1 Inspraak huizen bouwen Regeling waterschappen onder de loep Kardinaal Willebrands zat bisschoppenconferentie voor V oor 1990 nog 42.000 nieuwe Hulp en advies bij invullen van belastingformulieren HM NEUWS i STATENCOMMISSIE BESPRAK „DIEPDELVERSRAPPORT” fci tel BELEID GERICHT OP STADSGEWESTEN Integratie Zevensprong en Schuilhoek EL Films over Jung SPREEKUREN IN „WIJK AAN DUIN” WOE] 10 EN STREEK NIEUWS UIT STAD FEBRUARI WOENSDAG 1 1 1 9 76 jrmmmmnmmmwmmmmn di se re m wnmmmmmmmmmmmmh Hoorn Spreekuren EERSTE OFFICIËLE TAAK Hemtunnel Tweehuysen 50 jaar oud Nieuwbouw Nelson Schoenen Wormer ■Al ar ui kt hi h< Bi le jaren tachtig aflopende doelstelling. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. In de stadsgewesten Amsterdam, Haarlem, Alkmaar, Gooi en de Zuidelijke IJsselmeerpolders zullen tussen 1980 en 1990 ongeveer 68.000 woningen gebouwd moeten worden. In de bestaande plannen (Haarlem-Zuid, Bijlmermeer, Alkmaar, Hoorn, Purmerend en Huizen), is nog ruimte voor circa 26.000 wojngen. De overige 42.000 woningen moeten worden verdeeld over de volgende bojwplaatsen: Purmerend, AlmèRE, Lelystad. Limmen-Heiloo, Alkmaar en Hoorn. Dit staat in de dinsdag voor publicatie vrijgegeven Verstedelijkingsnota waarin minister Gruijters (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) onder meer aangeeft welke regeringstaak hij ziet om het verstedelij- kingsproces op middellange termijn (1980-’90) de juiste richting te geven Purmerend, Almere, Alkmaar en Lelystad blijven derhalve groeikernen terwijl Hoorn wordt ingedeeld bij de groeikernen met een in de loop der L Minister houdt vast aan overloop overlopers terecht kan. vc (Van een onzer verslaggevers) 9090! (Van een onzer verslaggeefsters) en (Van onze stadsredactie) (Van onze stadsredactie) De Huiswaard 2, een nieuwbouwwijk in Alkmaar-Noord waar een deel van de E Joh ingi des! tale gee het Got je late Jug vaa dev ver: sier In dit pand zal ook het hoofdkantoor komen van het bedrijf dat filialen heeft in de Cronjéstraat en aan de Binnenweg in Heemsetede. over het ne de co ha sv E ber heb Pi gE ar zie ja: eei op gn nii ak gis Be w: Rc he de me ve ge as ge scl ali H< ke fa: He af; (S1 la: mt In voorgaande jaren is gebleken dat die spreekuren in een grote behoefte voorzien, want zeer vele maakten van deze service van de belastingdienst ge bruik, ook veel bejaarden. DEN HAAG. De verstedelijkingsno- ta moet de procedure van de planologi sche kernbeslissing volgen. Dat betekent uitgebreide inspraak, voordat de beleids voornemens van de regering in beslissin gen kunnen worden omgezet. Voor 1 juli kan iedereen opmerkingen maken over de voorstellen en eventueel tegenvoor stellen indienen. In het hele land wor den 37 voorlichtingsbijeenkomsten ge houden, waar ambtenaren van de Rijk splanologische dienst een toelichting op de nota zullen geven. Dat gebeurt in Haarlem op 4 maart in het gebouw van de HKB aan de Tempeliersstraat. De woningen in Purmerend zouden eventueel moeten komen in de Purmer- Zuid, waar gebouwd zou moeten worden nadat de 6000 woningen in het Gors en de Purmer-Noord op grond van het Streekplan Waterland zijn voltooid. In Limmen-Heiloo moeten de te bouwen woningen binnen het bereik van de spoorlijn van Alkmaar naar Haarlem en Amsterdam komen. Zij kunnen in af wisselende dichtheden en in een laag groeitempo gebouwd worden. Alkmaar heeft in de jaren tachtig nog bouwmo gelijkheden in de Daalmeer. Door hierna voorrang te geven aan de uitbreidingen ten zuiden van Alkmaar kan de cen trumfunctie van de stad beter tot zijn recht komen. Alkmaar blijft groeikern met het oog op de uitbreiding van Lim men-Heiloo. HAARLEM. Nelson Schoenhandel B.V., tijdelijk gevestigd in de Amster- damstraat, zal op 25 februari een nieuwe schoenenzaak in gebruik nemen aan de Gerenseingel. De belangrijkste taak van de water schappen is het op peil houden van de waterstand. Gedeputeerde Van Dis bena drukte, dat men