Deze maand nog besluit oversnorfiets’ Van Agt wil misdrijven P; w to Reusachtiqe bom Bezetting havo Eindhoven hun ruzie voorlopig bij nog voortgezet S( Utrechtse Migrantenraad vraagt regeringsonderzoek naar Amicale MAROKKAANSE VRIENDENCLUB’ ZOU GASTARBEIDERS ONDER DRUK ZETTEN Rabin en Peres leggen □ooEnfc dit schikken’ bij liii 0 is DIRECTEUR WERELDNATUURFONDS FRITZ WOLLMAR: Tegenstellingen blijven echter bestaan ■H DI] 2 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 6 1 O FEBRUARI DINSDAG 1 n Olienoten Geheim Besancon Verdronken Japan Enquête Strauss Brand Opgeheven Zuid-Afrika (V Ontslagen Kalkar Huisdieren (1) Huisdieren (2) Staatsloterij „Sissy-slot” 48^- es (Vervolg van pag. 1) aldus WEERRAPPORTEN 2 1. 15 Amicale-verenigingen in Nederland 4 1 20 EINDHOVEN (ANP). De bezetting van het gebouw waarin de Havotop van de Katholieke Pedagogische Academie in Eindhoven is gehuisvest, gaat door. Tij dens een gesprek met vertegenwoordi gers van het ministerie van Onderwijs heeft een delegatie van het schoolbe stuur, directie, leraren en leerlingen gis teren te horen gekregen, dat nieuwbouw niet mogelijk is voor 1979. Opklaringen, maar vooral later regen, Middagtemperaturen ongeveer 7 graden. Aantal uren zon: 0 tot 4, minimum tempera turen: omstreeks 4 graden; maximum tempe raturen: omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 percent; kans op een geheel droog etmaal: 30 percent. regen regen regen regen 14 15 2 2 2 2 3 1 2 2 3 2 3 5 8 7 0 0 2 0 0 0 3 0 velden 1 scheurden Bovendien De Marokkaan Driss nam het Hamzah Zeid kwalijk dat hij geen contact had gezocht met de Marokkanen in de Mi grantenraad. „Bovendien weet ik nog veel eer over deze organisatie en dat had ook nu naar voren'kunnen komen”. Na sterke aandrang zei hij dat niet de )van onze redacteur in Jeruzalem, Jaap van Wesel) GS van Friesland hebben besloten het vaarverbod voor de Friese kanalen en meren op te heffen in verband met de aanhoudende dooi. De directeur van de Recreatiestichting Texel is ontslagen na te hebben toegege ven sinds 1972 ongeveer dertigduizend gulden te hebben verduisterd. De politie van Stadskanaal heeft een inwoner van die plaats geverbaliseerd wegens het laten verhongeren van twee honden. De man had de dieren in de kelder opgesloten en gaf ze geen voedsel, waardoor ze zijn gestorven. Mt een proc haar zij z Oc klaa: men zei derg De Atwi De mach gevet verkl duize door tuige bliks' Units Mil zijn van 1 schiji een 1 zodoi troep J( de c zete^ besli deel hoof Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanboel Las Pajmas New York Tel Aviv Tunis 11 4 12 1 10 5 3 3 7 5 4 2 5 7 8 3 6 5 0 1 0 6 0 7 0 9 2 1 0 S2! Ame Heai rechi zij ii bank tisch toegi deed De Beng lijk bewc veria Loea wzw NNO w.stil Z zw zzw zw w.stil z NW z -4 3 De gendi nen, „min de U geste serve Russi vlieg -3 7 0 6 13 2 0 4 2 2 1 0.5 0.3 6 3 1 2 1 5 -0 3 3 2 1 -8 -0 -6 0 7 -5 15 Ek bonc ginn pres Port dat i huid M. er i com: gelij min; twei ene herv lopi; de c Zenl toen dest Aan zijn Lop, in d min; ting. O1 met toek nieu (Mo luit. D< staa mar Volgens een bericht van het persbu reau Reuter dat in de Washington Post werd gepubliceerd, zijn er „beschikbare documenten van de luchtvaartfabriek waarin de prins wordt genoemd als de ontvanger” van de ongeveer 4 miljoen gulden die door Lockheed werd betaald. DEN HAAG (ANP). De minis terraad zal voor het einde van deze maand het verlossende woord spre ken over het al dan niet verschijnen van de zogenaamde snorfietse op de Nederlandse wegen. L tugi ten de ris-; alisi rent star trek gen De op c offen de di (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De Utrechtse Migran tenraad heeft gisteravond