Onderzoek naar ronselpraktijken Amsterdammer Huurders vragen om huurstop wegen I Meubelfabriek Oisterwijk I Ontwikkelingshulp 1 Kunstijsbaan Ontwikkelingshulp 2 Consumentenbond Omkoping Aartsbisschop CONCERT IN KOORSCHOOL Medezeggenschap Europa-prijs voor schilderkunst Gas ontsnapt: drie mensen in ziekenhuis Twee doden bij autobotsing Smerige straten wil instelling „Prijzenkamer” 19 VRIJDAG 1 3 FEBRUARI 19 7 6 VARIA n )r VERZENDING ZEEPOST I00 ae a 1300 35 I ■É37—|38n ÉBp9“1 ■46 47 48 4^BB 52 gBu Il5 HF* 22^BZ3 24 gil 25 27 ■■28~' 29 1! r SCHRIJVENDE LEZERS«»W® zou ADVERTENTIES Amerika Holland Puzzel wn 12 17 29 Het Neder- DEN 40 54 53 55 58 R I Dv In 44. Toonzaal: Amsterdam Leidsekade 102 (naast Lido, vlak bij Leidseplein) tel. 020-233917. Ma t/m za 9-18 uur.Ook weer op donderdagavond tot 21.30 uur. Uw kopje koffie staat klaar. gelegenheid vooral gericht is op laagge- klassificeerde arbeiders. In de praktijk betekent dit dat hiervoor gastarbeiders of buitenlandse werknemers voor aange trokken dienen te worden. (Overigens: al werft de Hoogovens zijn gastarbeiders in Spanje, dat houdt dan nog niet in dat in andere landen geen arbeiders beschik baar zijn) Veel bestuurderen hebben de neiging om mee te gaan met de voorstellen uit ROTTERDAM. (ANP) —Drie perso neelsleden (twee mannen en een vrouw) van een ringenfabriek in Rotterdam, zijn gisteren ter observatie in een ziekenhuis opgenomen omdat zij ademhalingsmoei lijkheden vertoonden. de directiekamers van het bedrijfsleven onder verwijzing naar de economische situatie en de groei van ons Bruto Nati onaal Product. Dit ondanks de schade aan het milieu. De aantijging, dat de PSP en de PPR de Hoogovens naar de ontwikkelingslan den willen hebben, zoals de doorsnee propere Hollander het vuilewerk door de gastarbeider laat opknappen, vinden wij beneden alle peil en getuigen van BEN EVERS, PSP-raadslid Haarlem. H. M. KRAMER Jr.. Haarlem. (is) de om nen Amsterdam-Den Haag: Tussen Schip hol en Burgerveen wegversmalling en snelheidsbeperking (70 km). Utrecht-Arnhem grensovergang Bergh: Ter hoogte van Arnhem overdag slechts één rijstrook beschikbaar in bei de richtingen. Alkmaar-Den Helder: Bij vliegkamp De Kooy en Het Zand wordt het verkeer bij toerbeurt over één rijstrook geleid. Purmerend-Alkmaar: In de Zuidoost- Beemster bij Purmerend mogelijk ver traging, één rijstrook beschikbaar, maxi mum doorrij hoogte vier meter. G. D. STORK, Haarlem. >n in de HNG UHot i. G irachi seem Tt ter. rttsn b BRAM BUSSTRA (PPR) Haarlem JSJA- 0 8» ilpass vn 02} haaro. d at ti ustn« igelqki i 11» (pfM Bovaf an b i =Na mva T. ►ur) even or)m «aan pare htinj ten be 0,-, 1 ml 13073 „Het huidige prijsbeleid heeft te veel het karakter van een brandbluswed- strijd, waarbij van de ene vuurhaard naar de andere wordt gelopen. Daaren tegen komen zaken, zoals de prijsbe- kéndmakingsvoorschriften en verscher ping van het mededingingsbeleid, nau welijks van de grond”, aldus de organi satie. De Consumentenbond stelt de in stelling voor van een centrale instantie, „Prij zenkamer” te noemen, met als enige taak het prijsbeleid op continue basis en met bevoegdheden op zeer breed terrein. Naast de instelling van deze prij zen kamer dient er haast gemaakt te worden met het scheppen van voorwaarden voor een zelfregulerend prijsbeleid. Daarvoor is het o.a. noodzakelijk dat op zo kort mogelijke termijn prijsbekendmakings- voorschriften worden uitgevaardigd en dat er spoed wordt betracht met de reeds lang voorgenomen nieuwe wette lijke regelingen voor het mededingings beleid, zo meent de Consumentenbond. DEN HAAG (ANP). Hier volgt een overzicht