VOORUITLOPEND OP VERWACHTE MALAISE Dispensatieaanvragen ontslagmaatregel uitzendkrachten Ontslagen ADM te voorkomen COMPUTERDESKUNDIGEN VERLATEN PHILIPS NVV-blad: Verlanglijstje commissie-Lamers MM GELD I I bewijzen Plus- rekening Rente rekening „WIJZIGING INDEXERING VAN SOCIALE Zilvervloot sparen met 10% premie UITKERINGEN LEVERT 4 MILJARD OP” RPS boekje jjj Rgkspostspaarbank Kamervragen over ongelukken DSM ■Ti Beleggings- rekeningen k7/o Beleggings- Spaar- depositos Tl 71% 0/ /o 0/ /o 0/ /o 0/ Zo Meer informatie? I EcrJijkisecrïijk: Ook onze hypotheek rente gaat omlaag: Sparen via postgirorekening België brengt F-16 in het geding Britse mijnwerkers protesteren 1 uw nationale spaar~ en hypotheekbank V R IJ D A G I 3 FEBRUARI 19 76 ECONOMIE 23 I In coupures van f1.000,- en f5.000,-. Vaste percentages geduren de de hele looptijd. Uw geld direkt beschik baar. Over het op te nemen i bedrag wordt 1% in rekening gebracht. Uw geld direkt en zon der kosten beschikbaar. Voor ionge mensen van 15 tot 21 jaar. Minimale inleg f30,- maximale inleg f480,--per jaar. Na 6 jaar 10% premie over het totaal bedrag incl. rent Per 16 februari 1976 moet de Rijkspost- spaarbank een aantal van haar rentetarieven verlagen. Dat kan niet anders.Want overal daalt de rente. De nieuwe percentages vindt u hierbij vermeld. vraag een folder bij het postkantoor schrijf, zonder postzegel, naar i de Rijkspostspaarbank, Amsterdam. Voor spaargeld waar over u altijd direkt en zonder kosten kunt beschikken. Geld inleggen en opnemen op elk postkantoor UTRECHT (ANP). Bovenaan het miljardenlijstje van de com missie-Lamers staat een wijziging van de indexering van de sociale uitkeringen. Dit meldt het NVV- blad „De Vakbeweging” deze week. De commissie-Lamers bestaat uit topambtenaren van verschillende ministeries die moeten bekijken waar 6 miljard „vandaan ge haald” kan worden van de in totaal 10 miljard waarmee volgens mi nister Duisenberg (Financiën) de groei van de collectieve lasten in 1980 moet zijn beperkt. Minimum storting f1.000,-.Vaste percentages gedurende de hele looptijd. Vele ontslagen in scheepsbouw net i, 1 I idorp ll 8 9 naai sittere De sombere beweringen, die de laatste tijd gedaan zijn over de scheepsbouw, beginnen bewaarheid te worden in het Rijnmondgebied. In januari raakten in deze bedrijfstak 145 mensen werkloos en Rozenburg. Volgens hem laat de werfdi- rectie liever Nederlandse arbeidskrach ten vertrekken, omdat deze het bedrijf meer kcsten dan de buitenlanders. U kunt uw tegoed tot 1 maart zónder kosten opnemen Het kortingspercentage op de 3 jaarrekening is verlaagd tot 2'/2%. nd en etane voot i öurqe lervee” Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr, (100) Duitase mark (100) Ital. lire (10.000) Portugese esc. (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zvzitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenr. sch. (100) Spaanse pes, (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegosl. dinar (100) o o Hij zegt onder meer, dat het uitgang spunt in de sociale verzekering, dat de goeden niet onder de kwaden mogen lijden, tot gevolg heeft gehad dat de „goeden” te weinig zijn uitgedaagd om hun beroep op de sociale verzekeringen zo klein mogelijk te houden. Hij noemt het in bet belang van de mensen die volstrekt terecht gebruik maken van de i sociale voorzieningen, dat het systeem niet „besmet” raakt. Bij de mijn in Derbyshire werken 900 mijnwerkers. Voor hen zal in de directe omgeving in andere mijnen werk wor den gezocht. De vakbond wil echter dat een nieuwe steenkoollaag in de mijn wordt aangeboord om sluiting te voor komen. Dit is volgens de regering te duur. BRUSSEL (AP). De Belgische mi nister van Defensie Van den Boeynants heeft gisteren in het parlement verkl aard dat tenzij de Verenigde Staten de Belgische industrie orders geven in ver band met de bouw van de F-16, het definitieve contract voor de aankoop van 102 van deze gevechtsvliegtuigen niet zal worden getekend. i