Ex-kampioen Keiler na teleurstellende sprints: H j9 85 99 in opstelling 59 88 Jan Bazen maakt uitzending waar 98 85 Griep blijft de grote bedreiger Dianne de Leeuw achterop HAN BERGER BLIJFT SPORTIEF s „Cruijff niet 3 tegen Granada” I i i 7? 125 99 JS 159 129 s 99 M9 129 79 'ASIE 119 ■SEN IB? I 1^ F Weisweiler: AL BIJNA 300 GEVALLEN Olympische winterspelen EK LJ illl 17 SPORT WOENSDAG 1 1 FEBRUARI 1976 K i L W 1 1 1111 k K PEIL VAN LAATSTE (Van onze speciale verslaggever) Johan Cruijff: schot voor de boeg (Van onze speciale verslaggever) Dianne de Leeuw werkt uiterst geconcentreerd een van de verplichte figuren af. s Moeratov heeft zijn successen (onder andere tweemaal wereldkampioen op de sprintvierkamp) voor een groot deel te danken aan de legendarische Evgenji Grisjin, de eerste schaatser die de 500 meter binnen de 40 seconden volbracht. Grisjin, trainer van de Russische leger- ploeg, zag in Moeratov zijn evenbeeld en heeft er alles aan gedaan van zijn pupil een topsprinter te maken- De stijl van Moeratov hij perst zijn kracht voor namelijk uit de heupen, vertoont inder daad veel gelijkenis met zijn leermees ter. In een fel gevecht met de Ameri kaan Immerfall volbracht hij het traject met 92 slagen, achthonderdste van een secondé te langzaam om zijn landgenoot Evgeni Koelikov te kunnen evenaren. op, maar in de Zwitserse wintersport plaats bleek al dat hij zich met de wereldelite kan meten zonder overigens direct uitzicht te hebben op Olympisch eremetaal. I rd, i daks en, t ■uurt»i 846 1OVAI ANW m firn loress 02 raati rmei, gehs imont Hl cussieerd, waarbij vooral die verplichte figuren het mikpunt van de kritiek zijn. Wat er zich dinsdag in de Innsbruckse luchthal afspeclde, lijkt ook weinig met sport te maken te hebben. Driemaal moeten de meisjes in actie komen. Eerst om zesmaal achtereen een tegenwende voorwaarts buiten waarts op het ijs te brengen, waarna de negen juryleden, die door het grote rugnummer dat zij dragen veel overeenkomst met gangmakers in de wielersport vertonen, zich massaal op de sporen storten. Klaas Vriend verscheen uit veiligheids overwegingen niet op het ijs, waardeur Nederland op dit sprintonderdeel slechts met twee rijdprs was vertegenwoordigd. Coach Leen Pfrommer: „Klaas had slechts een lichte verhoging, maar het was raadzamer hem niet te laten rij den.” JAREN ERG POVER” Over zijn rit kon Jan Bazen alleen maar tevreden zijn- Zijn -start was niet honderd percent, maar omdat hij al twee keer door de Oostenrijker Gerhard Spinka was „teruggeschoten”, kon Bazen geen enkel risico meer nemen. Boven dien gonsde het door zijn hoofd, dat dezelfde starter hem een jaar geleden in Madonna di Campiglio zonder pardon in een soortgelijke situatie uit de wedstrijd had genomen. Bazen: „Toch blijf je natuurlijk proberen om zo’n voordelig mogelijke start te hebben. Dat is nu eenmaal het spel dat bij de 500 meter hoort. Het gevolg was uiteraard wel, dat ik bij de derde start even stil moest blijven staan.” (Van onze speciale verslaggever) INNSBRUCK. De griep blijft in Innsbruck het belangrijkste onder werp van gesprek, omdat iedereen die nog niet door de griepbacil werd aangetast zich bezorgd afvraagt of hij gezond het einde van de Winterspelen zal halen. In het Olympisch dorp heeft de medische afdeling tot dusver 293 gevallen te behandelen gekregen, waarvan het grootste deel griep be trof. Volledig fit in de Nederlandse schaats- groep waren gistermiddag alleen Piet Kleine en Hans van Helden. De Neder landse kampioen, die een vijfdaagse ge- vechtsweek