Tweede-Kamerlid mej. Barendregt (PvdA): ziekenfondspatiënt moet verdwijnen 69 Hand elsakkoord tussen EEG en gigantisch probleem zijn 98 Daalderop: 150 man met ontslag ’69 „Vermindering fietszaken „Verschil particulier ’n Week lang laag t/m woensdaff 18 februari Huizen moeten in ’85 goed geïsoleerd zijn „Beperking premiedruk zal is zorgelijk” Extra laag: Comecon’ Drie dagen laag: t/m zaterdag 14 februari ^l?9 PvdA vraagt matiging PTT- tarieven 149 9e98 198 2.50 ,..129 .7.439 Premies Amsterdam 1959 uitgeloot „MAATSCHAPPIJ TANDHEELKUNDE” 99 VNO-VOORZITTER MR. C. VAN VEEN: een miljoen gulden aan prijzen 15 WOENSDAG 1 1 FEBRUARI 19 76 (Vervolg van pag. 1) DEENSE MINISTER: 9 J 05 Frisse handappel ’’Democraat” 2 kilo Komkommers per stuk ±350 gram Kasnarcissen 2 bossen Jacobs cream crackers pak 200 gram Golden Wonder chips naturel of paprika zak 120 gram Flora malse brokken pak 500 gram DEN HAAG (ANP). Volgens de PvdA in de Tweede Kamer zal het kabinet-Den Uyl duidelijk moeten aantonen dat de hogere inkomens bij de herverdeling van de inkomens niet buiten schot zullen blijven. Tijdens de bespreking van de interimnota inkomensbeleid zei het PvdA-Kamerlid mej. Barendregt in de allereerste plaats te denken aan de vrije beroepen in de medische sector, aan de architecten, enz. Specialisten en apothekers die drie a vier ton verdienen vormen geen uitzondering. Bij de vaststelling van de algemene wet gezondheidszorg zal aan deze categorie ën de nodige aandacht besteed moeten worden. i eeuwezegel ''X. marganne X pakje 250 gram 1 Uit de diepvries AH Slagroomschnitt OQR met gesorteerde vruchten 3^25' London lemon- of orange dry fles 1 liter Uit de afdeling warm brood Boerenbruin gratis gesneden 800 gram Uit de afdeling delicatessen Gekookte boerenachterham 100 g Ribkarbonade 500 gram-êrKT 5.48 in kiloverpakkingJLTO" Haaskarbonade 500 gram&OO' 5.98 fXzlR in kiloverpakkingJLVFe AH Vanillevla beker 1 liter X. 'W K Doos 6 üesse- T> ADVERTENTIE t/m woensdag 18 februari r. (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE albert heijn 760211 39 VOOR AUTO S EN MOTOREN T» wfnnan In d» National» PuztalaM» tb.v. Nationaal Fonda Sport Gahandlcaptan. AMSTERDAM (ANP). Bij de jaar lijkse uitloting van 500 obligaties van de de ƒ100.000 gevallen op nr. 8 van serie 18.171. Met 50.000 zal worden afgelost nr. 7 van serie 16.920. Een Conac accu type 54434, ter waarde van 169,35. Een geschenk van Continental Rub ber B.V., Amersfoort. Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Ital. lire (10.000) Portugese esc. (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenr. sch. (100) Spaanse pes. (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegosl. dinar (100) premiedruk van sociale verzekeringen. De heer Van Veen heeft opgemerkt dat de programmering van de sociale verzekeringen, zoals de raad van bestuur in arbeidsezaken die i n mei 1974 heeft gepublicieerd, nog somberder dreigt uit te vallen dan toen werd vermoed. Hij zei voorts dat er nog wordt gewacht op de noodzakelijke gegevens die het Cen traal Planbureau, naar wordt verwacht volgende maand, zal kunnen geven over de ontwikkeling op langere termijn. Maar zelfs zonder die gegevens is uit het tot dusverre door het bureau van het verbond verrichte „huiswerk” al ge bleken, zo voegde hij er aan toe, dat als er weer niets op dit gebied gebeurt, er zeker een verslechtering van het reële DEN HAAG (ANP). Het partijbe stuur van de Partij van de Arbeid heeft de regering