van de werkzaamheden op de Nederlandse wegen waarmee het ver keer de komende week rekening moet houden. PUZZEL NUMMER 6 Horizontaal: 1. metaal; 4. dik touw; 6. onderricht; 8. treiter; 9. vervoermiddel; 11. Italiaans dichter; 13. titel (afk.); 14. soort zweep; 16. bevel; 18. zuivelprodukt; 20. gecondenseerde waterdamp; 21. vlug; 23. Bergweide; 25. schaaldier; 26. deel van een film; 28. afgod; 30. Engels telwoord; 31. plaats in Gelderland; 32. eenjarig dier; 34. leerling (Frans); 36. verstand; 37. gebogen been; 39. smalle DEN HAAG. (ANP) De Consumen tenbond is van mening dat het prijsbe leid, zoals dat van 1969 afgevoerd is, te weinig systematisch is. Niettegenstaande alle prijzenmaatregelen is met uitzonde ring van 1970 de jaarlijkse prijsstijging niet meer onder de 7,5 percent geweest. De Consumentenbond vindt dat meer structurelé maatregelen dienen te wor den genomen. Me de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermel- d. Argentinië: ms Eilenburg (18 febr.): Australië: ms. Abel Tasman (18 febr.); Brazilië: ms Eilenburg (18 febr.); Chili: ms Busuanga (12 febr.); Israel: ms Hope (16 febr.); Ned. Antillen: ms Baarn (18 febr.); Nieuw-Zeeland: ms Icenic (16 febr.); Verenigde Staten van Amerika: ms Atl. Cognac (18 febr.), ms. SI. Gallo way (20 febr.; Z.-Afrika (rep.) m.i.v. Z.- W.-Afrika: ms. Stellenbosch (16 febr.). kennis te nemen van een bepaald poli tiek standpunt, alvorens daaraan allerlei veronderstellingen te verbinden. Laat ik duidelijk zeggen: wij zijn niet voorh et uitbreiden van de Hoogovens in de Derde Wereld in plaats van in IJmui- den, omdat de vervuilende industrie maar naar elders moet verhuizen. Wij menen 1. dat in de Derde-wereldlanden werk- gelegenheidg ecreëerd moet worden, om dat alleen langs die weg een einde gemaakt kan worden aan het menson waardige verschijnsel van de „gastar beid”; Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMI- ATE PERS B.V.”, POSTBUS 18, IJMUI- DEN. Oplossing puzzel nummer 5 1. slik; 2. leer; 3. ieme; 4. krek; 5. Gent; 6. Erie; 7. Nita; 8. team; 9. Olst; 10. Lena; 11. snor; 12. tarn; 13. kost; 14. WIM HELVERSTEIJN, Haarlem strook leer; 41. bericht; 44. dunne plek in stof; 45. naschrift (afk.); 46. deel van een kasteelmuur; 50. lidwoord; 51. raakt; 53. elektrode aan de positieve pool; 55. vorm van eten; 56. insekt; 57. bergplaats voor geld e.d.; 58. hevig. Ir. D. VAN DER SLEESEN, Aerdenhout WITTEM. (ANP) —In het Limburgse Wittem zijn de afgelopen nacht twee mensen bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De auto’s die zij be stuurden zijn vermoedelijk frontaal op elkaar gebotst. De slachtoffers zijn de 48-jarige H. Muitjens uit Kerkrade en de 27-jarige H. L. Kerckhoffs uit Wit tem. I W» groot id Eer dotx 0 In 41 innm» 0 grar 1 pot gr» OOxffl 0 grar 40x2« jwerlti ten Bf «mi* plan r> vt» aohte etste 156 OOSTENDE (ANP). Het Kultureel Centrum Oostende houdt dit jaar voor de zevende keer een wedstrijd om de „Europa-prijs voor schilderkunst”. Prij zen van 20.00, 5000 en 266 zijn uitgeloofd voor werken van kunstenaars uit landen die lid zijn van de Raad van Europa. De prijzen worden op 4 septem ber in Oostende uitgereikt. De inzenders voor de prijsvraag mogen op die dag niet jonger dan 25 en niet ouder dan 45 jaar zijn. In uw blad is onlangs gereageerd op opmerkingen die gemaakt zijn vanuit de PPR en de PSP over de mogelijke relatie tussen de ontwikkelingssamen- werkingsproblematiek en de vestiging van de Hoogovens. Ons werd verweten dat we er kerihfelijk niet lang over nagedacht hebben, iets wat ik waag te bestrijden. In de nota „Uitgangspunten voor het