NIEUWE WETHOUDERS: JORDAAN CABARET IS HET ENIGE ECHTE Asiel Hobby Voorpost Concerten F ■■F 1 J 99 IB N I Sr I GOEKOOP VAN DER EYDEN i DE CLOE I I NA DE ZOVEELSTE woelige periode in het Amsterdamse gemeentebe stuur, is het college van burgemeester en wethouders weer gewoon aan het werk gegaan. Van Duijn is geneuveld, Lammers pakte zelf zijn biezen en twee nieuwe wethouders konden worden geïnstalleerd. Met hen de raadsleden Goekoop en Van der Eyden werden respectievelijk VVD en CDA aan boord gehesen, zodat het programcollege definitief schip breuk leed. ONDER REDACTIE VAN KEES TOPS ■l OME KO DE VROUWENJA GER, Mien met de Grote Boezem, Mooie Jans en Henk de Duivenmel ker dat zijn namen die er niet om liegen. Het zijn namen van artiesten die optreden in het Jor daan Cabaret en dat wil er letter lijk niet om liegen dat het het enige Jordaan Cabaret is. Daarom noemt het twaalfkoppige gezel schap zich tegenwoordig „Het enige Onvervalste Jordaan Cabaret”. Want het cabaret aan de voet van die mooie Wester heeft succes en dientengevolge zijn er kapers op de kust. Beide nieuwe wethouders, alsmede wethouder De Cloe die de belang rijke portefeuille Stadsontwikkeling en Publieke Werken van Lammers overnam, geven hieronder in korte gesprekjes beknopt hun visie óp het beleid dat zij denken te gaan voeren en blikken nog even terug op de omstandigheden waaronder zij op de wethouderszetel zijn beland. College zoekt nu stabiliteit 3 VVD-wethouder Goekoop. Van links naar rechts: CDA-wethouder Van der Eyden, oud-gediende De Cloe en Schiphol; daaraan voorafgaande was hij Een bruin café is het meest Jordaanse dat er bestaat 3' er Het Enige Onvervalste Jordaan Cabaret aan de voet van de Westertoren. ;en :pijt Ko Droppel bijvoorbeeld is de kleinzoon van de bekende Na Droppel, die voor komt in De Jantjes en die zo genoemd werd omdat er bij het nemen van een borreltje altijd een druppel aan de neus bleef hangen”. Behalve het onvervalste Jordaan Ca baret is er ook het „Enige onvervalste Jordaan Kwartet” samengesteld uit leden van het cabaret en bestemd voor de kleinere gelegenheden. accent dat lijkt me gewoon een goede oplossing: Het hele energiebeleid gaat bijvoorbeeld de komende tijd sterk spe len in de hoofdstad en daarbij is de rol van lucht- en zeehaven erg belangrijk”. mooie kreten komen nog. Eerst wil ik me zo snel mogelijk inwerken, de zaken werkelijk beheersen en pas vanuit die positie een beleid opbouwen”. toen hebben we besloten meteen prof tè worden”. MEER IN HET ALGEMEEN: „Ze zeg gen wel eens in Amsterdam: als je maar genoeg lawaai maakt, krijg je je zin wel. Maar hoe kun je het huisvestingspro bleem van Surinaamse Nederlanders op lossen? Er is een spreidingsbeleid, maar we merken nu een toenemende stroom van Surinamers uit de rest van Neder land naar Amsterdam. En hier hebben we een regentenbeleid van hier tot gin der. Je kunt niet spreken van bevoor rechten”. e- en TI BET MERKWAARDIGE IS, dat het Jordaan Cabaret oorspronkelijk is opge richt door een Rotterdamse. Tilly Kalk- IN HET AMSTERDAMS Historisch Museum aan de Kalverstraat is tot en met 29 februari een hobby-ten- toonstelling te zien van gemeentemu- sea-persóneel. Hoewel de-expositie in de eerste plaats is bestemd voor mu- seummedewerkers, is aij ook voor het publiek gratis toegankelijk, van 9.30 tot 17.00 uur (op zondagen van 13.00 tot 17.00 uur). an PÜ in- m- ie- is- en lik- an t g k !l ien ück hoven heet ze; ze stond in 1932 op het Thorbeckeplein met een Jordaan. Caba ret, ze leeft nog