Strenge veiligheidsmaatregelen Britse regering MPLA verovert laatste Unita-bolwerk Alton laat zich door Nieuwe abortuswetgeving pro-Palestijnse in West-Duitsland academicus adviseren Kissinger is woedend om uitgelekte rapporten Verkiezingen nu veel later Portugezen zonder grondwet '0 lil!! 1 «I BESTSELLERS Eén verdachte van MONDHARMONICA ASTERIX NEDERLAND door nico scheepmaker Man van 79 pleegde ontucht met 6-jarige moord op Jannie Heida vrijgelaten Mgr. Bluyssen had gesprek met Lambertusparochie V R IJ DA G 1 3 FEBRUARI 1976 BINNEN- EN BUITENLAND 3 (Van onze speciale correspondent Carl Breyer) (Van onze redacteur in Jeruzalem, t van (Van onze redactie buitenland) i n g r e t t l t t r a e LISSABON. De Portugezen zullen het voorlopig nog zonder een grondwet moeten stellen. De ver gadering over de toekomstige staatsvorm van het land is voor onbepaalde tijd uitgesteld omdat de volksdemocraten (PPD) op de valreep hebben geweigerd hun fiat te geven aan een nieuw plan van de Beweging van de Strijdkrachten dat als leidraad moet dienen voor de constitutionele vergadering. JOHANNESBURG. De uiteindelijke overwinning van de door de Sovjet-Unie gesteunde Cubaanse en Angolese MPLA-troepen lijkt zo goed als zeker. Nadat dit leger vrijwel de laatste tegenstand van de Unita-eenheden in het zuiden van Angola heeft gebroken, en de belan grijke steden Lobito, Sao de Bandeira en vermoedelijk ook de laatste provisorische hoofdstad Silva do Porto veroverd heeft, is het te verwach ten dat binnen weinige dagen voor het eerst in de geschiedenis Cubaanse en Zuidafrikaanse troepen tegenover elkaar zullen staan. Volgens de laatste, niet officiële berichten zijn de Cubaanse troepen tot op minder dan 250 km de grens van het vroegere Duits Zuidwest-Afrika gena derd. FRANK STAGG Cubanen en Zuidafrikanen nu spoedig tegenover elkaar I 1 1 1 1 ■t tl i e e tl n «.-ipcrs A 5 schreven. Hij geldt als een van de meest briljante docenten in Israel op het ge bied van de politieke wetenschappen. r l i l In dat overleg heeft de bisschop zich bereid verklaard tot een nieuw gesprek met alle betrokkenen over- de ontstane situatie, op voorwaarde dat het voorma lig kerkbestuur van Lambertus bereid is de huidige eucharistievieringen die in strijd met de uitdrukkelijke wil van de bisschop jn de Lambertuskerk plaatsvin den, ten spoedigste te beëindigen- prof; moet Van de andere kant is het onwaar schijnlijk dat Zuid-Afrika honderddui zenden mensen over de grens laat ko men alleen omdat de Verenigde Naties ei’ geen notitie van willen nemen. Het lijkt dus meer dan noodzakelijk dat de westelijke wereld stappen doet om deze mensen te hulp te komen die immers de onschuldige slachtoffers tussen de fron ten dreigen te worden. de de De politieke partijen hebben inmiddels de figuur van een militair als president geaccepteerd tot dusver was dit een knelpunt geweest in de onderhandelin- gen tussen de militairen en de politici. De president van de republiek be noemt en ontslaat de eerste minister, na overleg met de revolutionaire raad, de n e i t r i s i e i DEN HAAG. (ANP) —De rechtbank in Den Haag heeft gistermorgen een 79- jarige man uit Delft veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar wegens ontucht met een 6-jarig meisje. De offi cier van justitie had dat geëist plus een geldboete van 250 gulden. EPE. (ANP) Een 22-jarige chauf feur uit Hattem is woensdag na verhoor door de officier van justitie op vrije voeten gesteld. De