Noordzeekanaalgebied” staat aangegeven, dat gedeputeerde staten kie zen voor uitbreiding van de Hoogovens omdat het van groot belang geacht wordt in het kader van de werkgelegen heid in Noord-Holland, terwijl tevens het Estelconcern hier een groot belang in heeft, opdat het zijn aandeel in de wereldstaalmqrkt kan handhaven. In de nota wordt voorts gesteld, dat het con cern moet voldoen aan strikte voor waarden op het terrein van de milieuhy giëne. Bovendien wordt er op gewezen dat de mogelijke uitbreiding aan werk- gelijk; 13. alstublieft (afk.); 19. tel; 20. treurig; 22. deel van het jaar; 23. als eerder (afk.); 24. zang- noot; 25. metaal; 27. ontkenning; 29. vallei; 32. rangtelwoord; 33. regerings reglement (afk.)34. getij35. Neder lands vliegveld; 36. snel; 38. beetje; 40. bijwoord; 42. schriftomslag; 43. kerel; 64. jongensnaam; 47. deel van de bijbel (afk.); 48. en anderen (afk.); 49. metaal; 52. danskoor; 54. spoedig. Over de medezeggenschap wordt in Den Haag een halszaak voor regering gemaakt. Maar ja, daar gaat het om het kluisteren van de factor onder- nemers-„kapitaal”, dus de kapitalisten en daar staan de PvdA-mannen en de pro gressieve partners pal voor de medezeg- TV-kasten bankstellen 1 slaapkamers wandkasten u dekenkisten Het verbond stelt verder dat als ge volg van de loonmaatregel het besteed baar inkomen van vele huurders tot of zelfs onder de nullijn dreigt te zakken. Een nieuwe aanslag op de toch al smalle beurs van de huurders kan dan ook niet worden geaccepteerd, meent het verbond. HAARLEM. Onder auspiciën van het muziekinstituut van de kathedraal Sint Bavo in Haarlem wordt zondagmid dag om 15 uur een uitvoering gegeven in de koorschool van het instituut aan de Haarlemse Westergracht. Als uitvoeren den zijn vijf musici aangetrokken, te weten Margriet Wortelboer en Loes Weideman, fluit; Bernd Brackman, pia no; Ivo van Regteren Altena, cello en Reinoud Brackman, viool. DEN HAAG. (ANP) De Amster damse hoofdofficier van justitie mr. A. N. Messchaert heeft de politie in de hoofdstad opdracht gegeven een inten sief onderzoek in te stellen naar de activiteiten van de in Amsterdam woon achtige George Baker wat betreft het werven van huursoldaten voor de strijd in Angola. In een door Brandpunt uitge zonden vraaggesprek vertelde deze dat hij, nadat de Amsterdammer Rommens met de werving was gestopt, er mee doorging. Als het opsporingsonderzoek voltooid is, wordt beslist of er een gerechtelijk vooronderzoek dient plaats te vinden, dan wel een dagvaarding wordt uitge bracht om te verschijnen voor de recht bank, aldus de bewindsman gistermor gen in de Tweede Kamer tijdens een interpellatie van het CPN-Kamerlid De Leeuw. Volgens de fabrieksdirectie was door het scheuren van een verzilverbad een kleine hoeveelheid van het uiterst giftige blauwzuurgas vrijgekomen, dat de ademhalingsmoeilij kheden veroorzaakte. NASCHRIFT REDACTIE De doelstellingen van de PSP kunnen toch niet beogen kapitalistische en ver vuilende industrieën in de ontwikke lingslanden te vestigen. Daarmee dan gebeuren wat die partij in ons land als ongewenst beschouwt. In het uitvoerige bericht over de be- stuursoverdracht in het aartsbisdom Utrecht in uw krant van 5 februari staat te lezen dat de benoeming van kardinaal Willebrands tot aartsbisschop van Utrecht onder andere uniek is „om dat het voor Nederland nieuw is dat iemand uit een ander bisdom benoemd wordt tot bisschop van een diocees (bis dom) dat het zijne niet is”. (Mgr. Wille brands is namelijk van oorsprong een priester uit het bisdom Haarlem). Voorts wordt bericht: „Bijzonder in dit verband is nog dat de benoemde