Industriebond NVV weer in Toezegging om ongerustheid weg te nemen coran Akzo een miljoen gulden aan prijzen Dr. T. Herrema AGRARISCHE WERKERS naar Nederland WILLEN DISPENSATIE Frankrijk wil Europees directorium Bonden wensen afremming van stijgende prijzen ns d Effectenverkeer kan straks ook giraal gebeuren dat geeft verlichting... het middel bij verkoudheid! Spaanse peseta met SLINKENDE BEVOLKING IN GROTE DELEN VAN EUROPA 11 percent gedaald Economie van Portugal zit in het slop Vorig jaar werd in de Lotto en de Toto ruim 100 miljoen gulden aan prijzen uitgekeerd. Voor7kwartjes kunt u zondag óók jtsg rijk worden. F I □ampo VRIJE INVOER VAN AARDAPPELEN VOLGENS PUBLIKATIE IN DAGBLAD „LE MONDE” FEBRUARI 1 O 197 6 DINSDAG ECONOMIE 15 n Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. e ^X XX Olga brengt Het Rijke Slapen nu fn totale harmonie. Voor mensen met oog voor schoonheid bedacht Olga iets geheel nieuws: de Harmony-look voor slaapkamers. Dat is: Olga’s beroemde springbox superbed - lits-jumeaux of tweepersoons met bij passende kussens, hoofdborden, sluimer- rollen, spreien en gordijnen. Dat moet u zien, voor u ook maar iets aan uw slaapkamer gaat vernieuwen. Zend dus uw naam en adres met daarbij ƒ1,- aan postzegels, in een als brief gefrankeerde envelop naar Olga en u ontvangt een uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina’s. Olga Postbus 16, Leiden. werd gisteren bekendgemaakt door het gezaghebbende Franse blad „Le Monde”. Het was vervat in een artikel over de „kritische houding” van Parijs tegenover het Europese rapport van de Belgische premier Tindemans. X XX XX X s X X X X PARIJS (DPA). Frankrijk wenst voor het Europa van de ne gen een directorium (bestuur) dat bestaat uit twee grote en een klein EEG-land. De samenstelling van het directorium is onderhevig aan een rouleringssysteem, zodat elk land op gezette tijden deelneemt aan bestuursactiviteit. Het plan, dat nog niet officieel is bevestigd, Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. D vakblad (ADVERTENTIE) MINISTER VAN DER STOEL (ADVERTENTIE) f (ADVERTENTIE) wn West-Duitsland heeft nu bijna 58 miljoen inwoners. Dit aantal zal vol gens d e tot 1990 lopende prognose van het statistisch bureau elk jaar met gemiddeld 200.000 afnemen. In de komende vijf jaar zal de bevolking zelfs ieder jaar met bijna een kwart miljoen achteruitgaan. ->pr De snel slinkende kinderbevolking is niet de enige zorg van de speelgoe- dindustrie in de Bondsrepubliek. Daar is de mislukking van de vijf a zes jaar geleden ondernomen campagne om nieuwe groei voor deze bedrijf stak te vinden door de ontsluiting van de nieuwe markten, te weten bij de volwassenen en de ouderen. Deze poging heeft nagenoeg geen seucces gehad: de volwassenen hebben ken nelijk wel wat anders aan het hoofd. Verder is er de neiging van de jeugd steeds eerder over te schakelen op ander „speelgoed”, namelijk grammo foonplaten, cassettebandjes en andere zaken, die de tieners na aan het hart zijn komen te liggen. Moeilijkheden voor de Europese beslis singsmacht zullen zich naar de mening van Parijs voordoen bij een uitbreiding van de EEG met nieuwe leden. De raad t de naar ARNHE M(ANP). Het bondsbestuur van de Industriebond NVV en de dertien vertegenwoordigers van deze bond in de centrale ondernemingsraad Akzo-Neder- land (Coran) hebben besloten het onder- nemingsraadswerk te hervatten. van in. commissie een duidelijker politiek ka rakter krijgt en dat ze met name via het Europese parlement in haar taak wordt