Proces in Amsterdam tegen vertegenwoordiger vliegtuigfabriek Jongeman bekent Almeloër te hebben gedood Weer aardschokken in Guatemala L Lidmaatschap OAE kan nu worden aangevraagd” 1 j M tl scheepmaker Nu meer dan 600 bevingen geteld BUITENLAND BINNEN- EN 1 9 76 WOENSDAG 1 1 FEBRUARI (Van onze correspondent) nis Weggeschoven len der [>tie ika Geïnformeerd aad Keja iten weg ssen tatie jeval ■u| Sinds 4 februari zijn nu meer dan 600 schokken geteld. De eerste schok van gisteren had een kracht van 3.01 op de schaal van Richter. De tweede, slechts twee minuten later, was zwaarder. De Oegandese president, die momen teel periodiek voorzitter van de OAE is, deed een beroep op de tegenstanders van de MPLA, het Nationale Front voor de Bevrijding van Angola (FNLA) en het Nationaal Verbond voor de Totale Onaf hankelijkheid van Angola (Unita), een periode van verzoening in te zetten. Hij deed voorts een beroep op alle landen in Afiika te beletten dat buitenlandse huurlingen zich in de Angolese burger oorlog mengen. Getuigen GUATEMALA/GENEVE (DPA,AFP,Reuter). Bijna een week na de aardbevingsramp in Guatemala zijn gisteren twee nieu we aardschokken in de Centraal- Amerikaanse republiek gevoeld. AMSTERDAM. Voor de Amsterdamse rechtbankpresident mr. Schröder diende gisteren de zaak-Dassault. Terecht stond de vertegen woordiger van de Franse vliegtuigfabriek Dassault, J. Botterman, die ervan wordt verdacht de Tweede-Kamerleden Dankert (PvdA) en Keja (VVD) bedragen 30.000) en een stukje grond in Zuid-Frankrijk aangeboden te hebben in ruil voor hun stem ten behoeve van Dassaults produkt, de Mirage. In de strijd om de opvolging- van de Starfighter gooide dit Franse toestel namelijk hoge ogen. KAMPALA (UPI.AFP). Oe ganda heeft gisteren de regering erkend die in het leven is geroenen door de Volksbeweging voor de Be- vriiding van Angola (MPLA). In diplomatieke kringen wordt de me dedeling van nresident Idi Amin gezien als de grootste nolitieke overwinning van de MPLA bii haar striid voor erkenning als de wetti ge leider van Angola. HENK S.P. TOVERFLUIT SOUND-TRACK Dassault zou Kamerleden grond en som geld aangeboden hebben P. DANKERT De heer Botterman (rechts op de foto) en zijn advocaat, mr. J. H. Jonker. Oeganda erkent MPLA IDI AMIN AGOSTINHO NETO De heer Francois van Dassault, heeft inmiddels schriftelijk, maar wel onder ede, verklaard, dat hij de heer Dankert Een van de urgentste problemen is voorraden te transporteren naar de ge bieden, die het ergst zijn getroffen. De Amerikaanse ambassade heeft daarom gevraagd om nog twee helikopters uit de Panamese Kanaalzone. Uit de hele we reld komen inmiddels tonnen voedsel, medicijnen en dekens binnen. Ze worden opgeslagen in de hangars van de luch thaven „Aurora” bij de hoofdstad. iver- i dit :-ika- eind I is nen irte als de ko- last ge- lars .dus lur- irde kie- tieeft :ord- snnis jijna Er dda- tden. i is on- de ret- igt m- len lar 1 ci- istitie nbte- „niet aagse j het stek- met de ren, sche sr- 30) sn- an Dt- U- re- en m- lo- de len Lus !t bij extra ar op neer- i. De tus- kelij- we- s aan heeft egen- kost a. Volgens de heer Dankert is toen het volgende gebeurd:toen hij, na een eigen lijk wat kort en gehaast gesprek, het kantoor van de heer Botterman verliet, kwam de heer Botterman hem achterna en zei tegen hem: „Joh Piet, je moet Frangois anderhalf miljoen vragen”. De heer Dankert was beledigd omdat hij altijd de indruk had