gevraagd de grootst mogelij- ke matiging te betrachten in het verho gen van tarieven voor de PTT en het openbaar vervoer. Nr. 2 van serie 6362 is aflosbaar met 10.00. Met 5000 worden af gelost nr. 1 van serie 167 en nr. 8 van serie 17.082. De volgende nrs. zullen met 1000 aflos baar worden gesteld: de nrs. 2 van de series 449, 14.931 en 16.870, nr. 3 van serie 17.356, de nrs. 5 van de series 2540 en 4567, de nrs. 7 van de series 4567, 5753 en 15.557, alsmede nr. 10 van serie 1120. Voorts zullen 25 obligaties worden af gelost met 500, te weten: de nrs. 2 van de series 2354 en 5753, de nrs. 3 van de series 4908, 15.994 en 17.392, de nrs. 4 van de series 16.870 en 17.356, de nrs. 5 van de series 4844 en 10.239, nr. 6 van serie 1931, de nrs. 7 van de series 3301, 4134, 7967, 12.637, 14.931, 17.392 en 18.303, de nrs. 8 van de series 167,449, 15.557 en 17.356, de nrs. 9 van de series 4908, 7967 en 8767 en nr. 10 van serie 6362. De overige 460 obligaties worden elk met 125 aflosbaar gesteld. land aanzienlijk te verhogen. De re gering moet de Kamer dan wel infor meren over de gevolgen hiervan voor het milieu, de ruimtelijke ordening en werkgelegenheid. De Kamer vroeg de regering verder aan het onderzoek naar andere ener giebronnen dan aardgas en bespa- ringsmogelijkheden „passende” voor rang te geven. Dat onderzoek moet gefinancierd worden uit de meerop brengsten van het aardgas. Dit stond in een motie van de CHU’er Kruisin- ga. Tegen waren alleen PvdA, PPR en CPN. Een motie van Portheine (WD), dat Nederland steun op het terrein van de kernenergie moet aanbieden aan het internationale agentschap voor kernenergie door deskundigen beschikbaar te stellen werd verwor pen. X sa-maatschappij is gericht. Tegenover de vrijheid van weinigen staat de onvrij heid van velen en als je dit constateert moet er iets aan gedaan worden. De bestaande inkomensverschillen zijn te groot, de oorzaken daarvan rechtvaardi gen deze verschillen niet. De welvaarts- verdeling is na de oorlog wel veranderd, maar niet in voldoende mate, vond de minister. 2,62- 2,72 5,28- 5,58 6,39- 6,69 102,25-105,25 30.50- 34,50 7,10- 9,10 2,61- 2,71 58,25- 61,25 102,25-105,25 59.50- 62,50 46.50- 49,50 41.75- 44,75 14,47- 14,77 3,88- 4,18 6,50- 7,75 68,00- 71,00 12.75- 15,25 DEN HAAG. Het kabinet, eigenlijk onze gehele samenleving, staat voor het oplossen van een gigantisch probleem: de beperking van de stijging van de premiedruk van sociale verzekeringen in de komende jaren, zo heeft de voorzitter van het Verbond van Nederlandse On dernemingen, mr. C. van Veen, gisteren gezegd op de maandelijkse persconferen tie na afloop van de vergadering van het algemene bestuur van dit verbond. Het gaat volgens hem om een verschuiving van uitgaven voor de collectieve sector naar de particuliere. Nörgaard is al enige tijd bezig met een setudie van de moeilijkheden die de handel tussen EEG en COMECON on- dervin 4 UTRECHT (ANP). „Het verschil tussen ziekenfonds- en particulier pa tiënt moet worden opgeheven. Al te lang heeft een groot deel van het Nederland se volk via het huidige ziekenfondssys teem alleen recht kunnen doen gelden op een beperkte tandheelkundige hulp”. Boordevol energie Isolatie kan volgens de Kamer een belangrijke bijdrage leveren aan de energiebesparing. Minister Lubbers van Economische Zaken had vorige week bij de behandeling van de ener- gienota wel al toegezegd de zaak te onderzoeken, maar dat kon Van Hou- welingen er niet van afbrengen zijn