens bezorgd geweest dat dat tot verslapping zbu leiden. Je moet in het vliegen continue op scherp staan. U als autorijder hebt af en toe ook eens een „near-miss” nodig. Dan kan je zeggen: jongens ik krijg het niet cadeau”. aan boord. Geen flauw vermoedenhoe het is gebeurd, geen sprietje indicatie”. Bij ongelukken is het de Rijkslucht vaartdienst Wansbeek vroegere baas die het heft in handen neemt. „Zij zijn dan de enige onderzoeker, de enige autoriteit. Maar ik kan ze wel een hoop influisteren en zorgen dat de beste men sen uit het bedrijf beschikbaar- komen. Wij staan daar bij met het petje in de hand ,we bieden onze diensten aan en dat zullen we royaal en eerlijk doen, want het is natuurlijk een verdomd ernstige zaak en het is voor het bedrijf van het grootste belang de oorzaak te weten”. De peuterspeelzalen in Hillegom kun nen zich verheugen in een grote bloei. Een jaar öf vijf geleden startte een .groepje ouders met één zaal (Ons Lie verdje) en in korte tijd kwamen op particulier initiatief nog drie, zalen vqn de grond (Elsbroek, Meer en Dorp en De Puppies). George C. Wansbeek: „Met een vliegticket koop je een stukje risico, maar dat is minimaal. Ik heb een Vriend die weigert te vliegen, maar de zak rijdt wel auto Gegevens over ongelukken bij andere maatschappijen worden in internationaal verband uitgewisseld. Het komt, maar zelden voor dat hij zelf in zo’n geval naar de plaats van de ramp reist. Een uitzondering- op die regel vormt het ongeluk met een Turkse DC-10 in maart bij Parijs. Bij die luchtramp kwamen 347 mensen om het leven, eèn triest wereldrecord. „Daar ben ik wel naar toe geweest, dat was een exceptioneel geval Er waren zóveel geruchten, het was gewoon nodig om er meqr van te weten.- Het was een jong toestel en het was niet niets. De punten die waren onderzocht Wanneer de salarissen van de leidsters van de vier peuterspeelzalen die de stichting onder haar hoede heeft gelijk zouden blijven aan die van vorig jaar, kan met de dertig procent gemeentelijke subsidie net quitte worden g.espeeld, ver wacht het bestuur. Het zit er echter dik in, dat de salarissen met ongeveer 41/a procent omhoog moeten volgens de nor men van de Werkgroep Kindercentra Nederland. Onder die salarisverhoging kan het stichtingsbestuur niet uit, hoe wel sommige leidster best met wat min der geld genoegen zouden willen nemen. Een gemeentelijke verordening bepaalt dat de leidsters volgens de WKN-nor- men betaald moeten worden. En dan over de toekomst: „Het aan deel in het menselijk falen wordt per centueel groter en dat is ideaal, een goedq ontwikkeling. Van de technische tekortkomingen hebben we een heleboel leren beheersen. Maar een mens is zoals ie is, je kunt hem opleiden, maar hij heeft z’n falen. Dat is menselijk. Maar heeft iemand het er, bij laten liggen dan zijn we keihard, daar is heel weinig begrip voor”. In zijn twintig jaar heeft George Wansbeek 150 „incidents” behandeld; en gebeurden er vier ongelukken met dode lijke afloop. Een triest record vestigde de Hugo de Groot, een Superconstellati- on die bij Shannon verongelukte: negen ennegentig doden. De oorzaak is’ nit^t- mer opgehelderd. Wansbeek: „We had den een extra toegewijde gezagvoerder als inspecteur bij de Rijksluchtvaartdienst. In zijn functie van hoofd afdeling vliegvei ligheid („Het was een eenmans-afdeling, maar is er een voorval, dan is het ’n heleboel-mensen- activiteit. Ik weet van dit hele brede vlak ook Wanneer de verwachte salarisverho ging doorgaat, komt de stichting in geld zorgen. Het bestuur zal dan epn nieuwe aanvraag indienen bij de gemeente voor verhoging van de subsidie. Voorzitter Van der Nat verwacht dan minder moeilijkheden, omdat het verband met de verhoging van de reinigingsrechten er dan niet zal zijn. Volgens hem staat de raad in tegenstelling tot nog maar enkele jaren geleden beslist niet ne gatief tegenover de peuterspeelzalen, ook al zijn de politici niet allemaal even overtuigd van het nut ervan. niet alles af”) was hij lid van enige internatio nale commissies. Hij maakte ondermeer deel uit van het in 1964 op gerichte Safety Advi sory Comity van dé IATA, waarvan hij tus sen 1970 en 1973 voor zitter was. Zo reageert voorzitter B. J. van der Nat van de stichting Peuterspeelzalen Hillegom op de beslissing van de ge meenteraad om de subsidie aan de stich ting niet te verhogen. Er lag een voor stel om de gemeentelijke bijdrage van 30 procent van de personeelskosten op te trekken tot 35 procent. De raad heeft dit voorstel bij de begrotingsbehandeling afgewezen, toen zij op zoek was naar mogelijke besparingen ter voorkoming van een verhoging van de reinigings rechten. Onderlinge concurrentie is binnen de stichting uit den boze, omdat alle aan meldingen en