gehad dat Francois hem in ieder geval nog altijd de vrijheid had gelaten zijn eigen prijs te bepalen, terwijl Botterman hem nu ineens het initiatief uit handen had genomen, afge zien van het feit of Dankert daar wel of niet trek in had. Ondanks het advies dat Francois Dan kert gegeven had, nam de laatste „con- tre coeur” toch weer contact op toen de heer Botterman hem in augustus 1974 belde. Botterman zorgde toen voor het rechtstreekse contact in Nederland tus sen de heer Francois en de heer Dan kert. Bij die gelegenheid hield hij zich geheel afzijdig. Volgens de heer Dankert was de heer Franpois een beetje nerveus vanwege het feit dat kennelijk de voor keur uitging naar de F-16. Francois en Dankert hebben nogmaals met elkaar gepraat op het kantoor van de heer Botterman. De laatste heeft zich daar geheel buiten gehouden. jister- rdam- n kilo haar t was a een en de aan- inbre- se re- ver- nplot. varen n 30- i. De >elang nd te Op krukken hinkt een van de veertig ontmoedigde Britse huurlingen, die gis teren uit Angola in Engeland terugkeer den, de luchthaven Heathrow af. zijn vor- Zij oge- i 45 irbij een arkt de zul- rden Waarom de heer Keja op dat moment niet onmiddellijk naar de officiële in stanties was gelopen, verklaarde hij op de volgende manier: „Ik had geen zin om iets te verklaren waarvan ik uitein delijk niet helemaal zeker was. Tot op heden kan ik nog echt niet voor de volle 100 percent verklaren ofdat wat de heer Botterman heeft gezegd door mij geheel juist is geïnterpreteerd. t de Ij oen i in rmee De en nstig aiden Francois had nog nooit gepraat over omkopingssommen. Hij had alleen geïn formeerd bij de heer Dankert wat de indruk was die Botterman op hem maakte. Dankert zei daarop, dat de heer Botterman hem een voorstel had gedaan over een stukje grond in Perpignan en dat hij dat buitensporig hinderlijk vond. Francois had hierop, volgens de heer Dankert, geantwoord, dat hij vooral niet moest luisteren naar de heer Botterman, dat dit soort zaken, voor zover ze al ter Voor de president van de rechtbank verklaarde de heer Dankert gisteren, dat hij de zaak van het stukje grond in Zuid-Frankrijk, niet au sérieux genomen had. Het aanbod was niet zo direct gedaan, maar hij had het in ieder geval toch, zij het dan in vage bewoordingen, weggeschoven. Hij wilde helemaal geen stukje grond, zei hij. Hij kwam zo vaak in Zuid-Frankrijk, om de simpele rede nen dat zijn schoonouders daar woon den. In een verklaring voor radio-Kampala zei Amin: „Vijfentwintig OAE-landen hebben nu de MPLA erkend en Oeganda heeft besloten het 26ste te zijn. Door deze meerderheid heeft de MPLA nu het recht op het volledige lidmaatschap van de OAE”. President Amin verklaarde dat de MPLA nu het lidmaatschan kan aanvra gen van de organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE). Gevraagd waarom de heer Dankert zo lang zijn mond had gehouden, ant woordde hij: „Ik was bang voor een smaadproces. Zolang ik niet wist dat anderen ook een dergelijke omkopings- affaire aan hun jas hadden gehad, durf de ik mijn mond niet open te doen”. Waarop de president van de rechtbank zei, dat hij het wat merkwaardig vond, dat de heer Dankert niet de voorzitter van de Tweede Kamer, ook niet de fractievoorzitter van de PvdA had inge licht, maar wel inmiddels naar een jour nalist van Le Monde was gegaan, om de simpele reden dat hij de bal van deze hele affaire aan het rollen wilde bren gen. De heer