Russin verraste vooral op 3000 meter TELEURGESTELDE GERARD MAARSE: Griep in Innsbruck Atje vindt het WK-PLOEG BIJ HEREN ONZEKER „Verheyen geschikte opvolger” Van Helden: „We pakken 3 plakken” „Als topsporters zijn wij doodgewone middenmoters 1 erg sneu voor Gerard Maarse I L r 1 Gerard Maarse: 99 Olympische winterspelen ■Kil I "^9 SPORT 1976 MAANDAG 9 FEBRUARI Dramatisch Teleurstellend 11 ’’W 'saZ s -- gil - J WO 9 Borckink lag weer dwars (Van onze speciale verslaggever) F SPORTIEF van Laer, dit weekeinde in Innsbruck aanwezig: -.'■■.ei-' ’i' TATIANA AVERINA SCHAATS KONINGIN Averina Tatiana Averina: tweemaal goud. (Van onze speciale verslaggever) (Van onze speciale verslaggever) ^-1 Dianne de Leeuw is ook in Innsbruck gearriveerd. Op de foto is zij in actie op de trainingsbaan van het Olympisch Ijsstadion. De beslissing om zaterdag na het ze vende paar de baan te verzorgen, was De mentaliteit, die Maarse zo graag bij die Nederlandse dames zou willen zien, is de officials kennelijk ook vreemd. Sijtje van der Lende werd in 4.50.86 negende en stapte met een zeer Zelfs bij haar overigens uitstekende 3000 meter maakte Sijtje van der Lende er zich nog schuldig aan. „Zij heeft gevochte”, dat wel, maar zij wilde be slist op een schema van 4.57 vertrekken, terwijl er toch al een tijd van 4.45 op De Amerikaanse meisjes imponeerden in In”sbruck door hun geweldige vecht lust, en dat geldt zeker niet alleen voor medaille-winnaressen Sheila Young en Leah Poulos. Peter Schotting hoopt dat het goud, zilver en brons, waarvoor het thuisfront zeer gevoelig is, z’n rende ment zal opleveren in de vorm van meer kunstijsbanen. De enige piste in de VS waar nu getraind kan worden ligt in West Allis. Ook gistermorgen werd de ijspiste van het Olympisch Stadion na het zevende paar gedweild, maar nu bleven de om standigheden voor alle deelneemsters op de drie kilometer inderdaad volkomen gelijk. Het maakte een dramatische strijd mogelijk, waarbij over de verde ling van het goud, zilver en brons ui teindelijk met minimale verschillen werd beslist. Vijfhonderdste van een se conde bedroeg het verschil tussen de winnende tijd van Tatiana Averina en de nummer drie de Noorse Liesbeth Korsmo, die door de 15-jarig Oostduitse Andrea Mitscherlich met een verschil van éénhonderdste van een seconde van de zilveren medaille was afgehouden. INNSBRUCK. Het optreden van de Nederlandse damesschaatsploeg in Inns bruck is niet ver van een debacle afge- bleve”. Op de 3 kilometer redde Sijtje van der Lende nog enigszins het gezicht van de KNSB, en het NOC, dat Sijtje van der Lende, Annie Borckink en Christa Jaarsma tenslotte de reis liet maken. De nationale kampioene verbe terde haar persoonlijk record met ruim vijf seconden e” eindigde als negende. Op de afstand waar verrichtingen van Olympisch niveau werden verwacht, bracht Annie Borckink het echter niet verder dan de vijftiende plaats, terwijl Christa Jaarsma 20ste van de 26 deel neemsters werd. vrijdagavond tijdens de loting ge”omen. Een heel normaal besluit, waarmee nie mand problemen kon hebben. Maar de omstandigheden leidden er zaterdagmor gen toe, diat men beter op die beslissing terug had kunnen komen. De vochtig heidsgraad van de lucht was bijvoor beeld bijzo”der hoog (100 tegen de dag er voor 60), terwijl de temperatuur van de ijslaag tijdens de wedstrijd steeg van min vier naar min twee en een halve graad. „Die omstandigheden waren be kend en daarom had besloten moeten worden