Hypotheek- en STAATSGREEP IN NIGERIA eisen Johan Cruijff terug Boze reactie op uitspraak van Amerikaanse arts 28 DERDE PLAATS HANS VAN HELDEN OP 1500 METER Benzine nog niet duurder spaarrente gaan omlaag Supporters Cftartendorp ra interieurs WK international I L f -W De miserabelen i terstal 1 ('el voord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN NA OVERLIJDEN FRANK STAGG: BRAND IN Lot Moehammed nog niet bekend HONGKONG Nederland zal MPLA- Dit voorjaar plan naar Opklaringen dijkverhoging Texel AGENDA bewind mogelijk spoedig erkennen See B morns before you buy Veertig Nederlanders „Brussel twee” mmmwmmmnmnwumnmm. pagina 5 en fijn banket Ji (ook grote maten) Na indienen ontslag: 9 O Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel. 023-312655 (bij de Grote Markt) Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel. 020-223596 Traangasgarde suède, nappa, en lamsvacht- jassen uw warme bakker KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 -- Ongeletterd vuor het lekkerste brood 7~ 'f F' IJmuider Courant Stanislav J. L e c l p |aar f 146 90 lp posi 189 I Losse nummers 60 et f 37 40 p kwartaal (p post f 49 Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling f 13 p mnd (Van onze redactie economie) Geweld laait weer op m Nrd-Ierland (Zie verder pagina 3) ADVERTENTIE Weisweiler Cruijff (Van onze sportredactie) (Zie verder pagina 3) 2 ADVERTENTIE ADVERTENTIE 4 de te VRIJDAG 13 FEBRUARI 1976 66e jaargang nummer 86 INNSBRUCK. Hans van Helden heeft alleen de 10.000 meter nog om het fel begeerde Olympisch goud binnen te halen. Vanmorgen, op zijn geliefde afstand, de 1500 meter, kwam de Nederlandse kampioen met 2.00,87 niet verder dan de derde plaats. Ook op de 5000 meter won Van Helden al brons. Jan Egil Storholt leverde Noorwegen, na het succes van Sten Stensen op de 5000 meter, de gouden medaille. In zijn rit tegen de Rus Kondakov kwam de Noor tot een tijd van 1.59,38. De Rus reed in zijn spoor (1.59,97) naar hetzilver. Piet Kleine realiseerde een tijd van 2.02,28, goed voor een zesde plaats. Opklaringen en plaatsen droog. 4 19 6 11 15 15 17 23 21 acht zeven jaar met een half percent omlaag en die van de overige reke ningen met een kwart percent. Dit zelfde geldt ook voor de Nederlandse Met andere woorden: Weisweiler en het bestuur zitten in een moeilijk parket. Moertala Moehammed DEN HAAG. Minister van Buiten landse Zaken Van der Stoel heeft giste ren laten doorschemeren dat de Neder landse regering waarschijnlijk niet al te lang meer zal wachten met erkenning van het MPLA-bewind in Angola. Wagenweg 1.3 en 15. Haarlem 111111 hoek Wagenweg-Houtp’ein 2, >Z S BELFAST (AP). Noord-Ierland is gisteren na het overlijden van het IRA-lid Frank Stagg, die in hongerstaking was, opgeschrikt door een groot aantal bomaanslagen, diefstallen, vuurgevechten en gevallen van brandstichting. Volgens de politie hebben zich zeker 100 verschillende incidenten voorgedaan. DEN HAAG. (ANP) —Minister Wes- terterp (Verkeer en Waterstaat) heeft rijkswaterstaat opgedragen nog dit voor jaar met een definitief plan te komen voor het op delta-hoogte brengen van de dijken op Texel. BARCELONA. De reeds lang sluimerende ruzie tussen Johan Cruijff en zijn trainer Hennes Weisweiler heeft een hoogtepunt bereikt. Gistermiddag diende Cruijff, die door de Westduitse oefenmeester zondag tijdens de wedstrijd tegen Sevilla uit het veld werd gehaaid, zijn ontslag in bij CF de Barcelona. Het bestuur van de Catalaanse club liet direct daarop weten het verzoek om ontslag niet te aanvaarden. Vanavond zal de technische commissie zich met het bestuur buigen over de ontstane crisissituatie. LAGOS, NIGERIA (Reuter). Het zeven maanden oude bewind van generaal Moertala Moehammed van Nigeria is vanmorgen omvergewor- pen, aldus Radio-Nigeria. De bekendmaking werd gedaan na een schietpartij bij de Dodankazer- ne, het administratieve hoofdkwartier van het leger, van waaruit op 29 juli van het vorig jaar het bewind van generaal Gowon werd omverge- worpen. Hoofdthema van de conferentie, ook wel „Brussel twee” genoemd (de vorige vond namelijk vijf jaar geleden ook in Brussel plaats), is de leus „laat mijn volk gaan en laat mijn volk leven”. Er zal gesproken worden over het lot van de joden in de Sovjet-Unie. De Zwitserse Garde, de lijf wacht van de paus, heeft een modern wapen gekregen. De tot dusver slechts met hellebaarden gewapende gardisten dragen in de plooien van hun in de 16e eeuw door Michelangelo ontwor pen en sindsdien onveranderde uniform een spuitbus gevuld met traangas. Motief van een woord voerder van het Vaticaan: „De gardisten dragen geen vuurwa pens, daarom hebben ze spuit bussen gekregen om zich te ver dedigen”. Middenstandsbank en de ABN, zij het dat deze laatste bank de renteverla ging in twee etappes doorvoert. Ver wacht wordt dat andere banken dit voorbeeld zullen volgen. De rentedaling was sinds begin vo rige week te verwachten. De Neder- landsche Bank verlaagde toen het officiële disconto met 0,5 percent tot 4 percent en het promessendisconto met één percent naar 4,5 percent. Dit laatste tarief is in feite bepalend voor het rentepeil in Nederland, want de banken etc. gaan van dit tarief uit bij de renteberekening aan hun klanten. Hoewel voorzitter Montal gisteravond de Nederlandse vedette voor de Spaanse radio een forse kritiek toebedeelde, is het niet ondenkbaar dat het bestuur zwicht onder de druk van de Barcelona- aanhang, die zich vrijwel unaniem ach ter Cruyff heeft opgesteld. Diezelfde aanhang heeft al veel kritiek geleverd op Weisweiler’s optreden in „de zaak” Mario Marinho, de Braziliaan die voor veel peseta’s was aangetrokken maar teleurgesteld naar zijn vaderland is te ruggekeerd. Ook de populaire Peruvi aanse buitenspeler Hugo Sotil wordt door Weisweiler vrijwel steeds buiten de opstelling gelaten, eveneens tegen de zin van de machtige Barcelona-aanhang in. op de meeste Tot matig of zwak af nemende noordoostelijke wind. Minimumtemperaturen van plus 2 graden in het zuidwesten tot min 3 graden in het noord oosten van het land. Maxima rond 4 graden. DEN HAAG (ANP). Een delegatie van ongeveer veertig Nederlanders zal volgende week deelnemen aan de tweede wereldconferentie van joodse gemeen schappen in Brussel. In de delegatie zitten onder meer, aldus rabbijn Abra ham Soetendorp, politici en leden van de Nederlandse protestantse en katholieke gemeenschappen. De minister vertrouwt dat in ieder geval binnen twee jaar begonnen zal zijn met het verhogen van de dijken volgens de urgentie-categorieën, waarin zij in 1974 zijn ingedeeld en dat hiermee niet tot 1985 behoeft te worden gewacht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De voorgenomen ver hoging van de benzineaccijns met 2 cent per liter gaat voorlopig niet door. Ook de extra belasting van anderhalf procent op nieuwe auto’s die meer dan 10.000 gulden kosten, blijft tijdelijk uit. Oor zaak van dit uitstel is de trage werkwij ze van de Tweede Kamer, die geen haast lijkt te hebben om de betrokken wet sontwerpen te behandelen. In de zakenwijk van de Britse kroonkolo nie Hongkong is gis teren een kantoorge bouw van acht etages een afbraakpand uit het begin van deze eeuw in een reusachtige vuurzee Veranderd. Bij deze brand raakten enke le mensen opgesloten, die echter door de brandweer konden worden bevrijd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wie geen vreemde talen kent, weet ook niet waarom een buiten lander soms zwijgt. Wat er van Moehammed en zijn kabi netsleden is geworden, was vanmorgen nog niet bekend. In Lagos en de rest van het land is de avondklok ingesteld en Nigeria’s grenzen zijn gesloten. Vol gens Radio-Nigeria is Moehammeds regi me omvergeworpen door jeugdige offi cieren. De negentien militaire provinciegou verneurs zijn van hun functie ontheven en de provincies worden nu bestuurd door brigadecommandanten. Alle bur gerministers zijn ontslagen. In Ikoyi in het oosten van Lagos zijn schoten gehoord in de buurt van een nieuw winkelcentrum. Soldaten met au tomatische wapens droegen automobilis ten op naar huis te gaan. Reutercorrespondent Colin Fox maak te gewag van chaotische