had aangekondigd, meed op de eerste dag de stridj. Pfrommer: „Hij wilde geen enkel risico nemen en dat was erg verstandig.” UTRECHT (ANP). Han Berger, die nadat Jan Rab op non-actief was gesteld tijdelijk de functie van hoofdtrainer bij de FC Utrecht vervulde, zal tot het einde van het seizoen blijven werken als trainer. De KNVB heeft Berger daarvoor dispensatie verleend. Berger had aanvankelijk gesteld slechts voor een korte periode het werk van Rab te willen overnemen. Het bestuur van Utrecht heeft hem echter bepraat en gisteravond is na gezamenlijk overleg besloten dat Berger tot het eind van het seizoen bij Utrecht blijft. van het medisch comité van het IOC. Wel genoeg echter om de Russin het eremetaal te ontnemen- Verdere straffen leverde het haar echter niet op, waardoor zij gisteren op de 10 km kon starten. En met succes, want wederom werd het brons véroverd. „Valentijn had het hier ver kunnen brengen”, is ook de stellige mening van Erhard Keiler. „Hij zou niet dezelfde fout gemaakt hebben als Koelikov, die op de laatste 100 meter te ver omhoog kwam. Hij maakte hierdoor precies vijf slagen te veel.” Een pikante opmerking van de Westduitser, want Koelikov vol bracht zijn winnende rit,in 103 slagen. Keiler had vier jaar geleden in Sapporo zelf 98 slagen nodig om het goud te bemachtigen. Vijf minder dus Af en toe rijdt Keller, die in Inns bruck commentator is voor het eerste Westduitse televisienet, nog wel eens een wedstrijdje op zijn favoriete baan in Inzell. Praktisch ongetraind is hij in staat gebleken de 500 meter onder de 40 seconden af te leggen. Daarom had hij in Innsbruck wellicht nog in de prijzen kunnen vallen. Keiler glimlachend: „Ik zou zeker zo snel zijn geweest als Moe ratov, want van hem heb ik nog nooit verloren.” BARCELONA (SID). In een inter view met het Westduitse persbureau SID heeft Barcelona-trainer Hennes Weis weiler zijn visie gegeven op het conflict tussen hem en Johan Cruijff, die zondag door Weisweiler in de competitie-wed- strijd tussen Barcelona en Sevilla uit het veld werd gehaald. INNSBRUCK. Op het moment dat aan de dubbele Russische triomf op de 500 meter niet meer te tornen viel, stapte Erhard Keiler, de absolute sprintkoning van de twee voorgaande Olympische Spelen, hoofdschuddend van de eretribune. „Ik ben verschrikkelijk teleurgesteld over wat ik hier heb gezien. Het niveau is me erg tegengevallen,” sprak de zorgvuldig gekapte tandarts uit München zonder aarzeling. „Als ik geld had moeten betalen voor ee toegangskaartje, zou ik me bedrogen hebben gevoeld. Iedereen reed slecht, vanwege de zenuwen, geloof ik. Alleen Wallberg en Immerfall vormden een uitzondering. Koelikov werd terecht winnaar, want hij is het hele seizoen al beter geweest dan de rest, maar hier in Innsbruck was zijn race verre van volmaakt.” Cruijff houdt zich volgens Weisweiler niet aan zijn taktische opdrachten. „Vooral in uitwedstrijden wil hij niet, zoals ik het wens, in de aanval spelen. Voor eigen publiek speelt hij erg goed. Zijn geschermutsel op het middenveld levert niets op. In Sevilla veroorzaakte hij door balverlies in het eigen straf schopgebied een doelpunt. Ik heb lang genoeg geduld gehad met Cruijff, maar daarmee was voor mij de maat vol.” Weisweiler over Cruijffs toekomst: „De onderhandelingen over een verlen ging van het contrakt komen nog. En daarbij wil ik een duidelijke stem in het kapittel hebben. Het ligt verder aan Cruijff zelf, of hij in mijn concept nog een belangrijke rol zal spelen. Dit was voor hem een schot voor de