Dankert, die zich aanvanke lijk erg onthutst toonde en tevens ver klaarde zó beledigd te zijn en zó veront waardigd, dat hij met Dassault niets te maken wilde hebben, ging een paar dagen nadat het bericht in Le Monde en de Nederlandse pers was gepubliceerd, tóch weer op werkbezoek bij Dassault. Er was inmiddels een andere persoon tussen gekomen. Dat was de heer Franpois. Tegen Franpois, secretaris-ge neraal van Dassault, zei de heer Dankert dat de hele zaak wat overtrokken was. prettig zou vinden als de heer Dankert zijn mogelijkheden zou aanwenden om ervoor te zorgen dat de Mirage, op dat moment een omstreden produkt, iets meer in de belangstelling zou komen. Dankert zou dat dan niet voor niets hoeven doen: hij zou daarvoor een „aar dig stukje grond” in Zuid-Frankrijk krijgen. Van de heer Keja was bij Dassault bekend dat hij een voorstander was van Amerikaanse gevechtsvliegtuigen. Niet ALMELO (ANP). De Almelose po litie heeft de moord, die in de nacht van zondag o'p maandag in deze stad is gepleegd, opgelost. Een 21-jarige man uit Almelo heeft gistermiddag bekend de 67-jarige J. H- Schipper e hebben ver moord. Het was zijn bedoeling geweest de man te beroven. Toen deze zich verzette was de dader, die evenals zijn slachtoffer veel alcohol houdende drank had gebruikt, zo kwaad geworden dat hij Schippers met een mes, dat de oude voor de dag had gehaald, een groot aantal steken toe bracht. sprake zouden komen, geregeld zouden moeten worden met mensen op niveau, dat wil zeggen, dat ze geregeld zouden moeten worden tussen de heer Francois en de heer Dankert. Daarbij werd hem dan tevens het voorstel gedaan, althans zo zegt de heer Dankert, een rekening te openen in Zwitserland, een anonieme rekening, waarvan alleen inlegger en afnemer zouden weten waar het geld vandaan kwam en waar het naartoe ging. nóch de heer Keja op enigerlei wijze heeft trachten om te kopen, met wat voor voorwendsel dan ook. „Het is pure verbeelding wat die mensen daar ver klaren”. Hij schreef er overigens wel bij, dat de heer Dankert Dassault grote diensten had bewezen, al was hij dan geen voorstander van de Mirage, maar hij was wel voorstander van een Euro pese machine. Tot op het laatst toe ontkende tijdens de rechtzitting de heer Botterman dat hij de heer Keja 30.000 gulden en de heer Dankert met een stuk grond en naderhand anderhalf miljoen gulden had getracht om te kopen. Op de opmerking van de president dat het toch eigenlijk ondenkbaar is dat iemand iets dergelijks bedenkt en dat er toch op z’n minst een grond aanwezig moet zijn waarop het wantrouwen was gebaseerd, zei de heer Botterman: „Ik kan hiets bedenken waardoor de heer Keja noch de heer Dankert op het idee zijn gekomen”. De zaak tegen Botterman wordt mor gen door de rechtbank voortgezet. de FNLA vijanden van Afrika en „is er ruimte voor verzoening”. Strijdkrachten van de MPLA hebben de steden Lobito en Benguela, belangrij ke havens op ongeveer 500 kilometer ten zuiden van de Angolese hoofdstad Loe- anda, „bevrijd”. Dit is gisteren officieel bekendgemaakt te Loeanda. Lobito is de grootste haven van Angola. De stad is het eindpunt van de Benguela-spoorweg, waarlangs met name Zambiaans en Zaï rees koper wordt getransporteerd. Premier Harold Wilson heeft gisteren de vorming bekendgemaakt van een uit drie leden bestaande commissie, die moet onderzoeken hoe het ronselen van huurlingen in Engeland tot staan kan worden gebracht. De