tonelen in het centrum van Lagos, doordat auto’s UTRECHT (ANP). De mededeling van de Amerikaanse arts Dean Burk deze week op een congres van het inter nationale genootschap voor fluoride-on- derzoek in Zandvoort, dat waterfluoride- ring de oorzaak is van een verhoging van het aantal ziekte- en sterftegevallen door kanker, heeft felle kritiek uitgelokt van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde. Alle ongeletterde functionaris sen van de Zambiaanse regering spartij UNIP (Verbonden natio nale onafhankelijkheidspartij) worden ontslagen en vervangen door mensen die kunnen lezen en schrijven. Dit heeft de be windsman voor nationale vor ming, Arnold Simoechmba, aan partijfunctionarissen meegedeeld. Volgens de bewindsman moe ten partijfunctionarissen kunnen lezen en schrijven om de begin selen van de partij te kunnen begrijpen en de regering te kun nen bijstaan met het opvoeden van de massa. Kiest het bestuur toch partij voor Weisweiler, dan geeft Barcelona Cruyff niet eerder dan eind juni vrij. Dan immers loopt het contract van de ex- Ajax-speler bij Barcelona af. Cruyff: „Waar ik volgend jaar voetbal? Er zijn voldoende aanbiedingen. Misschien in Nederland. Of in Duitsland”. Diverse Spaanse clubs zouden ook in Cruyff, die volgens Weisweiler zondag tegen Grana da niet zal worden opgesteld in dat geval verklaart Johan Neeskens zich so lidair en zal ook hij niet meespelen zijn geïnteresseerd. Ook in Londen wordt spoedige erken ning van de Volksrepubliek Angola ver wacht, mogelijk zelfs binnen enkele da gen. Waarnemers zijn van mening, dat de negen landen gelijktijdig of vrijwel gelijktijdig de MPLA-regering diploma tiek zullen erkennen. Minister Van der Stoel verwees giste ren naar het overleg tussen de negen over erkenning, waarbij hij opmerkte dat Nederland uiteraard een eventuele erkenning niet in de eerste plaats laat afhangen van dat overleg. HAARLEM De hypotheekrente en ook de spaartarieven gaan omlaag. De Rijkspostspaarbank verlaagt haar hypotheekrente van 9 naar 8,5 per cent, het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten schroeft deze rente terug naar 8,8 percent en bij de Rabo- banken gaat de hypotheekrente 0,25 percent omlaag naar 8,75 percent. Tevens gaat vanaf maandag de rente op spaarrekeningen omlaag. Bij de RPS gaat de rente op spaardeposi- to’s met een looptijd van vier tot Er strekt zich over de aarde een tamelijk nauwkeurig te begrenzen strook uit, waarbinnen regelmatig on deraardse bewegingen te constateren zijn. Het is een gebied dat met onregel matige tussenpozen geteisterd wordt door aardschokken van secundaire bete kenis, maar nu en dan ook door aardbe vingen die voor de menselijke samenle ving aan de oppervlakte catastrofaal zijn. Met behulp van wetenschappelijk vastgestelde criteria is in de loop der jaren een schaal van 1 tot 12 opgesteld, waarmee de sterktegraad van aard- en zeebevingen kan worden gedetermineerd. Vastgesteld is dat in twee ineenlopende gordels, de transaziatische en de circum- pacifische, ongeveer 90 percent van alle zware aardschokken voorkomt. Guatemala, het land en de stad die kortelings door een rampzalige aardbe vingenreeks zijn getroffen en waar de gevolgen van deze catastrofe nog steeds niet volledig zijn gecatalogiseerd, ligt in de circumpacifische gordel, waarin naar schatting per jaar ongeveer 10 zeer zwa re, 100 minder zware en 100.000 lichte aardschokken voorkomen. Het aantal slachtoffers per jaar, afhankelijk uiter aard van de vraag of de getroffen gebie den meer of minder dicht bevolkt zijn, loopt in de 10.000. Wie televisie- en fotobeelden van door aardbevingen getroffen gebieden in bij voorbeeld Zuid-Amerika bekijkt, moet het opvallen dat het meestal de verarm-* de, in krottenwijken samengeperste be volking is, die de volle zwaarte van zo’n ramp te verduren krijgt. Ofschoon een aardbeving een natuurramp is, wijst dat niet op een bepaalde discriminatie van moeder Natuur ten opzichte van de verpauperden. Moeder Natuur is name lijk niet om te kopen, en ongevoelig voor steekpenningen. Het komt eenvou dig