motie te handhaven. De Kamer ging verder akkoord met een tweede motie van Van Houwelin- gen, waarin de regering wordt ge vraagd het aandeel van kolen in de AMSTERDAM- De daling van het aantal fietsenzaken in ons land is een bron van grote zorgen. Dit heeft mr. Th. van der Meer, gedelegeerde van het RAI-hoofdbestuur, gisteren in Amster dam gezegd tijdens een persconferentie ter gelegenheid van de komende Twee- wieler RAI (van 24 tot en met 29 februari in het Amsterdamse RAI-ge- bouw). KOPENHAGEN (Reuter). Binnen kort zullen de Europese Economische Gemeenschap (EEG) en haar tegenhan ger in Oost-Europa, de Raad voor On derlinge Economische Hulpverlening (COMECON), een overeenkomst inzake samenwerking op handelsgebied sluiten. Dit heeft de Deense minister van EEG- zaken, Ivar Nörgaard, gisteren in Ko penhagen meegedeeld. ^Zolang de voorraad strekt Hij tekende hierbij aan dat het minis terie van Economische Zaken opdracht heeft gegeven tot een zogeheten knel puntenonderzoek. Nagegaan zal worden of het aantal punten voor verkoop en service nog voldoende gespreid is om de klant voldoende mogelijkheden te geven. Ook wordt onderzocht waarom in nieuwbouwwijken de fiets- en brom fietszaak zo vaak ontbreekt. Mr. Van der Meer meende het antwoord al te weten: >n nieuwbouw-winkelcentra zijn de hu ren vaak te hoog voor de fietsenhande laar. De heer Van der Meei' zei tevens dat, hoewel er vorig jaar minder fietsen zijn verkocht dan in 1974, de fabrikanten toch niet ontevreden zijn omdat de om zet in geld ongeveer gelijk is gebleven. De consument neemt niet langer genoe fen met goedkopere fietsen, zei hij. TIEL (ANP). Daalderop BV (fabri kant van onder meer elektrische huis-, houdelijke apparaten, deel uitmakend van de hoofdgroep indusetrie van Inter- natio-Muller) wil van de 720 personeels leden circa 150 man ontslaan. Dit plan is met vertegenwoordigers van de vakbon den besproken, zo deelt de directie mee. In het plan wordt uitgegaan van een verlies aan arbeidskrachten van circa 150. De produktièactiviteiten in de vesti ging in Wychen zullen worden overge bracht naar de fabriek in Tiel, Hierbij zijn 55 mensen betrokken. In de vergadering is aandacht besteed aan cijfermateriaal dat het bureau van het verbond heeft opgesteld over de door het VNO verwachte stijging van de Drs. Boersma tekende- bezwaar aan tegen de motie, waarin PvdA en PPR op openbaarmaking van alle inkomens aan drongen. Het streven is niet op individu ele openbaarmaking gericht. Wel zijn functie-inkomens in cao’s en in de amb tenarensector openbaar. Een garantieregeling tegen geldont waarding ten behoeve van kleine spaar ders moest de bewindsman als te diïur van de hand wijzen. Dit CDA-voorstel, ingediend door CHÜ-fractievoorzitter dr. Kruisinga, zal zeker op 80 miljoen, gul den komen. „Dat kunnen wij ons niet permitteren,” aldus de minister, die evenmin voelde voor het plan van Dol man (PvdA) om de vrije beroepen in de medische sector aan - te pakken in het kader van de algemene wet gezondheids zorg. Tenslotte kon drs. Boersma niet mee gaan met de PPR-fractie in haar ver langen voor elke Nederlander een gega randeerd basisinkomen in het leven te roepen. Hij moest aanvaarding van deze, door PPR’er Jansen ingediende, motie ontraden. Ook al wegens de administra tieve rompslomp die er aan vast zit. Over de moties stemt de Kamer vol gende week. -■ Dit blijkt uit een verklaring van het partijbestuur, uitgegeven na een beraad over de recente prijssetjjgingen