gaan verdwijnen MELKUNIE Milieu Defensie IJmond komt met maandbulletin Ex-man maakt Drukke week voor leden van raadscommissies in V eisen Beverweker Verband tussen kankersterfte en fluoridering drinkwater fff ff amok in Torricellistraat DAGVERSE PRODUKTEN voor uw deur vond UW MELKMAN VAKMAN „Met communitaire zee zou ons land geen verlies lijden afgeleverd! '9‘ botsing Bouw tehuis „Velserduin” kan al eind maart/begin april starten Paviljoen en „Kennemergaerde” RES VERTREKT MEDIO AUGUSTUS DS. BEZEMER 5 NIEUWS UIT STA** FN ST^EK MAANDAG 9 FEBRUARI 19 7 6 betekent DINSDAG WOENSDAG Kantine Gildenspoor Ook wooncentrum KEURSLAGER AMERIKAANS ONDERZOEKER OP CONGRES IN ZANDVOORT: DRS. FREEING OP VISSERIJDAGEN: 99 Donderdag biefstukdag: 250 gram 2.98 1 KILO PAARDE. BIEFLAPPEN 7.99 INDISCHE SCHIJVEN SLAVINNEN HAMBURGERS GELDERSE SCHIJVEN 5 stuks 2.99 TARTAAR GEPANEERDE SCHNITZELS 3 stuks 2.99 Naar Westkapelle (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het ziet er naar uit, dat de bouw van het nieuwe Tehuis „Velserduin” in Driehuis binnen vrij korte tijd kan aanvan gen. Vertegenwoordigers van het College voor Ziekenhuisvoorzienin gen en van het ministerie hebben zich kort geleden in Utrecht gebo gen over het definitieve beste- dingsklare plan en de begroting-en zijn akkoord gegaan met het bouw kundige gedeelte en de daarbij be horende begroting. Begin maart zullen zij zich bezig houden met het elektrotechnisch en werktuig kundig deel (de installaties) en de inventaris van „Velserduin”. Af gaande op deze positieve opstelling van de deskundigen bestaat nu de verwachting, dat eind maart-begin april de bouw kan worden gestart. De bouwtijd zal twee jaar bedra gen. (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT. Er is een dui delijk verband tussen menselijke kankersterfte en de fluoridering van het openbare drinkwater. Tot deze opzienbarende conclusie limt de Amerikaanse arts Dean Burk, die hiernaar in de afgelopen jaren een nauwgezet onderzoek imstelde. Burk, gepensioneerd directeur van de chemische afdeling van het Amerikaans Nationaal Kankerinsti tuut, deed zijn schokkende relaas ■w" op het zevende congres het Internationale Genootschap - dat tot en rusdag in Zandvoort wordt Aan het congres, dat ’’oudt met de invloeden Wordt -O’ike on derzoekers uit tien verschillende landen deel genomen. (ADVERTENTIE) “n d, en ran rks naf im- van maf vol- 5555. u.: Ge- ADVERTENTIE) was- 12- Ge- De heer A. M. Baardemans laat in de weer het verzorgingsgebied 4a: 5 u.: (Van onze medewerker) (Van een onzer verslaggeefsters) van het een eigen setichting zou zijn of een Si' send eugd n- .30 ieling f, het n het Van i van epar- 1 aan zenen >n jas 1 een tev. oens- zeven :h- u., tot tel. en De maquette van het nieuwe thuis „Vel serduin’’ met op de voorgrond een weg welke gesitueerd is tussen dit complex en het marine-etablissement. Rechts een deel van twee verdiepingen, in het mid den het centrale complex dat vier etages brandweerkazerne een gedeelte van een zware houten vloer zien. In het midden is de vloer doorgebrand door een plastic prullemand waarin lange tijd iets lag te smeulen. Het plastic ging smelten. Leden van Milieu Defensie volgen de ontwikkelingen rond de Nota van uit gangspunten voor het Noordzeekanaalge- plannen om een „tegennota” op te stel len rond de Hoogovenuitbreiding. 9 en 14 j. i de at, 11 >22 ,.Quo aws”, ig. er- lag 20- u.: i-the- m- ier ag: IJ- el- i-15 De sn- PLEIN 1945 - Umuiden Tel. 02550-11016. dienst zitting. Dit team moest zeer flexi bel zijn, in die zin dat de activiteiten gericht zijn op de te behandelen onder werpen in het kader van inrichting, bemanning en nog vele andere aspecten. Zowel bij Openbare Werken als bij de Onderwijsecommissie komt de aanleg van een toegangspad naar de Sint Adalbert huishoudschool aan de Zeeweg aan de orde. De toegang loopt nu langs de Rranciscuseschool en dat geeft nogal wat storingen en hinder. Daarom wil men nu een toegangsweg maken vanaf de