Massajacht op trekvogels in Italië nog steeds open Verkoop van bromfietsen sterk gedaald Dr. Herrema terug naar Luns bemiddelt weer Nederland in visserijconflict Griekenland blij met EEG-besluit Autodieven veroorzaken Drie kinderen in brandend huis ravage omgekomen Botterman ontkent aanbod aan Kamerleden Moro vormt nieuwe regering Italië Auto onder trein: 2 doden Spanje goedkoper voor toeristen Lockheed kan schulden niet tijdig betalen 1 an I wW j jA KOLONEL GEEFT OPENLIJK UITING AAN ONVREDE DOOR VALHELM VERLEGGING VAN OP VERZOEK VAN GROOT-BRITTANNIE RIOOL KOST GOES 140.000 GULDEN Kennedy favoriet bij democraten-kiezers TOESTEMMING CHRISTENDEMOCRATEN Paus: „Huwelijk kan door niets worden opgeheven” De intocht van heer Wiegel Hoedt u voor ia 4 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 6 1 O FEBRUARI DINSDAG D O Na wilde achtervolging r. f1 r (Van onze redactie economie) in (Van onze correspondent) m NEW YORK (Reuter) Volgens k BRUSSEL/LONDEN (UPI, DPA). Op verzoek van Groot-Brittannië gaat de secretaris-generaal van de NAVO, mr. J. Luns, weer proberen de twee NAVO-bondgenoten Groot-Brittannië in Ijsland aan de onderhande lingstafel te brengen om hun visserijconflict op te lossen. Dit heeft het Volgens de politie hebben de 22-jarige rriw. G. Uenk en de 45-jarige mw. G. Sieverink de trein niet gezien. De trein liep een vertraging van bijna een half uur op. van in Bi n< zil d< m Bi VS b« is pi K hf ki hf ar dt cc „e rn zij m ze d« za W' be P< de ev be ARNHEM. Dr. Tiede Herrema. op 3 Negenentwintig percent van de 2500 mensen die zijn ondervraagd, heeft zich uitgesproken voor Kennedy en 18 per cent voor senator Hubert Humphrey. Geen van beide senatoren heeft zich nog kandidaat gesteld. GOES (ANP). Een net twee jaar oud rioleringsstelsel in Goes moet wor den opgegraven en verlegd omdat de bouwplannen van de gemeente zijn ver anderd. Volgens B. en W. kost deze ope ratie honderdveertigduizend gulden. (Van onze redactie binnenland) UITHUIZEN. Bij een felle brand in de Noordgroningse plaats Uithuizen zijn gisteravond de drie kinderen uit het gezin Van der Molen om het leven gekomen. Op het moment dat de brand uitbrak waren de ouders niet thuis. Vlak nadat buren omstreeks kwart voor tien de brand hadden ontdekt, keerden de ouders naar huis terug. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Vrees voor staatsgreep in Argentinië groeit ROME (AP). De Italiaanse christendemocratische partij heeft kabi netsformateur Aldo Moro gisteravond toestemming gegeven een christen democratische minderheidsregering te vormen. die oktober van het vorig jaar in Ierland werd ontvoerd, zal eind februari naar Nederland terugkeren. Hij wordt algemeen directeur personeelszaken bij het AKZO-concern. Dr. Herrema volgt de heer B. van Mourik Broekman op, die op 1 juli aftreedt. brengen, gaat en moet de beginnen. Op tot tien jaar praktisch effect zal gaan sorteren. In het ontwerp worde» bovendien allerlei mo gelijkheden open gehouden om voor de jacht toch nog vergunning te verkijgen. Botterman staat terecht op verdenking van poging tot omkoping van de twee Kamerleden, die indertijd deel uitmaak ten van de Defensiecommissie uit de Tweede Kamer, om hen ertoe te bewe gen invloed uit te oefenen op de besluit vorming rond de opvolging van de Star- fighter. De Mirage- van de Dassaultfa- briek- was een van de vier kandidaten voor de opvolging van de Lokcheed- Starfighter. Zoals bekend koos Neder land de F-16. Nadat in de Franse pers in mei 1974 berichten waren verschenen als zouden Nederlandse Kamerleden steekpenningen hebben aangenomen van de Dassaultfa briek, maakten Keja en Dankert bekend dat ing. Botterman hen geld bad aange boden, maar dat ze daarop niet