De Mei” zeer tevreden over activiteiten in afgelopen jaar Volkstoneel in Stadsschouw burg Wellicht extra inspraakavond over nota Noordzeekanaal z Inhalen op vluchtsrook „Icarus” weer in De Mei Rij-instructeur wil autogordels bestrijden tot voor Hoge Raad voor de raad, maar Th. Kruisman blijft de „nestor” Nieuwe „spreekbuis” 7 DONDERDAG IN HOGER BEROEP VOOR HAARLEMSE RECHTBANK Zorgen om bezuinigingen om CRM 59 Commissie algemene zaken beslist: I Ledenvergadering van PvdA Velsen DINSDAG FEBRUARI 19 7 6 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 1 O Vijfde kracht G.S. ANTWOORDEN OP VRAGEN MEVR. HARMS-MATSER Puzzeltocht in plaats I De grootste van voetbalwedstrijden Machtig interessant Gegronde reden (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „Ik was de eerste in het hele land die een proces verbaal kreeg omdat ik m’n veilig heidsgordel niet gebruikte. Dat was op maandag 2 juni. Ik weet het nog precies. Het was de eerste dag dat de nieuwe wet in werking getreden was waardoor iedere automobilist z’n veiligheidsgordels moest gaan gebruiken. Maar als rij-instructeur in een leswagen vond ik het niet verantwoord. Het CBR (Centraal Bureau afgifte Rijvaardigheidsbe wijzen, red.) had voor leswagens de automatische driepuntsgordel voor geschreven en dat vond ik te ge vaarlijk.” (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Dinsdag 17 februari ze. Burgmeester Reehorst wees erop, dat Oudste inwoner? Antwoordnummer 416Haarlem Naam (Van een onzer verslaggeefsters) Plaats Straat, Daarna kunt u mij noteren als: maandabonnee O kwartaalabonnee doorhalen wat niet gewenst is) In een open envelop, zonder postzegel, opsturen naar: Met dat laatste was CDA-fractieleider H. de Boer het eens; „Als de nestor namensé de raad spreekt zal dat noodza- 'kelijk beperkt blijven tot een aantal, vriendelijkheden en dankwoorden. Maar dat is niet iets, waarvan je kan zéggen, dat het niét nodig is-: het geeft juist een bepaalde „sjeu” aan het leven. Als de nestor dat niet kan, moet de voorzitter van de grootste fractie maar namens de raad spreken,” was zijn mening. BEVERWIJK. Drieëntwintig auto mobilisten zijn maandagmorgen bekeurd wegense het rijden op de vluchtstrook bij de afslag naar Beverwijk van de rijks weg. Vooral bij mist is dat een zeer gevaarlijke manoeuvre en er worden dan ook forse boetes van zo’n honderd gulden voor gegeven. IJMUIDEN. De afdeling IJmuiden- Velsen van de Partij van de Arbeid belegt woensdagavond om acht uur een ledenvergadering in het cultureel cen trum aan het Moerbergplantsoen 22 te IJmuiden. De afdeling, die in december als twee de voorzitter heeft benoemd de heer E. Sanders uit Velsen-Noord, als tweede penningmeester de heer C. Korver en als tweede secretaresse Marion Verhoeff zal zich onder meer bezighouden met een verantwoording van de raadsfractie in Velsen. Jn .verder, Jnit is niet M het illustrd overheid cl riemen. Bij a [auteur moeten zoeken. Dat i maar ’t zou I vreemd, dat I een tijd diel weinig geïliil Inen? Het gebl Itrioverhaal" 1 Het verslag geeft aan dat de gerecht vaardigde bestaanszekerheid van buurt en clubhuizen en het maatschappelijk welzijn van haar stafmedewerkers zeer ernstig bedreigd worden en daarmee ook het welzijn van de jeugd. Door de toe nemende werkloosheid onder jongeren en volwassenen is het buurthuiswerk nog meer noodzakelijk geworden. De integratie van de buitenlandse werkne mers behoort eveneens tot de belangrij ke punten die „De Mei” wil aanpakken. Er blijkt veel afhankelijk te zijn van de reactie van de overheid op de al lang liggende aanvrage voor een vijfde cultu- reel-werker. Toch worden de clubs en VELSEN. Omdat de vorst van de vorige wëken het voetballen onmogelijk maakte heeft de activiteitencommissie van de