commissie zal on- zozeer op technische gronden, maar ze ker wel op internationaal-politieke gron den. Op het moment dat, althans volgens de heer Keja, Botterman zijn aanbod deed, schrok de heer Keja. Hij zei toen, volgens zijn verklaring, letterlijk: „Bot terman, dat kun je niet maken!” Waarop de heer Botterman toen verbaasd had geantwoord: „Dat geld is helemaal niet voor jou bedoeld, dat is eigenlijk voor de partijkas van de VVD”. Nogmaals heeft de UNDRO, de VN- organisatie voor hulp bij rampen, opge roepen geld te sturen naar Guatemala om de getroffenen in staat te stellen het volstrekt noodzakelijke ter plaatse aan te schaffen. In Guatemala zijn dekens, medicamenten en etenswaren te koop, maar het is nodig de bevolking, waarvan het grootste deel al zijn geld bij de aardbeving is kwijtgeraakt, een mini mumbedrag te verschaffen om noodaan- kopen te kunnen doen. Minder dan tweeduizend inwoners van de eens 28.000 inwoners tellende stad Chimaltenango in Guatemala zijn onge deerd gebleven na de aardbevingen. Maandag waren in die stad 9.330 doden geteld. Het a antal gewonden bedroeg toen 16.795. Het kerkhof van de stad, op 56 kilo meter ten noordoosten van de hoofdstad Guatemala-Stad, was uiteraard, veel te klein voor de duizenden doden, die wor den nu maar begraven in sloten in de buurt. Chimaltenango is voor 95 percent ver woest. In de stad staan enkel nog ruïnes. Bijna alle huizen, die van leem waren gebouwd, en de kerk zijn ingestort. Een autobus, die op het ogenblik van de aardbeving boeren naar het land bracht, is op de markt tegen een toren gesmakt. Temidden van het puin ging het leven op die markt maandag weer door: de bevolking kon er groenten, mais en bo nen kopen van boeren uit de buurt. Religieuze afbeeldingen waren uit de verwoeste kerk gehaald en de bevolking bad en huilde eromheen in de open lucht. Vooral op de kerkhoven spelen zich wilde tonelen af: vrouwen, die door hun dochters weggesleept moeten worden na de begrafenis van hun man. Langs de wegen van Guatemala-Stad het land in staan rijen bedelaars, die hun hand uit steken als er een auto langskomt. Op elk stukje begaanbaar terrein rond de hoofdstad verrijzen vluchtelingenkam pen. Brandweerlieden en mensen van het Rode Kruis graven er latrines. De voorzitter van het nationaal nood- comité, kolonel Guillermo Echeverria, heeft alle volwassenen opgeroepen, kin deren die hun ouders hebben verloren, te adopteren. De heer Botterman, niet geheel op de hoogte van wat zich in politiek Neder land in essentie afspeelt, had in de heer Dankert lid van de vaste Tweede- Kamereommissie voor defensie de grote man gezien, die op de een of andere manier de minister zou kunnen beïnvloeden wat betreft de aanschaf van de opvolger van de Starfighter. Dankert had bovendien als voordeel, dat hij, in tegenstelling tot de meeste leden van de vaste Kamercommissie, nog steeds geen standpunt had ingenomen in die tijd. Hij wist werkelijk nog niet welk toestel de voorkeur zou verdienen: de Amerikaanse YF-16 of YF-17, of de Mirage van Das sault. De heer Dankert, zo was de heer Botterman bekend, was via zijn huwelfjk 67-jarige J. H. Schipper te hebben ver- bovendien een groot francofiei. Omdat de heer Botterman de voorgan ger van de heer Dankert goed kende, kwam hij automatisch bij de heer Dan kert terecht. De gesprekken waren aan vankelijk nogal onschuldig. Volgens de heer Dankert heeft de heer Botterman begin