wat dat betreft niet alleen te maken had met de belangen van de boeren. Ook de belangen van bijvoorbeeld de recreatie zouden de wa terschappen in het oog moeten houden. Dus niet een te hoog waterpeil: de grond van de boeren mocht niet te nat zijn. Maar ook niet een te laag waterpeil: recreatiegebied mocht niet verdrogen. Behalve deze taak zijn nog te noemen de zorg voor een goede waterkwaliteit, grondwaterbeheer, kadezorg en wegen- zorg. was, waren alle Nederlandse bisschoppen op de bisschoppenconferentie aanwezig. Het bisdom heeft nog geen mededelingen gedaan over hetgeen er tijdens deze besloten vergadering besproken is. De Nederlandse bisschoppen in. ver gadering bijeen. Van links naar rechts: bisschop Bluyssen, kardinaal Willebrands (voorzitter) en de bisschoppen Zwart kruis, Möller, Ernst en Gijsen. Nlgr. Simonis was niet aanwezig wegens ziek te. De Wormer (langs de spoorlijn Pur- merend-Zaandam-Amsterdam) zou een capaciteit van 3 a 6000 woningen (met een mogelijke uitbreiding met hetzelfde aantal) op kunnen leveren. Bij de afwe ging spelen hier de volgende elementen een rol: er zijn redelijke mogelijkheden aanwezig voor spoorverbindingen met Amsterdam en er is een onmiddellijke relatie met het te ontwikkelen recreatie- HEEMSKERK. De commissie jeugdzaken vergadert woensdag 18 fe bruari van half negen af in het raad huis. Onderwerp van bespreking is de integratie van de buurthuizen De Zeven sprong en De Schuilhoek. zing van „het algemeen belang” in de waterschapsbesturen. Men kent het ver schil: bij directe verkiezing is er een betrekkelijk nauwkeurige afspiegeling van de krachtverhoudingen in het ver- kiezingsgebied. Bij getrapte verkiezing is er slechts een afspiegeling van de krachtsverhoudingen van de verschillen de „trappen”. Zo kan een vertegenwoor diging worden gekozen, die de getalsma tige krachtsverhouding van het verkie- zingsgebied in totaliteit niet weereeft. (Voorbeeldje van getrapte verkiezingen: de Kennemerraad. De gemeenten kiezen hun vertegenwoordigers in die raad. Omdat in de meeste van de Haarlem omringende villadorpen de VVDuiter- aard overheerst, neemt deze groepering in de Kennemerraad een krachtige posi tie in. De PvdA zou sterker vertegen woordigd zijn als de Kennemerraad di rect zou worden gekozen, in plaats van getrapt). In de commissievergadering pleitten enkele statenleden voor directe verkie zing van de waterschapsbesturen. De verkiezing is nu getrapt. Naast de verte genwoordigers van de (grootgrondbezit ters worden in de waterschapsbesturen onder andere vertegenwoordigers van de gemeenteraden en staten gekozen. Met directe verkiezingen was een democrati scher bestuur gewaarborgd. Ook de pachters en de huurders zouden er in vertegenwoordigd moeten zijn. Andere statenleden vreesden overigens weer, dat directe verkiezing van huurders-verte- genwoordigers het bestuur ondoorzichti ger zou maken. Gedeputeerde Van Dis stelde in het vooruitzicht in de Wieringermeer, die al op velerlei gebied dienst heeft gedaan als proefpolder, een proef te nemen met directe verkiezingen door pachters en huurdes. Hoe at pdecies zou moeten worden geregeld, moest nog worden uit gewerkt. voorzitterschap van de gisteren in Haar lem gehouden bisschoppenconferentie. Kardinaal Willebrandse heeft op 4 febru ari juridisch bezit genomen van de aartsebisschopsezetel t eUtrecht. Met uit zondering van mgr. Simonis, die ziek Bij beantwoording van de vraag of de Purmer-Zuid inderdaad bebouwd moet worden, ziet de minister problemen on der meer in verband met de afstand tot de spoorlijn Purmerend-Zaandam-Am- sterdam, die volgense de bewindseman te groot is. Hij vraagt zich daarom af of de bewoners van de Purmer-Zuid wel vol doende van deze openbaar-vervoerslijn gebruik zouden maken. „Daarmee komt tevens de vraag of de voorgenomen aanleg van de Hemspoortunnel door de bouw van Purmer-Zuid wel voldoende benut zal kunnen worden”, aldus de minister, die