R.KV.V. Velsen zaterdag de B- pupillen een gezellige dag aangeboden met een puzzletocht in Driehuis en Santpoort, een gezamenlijke broodmaal tijd en films. Ook werd er gekiend in het clubgebouw. ttij-inslructeur Ton Busman uit IJmui den: „Ik vind het niet verantwoord dat een.J.nstructeur vast zit in een veiligheidsgordel. Kienen en dansen. De toneelvereni ging „T.I.O.S.” uit IJmuiden heeft voor zaterdag 14 februari een kien- en dansa vond georganiseerd, te houden in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan. De muziek wordt verzorgd door „De Jantjes” en de toegang is voor een ieder gratis. door konden noodzakelijke verbeteringen in en om het centrum niet uitgevoerd worden. Met een voorstel aan de raad rond de vergoeding voor de raadsleden zal het college het niet zo moeilijk krijgen. Nu de Tweede Kamer zijn fiat gegeven heeft aan het regeringsvoorstel voor een vaste jaarlijkse vergoeding, hadden de fractieleiders daar weinig moeite mee. Men voelt dan wei voor de volle hon derd procent van de vergoeding en geen 80 of 90 procent. Daarentegen zal de gemeente de telefoonabonnementen voor de raadsleden niet meer vergoeden en de collectieve verzekering, mits met instem ming van elk raadslid, van de vergoe ding aftrekken. cursussen van de stichting draaiende ge houden en blijven de contacten naar buiten gehandhaafd. VELSEN/HAARLEM. Gedeputeerde Staten zullen in de eerstkomende bijeen komst met de organisatoren van de in spraakavonden over de No ta avn Uit gangspunten Noordzeekanaalgebied gaan bekijken of de eerste reeks inspraaka vonden aan z’n doel heeft beantwoord. Dan zal ook worden bekeken of er in de IJmond nog een extra inspraakavond moet worden georganiseerd. Dit heeft Gedeputeerde Staten gesteld in een antwoord op vragen van het PSP-statenlid mevr. B. G- Harms-Mat- ser. In haar vragen had mevr. Harms- Matser aan de orde gesteld dat over het algemeen de zalen die voor de inspraak avonden waren gehuurd, te klein waren. Met het gevolg dat veel belangstellenden niet meer terecht konden. Zij vroeg GS wat daaraan zou worden gedaan. J C IlCv Wille llvCll, Ct11 Z-ULl UC nestor van- de raad zijn speech aan alle fracties moeten laten lezen om te zien of iemand er soms bezwaar tegen heeft,” «'1 hij. de - Ondanks de beperkende maatregelen van de overheid, aldus het stichtingsbe- setuur, zijn de geplande activiteiten voor het grootste deel wel van de grond gekomen. Het bezoekersaantal is gemid deld ongeveer 3000 per maand, terwijl er tijdens de vakanties pieken zijn waar te nemen. In de nabeschouwing wordt ook ingegaan op de vele contacten naar bui ten toe. Vooral de plaats van de VAK, die nu geheel zelfstandig van het buurt centrum werkt, is steeds belangrijken geworden. De heer Weckseler conclu deert tenslotte „dat we staan aan de vooravond van een moeilijk en zware opgave, namelijk, met nog minder mid delen, een ons inziense goede zaak te blijven dienen.” het woord „nestor” gewoon „oudste” be tekent. De heer Kruisman reageerde hierop: „Wanneer u een spreekbuis van de raad, wenst want het nestor-zijn kan u mij niet afnemen dan moet u maar een ander zoeken.” Daarop besloot de commissie dan maar de suggestie van H.' de Boer over te nemen en voortaan de fractievoorzitter van de grootste frac tie in de raad als spreekbuis namens de hele raad te laten optreden bij voorko mende gevallen. Hij mag dan wel na mens de raad spreken, maar niet als „nestor”, want dat blijft Kruisman. fcCBO,ïd op. lil ’ganisa- illustra, Piekenver-5, want zezig. In echter niet grote gr< waarop het LAGmders d Fert. Zij hadden erop treren. J actiecomi té in nauw lat d stappen zou lebeurd.