man werd voorgeleid in verband met de mogelijke rol die hij gespeeld zou hebben bij de wurgmoord op de 21-jarige onderwijzeres Jannie Heida uit Epe. Zijn vriend, een 28-jarige grondwerker, eveneens uit Hattem, heeft de moord bekend. Zijn zulke „werkelijke” cijfers nu ook in Nederland te vergaren? Ik heb het geprobeerd, maar het is me niet gelukt. De Stichting Speurwerk van het CPNB (Commissie voor de Propaganda van het Nederlandse Boek) is er niet toe in staat, al is men nu begonnen aan een Continu Consumenten Onderzoek (men schat dat voor december het Boek van de Maand „Antwoord” het meest verkochte boek was), en in Culemborg bij het Centraal Boekhuis, waarin nu ook Distriboek is opgenomen (het grote tussenstation tus sen uitgevers en boekhandels) hoopt men misschien volgend jaar een meer reële lijst te kunnen opstellen, maar ook dan blijft er het feit dat het Centraal Boekhuis niet alle boeken van alle uit gevers distribueert, terwijl een boek dat van de uitgever via het Centraal Boek huis naar de boekhandel gaat natuurlijk ook nog niet aan een lezer is verkocht. Kortom: we zullen voorlopig nog in het duister blijven tasten over de vraag of „Onder professoren” van W. F. Hermans, „Asterix” of misschien een of ander rekenboekje voor de lagere school de enige echte bestseller van dit ogenblik is. Daarbij zwijg ik nog over de vraag of bestsellerlijsten wel gewenst zijn, omdat zij een gratis propaganda zijn voor de boeken die dat het minst nodig hebben, en bovendien de kloof tussen de bestsel ler en het minder makkelijk te verko pen boek, dat misschien een stuk beter is, nog extra vergroten. Toen in juni 1974 een ander IRA- lid, de 24-jarige Michael Gaughan, in een Engelse gevangenis aan de gevol gen van een langdurige hongerstaking was overleden, organiseerde het IRA een reeks van gewelddaden. Ook dit maal wordt van die zijde van de Britse minister van binnenlandse za ken, Roy Jenkins van „moord” be schuldigd. De plaatsvervangend leider van de Sinn Fein (de politieke afde ling van hett IRA), mevrouw Marie Drumm, noemde Stagg een nieuw slachtoffer van de Britse onderdruk king. „Wij Ieren kunnen zeer goede WASHINGTON. (Reuter, UPI) —De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, heeft gisteren zeer ontstemd verklaard dat hij en de rest van president Fords regering „aan een nieuwe versie van McCarthy-isme” blootstaan als gevolg van uitgelekte rap porten over de Amerikaanse inlichtinge nactiviteiten, nactiviteiten. LONDEN (AFP). De Britse au toriteiten hebben gisteren zowel voor Groot-Brittannië als voor Noord-Ier- land de veiligheidsmaatregelen aan zienlijk versterkt. Dit gebeurde naar aanleiding van de dood van Frank Stagg, een militant lid van het verbo den Ierse Republikeinse Leger (IRA), die sinds 61 dagen in hongerstaking was om zijn overbrenging naar een gevangenis in Noord-Ierland af te dwingen. Hij stierf gisteren in een gevangenis in het Engelse graafschap Yorkshire. In het Duitse weekblad „Die Zeit” stond deze week een interessant artikel over de normale bestsellerlijsten en de „eigenlijke” bestsellerlijst, onder de in trigerende tite „Het geheim van de mondharmonica”. OpdeNederlandseb e- mondharmonica”. Op de Nederlandse be stsellerlijsten staat de laatste maanden „Onder professoren” van W. F. Hermans fier aan kop, maar is „Onder professo ren” ook werkelijk het meest verkochte boek? In Duitsland kregen de lezers via de bestsellerlijsten in bladen als „Spie gel”, „Buchreport” en „Deutsche Zei- tung” de indruk dat „Spandauer Tagebu- cher” van Speer, of „Niemand ist eine Insel” van Simme, die vele maanden bovenaan prijkten, de meest verkochte boeken in 1975 waren, maar als men naging welke boeken minder hoog maar wel vaker en langduriger op die maan delijkse lijsten stonden, bleek dat in werkelijkheid „Der Geist der Mirabelle” van Siegfried Lenz het meest verkochte boek was- Tenminste. Kissinger zei dat de documenten op zo’n verminkte wijze waren gebruikt, dat zelfs als afzonderlijke documenten wellicht juist zouden zijn, het totale beeld „éen kwaadwillige leugen” is. De minister zei dat hij zou overwegen ont slag te nemen als hij tot de ontdekking zou komen dat de beschuldigingen een belemmering vormden voor de uitoefe ning van zijn taak. Een belangrijk punt van overweging was echter of „een openbare functionaris kan worden ver nietigd door hoogst onverantwoordelijke en flagrante beschuldigingen”. Beschuldigingen tegen Kissinger zijn onder meer dat hij de opstand van de Koerden zou hebben verraden voor een overeenkomst met Iran, dat zijn passie voor geheimhouding had geleid tot fou ten in de inlichtingen in de oorlog in het Midden-Oosten van 1973 en de Turkse invasie van Cyprus in 1974 en dat hij schendingen door de Sovjet-Unie van de overeenkomst ter beperking van de stra tegische kernwapens geheim had gehou den voor andere regeringsfunctionaris sen. Het onthouden van de steun van volksdemocraten betekent ook dat algemene verkiezingen niet op 25 april zullen kunnen worden gehouden, maar pas veel later. De volksdemocratische partij (PPD) is alleen bereid haar mede werking te verlenen als de presidents verkiezingen en de algemene verkiezin gen voor de wetgevende vergadering te gelijkertijd worden gehouden. Er wordt gezegd dat dr- Jonas Savimbi inmiddels met een belangrijk gedeelte van zijn troepen in de bossen verdwenen is om daar de guerrilla-oorlog voort te zetten. In elk geval bestaat al sindstwee dagen geen radioverbinding meer met de nieuwe provisorische Unita-hoofdstad Silva do Porto die volgens MPLA-be- richten woensdag veroverd werd. Maai’ ondanks het nieuws uit Angola ziet men in Zuid-Afrika de situatie vrij nuchter. De minister van Defensie, P. W. Botha, acht het onwaarschijnlijk dat het tot een botsing ussen Zuidafrikaanse en Cubaanse roepen aan de grens zou ko men. Volgens militaire bronnen in Pre- „Ik ben al genoeg bestraft”, zei de oude man, „de vader van dat meisje heeft me bont en Mauw geslagen”. De man gaf toe dat hij in mei 1974 het kind had meegelokt naar zijn woning toen zijn 82-jarige echtgenote afwezig was. - Het gaat om de politicoloog Shlomo Avinery, die de opvolger worden als het kabinet akkoord gaat van Awraham Kidron, die begin april ambassadeur in Nederland wordt. Niet het feit dat Avinery academicus is heeft rechts Israel verontrust, als wel het feit dat Avinery de afgelopen weken herhaaldelijk kritiek heeft geleverd op de regeringspolitiek van het Palestijnse vraagstuk. Avinery is van mening dat niet onder iedere omstandigheid onder- handelingen met de PLO moeten worden uitgesloten, en dat ook een Palestijnse staat op de Westoever van de Jordaan niet bij voorbaat principieel van de hand moet worden gewezen. De voordracht van Avinery is duide lijk een politieke manoeuvre van Allon worden aangetoond dat Stagg relaties had met dit gebied. In 1974 kondigde de regering in Londen aan dat gevan genen die in Britse gevangenissen