steeds en wat het „Enige Onvervalste Jordaan Cabaret nu doet, is precies wat zij altijd gewild heeft. „Het Jordaan Cabaret heeft eigen lijk altijd bestaan”, zegt Sylvain de Haas, „maar het was steeds een samen raapsel. Johnnie Jordaan, Tante Leen, Willy Alberti, zij hebben allemaal wel meegedaan tijdens de Jordaan Festivals. Behalve Sociale Zaken heeft Van der Eyden Economische Zaken, Statistiek en Coördinatie Bejaardenzorg in zijn map gevohden. (Van 1971 tot 1974 beheerde hij in het college al Sociale Zaken en Gemeentebedrijven). „Wat ik de komen de tijd' probeer te bereiken, is een meer adequate oplossing voor de opvang van Surinamers, vooral wat huisvesting en integratie betreft”. Daarnaast wil hij vooral de positie van de bejaarden ver beteren. waarvoor ik me geplaatst zie, zijn stads vernieuwing bijvoorbeeld de 19e eeuwse gordel, die eigenlijk in zijn tota liteit op instorten staat en de planologi sche infrastructuur rond Amsterdam, de Markerwaard, de Schiphollijn, de onder- handelingen met het Rijk, de houding van Amsterdam ten opzichte van het gewest en nog dit jaar de luchthaven en de onwikkeling van het Noordzeeka- naalgebied en de zorg voor de overloop van Amsterdammers naar omringende gemeenten iets dat op het moment duidelijk gestagneerd is”. De nieuwe wethouder heeft alle ver trouwen in de, tijdens de raadsdebatten door de grote partijen zo bejubelde ver breding van het college. „Dit móet luk ken”, zegt hij. „Die brede basis moet Amsterdam de politieke rust geven die zo verschrikkelijk hard nodig is om echte bestuurlijke aktiviteiten te kunnen ontplooien De raad is al te lang politiek bezig geweest en dat is ten koste gegaan van veel urgente zaken. Zo maak je je als college van een stad als deze niet meer waar bij je bevolking. Zo verlies je trouwens ook je geloofwaar digheid bij provincie en Rijk”. DE TWEEDE NIEUWELING, CDA- wethouder mr. drs. A. P. J. van der Eyden, viel als portefeuille-houder Soci ale Zaken meteen met zijn neus in de boter. Politiemensen en -hohden kwa men te pas aan de bekende huisuitzet- ting in de Bijlmermeer en na afloop van het tumult mocht Van der Eyden, samen met De Cloe en Samkalden, de stukken proberen te lijmen, in een gesprek met de Surinaamse welzijnsstichting Be heersraad. DE GEMEENTE Amsterdam heeft in het centrum van de stad een nieuwe voorpost van het bureau Be- stuurscontacten ingericht. De ge meentelijke functionaris op ae voor post (nieuwmarkt 25) is J. P. Vasseur. De functie van de voorpost is het scheppen van een mogelijkheid voor bewoners van buurten waar stadsver nieuwing en andere gemeentelijke werken worden uitgevoerd, om recht streeks contact op te nemen met de betrokken gemeentelijke diensten. De voorpostfunctionaris zorgt dat vragen en klachen van bewoners op de juiste plaats in het ambtelijk appa raat terecht komen. Tevens kan hij zonodig bijeenkomsten voor de wijk, eventueel met ambtelijke vertegen woordigers, organiseren. En, zo weet ook hij wel, Amsterdam is zijn geloofwaardigheid kwijtgeraakt. „Niet alleen ten opzichte van het Rijk onmeetbaar, onbewijsbaar, maar wel een stuk realiteit, naar elke dag blijkt -maar ook tén„.9p?iphte _vguj de bevol king. De rust die terug móet komen in het college en irr. de raad, moet die geloofwaardigheid wéér* öfivijzelen. Zo dat we uiteindelijk weer toekomen aan een uitgebalanceerde besluitvorming en een overeenkomstig beleid”. Van der Eyden: „De ontruiming zelf is niet ter discussie, maar de wijze waarop. De beslissing is al in augustus 