„Men stini ren van kinderboew it eigenlijk moeu# Ln goed boek zqr L’ragen een illuf ^dan wel vrij 1 Wbegin zijn. Hel we tijd van teil wsueel gericht 1 le boeken ve Wenlijk alleen %eren van ’n Inwoner van Velsen kan niet rustig 103 jaar worden, of een verslaggever van IJmuider Courant/Beverwijkse Courant staat bij hem op de stoep. Want zo zijn we: geen moeite is ons teveel om u, naast het wereldnieuws en het nationale nieuws alle nieuws uit de hele regio te brengen. Daardoor zijn we zelf, ondanks onze leeftijd zo jong en bij de tijd gebleven! VELSEN-NOORD. Vrijdag 13 fe bruari zal de drive-in discotheek Icarus wederom het buurtcentrum De Mei be zoeken in de grote zaal aan de Geel- vinekstraat. Als onderdeel van het jon gerenprogramma op de vrijdagavonden lijk aansloeg bij het publiek. De disco- besloot de beleidsgroep hiertoe, omdat Icarus tijdens de laatste kerst-inn duide lijk aansloeg bij het publiek. De disco theek zal vrijdag zijn optreden beginnen om half acht in de grote zaal, waar de benedenbar normaal geopend zal zijn. Als voorbeeld geeft De Mei de slechte situatie waarin de riolering zich bevindt. „Het verder dichtdraaien van de subsi diekraan, zoals is aangekondigd in de miljoenennota, brengt het werk in een haast uitzichtloze situatie die ons als bestuur en staf zeker zorgen baart,” aldus staat in de nabeschouwing van het jaarverslag van de Stichting Buurthhuis- werk Velsen-Noord. Het bestuur is zich zeer goed bewust dat zonder de vele medewerkers dit niet mogelijk zou zijn geweest. De Mei kent naast de vier beroepskrachten, een assis- tent-jeugd- en jongerenleider, een sport leider, een administratie en een huishou- delijk medewerkster, een groot aantal part-time specialisten en een grote be leidsgroep voor het tiener- en jongeren werk. PvdA-fractieleider J. Meijer vond, dat iemand onderscheid moet kunnen maken tussen het spreken als raadslid en als nestor van de raad, waarbij jé je politie ke jasje moet kunnen uittrekken. „Als Kruismaïï dat niet' kan, moet hij de functie nestor möar laten vallen én aan een ander overgeven,” vond hij. In te- gensetelling tot de- burgemeester vond hij het wel nuttig, dat iemand namens de hele raad spreekt 'en hij pleitte ervoor de beantwoording niet zomaar te laten vervallen. VELSEN-NOORD. Zeer tevreden i de stichting Buurthuiswerk Velsen- Noord over het activiteitenjaar 1975. Er zijn weinig wisselingen binnen de staf geweest. Alleen jongerenfunctionaris Hans Besamusca verliet het buurtcen trum, maar deze vacature werd snel door de benoeming van Fernanda Gouda opgevuld. Het stichtingsbestuur is echter veel minder optimistisch over de wijze waarop de overheid met deze vorm van welzijnswerk omspringt. Secretaris L. Weckseler van de stichting vindt het optimisme waarmee de stichting het jaar afsloot niet geheel gerechtvaardigd. Door de bezuinigingsmaatregelen van CRM moest de stichting voortdurend oppassen om het werk gaande te houden. Daar- Koffiebar. De beweging „Youth for Christ” opent zaterdag 14 februari weer een koffiebar in het Oud-Katholiek ver enigingsgebouw aan de Koningin Wilhel- minakade in IJmuiden. De bezoekers kunnen hier het optreden beluisteren van de groep „New Life” uit Schiedam. Het ensemble heeft in deze stad het Leger des Heils als basis. 8 juli inl top de p« foor dit e|L met de Kndere Crgannk Itaatssecretaris^K ■kwam niet. kimiddag zal wor-\ /een demonstratie ret ministerie. Meng fandoeken en sand-dt fen die de bonden opial hek kracht bij zetten. Metmbacm ^^Imngenactie zijn de vier sa-jd in 2 werkende bonden (ABVA, [O en ARKA) en de drie^ ran verpleegkundigen ei Inden het eens. t vakbondei Wat een klacht van een inwoner van Driebuis over loslopende honden betreft, zei burgemeester Reehorst, dat het hier bij ging om een enkel incident met een hond, die een kind had gebeten. Geble ken is dat de hond was losgebroken en dat de kinderen het