BRANDWEERCOMMANDANT A. BAARDEMANS Agenda 99 Voorkomen beter dan blussen JAZZ IN DE PEN TROK VEEL BEZOEKERS w ■mwmi I ■f II il Pi «1O® wife I Politie controleerde op aantal plaatsen «fit iH IPII I»' f F 4 MA i NIEUWS UIT STAD EN STREEK MAANDAG FEBRUARI 1976 9 (V Paniek Fakkels Zelf blussen? Piepplastic KONTAKT WINNAAR HÖCKERTOERNOOI Adviezen VE uit, Tehu binm gen. Colle gen zich gen dingj zijn kund horei zulle het i kund inver gaan- van verw april De t gen. Velsen-Noord Wijk aan Zee Castricuin Verbouwing (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Het voorkomen van brand is een onderwerp waar de commandant van de Heemskerkse brandweer, de heer A. Baardemans, uren over kan praten. Maar hij ziet ook kans in korte tijd een groot aantal tips te geven waar velen misschien iets aan kunnen hebben die brand in hun eigen huis willen voorkomen. Op onze vraag of het aanbeveling verdient een blusapparaat in huis te hebben zegt hij niet zonder meer ja. „Eerst mensen en dieren uit huis”, is ziin dringend advies. Het lijkt zo logisch, maar de ervaringen leren dat men maar alt e vaak zelf eerst probeert een beginnend brandje, te blussen en maar al te gauw geneigd is te denken dat het wel mee zal vallen. „Zorg eerst dat mensen en dieren veilig zijn”, herhaalt de heer Baardemans nog eens en dan begint hij zijn verhaal over de tegenwoordig ongekende hoeveelheid kunststoffen in huis, die niet alleen zeer snel branden, maar daarbij ook gifgassen verspreiden waardoor men be dwelmd kan raken. Daar is men onvoldoende op bedacht. Voorlichting Vlam in de pan adviezen van de heer Baardemans. Bij vlam in de pan gas- of elektriciteitstoevoer afsluiten, deksel op de pan (zuurstof afsluiten) en nooit de pan optillen of er mee gaan lopen met alle risico’s van laten vallen (heet), te gen huisgenoten opbotsen, enzovoort. Door er een deksel, een natte theedoek of dweil op t e leggen kan men veel onheil voorkomen, want meestal is het niet zo dat de vlam in de pan geslagen is, maar dat de inhoud een temperatuur heeft bereikt waardoor zelfontbranding ontstaat. Daarom het deksel er voorlopig niet afnemen, want dan komt er nieuwe zuurstofaanvoer en gaat de inhoud op nieuw branden. Ook nooit water in de pan doen, want met de geweldige stoom- vorming, die daardoor ontstaat komt ook de inhoud met explosieve kracht uit de pan. Tapijt Beverwijk Heemskerk Te gek Velsen-IJmuiden Fnuikend B In en om Haarlem r. de brand door het huis u.: u.: SS: Dorpsstraat. 20 u.: „Slaapka- een en u.: (Van onze setadseredactie) (Van onze stadseredactie) Nog enkele we met bassist ,Dan moet u eens denken aan al die andere kunststofmaterialen die we te genwoordig in huis hebben. Gordijnen van kunststoffen, meubelbekleding, de kens, kinderspeelgoed van plastic en vele gebruiksvoorwerpen. De mensen hebben zelfs vlakbij gastoestellen in de keuken nylongordijnen hangen en dan staan ze te koken met een nylonschort aan. Fak kels worden het, als er maar iets mis gaat. Het gemene van die schorten is dat ze smelten op de huid, waarvan dan alle poriën worden afgesloten. Over een be trekkelijk klein oppervlak is dat vol doende om levensgevaar in te houden. Die smeltende massa kan men ook niet uittrekken en doven. Dat geldt natuurlijk ook voor andere kleren van kunststof”. „Als men in brand raakt blijft men vaak staan of gaat men in paniek lopen. Dat maakt het natuurlijk veel erger. Als u het ooit meemaakt leg de betreffende persoon dan vlak op de grond en pro beer dan het vuur te doven”. We kijken Steekt u maar eens een klein stukje van enkele centimeters in brand en het de en smeulen („de uur of vier ’s De heer Baardemans waarschuwt nog tegen plastic prullemandden, die heel langzaam de vloer in brand steken als er bij voorbeeld een peukje in ligt te DINSDAG 10 FEBRUARI Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u. DINSDAG 10 FEBRUARI Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 