boeg.” Bazen: ,,’s Avonds om negen uur be gon het en midden in de nacht werd ik wakker met een dikke keel. Maar er wordt wel beweerd dat het juist gunstig is als je met een kleine tempera tuurs- verhoging een sportprestatie moet leve ren. Ik heb er geen moment over gepie kerd om me terug te trekken. Al was ik ook doodziek geweest, ik ben immers speciaal voor die 500 meter gekomen.” Vier jaar geleden, in Sapporo, legde de bijna 30-jarige Rus beslag op het brons, op de Oostenrijkse ijsvloer, die gisteren met 6000 toeschouwers was omzoomd, nam hij met het zilver afscheid van het Olympische 500-meter-gebeuren. Maar ongetwijfeld zal Valeri Moeratov mor gen nog iets van zich laten horen als de Koelikov, een 26-jarige student uit Leningrad, is een totaal ander sprintty pe. Hij is lenig en ontwikkelt de kracht voor zijn felle slagen uit het hele li chaam. Aan zijn overwinning werd in Innsbruck al bij voorbaat niet getwij feld, want deze winter boekte hij reeds de ene triomf na de andere. De wereld recordhouder (37,0 seconden) maakte anderhalve week geleden in Inzell bo vendien de snelste seizoentijd (38,25), maar toch was hij gisteren allerminst gerust nadat in het derde paar voor hem 39,17 was geregistreerd. Evgeni Koelikov: goud ondanks verre van vlekkeloze race. Het sprintduel werd, ook al omdat de Amerikaanse favoriet Peter Muller zijn schaatsen verkeerd bleek te hebben ge slepen, een Russische aangelegenheid, wat trouwens wel in overeenstemming is met de krachtsverhouding van de laatste seizoenen. Vrij zeker had één man de Russen gelijkwaardig partij kunnen ge ven, maar Jos Valentijn wordt door het IOC niet als amateur beschouwd. In vergelijking met de puur commerciële skiwereld, waar vette contracten een doodnormale zaak zijn, doet de uitscha keling van de Nederlander die in één wedstrijd voor een quasi-profbond uit kwam. lachwekkend aan. De Nederlandse afvaardiging is zo als bekend niet buiten schot gebleven. Klaas Vriend kon daardoor gisteren niet op de 500 meter starten, terwijl ook Jan Derksen in bed bleef liggen. Jan Bazen, ook al niet geheel fit, reed zijn sprint wel en verraste daar bij met een uitstekende zesde plaats. Onmiddellijk na afloop haastte hij zich naar bed. Piet Kleine, de kamer genoot van Klaas Vriend, heeft uit voorzorg een andere kamer toegewe zen gekregen. Galina Koelakova, die haar op de 5 km langlauf veroverde bronzen plak moest inleveren, omdat de dopingstest positief uitviel blijkt voor de start neusdruppels te hebben gebruikt. In haar urine werd één miljoenste gram evedrine gevonden. Een belachelijk kleine hoeveelheid. „Ook lang niet 'genoeg om er voordeel van te hebben gehad,” aldus prof. Ludwig Prokop In de vrij omvangrijke skiploeg van Noorwegen is een schandaal uit gebroken, dat er toe heeft geleid dat de beide cross country-skiërs Oddvar Bra en Magne Myrmo naar een ge heim gehouden pielt in de bergen rond Innsbruck zijn verbannen. De beide Noren werden betrapt op over matig drankgebruik, maar de leiding van de olympische delegatie heeft het tweetal niet naar huis wiUensturen omdat ze als medaillekandidaten worden beschouwd voor de 50 kilo meter langlauf, komende zaterdag. H Hoewel het ijsdansen het maxima le aantal toeschouwers van 9000 trok, is de Olympische toekomst van dit nummer onzeker. Het ijsdansen stond voor het eerst op het programma van de Olympische Spelen. Willi Daume, vice-voorzitter "van het Olympisch Comité, verklaarde gisteren dat het nog lang niet zeker is dat er over vier jaar opnieuw „gedanst” wordt. De Westduitse