zijn ingegaan. Strafrechtelijk bewijs in corruptieza ken is erg moeilijk omdat voor de straf baarheid nodig is dat de poging tot omkoping voltooid moet zijn, dat wil zeggen dat er een begin moet zijn ge maakt met de uitvoering van het mis drijf. Voorbereiding daartoe vormt niet voldoende grond. doorlopen en dus kunnen de honder dduizenden Italiaanse jagers voorlopig nog ongehinderd hun gang gaan. Volgens de Stichting Mondiaal Alter natief worden jaarlijks in Italië met netten, geweren en met lokvolges ca. 4000 miljoen trekvogels gevangen- In een nog niet gepubliceerd wetenschappelijk rapport over de Europese trekvogels, dat is gepresneteerd aan het Europese parle ment, zijn er 408 Europese vogelsoorten, waarvan er 125 in aantal groeien, 221 in aantal achteruit gaan en 58 soorten met uitroeiing bedreigd worden. Ten onrechte is eind vorig jaar in de Europese pers de indruk gewekt, dat de vogels in Italië door het aannemen van een nieuwe wet gered waren, aldus de Stichting. Het wetsontwerp moet immers eerst nog bij het parlement worden ingediend en goedgekeurd. Als het parle ment er amendementen in wenst aan te het erug naar de Senaat hele procedure opnieuw die manier kan het acht duren voor de wet enig Van ganzen is vanouds bekend dat zij uitstekende bewakers van erf en goed zijn. Een Londens bedrijf heeft deze „waakganzen” aangeschaft nadat een Britse wetswijziging waakhonden zonder begeleider buiten spel heeft gezet. De waarschu wing op het bord wordt door twee van de waakvogels schijnbaar met gepaste trots bekeken. AMSTERDAM (ANP). De verte genwoordiger van de Dassaultfabriek in Nederland, ing. J. Botterman, heeft van ochtend tegenover de rechtbank in Am sterdam verklaard de Kamerleden Keja en Dankert geen geld of goederen te hebben aangeboden. VATIKAANSTAD (ANP. Het hu welijk komt tot stand door het vrij gegeven ja-woord van de echtgenoten en is een verdragsrechtelijke relatie, die door niets meer kan worden opgeheven”. Aldus paus Paulus gisteren over de ka tholieke opvatting van het huwelijk, in een toespraak tot de rechters van de hoogste kerkelijke huwelijksrechtbank, de sacra rota, waarin hij met klem zich verzette tegen „e huidige permissieve tndenzen” op het gebied van het huwe- ijksrecht en huwelijksmoraal. De Romeinse huwelijksrechtbank heeft het de laatste jaren veel drukker gekregen. Het aantal verzoeken om nie tigverklaring van huwelijken tussen ka tholieken is aanzienlijk toegenomen. De Griekse regering hoopt, op grond van de ervaringen met de toetreding van Engeland, Ierland en Denemarken, dat Griekenland vóór 1980 volledig lid zal zijn van de Gemeenschap. Het persoonlijke prestige van Kara manlis is door deze beslissing van de EEG-ministers nog groter geworden dan het al was. De meeste Grieken immers geloven dat de wending van „Brussel” te danken is aan de forse wijze waarop Karamanlis de ambassadeurs van de EEG-landen tien dagen geleden de les heeft gelezen. De financiële commissie uit de ge meenteraad is het niet eens met het verplaatsen van het riool, maar B. en W. hebben al opdracht voor het verleggen gegeven om de bouw van een nieuwe school geen vertraging te doen oplopen. (Van onze redacteur in Athene) ATHENE. -De Griekse premier* Ka ramanlis heeft zijn grote voldoening uit gesproken over het besluit van de EEG- ministers van buitenlandse zaken zo spoedig mogeltjk een begin te maken met onderhandelingen ovef de toetreding van Griekenland tot da Europese Ge meenschap. Hij noemde het een beslis sing van „historische betekenis”. Dr. Herrema keert naart Nederland terug omdat de toestand in Ierland voor hem en zijn gezin onhoudbaar wordt. Het gezin Herrema wordt dag en nacht bewaakt door de politie van imerick en er