Wil- lemsebeekweg over het terrein van de voormalige Don Boscoschool. Wethouder drs. M. Roesseingh zal in de commissie Onderwijse ook vertellen hoe het staat met de plannen voor een hymnastieklo- Het home-team moet men zien als de belangrijkste sechakel in het geheel van de activiteiten. Als derde commisseie kan dan worden genoemd het bouwteam. Hierin namen zitting directie, architect, adviseurs, hoofd technische dienset, die tevens technisch opzichter is, een bouw kundig opzichter, hoofd aannemer en de In het maandbulletin worden verder gegevens verstrekt over de verschillende werkgroepen van Milieu Defensie. Zo is de werkgroep Fietspaden begonnen met een totaal IJmondplan, dat in overleg met bestaande actiegroepen wordt vast gesteld. Verder zijn er contacten met het Comité Anti-Voorhaven in IJmuiden en met de actiegroep Leefbaar Wijk aan Zee. Op deze dag houdt ds. Bezemer zijn afscheidspreek, waarna hij op 15 augus tus zijn intrede in Qwsrkapelle hoopt te doen. geestelijk gestoorde bejaarden niet wezig. Onder De commisseie Openbare werken gaat praten over het Gildenspoor voor Hoog- ovense in Velsen-Noord. Na een eerste hearing vorig jaar is op een tweede bijeenkomst met de omwopenden geble ken, dat het nieuwe plan aan heel wat bezwaren tegemoet komt en daarom wil de gemeente nu de eerste stappen doen om de aanleg van het Gildenspoor mo gelijk te maken. Verder komt de straat- naamgeving in Oud-IJmuiden aan de orde. Door de bouw van 215 etagewonin- gen zijn de S. P. Kuijperstraat, de C. J. van Sluijsstraat, de Enschedésetraat eri de Conradsetraat verdwenen. Er komen twee nieuwe setraatnamen voor in de plaats: Sam Vlessinghof, naar de eerste erebur ger van Umuiden en het Willemseplein. telt en achteraan een deel in één woon laag. Dit met het oog op de daarvoor gelegen woningen. Ook de groenvoorzie ningen zijn daaraan aangepast. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. In de nacht van zater dag op zondag moest een vrouw uit de Torricellistraat assistentie van de politie inroepen omdat de ex-man van deze vrouw het huis kort en klein sloeg. statistisch opvallend was en na vijf jaar zeer uitgesproken. De bevindingen van de twee onderzoe kers worden ondersteund door een re cente publicatie van het Amerikaanse Nationale Kankerinstituut, waarin tot op zekere hoogte dezelfde conclusies wor den geopperd, aldus Burk. De door Burk en Yiamoyiannis gepro duceerde gegevens hebben in Amerika inmiddels geleid tot een scherpe actie van de afgevaardigde James J. Delaney van de House of Representatives, de Amerikaanse Tweede Kamer) voor een onmiddellijk verbod van alle fluorider- ingsmaatregelen in de Verenigde Staten. Delaney geniet in Amerika vooral be kendheid door het naar hem genoemde Comité voor Milieubescherming. pka- m', BEVERWIJK. De predikant van de Hervormde wijkgemeente Grote Kerk, ds. J. Bezemer, die een beroep naar het Zeeuwse WestKapelle heeft aangeno men, gaat Beverwijk op 8 augustus ver laten. stichting zoals men die kent met twee huizen, een ziekenhuis en een verpleeg huis. Voor opname van verpleeghuispa tiënten wordt een volledig eigen opna- mebeleid gevoerd, los van dat van het ziekenhuis. Ook de op te nemen patiën ten zijn niet uitsluitend patiënten van het Zeeweg Ziekenhuis, maar komen van vele kanten. onze correspondent) dat zij als locatie als het ware midden in een wooncentrum staat. Men ziet er een duidelijke I functie-afbakening in de totale organisa- he is, in een combinatie ziekenhuis en I verpleeghuis in Stichtingsvorm zoals die nu bestaat. Als voordeel zijn er de I directe persoonlijke relaties van de lei- I ding in een verpleeghuis, met die van I het ziekenhuis. Dit geldt ook voor de met onder- Het congres in Zandvoort komt aan de vooravond van de behandeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp tot wijziging van de waterleidingwet met het oog op de fluoridering van het drinkwater. Het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne laat zich op het congres door enkele waarnemer» vertegenwoordigen. wordt en Umuiden. Kortom het gebied ten zuiden het Noordzeekanaal tot aan de ag: 1. 