om het dweilen achterwege te laten”, aldus Peter Schotting, de trainer van de Amerikaanse ploeg. Ook Gerard Maarse, die Christa Jaarsma over het zachte ijs zag zwoegen, maar Sijtje van der Lende na de dweilpauze een zeer behoorlijke tijd zag maken (1.31.66, goed voor de elfde plaats), voelde zich onge lukkig met de preparatie van de baan. „Maar ik kon me toch wel voorstellen dat die werd uitgevoerd, het was immers afgesproken”. Zaterdagavond hebben de journalisten van Radio Vrij Europa hun accreditaties teruggegeven. Het Internationaal Olympisch Comité had het organisatiecomité van de Winterspelen in Innsbruck daartoe opdracht gegeven. Radio Vrij Europa richt zijn activiteiten op de Oostbloklanden, die daarmee weinig ingenomen zijn. voldaan gezicht de baan af. En daar werd zij door onder andere KNSB-voor zitter H. J. va” Laer, NO-voorzitter Kerdel en chef de mission Bram Leeu wenhoek uitbundig gefeliciteerd. Ook op de andere afstanden speelde Oranje geen e”kele rol van betekenis. Op de 500 meter waren de klasseringen: 19 Christa Jaarsma; 23 Annie Borc kink; 24 Sijtje van der Lende; 1000 meter: 11 Sijtje, 16 Annie, 23 Christa; 1500 meter: 12 Annie, 13 Sijtje, 16 Christa. Teleurstellender dan deze klas seringen was echter het onvermogen van het drietal om werkelijk strijd te kun nen leveren, was het gebrek aan lef om de confrontatie met de allersnelsten aan te gaan. Niet alleen op sportief gebied, maar vooral ook qua mentaliteit hebben de rijdsters, met Annie Borckink voorop, het in Innsbruck laten afweten. „Als topsporters zij” wij doodgewone middenmoters”, stelde Gerard Maarse teleurgesteld vast. „Talent is er in ons land voldoende, maar het karakter zoals je dat bij die Amerikaanse meisjes ziet, ontbreekt. Die zou ik graag getraind willen hebben.” Talrijk waren de voor beelden die het gelijk van Maarse beves tigden: het gedrag van Annie Borckink; Sijtje van der Lende die het zaterdag morgen niet de moeite waard vond de race van Christa Jaarsma te volgen en seconden voor het startschot naar de kleedkamer verdween, het onophoudelijk relativeren van de kansen die Innsbruck te bieden had. De 47-jarige personeelsbeambte van Hoogovens is volledig uitgekeken op het Nederlandse damesschaatsen. „Vijf jaar achtereen heb ik mijn portie bijgedra gen, waarbij de laatste twee jaar alles behalve plezierig waren. Ik ga wat rot weg met de overtuiging dat er in het damesschaatsen in o”s land mentaal erg veel mankeert.” BM W (Van onze speciale verslaggever) INNSBRUCK. Tatiana Averina is in Innsbruck de „koningin van het ijs” geworden. Met twee gouden en twee bronzen medailles trad de 25- jarige uit de Russische stad Gorski in de voetsporen van haar grote landgenote Lydia Skoblikova, die twaalf laar geleden in datzelfde Innsbruck op alle vier afstanden het Olympisch goud won. De ongehuw de, 1.64 meter grote en 59 kg zware Averina had zich donderdag en vrijdag op respectievelijk de 1500 en 500 meter tevreden moeten stellen met het brons, maar de pupil van Boris Stenin sloeg dit weekend op de 1000 en 3000 m haar gouden slag. Zaterdag kreeg de Russische, die vier plak voelen, immers Sheila Young moest nog aan de start verschijnen, beide klassementen), af te rekenen met de scherpe tijd die Leah Poulos in de rit voor haar had neergezet: 1.28,57. Het lukte op het nippertje (1.28,43), maar Averina kon zich toen nog allerminst zeker van de gouden schien daarom zo veel geïnterviewde Nancy Swider uit Amerika. In een