in hongerstaking zouden gaan, niet meer met dwang zouden worden gevoed. Waarschijnlijk zal -Stagg in zijn geboortedorp Hollymount in het Ierse graafschap Mayo worden begraven. Naar verluidt heeft hij zelf daarvoor enkele dagen voor zijn dood een ge detailleerd programma opgesteld. Het IRA heeft al laten weten dat Stagg een begrafenis krijgt als voor een „martelaar”. Om nog meer conflictstof te mijden hebben de militairen de functie van de revolutionaire raad voorlopig naar de achtergrond geschoven. De raad wordt een soort raad van overleg en beroep, functionerend onder leiding van de pre sident; hij krijgt alleen wetgevende be voegdheid in militaire aangelegenheden. De raad moet niet alleen garant staan voor de democratische vrijheden, maar moet tevens de geest van de revolutie wakker blijven houden, zo staat in het plan van de Beweging van de Strijd krachten. DEN BOSCH. (ANP) —Gisteravond heeft mgr. J. Bluyssen de bisschop van Den Bosch, op hun verzoek een gesprek gehad met vier leden van het zogenaam de comité van jongeren van de Sint Lambertusparochie, over de situatie rond de Lambertuskerk in Eindhoven. Tot verrassing van talrijke militaire waarnemers beschikt de MPLA thans over alle belangrijke havens aan de Atlantische kust van San Antionio do Zaire in het noorden tot Mocamedes in het zuiden. Een nerveuze dr. Jorge San- gumba die minister van Buitenlandse Zaken in het Unita-bewind is, zei giste ren: „W ij kunnen niet winnen tegen de tanks en de raketten, maar we hebben genoeg wapens om nog tien jaar door te gaan met een guerrilla-oorlog.” vrienden zijn maar ook verschrikke lijke vijanden”- Stagg was in 1959 met zijn gezin van Ierland naar de Engelse stad Coventry verhuisd. De 34-jarige Frank was in november 1973 tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens zijn aandeel in een reeks bo maanslagen in Engeland door het IRA. Sindsdien was hij al enkele malen in hongerstaking gegaan om kracht bij te zetten aan zijn eis tot overbrenging naar een strafinrichting in Noord-Ierland. De Britse autoritei ten weigerden dit omdat niet kon II regering en de wetgevende vergadering. De president kan zijn veto uitspreken over belangrijke bestuursvoorstellen ...van de wetgevende vergadering met'als slot- clausule, dat deze vergadering in een twee-derde-meerderheid dit veto des noods zou kunnen verbreken. Van groot belang is een clausule in het verdrag, dat de wetgevende vergade ring de aangenomen grondwet niet zal kunnen wijzigen, tenminste niet tijdens de levensduur van de wetgevende verga dering, die op vier jaar wordt gesteld. Jaap van Wesel) JERUZALEM. Minister van Buitenlandse Za ken Allon heeft voor een politieke storm gezorgd door voor het eerst in de Israëlische politieke geschie denis een academicus voor te dra gen voor het amht van directeur- generaal van het ministerie Buitenlandse Zaken. ren leven of het zelfbeschikkingsrecht van de vrouw. De Christen-Democrati- sche oppositie wees het wetsontwerp van de hand. Ze meende, dat het in wezen dezelfde wet was als die een jaar gele den door het Westduitse constitutionele hof niet aanvaardbaar en in strijd met de grondwet werd geacht. Deze wet hield in, dat abortus in de eerste drie maanden van de zwangerschap strafvrij zou blijven. De 100 jaar oude paragraaf 218 van het Westduitse wetboek van strafrecht kan eerst geschrapt worden wanneer de Bondsraad, het parlement waarin de re geringen van de deelstaten zijn verte genwoordigd, de ’nieuwe wet heeft aan genomen. Verwacht wordt, dat de Chris- ten-Democraten, die de meerderheid in deze kamer hebben, het wetsontwerp op 12 maart zullen afkeuren. De Bondsdag moet het dan in tweede instantie met een absolute meerderheid goedkeuren voor het van kracht kan worden. Vergeet het maar. „Die Zeit” komt uiteindelijk met een lijst onder voorbe houd, nadat het allerlei bestsellerlijsten en uitgeverslijsten en vrijgegeven cijfers verzameld en bij elkaar opgeteld heeft. Het voorbehoud is nodig, omdat toch niet alle cijfers bekend zijn, en het heel goed mogelijk is dat een kookboek, een tabellenboek of een stratenboekje aan de aandacht ontsnapt is. Maar goed, we mogen toch aannemen dat deze bestsel lerlijst van „Die Zeit” de werkelijkheid het meest benadert: 1. „Asterix auf Kor- sika”, 1,3 miljoen exemplaren; 2. „Aste rix Der Seher”, 1,2 miljoen; 3. „Das grosse Buch für Hobby und Handwerk”, 1 miljoen; 4. „Groszes Universal Lexi- kon”, 600.000 exemplaren; 5. „Die Mun- dorgel”, 400.000: 6. Alexander Solscheni- zyn: „Archipel GULA GII”, 400-000; 7. Albert Speer: „Spandauer Tagebücher”, 350.000; 8. „Diercke Weltatlas”, 300.000; 9. Johannes Mario Simmel: „Niemand ist eine Insel”, 300.000; 10. „Englisch f r Sie 1”, 198.000. Het document dat de beweging de politieke partijen ter ondertekening heeft aangeboden verschilt echter met dat wat zij zes weken geleden had aangeboden. In de gewijzigde versie gaan de militairen uit van vijf institu ten: de president van de republiek, de Revolutionaire Raad (bestaande uit mili tairen), de wetgevende vergadering, de regering en het hoger gerechtshof. De president van de republiek is tegelijk voorzitter van de revolutionaire raad. Ergens in een woud in de Amerikaanse staat Virginia oefenen aspirant-huurlingen als voorbereiding voor hun deelname aan de strijd in Angola. toria heeft Zuid-Afrika thans een strook van ongeveer 50 km binnen Angola bezet. De Zuidafrikaanse troepen zijn daar, zo zegt men in Pretoria, om het Cunene-rivierproject te beschermen, maar ook om te verhinderen dat de burgeroorlog over de grens heen naar Zuid-West-Afrika komt. Afgezien daarvan gelooft men in Zuid-Afrika dat de voortgang van de werkzaamheden aan dit project, waarin 1800 miljoen gulden geïnvesteerd werd, in het belang van zowel de MPLA als ook van Zuid-West-Afrika is. Men ver wacht dan ook dat de MPLA zoveel realistische opvattingen zal hebben dat Bovendien is men van mening dat de MPLA metd e FLNA en de Unita een makkelijk spel had, omdat de MPLA kon beschikken over Russische tanks en raketten, Cubaanse soldaten en Mig-12- straaljagers. Maar de Zuidafrikaanse troepen kunnen niet met de FLNA en de Unita-eenheden vergeleken worden- Zij zijn goed getraind en bezitten de meest moderne wapens ter wereld. Bo vendien vechten zij praktisch voor het eerst op eigen grond en bodem. De vraag blijft dus of niet zowel de MPLA als ook Zuid-Afrika tot een vreedzame op lossing van de problemen aan de grens zullen kunnen komen. Voor de MPLA blijven er praktisch maar twee oplossingen: harder vechten en enorme verliezen op de koop toe nemen, óf met de Zuidafrikanen te pra ten. Naar de laatste berichten uit Loean- da lijkt het niet onwaarschijnlijk dat er inderdaad gepraat zal worden. In elk geval heeft Zuid-Afrika het feit geac cepteerd dat de organisatie voor Afri kaanse eenheid thans officieel de MPLA als de regering van Angola heeft erkend. Ook al beweert Zaïre nog steeds dat