TI n Man bekent Lockheed-affaire oorzaak politiek tumult in Japan I vil Ook KLM en Marine waren goede klanten LOCKHEED VERDIENDE NIET ALLEEN MET STARFIGHTER AAN NEDERLAND moord op Jannie Heida Kans op straf vervolging vrijwel nihil „E Van Dam blijft bij 8 pet hogere huren per 1 april zei een verlaging van de subsidies (en dus verhoging van de hueren) „niet te zien zitten”. Volgens hem kunnen die bezuinigingen ook bereikt worden met handhaving van de 8 percents-norm voor huurverhogingen. Volgens de be windsman mogen echter de huurstijging de gemiddelde loonverbetering niet te boven gaan. Hij zei dat de 8 percent gebasseerd is op de variabele kosten in dit 1 Langlauf in Soestduinen s Ni f7' PI REACTIE MEESTE FRACTIELEIDERS: WELLICHT UITSTEL VAN VERKIEZINGEN NIEUW KABINET IN JORDANIë Ve; 2 BINNEN- EN BUITENLAND 1976 FEBRUARI MAANDAG 9 MAAI N Strijd O GE Volj aard! stens gekoi wond 200.0 den. P J Moord (1) Moord (2) Overleden Zambia Starfighter Drug-beleid Vervuild Goedkoper Vraag 5 4? és S3 Bekend Nafta dn Snorfiets Demonstratie Alab, Tweede gebruik J I Voordat de dooi definitief inviel was er zaterdag rond Soestduinen nog genoeg sneeuw om de „langlauf” te kunnen beoefenen. Op de foto trekken drie deelnemers op de lange latten voorbij, onderwijl genietend van het natuurschoon. (Vervolg van pagina 1) middernacht voortduurde. Op het ogen- negen zo zei 20 f 12 4 1 17 onbew. regen licht bew. 18 15 2 0 Fokker leidde de zogenoemde Woord groep en bouwde er 225 van de 700 die naar West-Düiitsland gingen en 95 van zingwekkend dat de naam van de prins in de Lockheed-affaire wordt genoemd. De pacifisten eisen dat de prins nu op staande voet wordt ontslagen als inspec- teur-generaal van de strijdkrachten. Dr. mr. De Gaay Fortman (PPR) vindt dat niet alleen de kwestie van de finan ciële relatie aan het licht moet komen, maar ook hoe de besluitvorming over de aankoop van straaljagers tot stand is gekomen. „Een antwoord op deze vraag is uitermate belangrijk in verband met het functioneren van onze parlementaire democratie”, aldus De Gaay Fortman. Van Dam gaf toe, dat bij bezuinigin gen elk ministerie moet meedoen, maar van ons parlement van de regering-De Quay, in casu minister Visser, nauwe lijks bevredigende antwoorden kregen. Eenige honderden jongeren hebben za terdagmiddag in het centrum van Am sterdam geprotesteerd tegen de jeugd werkloosheid. Onder het motto „Samen zi laten daat gen i viste rectei Lime gevar bevoi Vol tin ei Op de st of gc was 1 zal d: Dal Er w: met c en de zuller om d gen Wo lijk Schaf Catsh lirner De terie pen r zzo z zw z zzw z z verand. wnw zzw zzo nno nnw wst wzw wzw wstil wstil o wstil w wstil wstil z wstil wstil nw wstil nno o zw wnw zo nnw zzw zo zzo wstil nno n nw w zzw 16 4 10 14 19 17 Hu de j jarer twee tie-d stuui Sens zowe als i: veel menl DE] kabin woen: de on hebbt secret Ruim en Ja ML gouve A' Tsjo Hsie Hua schu revc maa lijk ping Chii al gf 0 0 0 o o DJ 0 0.1 o OJJ 1 0.1 o o 0.4 0.4 0 7 0 0 0 0.2 0 0.6 0.1 0 0 0 0 6 0 4 0 0 0 0 3 0 0.2 0 3 3 3 1 4 3 4 2 3 4 7 14 2 12 4 2 2 -2 10 13 -5 9 13 10 -3 -9 -9 -0 7 -6 16 1 1 1 1 2 1 2 1 3 2 0 -*12 7 -6 4 2 0 0 -8 -3 -2 15 -2 -2 2 7 6 -2 6 -6 3 6 de 120 éénzitters voor de Nederlandse luchtmacht. De 25 andere éénzitters werden in Italië gebouwd, terwijl de luchtmacht 18 tweezitters voor training van Lockheed ontving. worden. Het voorstel daartoe kwam bij de Kamer op 12 maart 1960. En daarbij deed de regering het verzoek aan de Kamer om voor 1 april over