bevestigd. Parijs ziet een betere toekom stige structuur van de gemeenschap in de versterking van de Europese raad en de EEGjrministerraad, niet echter in een verzwaring van de Europese commissie. De voorgestelde opschorting had te maken met de Enka-problematiek. Wan neer het moederconcern Akzo Internati onaal overleg op gang zou brengen en aan de Coran advies zdu vragen en informatie geven over de gevolgen van sanering voor de andere Akzo-onderde- len, zou de opschorting weer worden opgeheven. De ministers hebben zich voorts nog beziggehouden met een aantal technische aspecten over bijvoorbeeld de Noord- Zuid-Conferentie in Parijs, de komende Zeerecht Conferentie waar de uitbrei ding van de territoriale wateren lot de economische grens van 200 mijl ter sprake komt, de rechtstreekse verkiezin gen voor het Europees Parlement en energievraagstukken. Over geen van de ze kwesties werden beslissende uitspra ken bereikt. schatting honderd miljoen dollar (ge deeltelijk in marken) heeft moeten uit geven om een verdere koersstijging van de mark te voorkomen. In Frankfort verklaarden geldhandelaren dat voor de aankoop van marken zo ongeveer alle valuta’s werden aangeboden. Het pond sterling onderging opnieuw een flinke daling. De feitelijke devaluatie sinds de Britse valuta geheel op eigen houtje ging „zweven” bereikte daardoor de 30,3 percent, meer dan ooit tevoren. Het verlagen van de interventiekoer- sen van de peseta is een eerste maatre gel van de Spaanse regering om een eind te maken aan de economische moeilijkheden van het land. Jutn Migu el Villar Mir, vice-premier en minister van Financing heeft dit meegedeeld. Door de maatregel hoopt Spanje de export te bevorderen en het land voor toeristen aantrekkelijker te maken. ARNHEM. (ANP). Dr. T. Herrema, die vorig jaar in Ierland ruim een maand gegijzeld is geweest, komt bin nenkort terug in Nederland. Akzo heeft dr. Herrema, thans directeur van Feren- ka, benoemd tot directeur personeelsza ken van de vennootschap als opvolger van de heer B. W. van Mourik Broek man die op 1 juli aftreedt. Om zich op zijn nieuwe functie te kunnen voorbe reiden zal de heer Herrema binnenkort naar Nederland vertrekken. Voorlopig blijft hij lid van de Board of Directors van Ferenka in Limerick, aldus Akzo. Enkele coran-leden voelden zich na het opschortingsbesluit in een moeilijke situatie geplaatst. Na uitvoerig beraad ia nu besloten weer aan het werk te gaan. Het weer deelnemen aan het overleg binnen de coran wordt van groot belang geacht in verband met de ondememings- raadsverkiezingen van 1977, aldus desge vraagd de heer J. de Jong van de Industriebond NW. Volgens „Le Monde” stoort de Franse regering zich eraan dat volgens de voor stellen van Tindemans de Europese (Van onze redacteur in Brussel) Brussel. De EEG-ministers van Buitenlandse Zaken vinden dat zo spoedig mogelijk moet worden begonnen met de onderhandelingen om Griekenland te doen toetreden tot de Europese Gemeenschap. Aan die toetreding zullen geen politieke voorwaarden worden gesteld en deze „toezegging” is dan vooral bedoeld om in Athene grote politieke ongerustheid weg te nemen. Die was ontstaan na de uiterst terughouden de voorstellen van de Europese commissie over de wijze waarop Griekenland toegang tot het georganiseerd Europees gebeuren zal moeten worden verleend. De bondsraden zijn zeer bezorgd over de inkomstenvermindering waardoor veel werknemers volgens hen na 1 janu ari zijn getroffen. Ze stellen, dat er sprake is van een aantasting van de koopkracht van