reeds bisschop is”. Om de kerkelijke geschiedenis geen onrecht aan te doen moet ik berichten dat beide mededelingen onjuist zijn. Te gen het eind van de vorige eeuw ge schiedde reeds een soortgelijke benoe ming. De uit het Haarlemse bisdom afkomstige Petrus Mathias Snickers, die als priester onder meer gewerkt had in Haarlem en Overveen, werd in 1877 bisschop van Haarlem. In 1883 werd hij aartsbisschop van Utrecht. In de Dom stad stierf hij in 1895. Hieruit blijkt dat reeds eerder een Haarlemse priester aartsbisschop vanUtrecht werd en dat ook reeds eerder eent ot bisschop gewij de priester in die functie benoemd werd. Interessant is het misschien eraan te herinneren dat in 1853, toen de bisdom men in Nederland weer ingericht wer den, mgr. Joannes Zwijsen benoemd werd tot bisschop van ’s Hertogenbosch en tevens aartsbisschop van Utrecht werd. Hij resideerde, zoals dat toen heette, niet in Utrecht maar in Den Bosch. Tot 1868 bekleedde hij die dub- bel-functie. In dat jaar werd Andreas Schaepman aartsbisschop van Utrecht en functioneerde Zwijsen alleen nog in Den Bosch tot 1877. Ik weetni et of er nog andere voorbeelden in dit verband aan te halen zijn. Het is de moeite waard, er aan te herinneren dat de tweede bis schop van Haarlem (het bisdom werd opgericht in 1559 en na de reformatie hersteld in 1853) Godfried van Mierlo was. Hij was geboortig uit de zuidelijke Nederlanden, was onder meer prior der Dominicanen in Utrecht en werd pro vinciaal van zijn orde. Hij was niet afkomstig uit het bisdom Haarlem. Deze „buitenstaander” werd in 1570 bisschop van Haarlem. Hij vluchtte tijdens de Haarlemse Noon, toen de Sint Bavo geplunderd werd, in 1578 uit zijn bis schopsstad en overleed in Deventer in 1887. Roosendaal-Breda: Op enkele plaatsen wordt het verkeer over een nieuw weg gedeelte geleid, en heeft daar slechts beschikking ovr één rijstrook. Breda-Rotterdam: Op diverse plaatsen voornamelijk tussen Zevenbergen en in de 2 dat het voor de ontwikkeling can de Derde Wereld noodzakelijk is, dat daar meer industrie, ook helaas vervuilen de basisindustrie wordt gevestigd. Wanneer je in eigen land dan een situatie tegenkomt, waarin voor de toe komst plannen worden ontwikkeld, die tot gevolg zullenh ebben dat duizenden gastarbeiders zullen moeten worden aangetrokken, en dat een kans op vesti ging van een basisindustrie in een van de Derde-wereldlanden wordt gemist (terwijl die plannen tevens betekenen dat het milieu in de Randstad Holland een flinke deuk erbij krijgt) dan lijkt het mij op zijn plaats te wijzen op alternatieve mogelijkheden. PSP en PPR hebben in een vergadering van een aan tal raadscommissies erop aangedrongen, dat die alternatieven worden bestudeerd te meer daar ook andere facetten, die de uitbreiding van de Hoogovens aankleven, worden bestudeerd. De overige politieke partijen, in de raad van de gemeente Haarlem vertegenwoordigd, hebben deze suggestie van harte overgenomen. In een brief zal worden gevraagd of het vraag stuk van een alternatieve vestiging splaats ook kan worden bestudeerd. Om echt alle misverstand weg te ne men: ook schone industrie zal ons in ziens rechtvaardig over de wereld ver deeld moeten worden! Terwijl onzes in ziens veel meer geld gestopt kan worden in onderzoek naar milieuvriendelijker produktiemethoden. een ontstellend gebrek aan politiek in zicht. Wie de politieke doelstellingen en uitgangspunten van de PPR en de PSP een beetje kent, en je mag zulks toch van een journalist verwachten, kraamt niet zulke onzin uit als nu helaas in uw blad is gebeurd. Met stijgende verbazing en veront waardiging heb ik het