alles of niets race was zij op 4.48.46 uitgeko men, maar zij kwam er niet verder mee dan de zevende plaats, terwijl in de mentaliteit van de Amerikaanse meisjes alleen het eremetaal telt. INNSBRUCK. De bom moest wei barsten. Annie Borc kink liep al dagenlang met een ontevreden gezicht in het Olympisch dorp van Innsbruck rond, had haar uitzending naar de Winterspelen nog geen moment waar kunnen maken en zocht voortdurend contact met haar regiotrainer Ab Garretsen. De uitbarsting kwam zaterdagmiddag, die ertoe leidde dat de schaatsster uit de Gelderse Achterhoek eerst dreigde de drie kilometer niet te gaan rijden en vervolgens ernstig overwoog het lidmaatschap van de kernploeg maar op te geven. Noch het een, noch het ander is gebeurd. Annie Borckink wilde zaterdagmorgen van Gerard Maarse de toestemming, dat zij zich met Garretsen in verbinding mocht stellen. In Garretsen zag de Eibergse de man die de negatieve lijn in haar Olympische prestaties is positieve zin zou kunnen ombuigen. „Er is geen vertrouwensrelatie aanwe zig. Ik heb het nodig dat er zo nu en dan tegen mij wordt gepraat, maar wat dat betreft heb ik aan Maarse niets. Ik ben ook van mening, dat Maarse anderen voortrekt. De verloofde van Christa Jaarsma mag wel in het Olympisch (Van onze speciale verslaggever) INNSBRUCK. De griep waart rond in Innsbruck. In het olympisch dorp hebben zich al 124 personen met griep bij de artsen gemeld. Vooral het Oostenrijkse ijshockeyteam, dat in de B-poule speelt, is zwaar getroffen. Er zijn zoveel zieken, dat nauwelijks nog een team op de been kan worden gebracht. Desondanks werd dit weekeinde van Japan gewonnen. Ook verschil lende Nederlandse journalisten zijn door griep geveld. Onder hen tv-reporter Fred Racké. Bij het damesschaatsen is Rusland als de meest succesvolle ”atie uit de bus gekomen met drie gouden plakken en twee bronzen. Maar Tatiana nam het leeuwedeel van die produktie voor haar rekening, de anderen vielen met uitzondering van Galina Stepans- kaya die het goud op de 1500 m vero verde erg tegen. Stepa”skaya, die ook tot de favorietes op de 3 km werd gerekend, kwam zondagmorgen niet aan de start. Officieel omdat zij ziek heette te zijn, maar de werkelijkheid was dat de Russische teamleiders het verstandi ger achtten om de van dopinggebruik verdachte olympische winnares buiten de baan te houden. ft Een van de meest bezochte afdelingen van hét olympische dorp is het uiterst modern ingerichte tandlaboratorium. Vooral atleten uit de Oostbloklan den vervoegen er zich bij de tandarts. De gelegenheid om het gebit gratis in orde te laten brengen, laten ze niet lopen. Het meest wordt de tandarts echter door ijshockeyers bezocht, waarvan er velen in dit olympisch toernooi ook hun laatste tanden dreigen te verliezen. ft Ron Kroon, de bekende oud-zwemmer, die een zeer succesvolle carrière als sportfotograaf heeft opgebouwd, is zijn complete foto- en filmapparatuur kwijtgeraakt. Toen hij bij zijn auto terugkeerde, ontdekte hij dat de koffer was opengebroken en dat alle camera’s (waarde zo’n vijftigduizend gulden) er uit waren gehaald. Om zijn werk in Isnsbruck verder te kunnen doen, heeft hij nu apparatuur moeten huren. Hij verwacht dat de Nederlandse heren in Innsbruck drie medailles zullen veroveren. „Een gouden, zilve ren en bronzen. Van iedere soort één, dat lijkt me leuk”. Van Helden liet zich er niet over uit welke verdeling hem hierbij voor ogen staat. Wel kondigde hij aan, dat hij tussen