dier hebben nageze ten om het aan de lijn te doen. Het dier moet nu verplicht een muilkorf dragen. „Dat hebben we de klager al meermalen laten weten,” aldus de burgemeester, „en verder kunnen we als gemeente niet gaan.” zal door „Het Amsterdams Volkstoneel” in de Velsense Stadsschouwburg een opvoe ring worden gegeven van ,Het kind van de buurvrouw”, het bekende toneelspel van Herman Bouber. Het w erd door Beppie en Richard Nooy opnieuw be- erkt en aangevuld met liedjes van Jos Brink. De muziek is van Martin Kesseler en Jan Gorissen. Beppie Nooy tekent ook voor de regeie. Met name de accommodatie van het Cultureel Centrum in IJmuiden was te klein gebleken. GS hebben dat als zoda nig geconstateerd. Ook in Velsen-Noord bleek de accommodatie te klein. Daar heeft men kunnen overstappen naar een grotere zaal. Öp de totaal dertig starta- vonden heeft het bezoekersaantal geva- riëerd, zo stellen GS- „Uiteraard valt het te betreuren”, zo zeggen GS in hun antwoord, „indien, als gevolg van niet voorziene situaties en dergelijke, belangstellenden voor in spraakavonden onverrichterzake huis waarts keren en geen verdere stappen ondernemen die er toe kunnen leiden dat zij hetzij individueel hetzij in werkgroepverband een reactie op de Nota van uitgangspunten gaan voorben reiden”. Jtn’Tweede-KameR^ 12.000 handtekening^ f Dat 'gebeurde bij de f de begroting van volksg Ft was aanvankelijk de bei (.000 handtekei^ landelijke 9 ider het mott op” aan te bief V het LAG ^oneelsbonjf ^jjgezeWF VELSEN. Mét het uitspreken van zijn antwoord op de nieuw jaarsrede van burgemeester drs. J. Reehorst op de eerste raadsverga dering in 19^ heeft het CPN- raadslid Th. Kruisman voor het Rl“ I1™1' laatst als. -nestor’ van de raad D. H. Kuijper van Progressief Velsen gesprokeri, In' dat^antWOórd had de -Jeon zich, Jw'el voorstellen dat iemand Het is een grote productie geworden met bijna dertig acteurs en actrices, waaronder Hetty Blok, Carry Tefsen, Wiesje Bouwmeester, Wil Zuidema, Jen nifer Willems, Mimi Kok, Martin Brozi- us, Wiirn Wama en Gerrit Dekzeil. Een en ander resulteert in een avond van ouderwets volkstoneel, dikwijls om schreven als „een lach en ec-n traan”. Voor deze toneelavond is nog een be perkt aantal kaarten verkrijgbaar. „Dat vind ik nou machtig intéressant, die wetten”, zegt de rij-instructeur vol pure geestdrift. Ik ben gediplomeerd VAMOR-man en dan moet jé wel ?wat weten. Daarom ken ik de wetten goed. Noem het liefhebberij, maar ik heb er wel eens gemak van”. Dat gemak leek hem niet hélemaal te dienen toen hij in september vorig jaar tegenover de Haarlemse kantonrechter stond. Zeker, hij kon zijn woordje aar dig doen, maar de Officier opperde,toch dat de rij-instructeur in plaats van de door hem gewraakte driepuntsgordel een automatische tweepunts kon nemen. Dan zat hij toch veilig in de auto en ook goed voor de wet. Daar is Busman het maar ten dele mee eens. Volgens de wet mag dat, maar het CBR schreef een driepuntsgordel voor”. Wat betekende dat nou? Kijk, in de praktijk kwam het er op neer dat een examinator zo’n auto voor het afrij- den kon weigeren omdat deze niet vol gens de CBR-voorschriften was uitge rust. Zodoende”, meent Busman. Hélemaal ontevreden is de 34-jarige IJmuidenaar niet. „Ten dele heb ik mijn doel bereikt”, zegt hij monter. „Ik heb in élk geval bereikt dat het CBR niet meer zo z’n eigen wetjes kan opstellen. Ik heb niks tegen het CBR hoor, een hele beste instelling, maar ze moeten niet buiten hun boekje gaan”. Helemaal tevreden is Busman toch ook weer niet. „Kijk”, zegt hij verduide lijkend. „Het gaat mij om een principië le uitspraak. Stel nou dat ik donderdag in het gelijk gesteld word, nou dan hoop ik dat de Officier van Justitie weer in hoger beroep gaat- Dan gaat