stukje riool jour nalistiek nota bene over het milieu op wereldschaal gelezen in uw ru brieken „Kennemer Kruimels” van vrij dag en „Mensen en Dingen” van zater dag. De strekking van dit zogenaamd kritische kommentaar is, dat de politieke partijen PSP en PPR de uitbreiding van de Hoogovens in IJmuiden niet wensen, omdat het ’milieu hier dan nog erger wordt aangetast en dat deze partijen daarom uit een soort van opportunis me dus voorstellen die uitbreiding maar te laten plaats vinden in de Derde Wereld. Een dergelijk opportunistisch stand punt is door de PSP nimmer uitgespro ken- Net zo min als de PSP om een ander voorbeeld te gebruiken voor de zelfstandigwording van Suriname was, omdat de stroom naar Nederland ko mende Surinamers zou afnemen. Ik wil maar zeggen: het is zaak om Berst goed genschap en het medebeslissingsrecht van de factor „arbeid”. Een der PvdA-mannen echter, als ge deputeerden, het dagelijks bestuur vor mend van de provincie Noord-Holland, met een gedeelte van hun fractie hebben een andere opvatting over medezeggen schap en in het bijzonder de medezeg genschap bij de provincial bedrijven. Daar hebben deze gedeputeerden de macht als beheerders van de factor pu- bliekrechtelijk-„kapitaal” en dan blijken zij niet zo progressief, ook al hebben zij daar een program-akkoord met andere progressieve partijen en in welk akkoord aan de medezeggenschap bij de provinci ale bedrijven „wezenlijke inhoud” wordt beloofd. Aan het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf van Noord-Holland (PEN) is bij statenbesluit van 22 april 1974 de keuze gelaten uit drie lokaties voor een nieuw bedrijfskantoor in Groot-Alk- maar. De medezeggenschapscommissies ën de verantwoordelijke drie-hoofdige directie kwamen na een zorgvuldige en zorgzame studie ieder voor zich doch unaniem tot dezelfde keuze. Dus, argeloze kiezer, wat dacht u: die keus wordt natuurlijk door die progressieven erkend en gehonoreerd. Fout: de PvdA- gedeputeerden weigeren al anderhalf jaar consequent de keuze van het be drijf te honoreren en willen per së dat het kantoor gevestigd gaat worden op het terrein dat door het bedrijf (d.i. inclusief de „medezeggenschap”) als het slechtste gewaardeerd werd en ook nog als het duurste uit de bus kwam, (bijna 2 miljoen duurder dan het terrein dat door het bedrijf gekozen werd). Welke progressieve PvdA-uitlatingen over me dezeggenschap en zelfs medebeslissings recht kunnen wij nu als geloofwaardig aannemen? In Haarlem wordt die ge loofwaardigheid zëker ondergraven, maar.t.a.v. Den Haag heb ik nu wel mijn twijfels. Misschien stellen (stelden) de progressieven zich daar wel zo hard op om uit te lokken dat zij van de toch al niet zo best rijdende wagen moe(s)ten stappen en dan met naar buiten op recht lijkende verontwaardiging be schuldigend naar de KVP wijzen als zijnde de dader van dat snode werk. Een en ander en zeker de houding van de PvdA-gedeputeerden met een gedeelte van hun fractie in de staten van Noord- Holland, is nu niet bepaald bevorderlijk voor de geloofwaardigheid van de PvdA en voor de trouw van degenen die zich uit ideële motieven bij de PvdA hebben aangesloten of deze partij al jaren hun stem hebben gegeven. Toch jammer. L. KAMSMA Aerdenhout Door het hanteren van milieu-argu- menten ontneem je de ontwikkelingslan den het recht om zelfe en afweging te maken tussen industriële ontwikkeling en milieu-eisen. Ze blijven ook dan in de onmachtige situatie zitten, dat er over hen en zonder hen beslist wordt. Het behoort overigens wel tot onze ver antwoordelijkheid om niet alleen milieu vervuilende industrieën af te stoten, maar