de aanschaf te beslissen- Een unieke zaak, die bij de kamerleden vragen opriep. Volgens de toenmalige defensieminis ter, ir. S. H. Visser, werd echter het overleg tussen Nederland, de Verenigde Staten enBelgië dat ook Starfighters zou aanschaffen pas op 5 maart afge sloten. Maar de Amerikaanse fabrikant had als uiterste besteltermijn 1 april gesteld. Hij reageert overigens niet ongelovig op de berichten over steekpenningen. „Het ging natuurlijk voor die fabriek om enorme orders. Dat men dan zoiets doet acht ik niet onmogelijk”. Wear I» Mim»* buitenland DEN HAAG. De politieke lei ders in Den Haag hebben bij het geven van de eerste commentaren over de omkopingszaak gisteravond een afwachtende houding aangeno men. Eerst willen zij de resultaten zien van het onderzoek van de bij zondere commissie. De meeste poli tieke leiders stemmen in met de eerste stap die de regering in deze zaak heeft aangekondigd: het in stellen van die commissie. AMMAN (DPA, UPI). Enkele uren na het aftreden van de Jordaanse rege ring heeft premier Said El-Rifai een nieuw kabinet gevormd, waaraan koning Hoessein reeds zijn goedkeuring heeft gehecht. Het uit 20 ministers bestaande kabinet telt vier nieuwe gezichten. Rifai zelf blijft minister van buiten landse zaken en defensie. Als zwaarte punt van het regeringsprogramma ziet koning Hoessein de bevrijding van Pa lestina. Voor dat doel moet Jordanië nauw samenwerken met andere Arabi sche landen. Zaterdag had de koning het parlement ontbonden, dat juist een dag tevoren bijeen was geroepen om goedkeuring te geven aan Hoesseins voorstel de verkie zingen voor een nieuw parlement voor onbepaalde tijd uit te stellen. Fasser Arafat, leider van de Palestijn se bevrijdingsorganisatie PLO, heeft in een boodschap aan de Arabische Liga gezegd dat het opnieuw bijeenroepen van het parlement en de nieuwe vol machten vooV koning Hoessein „ernstige gevaren” betekenen voor de Palestijnse zaak. mist mist mist mist mist mist mist motregen onbew. Zd. Limburg motregen Een opmerkelijke reactie gaf fractie leider dr. Terlouw van D’66. Hij vindt dat het parlement naast het kabinet een eigen verantwoordelijkheid heeft en dat in dat kader er een parlementaire enqu ête moet worden gehouden. In het weekeinde zouden de minister van financiën Ohira en de topman van de liberaal-democratische partij Shiina hebben besloten tot uitstel van de ont binding van het Japanse Lagerhuis tot de herfst. De Japanse politieke wereld lijkt tot in zijn grondvesten geschokt door de onthullingen voor de subcom missie van de Amerikaanse senaat dat DE toenmalige staatssecretaris van ma rine, later defensieminister en ex-pre- mier P. S. J. de Jong. Ook deze weigerde gisteravond te reageren. „Ik heb nooit ook maar het minste gehoord over be moeienissen van de prins. Als er toen ooit maar op enige manier sprake van geweest was, hadden we dat wel uitge zócht”, zo zei De Jong. Sidney J. van den Bergh, die van half mei tot eind juli 1959 in het kabinet-De Quay minister was van Defensie, ver klaarde dat hij zichzelf in deze maanden niet heeft bezig gehouden met de kwes tie van de aankoop van nieuwe straal vliegtuigen voor de luchtmacht. Volgens de minister waren er „klem mende” redenen om spoed ti maken met de aanschaf- Wat die klemmende rede nen waren, liet hij in het duister. Er werd slechts gesproken van het feit, dat Nederland vanaf 1962 over de nieuwe toestellen zou moeten beschikken en dat vertraging op grond van de belangen voor de Nederlandse