van morgen en zaterdagmiddag voor nie mand aanspreekbaar zal zijn. „Ik wil me helemaal op deze klus concentre ren en dan kan ik geen gezeur aan mijn kop hebben”. INNSBRUCK In een uitstekende stemming is de Nederlandse heren schaatsploeg zaterdag in het Olym pisch Dorp in Innsbruck gearriveerd, na een trainingskamp in Davos dat in alle opzichten een groot succes was. Jan Bazen, Piet Kleine, Jan Derksen en Klaas Vriend bezochten zondag de 3000 meterwedstrijden, waarmee de dames het Olympisch toernooi beslo ten. Hans van Helden was de enige die ontbrak. „Ik had daar niets te zoeken”, verklaarde de wereldrecord houder op de 5000 meter later. Verschillen die op de afstand van drie kilometer in centimeters moete” worden uitgedrukt: Averina is Mitscherlich zo’n veertig centimeter voorgebleven. Korsmo volgde op amper een decimeter afstand! Trouwens ook de nummer vier, de we reldkampioene Karin Kessow uit de DDR, bleef maar heel weinig bij dit drietal achter met haar tijd van 4.45.60. Voor haar reden om erg teleurgesteld te zijn en bittere tranen te huilen. Maar er vielen zo”diagmorgen meer tranen, zoals van bijvoorbeeld de knappe en mis- Li (Van onze speciale verslaggever) INNSBRUCK. Gerard Maars* de vertrekkende bondscoach van da dames, pleit voor een algehele veran dering in de begeleiding van de Ne derlandse schaatstop. Hij zou het tenl minste verstandig vinden om ook een nieuwe trainer aan te stellen voor de heren, want vernieuwing kan volgens hem alleen maar een stimulerende invloed tot gevolg hebben. Maarse: „Eddy Veriieyen lijkt mij de geschiktste persoon voor de dames, terwijl Jorrit Jorritema de e meest aangewezen figuur is voor de hren”. Verheyen is, zoals wij reeds meldden, onlangs door de KNSB gepolst maar hij heeft het aanbod niet kunnen accepteren wegens tijdgebrek. Teleurstellend ten slotte zijn de wed strijden voor de Oostduitsers verlopen. Pas op de 3 km gaven de rijdsters van de DDR van hun aanwezigheid blijk, maar de zilveren medaille va” Andrea Mitscherlich was niet meer dan een pleister op de wonde. Joachim Franke, de trainer van de Oostduitse ploeg, vraagt zich nu af of de wijze van voorbereiding, waarbij een confrontatie met de internationale top vrijwel werd vermeden, wel de juiste is geweest. Vandaag gaan de Oranje-schaatsters met een vliegtuig een vlucht boven Innsbruck maken. Het Olympisch gebeu ren dat zich daar onder hen afspeelt, kan dan op juiste waarde worden ge schat. Er spelen zich op de wereld per slot van reke”ing veel belangrijker za ken af. Maar wie voor topsport heeft gekozen, en naar de Olympiade wordt afgevaardigd, moet wel bereid zijn zich als topsporter te gedragen. En daarbij hoort een instelling, waarbij alleen maar dat ene telt: eerste worden. het scorebord stond. Dan vraag ik mij af waarom het je gaat”, aldus Gerard Maarse. plak voelen, immers Scheila Young moest nog aan de start verschijnen. De Amerikaanse, die de 500 meter had gewonnen en ook voor de 1000 meter als favoriete gold; werd echter door het noodlot gestuit. De dweilpauze na de zevende rit, die er voor moest zorgen dat alle schaatsters in In”sbruck dezelfde ijsomstandigheden zouden treffen, had een falikante uitwerking. De ijslaag werd plotseling beduidend zachter, waardoor Sheila Young erg moeilijk op gang kon komen.' Aan een formidabele sloitronde dankte zij het tenslotte, dat zij toch nog i” de prijzen viel. Met goud (500 m), zilver (1500 m) en brons (1000 m) zijn de Winterspelen van