daar- smeoe studie meden wet en (t) vanng. uimaai I 81% Dc rentevergoeding op reeds gestorte Spaardcposito’s blijft ongewijzigd. AMSTERDAM (ANP). De 150 ont slagen die de directie van de Amster damse Droogdokmaatschappij (ADM) be gin december heeft aangekondigd, zijn wellicht te voorkomen. Dit is althans de mening van de vakbonden. Directie en bonden hebben gisteren een intentiever klaring aangenomen, die behelst dat tot 3 maart wordt uitgekeken naar vervan gende werkgelegenheid binnen of buiten de ADM. De vakorganisaties zijn er ongerust over dat het stringent blijven vasthou den van de overheid aan de gestelde voorwaarden en de huidige opstelling van Philips weleens zouden kunnen lei den tot een situatie die niet bevordelijk is voor de werkgelegenheid. De bonden blijven eisen dat er geen gedwongen ontslagen mogen vallen. Een dergelijke toezegging is van Philips nog steeds niet verkregen, aldus de heer Stekelenburg. LONDEN. (Reuter) Leiders van de Britse vakbond van (kolen)mijnwerkers hebben gisteren besloten dat er vanaf maandag niet meer mag worden overge werkt in de Britse kolenmijnen, uit protest tegen een regeringsplan een ko lenmijn in Derbyshire te sluiten. Het verbod van overwerk zal de kolenpro- duktie verstoren, maar, omdat de voor raden groot zijn, waarschijnlijk niet veel effect hebben. UTRECHT (ANP). Bij het ministe rie van Sociale Zaken zijn al ongeveer 200 aanvragen ingediend voor dispensatie van de ontslagmaatregel voor uitzend krachten van minister Boersma. Het aantal tot nu toe verleende dispensaties is echter gering, „omdat anders het ef fect van de maatregel teniet zou worden gedaan”, aldus een zegsman van het ministerie. DEN HAAG (ANP). Het Tweede- Kamerlid Konings (PvdA) heeft gisteren de ministers Lubbers van Economische Zaken en Boersma van Sociale Zaken gevraagd of er wellicht sprake is van een verhoogd aantal ongelukken bij de DSM, de staatsmijnen. Na de ramp met de naftakraker in november van het vorig jaar waren er bij DSM een brand in een polyetheen fabriek, een grote gasontsnapping bij een andere naftakra ker en een brand bij deze kraker. Hij zei niet precies wat de omvang moet zijn van de contracten die België verlangt. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Brussel heeft verleden week verklaard dat de Vere nigde Staten hun toezegging gestand zouden doen delen van het vliegtuig te kopen in België, Nederland, Noorwegen en Denemarken. Vanden Boeynants verklaarde donder dag: „Of de beloften van de Amerikaan se regering en het volume van de ge waarborgde compensatie worden omge zet in orders voor de Belgische industrie, of het contract wordt niet getekend.” nam de vraag met 182 af. Opvallend was dat vooral veel minder geschikten hun baan verloren. Dit meldt de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Rot terdam in zijn maandverslag. 2,60- 2,70 5,25- 5,55 6,39- 6,69 102,75-105,75 29.25- 33,25 7,10- 9,10 2,60- 2,70 58.25- 61,25 102,75-105,75 59,00- 62,00 46,50- 49,50 41,75- 44,75 14.49- 14,79 3,88- 4,18 6,50- 7,75 68,00- 71,00 12.50- 15,00 Over het geheel genomen blijkt het nieuwe jaar weinig bemoedigend te heb ben ingezet. Voor ongeveer 40 pct. van de werk zoekenden, bijna allen minder geschik ten, is er volgens het arbeidsbureau voorlopig geen kans op een baan. Het aantal werknemers, dat betrokken js bij werktijdverkorting steeg tot 2337 mannen en 136 vrouwen. Ten opzichte van december betekende dit een verdub beling, zowel wat het aantal bedrijven als het aantal werknemers betreft. 72% Het aantal uitkeringsgerechtigden zal naar de mening van prof. Wolfson de komende jaren moeten worden terugge drongen. „Je kunt je niet permitteren, een systeem in stand te houden dat niet is gericht op aanpassing. De laatste jaren was er een sneeuwbal-effect: hoge uit keringslasten, daardoor hogere premies en daardoor weer een grotere uitstoot van arbeidsplaatsen”. Met een voorzich tige ruimere uitleg van het begrip pas sende arbeid zouden volgens hem dui zenden mensen meer aan de slag komen. Ook het „taboe van het eigen risico” moet, zegt hij, ter sprake komen. Hij stelt, dat moet worden vermeden dat er met spijkerschoenen over de mensen wordt heengelopen, maar door de terreur van de cijfers, aldus prof. Wolfson, ontkom je er niet aan onder scheid te maken tussen zwak en minder zwiak. 