industrie (vooral Fokker) te betreuren zouden zijn. Ui teindelijk kreeg de regering de verlang de goedkeuring van de Kamer en kon den de contracten worden geteken. BEI vleug (IRA) bronr Het i i uit di reput staat In de verhalen over de omkopingen, de rol van prins Bernhard en andere Nederlanders daarbij en de beschuli- gingen van de Amerikaan Ernst Hauser, wordt steeds weer de nadruk gelegd op de aankoop door Nederlan van de Star- fighter. Zoals hierboven staat, waren de belangen van Lockheed bij de Neder landse orders veel groter dan alleen de Starfighter. s TJ*! In Vaasen (gemeente Epe) is in de nacht van zaterdag op zondag de 40- jarige taxi-chauffeur W. G. Wesselink uit Apeldoorn doodgeschoten. De politie vond de chauffeur rond één uur na een anonieme tip. De heer Westerhoven lag dood naast zijn taxi. Roof is waarschijn lijk niet het motief van de moord want in de portefeuille van het slachtoffer werd 560 gulden aangetroffen. De politie concentreert haar onderzoek op een Zuidmolukse wijk, waar ongeveer 500 mensen wonen. De taxi werd namelijk op één van de toegangswegen naar die wijk aangetroffen- Een 67-jarige inwoner van Almelo is gisterochtend vermoord aangetroffën te gen de gevel van zijn woning. Het lichaam was op gruwelijke wijze ver minkt. Het slachtoffer stond bekend als een bemiddeld man. Zon op 8.06 uur onder 17.43 uur Maan op 12.21 uur onder 3.45 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 10.40 uur en 23.25 uur Laagwater 5.53 uur en 18.36 uur gen tot de aanschaf van een groter aantal vliegtuigen van Lockheed”, aldus Excelsior. De Colombiaanse president Michelsen heeft inmiddels een onderzoek naar de affaire gelast. „De Starfighter was gekozen”, deze laatste, „om zijn vliegeigenschap- pen, actieradius, snelheid, elektronische uitrusting en bewapening. Politieke fac toren zoals druk van Amerikaanse of Duitse zijde, heeft geen enkele rol ge speeld. Berichten dat de Mirage eerder afgeleverd kan worden, zijn onjuist. Bo vendien is nooit druk op België uitgeoe- fead”, zo antwoordde de bewindsman op 25 maart op vragen van de vaste Ka mercommissie van defensie. Een 84-jarige Rotterdammer is dit weekeinde overleden aan de verwondin gen, diehij opliep, toen hij afgelopen vrijdag na een lichte hartkwaal op de grond viel, en daarbij ongelukkig terecht kwam. De man liep een hersenschudding en enkele fracturen op. In de hoofdstad van Zambia Loesaka is zaterdag een Nederlandse medewerker van de universiteit van Loesaka aange houden. De betrokken medewerker, Ge orge Siemersma, was verbonden aan het instituut voor electrotechniek, en werkte daarnaast onregelmatig voor de VARA- radio. Aanleiding voor zijn arrestatie was het feit, dat hij betoogde tegen de aanhouding van een Britse collega vori ge week, dr- Cliffe. Cliffe werd aange houden kort nadat president Maoenda de noodtoestand afkondigde, en is inmiddels tot 28 dagen gevangenisstraf veroor deeld. Sinsdien is het erg onrustig op de universiteit. Siemersma werd ’aange houden toen de politie het universiteit sterrein afzette en traangas gebruikte Gisteren zijn negen leden van de VSj Tweede-Kamercommissie voor het drug- De Haagse politie heeft gisteren een 78-jarige man aangetroffen in een on verwarmde, totaal vervuilde woning. Buurtbewoners waarschuwden de politie, toen er water onder de voordeur naar buiten stroomde. De politie constateerde een stukgevroren, inmiddels ontdooide waterleiding. Op de eerste etage troffen zij de man in een alkoof, onder een enorme