de zogenaamde „modale werknemer”, hetgeen in strijd is met het door de vakbeweging voor 1976 geëiste arbeidsvoorwaardenbeleid. Nadat vier Coran-leden van Akzo- Zout-Chemie het coranwerk hadden op geschort, besloten 350 kaderleden op 14 november vorig jaar dat de overige ne gen fractieleden hetzelfde moesten doen. De Industriebond NW is met dertien zetels in de 31 leden tellende Coran vertegenwoordigd. De Grieken zullen behalve een norma le overgangsfase geen extra „wachttijd” behoeven te duchten, maar intussen heeft geen der bewindslieden zich nu al willen vastleggen op een mogelijk tijd schema terwijl ook naar het schijnt sommige landen zelfs zeer duidelijk voor „langzame” stappen voorwaarts hebben gepleit, aangezien de Griekse economi sche positie zo zwak is dtt de EEG aan een Grieks lidmaatschap veel geld’Jen grondslag zal moeten leggen. De beloften van de Europees ministers bleven dan ook vaag: „Zo snel moge lijk”, „op zo kort mogelijke termijn.” Intussen1 denken de Grieken aan vijf jaar en de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel sprak aarzelend over een onderhandelingsman- daat dat over zes maanden moet vast staan. Maar alle besprekingen moeten dan uiteraard nog beginnen. Omttrent Spanje hebben de bewinds- DEN HAAG (ANP). Omdat het tradionele stelsel van bewaring en leve ring van effecten een aantal,, bezwaren heeft wil de regering de mogelijkheid van giraal effectenverkeer openen. Vandaar dat maandag een daartoe strekekend wetsontwerp bij de Tweede Kamer is ingediend. In de memorie van toelichting delen de ministers van Justi tie en van Financiën mee dat in een giraal stelsel het effectenverkeer plaats vindt door middel van boekingen en dat de stukken niet telkens per nummer verantwoord hoeven te worden omdat ze in collectieve depots worden onderge bracht. Daardoor kunnen de werkzaam heden sterk gerationaliseerd worden. Het girale stelsel werkt op basis van een centrale bewaring van effecten. Het ontwerp voorziet in de instelling van een centraal instituut, dat is een als zodanig door de minister van financiën aan te wijzen rechtspersoon. Dil insti tuut verzorgt het effecten-giroverkeer ten behoeve van de aangesloten instel lingen, zoals banken en commissionairs in effecten. Volgens de bedoeling van het ontwerp zal het effectengirostelsel straks de alge mene regel zijn. Maar deelneming aan het giraal effectenverkeer moet gebeu ren op basis van vrijwilligheid. Evenals in andere landen met een dergelijk s el sel blijven andere systemen van bewa ring en levering van effecten mogelijk. Zo'n stelsel bestaat al onder meer in West-Duitsland, Frankrij,België en Zwit serland. positief zal reageren op het verzoek om dispensatie van de loonstop. Uit vele klachten blijkt, aldus de heer Kuiper, dat de nieuwe bedragen voor de loonbelasting, Hetzelfde s het geval met de sociale premies. De verhoging hiervan leidt ook tot een relatieve verslechtering van het nettoloon van de modale werk nemer”, aldus de heer Kuiper. De druk van de belastingen en de sociale premies tezamen hebben - aldus de voedingsbond - zo’n groot deel van de prijscompensatie per 1 januari ’76 ópge- slokt. Een verdergaande aantasting van die koopkracht door de aanhoudende prijsstijgingen moet worden tegenge gaan. UTRECHT (ANP). Het zou een grove rechtsongelijkheid betekenen als de,, werknemers in de agrarische sector (ondanks de algemeen geldende loon stop) niet in aanmerking komen voor loonsverhogingen. Het loonniveau van die categorie werknemers is in verhou ding tot