1975 genomen. Vanuit B. en W. is voorge steld de zaak 24 uur uit te stellen, maar dat is geweigerd. Toen is de uitzetting doorgegaan. Je kunt niet de indruk wek ken dat je beleid niet overeind staat”. ly, enkele Franse psalmen van Sweë- linck en diverse. Franse chansons. IN DE DUIF (Prinsengracht) speelt dinsdagavond 10 februari vanaf 20.15 uur de violiste Lucy van Dael samen met Alan Curtis Clavecimbel) de zes sonates voor viool en obligaat clave cimbel van Bach. Het programma wordt afgewisseld met solo partita voor viool (nr. 3 E-dur.) TIJDENS HET OPTREDEN wordt het allemaal zo echt mogelijk gehouden. De pilsjes die over de toonbank gaan, zijn bijvorbeeld echt, evenals de klare. Syl vain de daas: „Ook het nieuwe pro gramma speelt zich weer voor een groot deel in het café af. Een goed, bruin café is het meest Jordaanse dat er bestaat. DE VERBREDING van de basis van het Amsterdamse college zal, volgens De Cloe, „dat broodnodige stuk stabiliteit in het werk van B. en W. brengen. We regeerden de laatste tijd teveel bij wis selende meerderheden. Dat is voor een tijdje niet erg, maar op langere termijn is dat onhoudbaar. Erg gelukkig ben ik met de gang van zaken ook niet ge weest. En helaas dat moet je toch constateren is de PvdA er ook niet sterker op geworden. Bovendien hebben we het offer van een wethouder moeten brengen: we zijn één wethouder kwijt en het aantal politieke partijen in het college is met één vermeerderd. Dat betekent een duidelijke verzwakking van onze positie”. Goekoopslinbreng <n dat geheel? „De HET KOFFIECONCERT in de Ronde Lutherse Kerk op zondag 8 februari om 11 uur wordt verzorgd door het Collegium Musicum Amstel- damense van Toon Vranken, Gezon gen wordt „Morgengroet” van Koda- IN HET BESTUUR van het dieren asiel Asterdam aan de Polderweg is ruzie ontstaan over de verzorging van de daar tijdelijk gehuisveste die ren. Twee van de zes bestuursleden beschuldigen het asiel ervan dat de dieren verhongeren, slecht worden verzorgd en naar de vivisectie gaan. De overige bestuursleden hebben als hun reactie op de beschuldigingen te kennen gegeven, niet meer te willen samenwerken met de betrokken 'be stuursleden. Ze hebben, in-afwachting van de ledenvergadering van de ver eniging Amsterdams Dierenasiel, woensdag aanstaande, hun functies neergelegd. Aan de tienduizend leden van de vereniging Amsterdams Diere- renasiel is per brief meegedeeld dat het bestuur zijn taak kan hervatten, zodra de twee bestuursleden worden afgezet. De directeur van het Amsterdamse asiel, dat per jaar 4000 honden en 3500 katten huisvesting biedt, legt de beschuldigingen naast zich neer: „Natuurlijk worden bij ons de dieren anders behandeld dan bij de mensen thuis, maar ze worden goed ver zorgd”. Ook de asielarts noemt de beschuldigingen onzin. Hij heeft ge dreigd zijn werk, voor het asiel het enige in de hoofdstad op te geven als de protesterende bestuursleden aanblijven. Hij heeft het over „Biertje met sui ker”, een productie waarin Gé Frank- I huizen en Truusje Spijk, samen met Dick Wama, 20 minuten lang, in precies dezelfde volgorde, uit het repertoire van het Jordaan Cabaret zouden hebben ge- I gapt. En hij heeft het over het „Enige echte Mokum Cabaret”, waarin naast een stel rasechte Jordaners, mensen uit Amstelveen en Buitenveldert zouden op- treden. En over de Zingende Tramcon- ductrice. vier jaar advocaat in Amsterdam). De nieuwe wethouder hoeft zich de eerstkomende tijd niet te vervelen. „Op ambtelijk niveau was er al veel gere