23.791; 22.569 VM-A oppel- VELSEN. De komende week krij gen de leden van de verschillende raadse- commisseies het druk. Maandagmiddag om vier uur is de vergadering van Algemene Zaken, dinsedagavond om half acht van Openbare Werken, woenesdag half acht van Volkshuisvesting en don derdag om dezelfde tijd van Onderwijs. Deze vergaderingen zijn alle vier open baar voor het publiek. BEVERWIJK. Een 26-jarige Bever- wijker is zaterdagavond bij een botsing op het kruispunt Van Riemsdijklaan - Heemskerkerweg - Hoogdorperweg ge wond geraakt. De man reed als passagier mee met een inwoner van Alkmaar, die van een manoeuvre van een medeweg gebruiker zo schrok dat hij een ver keersbord raakte en met zijn auto tegen een boom tot stilstand kwam. De voorbereidende activiteiten zijn reedse begonnen. Nadat de problemen van de terreinkeuze uit de weg waren geruimd kon men hiermee beginnen. Dit hebben meegewerkt. Verwacht wordt dat op zijn laatst medio 1978 het ver pleeghuis in gebruik zal worden geno men. In de periode van maart vorig jaar werden ter begeleiding van het ontwer pen en bouwen van het verpleeghuis de volgende commissies benoemd. Ten eer- sete een bouwcommissie. In deze commis sie hebben zitting naast twee of drie bestuursleden, twee of drie directieleden, architect en adviseurs. Daarnaast is er nog een zogenoemd „hometeam” in het leven geroepen. In dit home-team heb ben de architect, adviseurs, directie, diri- „Velserduin” op het Zeewegziekenhuis en gaerde” in Santpoort. Het nieuwe tehuis waarover de Stich ting Medisch Centrum Velsen gaat be- wen voor bied. Toen de agenten kwamen en probeer den het huis binnen te komen, nam de man de benen. Binnen trof men een enorme chaos aan in de huiskamer. Daar lag ook de nieuwe huisgenoot van de gescheiden vrouw, die door de ex-man met een eind hout was toegetakeld. Met een gebroken pols en een vlees wond aan het hoofd is deze man naar hét Zeeweg Ziekenhuis gebracht. De dader werd later in de nacht aangehouden in Wijk aan Zee. Hij is ingesloten. schikken bevat 100 bedden voor geeste lijk gestoorde bejaarden en 100 bedden voor somatisch zieken. Dat betekent een honderd percent uitbreiding voor 'de op name van geestelijk gestoorde bejaarden, zodat een belangrijk deel van deze pa tiënten niet meer elders in de omgeving of in andere delen van het land behoeft te worden ondergebracht en zij dus ook wat vaker bezoek kunnen krijgen. Het verzorgingsgebied voor de patiën ten die opgenomen zijn in een verpleeg tehuis is dusdanig groot, dat uitbreiding wel noodzakelijk is. Daarnaast is ook de i patiëntenruimte in de huidige voorzie- I ningen veel te klein. Er is onvoldoende i behandelingsruimte, bovendien zo schrijft dr. Westerweel, dirigerend ge neesheer van de verpleegtehuizen Vel- serduin en Kennemergaerde in „Het Zeeduiveltje”, uitgave van het Zeeweg ziekenhuis is een voorziening voor t aan- BAKKEVEEN. „Het is een gezond eigenbelang voor Nederland en zijn vis serij om in de EEG de aanpak te bevorderen die zal moeten leiden tot het vormen van een „communitaire” zee met een grens van 200 mijl langs de kusten van de kuststaten van de Europese Ge meenschap. Daarbinnen zou een gemeen schappelijk beleid moeten komen”. „Weliswaar staat er in dat geval geen verbetering voor Nederland te wachten wat betreft schol-, tong- en haring vangst (al zouden wij in die communi taire zee 97 percent van onze vis kunnen vangen), maar we zouden ook geen ver liezen lijden. Zonder zo’n EEG-oplossing staat ons land met lege handen”. Dit zei zaterdag in een rede drs. A. C- Freling van de Directie Visserij op de in de Volkshogeschool te Bakkeveen ye- Milieu Defensie wil ook een werk groep Landbouw oprichten, waarin per sonen verzameld worden, die milieube wust een middagje willen meehelpen op een boerderij. Men denkt daarbij bij voorbeeld aan het wieden van onkruid, dat