zijn diverse dreigementen geuit tegen de Herrema’s. De ontvoerders van dr. Herrema zul len op 26 februari terecht staan. Dr. Herrema zal bij dat proces als getuige moeten optreden. Wie dr. Herrema zal opvolgen als directeur van de Ferenkafabriek in Ier land, is niet bekend. BUENOS AIRES (AP). Oppo sitiepartijen en afgescheiden pero nisten hebben gisteren in Buenos Aires bezorgdheid geuit over de mogelijkheid van een staatsgreep tegen president Isabel Peron. WASHINGTON (AP). Lockheed zal de met overheidsgarantie afgesloten bankleningen waarschijnlijk niet volle dig kunnen terugbetalen binnen de ter mijn die hieraan is gesteld. Dit heeft de Amerikaanse thesaurier-generaal, Elmer Staats, aan het Congres meegedeeld. De financiële vooruitzichten voor Lockheed worden nog eense extra ongun stig beïnvloed door de te verwachten terugslag in de vliegtuigverkopen aan het nuitenland als gevolg van de recente onthullingen over het omkopen van bui tenlandse functionarissen. In 1971 had het Congres de regering in Washington gemachtigd zich garant te stellen voor leningen tot een bedrag van 250 miljoen dollar. Deze leningen zouden uiterlijk eind 1975 moeten zijn terugbe taald maar in mei vorig jaar werd deze termijn verlengd tot eind 1977. Per eind 1975 bedroeg de totale bankschuld van Lockheed 595 miljoen dollar, waarvan 195 miljoen met overheidsgarantie. De Amerikaanse thesaurier-generaal verwacht dat Lockheed de komende ja ren voldoende winst zal maken om de stabiliteit van het bedrijf te waarborgen, doch onvoldoende om de bankschulden voor eind 1978 te kunnen aflossen. de gisteren gepubliceerde uitslag van een opinie-onderzoek is senator Edward Kennedy duidelijk favoriet bij Ameri kaanse democratische en partijloze kie zers met het oog op de presidentsverkie zingen van dit jaar in de Verenigde Staten. gevormd door geschilderde mensen. Die zijn gemaakt door de twee „recht se” Haarlemse kunstenaars Pieter Zwaanswijk en Gerrit van Dijk, „om ’m toch de indruk te geven dat-ie nog echte mensen op de been kan krijgen” aldus Zwaanswijk. Het levrnd element in het decor vertolken deze twee door vanuit een luikje erin te staan waaien met vlaggetjes naar Wiegel. Vooraf gaat een scene in het atelier van de twee kunste naars, waarin zij hun status als werkge ver van modellen bediscusiëren. Gistermiddag maakte een team opna men in de Haarlemse Brakenburghstraat van dit item uit de koker van het duo Zwaanwijk-Van Dijk. De namaak-Wie- gel was de Haarlemmer Wigbold Kruy- ver, (van het Duo Triplex). Moro heeft gisteravond besprekingen gevoerd met de leiders van de grote vakbonden, wier steun hij nodig heeft ter uitvoering van het door hem voorge stelde soberheidsprogramma dat het eco nomisch herstel moet inluiden. De vakbondsleiders hebben Moro laten weten dat de bestrijding van de werk loosheid die momenteel 7 percent van de beroepsbevolking van 20 miljoen be draagt prioriteit moet genieten. Moro’s soberheidsprogramma omvat een loonstop voor hogere inkomens. Be perking van de overheidsuitgaven en nieuwe maatregelen tegen zwart-hande- laren en belastingontduikers. Ook het probleem van het arbeidsverzuim wil de regering krachtiger aanpakken. RUURLO (ANP) In dichte mist zjjn gisteren in Ruurlo twee vrouwen om het leven gekomen toen hun auto op een onbewaakte overweg onder een trein terechtkwam. DEN HAAG (ANP). Hoewel de Spaanse peseta met elf percent minder waard is geworden kan niet worden gezegd dat de Nederlandse vakantiegan ger, die een reis naar Spanje heeft besproken of dit nog gaat doen, elf percent voordeliger uit is dan de reisgid sen aangeven. Volgens de Nederlandse touroperators is een prijsverlaging van elf percent zonder meer onmogelijk. Een deel van de