de aanleg van een recht- setreekse spoorverbinding tussen Amster dam en Purmerend uitsluit. De bebou wing van de Purmer-Zuid zou daardoor een niet wenselijke belasting van het autoverkeer tot gevolg kunnen hebben. Als een nadeel noemt de minister verder het feit dat Waterland (een proefgebied voor nationaal landsechapspark) tussen setedelijke gebieden beklemd zou raken. Daar tegenover staat volgens Gruijters het voordeel, dat door de bebouwing van de Purmer-Zuid en doortrekking van het tot nog toe gevoerde beleid zou betekenen. Voorts stipt hij aan dat er al omvangrijke grondaankopen zijn ver richt. „Deze omstandigheden maken het noodzakelijk de locatie Purmer-Zuid af te wegen tegen andere mogelijkheden in de Wormer, Zaanstad, de Haarlemmer meer en Almere”, aldus Gruijters. Het stedelijk inrichtingsbeleid van het Westen legt het accent op de steden van de Randsetad. De stadsvernieuwing in de steden in de Randstad heeft hoge priori teit, het bevolkingsverloop uit de steden wordt beperkt en voor de uitbreiding van deze steden worden plaatsen benut die in directe relatie setaan met de stede lijke ring. Het uitstralingsbeleid wordt voortgezet, maar in een tempo dat meer recht doet aan de problemen die er in de praktijk mee verbonden zijn, aldus de nota. HAARLEM. De doorzichtigheid van het openbaar bestuur laat hier en daar nogal wat te wensen over. Dat constate ren, is een open deur intrappen. Het is bekend, dat bijvoorbeeld het provinciaal bestuur de kiezer weinig aanspreekt. Nog minder duidelijkheid bestaat er HAARLEM. Autobedrijf Tweehuy sen b.v. aan de Zijlweg 242 in Haarlem bestond vorig jaar een halve eeuw. Het jubileum is toen wegens grote drukte niet gevierd. Dat gebeurt nu van X2 tot en met H5 februari. Dagelijks wordt vanaf 10 uur open huis gehouden met als attracties ondermeer een recreatie- testauto van de verkeerspolitie, een vraag- en antwoordspel over verkeer, films over verkeer, autosport en tech niek en een miniracebaan. In plaats van bloemstukken en geschenken wil Twee huysen geld geven aan het Prinses Bea trix Fonds. Giro 969 staat open voor relaties om onder vermelding van „Tweehuysen 50” een bijdrage te storten. De bedoeling is gehandicapten op die manier te helpen. HAARLEM. De eerste officiële taak van kardinaal Willebrands die, zo als bekend, vorige week dinsedag uit Rome op Schiphol arriveerde, was het gebied Twiske. Daar staat tegenover, dat de landschappelijke, in het bijzonder de cultuurhistorische waarde van de Wor mer nog hoog is; dat alle bouwplannen tot nog toe zijn afgewezen en daardoor aangenomen mag worden dat nieuwe plannen niet snel tot stand zullen ko men en dat de bestuurlijke indeling van de Wormer tot problemen kan leiden. Volgens de nota zijn er voorts in Zaanstad wellicht nog 3 a 600 wonin gen te bouwen in relatie met de spoor lijn Amsterdam-Alkmaar. Het is volgense minister Gruijters echter zeer de vraag wat de realiseringsmogelijkheden zijn en of deze uitbreiding ten diensete van het gehele gewest of alleen ten dienste van Zaanstad zelf zal kunnen staan. In de verstedelijkingsnota worden ook nationale landschapsparken en natuurre servaten aangewezen. De regering denkt daarbij aan het gebied Den Haag-Leiden, Waterland, de Utrechtse Vechtsetreek, Zuidoost-Utrecht, de Vijfheerenlanden, de Veluwe, Noordoost-Twente en Mer gelland. In natuurreservaten is woning bouw zonder meer uitgesloten. In natio nale landsechapsparken mag het alleen als het landschap daarmee niet wordt aangetast. tekosten en andere aftrekposten eventueel spaarbankboekjes. Nadrukkelijk dient te worden ver meld, dat deze service niet is bestemd voor degenen die normaal de hulp in roepen van een belastingconsulent of een accountant, zoals degenen die een bedrijf hebben of een zelfstandig beroep uitoefenen, of personen die een inkomen hebben dat boven het gemiddelde uit gaat. Raad en advies kan worden gegeven bij het invullen van de