anders bespoten zal moeten worden. De commisseie Algemene Zaken moet zich naast de eerdergenoemde onderwer pen ook nog buigen over een verbou wing van de kantine in de kelder van het stadhuis. De kantine wordt niet alleen als overblijfruimte gebruikt, maar ook voor jubileum- en afscheisbijeen- komsten en voor vergaderingen. Daarop is de ruimte echter niet berekend en met name seprekers zijn slecht verstaan baar, de werkzaamheden in de keuken zijn hinderlijk en het is niet mogelijk om de ruimte in tweeën te delen. Om nu de huidige ruimte geschikt te maken voor vergaderzaal en een geschikte kan- tineruimte wil de gemeente een houten vouwwand aanbrengen om de ruimte in twee minder grote delen te kinnen split sen. een toegangsdeur van de dan ont stane vergaderruimte naar de gang aan brengen, een geluidsdempend plafond met daarin luidseprekers aanbrengen en de keuken voorzien van een bar-achtige ombouw met krukken. De koseten voor de verbouwing worden geraamd op ruim 130.000. I kaal van de huishoudschool aan de P. J. Troelstraweg, waarover het Rijk uiter lijk 1 maart een beslisseing zal’ nemen. De commisseie Volkshuisvesting buigt zich over de aanleg van een personen- zoek-installatie in het W. F. Visserhuis. „Wet f ge- sief met kankeronderzoek heeft bezigge houden, deed zijn onderzoek naar de relatie van drinkwaterfluoridering en kankersterfte, in samenwerking met dokter John Yiamoyiannis, directielid van de National Health Federation. De beide geleerden ontdekten al spoedig dat in de gefluorideerde steden van Amerika vijfentwintig percent meer mensen aan kanker van het maagdarmstelsel, dc uri newegen, de vrouwelijke borst en de eierstokken stierven dan in ongefluori deerde steden. Omgerekend op de gehele gefluorideerde bevolking, zo berekenden zij, betekent dit in de Verenigde Staten 25.009 extra kankerdoden per jaar, elke twintig minuten één. bied van G.S. op de voet. Milieu Defen sie vindt het plan van GS om Hoogovens mogelijkheid te geven voor uitbreiding kortzichtig en een aantal leden van Milieu Defensie hebben zitting genomen in de inspraakgroepen, die op verschil lende plaatsen gevormd zijn. De kern groep zegt echter in deze werkwijze weinig heil te zien en men heeft daarom scon- n de voer- werd stad 1 uur zon- juiste j ook rekening gehouden met retest echtse aar in 1st de combinatie-mogelijkheden steunende dienseten, zoals de administra tieve, civiele, technische dienst enzo voort. Men zou kunnen zeggen dat op deze basis er een brederen professeionele ondersteuning mogelijk is. Gericht naar verwachtingen in de toekomst, is het gerechtvaardigd een verpleeghuis t houden Visserijdagen. Zijn inleiding was getiteld: Speculatie over de toekomst van de kleine zeevisserij. Onder deze categorie vallen bij ons rond 400 Noord- zeekotters waarvan alleen al 150 op Urk. Maar ze hebben thuishavens van Lau- wersoog tot Breskens. Zo’n kotter kost tegenwoordig al gauw drie miljoen gul den. Uit drie hoeken zag de inleider onze kere factoren voor deze vissers komen: de sterke stijging van de aardoliepro- dukten, de overbevissing, en de dit voor jaar te houden derde Zeerecht-Confern- tie in New York. Daar wort waar schijnlijk besloten tot het instellen van een 200-mijlszone plus een 12 mij Is ter- ritoritale zone. Deze zaak wordt nu aan gepakt door de EEG, die naarstig pro beert met een gemeenschappelijk stand punt te komen. Dat standpunt zal een goede kans hebben te worden aanvaard. tleent in Driehuis, ■r die uit te Het wind; geen nadelen, mits ia de in de :oppo- 6. 