Innsbruck niettemin een groot succes voor haar geworden. dorp komen maar mijn eigen trainer Ab Garretsen niet”, aldus Annie Borckink. De trainer-coach weigerde uiteraard, waarmee het incident-Annie Borckink was geboren. Boos en huilend zocht zij daarna steun bij Garretsen, die later op de avond een gesprek met Maarse had. „Maar praten met Garretsen heeft weinig zin”, zegt Maarse. „Over de dingen waarover ik het wil hebben, wil hij juist niet praten.” De Gelderse trainer denkt er natuurlijk heel anders over. „Maarse wil niet naar mij luisteren. Waarom eigenlijk niet, ik ken Annie van haver tot gort, ik train haar immers al jaren.” Van het voornemen om de 3 km te laten schieten, stapten Borckink en Garretsen echter af. „Dat zou niet juist zijn geweest ten opzichte van het NOC. Die hebben mij tenslotte voor de Olympische Spelen aangewezen”, aldus Annie Borc kink, die gisteren met Lees Pfrommer ging praten en daarbij INNSBRUCK. Drievoudig we reldkampioene Atje Keulen-Deeistra, die bij de vorige Olympiade (1972 Sapporo) zilver en tweemaal bro”s behaalde, is eveneens in Innsbruck aanwezig. De Irnsumse, die vorige week kampioene van Friesland werd, kon weinig bewondering opbrengen voor de inzet van de Nederlandse dames in I”nsbruck. „Er zijn in Ne derland meisjes achtergebleven, die graag naar de Spelen hadden gewild. Ik vind het ook sneu voor Maarse. Ik heb jarenlang prettig met hem ge traind en ben daarbij erg vooruit gegaan. Natuurlijk waren er wel eens strubbelingen, maar dat is toch niet meer dan normaal.” Gerard Maarse werd trouwens gevraagd welke rol Atje Keulen nog in dit toernooi had kunnen spelen. „Op verschillende af standen had zij haar rol beslist nog wel kunnen spelen”, aldus de Neder landse trainer. ■f de raad kreeg om niet uit de kernploeg te stappen. Of daarmee de affaire-Annie Borckink helemaal de wereld uit is, is echter nog de vraag. KNSB-voorzitter H. J. Laer, dit weekeinde in Innsbruck aanwezig: „Ik Weet er te weinig van om een oordeel uit te spreken. Maar dat er over gepraat moet worden, staat voor mij vast.” (Van onze speciale verslaggever) INNSBRUCK Er bestaat nog steeds onzekerheid over de wijze waarop de Nederlandse ploeg voor de wereldkampioenschappen, op 28 en 29 februari in Heerenveen, zal worden samengesteld. Na Innsbruck reizen Pfrommer en zijn manschappen af naar Inzell om zich daar op het titeltoernooi voor te bereiden. In de Beierse wintersportplaats wordt deelgenomen aan een kleine vierkamp en het lag in de bedoeling dat deze wedstrijd voor de Nederlan ders een laatste selectie zou zijn, maar binnen e groep schaatsers is tegen deze regeling verzet gerezen. Pasman, Vriend en Derksen, de rij ders om wie het persoonlijk gaat omdat Van Helden en Kleine zeker zijn van een plaats, voelen niets voor een nieuwe confrontatie waarin ze tot op de bodem‘moeten gaan. Jan Busscher, lid van de technische commissie en in Innsbruck chef d’e- quipe van de schaatsers: „Na de Ne derlandse kampioenschappen in Gro ningen is er een kernploeg samenge steld die bestaat uit Van Helden, Vriend, Kleine, Pasman en De Vries. Derksen is op dat moment uit de boot gevallen en de situatie is sinds dien niet gewijzigd, ofschoon hij zich wel voor de Olympische Spelen heeft gekwalificeedd. Na de spelen wordt verder gekeken hoe we de ploeg van vier man voor Heerenveen gaan aan wijzen. Of er nog een selectiewed strijd komt, staat niet vast”. l’

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13