geld, maar er is een aantal vraagstukken energiekwesties, de voorhaven, de no ta Uitgangspunten van de provincie, de bouw van een zijhaven bij de Amerika - haven waarover ik me op korte termijn een oordeel moet kunnen vor men en dat om een snelle oplossing vraagt”. DRS. C. H. DE CLOE is blij te zijn belast met Stadsontwikkeling en Publie ke Werken. „Stadsvernieuwing -een zware verantwoordelijkheid boeit me enorm”, zegt hij. „En bij de dienst PW liggen veel vraagstukken die snel om een oplossing vragen. De problemen, Daar krijg je typisch Jordaanse tafere len. De ene seconde is er ruzie, de andere seconde wordt die al weer afge dronken. Dat gebeurt ook echt op het toneel. Dat ze echt ruzie krijgen. Daar is ruime voor gelaten. Er zijn scènes waar zich dat kan voordoen”. GEMEENTELIJK HAVENBEDRIJF, Schiphol en Gemeentebedrijven vullen de portefeuille van WD-wethouder mr. C. H. Goekoop. Een stukje Lammers, een stukje Samkalden en het gehele pakket van Van Duijn. „Het is me voor een deel vreemd”, zegt mr.'Goekoop. „Bedrijven, energie, water en reiniging zijn zaken die me nog wat onbekend zijn. Maar haven en luchthaven is voor mij na tuurlijk geen enkel probleem. In die hoek heb ik goede, lange persoonlijke en zakelijke banden”. (De heer Goekoop was op het moment van zijn verkiezing tot wethouder sinds elf jaar werkzaam bij MEN KAN lang of kort praten over wat nu eigenlijk het enige echte Jordaan Cabaret is. Wat „Biertje met suiker” betreft, is dat ook gebeurd. In een radio discussie onder leiding van Dick Poons hebben Gé Frankhuizen en Sylvain de Haas hun zegje gezegd. De conclusie van Poons, aan het eind van de uitzending: Beide groepen hebben met de Jordaan te maken. Sylvain de Haas kan er zich niet zo druk meer om maken. „Wij worden iedere keer gevraagd voor het Jordaan- festival, en wij hebben de plaat ge maakt. Dat zegt me genoeg”. Die plaat is in april ’75 opgenomen tijdens een op treden in Klein Bellevue en bevat liedjes als „Dorussie” (van Speenhoff), „Aan de voet van die mooie Wester”, „Laaie laaie” (een eigen bewerking van Mqustaki’s »Le métèque”, „De Heilsoldaat” en na tuurlijk „Bij ons in de Jordaan”. Het programma waarmee het Jordaan Cabaret de provincie ingaat (de groep is nagenoeg „prof”), bestaat uit driemaal 20 „Drie jaar geleden kwam Ko Droppel op het idee om een permanent Jordaan Cabaret op te richten. Dat is ge beurd, in september, ’74 was hun eerste optreden als vast gezelschap. Dat heeft toen direct mede door perskri tieken een enorme vlucht gemaakt en DE COMBINATIE energie, zee- en luchthaven vindt mr. Goekoop een ge lukkige. „Een niet te zwaar economisch accent en een niet te zwaar politiek IEMAND DIE dat al geruime tijd weet, maar er desondanks weinig aan kan doen, is Sylvain J. de Haas, impres- sario van zijn eigen Sylvain s Show Productions. Het Jordaan Cabaret ope- minuten vol sketches en liedjes. Sket ches die zich op straat en in de kroeg van Ome Joop afspelen. En dat alles in Jordaans kostuum. Sylvain de Haas: „Het zijn allemaal rasechte Jordaners. reert onder zijn hoede en het gezelschap gaat hem ter harte. „Kijk”, zegt hij, I doelend op die twee, drie nep-Jordaan- I cabarets, „je kunt niemand verbieden een programma te maken met Amster damse humor. En je kan het iemand ook niet kwalijk nemen dat in zo’n program ma een stukje Jordaan voorkomt. Maar het wordt anders, als zo iemand letter lijk je eigen idee overneemt”. En dat is volgens hem gebeurd. |||s r As

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9