deze stap illegaal is. Intussen wordt Zuid-West-Afrika en ook de rest van de wereld geconfron teerd met een ander probleem: een vloedgolf van meer dan 100.000 mensen vlucht voor de MPLA-troepen richting zuiden en zal binnen enkele dagen de grens naar de vroegere Duitse kolonie bereikt hebben. Dr. Kurt Waldheim heeft woensdag een verzoek van Zuid- Afrika om deze vluchtelingen te helpen, van de hand gewezen. (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuiper) BONN. Het Westduitse parlement, de Bondsdag, heeft gisteren met 234 tegen 181 stemmen de nieuwe abortus wet aangenomen. Volgens deze wet is abortus toegestaan in de eerste 13 dagen van de zwangerschap. In de eerste 12 weken van de zwangerschap is abortus toegestaan indien sociale cn-of medische indicaties te verwachten zijn. De vrouw moet twee artsen raadplegen. Komen deze tot de conclusie dat abortus nood zakelijk is omdat anders medische pro blemen (zoals gevaar voor het leven van de moeder) of sociale problemen (psy chische moeilijkheden) zullen optreden, dan mag tot abortus worden overgegaan. Deze moet echter door een arts worden uitgevoerd. Het debat in de Bondsdag draaidl vooral om de vraag wat zwaarder moest wegen: de bescherming van het ongebo- Andere partijen, waaronder socialisten en communisten, stemden in met het voorstel van het leger om eerst de algemene verkiezingen te houden en daarna acht maanden later de presidentsverkiezingen. om zijn onvrede met de regeringspolitiek in de Palestijnse kwestie te demonstre ren. Allon houdt er dezelfde mening op na als Avinery, maar mag deze van Rabin niet uitspreken. Het gaat hier daarom om een zet in een guerrilla-oorlog die al geruime tijd tussen het leidende drietal Allon-Peres- Rabin woedt. Zondag moet de regering haar goedkeuring hechten aan deze be noeming, en het lijkt niet waarschijnlijk dat Rabin een overtuigd politieke te genstander van Avinery al te grote moeilijkheden zal maken, te meer daar zijn prestige de afgelopen weken ernstig heeft geleden als gevolg van zijn ontac tische optreden in Amerika, waar hij in het openbaar zijn collega Peres bekriti seerde over het wapenaankoopbeleid. Avinery is hoofd van de politicologi sche faculteit aan de Hebreeuwse uni- versiteit in Jeruzalem. Hij is een kenner van Marx en Hegel en wordt wel verge leken met Kissinger, met wie hij zijn Duitse accent gemeen heeft (hij komt uit Silezië) en het feit dat beiden hun doctoraalthese over Hegel hebben ge- De lijst van Duitslands grootste boe- kengroothandel Lingenbrink wijst echter uit, dat het meest verkochte boek „Die Mundorgel” heet (een boekje over de mondharmonica), gevolgd door „Englisch für Sie 1”, „Grund- ond Aufbauwort- schatz Englisch”, „Französich f r Sie 1”, „Der kleine Prinz” van Saint-Exupéry, Asterix nr. 19 („Der Seher”), Diercke Weltatlas, het werkboekje bij „Englisch für Sie 1”, Langenscheidt Engelse woor denboekje, en op de tiende plaats op nieuw „Die Mundorgel”, maar nu de duurdere versie met notenschrift. U ziet het, de Duitsers doen hun uiterste best om Engels te leren en hun mondharmonica te leren bespelen, met het gevolg dat er zo weinig tijd voor literatuur overschiet dat zij zich moeten beperken tot he dunne, vriendelijke sprookje van „De kleine Prins” van Saint-Exupéry, de Franse Viruly. Maar hebben we met deze lijst nu ook werke lijk de meest verkochte boeken in West- Duitsland van 1975 te pakken?

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3