laag vuile lompen en oud papier. Hij werd naar een ziekenhuis gebracht, waar hij is gereinigd en ter observatie is opgenomen. hersenletsel kcu| de i bure bitii De luchtmacht kreeg de eerste Star- fighters in 1963. Het plan was, dat Nederland er 100 zou kopen en 118 zou ontvangen als militaire hulp. Dat plan werd gewijzigd in een aanschaf van 138 Starfighters, per stuk zes miljoen gul den, waarvan de VS er 25 aan Neder land schonk. Zij werden grotendeels in Nederland geassembleerd, door Fokker op Schiphol. Evenals nu met de F-16 van General Dynamics, waren voor de produktie bijna alle Europese vliegtuig fabrieken ingeschakeld, verdeeld over vier groepen. (Van onze binnenlandse en buitenlandse redacties) DEN HAAG. Verkeersvliegtuigen, marine- en luchtmachtvliegtui- gen. De Lockheed Aircraft Corporation heeft al sinds voor de oorlog er alle belang bij gehad de orders van de KLM in de wacht te slepen en na de oorlog bovendien die van luchtmacht en marine. Lockheed kon met het grootste gemak miljoenen guldens aan steekpenningen betalen. Want niet alleen kocht Nederland voor vele miljoenen aan Lockheed-produkten, ook de Amerikaanse regering gaf honderden vliegtuigen aan de NAVO- lidstaten teneinde hun door de oorlog uitgewiste luchtstrijdkrachten weer op poten te zetten. Minister Visser verklaarde, d«t de aanschaf van de Starfighter in de eerste plaats tot stand was gekomen op grond van zuiver militaire overwegingen. „Bo vendien hebben economische, industriële en financiële overwegingen tot de keuze bijgedragen”. Dat laatste is te meer inte ressant omdat bekend was dat de Mira-ge een stuk goedkoper was. Voor de Star- fighter moest de regering een „kale” aanschafprijs van 1,75 miljoen dollar (zes miljoen gulden) neertellen. Zijn VVD-collega Wiegel wil voorlopig niets toevoegen aan de verklaring van drs. Den Uyl. Wiegel acht terughoudend heid geboden, te meer prins Bernhard ontkent geld te hebben aangenomen en de inlichtingen hierover afkomstig zijn van lieden die zich hebben schuldig gemaakt aan dubieuze praktijken. Mr. Andriessen (KVP) wil het resul taat van het onderzoek afwachten vóór commentaar te geven. Ook dr. Kruisinga (CHU) neemt dit standpunt in. Dr. Krui singa wil dat in de toekomst verdere contacten met Amerikaanse maatschap pijen als Lockheed, die zeggen zich met omkoping bezig te houden, in de toe komst volstrekt onmogelijk zijn, zowel in nationaal als in NAVO-verband. Fractieleider mr. Aantjes (AR) vindt iedere speculatie omtrent feiten en per sonen uit den boze. Drs. Van Thijn (PvdA) is het met Wiegel eens dat zo spoedig mogelijk het parlement moet worden geïnformeerd over de feitelijke gang van zaken. „Zolang de feiten niet op tafel liggen kan geen oordeel worden geveld”, aldus Wan Thijn. Het PSP-bestuur vindt het niet verba- Deskundigen wijzen er overigens op dat de kans op strafvervolging tegen de prins vrijwel nihil is. Het is aannemelij ker dat een strafrechtelijke vervolging tegen een lid van het koninklijk huis politiek wordt afgedaan. Dat een strafproces tegen een lid van het koninklijk huis niet reëel is, blijkt ook uit het feit dat over de procedure in zo’n bijzonder geval niets in de wet geregeld is. Het enige dat de wet kent is een aparte procedure voor als getuige oproepen van leden van het koninklijke huis. Het is bovendien nog de vraag of het aannemen van geldsommen door een particulier persoon als de prins.strafbaar is. Een ambtenaar die een gift aanneemt in de wetenschap dat men hem tegen