14.30_17.30 u. Corso Theater, merromantiek”. Bel welkt vo hui e die p bejaa thuis om z lijk z van de initiatiefnemers, was bijzonder tevreden over het hoge bezoekersaantal. Met nog vier anderen w'as het plan ontworpen in de Pen met een jazzclub te beginnen. Of dit nu een vereniging met leden moet worden, is bij deze groep nog niet vastgesteld. Zeker is men wel over het feit dat ze zullen doorgaan. Dat is, zo werd gezegd, gezien het bezoe kersaantal beslist de moeite waard. „Het is de bedoeling een zo breed mogelijk scala van jazz te brengen,” De initiatiefnemers van de jazzconcer ten in het voormalig Pencentrum kon den zaterdagavond tot hun grote tevre denheid honderdtien bezoekers tellen. De belangstelling voor het optreden van saxofonist Harry Verbeke (met een com bo) was meer dan verwacht. Dit concert in het micro-theater is het optreden van Willem Breuker en Leo Cuypers in maart is georganiseerd om het enthousi asme in Velsen voor jazzevenementen te peilen. De Santpoortse Henk Schippers, een HAARLEM. Bij een verkeerssecon- trole heeft de Haarlemse politie in de nacht van zaterdag op zondagl67 voer tuigen aangehouden. De controle werd op verschillende plaatsen in de stad gehouden, van 11 uur’s avonds tot 4 uur ’s nachts. Veetien bestuurders rden zon der de nodige paleren, zes zonder juiste verlichting en twee automobilisten kre gen een rijverbod omdat na admetest bleek, dat zij teveel gedronken adde Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal uit een auto, die zaterdag gepar keerd setond op een parkeerterrein aan de Belgiëlaan. Uit de auto verdwenen twee paar sechaatsen, een nappaleren jas en een oude brandweerhelm, totaal een waarde van f 800,— De heer Baardemans steekt een klein stukje vezeltapijt aan van kunststof. De vezels smelten binnen enkele seconden weg, maar de harde ondergrond begint ook heel snel te smelten en de dan ontstane vloestof blijft fel branden, door de asbak heen stromend, die we voor dit proefje gebruiken. Zoa serdui „Velsi Zeewi gaerd Het ting J schik! lijk g voor honde name zodat tiënte of in te wc ook w Het ten di tehuis wel n patiër ningei behan schrij neesh serdui Zeedu zieker geeste wezig One versta IJmui van grensi nersa; verwf gered bouw, dden. de - categ< de la ten t zorg 1 sen d rugke reacti tiënte de hr derszi gende de pa vang duurt Het gaan dat o] Medis van ziekei duin kunm „Steeds meer gaat men er toe over huizen te verbouwen in de hobbysfeer, maar daarbij is men vaak ook niet de brandweercommandant wat vragend aan en om te laten zien wat er gebeurt als iemand rechtop blijft staan neemt hij een papiertje, uit ons notitieblok, steekt het aan en houdt het rechtop. De vlammen laaien omhoog en in een oog wenk is het verbrand. Een tweede pa piertje houdt hij vlak en legt het neer? Veel kleinere vlammetjes kruipen lang zaam opzij en doven zelfs. We kennen allemaal het verschijnsel van een lucifer die vertikaal wordt gehouden. Daaraan brandt men onmiddellijk z’n vingers. Horizontaal kunnen we de lucifer rustig even laten branden. Op dat effect zijn we te weinig bedacht als het gaat om iemand van wie de kleren in brand zijn geraakt. Als men rechtop blijft staan wordt ook onmiddellijk de zuurstoftoe- voer via mond en neus afgesneden en vliegen de haren in brand. Het toernooi, dat zijn naam ontleent aan oud- e n erevoorzitter Hoeker die zelf aanwezig was om de prijzen uit te reiken, had een sepannend verloop. Het ging Kontakt zeker niet voor de wind; Weliswaar had het de leiding na de eerste ronde met 8528 puntn, maar in de tweede ronde moest de club zijn koppo sitie afstaan aan Geel-Wit A dat 6. 553 punten secoorde. Kontakt kon er op dat moment slechtse 5.944 puntnen tegenoverstellen. Maar in de laatste en beslissende ronde wist de ploeg toe te slaan. De einduitslag: 1. Kontakt 24.515 pt.; 2. Geel-Wit A 23.791; 3. NXHVM-B 22.572 pt.; 4. VB A 22.569 pt.; 6. DSS-A 22. 