januari 1973, na een dergelijk gesprek, gezegd, dat hij het erg Ik kwam laatst gelijktijdig met mijn collega-columnist Henk Sp., wiens naam ik om begrijpelijke redenen niet voluit zal noemen, uit een bioscoop waar de voortreffelijke film Dog Day Afternoon (niet vertaald met Snikhete Middag, maar met Het gebeurde op een snikhete middag, omdat wij achterlijke Nederlan ders anders wel eens zouden kunnen denken dat er op die snikhete middag niks gebeurd was) vertoond werd. Aan de overkant draaide in een andere bio scoop (het was het bioscopenstraatje, zoals je vroeger wel zilversmedenstraat jes en leerlooiersstraatjes had) „Wilde Aardbeien” van Ingmar Bergman. „Ook een goede film”, zei ik eufemistisch. Henk Sp. (Henk Spillebeen, Henk Spata der, Henk Spijsvertering?) bekende me toen dat hij nog NOOIT eenfilm van Ingmar Bergman had gezien, en trouwens (nu hij toch met bekentenisliteratuur bezig was) ook nog NOOIT een boek van Vladimir Nabokov had gelezen! Ik mag hem graag, Henk Sp. (Henk Spoetnik, Henk Specerij, Henk Spook- verschijnsel?), ik lees ook zijn stukjes graag, maar deze mededling bezorgde me toch een klap op mijn hoofd. Want voor mij is Ingmar Bergman de grootste on der filmregisseurs, en is Nabokov de grootste onder de levende schrijvers; het ondenkbaar dat ik een film van de een en een boek van de ander niet zou lezen. Dus zodra ik de kans kreeg, repte ik mij naar een persvoorstelling van In gmar Bergmans filmvisie op Mozarts opera „Die Zauberflöte” oftewel De To verfluit”. Een leerzaam bezoek. Ik ben niet zo’n operafreak „zo, nu heb ik tenminste ook ’s een opera gezien”, zei eenvriend na afloop voldaan” maar het stemt me toch tot voldoening dat ik nu tenminste weet wat er allemaal bij die geluiden die je zo vaak op de radio hoort, te zien zou moeten zijn. Leerzaam vond ik de film vooral, omdat Bergman erin aantoont dat eenvoud het kenmerk van het ware is. Hij schotelt ons de ouverture voor door middel van close- ups van de toeschouwers in de zaal, een langdurige portrettengalerie, die toch niet verveelt. Dat komt ten eerste, door dat hij zich strikt tot dé luisterende hoofden beperkt en zich niet, zoals de doorsnee tv-regisseur, laat afleiden door bijvoorbeeld handen (want handen be wegen wel, maar zijn niet welsprekend), en ten tweede doordat hij er niet voor terugdeinst die hoofden geheel en al op de muziek te monteren. Dus als er bij wijze van spreken gezongen zou worden: „Daar komt de bruid”, dan zou hij daar vier verschillende koppen op gemonteerd hebben, de derde wat korter in beeld dan de andere drie. Dat is banaal, en voor de hand liggend, maar het wérkt wel, inclusief het grapje als hij aan het slot ook zichzelf nog even ultrakort tussen die luisterende hoofden in zet. Ik heb me even proberen in te denken hoe iemand als Henk Sp. (Speeltuin, Spoelbak, Spaarvarken?) deze film van Bergman voor zijn krant zou beschrij ven, gesteld even dat hij niet alleen nooit een film van Bergman had gezien, maar ook nooit van Mozart en Die Zauberflöte had gehoord. „Door ziekte van de filmredacteur is mij de taak opgedragen de film „De Toverfluit” voor u te bespreken. Ik vond het een wonder lijke film, omdat het verhaal heel eigen tijds is (man is van zijn vrouw af, die vrouw is een slecht mens, de man ont voert zijn dochter, de vrouw zint op wraak, ze palmt een jongen in om haar dochter weer bij haar ex-man terug te halen, enzovoort enzovoort), maar de