met tien stem men voor, één tegen en één blanco in een motie de activiteiten van de Marok kaanse vereniging Amicale scherp afge keurd. Ook besloot de Migrantenraad een college waarin in Utrecht wonende buitenlandse werknemers vertegenwoor digd zijn een brief aan de Nederland se regering te sturen, met het verzoek een onderzoek in te stellen naar de activiteiten van de Marokkaanse ambas sade en het consulaat in de vereniging Amicale. Amicale, een vereniging die sinds twee jaar in Nederland actief is, wordt ervan beschuldig de Marokkaanse gastarbeiders in Nederland onder druk te zettn en hen te intimideren. De Marokkaanse regering financiert de verenging en gebruikt haar Washington post artikelen over de rela. ties tussen prins Bernhard en Lockheed en over de regeringsverklaring van pre mier Joop den Uyl. De New York Times wijdde een uitgebreid artikel aan de loopbaan van de prins. Daarin wordt een Nederlands parlementslid geciteerd: „Hij is de enige hoge functionaris voor wie het zin zou hebben om een vliegtuig aan te bieden” (zoals reeds gemeld was Lockheed eerst van plan de prins een Lockheed Jet-Star te geven, maar zag daarvan af omdat het moeilijkheden zou opleveren bij de schriftelijke vastlegging van de eigendomsoverdracht). onbew. onbew. bew. mist regen geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. onbew. mist regen regen regen regen geh. bew. Luchth. R’dam In Nederland komen de activiteiten van Amicale op verschillende manieren aan het licht. Zo worden Marokkanen verplicht pasjes van de vereniging Ami cale te kopen voor 25 gulden. Als zij die niet hebben, kunnen zij moeilijkheden krijgen op de ambassade en bij de Marokkaanse grens. In 1973 Werd een Marokkaan tot 30 jaar gevangenisstraf veroordeeld odat hij lid was van een Nederlandse vakbond. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft al eerder onbew. onbew. Luxemburg geh. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. onbew. regenbui regen zw. bew. Twee Belgen zin het afgelopen wee keinde om het leven gekomen, toen de oude houten treiter waarmee ze de ha ven van Oostende uitvoeren om te gaan vissen, werd aangevaren door een tank schip en binnen enkele seconden zonk. De overige opvarenden, 23 man, konden tidig uit het water worden gehaald. zzw zw zzw zzo zw zw zzw zzw zzw zzw zelf de boosdoeners zijn. „De mensen die er lid van zijn zijn doodgewoon arbei ders die het verschil tussen democratie en fascisme niet weten. Maar zij krijgen opdracht van de ambassade en het con sulaat en die slikken zij vopr zoete koek. Niet de mensen zijn de boosdoeners maar de vertegenwoordiging van de Ma rokkaanse regering in Nederland’’. Driss wees er verder op dat de voor naamste taak van de Migrantenraad was de mensen aan de basis te waarschuwen tegen de activiteiten van Amicale. „Een motie aannemen alleen is niet voldoen de”. Om deze problemen te ondervangen gaat de Migrantenraad nu bekijken of er een commissie kan worden ingesteld die zich bezig gaat houden met de activitei ten van Amicale. Als de commissie er komt, zal zij ook op zoek gaan naar concrete klachten over het optreden van Amicale. Een grote brand heeft gistermiddag een groot deel van een rotanmeubelfa briek in Noordwolde in de as gelegd. Opslag, voorraden en materialen moeten als verloren worden beschouwd. De schade loopt in de miloenen. De vraag naar staatsloten van de ubi- leumloteri, waarvan de trekking mor gen begint, is ongekend groot. Er zin tot de dag van gisteren reeds 26 series verkocht. Ook vandaag en morgen kun nen er nog loten gekocht worden. Woensdagavond 18 februari worden ti- dens de finale van het nationale song festival de extra prizen getrokken, waaronder de extra hoofdpris van een half miloen. De ruzie is voorlopig bijgelegd, maar de tegenstellingen zijn blijven bestaan. Een ieder is het er over eens dat het politiek buitengewoon onverstandig is geweest om juist in Washington woor den van kritiek te uiten op het verlang lijstje van Israels wapenaankopen. Israë lische functionarissen vergoelijken dat Rabin erg moe was, bovendien gespan nen. Wat ze er niet bij zeggen, maar wat wel belangrijk is, is dat Rabin een slokje op had, en daarom wat loslippiger was dan gewoonlijk. 