0.75 pr.; 7. NZHVM-A 20.963M DSS-B 20.272 pt.. De koppel- prijs was voorde heren Nieuwenhuizen en Van Bakkum van VBA met 5.764 pt. Elektrische leidingen vormen een hoofdstuk apart in het verhaal van de heer Baardemans, maar het zou te tech nisch worden om het hier samen te vatten. In het algemeen dit: „Er wordt in de hobby sfeer veel geknoeid. Dat hou je niet tegen want vakmensen laten komen kost tegenwoordig zoveel geld. Officieel mag men zelf weinig doen, maar het gebeurt toch. Men zou iemand moeten kunnen bellen die komt kijken of het verantwoord is wat er is gebeurd; een keuring dus. Misschien moeten der gelijke nutsbedrijven er meer naar toe, dat men de mensen adviezen geeft hoe het wel kan en moet als men daar veiiligheidshalve om vraagt. Alleen maar afkeuring leidt er toe, dat de mensen zelf toch gaan knoeien, zonder dat zij de betreffende instanties durven bellen om te vragen of wat zij gedaan hebben gevaarlijk kan zijn. branden die vaak om zo’n nachts uitbreken”). Verder tegen plastic kaarsenhouders, die finaal door houten tafels heen branden. Hij laat er voorbeelden van zien. Overigens: „Zet ze op het balkon, of speol de inhoud door de wc.” Andere adviezen’s avonds even alles .controleren,, tussendeuren sluiten, stekers Van elektrische apparatuur uit de stop contacten halen (tot het stopcontact zijn de leidingen goedgekeurd). Dr. veer tehui: ook i een zieke: Pleeg geren pleeg huis, verpl kers zegge van terrei beïnv lijk i stand verbé zieke veel Vei zicht, dime: mens het trum in D verri, dat i in e geen funct tie i< verpl nu 1 direc ding het comb steur tieve voort deze onde: de p het „Als we een brandende kamer binnen komen, heeft zo’n vast tapijt de brand vaak al zeer snel door de kamer ver spreid met een verstikkende rook en ook giftige gassen. De brandweer heeft adembescherming, maar voor mensen die iets aan hun huisraad proberen te redden kan het levensgevaarlijk zijn”. „Bij brand maakt het een groot ver schil als er bij voorbeeld een wo Hen tapijt op de vloer ligt, want dat brandt niet. Het is natuurlijk duurder. Dat is waar. Maar ook duurzamer. Laat maar eens een sigarettenpeukje op een vaste vloerbedekking van kunststof vallen. Dat geeft meteen een gat. Op een wollen tapijt gebeurt er nauwelijks iets.” BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. 19 en 21.15 u.: Flatfoot in Hong Kong”, 19.30 u.: „Turks fruit”. Luxor Theater, Breestraat. 19 en 21.15 „Jaws”. DIVERSEN MAANDAG 9 FEBRUARI Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44 en Am- stelstraat 44: volwassenen en jeugd 19-21 u. DINSDAG 10 FEBRUARI Hulpdienst Help een handje. Maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 9-12 en 13.30-15.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: vol wassenen 14-17.30 u., jeugd 15-17.30 u. Alarmnummers. Politie en brandweer 25555. milieuklachten 96000. HAARLEM. De klaverjasafdeling Kontakt heeft, evenals vorig jaar, het Geel-Wit toernooi gewonnen dat in het cluggebouw van Geel-Wit aan de Van Oosten de Bruynstraat is gespeeld. BIOSCOPEN Cinema Marquette, Ruysdaelstraat. 20 Butch Cassidy and the Sundance Kid”. DIVERSEN MAANDAG 9 FEBRUARI Progress-sociëteit, Const. Huygenstraat. Ge opend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45; volwas senen en jeugd 19-21 u. DINSDAG 10 FEBRUARI Bowlingcentrum, Vrijburglaan. Geopend 12- 01 u. Progress-sociëteit, Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherenttraat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: jeugd 15.30-17.30 u. Alarmnummers. Politie 39111, brandweer 32121, milieuklachten 96000. De heer Baardemans wijst op het feit, dat zelfs installateurs gevelkachels ver keerd isoleren. „De asbestplaat, op zich zelf uitstekend, wordt dan tegen de wand aangeplaatst, maar daar horen van die kleine afstandhoudertjes tussen te zitten, zodat er lucht kan circuleren