oud-Olympisch kampi oen kunstrijden, Manfred Schnelldor- fer, verklaarde: „Het ijsdansen dat hier vertoond werd, had niets met sport te maken. Het was pure show.” (Van onze speciale verslaggever) INNSBRUCK. Er werd gisteren in de luchthal bij het Olympisch ijsstadion waar de kunstrijdsters hun verplichte figuren afwerkten opvallend veel gegaapt. Met gebrek aan nachtrust had dat echter niets te maken, omdat de meisjes maandagavond door hun trainers en trainsters heel vroeg naar bed waren gestuurd. Het gapen had wel alles te maken met de enorme spanning, waaronder zij tijdens de drie verplichte figuren gebukt gingen. Want dit onderdeel van het kunstrijden vergt het uiterste van de zenuwen. Bijna zeven uur nam die spanning in beslag. Toen kon de balans worden opgemaakt, waarbij bleek dat de Westduitse Isabel de Navarre aan de leiding gaat, maar tevens wat veel belangrijken is dat Dianne de Leeuw een achterstand van 0,6 punt op haar grote rivale Dorothy Hamill heeft opgelopen. Met De Navarre houdt niemand rekening, omdat de Westduitse geen kür van formaat kan rijden. Dorothy Hamill heeft zich evenwel een goed uitgangspunt verworven voor de korte kür, die vandaag wordt verreden, en de grote kür die vrijdagavond de beslissing gaat brengen. De Amerikaanse heeft van zes van de negen juryleden namelijk een hoger plaatsingscijfer gekregen dan Dianne de Leeuw. De Nederlandse, in de Oostenrijkse pers als „US- Hollannderin” afgeschilderd, gooit bij de juryleden uit Japan, Canada en natuurlijk Nederland (mevr. E. Bon-Meijer) hoge ogen. Dianne de Leeuw krijgt nog de gelegenheid om de kansen te laten keren, omdat de punten van de verplichte figuren slechts dertig percent van het totaal uitmaken. De vrije oefeningen waarin de Amerikaanse Nederlandse het meest bedreven is, nemen de resterende zeventig percent voor hun rekening (korte kür 20 percent, grote kür 50 percent). Over die verhoudingen wordt trouwens al jarenlang gedi- 1000 meter op het programma staat, want op deze afstand is hij wereldre cordhouder. Sommigen gaan daarbij zelfs met hun neus op het ijs liggen om het allemaal beter te kunnen zien. Na een fluitsignaal worden dan de bordjes te voorschijn gehaald, waarbij het steeds weer opvallend is dat elk jurylid zijn favoriete heeft en dat een landgenote vrijwel altijd op een wat hogere puntenoogst mag rekenen. De procedure bij de twee andere figuren de paragraaf tegen drie voorwaarts en de paragraaf lus achterwaarts zijn exact hetzelfde. De bedoeling van al dit zenuwachtige gedoe is de techni sche vaardigheden van de kunstrijdsters te testen. Alsof die techniek bij de vrije oefeningen niet voldoende tot uiting zou komen. Wie deze vaardigheid mist, zal immers nooit een goede kür kunnen rijden. Maar degenen die deze argumenten hanteren, worden waarschijnlijk terecht tot de leken gere kend. Aan het gapen is dus nog lang geen eind gekomen. Het optimisme in het Nederlandse kamp heeft echter wel een gevoelige tik gekregen. Dianne zal vandaag en vrijdaga vond inderdaad iets bijzonders moeten laten zien om de hoogste tree van het erepodium nog te bereiken. Het klassement na de verplichte figuren: 1. Isabel de Navarre (Wdld) 17.0 pl.c.