4 Als er sprake is van een verhoogd aantal ongelukken, dan wil Konings we ten wat daarvan de oorzaak is. Maar het kan ook zijn, stelde hij, dat er sprake is van een grotere openheid van bedrijf s- wege. Voorheen werden weinig ongeluk ken bij DSM gemeld via de media. Op het ogenblik zijn de sociale uitke ringen gekoppeld aan de loonontwikke ling, dat wil zeggen dat ze welvaartsvast zijn. In plaats daarvan zou de commis- sie-Lamers volgens „De Vakbeweging’ In een voorlopige reactie noemt de heer Berkhout, districtsbestuurder van de Industriebond NVV, de door RSV „veroorzaakte” ontslagen bedenkelijk. „Hoe moeten we met regering en werk gevers gaan praten over herstructurering van de scheepsbouw als er al ontslagen vallen nog voordat de commissie-Bakker haar eindrapport heeft uitgebracht”, al dus de heer Berkhout. De commissie- Bakker bekijkt met name de mogelijk heid om te komen tot een vergaande vorm van samenwerking tussen de wer ven van RSV en van Van der Giessen- De Noord. De Nederlandse regering is, nadat aan een aantal voorwaarden is voldaan, bereid miljoenen steun te geven aan een geherstructureerde Nederlandse scheepsbouw. 8i% bel gratis 0017 Volgens de heer Okkerse zijn de afge lopen weken bij de werven in het Wa terweggebied enkele honderden werkne mers van onderaannemers ontslagen als gevolg van de komende malaise in de scheepstouw. Het ontslag bij Staallas Twente is echter het eerste ontslag op grote schaal bij onderaannemers. een koppeling aan de prijzen (waarde vast) willen voorstellen. Er van uitgaande, dat de prijzen min der snel stijgen dan de lonen, zou prij- sindexering in 1980 f 4 miljard opleve ren, aldus het NVV-blad. De maatregel zou niet zonder onder scheid moeten worden doorgevoerd, om dat de gevolgen dan voor de ene groep uitkeringstrekkers veel harder zou aan komen dan voor de andere. In dit ver band noemt „De Vakbeweging” drie soorten uitkeringen. De eerste groep, die van de inkomensvervangende uitkerin gen (WAO bijvoorbeeld) is vooral van belang voor de sociaal-zwaksten. Als tweede groep noemt „De Vakbeweging” de inkomensaanvullende uitkeringen (o.m. kinderbijslag) en als derde groep voorzieningen die onder meer de zieken fonds- en awbz-verstrekkingen omvat. Bij een wijziging van het indexerings systeem gaat het overigens niet alleen om sociale uitkeringen, maar ook om de 4 en een andere computeronderneming. Dit zou een voorwaarde voor steunverle ning zijn. De bonden hebben voorts de indruk dat Philips zich niet in een samenwerkingsvorm wil binden, maar zelfstandig wil blijven opteden in met name de sector van kleine computers. ROTTERDAM (ANP). Bij het Rotterdamse montagebedrijf „Staal las Twente” zullen tachtig werknemers worden ontslagen, die op de Verolmewerf in Rozenburg (onderdeel van het Rijn-Schelde-Verolme- concern) constructiewerkzaamheden verrichten. Staallas Twente werkt al geruime tijd op de werf als onderaannemer en is vooral betrokken geweest bij de bouw van tankers. Volgens het bedrijf moeten de ontslagen vallen, omdat er bij Verolme Rozenburg door de sterk teruggelopen orderpositie geen werk meer is. APELDOORN (ANP). Sinds dc aankondiging van Philips Data Systems dat het aantal arbeidsplaatsen bij de computerindustrie (Philips Electrologica in Apeldoorn en Den Haag) door een herstructurering met 2000 a 2500 moet verminderen, hebben 436 werknemers van deze hoofdindustriegroep het bedrijf inmiddels vrijwillig verlaten. De „com missie van 13” (vertegenwoordigers van zes betrokken werknemersorganisaties) heeft dit gisteren van de Philipsdirectie vernomen. 