tussen de asbestplaat en de wand, anders heeft het weinig zin. Daarom moet die asbestplaat ook niet tot op de grond gemonteerd worden. „Door de kunststoffen giert Allemaal nogal logisch, zal men zeg gen en „dat weet toch iedereen”. Ja. vooraf en achteraf weet iedereen het allemaal precies, maar bij brand doet men vaak in paniek precies de verkeer de dingen als men er niet eens even bij stil heeft gestaan wat men moet doen als er brand uitbreekt. „De mensen wi- len er vaak niet aan denken. Dat is een psychologisch verschijnsel, zoals men dood, ongelukken en ellende uit de ge dachten wil bannen, maar toch is het goed bedacht te zijn op brand”, aldus de heer Baardemans, die zijn betoog over brandende mensen nog even afsluit met het advies om na het plat leggen de brand te doven door de zuursfof aan de bovenzijde af te sluiten met bij voor beeld een jas, een deken, een natte dweil, een gordijn, kortom wat men maar zo gauw kan pakken, maar daarbij weer bedacht te zijn op kunststoffen die kunnen gaan smelten. BIOSCOPEN City, maandag en dinsdag 20 uur: „Jaws”. Stadsschouwburg, maandag 19.30 uur: „Ben Hur”. TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Museum Beeckestijn, Rijksweg, Velsen-Zuid, Stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen. Da gelijks geopend van 14-17 uur. Pieter Vermeulenntuseum, Cultureel Cen trum, Moerbergplantsoen, dagelijks van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Stadhuis, bezichtiging op werkdagen tussen 10 en 12 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, Velsen-Noord. Geopend elke woensdag van 11 tot 15 uur en op aanvraag, telefoon 02510-91022 of 92088. DIVERSEN Alarmnummers, politie 19033, ongevallen dienst 15400, Hoogovens 02510-96000, brandweer IJmuiden-Velsen-Noord 20750, Santpoort 3775. Interkerk. Stichting voor Gezinsverzorging. Spreekuur dagelijks van 9 tot 11 uur, Velser- duinweg 52, tel. 1183. Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoorlich- ting, spreekuur dinsdag van 9.30 tot 12.30 u„ Willibrordstraat 102, IJmuiden. Velserbad, Briniostraat, geopend dinsdag 6.45-8 (bejaarden), 12.10-13.10, 16.05-17.15 en 20- 21.30 uur. Instructiebad, Zeewijk, dinsdag geopend van 8.30-9.30 uur (moeder en kind). Sociaal Advies Bureau, spreekuren dinsdag: Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22, IJ muiden, 9-10 uur, De Mei 11-12 uur. Geel- vinekstraat 28. Velsen-Noord. De Haven 14-15 uur. Schlpbroekerweg 6, Santpoort-Noord. De Abeel 16-17 uur, Abelenstraat 1, IJmuiden- Oost. aldus Henk Schippers. „Harry Verbeke speelt de wat conventionele jazz, maar Breuker is bijvoorbeeld weer veel mo derner. We moeten kijken of daarvoor ook zoveel belangstelling is. Ik vind wel dat we zoveel mogelijk verschillende concerten moeten geven.” Als we het over geysers hebben wijst de heer Baardemans er op, da t men vaak wel let op de afvoer, maar te weinig op de toevoer van zuurstof. „Die geyser onttrekt veel zuurstof aan de lucht. Is de ruimte waarin men zich bevindt terwijl de geyser brandt (keuken of badkamer) te klein dan gebruikt de geyser de zuurstof die de mens nodig heeft. In korte tijd ontstaat er kolen damp en dan worden van de mens de rode bloedlichaampjes uitgeschakeld. Dat is zeer snel fnuikend, vooral omdat men er zelf geen erg in heeft en al snel bewusteloos raakt.” geeft een onvoorstelbare rook- en stan- kontwikkeling. Binnen een seconde blij ven er slechts een paar brandende drup pels van over. Als u een hele tegel in brand zou steken zou u onmiddellijk de kamer moeten verlaten vanwege adembenemende, verstikkende roo- stankontwikkeling. En daar gitten onze huizen dan mee vol. In nieuwbouwhui zen wordt het toègesfaan als isolatiertla- teriiaal. Onbegrijpelijk. In verschillende woningen zit het op de zolders als daki solatie, nota bene rond de verwarming- spijpen. Verschillende bewoners hebben het veiligheidshalve al vervangen. Als tegels tegen de plafonds wordt het bij brand in enkele seconden één druipende, brandende en gevaarlijke dampen ver spreidende massa. En er zijn zoveel goede, prachtisch onbrandbare materia len als glaswol en steenwol, maar ja, die zijn duurder”. De heer Baardemans laat nog even wat Tempex-tegels zien waar van een gedeelte is weggesmolten door verhitting van plafondlampen en elektri sche bedrading en hij wijst ook nog even op het gevaar van opslag van dit materiaal als verpakking in magazijnen en winkels. MUZIEK Concertgebouw (L. Begijnestr.) 