het gemiddeld loonniveau in Nederland namelijk nog steeds erg laag. Aldus voorzitter J. Kuiper van de Voedingsbond NVV, gisteren tijdens de bondsraad in Utrecht. De voorzitter ver wacht overigens wel dat de regering UTRECHT (ANP). —De bondsraden van de bouwbonden van NVV en NKV hebben het bestuur van de federatie bouw- en houtbonden gisteren opgedra. ‘gen, te bevorderen dat de regering paal en perk stelt aan de verhoging van bepaalde overheidstarieven en aan de „speculatieve prijsopdrijving” van de on dernemers en handelaren. Als voorbeeld noemen ze de aardappelprijzen. 'Dampo, een produkt van Mijnhard!, dus uitsluitend bij apotheker en drogist Voor de speelgoedindustrie is de daling van het geboortecijfer een zorgwekkende zaak, omdat te ver wachten is, dat het aantal kinderen, waarvoor speelgoed wordt gekocht, al binnen enige jaren aanzienlijk zal verminderen. BRUSSEL (ANP). —De Europese mi nisterraad heeft gisteren in Brussel de heffing van 15 percent op zogeheten primeur-aardappelen tot 28 maart ge schorst. Eerder al werden de douane rechten op gewone aardappelen tijdelijk opgeheven. Die bedroegen 18 percent. Italië tekende enkele weken geleden bezwaar aan tegen de afschaffing van de douanerechten op primeur-aardappelen, omdat het de sterke concurrentie vrees de van andere landen rond de Middel landse Zee en in Noord-Afrika. Italië heeft uiteindelijk toch toegegeven, om dat de douanerechten waarschijnlijk weer zullen worden ingevoerd voordat de grote toevloed van nieuwe aardappe len goed op gang komt. Ze vinden dat de prijsstijging van een aantal eerste levensbehoeften een nog verdere aantasting van de koopkracht tot gevolg heeft. De bondsraden hebben er bij het bestuur van federatie bouw en houtbonden met klem op aangedron gen, binnen de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) „te ijveren voor handhaving van de uitgangspunten, zoals neergelegd in de nota „Arbeidsvoorwaar- zou dan steeds minder geschikt zijn beslissingen te nemen. „Le Monde” herinnert eraan dat De Gaulle op 4 februari 1969 in Londen, tijdens een gesprek over een Britse toe treding tot de EEG, had voorgesteld tot een directorium te komen van vier lan den, te weten Frankrijk, de Duitse Bondsrepubliek, Itali ëen Groot-Brittan- nië. Het destijds toevallig in de open baarheid gekomen voorstel veroorzaakte een schandaal en stuitte op heftig verzet van de kleine EEG-landen. Het nieuwe Franse plan zou daarom wezenlijk ver schillen van het vroegere voorstel. In het door Parijs voorziene directorium moeten de werkwijze en het roulerings- systeem elk EEG-land de mogelijkheid bieden zijn inzichten tot gelding te bren- gen.„De roulering zou niet automatisch zijn en de grote landen zouden niet onvermijdelijk leden met onveranderlijk recht zijn.” Frankrijk wil via een derge lijk directorium het gevaar voorkomen van een verlamming van een te talrijke gemeenschap. „Le Monde” beklemtoont dat het rap- port-Tindemans op hoog Frans niveau een koele ontvangst heeft gekregen. De regering heeft echter met opzet gezwe gen en wil zich pas in het openbaar uiten als ze met de EEG-partners heeft gesproken tijdens de volgende Europese raad op 1 en 2 april in Luxemburg. De voornaamste kritiek is dat het rapport een duidelijke richtlijn ontbeert. lieden vastgesteld dat van praten over een lidmaatschap voorlopig nog geen sprake kan zijn. Minister Van der Stoel zegt dat dit met name niet kan zolang niet van een werkelijke democratie in Spanje kan worden gesproken. Wel mo gen de onderhandelingen