553 Zoals bekend komt het Tehuis „Vel- serduin” in de plaats van het paviljoen terrein van het van „Kennemer- luizen de patiënt maakt het vrij weinig uit of >4 pt. het een eigen setichting zou zijn of een Belangrijk is de nieuwe mogelijkheid welke zich straks over twee jaar dus voordoet om in het nieuwe verpleeg hui een dagbehandeling te creëren voor die patiënten, die woonachtig zijn in een bejaardenverzorgingstehuis, dan wel thuis wonen en toch hulp nodig hebben om ze in staat te stellen zo lang moge- Hjk zich zelfstandig te kunnen redden. Burk en Yiamoyannis hebben in hun studie twee groepen van tien steden betrokken. Toen die beiden niet gefluo rideerd waren, waren de cijfers van kankersterfte practisch identiek. Dat veranderde toen de eerste groep na 1950 gefluorideerd werd. „De gemiddelde kankersterfte begon direct en gestadig te stijgen boven de gemiddelde kanker sterfte van de niet-gefluorideerde groèp”, aldus de beide onderzoekers, die daarbij aantekenen dat het verschil tus sen de twee groepen reeds na twee jaar De commisseie Algemene Zaken gaat zich buigen over het standpunt van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, die liever de oude provincies met daar naast aparte gewesten ziet ontstaan in Nederland dan een nieuwe indeling van 26 kleine provincies. Ook de beantwoor ding van de nieuwjaarsrede van de bur gemeester aan de orde evenals een klacht van een inwoner van Driehuis over loselopende honden. verstaan Velsen, Driehuis, Santpoort van grense van Haarlem. Gelet op het bewo- nersaantal en mede met het oog op de tzorxunnhfin rfnn in lAnlrrin-t gerechtvaardigd een verpleeghuis te bouwen met een capaciteit van 200 be dden. de op te nemen patiënten zijn in vier categoriën onder te brengen. Ten eerste de langdurig zieken (chronisch zieken); ten tweede de patiënten die terminale zorg behoeven; ten derde tussenfase tus sen de klinische behandeling en de te rugkeer naar huis (over het algemeen de reactiveringsperiode) en vierde de pa tiënten die normaal verzorgd worden in de huiselijke sfeer door familie of an- derszinse. Maar doordat ook deze verzor gende mensen met vakantie gaan, zijn de patiënten tijdelijk aangewezen op op vang in een verpleegtehuis. Zo’n periode duurt meestal ongeveer zes weken. Het is onbekend, wat er straks zal gaan gebueren met „Kennemergaerde”, I dat op dit moment nog door de Stichting Medisch Centrum Velsen wordt gehuurd van de gemeente. Gezien vanuit het ziekenhuis is het mogelijk, dat Velser- I duin in een toekomstige behoefte zal kunnen voorzien. De Beverwijken moest met onder meer een hoofdwond naar het Rode Kruis Ziekenuis worden gevoerd. Na be handeling mocht hij weer naar huis. De zwaar beschadigde auto werd met een kraanwagen weggesleept. adde pleeghuis. Het verdient volgens de diri gerend geneesheer aanbeveling het ver pleeghuis los te bouwen van een zieken huis, omdat de eigen geaardheid van I verpleeghuispatiënten voor de medewer- f kers een eigen identiteit schept. Dat wil zeggen dat bij een volledige integratie van ziekenhuis en verpleeghuis op één terrein, dit belemmerend kan worden beïnvloed. Het is echter wel noodzake lijk dat een verpleeghuis op korte af stand van een ziekenhuis staat. Dit in verband met eventueel vervoer naar een ziekenhuis. Ook voor de familie is dit veel prettiger. Verder heeft een verpleeghuis ten op- zichte van een ziekenhuis nog een extra dimensie, aangezien met name voor die I mensen die langdurig verpleegd worden I het verpleeghuis naast verzorgingscen- j trum tevens wooncentrum is. De plaats 1.. waar nu het gebouw zal verrijzen, heeft bovendien het voordeel O u.: IJMOND. De Kerngroep IJmond van de Vereniging Milieu Defensie gaat dit jaar maandelijks een MD-bulletin uitgeven naast het maandblad van het hoofdbestuur. Het doel van het bulletin is de band tussen de leden van Milieu Defensie en de kerngroep te versterken en de leden actiever bij de zaken te betrekken. Middels een maandbulletin kan men bovendien tijdiger waarschu- gebeurtenissen op milieuge- Burk, die zich vijftig jaar lang inten- Dr. Westerweel verwacht dat er onge veer 200 mensen in het nieuwe verpleeg tehuis zullen gaan werken. Er is dan 1 het feit dat I een aantal functionarissen vanuit het I ziekenhuis mee gaat helpen in het ver en burgemeester van Velsen, die zeer goed ge, hoofd civiele dienset, hoofd technische hoofduitvoerder.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5