0.6 o o o 1 0.2 o 3 o o o Doordat de beschuldigingen die de 55- jarige Ernest F. Hauser aan het adres van prins Bernhard uitte wellicht niet geheel uit de duim zijn gezogen, wordt het verhaal van Hauser dat Lockheed in de zestiger jaren steekpenningen ter waarde van minstens 10 miljoen dollar aah de Christelijke Sociale Unie (CSU) Inmiddels heeft gisteren ook het Co lombiaanse ministerie van justitie een speciale officier van justitie aangewezen die een onderzoek moet instellen of er tussen 1968 en 1972 door Lockheed steekpenningen zijn betaald aan hoge Columbiaanse militairen, zoals wordt ge weerd. Over de omkopingen door Lockheed in Japan meldt het Britse blad The Times, dat de bedragen die naar verscheidene hoge functionarissen werden overge maakt, werden verdoezeld met behulp van codes en valse ontvangstbewijzen. Zo tekende b.v. een agent van Lockheed daar een ontvangstbewijs voor „100 olie noten”. Lockheed-topman Kotchian gaf vrijdag voor de senaatscommissie die de Lockheedaffaire behandelt tóe, dat het hier in feite ging om de betaling van 100 miloen yen aan een regeringsambte naar. De zaak heeft grote schade aangericht, omdat 'het doel van de reis van Rabin onder meer was het Amerikaanse con gres ervan te overtuigen dat Israels wensen op het gebied van wapens niet overdreven zijn, zoals de oud-directeur van de CIA. Colby, uitvoerig heeft be toogd. Naar aanleiding van die kritiek heeft Israel de oorspronkelijke wapen- lijst herzien en een verbeterde versie aan het Pentagon voorgelegd, zoals Ra bin al eerder had verklaard. Er heerst ook binnen de grootste rege ringspartij, de Arbeiderspartij, grote on tevredenheid over de manier waarop Rabin de zaken behartigt. Maar besloten is om voor het moment een crisis te vermijden en de discussie uit te stellen tot de zomer, wanneer het partijcongres zal worden gehouden. Het is de bedoeling om in het najaar, ongeveer samen met de Amerikaanse presidentsverkiezingen, ook in Israel al gemene vervroegde verkiezingen te hou den, om de regering in staat te stellen met Jordanië over de toekomst van de westoever te onderhandelen. De huidige' regering heeft zich bij de kabinetsformatie verplicht verkiezingen uit te schrijven voordat beslissingen over de toekomst van de westelijke Jordaanoever zullen worden genomen. De stichting Amivedi heeft in 1975 9800 meldingen gekregen van mensen, die hun huisdier kwit waren en 11.500 van mensen, die een huisdier hadden gevonden. In vergeliking met vorige aren betekent dit, dat er meer huisdie ren zin weggelopen. Amivedi schat, dat er aarliks in Nederland zo’n 20.000 huisdieren zoek raken. prins jaren zestig de toenmalige minister van Defen sie heeft geadviseerd over materieelaan- kopen bij Defensie. Prins Bernhard is inspecteur-generaal van de krijgsmacht en hij staat rechtstreeks onder de minis ter van Defensie. Zijn taak wordt in de instellingsbeschikking omschreven als „de minister gevraagd en ongevraagd van advies dienen ten aanzien van alle vraagstukken, die de krijgsmacht betref fen”. De prins is in de uitvoering van zijn taak gemachtigd alle staven, onderdelen, eenheden, schepen, vliegtuigen en