7^ Prof- dr. D. J. Wolfson, hoogleraar in de openbare financiën an de Erasmus- universiteit in Rotterdam, geeft in het NVV-blad ook zijn visie op de noodzak, de lastenstijging te beperken. Prof. Wolfson („PvdA-gezind” volgens „De Vakbeweging”) was tot 1 december 1975 directeur algemene, financiële en econo mische politiek van het ministerie van financiën en als zodanig was hij nauw betrokken bij de vormgeving van de ombuigingsoperatie. De verwachting bestaat dat Philips een tweede periode van werktijdverkor ting zal aanvragen, waarbij 1850 perso neelsleden zijn betrokken die 20 tot 25 pet. korter gaan werken. De vakorgani saties hebben hierbij gevraagd niet alle ontwikkelingsactiviteiten stop te zetten, omdat naar hun mening de onderneming bezig moet blijven nieuwe machines te ontwikkelen. Volgens de heer J. Stekelenburg, woordvoerder van de commissie van 13, hebben de vakorganisaties de indruk dat de overheid, die van het beginstadium af bij de voorgenomen herstructurering werd betrokken, een vorm van samen- werking voor ogen staat tussen Philips - - Dc rentevergoeding op reeds 1 uitgegeven beleggingsbcwijzcn blijft I ongewijzigd. AMSTERDAM, 12 febr. (ANP). De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden: ambtenarenpensioenen en de ouderdoms- en invaliditeitspensioenen. In december 1975 heeft minister Boersma de uitzendbureaus in Nederland opgedragen, per 1 maart de relatie met uitzendkrachten die langer dan vijftien maanden bij ëën bedrijf werkzaam zijn te verbreken. Doel van deze maatregel is niet meer vaste arbeidsplaatsen door een uitzendkracht bezet te laten houden dan strikt noodzakelijk is. Officieel mogen uitzendkrachten niet langer dan zes maanden aan ëën bedrijf worden „uitge leend”. Zowel bij het ministerie van Sociale Zaken als bij de Algemene Bond van Uitzendbureaus (ABU) raamt men dat „enkele honderden” uitzendkrachten lan ger dan vijftien maanden bij dezelfde baas werken. De ABU had eerder een aantal van drieduizend genoemd, maar volgens de heer W. G. H. Garritsen van de ABU is voor veel langdurige uitzend krachten in het zicht van de maatregel een regeling getroffen. De ABU vreest dat veel van de men sen, die per 1 maart op straat komen te staan, de ww in moeten. Daarom noemt de heer Garritsen de maatregel „een rare omweg” om het probleem van de vaste arbeidsplaats op te lossen. De heer W. D. Oldemans van de afdeling bijzondere vraagstukken ar beidsverhoudingen van het ministerie van Sociale Zaken stelt daartegenover dat de ABU een zeer eenzijdige voorstel- $%1 onder de met ontslag bedreigde werk nemers en onder sommige leden van de ondernemingsraad van RSV is sprake van grote verontwaardiging over de maatregel. „Het gaat hier om Neder landse werknemers, terwijl er bij Rijn- Schelde-Verolme nog duizenden buiten landers werken”, aldus de heer Okkerse van de ondernemingsraad van Verolme- 4ï% ling van zaken geeft: „Als er zolang een uitzendkracht op een bepaalde plaats zit, waarom wordt die dan niet in vaste dienst genomen? Bovendien kan het op vullen van nu vrijgekomen plaatsen de rww weer ontlasten”, aldus de heer Oldemans. Het ministerie van Sociale Zaken heeft in principe alleen dispensatie van de maatregel voor 65-plussers, die niet in vaste dienst genomen kunnen worden, en voor sociale en medisch moeilijke gevallen. Een derde categorie, maar in veel m indere mate, geldt „exeptionele omstandigheden” bij de „inlener”, het berijf waarbij een uitzendkracht werkt. „In dat laatste geval zijn we erg voorzichtig, want een bedrijf voert a] gauw moeilijke omstandigheden aan waardoor het een uitzendkracht voor langere tijd nodig heeft. Maar een uit zendkracht is bedoeld voor vervanging bij ziekte of voor piektijden, bijvoor beeld bij seizoenarbeid. Maar als een piek langer dan 15 maanden duurt is het de vraag of dat geen structurele zaak is, en dan kan er ook een vaste kracht worden aangesteld”, aldus de heer Olde mans. r J Q Rentewijziging per 16 februari 76

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23