resssom moet namelijk worden neer geteld voor het vervoer per vliegtuig en die prijs is beslist niet omlaag gegaan. Resteert de accomodatie n Spanje. In veel gevallen, aldus de reiswereld, is hiervoor al bij vooruitbetaling betaald door de toruoperator. Ook zijn er tal van contracten die in de valuatie of revaluatie (duurdere accomodat) voor zien, doch tevens worden er de laatste jaren betaald in andere munten dan de Spaane (bijvoorbeeld dollar, Zwitserse frank of gulden). Of er nu wel of geen kortingen zullen worden gegeven, is een zaak die iedere toruoperator aan de hand Van de ver- pichtingen, die hij op zich heeft geno men. afzonderlijk moet bekijken. Wel staat vast dat de Nederlandse toerist in Spanje voor zijn zakgeld ongeveer elf percent meer kan kopen dan tot nu toe. AMSTERDAM (ANP). De Stichting Mondiaal Alternatief te Zandvoort luidt opnieuw de noodklok voor trekvogels, die in de komende lente „op hun bruidslvucht” uit Afrika vliegend boven Italië in het moordenden jachtvuur te recht dreigen te komen, waarin al ja renlang miljoenen van hen omkomen. Wel werd in december ji. een wet sontwerp ingediend waarin de ongebrei delde jacht op trekvogels aan banden wordt gelegd, maar het zal nog jaren duren voor deze wet de lange parlemen taire weg naar bekrachtiging zal hebben (Van onze redactie binnenland) HEERLEN. Voor de tweede maal sinds de opening van het ebouw is de Amrok-bank in Heerlen beroofd. Twee nog onbekende mannen op een bromfiets overvielen gistermiddag voor de ingang van het gebouw een geldtransport. Ze gingen er met achthonderdduizend gul den vandoor. Britse ministerie van Buitenlandse' Zaken gisteren meegedeeld. Luns reist hiertoe morgen naar de Britse hoofdstad, waar hij met de ministers van Buitenlandse Zaken en van Landbouw zal praten over een vrijwillige beperking van de Britse visvangst in de 200 mijlzone rond Ijsland. De Britse regering hoopt dat hij met Ijsland contact opneemt over een mogelijke hervatting van het vis serij-overleg. De IJslandse premier, Geir Hall- grimsson, heeft gisteren gezegd dat er geen basis is voor onderhandelingen met Groot-Brittannië over de vis rechten, zolang zich Britse oorlogs schepen in de IJslandse wateren be vinden. In een verklaring voor het parlement zei Hallgrimsson voorts ..e JAftl-fsv jfrodttSbuO dat nog geen beslissing is genomen over een eventueel verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië, omdat NAVO-lan- den de kwestie proberen te regelen. HAARLEM. Wie in de oppositie zit kan nt zolang polarisatie zaaien tot hijzelf tot het domein der allerhoogsten in Den Haag, Het Kabinet, wordt toege laten om de gevolgen te oogsten. Ons aller heer Wiegel heeft regelmatig blijk gegeven de zetel van minis er-president bepaald niet te versmaden, ja, zelfsdes- noods onder het zitvdlk van Den Uyl weg te willen trekken. Welnu, de KRO- Van Speijkhsow, vrijdagavond op de buis van Nederland I van zeven tot half acht, laat ons het schrikbeeld zien van de feestelijke intocht van deze toekom stige ministerpresident. Op de foto ziet men hoe dat kan gaan: een minzame Wiegel in open wagen voorafgegaan door 2 bromfietsen glijdt langs het pu bliek, dat bij gebrek aan beter wordt Ook de afzet van fietsen is vermin derd, tot het niveau van voor de oliecri sis. De Nederlandse industrie produceer de vorig jaar J379.609 fietsen, 14,3 percent minder dan Tn 1974 toen er een groei van 22,5 percent Was opgetreden. Een en ander had tot gevolg dat Unikap in het op 31 augustus 1975 geëindigde boekjaar een verlies van 126.000 gulden heeft geleden vergeleken met een winst van 2,23 miljoen in het voorgaande jaar. De omzet daalde van 48,9 tot 39,1 miljoen gulden. De regering, de 33ste na de oorlog, zal