aangifteformu lieren inkomstenbelasting. Het A-biljet betreft het normale aangiftebiljet voor mannen en vrouwen; het G-biljet be treft gehuwde werkende vrouwen en de T-formulieren hebben betrekking op te ruggave van belasting. Door het invullen van een PH-biljet kan teruggave van premie AOW en AWW worden verkre gen, indien man en vrouw werken en samen meer dan het maximum dat aan deze premies verbonden is, hebben be taald 3778). De A- en G-biljetten wor den automatisch toegestuurd. De ver schillende soorten T-biljetten en het PH-biljet moeten worden aangevraagd. Eventueel zijn deze biljetten ook tijdens de spreekuren in Wijk aan Duin te verkrijgen. De service van de belastingvoorlich- ting zal de gehele maand maart (vijf dinsdagen) duren. Zekerheidshalve zij gesteld, dat het alleen gaat om hulp en voorlichting. De verantwoordelijkheid voor de aangifte blijft berusten bij de belanghebbende. Het verdient aanbeveling vooraf een afspraak te maken voor een bepaald tijdstip. Dat voorkomt wellicht al te lange wachttijden. Indien men wel in staat is het aangiftebiljet in te vullen, maar met andere vragen zit die op de belasting betrekking hebben, kan men zich voor informatie wenden tot de in specteur der directe belastingen te Be verwijk, Schans 1, telefoon 29070. Het beheer van het boezemwater en het kwaliteitsbeheer (waterzuivering) is in Noord-Holland uitbesteed aan de hoogheemraadschappen van uitwateren de sluizen van Kennemerland en West- Friesland en van Rijnland en het zui veringschap Amstel- en Gooiland. Om dat met deze taken het algemeen belang intens gemoeid is, staat in het reglement van deze hoogheemraadschappen en het zuiveringsschap dat in de besturen van deze lichamen het „algemeen belang” zitting moet hebben (leden van Provinci ale Staten). In de kleine waterschappen hebben onder andere vertegenwoordigers van de gemeenten zitting. Gedeputeerde Staten stellen in een concept-brief aan de minister van Ver keer en Waterstaat, dat de zorg voor de vaarwegen eigenlijk een on eigenlijke taak was voor de waterschappen. Deze taak zou liever moeten worden overge dragen aan een bestuurslichaam met een meer algemene taakstelling. De statenle den in de commissie waren het in het algemeen wel eens met deze stelling. Sommigen zouden ook het beheer van de wegen overdragen aan een andere overheid. Spaarnwoude en Amsterdam-Purme- rend behoren voorts tot de groene buf- fergebieden die de regering veiligstelt als tegenhangers van de setedelijke struc tuur. Tot de nieuwe bufferzones die binnenkort in procedure zullen worden gebracht, worden geen nieuwe Noord- hollandse gebieden gerekend. Weinig heil zagen Gedeputeerde Sta ten er in te vormen „hoofdwaterschap pen” toezicht te laten houden op de binnenwaterschappen. Ook de statenle den waren over het algemeen - weinig enthousiast over dat idee. De politieke controle op de waterschappen en hun uitoefening van de, voor het algemeen belang gewichtige, taken zou daardoor te gering worden. De democratie zou daar mee niet zijn gediend. Men had dan liever een directe controle van provinci ale staten op de waterschappen (in plaats van een omslachtige controle eerst op de hoofdwaterschappen en via deze pas op de waterschappen). Daarmee was meteen het probleem gesteld van directe of getrapte verkie- De regering richt zich in de nota in het bijzonder op de vorming van stads gewesten en het openhouden van gebie den met een geledingsfunctie, zowel tus sen als binnen de zones. Daarbij staat haar in de ruimtelijke structuur onder andere voor ogen: in geheel Nederland te streven naar min of meer zelfstandige steden en stadsgewesten met een onder linge afstemming van woongelegenheid en werkgelegenheid. Rond de volgende steden aanvaardt de regering een stads gewestelijke ontwikkeling: Amsterdam, Haarlem, Hilversum, Alkmaar, Rotter dam, Dordrecht, Den Haag, Leiden Utrecht, Amersfoort, Breda, Tilburg, Den