de vervuiling hier was (in dit verband) niet mijn argument. Ik geloof dat de formule zou moeten zijn:„een- voudig en/of arbeidsintensief productie- Naar mijn oordeel hebben de mensen recht op werkgelgenheid in de eigen omgeving. Dit geldt zowel in het klein voor de overloopproblematiek in onze regio, als in het groot door het werven van buitenlandse werknemers. Aan de andere kant blijft het een open vraag hoe hoog de sociale dus niet de economische kosten van het aantrek ken van buitenlandse werknemers zijn, zowel voor de mensen en hun familie zelf als voor onze samenleving hier. De Nederlandse tolerantie wordt er beslist niet groter op de laatste tijd. Helaasa Aan de andere kant wordt ook op het terrein van de ontwikkelingssamenwer king gedacht aan een evenrediger verde ling van de welvaart over de wereld. Er wordt in dat verband veel geschreven en gedacht over een internationale arbeids verdeling. In een interview in het eerste nummer avn 1976 in het blad „ILO- information” stelt minister Pronk, dat „het produceren van goederen die een eenvoudiger en sterk arbeidsintensief productieproces vergen zoveel mogelijk zou moeten worden overgelaten aan de ontwikkelingslanden”. In dit kader wor den ook in Nederland herstructurerings programma’s ontwikkeld, die niet altijd even gladjes verlopen. Ik meen uitdruk kelijk dat ook de Hoogovens in aanmer king zouden kunnen komen voor ver plaatsing naar het buitenland. Dit is dan ook de reden geweest waarom door ons gesteld is bij de behandeling van de nota „uitgangspunten”, dat ook ontwikkeling spolitieke argumenten onderzocht zou den moeten warden door de Werkgroep Onderzoek Uitbreidingsplannen Hoogo vens (kommissie Boersma). Naar mijn oordeel mogen de ontwikkelingslanden niet alleen afhankelijk zijn van onze goedbedoelde liefdadigheid; we mogen best meer structurele maatregelen voor stellen- De opmerking over het milieu is terecht.We leven echter in een maat schappij, waarin de productie niet ge richt is op de werkelijke behoefte van de mens; alles wordt er aan gedaan om de behoeftes aan te passen aan de pro ductie. Eigenlijk worden er dano ok veel te veel overbodige producten gemaakt, met alle konsekwenties van dien voor grondstoffen en milieu. Ook uit dit oog punt vraag ik me af of uitbreiding van de Hoogovens dan ook zonder meer werkelijk noodzakelijk is. Waar rpoge- lijk proberen wij dergelijke ontwikke lingen te keren, maar de politiek heeft hierop slechts een zijdelingse invloed. HAAG (ANP). heeft de leden van de StatedeandETA lands Verbond van Huurderorganisaties heeft de leden van de Staten-Generaal gevraagd voor 1976 een huurstop af te kondigen. Het minste, dat volgens het verbond door de regering gedaan kan worden is het binden van de huurverho gingen aan een maximim van zes per cent. Na zes jaar wachten konden we ein delijk spreken van een ouderwetse schaatswinter- Heel Kennemerland bond de schaatsen weer onder en ’s avonds konden we dan terecht bij de gemeente lijke ijsbaan aan de Kleverlaan in Haar lem. Terwijl je een half uur staat te wachten onder het bord „Hier komt de kunstijsbaan Kennemerland”. vergaat je de lust tot schaatsen snel. De Bntreeprijs is op drie gulden per persoon gesteld. Voor een luttel bedrag meer kan men in Alkmaar de hele winter op prima kunst ijs schaatsen. Wat doet de gemeente hier nu aan? De kwaliteit van het ijs was schrikbarend slecht en het was nauwelijks of niet geveegd. Evenmin waren de veel te diepe scheuren hersteld en om tien voor tien ’s avonds knarste er door een armetierige geluidsinstalla tie: „Jongens en meisjes de baan wordt gesloten, schaatsen