en lasten verzwaringen die de laatste weken zijn opgetreden. In de verklaring zegt het bestuur over enkele prijsstijgingen bij zonder verontrust te zijn. Volgens haar moeten er bijzondere prijsbeschikkingen komen voor de sectoren textiel en. schoenen, in het bijzonder om „over trokken” prijsstijgingen die bij de mode- ontwikkelingen door de handel worden meegenomen onmogelijk te maken. Voor de aardappelen moet er een maximum-prijs worden ingesteld, meent het bestuur. Die maximum-prijs is nood zakelijk alduse de verklaring nu vast staat dat een deel van de handel voorraden aanhoudt om nog hogere prijr zen te kunnen maken. DEN HAAG (ANP). De Tweede Kamer wil dat de regering ervoor zorgt dat alle woningen omstreeks 1985 voldoende zijn geïsoleerd. Met alleen de stem van de Boerenpartij tege aanvaardde de Kamer gisteren een motie met deze inhoud van de anti-revolutionair Van Houwelingen. Een vestigingsbeleid („het door over- eenkomstweigering voorkomen dat in de ene regio in verhouding tot de andere regio te veel medewerkers van een be paalde categorie aanwezig zouden zijn”) noemen de tandartsen onaanvaardbaar. De maatschppij vindt zichzelf - gezien de jarenlange ervaring van haar bemid delingsbureau - de meest aangewezen instantie om een goede spreiding van tandartsen te bevorderen, „eventueel in overleg met de overheid”. Als belangrijkste middel om tandbe derf te voorkomen, ziet de maatschappij drinkwaterfluoridering. Deze preventieve maatregel alsmede de tandheelkundige gezondheidsvoorlichting en - opvoeding moeten naar haar mening uit de alge mene middelen worden bekostigd De tandartsen spreken als hun mening uit, dat de tandheelkundige verzorging van gehandicapten, of zij nu in een inrichting zijn opgenomen of thuis wo nen, onafhankelijk van hun leeftijd zon der bijbetaling beschikbaar dient te zijn. Zolang de voorraad strekt met buiten schot laten” QCS \lacon Super jroge (AppcUabo' ^jnvoorraad. n Mool n)p U.. Klassekeusvo De tandartsenorganisatie wil alleen medeverantwoordelijkheid dragen voor de volksverzekering, als zij direkt wordt betrokken bij de vaststelling van een regeling voor de tandheelkundige zorg en als zij die ook goedkeurt. Het instel len van een centraal orgaan dat eenzij dig de tarieven vaststelt - zoals om schreven in het wetsontwerp wijst zij af. loon en van de positie van het bedrijfs leven het gevolg van zullen zijn. Naarmate deze door de werkgevers en ondernemers al in mei 1974 onder de aandacht gebrachte situatie nog langer voortduurt, zal de frustratie stijgen, zal de spanning groter worden, ook bij de vakbeweging. De rendementen zullen zich door een ombuiging van het beleid van de collectieve naar de particuliere sector, kunnen herstellen, met mogelijk heden voor investeringen en Werkgele genheid. Het gaat er, naar de mening van de heer Van Veen, in het komende driepar- tijenoverleg (overheid, Werknemers en wërkgeVërs) om het juiste evenwicht' te vinden. Van de kant van het VNO-bureau heeft dé héér Van Brussel in een toe lichting op het cijfermateriaal onder meer opgemerkt dat de totale premie druk in 1980, in vergelijking met nu, 10,9 percent zal stijgen en wei met ongeveer 3,7 percent van het werkne mersaandeel daarin en niet circa 7,2 percent van het werkgeversaandeel. De totale premiedruk is nu 48,5 percent van het premieplichtige loon. Voor niet-loontrekkenden die alleen te. maken hebben met volksverzekeringen, zal die stijging nog meer bedragen. De heer Van