20.15 u.: Concert door Academy of S.T. Martin-in-the- Fields o.l.v. Neville Marriner. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30, 19 en 21.30 u.: „In dienst van Hare Majesteit”, 14 j. Woensdag 13.30 u.: „Het raadsel van de spookplaneet’’, a.l. Frans Hals (Frans Halsplein) 20 u.: „Quo Vadis”, 14j. Lido (Houtplein) 14, 13.45 en 21.30 u.: „Jaws”, 14 j. Luxor (Gr. Houtstr.) 14, 19 en 21.15 u.: „vlammen over New York”, 14 j. Rembrandt (Gr. Markt) 19 en 21.15 u., tev. dins. 14 u.: „Mondo Cannibale”, 18 j. Woens dag 14 en 16.15 u.: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen”, a.l. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30, 19 en 21.30 „Emmanuelle”, 18 j. Studio (Gr. Markt) 14, 19 en 21.15 u.: „Wet dreams”, 18 j. Woensdag 14 u.: „Grof ge schut”, a.l. De heer Baardemans zou voorts ieder een willen waarschuwen voor Tempex, beter bekend als piepplastic, het lichte materiaal dat we als verpakkingsmateri aal van bij voorbeeld elektrische appa raten kennen, maar ook in de vorm van tegels en platen. „We stoppen onze hui zen er vol mee. We gebruiken het als plafondtegels, als wandbekleding, als isolatiemateriaal. Het is goedkoop. Licht en gemakkelijk te verwerken. Allemaal voordelen, maar het grote nadeel is de uiterste brandbaarheid. Harry Verbeke trad op Henk Haverhoek, drummer Peter Ypma en pianist Cees Slinger. Op 12 maart treedt saxofonist Willem Breuker op met de pianist Leo Cuypers. bedacht op brandgevaar. Je zie tde ge kste dingeen, zoals ingemetselde elektri sche bedrading. Veel huizen hebben een gang langs de kamer. Vaak breekt men de tussenmuur weg en er komt dan een open trap naar boven. Prachtig, maar bij een fikse brand in de huiskamer is de vluchtweg van bovenaf geblokkeerd. Daar moet men wel even rekening mee houden. Zo zijn er vele voorbeelden te noemen”. Om t erug te keren op onze eerste vraag: „Heeft een blusapparaat je in huis veel zin?” Bedenkingen van de heer Baardemans: „De mensen weten vaak niet goed hoe het werkt. Er gaat tijd verloren. Met al die kunststoffen in huis grijpt de brand veel te snel om zich heen. Men is niet bedacht op de vrijko mende gifgassen. Zo’n apparaatje heeft zo’n beperkt vermogen. Water dan? „Ja, bij een goed gebruik kan men de brand natuurlijk blussen. Dat kan op drie manieren. De beste is met een slang vast aan de kraan (met .diefje” of wartel) en een afsluit baar straalpijpje. Als men een emmer water neemt kan men het beste met een stoffer een sproeieffect veroorzaken om dat er dan over een groter oppervlak afkoeling wordt bereikt. Een emmer met •een dweil om het vuur te doven kan ook helpen.” „Belangrijk is ook om er met de kinderen eens over te praten wat zij moeten doen in geval van brand. Broert jes en zusjes wekken. Hoe kom je het huis uit en dergelijke zaken.” „Maar laat men altijd in de eerste plaats mensen en dieren in veiligheid brengen en de brandweer bellen of laten bellen, deuren en ramen dicht houden of sluiten. Tegen e tijd dat men dan verder nog iets kan proberen zijn we er wel”. Het alarmnummer van de brandweer is 32121 (altijd zichtbaar bij de telefoon). Voor inlichtingen of adviezen belle men 39000. Tenslotte: Laat men ook bij de klein ste brand de brandweer bellen. Die komt altijd liever voor niets dan te laat. ij

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4