worden hero pend over een nieuwe handelso vereen- komst, besprekingen die ter gelegenheid van ,de terechtstelling van een aantal verzetsstrijders in oktober werden be vroren. Nederland is de voornaamste afne mer van Duits speelgoed. In 1974 is voor ruim 83 miljoen gulden aan speelgoed uit West-Duitsland inge voerd. Dit was ongeveer 20 percent van de gehele Duitse speelgoeduit- voer, die 415 miljoen mark beliep. unguentum vapor um Geen politieke voorwaarden aan Grieken voor toetreding EEG NEURENBERG (ANP). In ver scheidene landen van Europa is de bevolking bezig te selinken of zal zij in de komende jaren beginnen achte ruit te gaan, doordat er meer mensen sterven dan er geboren worden. In een speciale beurseditie van het in ternationale vakblad „Spielzeug- markt” worden ter gelegenheid van de jaarlijkse speelgoedbeurs in Neu renberg, die deze week is geopend, de nieuwste bevolingsprognoses van het Westduitse bureau voor de statistiek gebubliceerd en vergeleken met die van andere Europese landen. LISSABO N (Reuter). —Het is voor Portugal noodzakelijk dat het in de toekomst nauwere betrekkingen aan knoopt met de Europese Economische Gemeenschap; op het ogenblik is de economische toestand van het land ech ter zo slecht dat het lidmaatschap van de EEG omogelijk kan worden aange vraagd. De Portugese functionaris dr. Vasco Vieira de Almeida, belast met de leiding van de onderhandelingen met de gemeenschap, heeft dit gisteren verkl aard tegenover de pers. AMSTERDA M(ANP, Reuter). Het besluit van Spanje om zijn peseta te laten „zweven”, dat wil zeggen de koers op de wisselmarkten te laten bepalen door vraag en aanbod, heeft gisteren voor onrust op de wisselmarkten in West-Europa gezorgd. Er ontstond voor al veel vraag naar Westduitse marken en er gingen geruchten dat er nog meer veranderingen van wisselkoeren op komst zouden zijn. Het gecontroleerde „zweven” van de peseta houdt een feitelijke koersdaling de Spaanse valuta van elf percent De grootste zorgen baren de sterk stijgende arbeidskosten van de Duitse industrie. Bij gelegenheid van deze beurs heeft één van de Duitse speel- goedindustriëlen, ing. Ernst A. Bettag, eigenaar van de Big-speelgoedfabriek in Furth (jaaromzet ruim 40 miljoen mark) gezegd te overwegen in Ameri ka te gaan produceren. Hij raadde zijn collega-fabrikanten aan hetzelfde te doen. De arbeiders werken daar vijftig dagen meer per jaar en kosten maar ongeveer 100 mark per jaar meer, zei hij. De Spaanse centrale bank zal ingrij pen als de koers buiten de marge van 66,54 tot 66,60 per dollar dreigt te gaan. Italië besloot een paar weken geleden tot een soortgelijke maatregel. Het staakte de steun aan de lire en sloot de wisselmarkt in Rome zodat geen officië le handel in lires meer mogelijk was. Bij niet-officilëe transacties is de lire sindsdien al 12,25 percent goedkoper ge worden. Door de forse koersstijging van de mark ten opzichte van de Franse en de Belgische frank en meer valuta’s die gezamenlijk „zweven” ten opzichte van andere valuta’s (lees: de dollar) ontston den uiteraard ook weer geruchten over een officiële waardeverhoging van de Westduitse munt en dat droeg niet be paald tot de rust in de geldhandel bij. Tegen het einde van de dag kreeg de handel een wat kalmer verloop nadat de Westduitse regering door middel van een officiële verklaring had laten weten niet over' een revaluatie te denken. Uit Parijs werd vernomen dat Franse centrale bank maandag i en cas de rhumes

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15