in het parlement gesteund worden door de christendemocraten en de democra tisch socialisten. De socialisten en repu blikeinen zullen zich in het parlement van stemming onthouden als de nieuwe regering-Moro het vertrouwensvotum stelt. Moro, nu 59 jaar oud, heeft reeds vier eerdere regering geleid. Hij heeft nu zijn toevlucht moeten nemen tot de vorming van een minderheidsregering van zijn eigen partij, omdat het niet mogelijk bleek andere partijen tot steun aan een coalitieregering te bewegen. Als gevolg van de nu gekozen oplos sing zullen de algemene verkiezingen niet behoeven te worden vervroegd. Toen bleek dat de zevenjarige Jetchen, de vierjarige Theresia en de één jaar oude Jan-Pieter nog in huis waren, wer den onmiddellijk reddingspogingen on dernomen. Toen duidelijk werd dat red dingspogingen via de woning niet meer konden slagen, werd door de brandweer een gat in het dak geramd. Toen men daardoor de woning binnendrong, trof men alleen nog de stoffelijke resten van de kinderen aan. De kinderen rrioeten tijdens de brand wakker zijn geworden. Dit valt af te leiden uit verklaringen waaruit hleek dat de twee oudste kinde ren nog hebben geprobeerd een veilig heenkomen te zoeken. De heer en mevrouw Van der Molen zijn ondergebracht bij de ouders mevrouw Van der Molen, die ook Uithuizen wonen. De overvallers sloegen hun slag toen twee geldcassettes de bank werden bin nengedragen. In 1969 werd bij een nachtelijke kraak in dezelfde bank een bedrag van rond één miljoen gulden gestolen. De daders konden toen niet worden achter haald. Volgens politieke bronnen zou de be zorgdheid zijn toegenomen nadat een kolonel in het openbaar ernstige kritiek had geuit op de regering van mevrouw Peron. Volgens deze bronnen waren de opmerkingen van de kolonel de openlij ke uiting van de allang vermoede onvre de in het leger over de manier, waarop de regering de staatsaangelegenheden behandelt. Uit Buenos Aires is vernomen dat het machtige algemene vakverbond (DGT), dat zegt meer 3,5 miljoen leden te heb ben, bijeenkomt om een document op te setellen tegen het economische beleid van de regering van Isabel Peron en pogin gen om splitsingen in de partij te „lij nen” door besprekingen met afgeschei den peronisten. De belangrijkste kritiek tegen de rege ring kwam van de centrmn-linkse partij UCR, de belangrijkste oppositiepartij in Argentinië. In een communiqué stelt de ze partij: „Er bestaat een ernstige lande lijke noodtoestand. Het gevaar van een „institutionele breuk” bestaat wel dege lijk. Een afgescheiden peronistisch congres lid verklaarde: „Als de president niet aftreedt voor maart, zal de constitutio nele orde niet worden gehandhaafd.” Argentijnse politici gebruiken „instituti onele breuk” als een gematigde uitdruk king voor machtosvername. Ook andere partijen waarschuwden voor de mogelijkheden van een macht sovername. De christelijke volkspartij heeft gezegd dat „iedere dag de dreiging van een militaire machtsovername be staat”. De schoondochter van oud-presi- dent Alejandro Lanusse van Argentinië is gisteravond bij een bomontploffing om het leven gekomen. Volgens de poli tie bevond de vrouw, de 26-jarige me vrouw Mareos Lanusse, zich alleen haar woning toen de bom ontplofte. NIEUWLEUSEN. Ongeveer tien percent van de bromfietsberijders in ons land weigert een valhelm te dragen. Daardoor zijn circa 180.00 bromfietsen beschikbaar gekomen op de tweede- handsmarkt. Dit heeft een nadelige in vloed op de afzet van nieowe bromfiet sen in ons Und. Tussen 1 september 1974 en 31 augustus 1975 bedroeg deze «fzet 117.504 stuks tegen 200.401 in het voor gaande jaar, zo staat in hot jaarverslag van Unikap.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4