Veen verklaarde desge vraagd dat bij het oplossen van deze hele problematiek het uitbreiden van waardevastheid mede zal moeten worden beschouwd Hij zei ook dat als ér niets verandert een stijgende frustratie bij de economische actieven zal worden waar genomen. kunnen regelen omdat het marktmecha nisme niet bevredigend werkt. Boven dien is, naar de mening van de VVD, het nivelleringsbeleid van dit kabinet ook weinig zakelijk gefundeerd. De heer Roolvink (ARP) zei dat de christen-democraten grote bezwaren hebben tegen het verlangen van de PvdA-fractie om de vrije beroepen, in het kader van de algemene wet gezond heidszorg, aan te pakken, zoals in de motie van de heer Dolman (PvdA) voor gesteld. Drees (DS’70) wilde het begrip „inko men” niet excessief belast zien door een begrenzing te stellen aan het totaal van publiekrechtelijke inhoudingen. In een motie noemde hij als maximum 80 per cent. PPR-woord voerder Jansen noemde „eerlijk delen” een voorwaarde voor een evenwichtige samenleving. Minister Boersma van Sociale Zaken zei in zijn antwoord dat het streven zeker niet op een onvrije, grauwe mas- Met het vrijwillig afzien van de 41/s percent prijscompensatie zijn deze groe pen er niet. Er zal nog heel wat moeten gebeuren, vond mej. Barendregt, die niet het gevoel heeft dat bijvoorbeeld „de notaris zijn inkomen in het zweet zijns aanschijns verdient”. Volgens de socialis- te zal langzamerhand inzicht moeten ontstaan in de opbouw van de verschil lende tarieven. Haar opponent Rietkerk (VVD) stelde zich lijnrecht tegenover de filosofieën van de regering, „die alleen maar kun nen leiden tot een onvrije, grauwe mas- sa-maatschappij”. Inkomens- verschillen zouden volgens de regering eigenlijk niet meer moeten voorkomen en alleen om praktische redenen kunnen worden aanvaard en dan nog in zo beperkt De overheid zou in inkomensverhoudingen „Hoger inkomen bij herverdeling dan mogelijke mate, beginsel alle i Dit is één van de uitgangspunten waarop de Nederlandse Maatschappij tot I bevordering der Tandheelkunde haar I standpunt baseert over een algemene - I verzekering gezondheidszorg (de volks verzekering tegen ziektekosten), althans over wat er tot nu toe bekend is gewor den van het desbetreffende wetsontwerp van staatssecretaris Hendriks. De tandheelkunde hoort volgens de maatschappij in een volksverztkering thulis. Begrippen als „beperkingen” en „eenvoudige middelen” zoals de zieken fondsverzekering die nu kent, moeten verdwijnen. De tandartsen vinden ook, dat „in een democratisch land iedere burger, patiënt zowel als tandarts, de vrijheid dient te hebben im al dan niet van de volksver zekering gebruik te maken of eraan deel te nemen”. Dat betekent, dat het iedere patiënt moet vrij staan om zich buiten het kader van de volksverzekering te laten behandelen door de tandarts van zijn keuze, dat de patiënt moet kunnen kiezen uit verschillende behandelingsmo gelijkheden en dat iedere tandarts in staat zou moeten worden gesteld om in overleg met de patiënt het berandeling- splan te maken en uit te voeren. De maatschappij gaat er dan ook niet van uit, dat de volksverzekering altijd de „integrale” behandeling betaalt. Zij is voor een systeem van bijbetalingen of (zoals in de ambtenarenverzekering IZA) restituties. De percentages voor die bij betalingen of restituties zouden zo moe ten worden vastgesteld, dat de patiënten meer zelf betalen naarmate zij ouder zijn.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15