afbinden en snel naar huis”. Daar kon men het dan mee doen. Maar wat wordt er anderzijds met het natuurijs gedaan? Goed, wakken worden met wat bosjes riet gemarkeerd, maar waarom moet er nu persé gemalen worden? Zo ontstaan er levensgevaarlij ke situaties. Wat wil men nu eigenlijk? Dat we ons leven, riskeren door op gemalen polderwateren te schaatsen of met een paar duizend man de gemeente lijke ijsbaan nog onveiliger maken dan hij nu al is? Prijswinnaars puzzel nummer 5 25.00: J. v.d. Heuvel-Lammerts, Zon- nebloemlaan 42, Aerdenhout. 25.00: Mevr. Glanser-Massier, Jupiterstraat 19, IJmuiden. 15.00: Mevr. J. N. Beill- Onnekink, Van Speijkstraat 5, Zand- voort. 15.00: J. Minneboo, Berkenstraat 26, IJmuiden. ƒ10.00: C. L. Lonnen- Karskens, Wagenweg 21, Haarlem. ƒ10.00: Mevr. T. van Vliet, Meervliet- straat 79, Velsen-Z. Vertikaal: 2. sprookjesfiguur; 3. bui tenstaander; 4. gelegenheid; 5. deel der Wet (afk.); 7. dierenverblijf; 8. vleesge recht; 9. vreemde taal; 10. de oudere (afk.); 11. kindergroet; 12. kledingstuk; 15. oever; 17. Zwijndrecht rijbaanversmalling verband me werkzaamheden aan weg. Het concert wordt geopend met de Vierde sonate voor fluit en piano van Michel Blavet en bevat voorts het Lon- dens trio no. 1 voor twee fluiten en cello van Joseph Haydn, composities van Schumann en B. v.d. Sigtenhorst Meyer terwijl als afsluiting is gekozen voor een tweetal werkjes van Jacques Ibert. Het volgende en laatste concert in de Koorschool zal op zondag 21 maart aan de Westergracht plaatshebben. Na een verblijf van 25 jaar in Zuid- vond ik het fijn het oude Haarlem terug te zien. Veel is er in veranderd, maar veel oude deugden heb ik niet meer teruggevon den. Zo was ik altijd trots, als ik in Amerika door een vuil stadsdeel moest, aan het zuidelijke Holland te kun- denken. Hoe groot is dan je teleur stelling als je een Grote Houtstraat en een Dreef terug ziet bezaaid met hon- deuitwerpselen zoals ik het nergens in mijn leven heb gezien en die zonder oplettende beenacrobatie onmogelijk zijn te ontlopen. Een waarlijke droefenis kwam over mij toen ik op de Dreef het bescheiden monument van de martela ren van 1945 voorbij kwam en het in een staat van verwaarlozing aantrof, die voor elke oprechte Nederlander pijnlijk moet zijn. Zou daar niet eens wat aan gedaan kunnen worden? Ik wil mijn verontwaardinging uiten over het feit dat u in uw krant van zaterdag 7 februari prins Bernhard be schuldigt van het ontvangen van steek penningen of althans zoiets dergelijks. Dit bericht zou worden bevestigd door „drie uiterst betrouwbare brotmen”. Welke zijn die bronnen? En de bewij zen? J.U, JJClid, XI. ollUX j 1Z. Lctl 11IQ. xS-UöL, XT. olie; 15. sier; 16. term; 17. mist; 18. idee; 19. sein; 20. tent; 21. most; 22. Otto; 23. ster; 24. torn; 25. maat; 26. anno; 27. Anlo; 28. toon; 29. trom; 30. rose; 31. Osel; 32. melk; 33. neet; 34. eppe; 35. epos; 36. test; 37. norm; 38. opoe; 39. Rome; 40. meer; 41. prat; 42. rune; 43. anti; 44. teil; 45. toom; 46. oude; 47. Oder; 48. merk; 49. rage; 50. Aral; 51. gaas; 52. Eist. Breda-Gorkum: Voor verkeer uit de richting Breda tussen Merwede brug en verkeersplein Gorkum wegversmalling. Afsluitdijk-Heerenveen-Drachten: beide richtingen mogelijk vertraging. Den Haag-Naaldwijk-Roiterdam: In de gemeenten Naaldwijk en de Lier moet verkeer rekening houden met ver traging, in beide rijrichtingen blijft één rijstrook beschikbaar. Amsterdam-Utrecht: Regelmatig slechts één rijstrook beschikbaar in ver band met wegwerkzaamheden. 2 5 10 11 9 118 21 26 30 32 36 41 45 51 57

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19