-46.40 pnt; 2. Dorothy Hamill (VS) 18.5-46.24; 3. Dianne de Leeuw (Ned) 24.5-45.64; 4. Anett Pötzsch (DDR) 35.5-44.48; 5. Christine Errath (DDR) 39.5- 44.16. Voor de medici, die vrijwel machte loos moeten toezien hoe de sportmensen waarover zij zich dienen te ontfermen van de ene op de andere minuut ten prooi vallen aan de griepepidemie, is uiteraard de grootste zorgvuldigheid ge boden. Het toedienen van medicijnen betekent in de meeste gevallen dat de dopingregels worden overtreden. Pfrom mer: „Het enige wat we kunnen doen is de jongens met hun hoofd boven een bak heet water zetten met een damp- middel er in. Ook dienen we wel Otrivi- ne toe, een volmaakt onschuldig prepa raat.” Weisweiler: „Ik heb Cruijff uit de ploeg gehaald, omdat hij slecht speelde. Na de wedstrijd vertelde Cruijff de pers dat ik geen verstand van voetbal heb, maar het Barcelona-bestuur staat volle dig achter mij en heeft verklaard, dat Cruijff zich bij mijn beslissingen neer moet leggen. Hij zal voor zijn gedrag nog gestraft worden en wordt voor de wedstrijd zondag tegen Granada door mij niet opgesteld.” Koelikov vreesde vooral de Zweden en Noren, maar de Scandinaviërs kwamen er niet aan te pas. Kay Stenshj emmet, voor wie dit seizoen uitsluitend zegepra len heeft gebracht, maakte een ontluis terende tijd en Jan-Egil Storholt vloog in volle vaart uit de eerste buitenbocht. Hij botste hulpeloos tegen twee fotogra fen en een Zweedse offical op en klaag de naderhand over een pijnlijke rib. De beste Noor was Arnulf Sunde, invaller voor Per Björang, die het zoveelste slachtoffer was van de griepgolf in Innsbruck. fyTKTï-.. Z. fï/. 'y's INNSBRUCK. Op 0,23 seconde van het brons eindigde Jan Bazen in het Olympisch sprinttoernooi op de zesde plaats, die hij moest delen met de Noor Sunde. De 28-jarige Nederlander reed een zeer overtuigende race en continu eerde hiermee zijn goede vorm van Da vos. Een paar weken geleden riep de uitzending van Bazen de nodige vragen Toch liet hij in Innsbruck gerenom meerde specialisten als Malikov, de Zweedse gebroeders Granath en Suzuki achter zich, zodat zijn aanwezigheid op de Olympische baan meer dan gerecht vaardigd was. Toch was er voor Bazen ajle aanleiding om zi.cfy vpor zijn optrer den ongerust te maken, want de avond voor de Wedstrijd bleek ineens dat hij door de Olympische griepbacillen was aangetast. De verbijstering van het gewezen sprintfenomeen was begrijpelijk. Wat een spectaculaire opening beloofde te worden van het Olympisch heren schaatstoernooi, werd een vrij vlakke vertoning met tijden die aan de magere kant waren. De winnende tijd had vol gens Keiler 38,7 moeten zijn om een beetje indruk te kunnen maken. Speu rend naar oorzaken kwam uiteraard op de eerste plaats de kwaliteit van het ijs ter sprake, maar al snel bleek dat het hieraan niet kon hebben gelegen- Jan Bazen, die met een gedeelde zesde plaats een uitstekend figuur sloeg, merkte bij voorbeeld op: „Het ijs was 'goed, zeker voor sprinters. Je had er behoorlijk grip op. Van wind hadden we ook geen last, want het was bladstil. Misschien heeft het hoge vochtigheidsgehalte een rol ge speeld.” Voor sprinters maakt dat helemaal niets uit, oordeelde Keiler. „Ik houd het op de zenuwen, maar ik vind ook, dat het peil van de sprinters de laatste twee jaar erg pover is. De all-rounders, die dit jaar wel sterk vooruit zijn gegaan, rijden nu bijna net zo hard als de specialisten. De top is erg smal en heeft nauwelijks iets aan enige ontwikkeling gedaan. Je hoort alleen maar de naam Koelikov in de uitslagen, het lijkt wel of er geen anderen meer zijn. De tijden die nu door de beste sprinters worden ge maakt sla ik lager aan dan de prestaties van Hasse Boerjes in het laatste jaar van de profs. Boerjes reed regelmatig 39 of 38 rond, of het ijs nu goed was of Slecht.” fe;'" >>5^4^

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17