het een beetje over en weer, dat is toch veel leuker. Ik doe dit niet uit pure liefheb berij hoor, ik heb een gegronde reden. De autogordel is voor een rij-instructeur niet op z’n plaats. Hij moet onmiddellijk kunnen ingrijpen als er iets mis gaat. Ik moet het stuur kunnen corrigeren en stel je voor dat een leerling in een slip raakt, dan is het leed niet te overzien als de instructeur eerst nog uit z’n gordel moet komen”. „De rij-instructeur moet de mogelijk- hied hebben voor zichzelf het risico te nemen zonder gordel te rijden”, meent Ton Busman in alle bescheidenheid. Donderdag gaat hij er in Haarlem eene over praten. „Ik ga door tot de Hoge Raad”, zegt hij vastberaden. „Ik wil een voor iedereen duidelijke uitspraak, maar ik ben net zo benieuwd als U hoe het afloopt”. Is Busman één van de halsstarrigen die tegen het gebruik van autogordels zijn? Ernstig wordt Busmans blik als hij zegt: „Ik zou de allerlaatste zijn om daar tegen te zijn. Maar voor de rij- instructeur ben ik er tegen. Die man is bij de wet verantwoordelijk voor zijn leerling. Als hij in zo’n gordel zit, kan hij die verantwoording niet nemen”. „Maar ik zal zelf wel aantonen dat zo’n driepuntsgordel helemaal niet deugt. Ik neem er eentje mee, donderdag”, besluit hij met een slim en vrolijk lachje. Dat zegt rij-instructeur Ton Busman uit IJmuiden. Hij ging niet zo automa tisch akkoord met de voorschriften van het CBR uit Den Haag en waagde zich in de naar hij meende begripsvol le omhelzing van Vrouwe Justitia. Bus man: „Al voordat die nieuwe wet van kracht was had ik besloten dat ik een proefproces zou uitlokken. De agent, die proces verbaal opmaakte, wist dat ik daar ’s morgens zou rijden. Een erg fide le kerel hoor, Ik hou hem nog steeds op de hoogte van de stand van- zaken”. Die stand ziet er zo uit, dat Busman aanstaande donderdag bij de Haarlemse rechtbank wordt verwacht. Nadat hij in september door kantonrechter mevrouw mr. A. L. G. Rosier in het ongelijk gesteld werd en met een boete van vijfentwintig gulden de zitting mocht verlaten, ging Busman in hoger beroep. En donderdag, is het dan weer zover. Ton Busman: „Ik moet nog even langs de wetswinkel voor'een advocaat. Niet dat ik op m’n mond gevallen ben, met de wet ben ik aardig op de hoogte. Ik heb de wetboeken in de kast”. Hij staaft zijn woorden onmiddellijk met onont koombaar bewijs en legt de boeken voor mij neer. Verschillende wetboeken, los bladig en voor uitbreiding vatbaar. Handzame exemplaren, maar toch niet voor in de binnenzak- Bezorg mij l^gen grabs Ook VVD’er ir. G. A. Schoonkind vond, dat de raad een „spreekbuis” moet kunnen hebben. raad D. H. Kuijper van Progressief Velsen heer KruiWnan te kénnen 'gegeven - politieke achtergrond praat geen behoefte te hebben aan een b& een reactie op de nieuwjaarsrede, spreekbeurt; biddingen nXt )e het g°ed ^-doen; dan “u zeggen, die voor dé hele raad; aan vaardbaar moeien zijn. .- T’- -s - Dit mui&è% kréég zijnStaJfti?, »p vergadering van de commissie;algemene zaken maandagmiddag. -Burgemeester B Reehorsii ?ci,' dat het nu eenmaal een gewoonte is,‘ 'dal de voorzitter van de raad een nieuwjaarsrede houdt met daarin jen: aantal persoonlijke gedachten en dat hét nét zozeer traditie is, dat de „nestor” van de raad daarop antwoordt zonder een discussie of politieke stelling- name. „Voor mij hoeft er niemand op te antwoorden,” aldus de burgemeester, „dan maken we het meneer Kruisman ook niet moeilijk.” f De heer Kruisman benadrukte 'èriö'g- eens, dat hij niet namens de raad kan spreken. „Dat kan ik gewoon niet, dan rpoet ik .ook mijn politieke achtergrond ventileren. Ik kan niet zo spreken, dat iedereen het goed vindt. Daar is mijn karakter niet naar.” - -

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7