zijn plicht wil laten handelen, is straf baar. Sinds kort geldt hetzelfde voor omkoping in het bedrijfsleven, maar geen van beide gevallen lijtk van toe passing op prins Bernhard. EPE (ANP). —Een 28-jarige grond werker uit Hattem heeft tegenover de politie bekend dat hij in de nacht van vrijdag op zaterdag de 21-jarige onder wijzeres Jannie Heida uit Epe heeft aangerand en gewurgd. Het stoffelijk overschot van de vrouw is dinsdag 3 februari in de buurtschap Vorchten (gein. Heerde) bevroren gevonden. De rol van een 22-jarige chiuffeur uit Hattem is de prlitie nog niet duidelijk. Ook hij heeft een verklaring afgelegd. De politie van Epe heeft dat gisteravond bekendge maakt. Beide mannen kwamen die vrijdag per auto terug uit Ernst (gem. Epe) waar zij een café hadden bezocht. Jannie Heida stond langs de kant van de weg te liften. De mannen namen haar mee, maar zetten haar in Wapenveld weer uit de auto, omdat zij ook daar een café wilden bezoeken. Na dat bezoek stond Jannie Heida nog steeds te liften en opnieuw namen de mannen haar mee. Bij Hattem heeft de chauffeur de vrouw lastig gevallen en toen zij daarvan niet gediend bleek zegt hij te zijn uitgestapt. De grondwerker is met haar verder gereden naar Epe. Onderweg heeft hij de vrouw aangerand en uit woede over haar verzet, heeft hij haar gewurgd. De politie twijfelt er nog aan of de chauf feur inaerdaad eerder uit de auto is gestapt. Vooruitzichten door het KNMI: PLAATSELIJK REGEN EN VRIJ ZACHT Aantal uren zon; 0 tot 4. Minimumtempera turen omstreeks 3 graden. Maximumtempara- turen omstreeks7 graden. Kans op een droge perimïe van minstens 12 uur: 60 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 percent. regen mist mist licht bew. onbew. half bew. geh. bew. regen geheel bew. geheel bew. geheel bew. licht bew. geh. bew. zwaar bew. sneeuw onbew. sneeuw TOKIO (UPI, DPA). De onthullin gen over de steekpenningen die de Ame rikaanse vliegtuigfabriek Lockheed zou hebben betaald aan Japanse functiona rissen zullen waarschijnlijk uitstel van de algemene verkiezingen tot -gevolg hebben. De regerende liberaal-democra tische partij zou de verkiezingen pas in de herfst, in plaats van in april of mei willen houden om in de tussentijd haar bezoedelde imago wat op te kunnen lappen. en de liberaal-democratische partij, om dat de geloofwaardigheid van het kabi net wordt aangetast. Miki werd 14 maanden geleden als „politicus met schone handen” tot premier benoemd nadat Tanaka wegens ondoorzichtige fi nanciële manipulaties en wegens verden kingen van corruptie en omkoperij het veld moest ruimen. Het Mexicaanse dagblad „Excelsior” meldt uit Washington dat hoge leger- functionarissen uit Colombia en Venezu ela ook steekpenningen van Lockheed hebben ontvangen. „Onder het voor wendsel van de nationale veiligheid heb ben verscheidene Colombiaanse gerne- Interessanter wellicht waren de twij fels die bij een aantal Kamerleden leef den over de vraag of de Starfighter wel het meest geschikte toestel was. Waarom niet de Repbulic, waarvan de Ameri kaanse luchtmacht er grote aantallen aanschafte, wat tenslotte ook ons weer ten goede zou kunnen komen? Waarom niet de Mirage, die, terwijl ze in kwaliteit nauwelijks onderdeed voor de Starfighter, aanzienlijk eerder kon worden afgeleverd? Heeft hierbij soms druk van Amerikaanse of Duitse zijde een rol gespeeld, zo vroegen kamerleden zich af. Gaat het om politieke factoren? Is het waar dat België aanvankelijk dé Mirage wilde kopen, maar dat Neder