aankleding bepaald ongebruikelijk, on danks het weer eigentijdse sexuele sym bool van de toverfluit, waarmee de knappe jongeman zijn omgeving beto vert. De sound-track is daarnaast hoogst opmerkelijk en zou, mits op de plaat gezet, wel eens de kassa’s van de gram mofoonplatenwinkels kunnen doen rin kelen. Eenmaal buiten gekomen, merkte ik, dat ik een bepaald wijsje nog steeds kon neuriën, en dat is toch wel het grootste compliment dat filmmuziek kan krijgen, ook al ben ik dan geen slagers jongen!” Als Mozart zijn muziek in opdracht van Ingmar Bergman had gemaakt in plaats van in opdracht van theaterdirec teur en librettoschrijver Emanuel Schi- kaneder, dan zou hij er heel wat wijzer van zijn geworden. Schikaneder liet in kleine lettertjes op de affiche afdrukken „De muziek is van de heer W. A. Mozart”, terwijl Bergman zijn licht we liswaar niet onder de korenmaat laat schijnen, maar zich toch betrekkelijk bescheiden achter Mozart opstelt. Drie maanden nadat Die Zauberflöte in 1791 in première ging, overleed Mozart. Een schoolvoorbeeld van pech hebben. Inter nationale pech. De dader, die als agressief bekend staat, is eerder wegens geweldsdelicten veroordeeld. Van hem was bekend dat hij tweeënhalf jaar geleden ook gepro beerd had Schippers te beroven, zonder resultaat overigens. Bij het buurtonder zoek is de politie attent gemaakt op een Britse militair, in West-Duitsland gele gen, die in de bewuste nacht op de plaats van het delict zou zijn gezien. De identiteit van deze man is inmiddels vastgesteld. Hij zou vandaag als getuige worden verhoord. Getuigen verklaarden overigens, dat zij de heer Botterman in geen enkel opzicht in staat achtten een dergelijk voorstel te doen. Zijn secretaresse zei, dat de heer Botterman er totaal niet de financiële middelen, noch de accounts voor zou hebben. De heer W. Wierda, die tot 1971 ook in de vaste Kamercommis sie voor defensie had gezeten, achtte de heer Botterman hiertoe ook niet in staat. Ook de heer K. Kikkert van de CHU, die nadat hij de Tweede Kamer verlaten had adviseur is geworden bij de heer Botterman, zei dat hij op geen enkele manier bereid was aan te nemen dat Botterman dit soort voorstellen had ge daan. der leiding staan van lord Diplock, een rechter. De twee leden zijn een conser vatieve jurist en een socialistisch parle mentslid. De 44 huurlingen die giste rochtend uit Angola in Engeland terug keerden worden door de politie onder vraagd. Enkelen waren gewond. De prominente negerleider Roy Innis heeft een plan ontvouwd om 300 Ameri kaanse negers die in Vietnam hebben gevochten naar Angola te sturen waar zij medische en andere niet-combattante taken zouden kunnen vervullen. Innis, nationaal directeur van het congres van rassengelijkheid, zei dat de kosten be taald zouden kunnen worden door far maceutische bedrijven. De groep kan volgens hem binnen zes weken vertrek ken. In een telegram aan de leider van de MPLA, Agostinho Neto, zei Amin: „Nu de MPLA van het volledige lidmaat schap is verzekerd spreek ik de hoop uit dat zij de uitdagin; van de wederop bouw in Angola zal aanvaarden en de vruchten van de onafhankelijkheid zal genieten”. Amin deed een beroep op MPLA- leider Neto en Jonas Savimbi, leider van Unita, na de MPLA de sterkste bewe ging in Angola, „zich in de MPLA te verenigen en vrede over Afrika te bren gen”. Naar zijn mening zijn Unita nóch Lt

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3