doordat in die arme wijken de mensen het dichtst op elkaar wonen en bovendien in bouwsels die het al heel gauw begeven. Zij zitten in een ratten val. Hun woningen zijn van zulke slech te kwaliteit en opgetrokken uit zulke ondoelmatige materialen, dat bij een reeks zware of semi-zware schokken alles ineenstort in een dicht bebouwd gebied waar geen uitweg mogelijk is. Er is een ontstellende achterstand aan doelmatige levensbeveiliging voor de massa’s die in sommige streken van de aardbevingsgordels wonen. Er zijn geen architecten, technici, ingenieurs, specia listen op het gebied van bodemkennis en woningconstructie voorhanden die juist voor de arme bevolkingen in deze gebie den woningconstructies uitdenken en re aliseren, waaruit ontsnapping mogelijk is als de aarde trilt. Bouwconstructies van lichte, sterke materialen, zonder zware steenblokken. De rijke, producerende, technologiserende wereld laat haar arm ste schepsels nog steeds in de steek. In de reusachtige Concorde hoog in de wolken is het leven veiliger dan in lemen hutten van de onderontwikkelde landen. Zowel in Noord-Ierland als in Enge land hield de politie rekening met een nieuwe golf van gewéld nadat de 34- jarige Stagg aan de gevolgen van zijn hongerstaking in de gevangenis van Wa kefield was overleden. Het Ierse Repu blikeinse Leger had vóór zijn dood al laten weten represaillemaatregelen te zullen nemen wanneer Stagg zou ster ven. Het ernstigste incident in Noord-Ier land deed zich voor in de buurt van Londonderry, waar twee politiemannen vanuit een passerende auto werden neergeschoten. Een 31-jarige agent werd in het hoofd getroffen en overleed ter plaatse. Zijn collega liep schotwonden in zijn benen op en is zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen. Gisteravond namen in Belfast enkele duizenden personen deel aan een proces sie ter nagedachtenis van Stagg. Volgens de politie zijn in de Noordier- se hoofdstad en andere plaatsen bussen en vrachtwagens in brand gestoken. Vier jongelui liepen verwondingen op nadat een bom in de woning waar zij verble ven naar binnen was gegooid. Verder ontplofte een bom in een woning naast die van Gerry Fitt, leider van de over wegend katholieke sociaal-democratische arbeiderspartij. Bij andere bomaanslagen raakteneen soldaat en een meisje ge wond. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18 IJmuiden Tel redactie 15389, na kantoortijd 10709 Iel adm en adv. Tel 15437 en 16450 Klachten bezorging. 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. ,a,la' --AV rz. w '7}'/ 1 rechtsomkeert maakten en daarbij de trottoirs opreden om te kunnen draaien. De staatsgreep is het jongste incident in de stormachtige geschiedenis van Ni geria sinds het in 1960 onafhankelijk werd van Groot-Brittarmië. Na de om verwerping van het bewind en de moord op premier Sir Aboebakar Tafawa Bale- wa in 1966, ontstond een bloedige burge roorlog. Generaal Gowon, wiens federale troe pen in 1970 uiteindelijk wonnen, was buitenslands toen zijn regering in juli werd gewipt. Gowon is later gaan stude ren aan een Britse universiteit. Nigeria beslaat een oppervlakte van 923.000 vierkante kilometer in West-Af- rika en heeft een bevolking van 56 miljoen zielen. Het is de grootste produ cent van ruwe olie in Afrika. De maatschappij liet gisteren weten, zeer verontwaardigd te zijn. De uitspra ken van Burk hebben volgens haar bij veel mensen die gefluorideerd water of fluoridetabletten gebruiken „volstrekt onnodige verontrusting teweeggebracht”. De maatschappij tandheelkunde ves tigt er ook de aandacht op, dat de W ereldgezondheidsorganisatie drinkwa- terfluoridering heeft aanbevolen als vol strekt ongevaarlijke maatregel ter ver betering van de gebitsgezondheid. W-V, De gehele kollektie. Weerraporten Binnen- en buitenland 2, 3, Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, Puzzel Medische diensten Kunst Radio en tv Strips Film Economie Beurs Sport25, 26, 27 Schrijvende lezers 19 Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: 30

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1