land druk op onze zuiderburen heeft uitgeoefend om toch maar de Starfighter te kopen? Is de Mirage niet aanzienlijk goedkoper? Is het waar, dat in Amerika tal van ongelukken met de Starfighter zijn gebeurd en dat de US-Airforce er niet zo gelukkig mee is? Welke zeker heid heeft de regering dat haar keuze verantwoord is? Het waren vragen waarop de leden E". c Een 19-jarige Amsterdammer heeft gisteren bekend twee dagen daarvoor de 27-jarige Maurice de Kamper met dode lijk gevolg te hebben mishandeld. Hij had ruzie gekregen met De Kamper over de vereffening van een schuld, hem op de grond geworpen en enkele malen in het gelaat getrapt. De heer Kamper moet onmiddellijk zijn overleden. Bij Paktank aan de derde petroleum haven in Rotterdam is bij het overslaan van nafta in de binnenvaarttanker „Dor drecht 28” 5000 liter van deze stof in het water gelopen. Toen de havendienst ar riveerde om het spul op te ruimen, was de nafta reeds opgelost. Dr. J. E. de Quay, premier van het kabinet dat van mei 1959 tot juli 1963 optrad, weigerde elk commentaar. Een zelfde reactie had ir. S. H. Visser, die ten tijde van de eerste betalingen door Lockheed minister van Defensie was in het kabinet-De Quay. Ir. Visser ver klaarde zaterdagavond via de televisie wel dat hem niets bekend was over een eventuele rol van Bernhard bij de aan kopen van militair materieel. Hij noem de deze beschuldigingen volstrekt onge loofwaardig. (Van onze parlements redactie) DEN HAAG. Staatssecretaris Mar cel van Dam van Volkshuisvesting voelt er weinig voor om de huren met meer of met minder te Verhogen dan met de geplande 8 percent per 1 april. Hij zei dit zaterdag in het VARA-radioprogram- ma In de Rooie Haan. Hij reageerde daarmee op suggesties die de laatste weken gedaan zijn door fractieleider Andriessen van de KVP en door het CNV. Andriessen had gezegd, dat in het kader van de bezuinigingen de huursub sidies ook verlaagd zouden kunnen wor den. de woningsector (zoals onderhoud). Die kosten kunnen in de toekomst wellicht wat gaan dalen, waardoor ook de 8 percentnorm voor aanpassing in aan merking komt. Het .voorstel van het Christelijk Nati onaal Vakverbond om de huurverhoging van 1 april niet op 8 maar op 6 percent te stellen wees Van Dam van de hand. „Dat kost de regering 50 miljoen gulden en die moeten toch weer van de burger af komen via de belastingen”. Hij noem de dat systeem „de slechtste vorm van kopen op afbetaling”, omdat dat tekort telkens achteraf via de belasting ver haald moet worden. beleid voor een werkbezoek naar Zwe den vertrokken. De commissie wil zich oriënteren over het drug-probleem in een met Nederland vergelijkbaar land. Op 24 februari begint in de Kamer de openbare behandeling van het voorstel van ministe Vorrink tot wijziging van de Opiumwet. sterk voor meer poen en werk” liepen riep zij van de Westerkerk naar Krasnapols- dens ky, waar een manifestatie begon, die tot mi, I I >(tege. blik zijn meer dan 80.000 jongeren tot 25 een t jaar werkloos. DINSDAG 10 FEBRUARI 1976 Zon- en maanstanden De KNAC tekent bezwaar aan tegen de eventuele komst van de „snorfiets”. Deze dagen zou volgens de KNAC het plan een bromfiets op de markt te brengen, die niet sneller kan rijden dan 20 km per uur, realiteit worden. Voor het rijden op de snorfiets zou het dragen van een helm niet noodzakelijk zijn. De KNAC is bang, dat door „deze gelegali seerde wijze van ontduiking van de verplichting een helm te dragen”, het aantal slachtoffers met l.