Bosch, Eindhoven, Maastricht, Heerlen, Arnhem, Nijmegen, Zwolle, En- schede-Hengelo en Groningen. Voor de grootte van deze stadsgewes ten richt zij zich op een reikwijdte van ongeveer 25 minuten van woning tot centrum per openbaar vervoer, incluseief het voortransport. Voor de vier grote steden wordt een reikwijdte van 35 mi nuten aangenomen. Voorzover elders een stadsgewestelijke ontwikkeling optreedt, zou deze tot een 4-kilometerzone rond het centrum van de stad beperkt moeten blijven. BEVERWIJK. Vóór 1 april dienen de belastingformulieren over het jaar 1975 weer ingevuld te worden ingele verd. Zeer veel mensen weten daar niet lopen de kans zo goed raad mee en zichzelf te kort te doen. Voor de derde maal heeft de belas tingdienst zich bereid verklaard spreeku ren te houden in het buurthuis Wijk aan Duin aan de Wilgenhoflaan 2c. het algemeen met betrekking tot functioneren van hoogheemraad schappen, waterschappen, polders en dergelijke. Hoorn zal met name in de Kersen- boogerd na 1980 nog ongeveer 5500 hui zen moeten bouwen. „Daarmee zal de taak van deze plaats als groeikern vol bracht zijn, hetgeen mogelijkheden biedt om het nieuwe woonmilieu op rustige wijze tot ontwikkeling te brengen”, al dus de nota. Broek op Langedijk en Heerhugowaard ten slotte kunnen voor verdere woningbouw ten noordoosten van Alkmaar na 1990 in aanmerking komen. --- a Met het wetsontwerp reorganisatie binnenlands bestuur heeft de minister van Binnenlandse Zaken een poging wil le doen het fuctioneren van de pro vincie te verbeteren en te verduidelij ken. Het voorgestelde wetsontwerp zal de waterstaatzorg echter bemoeilijken, aldus GS. Over de werking van de waterschappen, en wat daar misschien aan te verbeteren zou zijn, heeft de provinciale commissie voor Waterstaat en Wegen maandag een morgen lang zitten „bomen”. Aanleiding tot de breedvoerige discus sie was het zogeheten „diepdelversrap- port”. Dit rapport geeft een „diepgraven de” visie op de mogelijke toekomstige ontwikkeling van de waterschappen. Het komt tot een indeling in hoofdwater schappen in binnenwaterschappen, beide met speciale taken. Het „diepdelversrap- port” is opgesteld door een interprovin ciale commissie onder voorzitterschap van mr. F. J. Kranenburg, commissaris van de koningin in Noord-Holland. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. In Zero, Bakenesser- gracht 8, wordt woensdag 11 februari een drietal films vertoond over het le ven en werken van Carl Gustav Jung, de bekende psychiater en tegenvoeter van Freud. De films gaan over de relatie Jung-Freud en de verhouding van Jung tot het christendom en de dood. De filmvertoning begint om 21 uur. Entree is gratis. VELSEN. Bij de Velsense politie zijn de volgende voorwerpen als gevon den aangegeven, mapje met drie sleutels, antennesleuteltje, etui met sleutel, por temonnee met geld en kaartjes, das, knik, overhemden in pakje, portemonnee met inhoud, vier bankbiljetten, dames- muts, bankbiljet, kinderwant, hand schoen, hond met gele halsband, speel- goedbeertje, want, paar kinderschaatsen, kinderschaats, aktentas,jack, paar da- meshandschoenen, sjaal, paar blok- schaatsen, kindersjaal, postzak, heren polshorloge, kinderlaars, tas met inhoud. Inlichtingen over deze voorwerpen kunnen dagelijks worden verkregen op het hoofdbureau van politie in Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 -tot 17.30 uur eventueel zullen wor den afgegeven. Met ingang van 2 maart zullen op elke dinsdag belastingdeskundigen in het buurthuis „Wijk aan Duin” aanwezig zijn, 's morgens van 9 tot 12 uur, ’s mid dags van 1 tot 4 uur en ’s avonds van tot 9 uur. De adviezen worden gratis gegeven. Degenen die gebruik willen maken van deze service wordt echter wel ver zocht de benodigde papieren mee te nemen, zoals een opgave van het jaarsa laris, verstrekt door de werkgever, of een loonstrook, de rekeningen van ziek-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 10