inschrijvingen nu via een centraal punt lopen. Gevolg hiervan is, dat de vier zalen zijn volgeboekt. Elke zaal heeft twee ochtendgroepen met twintig peuters, bovendien is er bij De Puppies aan de Julianastraat ook een middaggroep. Deze laatste groep is voor al bedoeld voor de wat oudere peuters, die wachten op een plaatsje op de kleu terschool. In totaal maken ongeveer tweehonderd peuters van de speelzalen gebruik. Per ochtend of middag betalen de ouders een bedrag van 4,30 gulden. Vergeleken met de tarieven in omliggen de plaatsen is deze prijs aan de hoge kant, aldus voorzitter Van der Nat. Ondanks de te overbruggen afstanden en de relatief vrij hoge ouderbijdragen zullen de peuterspeelzalen steeds popu lairder worden, voorspelt her. stichtings bestuur. Het imago van .opbergplaats voorkinderen van luie moeders” is al aardig aan het verslijten en maakt plaats voor de faam dat de speelzaal bij de opvoeding van de peuters een uitste kend hulpmiddel is. De Hillegomse stichting kan al op een aantal zeer opvallende resultaten bogenkinderen die met een forse ontwikkelingsachter stand in een van de peuterspeelzalen kwamen, waren binnén zeer korte tijd aangeland op het niveau van hun leef tijdsgenootjes. In Wafisbeèks „heerschappij” kreeg de KLM het- grootste ongeluk in haar geschiedenis te verwerken, toen de Hugo de Groot neerstortte. De Superconstellation was op weg van Shannon naar Gander op New Foundland. Alle 99 inzittenden kwamen bij het ongeluk om. Het zijn juist die „bijna missers” ge weest, die in zijn werkkring de volle aandacht kregen. Hij duidt ze aan als „voorvallen”, het verschil met ongeluk ken is dat er in dat geval geen doden te betreuren zijn. „Als je de voorvallen onderkent en daar wat aan gaat doen, heb je de kans dat je de ongevallen bestrijdt. We zijn wel eens van een'baan gegleden of net tegen het eind ervan pas tot stilstand gekomen, dan wil je weten waar zo’n afwijking door komt. Bij een onderzoek ga je dan eerst de feiten na, en je verzamelt de gegevens over het weer, de baanconditie. Als je alles bij elkaar hebt weeg je af wat tot het incident geleid heeft. En dan is het niet altijd onontkoombaar dat je met de man eindigt. Maar het leidt ook wel tot Peuterspeelzaal De Puppies Julianastraat in Hillegom. „De peuter speelzalen zullen- steeds populairder worden”, voorspelt de voorzitter van de Stichting Peuterspeelzalen Hillegom. George C. Wansbeek, klein van stuk en vooral voorzichtig pratend over zijn specialiteit, die de gevoeligste kant van het luchtvaartbedrijf raakt. Het gaat goed met de KLM, de laatste machine die de KLM bij een ongeluk verloor was in juni 1961 bij Cairo. Negentien van de zesendertig inzittenden kwamen toen om. Wansbeek: „Sindsdien hebben we meer dan 2 miljoen vlieguren gemaakt zonder een dode. Daar willen we nooit reclame voor maken, het zelfs eigenlijk helemaal niet hardop zeggen. Het is ook niet mijn verdienste, ik' ben veel meer katalysator in een goed bedrijf geweest”. Aanvankelijk kregen de speelzalen een subsidie van 20 procent van de perso neelskosten, vorig jaar werd dat opge trokken tot 30 procent. Deze verhoging lijkt een gul gebaar van ae gemeente, maar deze indruk is misleidend, zo legt de stichtingsvoorzitter uit. Immers: vorig jaar kwam het rijk voor het eerst met een subsidie van 2.500 gulden per peu terspeelzaal. Omdat de Hillegomse Stich ting vier speelzalen heeft, kreeg ze een totaalbedrag van tien mille. Richtlijnen van het ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk (CRM) lie ten weten dat de rijksbijdrage buiten alle bestaande gemeentelijke regelingen om gegeven zou worden. Tot verbazing van de Stichting Peuterspeelzalen bracht Hillegom de rijksbijdrage echter in mindering op de gemeentelijke steun. Ondanks de verhoging van twintig naar dertig procent was de gemeente daar door toch nog ongeveer tweeduizend gulden goedkoper uit dan het voorgaan de jaar. Bij de verhoging met vijf pro cent, die vorige week werd afgekeurd, ging het om een bedrag van nog geen vijf duizend gulden. George C. Wansbeek is voordat hij bij de KLM in dienst trad achtereenvolgens werk zaam geweest bij de Rijksstudiedienst voor de luchtvaart, de afde ling vliegtuigbouwkun- de van de Technische Hogeschool in Delft en grote probleem daarbij is echter het vinden van een betaalbare en geschikte ruimte. Aanvankelijk was de onderlinge con currentie groot, doordat de vier speelza len elk hun eigen .'ganisatie hadden. De verhouding werd bovendien vertroebeld door de omstandigheid dat de drie latere speelzalen steeds waren ontstaan als af scheiding van een andere. Stichting Peuterspeelzalen Hillegom, die aan de geweest?, meent het stichtingbeStuur.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7