inrich tingen van de drie krijgsmachtdelen te bezoeken. Hij houdt zich regelmatig be zig met organisatie en geoefendheid van de krijgsmacht. Ook is hij bevoegd per soneel van de krijgsmacht bij zich te ontbieden, zo staat in de beschikking. Bi de Tweede Kamer is een wetsont werp van minister Lubbers van Econo mische Zaken ingediend, dat het Kalkar- fonds moet omvormen tot een zgn. ener- giefonds. Het energiefonds is aanmerke- lik algemener van opzet dan het Kal- karfonds en past als zodanig beter in het nieuwe beleid, zoals dat in de energieno- ta is geformuleerd. In dat nieuwe beleid wordt ruime aandacht besteed aan stu- die, onderzoek en ontwikkelingswerk om de verscheidenheid van het aanbod van energie te vergroten. Prins Bernhard heeft tienduizend dollar gestort in het Wereldnatuur- fonds, aldus een verklaring van de directeur van deze organisatie, Fritz Wollmar, tegenover de pers. De Britse minister voor Noord-Ierland, Rees, staan enkele pikante vraages te wachten. Het sexblad Penthouse meldde namelik onlangs, dat de Britse geheime dienst in twee bordelen in de Noordierse hoofdstad verborgen camera’s en micro foons heeft opgesteld. Op die manier zou de geheime dienst inlichtingen krigen over het werk van de IRA. Labour heeft aangekondigd Rees over deze kwestie te zullen interpelleren. Dit heeft gisteravond minister Wes- terterp van Verkeer en Waterstaat voor de televisie meegedeeld, dit on danks de bezwaren die reedse onder meer door de KNAC tegen dit vehi kel te berde zijn gebracht. De suggestie van de voorzitter van de D’66-Tweede-Kamerfractie, dr. J. Ter- louw, om een parlementaire enquête in te stellen, vindt mr. K. G. de Vries (PvdA), tot voor kort lid van de vaste kamercommissie van justitie, „niet erg gelukkig”. Zo’n onderzoek richt zich na melijk op omstandigheden of op beleids zaken. Het is ongebruikelijk, dat een parlementaire enquête zich bezighoudt met gedragingen van personen. Wel zou dit onderzoek de hele geschiedenis van de aankoop van Lockheed-vliegtuigen kunnen betreffen, maar deze historie staat nu niet centraal. Hamvraag is thans: is er wel of niet omgekocht? Getuigenissen tegenover een parlemen taire enquêtecommissie gedaan, kunnen niet in een justitiële zaak worden ge bruikt. Voor de tweede achtereenvolgende dag brachten de New York Times en de De mogelijkheid bestaat dat Bernhard in het begin van de JERUZALEM. De ruzie tussen pre mier Rabin en minister van defensie Peres is voorlopig bijgelegd- Premier Rabin had tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten tegenover journalisten het ministerie van defensie beschuldigd van overdreven eisen op het gebied van wapenaankopen in Amerika. Op een zit ting van het kabinet heeft Rabin voor deze uitlatingen zijn verontschuldigingen aangeboden. Tijdens een debat in de Knesset heeft hij gisteren herhaald dat het „uiteraard niet zijn bedoeling is geweest de minister van defensie te beschuldigen”. om de Marokkaanse gastarbeiders in verschillende Europese landen te contro leren. pe regering van koning Hassan, die in eigen land politieke partijen en vrije vakbonden verboden heeft, is voor al bang dat de Marokkaanse arbeiders in het buitenland met andere situaties wor den geconfronteerd en zich te weer gaan stellen tegen het regime in eigen land. Den HAAG (ANP). Minister Van Agt (Justitie) is voorstander van verrui ming van de transactiemogelijkheid (af koop) bij misdrijven. Hij heeft de Twee de Kamer meegedeeld dat in een bin nenkort in te dienen wetsontwerp een voorstel tot verruiming van die transac tiemogelijkheid zal worden opgenomen. geh. bew. geh. bew. mist h. bew. h. bew. 1. bew. onbew. regen zw. bew. De studentenvereniging