~ enorm zal stijgen. Aan de aankoop van de F 104 G Starfighter is in Nederland een strijd voorafgegaan, zoals we die vorig jaar ook gezien hebben bij de discussie over de opvolging van de Starfighter. Er waren drie vliegtuigen die kandidaat stonden: de Franse Mirage IIT D, de Amerikaanse Republic F 105 D en de Starfighter. Vooral met iet Franse toes tel moest de Starfighter een felle con currentiestrijd leveren, alvorens de Ne derlandse regering begin 1960 besloot om dit toestel aan te schaffen. Uit de Tweede Kamer kwamen veel kritische opmerkingen toen de regering haar keuze bekend had gemaakt. Kri tisch in eerste instantie wegens de grote haast waarmee het kabinet-De Quay de aanschaf van de Starfighter door de Kamer wilde jagen. In de begroting voor 1960 was al aangekondigd. dat de rege-' ring nog een keuze moest maken en dat de begroting eventueel gewijzigd kon spanwijdte van tweeënhalve meter. De VVll zeearend is de grootste arend, die in Europa voorkomt, en is de laatste tien jaar erg zeldzaam geworden. hij een aanzienlijk deel van de 12 miljoen dollar steekpenningen, die Lockheed in Japan uitdeelde, ten goede is gekomen aan regeringsfunctionarissen- Premier Takeo Miki gaf zijn kabinet schef Ichitaro de opdracht de waarheid over de omkoop-affaire grondig uit te zoeken. De naam van Kenji Osano, een van de steunpilaren van ej-premier Ta naka, in de getuigenverklaring van Lockheed-directeur Kotchian is ge noemd. Osano zou een deel van 7,08 miljoen dollar hebben ontvangen die de invloedrijke rechtse lobbyist Kodama van Lockheed kreeg. Een groot deel van het geld werd uitgekeerd rond e parle mentsverkiezingen van december 1972, raals geprobeerd hun regering te bewe- toen Tanaka een overweldigende over winning behaalde. Het Japanse dagblad „Jomiuri Sjim- bun” meent dat de affaire ingrijpende gevolgen kan hebben voor de regering Onderzoek bijzondere commissie afwachten Minister Pronk van Ontwikkelingssa- menwerking heeft gisteren in Rotterdam een tentoonstelling over het „tweede ge bruik in de derde wereld”. De expositie l heeft als titel „Een autoband is een schoen” en toont op welke manier in I arme landen afvalproducten van wester se komaf een nuttig gebruiksvoorwerp kunnen zijn. Men heeft een bonte selec tie van voorbeelden verzameld en zelf gemaakt: Een van een gloeilamppeer gemaakte olielamp, koffers van verpak- I kingsmateriaal, een aambeeld van auto- onderdelen en trechters van margarine- blikken. Het is de bedoeling enerzijds te tonen hoe zuinig de landen in de derde I wereld moeten zijn, maar hoe zij aan de andere kant gewend zijn geraakt aan „westerse luxe”- Ma mey I derlir om de met stenen gooiende studenten te verspreiden. De VARA zal wellicht via de regering stappen ondernemen om de heer Siemersma vrij te krijgen. I Zeearend her, In het Grevelingenmeer, tussen Schouwen-Duiveland en Goeree-Over- flakkee is een zeearend gesignaleerd. Het is een enorm beest, met een vleugel- voor woensdag, opgesteld WEERRAPPORTEN - Amsterdam De Bilt Deejen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R’dam Twente Vlissingen Aberdeen zwaar bew. Athene onbew. Barcelona zwaar bew. Berlijn geheel bew. Bordeaux zwaar bew. Brussel motregen Frankfort geheel bew. Genève regen Helsinki geheel bew. Innsbruck geheel bew. Kopenhagen geh. bew. Lissabon regen Locarno geheel bew. Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Instanboel Las Palmas licht bew. New York Tel Aviv Tunis

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2