SRVU aan de Vrie Universiteit te Amsterdam heeft gezegd tegen het bezoek te zin dat een delegatie van de VU in maart zal bren gen aan de universiteit van Potchef- stroom in Zuid-Afrika. Volgens de SRVU blift de universiteit van Potchef- stroom het regeringsbeleid van Vorster en daarmee de rassenpolitiek steunen. Voor het College van Bestuur van de VU was dat twee aar geleden aanlei ding de bestaande banden met Potchef- stroom te verbreken. van Franz Josef Strauss zijn toegestopt, geloofwaardiger. Hauser, die zijn verklaringen onder ede voor de speciale Senaatscommissie heeft afgelegd, en die in een interview voor de estduiWtse televisie zei die te willen hethalen voor een Westduitse commissie van onderzoek, wist aan de hand van documenten duidelijk te ma ken dat hij, dank zij Franz Josef Strauss, die toen minister van defensie was, employé werd van het Duitse ver koopbureau van Lockheed in Koblenz. In die jaren bestond een goede ver standhouding tussen beide mannen, en Strauss wilde een vertrouwenspersoon op het bureau gestationeerd zien. Lock heed kreeg in 1959 van het ministerie van defensie in Bonn de opdracht voor de bouw van 700 Starfighters. Het ver drag redde het concern van een dreigend faillissement, maar het betekende voor de Bondsrepubliek een rampzalige aan koop. Tot heden zijn 188 van deze Star- fighters neergestort, en kwamen 8? pilo ten om het leven. Hauser beweert nu dat Strauss een deel van de provisie die deze transactie opleverde, in de kas van zijn partij wilde ?ien vloeien. Lockheed zou hebben toegestemd. Via een bankrelatie van Strauss, het bankhuis Merck Finck en Co in München, zou op deze wijze 10 miljoen dollar in de kas van de CSU zijn beland. De partij ontkent dit. Ook Strauss zegt van deze transactie niets af te weten. Hauser zegt persoonlijk geld te hebben overhandigd aan de toenmalige kolonel Günther Rail, die chef was van de planningscommissie voor de aankoop van de Starfighters en het Westduitse ministerie van defensie. Rail moest on langs aftreden, nadat hij na dat aan vankelijk te hebben ontkend in het geheim een bezoek aan Zuid-Afrika had gebracht. Hij was West-Duitslands hoog ste NAVO-officier. in een verslag aan de Tweede Kamer meegedeeld dat er van de kant van Amicale intimidatie wordt gepleegd. De indiener van de motie in de Utrechtse Migrantenraad, de Jordaniër Hamzah Zeid, zei dat een van de belan grijkste taken van de Migrantenraad is de bewustwording onder de buitenlan ders te vergroten. „Amicale wil die juist tegengaan”. Bovendien is „Amicale een fascistische organisatie, de Migranten raad is democratisch en strijdt tegen welke vorm van fascisme dan ook”. „Prins Bernhard stortte bij mijn In Washington is een Japanse delega tie aangekomen om te proberen van de subcommissie van de senaat, die een onderzoek instelt naar de Lockheed-af- faire, inlichtingen te verkrijgen over steekpenningen, die deze onderneming zou hebben betaald aan hoge regerings- functioanrissen in Japan. In kringen van de subcommissie is gisteren verklaard dat mogelijk een nieuwe serie hoorzit tingen zal plaatsvinden om inzicht te verschaffen in zaken die Lockheed met West-Duitsland heeft gedaan. De in München gevestigde club die de nagedachtenis aan de Beierse „sprookes- koning” Lodewik de Tweede levend wil houden, heeft er bi de regering van de deelstaat Beieren op aangedrongen het z^n. „Sissy-slot” Possenhofen aan het Meer van Starnberg aan te kopen. Er zin nu plannen om van dit kasteel een hotel te maken. De club zou er een museum met tentoonstellingsruimte van willen maken. Koning Lodewik (1845- 1886) werd vooral bekend door de fan tastische kastelen die hi liet bouwen. Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Luulxi.il. Twente Vlissingen Zd. Limburg motregen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen 5 2 niet ontvangen w.stil W ZW w.stil W NW ZW NNW Z ZZW o Volgens Hauser had hij een boeket rozen en een couvert met geld aan de luchtmachtofficier overhandigd. Zowel Rail als Strauss proberen thans Hauser als een onbetrouwbare fantast af te stempelen. dollar zou hebben ontvangen. Bevesti ging hiervan was niet te krijgen, aange zien de onderzoeksubcommissie van Church tot 17 februari met reces is. Besancon woont in Los Angeles en hij doet zaken via Liechtenstein. weten slechts 10.000 dollar” De regering van Turkijke zal een onderzoek instellen naar aanleiding van berichten in Turkse kranten dat Turkse regeringfunctionarissen steekpenningen hebben aangenomen van Lockheed. Turkse kranten hebben gemeld dat het geld aan.de functionarissen was gegeven toen Lockheed in 1974 oorlogsvliegtuigen aan de Turkse luchtmacht leverde. De snorfiets wordt door een elek tromotor aangedreven, is dus milieu vriendelijk en bovendien „ongelofe lijk stil”. Achterop bij de bagagedra ger zit het elektromotortje, dat met een riem het achterwiel aandrijft. Ter hoogte van de trappers zijn twee accu’s gemonteerd, die geregeld door de berijders zelf via een gelijkrichter kunnen worden opgeladen. De senor- fiets, die een actieradiuse heeft van 40 kilometer, kan niet sneller rijden dan 20 kilometer per uur en daarom is een valhelm niet verplicht. Mocht het verlossende woord van de regering bevestigend zijn, dan is, aldus de minister, het woord aan de fabrikanten, die inmiddels al voorbe reidingen hebben getroffen om de snorfiets op de weg te brengen. De minister denkt dat het dan nog een kwestie van een paar maanden zal zijn. M 1 C De oud-KLM-directeur zou door Lockheed zijn ingeschakeld in een perio de dat de KLM nog met Lockheed- Constallatipn-toestellen vloog. Besancon, 'degene zijn geweest die van de Lockheed-Iuchtvaartfabrieken 25.000 In blnn»»v «n x buitenland Jé 7 11 3 13 18 11 2 7 -2 7 11 niet ontvangen z VER O z N N WNW WZW ZW WOENSDAG 11 FEBRUARI 1976 Zon- en maanstanden Zon op 8.05 uur onder 17.45 uur Maan op 13.15 uur onder 4.39 uur Waterstanden Ijmuiden Hoogwater 11.59 ur en uur Laagwater 7.16 uur en 20.04 uur nings uit de plaats Schijf in West-Bra- bant Werd tot zijn middel onder het neerstortend puin bedolven. Hij werd ernstig gewond. In een straal van enke le tientallen meters in de omstrek sneu- ruiten en gevels, werden drie geparkeerde en één voorbijrijdende auto door rondvlie gende steenbrokken beschadigd. De totale schade is nog niet bekend, maar vol gens een voorlopige schatting van de po litie loopt deze in de honderdduizenden guldens. Op de foto is duidelijk te zien dat er van het huis van mw. Van den Berg niet Wel meer over is dan een ruï ne. Een half uur nadat een dragline een gasleiding stuktrk is het met gas volgelo pen huis van de 65- jarige mw. Van den Berg in Oudenbosch als een reusachtige bom ontploft. De be woonster kwam met de schrik vrij. De toevallig naast de woning staande grondwerker P. Ko- Volgens goed ingelichte kringen in Washington zou de gepensioneerde KLM-directeur voor materieel, ir. Frits 500 T. DE G. PAG 2 PRINS Volgens Wollmar put het fonds zijn financiële middelen onder andere uit de bijdragen van het „comtié van 1001”, bestaande uit prins Bernhard en duizend anderen, die zich verbonden hebbenelk tienduizend dollar in de kas te storten. „Prins Bernhard heeft zelf het voorbeeld gegeven door tienduizend dollar te schenken. Voor zover ik weet heeft hij geen andere bijdragen gedaan”, Wollmar. a

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2